Duitsland op zoek naar ontspanning Lastenverlichting voor boeren moet -c Regeren Rij-examen (1) Rij-examen (2) DONDERDAG 5 APRIL 1984 Meningen Willy Brandt voorspelde een "nieuwe ijstijd" en ook in het regerende kamp van christen-demo craten en liberalen werd met een "periode van kil te" rekening gehouden. Plaatsing van een nieuwe generatie kernwapens zou de Duits-Duitse relatie ten minste enige tijd nadelig beïnvloeden. Maar de NAVO-doctrine beloofde beterschap op termijn bij een on verkorte uitvoering van het veel besproken dubbelbesluit - nieu we wapens plaatsen in samen hang met onderhandelingen over wederzijdse vermindering ervan - en dat perspectief bleek in het Westduitse parlement doorslaggevend. door Ton van Brussel Nu, luttele maanden later, zijn de beide supermachten hangende de voor november geagendeerde machtswisseling in het Witte Huis zo goed als uitgepraat. Eu ropeanen in Oost en West hou den elkaar, al dan niet op last van hun peetvaders, met de nieuwste snufjes nucleair onder schot. Maar vanuit het Oosten is rich ting Bondsrepubliek een volks verhuizing opgang gekomen (zie onder meer de reportage in de krant van afgelopen zaterdag), die zijn weerga niet kent en alle somberheid van het afgelopen najaar logenstraft. In Berlijn, waar de Duitsers ge woon zijn zich nuchter in de bi zarre realiteit van gewapend be ton staande te houden, roept dr. Ernst Zivier auteur van een stan daardwerk over de Berlijnse de ling, nog zo'n paradox in herin-- nering. "Na de bouw van de muur", zegt hij bladerend in cij fermateriaal, "kwamen opmer kelijk meer Oostduitsers legaal de grens over dan daarvoor". De Oostduitse exodus van vooral de laatste twee maanden heeft zijn sporen nagelaten in de West duitse politieke geografie. De re- gering-Kohl zit stevig in het za del ondanks de handicaps van al lerhande schandalen, impopulair beleid en onzeker leiderschap. De sociaal-democratische oppo sitie is na een mislukte poging de oprukkende Groenen terug te dringen, ver van het machtscen trum verwijderd. In die kring is het tandengeknars niet van de lucht, nu Kohl en de zijnen goe de sier maken met de Ost-politik van Brandt en Schmidt die nog maar zo kort geleden slechts de toorn van de christen-democra ten vermocht op te wekken. "Een consistente politiek, noem het conservatief, dat hebben ze daar altijd liever dan die twee slachtige benadering van de so cialisten", zegt de christen-de mocraat Decker, parlementariër in de deelstaat Baden-Württem- berg en op landelijk niveau in zijn partij actief in de commissie voor Duits-Duitse betrekkingen. Hoewel ook hij moet toegeven geen sluitende verklaring voor de plotselinge inkeer van DDR- leider Honecker te hebben. Kritische mensen Bij alle onzekerheid over wat Ho necker drijft, vallen wel een paar feiten vast te stellen. Vrouwen van 60 en mannen van 65 jaar mochten al vrijelijk naar de Bondsrepubliek verhuizen. De laatste jaren wordt daar steeds minder gebruik van gemaakt, omdat ée mensen die het betreft, gewend zijn geraakt aan het le ven in de DDR. Ze voelen er wei nig voor op gevorderde leeftijd alle schepen achter zich te ver branden en in de Bondsrepu bliek opnieuw te beginnen, te meer omdat ze vrij zijn op elk moment van de dag eventuele fa milieleden in het Westen te be zoeken. De emigranten, zo is de indruk in Bonn, behoren door gaans tot een generatie van jon ge, kritische mensen, die met de autoriteiten in aanraking zijn ge weest vanwege wat men in het Oostblok gewoon is staatsge