Hagens wikt, Plaat beschikt 'Verliezen hoort bij z'n opleiding' 'Straffen blijven gehandhaafd' Joegoslavië naar Spelen Vanderaerden woedendPost niet Leiden na verlies vrijwel kansloos Berg Van den koploper af Prodiiktiefout kost bandenfirma miljoenen Volleybaltitel Orion Feest MSV uitgesteld Weer winst Sean Kelly DONDERDAG 5 APRIL 1984 SITTARD (ANP) - Het Neder lands Olympisch voetbalelftal, of eigenlijk wat daarvan nog over was nadat van de 22 oorspronke lijk geselecteerden er negen om verschillende redenen afzegden, heeft zich woensdagavond in Sit- tard uitstekend geweerd tegen de amateurs uit Joegoslavië. De Joegoslaven wonnen in Sittard weliswaar met 1-0 en werden daardoor onbereikbaar in hun voor-Olympische poule voor de enig overgebleven concurrent Roemenië, maar voor de Neder landers blijft dit een goed resul taat. Negen minuten na rust werd de strijd beslist. Na een korte com binatie met Djurovski kon Pan- cev aanleggen en tegen diens la ge schot was Van Gerven kans loos: 0—1. Van dat moment wei gerden de Joegoslaven nog over de middenlijn te komen. WEVELGEM (GPD) Peter Post bleef er uiterlijk onbewogen onder. Zijn Belgische troef Eric Vanderaerden zakte woensdagmiddag in de laatste meters van de midweekse klassieker Gent-Wevelgem weliswaar voor zijn eerste grote examen, hij verspeelt niet onmiddellijk het krediet bij zijn ploegleider. „Verliezen hoort bij zijn opleiding", oor deelde de Amstelvener, nadat Vanderaerden de Italiaanse rassprinter Guido Bontempi voorrang had moeten verlenen. „Dat hij niet wint komt vooral omdat hij nog te onerva ren is. Blijft hij kalm in die sprint, dan wordt hij op één been eerste. Daar ben ik van overtuigd", aldus Post. Vanderaerden duwt geheel rechts zijn fiets over de meetmaar de Italiaan Bontempi is de winnaar va klassieker Gent-Wevelgem, al ondernam de Belg een mislukte poging Bontempi wegens onregelmatigheid i sprint te laten kwalificeren. ifot BRUSSEL (GPD) - Het uitvoe rend comité van de Belgische voetbalbond is met de controle commissie van de KBVB van mening dat alle straffen opge legd naar aanleiding van het om kopingsschandaal met onmid dellijke ingang worden uitge voerd en blijven gehandhaafd tot nader oordeel. Dat deelde vice— voorzitter Antoine Gobert van de Belgische voetbalbond gisteren mee na afloop van een vergade ring die zich moest uitspreken over de vraag of een eventueel verzoek om behandeling in ho ger beroep straf-opschortend zou werken. Zoals gemeld hebben alle vanwege de omkopingsaffaire gestrafte spelers van Standard Luik en Waterschei en trainer Raymond Goethals inmiddels beroep aan getekend tegen de uitspraak van de controlecommissie, „maar", aldus Gobert, „dat appèl heeft geen schorsende kracht". Dat betekent dat Standard Luik za terdagavond dus met nagenoeg het tweede elftal tegen koploper Beveren in actie zal moeten ko men. Pas als het beroepscomité van de Belgische voetbalbond volgende week vrijdag bij de be handeling van de omkopingsaf faire in hoger beroep een andere mening is toegedaan dan het uit voerend comité en de controle commissie, komt hierin mogelijk verandering. „Voorlopig even wel", zo stelde Antoine Gobert, „blijven de opgelegde straffen van kracht, ook voor wat betreft het nationale elftal". Ondertussen hebben de zeven voor één jaar geschorste spelers van Standard Luik via hun advocaat mr. Driessen de Belgische voet balbond per brief gevraagd om een schriftelijke verklaring waar in staat dat hun schorsingen uit sluitend voor Belgische competi tie- en bekerwedstrijden gelden en niet door de FIFA worden overgenomen. Met name Simon ternational Walter Meeuws hech ten veel belang aan die verkla ring, omdat beiden beweren con tacten te hebben met Nederland se clubs. De belangstelling voor Tahamata van de zijde Ajax mag inmiddels als bekend worden verondersteld, maar intussen schijnt ook Feyenoord zich op de markt te hebben gemeld. Ook Meeuws schermt met Ajax. „Vandaar", aldus Meeuws, „dat ik graag