Onrust over plan Gij sen LADA Ik ga met een gerust hart de Pyreneeën over. Als u aan een donsdekbed toe bent, kunt u dat het beste nü kopen 10.325,- Luchtverdediging Sowjet- Unie 'permanent paraat' 389.- 299.- WROORVmDREESMA NN De Katholieke Onderwijs Vakor ganisatie (KOV) wil zich nu nog niet uitspreken over plannen van bisschop Gijsen van Roermond met het godsdienstonderwijs op de rooms-katholieke lagere scho len in zijn bisdom. Vóór de uit voering van het plan-Gijsen zal de vakorganisatie overleggen met onderwijsmensen en ouders. Mocht blijken, dat belangen van leden in het gedrang komen, dan zal de vakorganisatie pal achter hen gaan staan. Zij zal met alle middelen waarover zij beschikt opkomen voor de rechtspositie van godsdienstleraren. Bisschop Gijsen wil de godsdienst lessen op de lagere scholen weer onderbrengen bij de pastoors en kapelaans. Leken kunnen ook nog les geven, maar zij moeten dan wel een speciale opleiding volgen en bereid zijn hun onder richt af te stemmen op de kerke lijke richtlijnen. De mededeling van bisschop Gij sen heeft onrust veroorzaakt in kringen van godsdienstonder wijzers en districtscatecheten. Zij gaan er vanuit, dat de school besturen autonoom zijn en dus een eigen verantwoordelijkheid hebben. 'Als de bisschop meent, de enige verantwoordelijke te zijn voor het geloofsonderricht en ook nog een bepaald boek verplicht wil stellen, dan draait hij de klok wel een kwarteeuw terug", zo reageerden zij. De on derwijzers voorzien 'tal van con flicten'. Ouderverenigingen en schoolbe sturen nemen een afwachtende houding aan, zolang het plan van Gijsen nog niet officieel is. De dekens van Kerkrade en Schaes- berg hebben bevestigd, dat de bisschop zulke plannen heeft. Hij kondigde ze aan op een on langs gehouden vergadering van dekens. Bedevaart. Met een groep van dertig Nederlandse militairen neemt legerbisschop Bar (Rot terdam) deze week deel aan een internationale bedevaart van mi litairen in Rome. Er worden daar zo'n 10.000 deelnemers uit 23 lan den verwacht. De bedevaart begint morgenavond met een 'verbroederingsontmoe ting' in de audiëntiehal van het Vaticaan. Zaterdag geven vijf mi litaire kapellen een concert en zondag wordt een krans gelegd bij het 'graf van de onbekende soldaat' en op het Sint Pieters plein een eucharistieviering ge houden met paus en legerbis schoppen. Na de bedevaart is er nog een con ferentie van legerbisschoppen uit de hele wereld, naar schatting ongeveer 60 deelnemers. De Vereniging van Pastoraal Werkenden in het aartsbisdom Utrecht heeft een bureau voor ar beidsverhoudingen opgericht. Doel: een betere behartiging van de belangen der leden en verster king van haar eigen karakter als dissidente groep binnen de rooms-katholieke kerk. De ver eniging zal meer energie steken in haar verdere opbouw dan in het steeds maar weer reageren op het beleid van de kerkleiding. Beroepen Hervormde Kerk: beroepen te Sprang H. Harkema Brakel. Ge reformeerde Kerken Vrijge maakt: beroepen te Siegerswou- de-Frieschepalen-Wijnjewoude P. de Jong Sneek. Oud-Gerefor meerde Gemeenten: bedankt voor Stavenisse W. Kamp Graf horst. Ds. N. J. M. Hoogendijk te Al phen aan den Rijn, secretaris van de hervormde provinciale kerk vergadering van Zuid-Holland, is 25 jaar predikant. Voordat hij op 12 april 1959 in