'Atoomwapens op basis Falklands' -r Honduras uit op economische hulp EVP-congres blij met winst Duarte Daders aanslag gepakt Argentinië beschuldigt Britten Amnesty International: ook in Europa wordt gemarteld Israël stelt Syrië verantwoordelijk Milieuramp in Indonesië Weens Neo-naziproces na 60 dagen afgerond Bonn ontkent Frankrijk valt Nicaragua bij DINSDAG 3 APRIL 1984 BUENOS AIRES - De Argentijnse president Raoul Alfonsin wil met Engeland zo snel mogelijk onderhandelen over een demilitarisering van de Falkland Eilanden. Volgens hem hebben de Britten op de eilanden een groot aantal atoomwapens opgeslagen. Buitenland Daardoor voelt niet alleen Argenti nië zich bedreigd, maar alle lan den van Latijns-Amerika. De aanwezigheid van deze wapens en van een sterke Britse strijd macht van 4.000 man in dit ge bied kan grote consequenties krijgen voor dit deel van het Zuidelijk Halfrond, zo zei hij. door Jan van Beek Alfonsin sprak tijdens een plechti ge herdenking van de gesneuvel den op de Falklands tijdens de ongelijke oorlog van tien weken tegen de Britse overmacht, twee jaar geleden. In Lujan, op 70 kilo meter afstand van Buenos Aires onthulde hij een monument voor die gevallenen en herhaalde hij de Argentijnse aanspraken op de Falklands, ofwel de Islas Malvi- nas volgens de Latijns-Ameri kaanse landkaarten. Honderden oudgedienden waren te voet uit vele delen van het land naar Lujan opgetrokken. Anderen hielden in groten getale demonstratieve marsen en her denkingen op vele plaatsen in de hoofdstad. Ook de belangrijkste politieke partijen herdachten de gesneuvelden. De militairen hadden tot deze de monstraties opgeroepen door middel van duizenden aanplak biljetten. Daarop eisten zij medi sche bjjstand voor de gewonden, werk voor degenen die de dienst verlaten hebben, en wettelijke maatregelen die de strijdkrach ten beschermen tegen willekeur van machthebbers. Zij willen dat de militairen die zijn gedeser teerd, worden vervolgd en ge straft. Voor de weduwen van de gesneuvelde vragen zij pensioen. Zij eisen de soevereiniteit van de Malvinas op en verklaren dat de vijanden van twee jaar geleden ook nog de vijanden van van daag zijn. President Alfonsin was betrekke lijk gematigd. Hij erkende dat de onderhandelingen met Engeland veel tijd zullen kosten. Maar de soevereiniteit van de Latijns- Amerikaanse landen over het ei gen werelddeel gaat ver boven begrippen van tijd uit, zo zei hij. De pers heeft zeer veel aandacht aan deze herdenkingen gegeven. Dat kreeg ook de directeur van het Latijns-Amerikaanse insti tuut van de Russische academie voor wetenschappen, prof. Vik tor Volsky. Hij heeft gezegd dat de Sowjet-Unie de aanspraken van Argentinië op de Malvinas ondersteunt. Rusland verzet zich tegen de aanwezigheid van de grote Britse troepenmacht in dat gebied. DEN HAAD (ANP/DPA/AFP) - In een omvangrijk rapport over martelingen in de jaren '80 dat Amnesty International deze week publiceert worden ook een aantal Europese landen wegens marteling van gevangenen aan de kaak gesteld. Daaronder zijn drie lidstaten van de Europese Gemeenschap: Italië, Grieken land en Groot-Brittannië voor wat betreft Noord-Ierland. Voorts noemt het rapport ook Spanje en Turkije en in Oost-- Europa de Sowjet-Unie, Alba nië, Polen, Roemenië, Joegosla vië, Bulgarije en Tsjechoslowa- kije. Het rapport "martelen is mensenwerk, maar de bestrij ding ervan ook" stelt dat over de hele wereld in een op drie landen wordt gemarteld. Ook Suriname wordt genoemd, zoals zaterdag reeds is bericht. In Noord-Ierland doet zich het klassieke probleem voor: hoever mag een zich liberaal