een soortgelijk docu ment wil hebben als Eric Gerets. Want die heeft op papier staan dat hij tot april 1987 alleen niet mag uitkomen voor Belgische clubs". Zo rustig als Post na de incidentrij ke afsluiting van de laatste Vlaamse vooijaarsklassieker bleef, zo opgewonden was Van deraerden. Zijn ploegleider dien de dan wel geen officieel protest in, de 22-jarige Belg had de aan- komstrechter van de wedstrijd het allerliefst hoogstpersoonUjk meegesleurd naar een televisie om er de beelden nog eens te be kijken. „Ik maakte gemakkelijk twee lengten goed op Bontempi. Dan moet ik ineens mijn benen stilhouden omdat hij van zijn lijn afwijkt en kom ik toch nog bijna als winnaar uit de bus. Dan heb ik toch zeker wel bewezen dat ik de rapste ben", vond hii. Het was maar goed dat het verant woordelijke jurylid de video-op- name niet terug liet draaien, want dan had hij ook heel duide lijk kunnen constateren hoe Ed dy Planckaert zijn blonde ploeg maat als tijdens een aflossing op de wielerbaan, naar de al met rui me voorsprong sprintende Bon tempi slingerde. Nu hield de man het erop dat de Italiaan, dit jaar alleen nog maar winnaar van de Proloog in de etappewedstrijd Tirreno-Adriatico, misschien wel iets naar ünks was uitgeweken, maar dat er naast hem nog vol doende ruimte was. „Ach", meende Post, „in een sprint ge beurt er altijd wel iets. En omdat zij nu met zijn tweeën voor de groep reden valt dat extra op". Vanderaerden en Planckaert wil den van zulke verklaringen niet horen. „Bontempi heeft hem een kwak gegeven. Ik zag het gebeu ren en hij moest hem wegduwen anders ligt Eric op de grond", be toogde de succesvolste Panaso nic-renner. Zijn verslagen ploeg genoot viel hem daarin natuur lijk bij. „Als ik zo zou sprinten in Italië, dan snijden ze mijn nek af. LEIDEN - Geen thriller, maar een 'killer'. Ofwel, wat als een veelbelovend verhaal begon, blijkt na twee hoofdstukken al min of meer een uitgelezen boek te zijn, tenzij er nog een sooit van wonder gebeurt. Geen lezer (lees kijker), die gisteravond getuige was van de tweede finale-wedstrijd om het kampioenschap van Nederland tussen Nashua Den Bosch en Elmex Leiden, gelooft nu nog echt in een goede afloop voor de sympathieke figurant. De manier namelijk waarop de hoofdrolspeler zich notabene op vreemd ter rein manifesteerde sprak boekdelen. Het kan dus haast niet meer stuk voor de Bosschenaren, die afge lopen zaterdag in eigen hal door het oog van de naald kropen, CARNAC (DPA) - In de strijd om het Europees kampioenschap plankzeilen in de Olympsiche Windglider-klasse is Stephan van den Berg, de vijfvoudig we reldkampioen in die categorie, zijn leidende positie kwijt ge raakt aan de Fransman Gildas Guillerot. Van den Berg eindigde gisteren in de vierde van de ze ven manches uit de Europese ti telstrijd voor de kust van Carnac (Bretagne) als zesde, juist voor zijn Italiaanse aartsrivaal Klaus Maran (7e). De Fransman Gilles Calvet won de wedstrijd van woensdag. In die race waren de eerste vijf posities voor Franse plankzeilers, die bij Carnac strij den voor een Olympisch deelne- mingsbewijs. Stand in EK Windglider, na vier van zeven manches: 1. Guillerot (Fra); 2. Van den Berg (Ned); 3. Gautier (Fra); 7. Maran (Ita); 25. O. Tellier (Ned); 32. Meester (Ned). maar die gisteravond een 2-0 voorsprong namen door heel ge decideerd met 69-73 het vervolg om hun naam te brengen. Aan- vankeUjk met het voordeel van de twijfel - thuis in de Maaspoort werd er zondermeer en na ver lenging 'gelukkig' gewonnen - lieten Plaat en Co er ditmaal geen twijfel over bestaan wie er straks in aanmerking komt voor het 'happy-end'. Den Bosch dus, ondanks de absentie van Danny Cramer, de meest complete ploeg van de nationale basket balcompetitie. Op zich is dat niet eens zo verras send, want gegeven het feit dat coach Ton Boot beschikt over de al jaren bijelkaar zijnde basis van het Oranje-team, plus dat hij in Larry Gibson ook nog eens een uitstekende center heeft, was