Rietkerk maakt ambtenaren boos Vrijwilliger nu eigen bond SI3MI1I Banenverlies in Westduitse staal Overneming Chevron kost 160 banen Hoogovens: verlies tot 38 miljoen gedaald Goed jaar voor Fokker Wilton nu misschien zelfstandig verder DONDERDAG 5 APRIL 1984 Economie PAGINA 9 "Gewone man" weigert zijn pet af te zetten Den Haag (ANP) De overne ming van het Europese ver koopapparaat van Chevron door Texaco gaat 160 van de 800 arbeidsplaatsen kosten. De helft hiervan verdwijnt door vervroegde pensionering van zestigjarigen en natuurlijk ver loop, de andere helft door ont slagen. Dit heeft Texaco giste ren meegedeeld in een toelich ting op de overneming. Het verlies van arbeidsplaatsen doet zich vooral gevoelen in het verkoopapparaat van Che vron, dat gevestigd is in Den Haag. Over de reorganisatie is wel overeenstemming bereikt met de ondernemingsraad, De schoenenfabriek Helioform heeft uitstel van betaling aange vraagd. Als oorzaak hiervoor noemt de directie de forse verlie zen die in 1982 en 1983 zijn gel den. Hierdoor is het eigen ver mogen zodanig aangetast dat de financiering problematische is geworden. De verliezen zijn vol gens de directie ontstaan toen vrij plotseling de vraag naar ge makschoenen en-laarzen inzak te. Failliet Reusken Beheer in Eerbeek, een samenwerkingsverband van ze ven bouwbedrijven, is faillkiet. Alle 178 medewerkers vierlizen hun baan. Reusken heeft een schuld van vijf miljoen gulden bij de belasting, bedrijfsvereni gingen en toeleveringsbedrijven. De 24 mederwerkers van de dochteronderneming Hardonk en Ebenau in Deventer hebben gisteren hun bedrijf bezet. Vol gens de werknemers wordt hun bedrijf ten onrechte in het faillis sement meegetrokken. Miljoenen General Motors is van plan ruim 422 miljoen gulden te investeren in de verbetering van haar auto- fabrieken in Engeland. Het is het grootste bedrag dat GM ooit in één keer in Engeland heeft uitge geven. GM is tot dit besluit geko men op grond van het herstel van de Duitse economie. Boekenprijs De Haarlemse Vomar Voordeel markt moet een verbod krijgen om boeken beneden de vaste prijs te verkopen, tenzij het be drijf kan aantonen dat de boeken uit het buitenland worden geïm porteerd. Deze eis heeft de Ver eniging ter Bevordering der Be langen des Boekhandels gisteren in een kort geding voorgelegd aan de presidetn van de Haar lemse rechtbank. De Vomar brengt verschillende ti tels op de markt ver beneden de vastgestelde minimumprijs. Psychisch Vrouwen van werklozen en ar beidsongeschikten verkeren vaak in psychische problemen. Het dag in dag uit thuis zijn van hun echtgenoot is aanleiding voor tal van conflicten, die voor de buitenwereld overigens meestal verborgen blijven. Vrou wen van werklozen en arbeids ongeschikten zoudne veel meer aan zichzelf moeten denken en zichzelf minder moeten wegcijfe- Dat blijkt uit een onderzoek van twee studentes klinische psycho logie aan de Nijmeegse universi teit. Emancipatie Vrouwen en mannen in het ar beidsproces zijn in de Europese Gemeenschap weliswaar gelijk voor de wet, maar in de praktijk komt daar zeker niet altijd iets van terecht. Zeker vier miljoen van de dertig miljoen Europese vrouwen met een baan hebben ervaring met sekse-discriminatie in hun werk. Dat blijkt uit een deze gepubliceerd onderzoek van de Internationale Arbeidsor ganisatie (ILO). Als oorzaken voor de achterstel ling wordt genoemd dat vrou wen zeer zelden een broep doen op de wet om hin gelijk te ver krijgen. Ook zorgen de stijgende werkloosheid en de angst voor ontslag ervoor dat weinig vrou wen aan de bel trekken tegen de sekse-discriminatie of ongelijke betaling. maar niet met de vakorganisa