Steeds Opvang slachtoffers martelingen zoveel mogelijk poliklinisch 'Gemeente kan weinig doen aan woonlasten' Speciale behandeling in AZL Stichting mag voor studie dierproeven hoogleraar benoemen Prentenkabinet koopt fotocollectie schilder Documentatiecentrum voor Japan en Korea DONDERDAG 5 APRIL 1984 LEIDEN - Slachtoffers van martelingen die in Nederland verblijven kunnen met ingang van mei worden behandeld in het Academisch Ziekenhuis Leiden (AZL). Een speciaal team van specialisten, fysiotherapeuten en verpleegkundigen zal voor deze specifieke zorg de komende weken worden opgeleid. de voeten, ook wel 'falanga' ge noemd, hebben vaak te kampen met kleine fracturen in de voet beenderen. Als je als arts daar niet op bedacht bent, kom je haast niet achter klachten. Je moet precies weten hoe er wordt Het AZL heeft in overleg met het ministerie van welzijn, volksge zondheid en cultuur en het cen trum in Den Haag heel bewust gekozen voor zoveel mogelijk poliklinische opvang. Schwei- zer: "Een apart centrum heeft te veel nadelen. De slachtoffers van martelingen moeten zo snel mo gelijk weer terug in het leven". Het Centrum Gezondheidszorg Vluchtelingen in Den Haag wordt belast met de eerste op vang. De medewerkers van dit centrum zullen gaan bekijken welke mensen voor zo'n behan deling in aanmerking komen. Nog deze maand zullen huisartsen via hun vaktijdschrif ten op de hoogte worden gesteld van de mogelijkheid om mogelij ke patiënten te verwijzen naar dit centrum. De patiënten die veelal de vluchte lingenstatus zullen hebben, krij gen de kosten vergoed van het ziekenfonds. Degenen die dit predikaat nog niet hebben, kun nen putten uit een door Amnesty International in leven geroepen Herinneringen fonds ten behoeve van slachtof fers van martelpraktijken. Asiel zoekers die gemarteld zijn kun nen op die manier direct na aan komst medische hulp krijgen. Dit maakte de directeur Gezond heidszorg van het AZL, prof. A. Th. Schweizer, gistermiddag be kend. Hij vertelde dat er binnen het AZL geen apart centrum wordt opgericht. "Wij willen de nadruk leggen op het ambulante, poliklinische karakter van de be handeling. Opname in een kli- Wederom een voorbeeld: "Er moet worden vermeden dat deze pa tiënten tijdens de behandeling worden herinnerd aan de gevan genis - en martelingen. Geen bloedproeven, electrocardio- grammen of oefeningen onder water. Dat roept associaties op ge dat maar een lapmiddel is: martelingen moeten worden te gengegaan, maar zolang we daar toe niet in staat zijn, moeten er andere wegen worden gevonden. Wij hebben ervaring op dit ge bied. Van oudsher heeft Leiden zich bekwaamd in de opvang van oorlogsslachtoffers, misschien dat we op deze manier ook iets kunnen betekenen voor de hui dige slachtoffers van martelin gen". Coördinator en arts Rob Bakker: "Er moet worden vermeden dat de LEIDEN - De Stichting Proefdier en Wetenschap hoopt binnen kort een hoogleraar te kunnen benoemen die zich gaat bezig houden met de studie van de dierproeven. De Kroon heeft de stichting hiertoe bevoegd ver klaard. Aan de Rijksuniversiteit Leiden is een benoemingscom- misie geïnstalleerd, bestaande uit vertegenwoordigers van de stichting en de medische facul teit, die met instelling van de leerstoel heeft ingestemd. De kosten zullen worden gedragen door verscheidene dierenbe schermingsorganisaties. In een later stadium zal het ministerie van welzijn, volksgezondheid en cultuur wellicht financieel bij dragen aan gerichte studieop drachten. De hoogleraar zal zich bezig moe ten houden met een kritische analyse van het gebruik van dier proeven in de medische weten schap. Ook moet hij of zij onder zoek doen naar de opvattingen in de wetenschap die tot dierproe ven hebben geleid. Alternatieven voor dierproeven behoren even eens tot de onderwijs- en onder zoeksopdracht. Volgens hoofdbestuurslid Henk Smid van de Nederlandse Ver eniging tot Bescherming van Dieren zal de hoogleraar aan aan komende studenten inleidende colleges kunnen geven. Daar naast kunnen er colleges worden gegeven voor studenten in de tweede fase van