BAANVAK Goedhart Bouwhuis 'Kabinet palet bezuinigingen verkeerd aan' lLLLULLLI Goedhart kan keukens kookklaar leveren in elke prijsklasse DONDERDAG 5 APRIL 1984 Vakbond voor vrijwilligers Ons land heeft er sinds kort weer een vakbond bij. Op initiatief van de sectie vrijwilligers van de Nederlandse Organisatie van Welzijnswerkers (NOW) is een bond opgericht voor men sen die onbetaald werk doen. De genoemde organisatie houdt zich al een paar jaar bezig met het werken met behoud van uitkering. Zo'n 100 mensen zijn reeds lid van die club Maar de sectie hoopt dat de nieuwe bond zal uitgroeien tot een vereniging van duizenden. Dat om invloed te kunnen uit oefenen op plannen bij rijks overheid en bedrijfsleven om meer mogelijkheden te schep pen voor het werken met be houd van uitkering. Volgens Henk van der Gerven, een van oprichters van de bond die de naam 'Aktie onbe taald werk' heeft gekregen, is het de bedoeling dat buiten po litieke acties ook aan belan genbehartiging wordt gedaan. Hoewel de vakbonden nog steeds veel moeite hebben met het onbetaald werken, wil Van Gerven in een later stadium toch toenadering zoeken tot die bonden. Vele vakbonds mensen vinden onbetaald werken geen wezenlijke oplos sing van de werkloosheid, maar meer een doekje voor het bloeden. Maar over dat stand punt bestaat ook discussie bin nen de verschillende bonden. De nieuwe bond is tot stand ge komen dankzij financiële steun van de Nederlandse Or ganisatie van Welzijnswerkers die is gevestigd in Utrecht. De bond is best levensvatbaar, meent oprichter Van Gerven, omdat er naar schatting enkele honderdduizenden mensen werken met behoud van uitke ring. Het ziet er voorlopig niet naar uit dat dat aantal zal afne men. Integendeel, want met nog meer bezuinigingen van rijksoverheid op onderwijs, be- jaardenwerk, e.d. zal dat le gioen alleen maar groeien. Een zogenaamd derde arbeids circuit van werken met be houd van uitkering is aan het ontstaan. Dat wordt ook wel het grijze arbeidscircuit ge noemd, dat met die aanduiding duidelijk wordt geplaatst tus sen het legale en illegale werk. Met het witte circuit wordt het legale werk bedoeld en met het zwarte circuit illegale werk. De oprichters van de bond stellen voorts vast dat de vrijwilligers lang niet altijd het meest aan gename werk doen. De 'Aktie onbetaald werk' heeft dan ook een eisenpakket sa mengesteld die de positie van de werkloze beter moet garan deren. Er wordt gepleit voor een officiële status voor onbe taalde arbeidskrachten, af schaffing van de sollicitatie plicht voor mensen met onbe taald werk en een verplichte WA-verzekering. Een andere belangrijke eis van de bond is een andere verdeling van het betaalde werk door invoering van een 25-urige werkweek. Film over werkloosheid Drie scholen in de bollenstreek krijgen eind deze maand en be gin mei bezoek van de stuur groep Werkprojecten Hille- gom/Lisse. Leden van de werk groep hebben samen met vrij willigers uit Lisse en Hillegom een videofilm gemaakt over de werkgelegenheidssituatie in de bollenstreek. De leerlingen van deze drie scholen krijgen deze film te zien. In de film wordt uitvoerig de si tuatie rond de werkgelegen heid na de oorlog in de bollen streek geschetst. Ook wordt in gegaan op de werkloosheid en wat de mogelijkheden zijn van alternatief werk. De scholen die werden bezocht zijn de rooms-katholieke tuin bouwschool in Hillegom, de KTS in Voorhout en de MVO in Lisse. Het is de bedoeling dat na het vertonen van de film aan de hand van een aantal stellingen met de leerlingen wordt gediscussieerd. Ook daarvan wordt een videofilm