noemende samenleving gaan bij het ge bruik van illegale methoden ter bestrijding van terrorisme? Wel is de situatie in Noord-Ierland de afgelopen jaren verbeterd. In 1977 werden nog 443 klachten over mishandeling tijdens verho ren ingediend. Maar nadat de Britse regering een onderzoek had laten instellen is het aantal klachten vanaf 1980 sterk ge daald. Ook Italië kampt met gewelddadi ge acties tegen de staat. Marte ling van politieke gevangenen is geen gangbare praktijk in Italië, maar niettemin constateerde Amnesty in het eerste kwartaal van 1982 een verontrustende toe name van gevallen van mishan deling. De meeste klachten wa ren afkomstig van mensen die verdacht worden van het lid maatschap van de Rode Briga des. Het rapport noemt met na me een reeks voorbeelden van mishandeling van verdachten in de zaak van de ontvoering van de Amerikaanse generaal James Lee Dozier. Zij klaagden over slaan, verbrandingen met siga- rettepeuken, gedwongen worden ROME Het verkiezingscongres van de Europese Volks Partij (EVP), de Europese Christen-- Democraten, heeft gisteren een felicitatietelegram gestuurd aan Napoleon Duarte, de leider van de Christen-Democraten in El Salvador. Het congres, dat tot en met morgen in Rome vergadert door Hein ten Kortenaar over het programma voor de ver kiezing van het Europees Parle ment in juni, feliciteerde de Sal vadoraanse leider met het win nen van de eerste ronde van de presidentsverkiezingen in zijn land en wenste hem succes in de tweede ronde. De voorzitter van het CDA, Piet Bukman, stelde tijdens het con gres dat de Europese Christen-- Democraten als één man achter Duarte moeten staan. „De hoop van de gewone man in El Salva- do r, de enige die in dit verdeelde en geteisterde land weer hoop op vrede, op democratie en op so ciale hervormingen terug kan brengen", aldus Bukman. Op het congres zijn ruim vierhon derd afgevaardigden uit acht lan den van de Europese Gemeen schap bijeen. Onder hen bevin den zich de premiers van vijf van de zes landen waar de christen democraten aan het bewind zijn: Helmut Kohl (Bondsrepubliek), Pierre Werner (Luxemburg), Wil- fried Martens (België), Garret Fitzgerald (Ierland) en Ruud Lubbers, terwijl Italië op dit ni veau wordt vertegenwoordigd door vice-premier Arnaldo Forla- Sociaux, en Griekenland, met de pas vorig jaar bij de EVP aange sloten NEA Dimokratia, partijen die op het nationale vlak weinig politiek gewicht in de schaal leg gen. Denemarken en Engeland zijn niet op het congres vertegen woordigd, omdat in deze beide landen geen christen-democrati sche partij bestaat. Een gewonde voorbijganger krijgt op straat eerste medische hulp: zuurstof en hartmassage. JERUZALEM (GPD/AFP) - Eén Palestijnse terroifst werd ge dood en twee anderen gearres teerd na de gewelddadige actie in Jeruzalem, waarbij 48 voorbij gangers werden gewond. Twee gewonden zijn er slecht aan toe. De Palestijnen, waarschijnlijk af komstig uit Libanon, openden het vuur op voorbijgangers en gooiden handgranaten, onder meer naar autobussen. Gewa pende burgers schoten terug en verwondden een van de Palestij- nen, de twee anderen werden la ter gepakt op de drukke markt van Jeruzalem en bij een contro lepost in de buurt van Bethle hem. Het was gisterenmorgen het wilde westen in Jeruzalem. Gewapen de burgers en militairen die naar een onbekend aantal terroristen zochten, niet zeker wetend of de man naast hen eveneens met een pistool vriend of vijand was. Vol gens de politie is het aan het koelbloedige optreden van een aantal gewapende burgers te danken geweest dat er geen gro tere ongelukken zijn gebeurd. Een