ties, aldus Texaco. De 350 personeelsleden die in Den Haag overblijven zullen in het laatste kwartaal van dit jaar worden overgeplaatst naar het hoofdkantoor van Texaco in Rotterdam. Texaco zegt tussen de 750 en 900 miljoen gulden te hebben be taald voor de Chevron-ver kooppunten in de Benelux, West-Duitsland, Groot-Brittan- nië, West-Duitsland en de raffi naderij in Pernis. Met de aankoop van Chevron is Texaco in bezit gekomen van 2600 benzinestations, waarvan 1200 in Nederland. Tijdens het overleg dat de bonden gisteren met Rietkerk hadden, zijn hierover harde woorden ge vallen. De minister zei dat hij er begin dit jaar rekening mee had gehouden dat pas in de tweede helft van het jaar gevolg zou wor den gegeven aan die afspraak. „Daarmee heeft hij de helft van het bedrag weggegeven", was het commentaar van de bonden. Van de Scheur „De gemeentebesturen zijn vrese lijk ontstemd over deze gang van zaken. Vanaf het begin van dit jaar hebben ze rekening gehou den met het feit dat ze extra geld zouden krijgen om extra mensen aan te stellen of om banen te kunnen behouden. Daar is tot nu toe niets van terecht gekomen", aldus AbvaKabo-voorzitter Jaap van de Scheur. De bonden hebben de minister voorgehouden dat duizenden werklozen zitten te wachten op een baan en dat de minister heeft gehandeld in strijd met het werk gelegenheidsbeleid dat het kabi net zegt te voeren. „Wat de mi nister nu heeft gedaan is een ex tra bezuiniging die door de amb tenaren en trendvolgers is be taald", zo menen de bonden. De minister heeft de bonden toege zegd dat in elk geval dit jaar on geveer 350 miljoen gulden be schikbaar komt voor herbezet ting en dat in 1985 het volle be drag daarvoor bestemd zal wor den. „We hebben dit gesprek ge voerd in een bijzonder onaange name stemming", aldus de bondsbestuurders, die nu hopen dat de minister naar alle overhe den en overheidsdiensten snel een circulaire zal zenden. Huishoudbeurs morgen open AMSTERDAM (ANP) - De Huis houdbeurs zal morgen in het Amsterdamse RAI-gebouw zijn poorten weer openen voor het publiek. Tien dagen lang kan men dan weer proeven, keuren, kijken en kopen op dit jaarlijks consumentenwalhalla in Am sterdam. Ook dit jaar weer hebben de orga nisatoren gepoogd de consu ment te tonen wat er allemaal te koop is op het terrein van huis houdelijke apparaten en artike len, woning- en keukeninrich ting, tuinverzorging, spel en spe len, kleding en vrijetijdsbeste ding. Maar er is eveneens aan ge dacht de doe—het—zeiver, de mensen die nog niet weten wat zij met hun vakantie zullen doen, zij die de mode op de voet willen volgen en de aanstaande en jon ge ouders aan hun trekken te la ten komen. Om de sterk toegeno men toeloop naar de consumen tenbeurs te kunnen verwerken is deze dit jaar groter dan voor gaande jaren: ook de Amstelhal is voor dit jaarlijks evenement in gebruik genomen. IJMUIDEN (GPD) - Het verlies van de Koninklijke Nederland- sche Hoogovens en Staalfabrie ken NV (KNHS) over 1983 is ge daald tot 38 miljoen gulden. Het daaraan voorafgaande jaar moest het concern nog een verlies van ruim 106 miljoen gulden ten laste van de algemene reserve bren gen. Het meest recente verliescij fer is gisteren bekendgemaakt na afloop van een vergadering van de raad van commissarissen van de onderneming. De raad heeft besloten goedkeu ring te hechten aan een investe ring van 150 miljoen gulden voor uitbreiding van de koudwalsca- paciteit van Sidal NV in het Bel gische Duffel, een volledige dochter van Hoogovens Groep BV. Aldaar zal de produktie wor den gerationaliseerd door het stilleggen van drie oudere koud- walsen. De commissarissen hebben beslo