de geroutineerde Bossche formatie van het begin van de competitie de torenhoge favoriet voor de ti tel. Zonder noemenswaardige problemen greep de vijfvoudige kampioen dan ook de eerste plaats in de nationale competitie en zette in de eerste ronde van de play-offs Haaksbergen moeite loos opzij. Durf PROVIDENCE (SID) - De bandenfirma Goodyear moet de weduwe van de in 1975 verongelukte formule-1-- coureur Mark Donohue uit de Verenigde Staten bijna twintig miljoen dollar (onge veer 60 miljoen gulden) beta len. Tot die uitspraak is de rechtbank in Providence (Rhode Island) gekomen na een vijf weken durende rechtszaak, waarin onder an deren Niki Lauda en Mario Andretti als getuigen optra den. De rechter was van mening, dat het fatale ongeluk van Dono hue tijdens de training voor de Grote Prijs van Oosten rijk, terug is te voeren op een produktiefout van de ban den. Goodyear meende zich tegen een dergelijk eis tot schade-vergoeding te heb ben ingedekt door elke ren stal en rijder, die van de fa- brieksbanden gebruik maak te een verklaring te laten on dertekenen, dat de firma geen verantwoordelijkheid op zich nam voor het pro- dukt. De rechtbank in Provi dence erkende dit voorbe houd niet. De fabriek heeft inmiddels aangekondigd bij het hooggerechtshof in de staat Rhode Island in beroep te gaan. Mocht het beroep worden afgewezen, dan zal de fabriek zich uit de wed strijdsport terugtrekken. De jury van de rechtbank had een schadevergoeding van bijna tien miljoen dollar (30 miljoen gulden) voórgesteld. Rechter Giannini volgde ech ter vrijwel de eis van twintig miljoen dollar. Hij stelde de schadeloosstelling op 19.5 miljoen dollar vast. Hij ver disconteerde in zijn uit spraak de waarde-verminde- ring van de dollar in de negen jaar, die sinds het ongeluk zijn verlopen. voor de Europa Cup I toch nog geplaveid met een forse hinder nis, want 'eerstejaars' Elmex, tot halverwege de competitie lijst aanvoerder, toonde vorige week in de eerste finale-wedstrijd aan over durf en veerkracht te be schikken. Het ging net en onno dig mis voor Harrewijns' team, maar een thuisoverwinning leek na de excellente partij in Den Bosch alleszins mogelijk. Maar tussen een uitschieter en het le veren van constante prestaties, tussen goed en echt goed zijn; daar tussen ligt nog een wereld van verschil. Dat zag Harrewijn, Leidens' coach, dus ook. Tevreden over een uit stekend jaar, tevreden ook over een uitverkochte Vijf Meihal, er kende hij ruiterlijk dat de beste ploeg had gewonnen en dat zijn team hooguit zaterdag nog op een wonder mag hopen om een vierde wedstrijd uit het vuur te slepen. "Ze zijn", concludeerde hij zonder een zweempje van te leurstelling te tonen, "gewoon geroutineerder dan wij. Na vori ge week had ik hoop. Na wat ik vanavond heb gezien niet echt meer. Okay, wij kunnen straks vrijuit spelen. Maar wat dan nog Zij zijn al in feeststemming. Dit geven ze echt niet meer uit han den." Ervaring, dat was inderdaad het sleutelwoord gisteren. Want hoe wel de eindstand anders doet vermoeden, was de manier waar op die vierpunts-overwinning van Den Bosch tot stand kwam veelzeggend. Op de beginfase na, toen Leiden op een kleine voor sprong (13-8) en ongetwijfeld op de mooiste aanval van dit jaar kon bogen, dicteerde de Boot equipe tempo en spel. Emill Ha gens, Leidens' aanvoerder en spelbepaler, mocht in dat geheel rustig de show stelen met negen assists, vijf steals, veertien pun ten en slechts tweemaal balver- hes. Geen punt voor zijn directe tegenstrever Mitch Plaat. Zolang hij maar de greep op het totale gebeuren kon houden vond de Bossche captain het verder wel best. "Toch zag ik", zo opende Plaat na afloop zijn boekje, "het in de eer ste fase helemaal niet zitten. "Zij gingen vreselijk hard van start en het was goed dat Larry Gib son in uitstekende vorm verkeer de. Hij pakte tien rebounds en wist het gevaar Beek te neutrali seren. Had hij dat niet gekund dan zouden wij, denk ik, onder de voet zijn gelopen. Nu