'Voorschoten heeft geen angst' 5™^T Ju grijpt titel in hoofdklasse Beenhakker: 'ik neem de gok' -C Wateroverlast bij Q. Boys verdwijnt Na 3-3 in Noordwijk Van der Laan in Oranje Geen ontsnappingsclausule bij degradatie Volendam Sterke start van schaker Jeroen Piket Theo Koomen overleden DONDERDAG 5 APRIL 1984 Sport LEIDEN - In de voetbalcompetitie van de Leidse zaterdagafdeling luidt de bel voor de beslissende ronde. De twee beste ploegen in die strijd treden het komende weekeinde tegen elkaar op het strijdtoneel: Voorschoten-Lei- den dus. Winst van de Sleutel stad-formatie impliceert vrij wel zeker promotie naar de KNVB, aangezien Leiden dan op een voorsprong van drie punten kan bogen. Grijpt Voorschoten de buit, dan houdt de spanning de strijd in de zaterdagafdeling voorlopig in een wurgende greep. Een troostprijs voor de uiteindelij ke verliezer in de titelrace is de confrontatie om de periodetitel. De misstap kan dan worden goedgemaakt als de nacompeti- üe (met nog twee andere clubs) met goed gevolg wordt afgeslo ten. Immers, zowel Voorschoten als Leiden heeft zich over zo'n tussensucces ontfermd. Het feit dat één van die periodes aan de nummer drie in de eindrang schikking vervalt (indien een van de twee titelkandidaten het kampioenschap opeist), houdt op alle fronten de spanning in de strijd nu de uiteindelijke win naar van de periodestrijd de kampioen naar de KNVB verge zeld. Met afgrijzen denkt Voorschoten nog terug aan de vorig seizoen af gewikkelde competitie. Zonder problemen leken de geelhemden op weg naar de KNVB, toen Val ken vanuit de achterhoede op- stoomde en vervolgens een Voorschotense misstap genade loos afstrafte. Nu het eind van het lopende seizoen nadert, lij ken de zenuwen de ploeg van oe- fenmeester Warmerdam weer overmeesterd te hebben. Tegen Woubrugge, Meerburg en MVKV kwam de gedoodverfde titelkan didaat niet verder dan 1-1. "Die ploegen gooiden hun hart en ziel in de strijd. Logisch, want met die periodestrijd valt er voor die clubs ook wat te verdienen", ver klaart de 43-jarige inwoner van Leidschendam het puntenver lies. Angst "Toch", zegt trainer Aad Warmer dam, "toch heerst er geen angst in de ploeg. Elke wedstrijd heb ben we duidelijk gedicteerd, hebben we ook kansen ge creëerd, alleen liet de voorhoede het op beslissende momenten af weten. Dan sta je toch machte loos. Eerder in deze competitie liep het wel goed. De oorzaken? Ik weet het niet. Zaterdag kan het bijvoorbeeld wél ineens op rolletjes verlopen. Dat zijn de mysterieuze krachten". Aan de vooravond van het seizoen '83-'84 waren alle betrokkenen bij de afscheidingsbeweging van Randstad Sport overtuigd van één feit: Voorschoten zou nu wel de titel binnenslepen, wat er ook gebeurt. "We staan nog steeds achter die stelling", vindt War merdam, ook volgend jaar bij de afdelingseersteklasser actief. "Angst om weer te falen hebben we niet, we gaan zaterdag met de instelling het veld in dat we móe ten winnen. Natuurlijk, Leiden is geen kinderachtige tegenstan der. Uit hebben we met 2-0 verlo ren. Het is erop of eronder. Ver liezen we, dan komen we op een Aanvallend Afgaande op de woorden van Lei- den-trainer Jan Pret, wordt het zaterdag op sportpark Adegeest duel, waarin aanvallend voetbal zal zijn te bewonderen. "Dat is het sterkste punt van