gemaakt. Bij een tweede bezoek aan de scholen later dit jaar, worden de leerlingen aan de hand van de opnamen geconfronteerd met hun uitspraken. Daarnaast is het de bedoeling oud-leerlin gen van de scholen uit te nodi gen die over hun ervaringen in de maatschappij praten Informatiestand voor scholieren ALPHEN AAN DEN RIJN - Over een paar maanden is het weer zover. Wanneer de versle ten schooltassen aan de vlag- gestokken bungelen, wordt de arbeidsmarkt weer overspoeld met een stroom nieuwe werk lozen. In Alpen zullen zo'n 1500 leerlingen het voortgezet onderwijs verlaten. Het Ge westelijk Arbeidsbureau heeft alvast een stand ingericht waar de jongeren met hun proble men terecht kunnen. Wanneer de werkzoekende ex- scholieren voor het eerst op het GAB komen, krijgen ze een map waarin hij of zij de folders kan verzamelen die gratis te krijgen zijn. In de brochures staat hoe ze moeten sollicite ren, hoe aan de slag te komen bij vrijwilligersprojecten, hoe veel ze verdienen, welke oplei ding ze kunnen volgen en an dere nuttige adviezen. Op een vragenlijst kan de scholier aan geven of hij of zij persoonlijke begeleiding wil door een des kundige. Volgens H.J. Naber, hoofd van de afdeling bijzondere arbeids voorziening, is de stand zeker geen ovërbodige luxe. "Veel scholieren hebben nog geen idee wat ze gaan doen". Door een goede begeleiding hoopt het arbeidsbureau de jongeren op het juiste spoor te zetten. "Dat is ook nodig voor hen die gefixeerd zijn door een ideaal beeld, terwijl er best andere mogelijkheden voor ze zijn, waar ze wel mee aan de slag kunnen. Op het arbeidsbureau kunnen de werkloze scholieren ook infor matie krijgen over een vervolg opleiding. Volgens Naber is het nog steeds zo dat de beter geschoolden een grotere kans op een baan hebben. Cijfers ge ven hem gelijk: in 1983 had 40% van de werkloze jongens en meisjes een lagere beroeps opleiding. De grootste frustratie van de sol licitant is het overbekende zin netje "door gebrek aan erva ring moeten wij u helaas be richten...". Om dit probleem te ondervangen zijn in Alphen verschillende werkervarings projecten gestart. Bij het pro ject Ander Werk zijn meer dan honderd mensen aan vrijwilli gerswerk geholpen, door een initiatief van Alphense onder nemers zijn vijfentwintig men sen aan de slag gegaan om bij bedrijven werkervaring op te doen. De eerste schoolverlaters wor den verwacht in mei, de laat- sten komen na de vakantie pas binnendruppelen. Naber heeft niet de illusie ze allemaal aan een baan te kunnen helpen: "Ik schep geen werk. We wil len de schoolverlaters wegwijs maken op de arbeidsmarkt en adviseren over hun toekomst". De ambtenaar laat toch een po sitief geluid horen: "Het aantal vacatures is de afgelopen tijd behoorlijk toegenomen". 'Ik mis mensen om me heen Het helpt misschien iets bij het vinden van een nieuwe baan in de foekomst. Zo oordeelt me vrouw P.J.M. van der Meer over haar vrijwilligerswerk bij de gemeente Lisse. In de bloembollenplaats is de Lisse- se sinds begin vorige maand actief in het foto-archief van de gemeente. Eind vorig jaar kreeg Lisse toe stemming een vrijwilliger aan te trekken voor het archiveren van ongeveer 2000 foto's die gemaakt zijn in de gemeente. Lissese amateur-fotografen hebben een jaar of wat geleden de gemeente op de gevoelige plaat vastgelegd. De fotografen stonden die foto's aan de ge meente af. Mevrouw Van der Meer, die een groot aantal jaren bij het on derwijs heeft gewerkt, is sinds september 1982 als vrijwilliger werkzaam. Aanvankelijk in Leiden waar zij les gaf in de Nederlandse taal aan buiten