bleven we, vooral door Gibson, telkens een puntje voor of net gelijk. Dat gaf vertrouwen voor de tweede helft. Vooral omdat hun schot het naarmate de wedstrijd vor derde steeds meer het afweten". Van Houten. Toeschouwers 2500. LEIDEN Hagens 14 (8 assists), Wiel 14, Beek 13 (9), Kragtwijk 12 (8), Richel 6, Cox 6 (22%), Van Dam 4, Van Heite ren 0. Schotpercentage 45, rebounds 26, balverlies 10. DEN BOSCH - Gibson 18 (14), Plaat 16, Akerboom 14, Sykes 10, Kuipers 9, Esveldt 6. Schotpercentage 58, re bounds 35, balverlies 20. Daaraan ging de Leidse ploeg in derdaad stuk. Na de 33-36 rust stand en min of meer bang ge worden door het geweld dat de 2.06 meter lange Gibson voor de pauze onder de borden ontketen de, moest de thuisploeg na de hervatting ook nog eens opbok sen tegen de Bossche zóne, een speltype dat Leiden niet echt ligt. Weliswaar pakte Wiel zijn puntjes mee, schoot Hagens van heel ver met scherp, maar Don Cox liet het daarentegen com pleet afweten. De Amerikaan, toch al weinig zelfvertrouwen uitstralend, zag slechts 2 van zijn 9 pogingen doel treffen. Een te geringe inbreng voor een 'huur ling' en die last, zo zou blijken in het verloop van de tweede rond gang, drukte te zwaar op Leiden. Den Bosch daarentegen, met Plaat en Akerboom nu nadrukkelijk aan het front, begon zich steeds beter op zijn gemak te voelen. Het toch al enigszins van zijn stuk gebrachte Leiden kwam met Ron Richel als nuttige kracht van 38-44 en 47-51 nog wel tweemaal langszij, maar moest daarvoor forceren, iets dat de steeds rustig op hun kans wach tende Bosschenaren nimmer hoefden. Waar Harre wijn en Ha gens hun respectievelijke kelen moesten schor schreeuwen om telkens iedereen op zijn plaats te zetten, daar was een simpele hoofdknik of wenk van Plaat af doende om wie dan ook vrij in stelling te brengen. Balverlies Echt groot werd de afstand tussen de beide teams toch nooit, voor namelijk omdat Den Bosch on danks zyn gecontroleerde spel letje maar liefst twintig keer bal verlies leed. Maar heus aandrin gen, laat staan de voortrekkers rol overnemen kon Leiden ook niet. Kwam er al een breekpunt - bij 59-61 of 67-69 - dan verprutste de thuisploeg met domme over tredingen tegen de drie-secon den regel, lopen of aanvallende fouten zijn kans. Elementaire za ken, zeg maar. Maar die bepalen in dergelijke belangrijke wed strijden het verschil tussen klad werk en schoonschrijven. Wat Den Bosch betreft, en die ploeg heeft nu thuis voor het zeggen, is het hoofdstuk play-offs zaterdag afgelopen. AD VAN KAAM Hagens in zijn rol van uitblinker. Plaat als de man die de zaak scherp i de gaten houdt. En daarmee de partij naar zich toetrok. (toto HoIvm KAMPEN (ANP) Orion heeft gis terdagavond in Kampen lands kampioen DVC onttroond. De ploeg uit Doetinchem versloeg DVC, nadat beide teams in de AMSTERDAM - De dames- ploeg van het Noordwijkse MSV heeft de eerste moge lijkheid op het kampioen schap van de promotiedivisie basketbal lelijk laten liggen. Tegen het Amsterdamse US werd een onnodige 53—50 ne derlaag geleden, waardoor de voorsprong op concurrent BV Groningen tot twee pun ten is geslonken. By een zege was MSV kam pioen geweest en het leek of de speelsters deze druk niet konden dragen. Er werd bij zonder zenuwachtig geope reerd en dat had tot gevolg dat er te veel balverhes gele den werd. Ook onder de bor den werd er slecht gespeeld en door het matige reboun- den kwam US aan de makk- kelijke scores. De wegens vormverhes buiten de basis gelaten Tineke Vos werd toen binnen de Ujnen ge bracht, maar ook dat bleek niet de oplossing. Aanvallend werd er te steriel gespeeld en de press, in andere wedstrij den het dodelijke wapen, kwam ook niet uit de verf. Daarnaast had topscorer Rena- te Sluis ook een nog eens of f-day en het verhes is ver klaard. Halverwege leidde US al met 28-24 en MSV was niet bij machte het tij te ke ren. Vanavond moet in Nij megen tegen Cheetah aange treden worden en by winst is MSV alsnog