Leiden, we hebben een voorhoede die ge makkelijk scoort. Dus waarom zouden we dan gaan verdedi gen". Prets ploeg moet de in breng van libero Ger Lefebre ontberen. Al seizoenen lang maakt die voetballer deel uit van de Leidse defensie, maar door een 'vrije val' van een stellage tij dens zijn werkzaamheden als schilder kan Lefebre de rest van het seizoen door diverse bot- breuken niet meemaken. Een ge voelig verlies voor Leiden, want de verdediger zorgde in aanval lend opzicht veelal voor gevaar. Oefenmeester Pret, die Leiden aan het eind van het seizoen zal ver laten, is zich bewust van de klas se van de tegenstander. "Voor schoten is een technische ploeg. Dat is bekend, maar wij spelen er altijd gemakkelijk tegen. We hebben ze in totaal drie keer ont moet. Twee keer was er winst, een keer een gelijkspel. De cij fers zijn dus in ons voordeel". In de achterhoede vechten de ove rige ploegen, met MVKV, TAW en Sleutels als voornaamste kanshebbers, voor de overige 'kluiven'. LEIDEN - De zaalvoetballers van Ju/de Singel zijn gisteravond in Noordwijk kampioen van de hoofdklasse geworden. De Lei- denaars hadden aan een punt ge noeg en haalden die buit dan ook binnen dankzij een, weliswaar zwaar bevochten, 3-3 deling bij Menken. In de degradatiezone stijgt de spanning met de week. UVS boekte winst bij Landwer, dat door de nederlaag definitief is gedegradeerd. Bahlmann no teerde eveneens een zege. Inter-regionaal VWL Datarex Ceverbo Snoekie Silva B Rozet 20-28 Lugdun 20-27 Lisse 20-27 Grovo 20-22 VdPlas 20-22 HvEs 20-22 Rott 20-20 20-19 20-16 Topscorers: Hennie Koet (VWL) 29, Ben Heemskerk (VWL) 18, Ed Griffioen (Lisse) 18. Standen Hoofdklasse Ju/Singel 20-34 V Duuren 20-17 Menken 20-28 Bahlmann Bax 20-23 UVS Noordwijk 20-17 Landwer 20-17 20-15 20-14 20-13 Topscorers Hans van Leeuwen (UVS) 33, Fred Mul ler (THB) 29, Rene van Hensbergen (N'wijk) 28. LEIIDEN - Robert van der Laan, een 16-jarige jeugd voetballer van UVS, is door gedrongen tot de Nederland se selectie van 16/17-jarigen. Van der Laan werd afgelopen zaterdag door bondscoach Bert van Lingen gescout bij UVS-Feyenoord, een duel voor de regionale jeugdcom- petitie. De Alphenaar werd daarop uitgenodigd voor een oefenwedstrijd met de natio nale jeugdselectie tegen het Nederlands Studententeam. In die wedstrijd, die gisteren in 0-0 eindigde, beviel Van der Laan zo goed, dat Van Lingen hem aan de selectie toevoegde. Volgende week reist Van der Laan met zijn leeftijdsgenoten af naar het Franse Cannes, waar een toernooi wordt afgewerkt. Noordwijk was geen partij: 7-3. - Glasbergen confronteerde SRV- Boys met een 5-10 nederlaag. In de inter-regionale competitie wees Lugdunum Huug van Es met 4-2 terug. Snoeki versloeg Rozet met ruime cijfers: 7-1. Lugdunum-Huug van Es 4-2 Met deze zege bewezen de Leide- naars het Katwijkse Van der Plas een goede dienst. Door de neder laag is Huug van Es nu een voor name degradatiekandidaat. De thuisploeg kwam goedkoop aan de leiding, omdat Gouwenaar John Kampers zijn eigen doel man passeerde. Uit een straf schop schoot Wim Berckenkamp beide ploegen weer op gelijke voet. Nog voor de doelwisseling zorgde Hans van As weer voor een Leidse voorsprong. In de tweede helft dicteerde Lugdu num het spel volledig. Arno Lan- cel en Gijs Collé voerden de sco re naar 4-1 