Muiderberg tot predikant werd bevestigd, werk te hij enige tijd als vicaris in Zoe- terwoude. Van 1970 tot 1979 was hij verbonden aan de gemeente van Oudshoorn-Ridderveld. In 1979 ging hij naar de kerkprovin- Op vrijdag 13 april is er van 5 tot 8 uur een receptie in 'De Bron' (Al- phen-Ridderveld). Synode. De gereformeerde syno de, die volgende week in Lunte- ren bijeenkomt, zal zich opnieuw met het vraagstuk van oorlog en vrede bezighouden, nu aan de hand het studierapport van haar commissie (deputaten) voor de bestudering van het oorlogs- vraagstuk. (Vorige maand sprak de synode over een tussentijds werkrapport van deze commis sie). Op dinsdag 10 april van 2 tot 4 uur houdt de synode groepsgesprek ken hierover. Van half 5 tot half 6 wordt in een voltallige zitting vanuit de groepen gerappor teerd. Daarna beraadt een syno decommissie zich op een voor stel tot besluitvorming. Dat voor stel zal op woensdag 11 april aan de synode worden voorgelegd. Nieuwkoop. In Nieuwkoop is een 'evangelische gemeente' op gericht, de zesde kerkelijke groe pering in dit dorp (naast her vormd, gereformeerd, christelijk gereformeerd, remonstrants en rooms-katholiek). De diensten worden gehouden op zondag morgen om half 10 in het ont moetingscentrum 't Kruispunt aan de Kennedylaan. De leden zijn ontevredenen uit an- 'dere plaatselijke kerken en men sen die buiten Nieuwkoop kerk ten omdat in het eigen dorp hun groep ontbrak. De gemeente is volledig zelfstandig. Ze wordt geleid door 'oudsten' en wil, zon der propaganda te voeren, een geestelijk onderdak bieden aan 'zwervenden' zowel binnen als buiten de kerken. Haar grond slag is, volgens secretaris A. W. Valk in een toelichting, 'Gods Woord, van kaft tot kaft betrouw baar'. Martelen De voorzitter van de commissie 'mensenrechten' van de Britse Raad van Kerken (27 kerken zijn daarvan lid), Roger Williamson, heeft de Britse regering opgeroe pen om de uitvoer van folter- werktuigen, zoals voetijzers, te verbieden. De regering kondigde al aan, daarop meer controle te gaan uitoefenen. De Britse Raad van Kerken is - met een oproep tot speciale vieringen, manifesta ties en het opkomen voor bepaal de politieke gevangenen een actie begonnen tegen het marte len. Morgen beginnen in Canterbury besprekingen om de Rooms-Ka- tholieke Kerk als lid op te nemen in de Britse Raad van Kerken. Deze kerk is nu nog waarnemer. Religie. Volgens George Gallup, bekend onderzoeker van de pu blieke opinie, groeit onder de Amerikanen de overtuiging dat 'religie' een beter antwoord kan geven op de wereldproblemen dan de wetenschap. Hij noemde dat een uitdaging voor de ker ken. Die zullen met praktische raad moeten aangeven, op welke manier de bijbel gids kan zijn in het leven van alledag. MOSKOU (RTR) - Russische straaljagers zullen elk vliegtuig vernietigen dat het luchtruim van de Sowjet-Unie binnen dringt. Kolonel-generaal Semjon Romanov, chef-staf van de Rus sische luchtverdediging, ver klaarde gisteren dat de gevechts vliegtuigen in „permanente staat van paraatheid" blijven om ie dere bedreiging van het Russi sche luchtruim het hoofd te kun nen bieden. Om die taak goed te kunnen uit voeren zijn de jagers uitgerust met de modernste technologie waardoor zij „elk vliegtuig dat binnen hun gevechtsbereik komt kunnen vernietigen", zo zei hij. De