van de Palestijnen werd door een winkelier neergescho ten, de andere Palestijnen wer den daar kennelijk door verrast en sloegen op de vlucht. De paniek duurde echter nog ge ruime tijd voort. Hysterische voorbijgangers probeerden een politieauto met Arabische arres tanten te overmeesteren. Er werd op vermeende terroristen geschoten; zo werd de binnen stad twee uur na de aanslag op nieuw afgezet omdat het gerucht ging dat terroristen zich op een dak van een huis hadden ver schanst. Ook in de richting van het dak werd geschoten door burgers en militairen, maar korte tijd later kwam de geruststellen de mededeling dat alle terroris ten gepakt waren. In Israëlische militaire kring heeft de aanslag van gisteren grote zor gen gewekt. De voormalige chef van de militaire inlichtingen dienst, generaal Saguy, zei voor de Israëlische televisie de Syri sche organiserende hand in de aanslag van gisteren te zien. Ge neraal Saguy legt een direct ver band tussen het zelfmoordcom mando en de Libanese oorlog: de Palestijnen moeten zich bewij zen en Syrië heeft er belang bij de situatie in Israël te destabili- Het optreden van Palestijnse zelf moordcommando's is een vrij nieuw verschijnsel waar de Is raëlische veiligheidsautoriteiten tot dusver geen afdoend ant woord op hebben. De Israëli's waren 'gewend' dat er bommen gelegd worden in autobussen of vuilnisbakken, niet dat Palestij nen zich in een winkel omkleden en vervolgens schietend de weg op rennen. De nieuwe stijl in de Palestijnse terreur lijkt meer dan voorheen op de Iraanse zelf moordcommando's die op hun beurt is overgenomen door de sji'itische commandotroepen in Zuid-Libanon. GENEVE (UPI) - In Indonesië heeft een enorme bosbrand een gebied vernield dat drie maal zo groot is als Libanon en die de geschiedenis zal in gaan als een van de grootste milieurampen van de eeuw. Toch is het nieuws over de brand, die tussen februari en juni van het vorig jaar woed de over de breedte van Oos- t-Kalimantan (het Indonesi sche deel van Borneo) pas nu algemeen bekend aan het worden, zo deelde de Interna tionale Bond voor het Be houd van de Natuur (IUCN) maandag in Genève mee. Volgens de IUCN heeft de wel licht naar duur grootste brand uit de opgetekende ge schiedenis minstens 3,5 mil joen hectare vernield. Hoe de brand ontstond is niet be kend. De brand heeft miljoenen wilde dieren het leven gekost en planten vernield en daar naast een schade toegebracht aan natuurlijke hulpbronnen zoals hout en brandstof die niet bij benadering te schat ten is. Generaal Gustavo Alvarez Marti nez heette de „sterke man" van Honduras te zijn. President Roberto Suazo Cordoba zou, zo werd er altijd gezegd, on middellijk door generaal Alva rez worden afgezet zodra hij zijn eigen weg zou willen gaan. Na dit weekeinde zit president Suazo echter nog altijd op zijn troon, terwijl generaal Alvarez zich zonder titels in Costa Rica schuilhoudt. door Rob Sprenkels Verrassing alom, ook in Hondu ras. Het is nog onduidelijk wat er precies is gebeurd. De offi ciële uitleg van president Sua zo Cordoba luidt dat het om „de consolidatie van de demo cratie" gaat en dat Alvarez en de andere drie afgezette top- militairen zich te veel bemoei den met politieke aangelegen heden. Roberto Suazo Cordoba won, vooruitgeschoven door de libe rale partij, met aanzienlijke voorsprong de presidentsver kiezingen die in november 1981 werden gehouden. Ver schillende waarnemers wer den destijds nogal verrast door het feit dat de militairen, die na achttien jaar aan de macht te zijn geweest en duidelijk de te genstander van Suazo bij de verkiezingen steunden, de