het wetenschap pelijk onderwijs, die in de prak tijk dierproeven moeten doen. Smid heeft goede hoop dat de hoogleraar in het komende aca demisch jaar al aan het werk kan. Zijn en enkele andere organisa ties hebben zich de afgelopen ja ren sterk gemaakt voor de bij zondere leerstoel in dierproef- vraagstukken. Het verzoek is volgens de stichting drie jaar ge leden positief ontvangen door de toenmalige minister van onder wijs en wetenschappen, Pais. Staatssecretaris Van der Reijden (volksgezondheid) heeft zich on langs tijdens overleg met deze organisaties ook positief uitgela ten. Bakker weet te vertellen dat ook in Kopenhagen, waar het eerste centrum voor slachtoffers van martelingen is opgericht, men te rugkomt van het idee om de pa tiënten bij elkaar te zetten en langdurig op te nemen. "De ken nis die de deskundigen daar heb ben opgedaan is enorm. Ons team in het AZL zal daar zeker een kijkje gaan nemen". niek roept immers maar al te snel associaties op met het verblijf in een gevangenis of kamp". Behandeling Naar schatting komen er zo'n 400 mensen ons land binnen die het slachtoffer zijn geworden van folteringen. Ongeveer de helft daarvan heeft medische hulp no dig. Het centrum Gezondheids zorg Vluchtelingen in Den Haag bekijkt wie moet worden doorge stuurd naar het AZL. Rob Bakker, arts en coördinator van het speciale team in het AZL, verwacht dat jaarlijks on geveer 75 mensen voor een spe cialistische behandeling in aan merking komen. "De overigen zullen worden begeleid door de artsen, maatschappelijk werkers en fysiotherapeuten van het cen trum in Den Haag. Daar zit ont zettend veel deskundigheid. De komende weken zullen wij ook veelvuldig met dit team in over leg treden". Zoals Bakker het kan bekijken zal de behandeling vooral gericht zijn op de geestelijke kwetsuren als nachtmerries, depressies, hoofdpijn, gebrek aan concentra tievermogen en apathie. "Maar ook de lichamelijke klachten zul len niet uit het oog worden verlo ren". Hij noemt een voorbeeld: "Mensen die gefolterd zijn onder LEIDEN - Het omlaag brengen van de woonlasten door de ge meente Leiden is uiterst moei lijk. De mogelijkheden daartoe zijn uiterst gering, want de steeds stijgende woonlasten zijn vooral het gevolg van de hogere energieprijzen en bezuinigingen op rijksniveau. De enige werkelijke mogelijkheid van de gemeente om de woonlasten te beperken, door het verlagen van gemeentelijke heffingen als rei nigingsrechten, wordt door een meerderheid van de politieke partijen afgewezen. Alleen het CDA is voorstander van verla ging van de gemeentelijke hef fingen. met deelektrische schokken of Tijdens de gisteravond gehouden gecombineerde commissieverga- waterfolteringen1 De coördinator belast zich vooral met de organisatorische kant van de opvang. Hij zal ervoor zorgen dat het team wanneer dat nodig is paraat staat om de patiënten die zijn doorgestuurd te behan delen. De specialisten zoals de chirurg, gyneacoloog, psychia ter, neuroloog zijn op afroep be schikbaar. Alle mensen die deel uit maken van het team hebben zich vrijwillig aangemeld. Bak ker: "Andere belangrijke punten zijn het aantrekken van tolken,' het informeren van familieleden en hét waarborgen van de priva cy van de patiënten. Daarnaast heeft hy de leiding van het weke lijkse overleg met de teamleden. Ook zal er regelmatig contact zijn met het centrum in Den Haag". Gebaar De directeur gezondheidszorg hoopt dat Nederland met deze hulp een gebaar heeft gemaakt in de richting van de slachtoffers van martelingen. "Ik besef terde- dering gingen de Leidse politie ke partijen in grote lijnen ak koord met de eind vorig jaar door B en W gepresenteerde woonlastennota. In die nota wordt de schuld van de hoge woonlasten, waardoor vooral jongeren en ouderen in de finan ciële problemen raken, voor een groot deel gelegd bij de huidige CDA/WD-regering. En dat viel niet zo goed bij het Leidse CDA en de WD. De liberalen hadden in een eerder stadium via een reactie van de werkgroep Be stuur al afgerekend met de nota. Die zou tendentieus zijn en onge nuanceerd. Een vreemde