vaarlijke actviteiten te noemen. In regeringskringen in de Bondsre publiek wordt de uittocht vooral in verband gebracht met econo mische problemen. De DDR blijkt niet bij machte het groeiende leger werklozen per spectief op verbetering te bie den. Pikant is de vraag of de Bondsrepubliek de belofte van huizen en werk voor emigranten wel kan waarmaken en hoe moet worden omgesprongen met de groeiende kritiek op bevoorrech ting van Oostduitse vluchtelin gen boven Westduitse werklozen en woningzoekenden. De bittere grap doet al de ronde dat West duitsers die werk en woonruimte zoeken er goed aan doen naar de DDR te emigreren en vervolgens terug te komen. Intensivering van de handelsrela ties met westerse landen is één van de manieren waarop Oost- Duitsland uit het dal wil komen. In dit verband wordt gewezen op het krediet van een miljard mark dat de Beierse CSU-leider Franz Josef Strauss vorig jaar ter be schikking stelde tijdens een ge ruchtmakend bezoek aan Oost- Duitsland. Van later datum zijn de plannen van Volkswagen om in de DDR een fabriek voor mo torblokken te bouwen en de con tracten van twee staalbedrijven met Oostduitse collega's, ter waarde van zo'n 440 miljoen gul den. Berlijn: bizarre realiteit van gewapend beton. Ander klimaat Toch bieden de economische voor delen onvoldoende verklaring voor de "huidige veranderingen. Oost-Duitsland geldt als één van de meest rigide Warschau-pact- landen en een ideologische uit verkoop om de centen alleen, ligt niet in de rede. De emigratie en de toegenomen handelscontac ten zijn de eerste signalen van een klimaatsverandering, die zich weliswaar het sterkst in de DDR doet gelden, maar ook in andere Oostbloklanden valt waar te nemen. In dit verband mag ook de voorzichtig kritischer op stelling van de media in de DDR niet onvermeld blijven. Roemenië heeft de langste traditie van openlijk verzet tegen de op lopende spanningen tussen de twee supermachten, resulterend in een bijkans totaal gebrek aan dialoog en een toeneming van de nucleaire bewapening. Zorgen daarover worden niet alleen in de richting van het Westen geuit, maar zijn ook tegen Moskou ge richt. Behalve Roemenië laten recentelijk echter ook Oost- Duitsland en Hongarije van zich horen. De behoedzaamheid in die landen valt te verklaren uit de geschiedenis die leert dat in een periode van koude oorlog vooral een zware wissel wordt getrokken op hun positie. Zo werden bijvoorbeeld Tsjechoslo- wakije en de DDR gedwongen op eigen kosten nieuwe SS-ra- ketten te plaatsen in reactie op de plaatsing van kruis- en Pers- hing-raketten op Europese bo dem. Voor zover bekend wordt dat besluit uitgevoerd, maar on der protest. Vooral het ontbre ken van een onderhandelingsfo rum wordt als bezwaar aange voerd tegen de voortgaande nu cleaire bewapening. In regeringskringen in zowel Bonn als Berlijn wordt aangenomen dat Oost-Duitsland in ruil voor een loyaal uitgevoerde plaatsing heeft geëist dat ten minste op één niveau de onderhandelingen tussen Oost en West voortgang blijven vinden. Moskou zou pas na zware druk zijn gezwicht en tot hervatting hebben besloten van het Weense MBFR-overleg over gecontroleerde wederzijdse troepenvermindering in Europa. De MBFR-besprekingen lopen weliswaar al jaren, zonder resul taat, maar ze gelden wel als de meest toegankelijke Europese ontmoetingsplaats voor uitwis seling van informatie. Het is ui teraard uitgesloten dat Oost- Duitsland zich vrijer kan opstel len, tegen de zin van Moskou in. Maar Honecker zal het