ten hun aantal terug te brengen Dit geldt ook voor de afgesproken 2 roostervrije dagen. „We wor den de laatste tijd bestookt met telefoontjes over die twee dagen. Maar omdat de minister hierover nog geen circulaire heeft doen uitgaan is er in feite nog niets re- gegeld. In ieder geval zullen die vrije dagen nu in de tweede helft van het jaar opgenomen kunnen worden", aldus de bonden. In een brief aan minister Rietkerk hebben de ambtenarenbonden gisteren ook laten weten tegen het werken met behoud van een uitkering bij de overheid te zijn. Volgens de bonden worden met het werken met uitkering binnen de overheid de arbeidsverhou dingen aangetast. „Wij gaan er vanuit dat voor hetzelfde werk ook hetzelfde loon moet worden betaald", aldus de bonden. ABVA-KABO-bestuurder Hans Pont zei dat de bonden wel een mogelijkheid zien om met extra overheidsgeld werklozen aan het werk te krijgen. In de constructie van de bonden moeten deze mensen een volledig salaris krij gen, waarin de uitkering is inge bouwd. „Dit moeten wel vaste banen zijn. Het meerdere aan sa laris moet de overheid dan bij passen", zo zei hij. Minister Riet kerk heeft niet gereageerd op de brief. Calvé Beleggingsmaatschappij Calvé- Delft stelt voor het dividend over 1983 op de gewone aandelen te bepalen op 20,04 gulden per aan deel van 20 gulden. Voor de zes procent cumulatief preferente aandelen komt ditneer op 154,20 gulden per aandeel van 1000 gul den. DEN HAAG (GPD/ANP) - Minis ter Van Aardenne (economische zaken) wil zo snel mogelijk door RSV en Wilton-Feijenoord wor den ingelicht over de 'Schiedam- variant', die wellicht uitzicht biedt op een zelfstandig voortbe staan van Wilton-Feijenoord. De minister zei dit gisteren nadat de Gorinchemse scheepsbouwer Damen de onderhandelingen over overname van Wilton had gestaakt. Scheepsbouwer Kommer Damen denkt overigens dat politiek Den Haag niet kan tegenhouden dat Wilton-Fijenoord zelfstandig voortgaat met steun van de ge meente Schiedam. „Het past in de grondpolitiek van de gemeen- UTRECHT (GPD) - De oprichting van de Vakbond voor Onbetaald Werk (NOW) is gisteren bekend gemaakt. De vakbond, die zal be staan uit louter vrijwilligers, wordt de eerste bond die niet te gen de massale werkloosheid ten strijde zal trekken. De bond vindt eigenlijk dat er nog niet ge noeg werklozen zijn. De oprich ting van de bond is mogelijk dank zij een eenmalige subsi- diesteun van bijna 30.000 gulden van het ministerie van WVC. Een van de initiatiefnemers van de tot zeventien. Aftredend zijn de „vertrouwenscommissarissen" (dat wil zeggen destijds voorge dragen door de Ondernemings raad) Boumans en Van Os van den Abeelen. Bovendien keren de heren W. Polak (oud—burge meester van Amsterdam) en L. H. Meerburg niet terug. Op voor dracht van de OR zullen de voor malige Tweede-Kamerleden Barendregt en Epema—Brug man aantreden. Ook prof. drs. I. BREMEN (RTR) - In de Westduit se staalindustrie moeten nog der tigduizend arbeidsplaatsen wor den opgeheven om de produktie- capaciteit aan de vraag aan te passen. Ruprecht Vondran, vi ce—voorzitter van de Wirt- schaftsvereinigung Eisen und Stahl, heeft dit gisteren gezegd in een interview voor Radio Bre- Volgens Vondran behoeven er dit jaar waarschijnlijk nog geen fa brieken te worden gesloten. In de komende jaren zal er echter naar zijn mening zeker een aan tal zijn poorten moeten sluiten. Sinds 1980 zijn er in de Westduit se staalindustrie al veertigdui zend banen verloren gegaan. Er werken nu nog 160.000 mensen. Ondanks de grootscheepse ratio naliseringsmaatregelen van de afgelopen jaren is de produktie- te, het nodige geld komt op tafel. Maar dat betekent