reactie vond het PvdA-raadslid Eiker bout, omdat toch ook de WD- wethouders de nota hadden on derschreven. "Ik vertrouw er dan ook op dat de WD-fractie zich in de nota kan vinden", al dus Eikerbout. "Propaganda" Maar dat bleek niet het geval. Het WD-raadslid Jansen onder streepte de kritiek van de WD- werkgroep nogmaals, zij het in wat vriendelijkere bewoordin gen. Ze had een "constructiever verhaal verwacht met opbou wende kritiek" op het regerings beleid. Waarop het raadslid De la Mar (PSP) reageerde met: "Je kan geen opbouwende kritiek le veren op een afbraakbeleid". De kritiek op het regeringsbeleid schaarde Jansen onder de ru briek "landelijke propaganda voor de partij van de voorzitter van de commissie (PvdA-wet- houder Tesselaar-red.)". Waarna De la Mar aan Jansen vroeg: "Vindt u uw eigen collegeleden (die de nota ondersteunen-red.) propagandisten voor de PvdA?". Het antwoord bleef de liberale schuldig. Ook het CDA vond de kritiek op de regering oryuist. Raadslid Geel- Een verlaging kerken wees erop dat vorige ka- ke heffingen binetten, waarin ook de PvdA zitting had, een "ongecoördi neerd beleid" hadden gevoerd. Volgens de christen-democraat is er nu voor het eerst sprake van enig overleg tussen de diverse ministeries over de woonlasten. "Maar door de weerbarstigheid van de problematiek kunnen we niet van de ene op de andere dag resultaten verwachten. Maar we zijn wel op de goede weg", aldus Geelkerken, die van mening was dat de gemeente wel degelijk mogelijkheden heeft de woonlas ten te verlagen. Hij stelde voor de gemeentelijke heffingen te verlagen, een voor stel dat direct door de andere partijen werd afgewezen. Een vergelijking tussen verschillen de grote gemeenten wijst uit dat Leiden op de vijfde plaats staat wat betreft de totale hoogte van alle gemeentelijke heffingen. de gemeentelij- direct een te kort op de begroting tot gevolg hebben, aldus D'66-raadslid Van Jder Ham. En dat betekent op nieuw een lastenverzwaring, be toogde het raadslid. Zij consta teerde dan ook, evenals de ande re partijen, dat de gemeente vrij wel machteloos is. Of zoals het CPN-raadslid Brands zei: "We kunnen nota's uitbrengen zo dik als een bijbel, maar de proble men worden daarmee niet opge lost". De nadruk lag gisteravond vooral op de energieprijzen en -bespa ring via isolatie. Maar het eerste voorstel, verlaging van de elek- triciteitprijs (de gasprijs wordt landelijk vastgesteld) en het vastrecht, is een zaak van het EBR. In de algemene raad van het EBR heeft de gemeente Lei den geen meerderheid. Een voor stel tot verlaging van de elektri citeitsprijs zal dus gesteund moeten worden door andere ge meenten in de algemene raad. De discussie over de woonlasten nota is overigens nog lang niet afgerond. Tijdens de gisteravond gehouden commissievergade ring kwamen alleen de raadsle den aan het woord. In een vol gende vergadering antwoordt het college. Nog hoop op verzameling advocaat LEIDEN - Het Prentenkabinet heeft beslag weten te leggen op een foto-collectie van George Hendrik Breitner. De rond de eeuwwisseling levende schilder, één van de belangrijkste Amster damse impressionisten, gebruik te een deel van deze foto's voor zijn schilderijen. Met de aankoop is een bedrag van ongeveer 25.000 gulden gemoeid en hij werd mogelijk gemaakt met de financiële hulp van diver se instanties. Het Leids Universi tair Fonds en de stichting 'Vrien den van het Prentenkabinet' wa ren er onder meer bij betrokken. Het is voor het eerst sinds jaren dat het Prentenkabinet (met ge bouwen in de Kloksteeg en aan het Rapenburg) een dergelijk omvangrijke aanschaf heeft kun nen doen, aldus conservatrice In geborg Leijerzapf. Het Prentenkabinet is daarnaast nog altijd in de slag om de collec tie van de Amsterdamse advo caat Hartkamp, één van de be langrijkste verzamelingen uit de wereld. Inmiddels is overleg daarover op gang gekomen tus sen de universiteit en het minis terie van welzijn, volksgezond heid en cultuur. Ingeborg Leijer zapf: "Het ministerie gaat nu contact opnemen met Hart kamp". Zijn fotoverzameling dreigt uit