voordeel van een boven alles aandacht vragende Poolse kwestie niet zijn ontgaan. Erich Honecker wordt in augustus voor de eerste maal in Bonn ver wacht. Zoals het er nu naar uit ziet wordt dat in meer dan één opzicht een historische ontmoe ting. Als Moskou en Washington het laten afweten, rust op Europa een bijzondere verantwoorde lijkheid voor het onvermijdelijke proces van ontspanning. Het ge deelde Duitsland is een uitgele zen plek voor nieuwe initiatie ven, de ontmoeting van Kohl en Honecker een uitgelezen gele genheid. (De auteur is redacteur bij deze krant) Het regeerakkoord van het kabi- net-Lubbers voorziet in een flin ke lastenverlichting voor het be drijfsleven. De bedoeling daar van is om uitzicht te bieden op een beter rendement en zo ook de investeringen en daarmee de werkgelegenheid te stimuleren. In totaal zou het gaan om een be drag van f 4,5 f 6 miljard, te be reiken in 1986. door Jaap van der Veen Vorig jaar is een begin gemaakt met de lastenverlichting voor 1984, waarin voor boeren en tuin ders het belangrijkste element wordt gevormd door een verho ging van de zelfstandigenaftrek met ongeveer f 1500 per onderne mer. Tegen de voornemens in is het vorig jaar niet gelukt de so ciale premies voor zelfstandigen belangrijk te verlagen. Vooral voor de lagere inkomens zou zo'n maatregel zoden aan de dijk zet ten, met name wanneer de pre- mievrijstellings- en reductie- grenzen wat zouden worden op getrokken. Premieverlaging Op dit moment is de volgende fase (1985) van de lastenverlichting volop in discussie. Daarbij wor den meerdere mogelijkheden be sproken. De eerste is om de eer der gemaakte plannen in te vul len en uit te voeren. Dat zou kun nen door de vennootschapsbe lasting verder te verlagen en te gelijk ook de inkomstenbelas ting voor zelfstandigen evenre dig te verzachten. Daarnaast kan opnieuw worden gedacht aan verlaging van de sociale premies voor werkgevers en zelfstandige ondernemers. Ten slotte kan voor de land- en tuinbouw worden gedacht aan andere zaken, zoals de vermo gensbelasting en de keurings kosten. De tweede mogelijkheid is de lastenverlichting te laten vervallen en daarmee het tekort op de overheidsuitgaven te ver- Dat onze hele samenleving geleid en bestuurd wordt door baan tjesjagers, zakkenvullers, oplich ters en dieven wordt met de dag duidelijker. Voor zover deze en gene onder voornoemde kwalifi catie niet vallen, dienen ze toch te worden gerangschikt onder de noemer 'onbekwamen'. Bewij zen daartoe behoeven nauwe lijks te worden aangevoerd: de kranten staan er bol van. Allereerst worden we bestuurd door een stelende regering. Het grote tekort aan celruimte komt deze mensen goed van pas. Dat deze regering kwistig het zaad van de revolutie strooit, zal haar een zorg zijn. Na ons de zond vloed. Of echter degenen die zo schandalig worden bestolen, tot het uiterste geduldig zullen zijn, valt niet te voorzien. We denken aan hen die trouw hun premies hebben betaald tegen bijvoor beeld werkloosheid en nu in de grote ellende daarvan zijn te recht gekomen. We denken aan de aow'ers die een premie heb ben betaald die meer dan fors mag worden genoemd. Indien een particuliere verzeke ringsmaatschappij deze voorzie ningen in handen had genomen, zou volgens insiders de premie last minder zijn geweest en de uitkering zeker. De staat mag - naar Russisch voorbeeld - kenne lijk alles. De diefstal die onder leiding van de CDA/WP-ploeg wordt gepleegd, zou elke verze keringsmaatschappij met de strafrechter in aanraking bren gen. Afbraak van de gezond heidszorg is in grote lijnen even eens diefstal. Het op de tocht zet ten van bijvoorbeeld de tand heelkundige verzorging is wel een duidelijke uiting ervan dat dwazen de boventoon voeren in het regeringsbeleid. Waar is deze regering mee bezig? Ze zou mogelijk het (overigens sarcastisch bedoelde) advies van de toenmalige gouverneur-gene raal van Ned.