op, waarna Hans de Haag de eindstand op 4-2 bepaal de. Menken-Ju/de Singel 3-3 Slechts één punt had de formatie van coach Van der Reijden no dig. De zenuwen gierden de Lei- denaars evenwel door de keel. Nimmer kon de koploper grip op de wedstrijd krijgen, vooral ook omdat Menken de poort achterin niet wilde openzetten. Piet Sloos scoorde in de tweede helft de be vrijdende gelijkmaker. Het was de aanleiding voor de Leidenaars om het aanvalswerk voor gezien te houden. Menken kon het feest van Ju niet meer verstoren. Ove rige Leidse treffers: Sloos en Jansen. Menken: Ruigrok, Van Veen en Geerlings. Landwer-UVS 2-4 Landwer degradeerde door die uit slag, UVS daarentegen heeft nog kansen om het vege lijf te red den, al wist concurrent Bahl mann eveneens tot winst te ko men. Leen de Goey (2), Will Henskens en Hans van Leeuwen scoorden voor de blauwwitten, Max Bleiswijk en Jos Witteman verzorgden de produktie van de Sassenheimers. Bahlmann-Noordwijk 7-3 De Alphenaren vonden het best dat Noordwijk zonder wisselspe lers naar de Rijstreekhal kwam. In de tweede helft viel dan ook de beslissing in het voordeel van de thuisploeg. Cees van Vliet (2), Frans Bahlmann (2), Ton van der Laan, Frank Bakker en Nic Ver woerd waren trefzeker voor Bahlmann. Jos Smits, Jan Wil lem Bogers en Jan Vieveen scho ten raak voor Noordwijk. SRV-Boys-Glasbergen 5-10 Een dubieuze beslissing van arbi ter Van der Leek was de inlei ding van de grote zege van de Riinsburgers. De leidsman Aanleg van drainering Het kampioensteam van JuJde Singel, dat gisteravond in Noordwijk de titel van de hoofdklasse greep, (foto i stuurde voor de doelwisseling SRV-goalie Ben Bakker voor een sliding naar de kant, terwijl nie mand een overtreding had ge constateerd. Bakker was zo on der de indruk van die beslissing dat hij nadien alle ballen door de handen liet glippen. Scores SRV: Harry van der Zwet (3), Lau en Laurens van der Voort. Glasber gen: Piet Haasnoot (4), Marcel van der Blom (4), Huug Aande- wiel, Anne Ouwersloot en Nico Zwaan. Van Duuren-Bax 4-4 Bax stond in de tweede helft met 2-4 voor. De marge van twee tref fers was evenwel niet voldoende voor de winst. Met een overwin ning hadden de Voorhouters overigens teveel van het goede gekregen, want het betere spel werd door Van Duuren verzorgd. Scores Van Duuren: Van Berkel (3) en Van Duyn. Bax: Homan, Van Steyn, Van Kampen en Van Dam. KATWIJK De wateroverlast die het hoofdveld van het sportpark 'Nieuw-Zuid' de laatste maanden teistert, zal eind volgende week tot het verleden behoren. In de komende week zal er een draine ring worden aangelegd, waarmee het probleem voorlopig zal zijn verholpen. Dit zei wethouder J. Bergman (CDA) gisteravond tijdens een gezamenlijke commissieverga dering in Katwijk. Als gevolg van het dichtslibben van enkele drinkwaterputten is de grondwaterstand in het aan grenzende duingebied aanmer kelijk gestegen. Hierdoor werd het Quick Boys-terrein na een kleine regenbui reeds onbespeel baar. Ook enkele tuinders in de Zanderij en het bejaardencen trum Salem aan de Parklaan klaagden over overlast door de verhoogde grondwaterstand. Een gesprek tussen wethouder Bergman en der Leidsche Duin water Maatschappij (LDM) gis terochtend bracht de oplossing. De LDM zal proberen de dicht geslibde waterputten vóór okto ber