verklaring van Romanov werd gepubliceerd door het persbu reau Tass ter gelegenheid van de Dag van de Luchtverdediging op 8 april aanstaande. Straaljagers van de luchtverdediging schoten op 1 september vorig jaar een jumbo neer van de Zuidkoreaan- se luchtvaartmaatschappij KAL. Daarbij kwamen alle 269 inzit tenden om het leven. Moskou heeft de verantwoordelijk heid daarvoor van de hand gewe zen met het argument dat de Boeing-747 een spionagevlucht uitvoerde ten behoeve van de Verenigde Staten. Washington en Zuid-Korea hebben dat steeds krachtig ontkend. Het Kremlin heeft nooit veront schuldigingen aangeboden en ook Romanov repte in zijn ver klaring niet van de ramp met de Koreaanse jumbo. Wèl deelde hij mee dat enkele le den van de luchtverdedigings strijdkrachten onlangs onder scheiden zijn wegens „heldhaftig gedrag". Onder hen was een pi loot met de naam I. Zjoekov. De naam van de Russische piloot die de bewuste raketten op de KAL-jumbo afvuurde is nooit bekend geworden. Perfekte kwaliteit 100Katoen Energiebesparing Carré-systeem KATWIJK Automobielbedrijf Hogenelst Blokmakerstraat 13 ('t Heem), tel. 01718-20842 LEIDERDORP Autobedrijf Van .Haasteren b.v. Touwbaan 18, tel. 071-895000 NOORDWIJKERHOUT Autobedrijf A. Kleverlaan De Vlashoven 8, tel. 02523-3724 Lada 1200-S 10.325,- 4-Deurs, 5-persoons, 1200 cc, caravan- of „bakkie"- trekkracht 750 kg geremd. Prijs inkl. BTW af Groningen. „Mensen kijken wel eens bezorgd als ze horen dat we met die grote caravan helemaal naar Spanje gaan. Maar dan kennen zé de kracht van m'n Lada nog niet! Die trekt 'm moeiteloos de Pyreneeën over. En weer tefug. Bovendien zitten wij met ons vijven dat hele stuk naar Spanje hartstikke komfortabel in die lekkere ruime Lada. Moet je sommige van die sardineblikjes zien rijden. Ja en dan z'tl prijs hè. Dat gaf voor ons de doorslag. Lada, en niets anders!" GREMI Auto-import bv Postbus 303, 9700 AH Groningen. Telefoon 050-183121 (8 lijnen) 200 dealers in Nederland. Service in geheel Europa. Dit vulgewicht garandeert u nog meer behaaglijke warmte. Kijkt u de cijfers er maar op na: 1-Persoons 700 gram, 2-Persoons 1000 gram, lits-jumeaux 1200 gram! Een donsdekbed is pas écht donsdekbed als er gegarandeerd 65% echte dons en 35% dons- veertjes in zijn verwerkt. Dit dekbed voldoot aan die eis. Bij Vroom Dreesmann vindt u donsdekbedden waaronder het riant rusten is. En, ze zijn tijdelijk zó uitzonderlijk laag geprijsd, dat we gerust van nu-of-nooit voordeel kunnen spreken. De overtrek is voor het goed funktioneren van een dekbed net zo belangrijk als de vulling. Overtrekken moeten ventilerend en vochtregulerend werken. En dus van de allerbeste kwaliteit zijn. De overtrek van dit donsdekbed is van 100% eerlijke katoen gemaakt. Het carré-systeem zorgt voor een gelijkmatige vulling.die niet verschuift. Dat komt doordat bij een carrébed rechthoekige vakken worden ingeslikt en met de hand gevuld. Lits-jumeaux, 240x200 cm. Vulgewicht 1200 gram. 2-Persoons, 200x200 cm. Vulgewicht 1000 gram. 1-Persoons, 135x200 cm. Vulgewicht 700 gram. Een goed dekbed regelt het klimaat heel nauwgezet. Met zo'n komforta bel warm donsdekbed bespaart u de nodige energie: de verwarming kan de hele winter door gerust uitblijven op uw slaapkamer!

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 16