-Indië De Jonge aan Colijn wel willen opvolgen. De Jonge keerde zich fel tegen de dolle bezuinigingspolitiek van Colijn. In een van zijn brieven aan Colijn geeft De Jonge het ad vies: "Ik heb altijd gezegd: de enige manier om directe bezuini gingen te verkrijgen is op zijn Russisch: een groot graf op het Koningsplein maken en de be voegdheid om allen die afge dankt worden daarin op te ber gen". Het lijkt een advies voor Lubbers en Nijpels. De geest van deze regering werkt door op alle bestuurlijke ni veaus. Men denke aan de ver kwisting van de miljarden bij RSV. Waar bleef dit geld? Welke zakken werden daar voor een deel mee gespekt? Het woord 'zakken' mag u figuurlijk en let terlijk, en desgewenst in beide betekenissen nemen. Wat is het loon van het wanbeleid (om van erger niet te spreken) bij de top van het ABP? Het laat zich raden. Riante voorzieningen voor de toekomst van de heren. Het is met veel uit te breiden. Wordt een topambtenaar eens gegrepen wegens malversaties, een prettige handdruk is de belo ning. Hoe zal deze regering - met haar voorbeeld - ooit iets zinnigs kunnen doen aan sociale fraude en dergelijke? Men heeft ons opgezadeld met een vreemdelingenbeleid dat zijn weerga niet kent wat betreft waanzinnigheid. Het eind zal de last dragen en die last zal vrese lijk zijn. Men spreekt en heeft de mond vol over anti-discrimina tie. Deze regering doet niet an ders dan de minst weerbaren in deze maatschappij discrimine ren. Anders gezegd: bestelen. Het emancipatiebeleid is er kenne lijk op gericht de dubbele- en meer inkomens te beschermen en te handhaven. Een ietsje meer belasting laten betalen zet geen zoden aan de dijk. Deze tijd vraagt iets geheel anders. Bezui nigen waar het kan en moet. Pri mair gaat het om één inkomen c.q. uitkering ter dekking van de kosten van het levensonder houd. Maar het parool van een zich christelijk noemend rege- ringsdeel is de zwakken te ver morzelen. Of 'links' dit anders wil en zou doen? Nogmaals, dit kan niet altijd blij ven doorgaan. De geschiedkun dige kennis van deze regering is ook al erg zwak. Bij het kennen daarvan zou zij beducht moeten zijn. Wat aan de gang én komen de is, kan duidelijk zijn. De be faamde professor Wisse zei reeds kort na de laatste oorlog: "Een wereldoorlog, doordaverd van een wereldrevolutie, staat voor de deur". Ons huidige beleid is in al zijn fa cetten op de vervulling van deze profetie uit. c.J. Buijs Marnixstraat 69 Leiden (Door de redactie ingekort) Naar aanleiding van de kritiek op het CBR van de heer Lacourt, in de krant van zaterdag 31 maart, graag mijn commentaar. In grote lijnen kan ik met hem meegaan, maar op enkele punten wil ik toch mijn kanttekeningen plaat sen. Wanneer Lacourt zegt dat hij het heeft meegemaakt dat het CBR een oproepkaart retour neerde omdat in plaats van 'neen' het woordje 'nee' was in gevuld, is dat niet correct. Het gaat hier niet om een oproep kaart maar om een zogenaamd 'E.V.', een gezondheidsverkla ring. Afspraken voor het theorie-exa men verlopen bij de dames van. het CBR zeer vlot. Het komt slechts sporadisch voor dat de agenda al