weer open te hebben. Daar door zal de grondwaterstand in dit gebied vanzelf weer gaan zak-' ken. Zowel het gemeentebestuur als de LDM vonden het echter niet re delijk om Quick Boys tot die tijd met een vrijwel onbespeelbaar hoofdveld te laten zitten. Daar om is besloten rond het hoofd veld een drainage aan te bren gen. De kosten van de aanleg, zo'n 7000 gulden, worden door de gemeente Katwijk en de LDM eerlijk gedeeld. Niet omdat de LDM of de gemeente aansprake lijk zijn, maar wél omdat ze zich verantwoordelijk voelen, aldus de wethouder. Remisebacil slaat toe in damtweekamp VALKENBURG (ANP) - In de damtweekamp tussen de wereld kampioen Harm Wiersma en zijn elf jaar jongere tegenstander Wa- dim Wirny heeft de remisebacil opnieuw toegeslagen. De der tiende partij eindigde na 22 zet ten en nauwelijks twee uur speeltijd in een veel te vroeg sta dium op voorstel van Wiersma in een puntendeling, waardoor de stand op 14-12 in het voordeel van de Nederlander werd ge bracht. LEIDEN - Jeroen Piket heeft bij de momenteel in Parijs te verspelen wereld-jeugschaakkampioenschappen tot 17 jaar met een score van 2 Va uit 3 een goede start gemaakt. De 15-jarige Leiderdorper opende het toernooi gedecideerd met twee winstpartijen. Een resultaat dat verder alleen de Russische titelverdediger Dreëv wist te bewerkstelligen. Het gehanteerde Zwitserse indelingssysteem leidde er vervolgens automa tisch toe, dat favorieten Piket en Dreëv reeds gisteren tijdens de derde ronde tegenover elkaar zaten. Geen van beide kemphanen wenste in dit vroege stadium van het toernooi zijn kansen reeds onnodig in gevaar te brengen, waardoor de uiteindelijke remise een logisch resultaat mocht heten. VOLENDAM (GPD) Het risico dat Volendam volgend seizoen in de eerste divisie verzeild raakt, neemt Leo Beenhakker op de koop toe. De huidige trainer van Real Zaragoza maakt zich er niet druk om. „Ik heb geen ontsnap pingsclausule in mijn contract staan, mocht Volendam alsnog degraderen. Zo laf ben ik niet. Ik heb die gok gewoon genomen en daarmee uit". Ziedaar Leo Been hakker ten voeten uit. Dezelfde nog, ondanks zijn afwezigheid van drie jaar op de vaderlandse voetbalvelden. Toen hij drie jaar geleden op dinsdagavond zijn vertrek in De Meer bij Ajax aan kondigde, wist hij ook niet wat hem in Zaragoza twee dagen la ter te wachten stond. „Er is echter êen verschil: ik weet in welke kleur shirt Volendam speelt", grapt de oefenmeester, die gistermiddag een tweejarig contract met het bestuur van de eredivisieclub Volendam onder tekende. Maar Volendam zou Volendam niet zijn als het be stuur in het voormalige vissers dorp niet een unieke constructie zou hebben bedacht. Immers, geld om Leo Beenhakker direct te betalen, heeft Volendam niet. En dus staat de oefenmeester op de loonlijst van de sponsor (Nike Nederland en Warming Up Sportpromotions BV) met wie Volendam weer een onderhand se overeenkomst heeft afgeslo ten. Een driehoeksverhouding, die het mogelijk maakte om een trainer van naam aan te trekken. Terwijl Barcelona en Real Madrid ijver den om Beenhakker in te lijven en Valencia nagenoeg rond was om de voormalige Ajax-oefen- meester bij Zaragoza weg te ko pen, koos de 41-jarige Beenhak ker zelf voor een terugkeer naar Nederland. Het waren voorna melijk privé-aangelegenheden die