nog niet een in de toekomst winstgevende werf', aldus Damen gisteren tij dens een persconferentie in Gor- kum. Volgens Damen zijn de plannen voor overname van Wilton afge ketst omdat er niet goed naar hem is geluisterd. Van zijn oor spronkelijke voorstel de werf af te slanken door het ontslag van 922 mensen, was hij teruggegaan tot een aantal van 485. Boven dien zou het werkelijke aantal nog aanzienlijk lager uitkomen. "Wanneer er verder te praten is over die ontslagen, dan blijf ik overigens geïnteresseerd in over name van de werf in Schiedam". nieuwe bond is de 40—jarige Henk van Gerven. Hij werkt al sinds 1980 met behoud van zijn uitkering. De bond waarvoor hij als 'coördinator' wil werken, heeft een eisenpakket dat va rieert van het afschaffen van de sollicitatieplicht tot het schep pen van meer mogelijkheden voor kinderopvang. Over de positie en status van de vrijwilliger zegt Van Gerven: „We worden als tweederangsbur ger behandeld, terwijl de vrijwil- van der Zijpp, hoogleraar te Am sterdam en voordien onder meer. bij Hoogovens werkzaam, zal op voordracht van de OR lid wor den van de RvC. Deze benoemin gen behoeven nog wel de instem ming van de algemene vergade ring van aandeelhouders die eind mei bijeen zal komen. De ruwstaalproduktie van Hoogo vens bedroeg in het voorbije jaar 4,3 miljoen ton, de omzet van KNHS NV kwam juist boven de zes miljard gulden. Het totale personeelsbetand, dus inclusief dat van de talrijke dochteronder nemingen, nam met 1500 men sen af tot 28.537 per eind decem ber. Gisteren is eveneens bekend ge worden dat het staalbedrijf vol gend jaar april hoogoven-6 uit produktie zal nemen voor een uitgebreide revisie en onder houdsbeurt. Dat project gaat een bedrag van 200 miljoen gulden kosten. capaciteit van de Westduitse staalindustrie volgens Vondran niet noemenswaardig afgeno men. Hij zei niet te kunnen aan geven binnen welke tijd de op heffing van de dertigduizend ba nen zijn beslag moet krijgen. Een woordvoerder van de organi satie verklaarde later dat er waar schijnlijk in 1985 of in 1986 veel banen zullen verdwijnen. Na 1985 mogen de regeringen van de EG-landen geen steun meer aan de staalindustrie verlenen. In de hele EG gaat de rationalisering van de staalindustrie vermoede lijk honderdduizend arbeids plaatsen kosten. Vondran zei dinsdag op de jaar beurs in Hannover dat de West duitse staalindustrie in het afge lopen jaar een verlies van zestig mark per ton gewalst staal heeft geleden. De produktie zal dit jaar vermoedelijk toenemen onder invloed van de opleving van de economische bedrijvigheid. De kans dat er winst zal worden ge maakt slaat Vondran echter heel klein aan. "Sportkantines doen te veel" DEN HAAG (ANP) - Concurren tievervalsing door instellingen als buurthuizen en sportkantines moet worden teruggedrongen. Zij mogen hun diensten niet te gen veel lagere prijzen dan de ho reca aanbieden. Gemeenten zou den ten strijde moeten trekken tegen dit 'paracommercialisme', aldus staatssecretaris Van Zeil (economische zaken). Het gaat Van Zeil vooral om activi teiten die buiten de doelstellin gen van sociaal-culturele organi saties vallen. Zo komt het voor dat bijvoorbeeld sportkantines ruimte bieden voor bruiloften en partijen of een zaal aan derden verhuren. liger in zijn werk gemotiveerder kan zijn dan een beroepskracht We staan meer open voor nieuwe ideeën. Omdat arbeid en inko men zijn ontkoppeld, zijn we be reid meer te knokken voor de ei gen ideeën, zonder het gevaar te lopen onze baan te verliezen". Terwijl de grote vakcentrales FNV en CNV met hand en tand probe ren leden voor de bond te behou den, maar een vergeefse strijd voeren