uit slag respecteerden. Die soepele houding van de Hon- durese militairen werd echter al gauw duidelijk. Suazo was namelijk nog niet als president beëdigd of hij stuurde de nogal gematigde, oude garde naar di plomatieke posten in het bui tenland en benoemde de aan voerder van de jonge, harde lijn, de toen 54-jarige en nog kolonel zijnde Gustavo Alva rez Martinez, tot bevelhebber van het leger. De veranderingen in Honduras waren al snel zichtbaar. Hoe wel er tijdens de elkaar opvol gende militaire dictaturen bij na nooit sprake was geweest van enig militair machtsver toon, zette Alvarez zijn man schappen in gevechtstenue op bijna elke belangrijke straat hoek. Op de grotere door gangswegen werden er identi teitscontroles ingevoerd. En ook kwam er een golf van poli tieke moorden en verdwijnin gen. De Hondurese mensen rechtencommissie telde vorig jaar 67 moorden en 46 verdwij ningen, in de meeste gevallen ging het om vakbondsleiders en progressief gezinde intellec tuelen. Hoe heeft Suazo zich dan nu plotseling van Alvarez weten te ontdoen? Er gaan geruchten dat de stafchef van het Hondu rese leger de nodige nieuwe benoemingen had willen door voeren om zijn positie nog ste viger te maken. Ook gaan er geruchten dat hij tegen de wil van Washington in op het punt stond om Nicaragua binnen te vallen. Maar waarschijnlijker is het dat Suazo zijn bijna on der het nulpunt gezakte popu lariteit wil proberen op te schroeven met het oog op de verkiezingen die volgend jaar moeten worden gehouden. En ook gaat het wellicht om een waarschuwing aan het adres van Washington dat Honduras niet veel langer van plan is om gratis Amerika's 'gendarme' in Midden-Amerika te spelen. Generaal Alvarez Martinez was ongetwijfeld een van de groot ste steunpunten van de Rea- gan-politiek inzake Midden- Amerika. Met Amerikaanse steun is het Hondurese leger de afgelopen jaren in kracht meer dan verdrievoudigd. Sinds begin vorig jaar zijn er bijna voortdurend gezamenlij ke militaire oefeningen gehou den, met name nabij de grens met Nicaragua. De Amerika nen hebben zelfs een enorme radar in Honduras mogen op zetten waarmee het hele Mid- denamerikaanse luchtruim kan worden gecontroleerd. Te vens leiden Amerikaanse in structeurs in Honduras Salva doraanse soldaten op en ook de nachtelijke spionagevluch- ten van de Amerikaanse lucht macht boven de gebieden die de guerrilla's in El Salvador controleren, stijgen op vanaf Hondurese vliegvelden. Wat de meeste Hondurese politi ci president Suazo vooral kwa lijk nemen, is dat de Amerika nen honderden miljoenen dol lars in militaire zaken hebben gestoken terwijl Honduras zelf er geen stap op vooruit is ge gaan. Die kwestie heeft Sua- zo's positie zelfs binnen zijn ei gen liberale partij ook behoor lijk netelig gemaakt. Dat Suazo nu nog op zijn troon zit, lijkt in ieder geval een indi catie dat men ook binnen het Hondurese leger de aan Was hington verleende militaire voorrechten te ver vindt gaan. Goed, het leger is dan wel aan zienlijk sterker geworden, maar daar staan de oorlogs spanningen met Nicaragua dan wel tegenover. Verder is de door de Amerikanen en ge neraal Alvarez gepromoveerde samenwerking met het Salva doraanse leger iets dat veel Hondurese officieren tegen de borst stuit. Tussen Honduras en El Salvador bestaat name lijk de nodige rivaliteit sinds de zogenoemde voetbaloorlog van 1969. Toch wordt er niet verwacht dat Suazo de Amerikaanse militai re aanwezigheid in Honduras werkelijk wil aantasten. Hij heeft reeds verschillende ma len gezegd dat de Amerikaanse militairen een garantie vormen tegen eventuele agressie