landers. "In Leiden heb ik met veel ge noegen gewerkt. Ik heb graag mensen om mij heen en dat mis je als je zonder werk ben. Dat werk als vrijwilliger was wat dat betreft een uitkomst voor mij", aldus mevrouw Van der Meer. Na Leiden solliciteerde zij in Lis se als vrijwilliger voor het or denen van het foto-archief. Een baan waar mevrouw Van der Meer op dit moment met veel genoegen werkt. "De sfeer is buitengewoon plezierig en ik heb een goed contact met de collega's op het gemeentehuis. Daarnaast kan ik met het ar chiveren van de foto's ook nog een flink stuk van mijn oplei ding als onderwijzeres gebrui ken". Over het werk bij het foto-archief is zij best te spreken. "Het wordt steeds interessanter. Lisse gaat als je met de foto's bezig bent voor je leven. Dat is best leuk iets meer te weten over je woonplaats te weten. Dat zij naast collega's werkt die aan het eind van de maand een salaris krijgen en zij een veel lagere uitkering, doet me vrouw Van der Meer betrekke lijk weinig. "Dat wist ik toen ik er aan begon. Maar ik zou best wel wat meer willen verdienen. Tenslotte is een uitkering geen vetpot. Maar jaloers op colle ga's ben ik in geen geval". Op het gemeentehuis in Lisse kan zij een jaar terecht. Wat zij daarna kan gaan doen is uiter aard nog niet bekend. "Ik hoop weer in het onderwijs terecht te komen. Tenslotte heb ik een groot aantal jaren ervaring. Lukt dat niet, dan ben ik best bereid iets anders te doen. Dat blijkt tenslotte nu al, archive ren heeft ook niets met onder wijs te maken". DEN HAAG (ANP) - Het kabinet moet een aantal voorgenomen bezuinigin gen in de dienstverlenen de (kwartaire) sector ach terwege laten omdat de behoefte aan deze dien sten groot blijft. Het gaat met name om openbaar vervoer, maatschappelijke dienstverlening, emancipatiebe leid, peuteropvang, gevangenis sen, sociale diensten en delen van de gezondheidszorg. Dat schrijft de ambtelijke commis sie planvorming kwartaire sector in een advies aan het kabinet, dat bezig is met de invulling van mo gelijke bezuinigingen voor de komende jaren. Volgens de com missie kunnen er elders in de kwartaire sector net zoveel be zuinigingen worden gevonden, zodat alsnog het beoogde resul taat (verlies van 25.000 banen) wordt bereikt. De commissie denkt daarbij vooral aan het onderwijs, waar de leef tijdsopbouw van de bevolking bezuinigingen zou rechtvaardi gen. In het advies worden ge noemd het voortgezet onderwijs, lager- en middelbaar beroepson derwijs, hbo en wetenschapsbe oefening. In de gezondheidszorg zou volgens de commissie kun nen worden bezuinigd op het aantal specialisten. De bezuinigingen die het kabinet zich, blijkens het regeerakkoord, in de kwartaire sector had voor genomen, waren bedoeld voor 1985 en '86. Als deze bezuinigin gen doorgaan, gaat de dienstver lening achterlopen bij de behoef te, meent de commissie. DEN HAAG/KATWIJK - "Ik vind de straf wel redelijk maar ik kan niet gemist worden in m'n ge zin". Dat was de reden die een 29-jarige Katwijker gisteren bij het Haagse gerechtshof gaf voor zijn beroep tegen een hem door de politierechter in Den Haag op gelegde gevangenisstraf van drie weken. Die straf had de Katwijker in okto- ber'82 gekregen voor verboden wapenbezit. Voor het gerechts hof legde de Katwijker, die moet rondkomen van een wao-uitke- nng, uit dat hij geen drie weken thuis kan ontbreken. Zijn vrouw kan de verzorging van hun nu driejarig kind, die een onduide lijke aangeboren ziekte heeft, niet alleen aan. Behalve een in- Katwijker in beroep tegen straf wegens bezit wapens tensieve begeleiding thuis moet het kind