tegen het grote ledenver lies, zegt Van Gerven te verwach ten dat de hond van vriiwillieers ROTTERDAM (ANP) - De 21 jarige G. van Broekhoven uit Rotterdam loopt het risico zijn baan als monteur by een ban denimporteur kwjjt te raken omdat hij er op staat zyn werk te doen met de „gewone ma- n"-pet van de VARA op zijn hoofd. Zijn baas N. Alessi heeft Van Broekhoven dinsdag naar huis gestuurd omdat hij vindt dat de monteur de klanten van het bandenbedrijf niet getooid met dit hoofddeksel onder ogen kan komen. De VARA deelt de petten sinds enige tijd uit aan haar nieuwe leden. Ook overheid moet op tijd betalen DEN HAAG (ANP) - Ministe ries en andere overheidsin stellingen moeten hun reke ningen op tyd betalen. Dat heeft minister Ruding (finan ciën) gisteren in een brief aan de betrokkenen laten weten. De werkgeversorganisaties VNO en NCW hadden na mens leveranciers en aanne mers geklaagd over het niet altijd stipt betalen van de overheid. Ruding heeft de bewindslieden overigens op het hart gedrukt ook niet te vroeg te betalen. Uit zijn brief blijkt dat er ei genlijk betaald zou moeten worden op de laatste dag van de betalingstermijn. Dat kost de overheid dan niet meer rente dan nodig is, terwijl er ook geen rente aan de leve ranciers verschuldigd is. Alcohol en sport niet in reclamespot HAARLEM (ANP) - Een reclame film waarin beelden van een schermmeester en van zijn leer lingen getoond worden en ver volgens het beeld van bier dat wordt geschonken is niet toelaat baar. Deze uitspraak heeft de re clameraad gedaan. Volgens de reclameraad verbieden de reclamevoorschriften het leg gen van een verwijderd verband tussen sportbeoefening en het gebruik van alcoholhoudende drank. Ook een reclameboodschap voor tandpasta met fluoride en enzy men mag niet, als deze sugge reert het gebit beter te bescher men dan andere tandpasta's, die wel fluoride maar geen enzymen bevatten. De reclameraad noemt dit misleidend omdat nog niet is aangetoond dat de toevoeging van enzymen naast fluoride de beschermende werking verhoogt en het tandbederf bestrijdt. over enkele jaren tussen de 60.000 en 100 000 leden zou kun nen tellen. „Nu al staat de tele foon niet meer stil". Een van de belangrijkste punten voor de vrijwilligers, die voor vijf gulden per maand lid kunnen worden, is dat ze voortaan net zo benaderd, behandeld en gewaar deerd willen worden als werkne mers die 'normaal' worden be taald. "Want onbetaald werk is geen hobby, het is voor ons zin vol leven". Als Van Broekhoven zijn pet on der het werk niet afzet wordt hij ontslagen, zo heeft Alessi hem per brief laten weten. Gis teren is de monteur niet op zijn werk verschenen. „Ik ken die jongen. Als ik dit goed vind loopt hij volgende week rond met een hoge hoed op", aldus Alessi woensdag. De directeur hoopt overigens dat Van Broekhoven nog van gedach ten verandert: „Het is een goe de monteur, een jongen met twee rechter handen. Als hij hier straks binnen komt kan hij zo weer aan de slag, als hij tenminste die belachelijke pet afzet". SCHIPHOL-OOST (ANP) - Fok ker heeft ondanks de aanhou dende problemen in de lucht vaartindustrie een goed 1983 ge had. De nettowinst bedraagt f 18,2 miljoen tegen een verlies van f 10,2 miljoen in 1982. Het di vidend zal worden hervat met f 3.60, aldus Fokker. De omzet nam vorig jaar toe van f 1348,5 miljoen tot f 1533,7 mil joen. Het bedrijfsresultaat ver dubbelde vorig jaar bijna van f 16,7 miljoen tot f 31,6 miljoen. Als belangrijke oorzaak wordt genoemd een duidelijke verbete ring in de vliegtuignieuwbouw door meer afleveringen. Door een strakke kostenbeheersing hebben alle sectoren bijgedragen tot dit