kampioen. competitie gelijk waren geëin digd in een beslissingswedstrijd die twee en een half uur duurde, in vijf sets, 13-15, 15—11, 15-5, 15-17 en 15-10. Maar hier in België ben ik een Belg, die niet mag winnen. „Boe. Vanderaerden", riep het publiek tegen mij en „Hoera, Bontem pi"... Dat is toch niet te begrij pen". Verwijt Toch hoefde Vanderaerden eigen lijk alleen zichzelf maar een ver wijt te maken. Immers, zijn for matie reed zo overheersend in de laatste fase van de wedstrijd, dat hij domweg verplicht was om dat met een overwinning af te slui ten. Zo was het trouwens ook ge programmeerd in de ochtendu ren voor de 255 kilometer lange wedstrijd. „We zouden voor Eric rijden en voor niemand anders", vertelde Walter Planckaert, het werkpaard van de formatie die zondag op zijn 36e verjaardag na Parys-Roubaix met verlof wordt gestuurd. „Die jongen moet het vertrouwen ook eens krijgen", vond Post, „en hij heeft met zijn 22 jaar toch respect afge dwongen". De ploeg had in de voorbespreking zelfs het gevaar-Bontempi on derkend, al was een beslissende kopgroep met daarbij ook de slu we en snelle Pierino Gavazzi en de Fransman Francis Castaing misschien toch wel wat te veel van het goede. Een leidersforma tie van 21 renners die ontstond na de tweede en laatste beklim ming van de Kemmelberg, 37 ki lometer voor het einde van de koers, die tot op dat moment ui terst rustig was verlopen. De sa menstelling (van Nederlandse zijde waren Frits Pirard, Johan van der Velde en Ad Wijnands vertegenwoordigd) hield een groot risico in. Als men het zou aansturen op een eindsprint was het eigenlijk noodzakelijk dat een meer geroutineerde renner zou worden uitgespeeld. Inzicht „Eddy had volgens my meer kans gehad in de spurt tegen Bontem pi", dacht zijn broer Walter Planckaert. „Maar dan hadden we tegen het taktische plan van Post in moeten gaan. Dat nu ver eist behalve inzicht ook over wicht en dat uitgesproken leider schap ontbreekt duidelijk nog in 's werelds sterkste wielercollec- tief. De ploeg mist daarom de fle xibiliteit van welweer om zich snel aan te passen aan zich steeds wijzigende omstandighe den. Daardoor was al het beulswerk van de finale nu voor niets. In de gro te kopgroep, die in het laatste uur van de weinig enerverende klassieker was ontstaan, werd de Post-ploeg vooral op de proef ge steld door de drie renners uit de Belgische équipe van Berten de Kimpe. Die baalt er nog steeds van dat Vanderaerden alle moge lijke moeite heeft gedaan om on der zijn contract met die forma tie uit te komen. Maar bovendien was voortdurend demarreren de enige manier om het Panasonic- kwartet (Walter- en Eddy Planc kaert, Eric Vanderaerden en Phil Anderson) klein te krijgen. De strategie van Rudy Rogiers, Ru dy Dhaanens en Patrick Ver- sluys van de ploeg van De Kimpe speelde wel de sprinters volledig in de kaart. Terwijl de Post-ren- ners met uitzondering dan van Eric Vanderaerden die zich vol ledig mocht sparen de kloven met grote moeite konden dich ten, lieten zij zich lachend mee voeren naar de eindstreep. In de laatste rechte lijn naar de aankomst voerden de vier Post- renners het commando, maar de aanval van Bontempi was zo krachtig dat hij onmiddellijk twee lengten voorsprong nam. Vanderaerden moest om Planc kaert heen („Nee, hy duwde my met, hij weerde mij alleen af zo dat onze fietsen niet in elkaar zouden haken", luidde de ge kleurde versie) en kon net bij de Italiaan komen. Die week op dat moment inderdaad van zijn rech te lijn af ("Ik ben een kracht- sprinter en die slingeren altijd meer"), waardoor de Belg de concentratie én de wedstrijd ver loor. BEASAIN (AFP) - Sean Kelly heeft gisteren in de derde etappe van de ronde van het Basken land zyn tweede ntzege behaald. De Ier versloeg in de eindsprint na de rit van Vitoria naar Beasain de Spanjaarden Pello Ruiz Cabe- stany en Marino Lejarreta en be hield de eerste plaats in het alge meen klassement

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 15