ook veelvuldig naar het ziekenhuis worden gebracht. Procureur-generaal Meijenng had het er duidelijk moeilijk mee. Enerzijds wilde hij wel rekening houden met de persoonlijke om standigheden van de man, bij voorbeeld door bestraffing niet in de eerste plaats te zoeken in de sfeer van vrijheidsbeneming, an derzijds leek bestraffing via het opleggen van een boete ook niet direct geëigend. De man kan met zijn gezin maar net rondkomen van de wao-uitkering terwijl hij bovendien nog voor de aflossing van een andere boete - 1000 gul den wegens heling - staat. Uiteindelijk eiste hij een gevange nisstraf van twee weken plus verbeurdverklaring van het pi stool dat in het bezit van de Kat wijker was aangetroffen. Advo caat Van Manen deed het voor stel een gevangenisstraf van vier weken op te leggen, maar dan ge heel voorwaardelijk. Het hof doet 18 april uitspraak. Expositie over 20 jaar ESA in Noordwijk NOORDWIJK - Het European Space Agency ESA in Noord- wijk viert in mei haar 20-jarig bestaan met een tentoonstelling vanaf 28 april door ESTEC, het technisch hart van ESA, over al les wat zich in de afgelopen 20 jaar op het gebied van de ruimte vaart heeft ontwikkeld. Als voorproefje van deze tentoon stelling wordt in het VW-kan- toor in Noordwijk van 19 april tot en met 6 mei een verbinding tot stand gebracht met de Europese weersatelliet Meteosat, die voor een direkte ontvangst van weer- foto's zal zorgen. Om de paar mi nuiten worden niet alleen beel den vertoond van het weer in Eu ropa. maar ook hoe beelden van hoe dat zich ontwikkelt in be paalde delen van Amerika, Afri ka en het Aziatische continent. Deze ontvangsten zijn mogelijk doprdat de ESA-satelliet ME TEOSAT in een positie 36.000 ki lometer boven de evenaar is ge plaatst. Streek Vborjaarskeukenshow bij Goedhart Voorjaar - bloemen - vele aanbiedingen - noviteiten - het is weer volop feest bij Goedhart. Een feest in uw voordeel! Op zaterdag 7 april bij Goedhart een Show- Cheque afhalen, dan hebt u recht op nog eens f 250,- extra korting bij aanschaf van een keuken (minimum koopbedrag v.a. f 3.500,-). De cheque blijft geldig tot 1 juni 1984. Goedhart introduceert als eerste... de computer in uw keuken! Enkele toetsdrukken en de heerlijkste recepten 'rollen' over het beeldscherm. Deze Electron - BBC huiscomputer is voor het Speciale showprijs f 1055,-, inkl. btw Naast deze fantastische Show-Cheque profiteert u natuurlijk nog eens extra van de speciale Goedhart Voorjaarsaanbiedingen. Nieuwe keukenmodellen Zojuist gearriveerd, een rijke aanwinst voor de grootste keukenshowroom in de regio. Goedhart gaat naar de 40 komplete keuken opstellingen. Nergens vindt u zoveel fraaie keukens onder een dak. Een bezoek dubbel en dwars waard, want de Goedhart showroom is weer helemaal 'opgepoetst' en onderscheidt zich van andere showrooms, omdat de keukenpresentaties zeer realistisch zijn uitgevoerd. Daardoor zult u op een wandeling door onze showroom de meest fantastische ideeën opdoen. gezin en kan worden aangesloten op t.v. en cassetterecorder. Het is een volwaardige miniatuurcomputer waar mee u spelletjes of berekeningen doet, informatie in opslaat of zelf programmeren leert. U koopt de computer met een programmeercursus in het nederlands. En een oefenprogramma met recepten uit het Atag-kookboek. Zaterdag van 10.00 tot 15.00 uur continu demonstratie. Hoorn 126a (tegenover Avifauna) Alphen a/d Rijn. Tel. 01720 - 22100 Openingstijden. 8.30-12.30 uur en 13 30-17.30 uur. Zaterd 10 00-16.00 vrijdag koopavond tot 21.00 uur hele - -

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 23