resultaat. Fokker signaleert een grote inte resse in de markt voor de te ont wikkelen Fokker 50 en Fokker 100. Voor deze projecten heeft de overheid steun toegezegd. Gisteren werd voorts meegedeeld dat Fokker vier F28 verkeers vliegtuigen heeft verkocht. Drie daarvan zijn al afgeleverd aan een opdrachtgever die niet ge noemd wil worden. Een F28 wordt in juni overgedragen aan de Koreaanse luchtvaartmaat schappij KAL. Chipfabriek: 275 man erbij NIJMEGEN (ANP) - Philips wil het personeelsbestand in de chipfabriek in Nijmegen nog dit jaar met 275 personen uitbrei den. Dat heeft een woordvoerder van het concern gistermiddag meegedeeld. Philips wil vooraf wèl een afspraak maken met de bonden dat ze zich niet zullen verzetten tegen een eventueel ontslag van de nieuw aan te ne men mensen als er onverhoopt door conjuncturele omstandig heden geen werk meer voor hen is. De werknemers die ontslagen wor den krijgen van Philips op dat moment dan wel een terugkeer garantie voor het geval de con junctuur weer aantrekt. Stemmen de bonden er niet in met het plan dan wil Philips nagaan hoeveel mensen kunnen worden aangenomen zonder dat die af spraak met de bonden is ge maakt. Dat zullen er dan wel minder zijn dan 275, verwacht de Philips-zegsman. Bij Philips in Nijmegen werken momenteel ongeveer 2.200 jnensen. Districtsbestuurder J. van der Laan van de industriebond FNV zegt er niet mee akkoord te gaan dat de nieuwe werknemers een apart soort arbeidsovereenkomst krijgen. Hij is wel bereid met Philips afspraken te maken. Weer staking in België BRUSSEL (ANP) - Kennelijk on der druk van zijn Waalse vleugel heeft het Belgische socialistische ABW (Algemeen Belgisch Vak Verbond) besloten volgende week dinsdag opnieuw in geheel Belgie te staken. Die Waalse vleugel wilde zelfs een mars naar de hoofdstad Brussel organise ren, maar daartoe is niet beslo ten. Het ABW zal opnieuw alleen staan in zijn actie. Het katholieke ACV (Algemeen Christelijk Vak verbond), tweede in grootte in België, doet niet mee. Wel blij ven de twee vakverbonden met elkaar in gesprek. Het ABW—besluit om volgende week opnieuw een algemene sta kingsdag te houden is tot stand gekomen na lang overleg binnen het bestuur van het vakverbond. Men zat daar met het probleem dat de staking van afgelopen dinsdag m Vlaanderen en Brus sel eigenlijk geen succes is ge worden. De meer militante Waal se vleugel van het ABW heeft kennelijk zijn standpunt dat een nieuwe staking nodig is door kunnen drijven. 'Minister geeft prijscompensatie weg' DEN HAAG (GPD) - De ambtenarenbonden voelen zich door minister Rietkerk (binnen landse zaken) behoorlijk genomen. Op 15 februari was tussen hen en de minister de afspraak gemaakt dat voor de ingeleverde prijscompensatie twee vrije dagen beschik baar zouden komen. Tevens zou van deze prijscompensatie 690 miljoen gulden worden gebruikt om die twee dagen met vaste banen - voor de gehele collectieve sector 12.000 - op te vullen. Tot nu toe had de minister daaraan nog niets gedaan. Schoenenfabriek UTRECHT (ANP) In de Jaarbeurs in Utrecht hield de Ingenieursvereniging gisteren een studiedag over houtskeletbouw. Uit een ter gelegenheid daarvan gehouden enquête bleek dat ruim negentig procent van de bewoners van houtskelethuizen deze woningen fijner vindt dan stenen bouw. Van de traditioneel wonende gezinnen kiest veertig procent bij verhuizing voor een houten huis. Overigens zijn er houtskeletwoningen waaraan geen hout te zien is. De planken- en balkenconstructie gaat dan schuil achter bakstenen muren. Op de foto een voorbeeld van een huis met houtskelet. (foto anpi

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 9