Nederland te verdwij nen. Hij heeft een aanbod gekre gen uit Italië waar een deel van een voormalig paleis in Milaan voor zijn collectie zou worden in geruimd. Naast Leiden bestaat er ook nog de mogelijkheid dat de foto's van Hartkamp worden onderge bracht in Haarlerh. Daar bestaan vergevorderde plannen voor een media-museum. Leijerzapf: "Maar dat is allemaal nog erg voorbarig. De invulling van dat ligt nog volledig open". LEIDEN - De Leidse universiteit is van plan naast het documentatie centrum voor het hedendaagse China een soortgelijk centrum voor Japan en Korea op te zetten. Het centrum zal als informatie bron over Japan en Korea een landelijke functie kunnen gaan vervullen. De Izaak Alfred Ailion Foundation heeft hiervoor een subsidie in het vooruitzicht ge steld. Het documentatiecentrum sluit aan bij de al bestaande, op de praktijk gerichte, management opleiding voor het Midden-Oos ten (Arabisch en Tiirks) Verre Oosten (Chinees) nu in september ook Japanolo- gie en Koreanistiek zullen deel- Het doel van deze vierjarige oplei ding is mensen op te leiden voor managementfuncties waarbij zij kennis hebben van de taal, ge schiedenis en de huidige cultuur van het Midden of Verre Oosten; de politieke, sociale, economi sche en juridische structuur van deze gebieden en het functione ren van (internationale) onderne mingen. Redactie: Bart Jungmann Jaap Visser {pen mei /ccfemb btadbheefd Afgeboekt Boekhandelaar D. is zoek. De po litie heeft het sterke vermoe den dat de eigenaar van 'The Papermill' in de Haarlemmer straat en 'Hier is 't' in de Maars- mansteeg met de noorderzon is vertrokken. Gisterochtend waarschuwde een leverancier van 'The Paper mill' de politie. Er zou iets niets pluis zijn met de boek handelaar. Surveillerende agenten belden vervolgens aan en constateerden dat D. geen gehoor gaf. Omwonenden wis ten te melden dat de boekhan delaar een paar dagen geleden had gezegd: "Ik stop er mee". Woorden die hij ondubbelzinnig heeft waargemaakt. Zowel de winkeldeuren van 'The Paper mill' als 'Hier is 't' zijn sinds za terdagmiddag gesloten geble ven. Op straat stapelen de pak ketten kranten zich op. Bij de Kamer van Koophandel is nog niets bekend van een eventueel faillissement van de bekende Leidse boekhande laar, die eigenaar blijkt te zijn van 'The Papermill' terwijl ook de winkel in de Maarsman- steeg op zijn naam staat. Deze winkel heeft hij te hebben overgenomen van de in Utrecht gevestigde papiergi gant Bruna. Op het hoofdkantoor van Bruna bv. in Utrecht nemen ze aan vankelijk een blad voor de mond als we naar D. informe ren. Pas na enig aandringen is een woordvoerder van de di rectie bereid een boekje open te doen: "Wij zijn een belang rijke leverancier van beide winkels. We zijn bang dat me neer D. er vandoor is gegaan omdat hij het zakelijk niet meer zag zitten. Of wij nog geld van hem krijgen? Jazeker, en niet zo'n klein beetje ook. Nee, failliet is de man nog niet, maar er wordt wel druk gewerkt aan de voorbereiding van een fail lissement". Wat Bruna betreft is het hoofd stuk D. evenwel nog lang niet uit. "We zullen er alles aan doen om ons geld te krijgen. Hoe? Dat vertel ik niet, want meneer D. mag er dan welis waar vandoor zijn, ik denk toch wel dat hij de krant nog leest". Voor de krantenleveranciers be tekende de abrupte vakantie van boekenboer D. maandag een zwarte bladzijde in hun 'Hier is 't', maar wat er nou precies aan de hand is, vragen leveran ciers, boekenwurmen en voorbijgangers zich eensluidend af. losse verkoopgeschiedenis. Zowel 'The Papermill' als 'Hier is 't' zijn centraal gelegen en dus goed lopende losse ver kooppunten. Maar de sportkaternen stapelden zich maandag metershoog op voor de deuren van beide win kels. Meneer D. was in geen velden of wegen te bekennen. Hij had z'n hele handel al in het weekeinde afgeboekt Toch een beetje slordig om dat niet aan z'n leveranciers te melden. De papiermolen in de zaak D. zal nu waarschijnlijk pas goed gaan draaien. Buiten adem De omstanders spraken er schande van, maar volgens de politie en Eerste Hulp Dienst viel het