de trainer van de nummer zes van Spanje deden besluiten om na drie jaar voor een terugkeer naar Nederland te kiezen. Of zoals Beenhakker zelf zegt: „Het voetbalgebeuren in Spanje is zo ingrijpend, daar ben je ge woon dag en nacht mee bezig. Daarbij kwam, dat ik mijn kinde ren het afgelopen jaar drie keer heb gezien. Zoiets wreekt zich op een bepaald moment. Toen Vo lendam in januari voor de eerste keer contact met mij opnam, was ik er nog niet uit. Daarom heb ik bewust de boot afgehouden, de beslissing uitgesteld. Maar naar mate ik langer in Spanje zat, werd me een ding duidelijk: ik moest terug wilde ik er zelf niet onderdoor gaan. Natuurlijk, ik wist van tevoren wat mij in Spanje te wachten stond. Ik mag dus niet zeuren, want zoals Ri- nus Michels eens zei: het is bij de prijs inbegrepen. Maar het feit dat je geen enkel stukje privacy hebt, tenzij je je helemaal terug trekt, heeft mij uiteindelijk doen besluiten om terug te keren naar Nederland". Nadat in januari de naam Volen dam gevallen was, werd Been hakker van veel kanten bena derd. „Ze verklaarden me in feite voor gek dat ik me met Volen dam wenste in te laten. Te meer omdat er aantrekkelijke aanbie dingen in Spanje waren. Real Madrid benaderde mij. Stelde dat het ging tussen Amancio en mij, maar dat de beslissing pas aan het eind van het seizoen zou vallen. Barcelona wilde als ik de voorzitter moest geloven, eigen lijk zo snel mogelijk van de Ar gentijnse clan af (Maradonna, Menotti), maar zag zich gedwars boomd door een bepaalde stro ming binnen het bestuur die voor het aanblijven van de Ar gentijnse oefenmeester was. „Bij mij", aldus Beenhakker, „kwam echter steeds nadrukkelijker de drang terug om naar Nederland terug te keren. En ik denk dat ik er niet slecht aan doe". De twee jaar Volendam beschouwt Leo Beenhakker slechts als een tussenstation. Want, zegt hij: „Over twee jaar ben ik nog maar 43 jaar. Dan kan ik nog alle kan ten op. Ik begrijp best dat er aan de beslissing om met Volendam in zee te gaan niet bijster veel professionele motieven ten grondslag liggen. Het is een uit daging vind ik. En daarin zal ik niet verschillen van de trainers die vóór mij in Volendam ge werkt hebben. Kijk maar: ieder een in Nederland roept al vijftien jaar dat het barst van het talent in Volendam. Nou, wat zie je er van terug op de ranglijst? Dat is een uitdaging, die misschien in gegeven wordt door een brok nieuwsgierigheid". „Ik heb met voorzitter Bond daar over twee uur gesproken. Want is er nu zo bijzonder aan Volen dam? Dat het moeilijke jongens zijn, of een moeilijke club? Ik ge loof daar niet in. Fritz Korbach heeft dat tenslotte bewezen. Qua karakter en benadering van het voetbal ben ik misschien hetzelf de type trainer als Korbach. Ik ben een agressieve jongen. Ik spreek de voetbaltaal. Maar er zijn meer dingen die bepalend zijn voor de werksfeer. Goed, in het betaalde voetbal is geen plaats voor sentimenten. Dat geef ik toe. Maar toch: het doet me goed dat Volendam ook als assistent Bobbie Haarms heeft aangetrokken, de man met wie ik bij Ajax lezen en schrijven kon en dat het bestuur Muhren heeft gestrikt om het jeugdplan op te zetten. Dat zijn argumenten, die allemaal voor Volendam pleiten. Dus waarom niet?" Waaruit af te leiden valt dat Leo Beenhakker toch min of meer