is volgeboekt. Hoog stens een keer in de krokus vakantie of in de paasvakantie. Naast de A-B theorie-examens zijn er ook nog de C-D theorie examens en de voor buitenlan ders aangepaste examens. Als rijschoolhouder is het toch zaak dat hij goed geïnformeerd is en niet voor elke kandidaat vier of vijf telefoontjes moet plegen. Het CBR stelt ook niet, zoals La court schrijft, dat elke rijschool houder per telefoontje driehon derd gulden verdient. Het zijn juist de malafide rijschoolhou ders die dat doen. Mijn advies aan het CBR zou zijn om open baar te maken welke het precies zijn. Dat is echter niet mogelijk. Het bedrag dat het CBR incasseert voor theorie-examens beloopt zeker geen half miljoen gulden voor een simpele twaalf uur per week. Ik kom namelijk zeker twee keer per week op het theo rie-examencentrum en ik heb vaak meegemaakt dat er slechts vier tot tien personen tegelijk theorie-examen doen. Wanneer er gemiddeld 22 mensen tegelijk examen doen, zit ik aan de hoge kant. En zelfs dat zou het CBR per jaar niet een half miljoen maar 363.000 gulden opbrengen. De huur voor het examencentrum schat ik toch ook op ongeveer 60.000 gulden per jaar. Daar komt nog bij dat er twee dames en een examinator 24 uur per week aanwezig zijn. Dan moet je als grote rijschoolhouder toch weten dat er, na aftrek van alle kosten, geen vetpot voor het CBR overblijft. Wij, als erkende 'V.I.E.R.—44'-ry- schoolhouders, rekenen geen 12,50 gulden per theorie-examen maar maximaal 7,50 gulden. En we begeleiden de leerlingen ook. Mocht de kandidaat alles zelf re- minderen. Dat kan ook z'n voor delen hebben voor het bedrijfsle ven, omdat de overheid dan der hoeft te lenen. De derde mo gelijkheid is het geld van de las tenverlichting te gebruiken als lastenverlichting voor de consu menten, waarmee de koopkracht en de bestedingen een impuls kunnen worden gegeven. Vooral de vakbonden en een deel van de middenstand zijn hiervan voor stander. Inkomensdruk Er zijn minstens drie redenen om de lastenverlichting voor boeren en tuinders wel doorgang te la ten vinden. De eerste is de forse inkomensdruk die vanuit Brus sel op hen afkomt. Een lastenni veau dat iets meer gaat in de gelen, dan worden er géén kos ten in rekening gebracht. Auto-rijschool Henk Kiemel Bachstraat 15 Leiden In antwoord op het artikel van Han Lacourt in de krant van zaterdag 31 maart (CBR-kritiek op (bona fide) rijscholen is niet terecht) het volgende. De heer Lacourt valt het CBR aan, maar wat hij zegt over de procedure van de theorie-aanvraag is niet helemaal terecht. De aanvraagkaarten hoef je hele maal niet te gaan halen in Rijs wijk. Je kunt ze ook via de post bestellen en daarbij kun je zelf bepalen hoeveel kaarten je in voorraad wilt hebben. Dat zijn er heus geen honderden. Het af spreken van een theorie-examen hoeft bovendien niet te gebeuren in het bijzijn van de klant. Ik spreek met de klant meestal een of twee mogelijkheden af en die kan het theoriecentrum altijd wel inpassen. De aanvraag administratief ver werken is in een paar minuten gebeurd en ook de fouten die een kandidaat in het theorie-examen maakte, kunnen in de auto tij dens de les worden doorgeno men. Dus ook daar is geen half uur voor nodig. De rekensom van Lacourt over een half miljoen gulden voor een twaalfurige werkweek klopt niet. Want het CBR heeft ook de huur en de apparatuur te betalen. Wanneer Lacourt de theoriecen tra zou overnemen, wat hij sug gereert, dan zou hij wel anders praten. Ten slotte: aanvraagkaarten ver