allemaal best mee. Rond kwart over elf gisteroch tend vloog een 16-jarige brom fietser op de Diepenbrocklaan in Zuid-west uit de bocht en reed bovenop een tegenligger, een personenauto. Hoewel de ze bijna stilstond, kwam de klap toch keihard aan. De bromfietser moest met borts- letsel naar het ziekenhuis wor den gebracht. Nadat hij de ambulance was in geschoven, sloeg het noodlot nogmaals toe. De ambulance weigerde verdere dienst. Vol gens de politie doordat de ver snellingsbak kuren vertoonde. De ambulance-chauffeur sprong vervolgens in een poli- tie-auto om met loeiende sire ne en hoge snelheid naar de Roodenburgerstraat te worden gebracht. Daar dook hij in de derde EHD-ambulance om de ze vervolgens de garage uit te scheuren in de richting van de Diepenbroklaan. Daar arriveerde hij ongeveer ge lijktijdig met de tweede EHD- ambulance die door de centra le ambulancepost naar een on geval in de Verdistraat, ook in Zuid-west, was gedirigeerd, waar de schade beperkt bleek tot wat materiële averij. Tot stomme verbazing van de omstanders stond dus het complete ambulance-park van de EHD op zeker moment in de Diepenbrocklaan waar de 16-jarige bromfietser nog altijd naar adem lag te happen. Deze werd nu ijlings overgebracht naar de afdeling beademing van het Academisch Zieken huis. Omstanders verklaarden dat het oponthoud wel een half uur had geduurd. "Stel je voor dat die jongen zwaar gewond was geweest, dan had 'm dit z'n le ven kunnen kosten", was de eensluidende conclusie. Een half uur oponthoud. Vol gens de politie was er slechts sprake van "een dikke tien mi nuten vertraging", terwijl EHD-directielid Van Loenen beweert dat het slachtoffer hooguit drie minuten later dan gewoonlijk is afgevoerd... Van een laks onderhoud-beleid aan de ambulance wil hij niets weten. "Ik heb begrepen dat het om een gebroken V-snaar ging. Dat is overmacht, daar kun je niets aan doen. Die din gen breken gewoon net zoals een band wel eens gewoon lek raakt. Hier treft niemand blaam". J.V. WD-raadslid: Kwijtschelding schulden ex- huiseigenaar is niet juist' LEIDEN - Het Leidse WD-raads- lid Van der Nat wil dat de nieuwe regeling voor de afwikkeling van schulden ontstaan na de ge dwongen verkoop van een huis waarop een hypotheek met ge meentegarantie rust in de raads commissie financiën aan de orde wordt gesteld. Het raadslid vindt het onjuist dat schulden van mensen die niet in staat zijn te betalen worden kwijtgeschol den. De nieuwe regeling, die onlangs door B en W is aangenomen, houdt in dat mensen die na een gedwongen verkoop van een huis een schuld hebben bij de ge meente niet meer jarenlang door die schuld worden achtervolgd. Als een huis met een hypotheek waarvoor de gemeente garant staat wordt verkocht, brengt die verkoop meestal niet voldoende op om de hypotheek volledig af te lossen. De gemeente moet het restant dan bijbetalen en krijgt dan een vordering op de ex-eige- Vaak kunnen de ex-eigenaren die schuld niet betalen en daarom is besloten een nieuwe regeling op te zetten. Bij mensen die echt niet kunnen betalen wordt de schuld in de toekomst kwijtge scholden. Ook mensen die vijf jaar lang stipt een getroffen beta lingsregeling nakomen hoeven het resterende deel na die vijf jaar niet meer af te lossen. Wethouder Tesselaar is het niet eens met de nieuwe regeling en heeft al aangekondigd die op nieuw in B en W ter discussie te stellen. Hij vindt dan aan zijn zij de in ieder geval het liberale raadslid Van der Nat Overigens is nog niet bekend of de gehele WD tegen de nieuwe regeling is. Van der Nat heeft haar nog niet besproken in zijn fractie. Schade nieuwbouw LEIDEN - Opnieuw hebben inbre kers grote schade aangericht in nieuwbouwoningen in de Ste- venshofpolder die op het punt staan te worden opgeleverd. In de nacht van dinsdag op woens dag werden uit vier. naby de ijs baan gelegen, woningen maar liefst 31 nog niet gemonteerde ra diatoren gestolen. Uit dezelfde omgeving werden in dezelfde nacht stygeronderdelen gestolen met een waarde van ruim 30.000 gulden.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 3