zijn buik vol heeft van het voet bal in Spanje. „Ach, misschien klinkt dat wat hard. Misschien is het nog niet eens het voetbal als- wel de randverschijnselen die het voetbalspel met zich mee brengt. Bij Ajax verloor je een wedstrijd en dan was je daar twee dagen m A bezig: zondag en maandag. Maarin Spanje achter volgt een nederlaag je een week lang. Wordt er over niets anders gesproken. Dat frustreert op een goed moment. Dat wil ik even tjes kwijt zijn. Even twee jaar met andere dingen bezig zijn en dus met Volendam. Gewoon om dat die club toch via de sponsor Michel Lukkien en via het be stuur een stuk ambitie uitstraalt, waar ik mij in thuis voel. Waarin ik mij herken. Ik bedoel: het klinkt misschien mooi en mis schien valt het wel bitter tegen. Maar dat zien we over een jaar dan wel weer". Twee jaar verbindt het contract Leo Beenhakker aan Volendam. Over wat hij in die tijd wil berei ken: „Ach dat is koffiedik kijken. Je moet er natuurlijk niet vauit gaan dat je over drie jaar een si tuatie hebt zoals bijvoorbeeld in De Meer. Dat zou absurd zijn om dat te verlangen. Als er nu eerst maar een betere werksituatie on tstaat, een betere trainingssitua tie. Dan is Volendam toch al een heel eind. Uit de gesprekken heb ik begrepen dat dat nu pas een beetje draait. Maar die club speelt wel eredivisie. Een mid denmoter? Prima, een degrada tiekandidaat: dat bestaat niet. Laat mij nu proberen er iets meer van te maken met Bobbie Haarms en Gerrie Muhren. Zo moeilijk moet dat zelfs in Volen dam niet zijn". Leo Beenhakker: "Ik ben niet laf' (Vervolg van pagina 1) SCHERMERHORN - Koomen be gon zijn journalistieke loopbaan bij het Noordhollands Dagblad in Hoorn, waarna hij overstapte naar de Dordtenaar en de Volks krant. In 1966 verruilde hij de dagbladwereld definitief voor een loopbaan bij radio en televi sie. In 1967 begon hij samen met George Tor voor de KRO het baanbrekende radioprogramma Goal op de vrijdagavond, dat vooral als alternatief sportpro gramma opgang zou maken. In 1973 stapte Koomen over naar de TROS, waarna hij in 1976 free lance-verslaggever werd by de NOS. In 1980 kwam Koomen in vaste dienst bij NOS Sport. Hij zou komende zondag de wie lerklassieker Parijs-Roubaix verslaan. Afgelopen zondag was hij voor de laatste maal als wie- lerverslaggever voor de radio te horen in de Ronde van Vlaande- Theo Koomen was ook buiten de sportjournalistiek actief. Hij was enige jaren bij de KRO-tv quiz master (Kopduel), Holland-Bel- gië (AVRO) en Gulden de Man (TROS). Hij heeft boeken ge schreven over schaatsen, doping in de sport, over de Tour en over het katholieke geloof (God Be waar Me). Koomen studeerde, voordat hij de journalistiek in ging, een aantal jaren voor pries ter. In God Bewaar Me rekende hij af met zijn roeping. Koomen heeft ook een aantal boe ken in de Westfriese taal geschre ven. Hij was op-en-top een Westfries, 54 jaar geleden in Wer- vershoof geboren. Theo Koomen was ook voor deze krant vele ma len actief. Hij gaf op zijn enthou siaste wijze vele malen commen taar bij de Singelloop in Leiden. Ook dit jaar had hij zijn mede werking al toegezegd. Verder becommentarieerde hij evenementen tijdens de 3 okto berfeesten in Leiden zoals het touwtrekken en polstokverspnn- gen.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 17