werken kost bij ons maar een paar gulden extra, heus geen 12,50 gulden. Die service hoort er namelijk ook gewoon bij. Autorijschool 'Nagtegaal' Driftstraat 12 Leiden richting van dat van EG-collega's is niet meer dan redelijk. De na tionale overheid moet zich daar van bewust zijn. In de tweede plaats verandert het nationaal overheidsbeleid wat van karakter. De overheid trekt zich wat terug uit een aantal on derdelen van het land- en tuin- bouwbeleid. Dat gaat boeren en tuinders meer kosten, bijvoor beeld in de voorlichting en het onderzoek. Tegenover die lasten verzwaring is een stukje lasten verlichting niet meer dan billijk. En in de derde plaats moet de lastenverlichting voor de agra riërs in de pas blijven met die van het overige bedrijfsleven. Naar mijn mening moet de lasten verlichtingsoperatie volgens plan worden doorgezet. Het gaat hier om een wezenlijk onderdeel van het driesporenbeleid van het kabinet. Teruglopende bestedin gen zijn naar mijn oordeel geen argument voor overheveling, want die bestedingen lopen niet of nauwelijks terug. En allerlei lastenverzwaringen gaan alleen maar door. Wij hebben voldoende mogelijkhe den om lastenverlichting voor boeren en tuinders in te vullen. Daarbij denk ik in de eerste plaats aan de breedwerkende mogelijkheden van de zelfstandi genaftrek en de sociale premies. Daarbij moet het accent liggen op de lagere inkomens en mag best een aftopping plaatshebben boven bijvoorbeeld f 80.000. Ver der zou de vrijstelling voor de be lasting van het bedrijfsvermogen dienen te worden verruimd. En ten slotte zou opnieuw gekeken kunnen worden naar zaken als bedrijfsoverdracht, keuringskos ten, bedrijfsverzorging en inno vatie op de bedrijven. (De auteur is voorzitter van de Ne derlandse Christelijke Boeren- en Tuindersbond). ...lastenverlichting voor boeren (en tuinders) is niet meer dan bil lijk... (foto GPD) Meningen op deze pagina zijn voor rekening van de auteurs ADVERTENTIE Nederland. Hollandscheveld/ Drenthe. 5-pers. bungalows vlak bij recreatiepark en zwembad. Per bungalow p.n. OZ Hs 84.- Ls ZO." Spanje. Tossa/Costa Bravo. Vakantiepark, velefaciliteiten. Nieuw kindergedeelte. i Blokhut (max. 4 pers) O C I p.n.v.a. Hs 100.-Ls Jj." BOEK BU DE ANWB. DAT VOORKOMT VERRASSINGEN. Duitsland. Haren /Ems. Vakantie park net over de grens. Geheel op kinderen ingesteld. Per bungalow p.n. C O lis 105.- Ls JJ." Oostenrijk. Götzens/Tyrol. Familiepension. Gunstig gelegen. Speeltuin. Zwembad. Half pension. A P.p.p.n.v.a. Hs 50.- Ls HU.' Duusland. Daun/Lifel. 5-pers. bungalows in zeer fraai park. Velefaciliteiten. Per bungalow p.n. 11/1 Hs 143.- Ls Oostenrijk. Walchsee/Tyrol. 10-daagse treinreis. Appartement max. 4 pers.) aan meer. Vele faciliteiten. P.p.v.a. A CC. Hsm.-Ls 4ÖO.- Frankrjjk. Mimizan/Les Landes. 4-pers. bungalowtent. 4-sterrencamping. Kinder- vriendelijk strand. O'ir P.w. Hs 805.-Ls JZJ." Z.weden. Leksand/Dalama. In bos, aan ongevaarlijk meer gele gen bungalows 6 pers.). Ideale bestemming. CC P.n.v.a. Hs 96.- Ls OO." Frankrijk. Boulouris/Rivièra. 1 O-daagse treinreis naar gezellig vakantiepark. Hal/pension. Grote kinderkorting. COC P.p. Hs645.-Ls JZJ." Portugal. Praia d'Alvor/Algarve. 15-dgse vliegreis. Extra Martinair- kinderkorting. A pp. (max. 4 pers.) HsUW.-Ls 847." ANWB-Lcidcn. Stationsweg 2. tel. 071-146241. ANWB UW VAKANTIE IS BELANGRUK GENOEG OM M TE BOEKEN BU HET REISBUREAU VAN DE ANWB (Hs a Hoogseizoen. Ls Laagseizoen). «oa«o

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 11