van uit het sandinistische Nicara gua. Waar Suazo op uit lijkt, is verregaande economische steun. Hij heeft Washington ook verschillende malen om honderd miljoen dollar per jaar gevraagd. De regering-Reagan heeft tot nu toe weinig zin ge had om die prijs te betalen. zout water te drinken en kwellin gen aan de geslachtsdelen. Spanje heeft met soortgelijke pro blemen te maken. Tussen de cember 1980, toen een terreurbe- strijdingswet werd afgekondigd, en maart 1983, zijn volgens offi ciële cijfers 3.205 mensen opge pakt, maar volgens Amnesty ligt het werkelijke aantal veel hoger. De bureaus van de veiligheids politie in Bilbao, Barcelona en Madrid hebben een slechte repu tatie. In Turkije treffen de martelingen vooral politieke gevangenen, maar de informaties van Amnes ty wettigen de vrees dat ook het martelen van gewone gevange nen een gangbare praktijk is in tal van politiebureaus. Amnesty had de Turkse autoriteiten een lijst van honderd mensen voor gelegd, die in gevangenschap overleden zouden zijn. In 74 ge vallen hebben de Turkse autori teiten opheldering verschaft: in 25 gevallen is een vervolging in gesteld tegen de schuldigen, en in de overige gevallen is het over lijden volgens de autoriteiten te wijten aan zelfmoord, een onge luk of ziekte. In Polen zijn na de afkondiging van de staat van beleg eind 1981 10.000 mensen in internerings kampen opgesloten zonder dat een aanklacht tegen hen was in gediend. Deze kampen zijn eind 1982 gesloten. Een van de martel praktijken in Polen bestaat uit het spitsroeden laten lopen van gevangenen tussen twee rijen be wakers die hen met knuppels be werken. In de Sowjet-Unie worden dissi denten vaak opgesloten in psy chiatrische inrichtingen, waar ze gedwongen worden medicijnen in te nemen die pijn en desoriën tatie veroorzaken. Sinds 1980 zijn zeker 36 politieke gevange nen afgetuigd door gewone ge vangenen, op aanmoediging of tenminste in het bijzijn van func tionarissen van het ministerie van binnenlandse zaken. Berich ten over mishandeling komen uit alle republieken van de Sowjet- Unie. WENEN - Na 60 procesdagen, uit gestrekt over vijf maanden, zijn gisteren tegen middernacht de vonnissen geveld in het grootste na-oorlogse neo-naziproces in Oostenrijk. Alle negen aange klaagden werden schuldig be vonden. door Anton Koene De hoofdaangeklaagde, de enige Duitser Ekkehard Weil (35), werd vijf jaar gevangenisstraf opge legd wegens het doen opleven van de nazi-gedachte en voor het plegen van bomaanslagen op joodse winkels in Wenen. Zijn handlanger, Atilla B^jtsy kreeg drie jaar. Niettemin zijn de gezworenen na tien uur beraadslaging het niet eens geworden of Weil en B^jtsy de bomaanslag op 6 juni 1982 op de woning van nazi-jager Simon Wiesenthal en op die van de joodse schrijver Alexander Geise hebben gepleegd. Vier gezwore nen achtten de daad bewezen, vier niet bewezen en de anderen onthielden zich van stemming. Twee andere neo-nazi's Manfred Luxbacher en Egon Baumgart- ner, die eveneens schuldig wer den bevonden aan de aanslagen te hebben meegewerkt, kregen gevangenisstraffen van drie maanden opgelegd. De andere vier aangeklaagden wer den schuldig geacht alleen de na zi-gedachte te hebben doen her leven en kregen straffen van drie maanden tot drie jaar voorwaar delijk met een looptijd van drie jaar. De vonnissen werden zo laat in de avond uitgesproken omdat een van de aangeklaagden Bruno Haas ondergedoken was. Omdat hem toch een voorwaardelijke straf werd opgelegd luijgt hij de veroordeling schriftelijk thuisbe zorgd. Haas is leider van de ultra-rechtse partij ANR (Aktion Neue Rechts), de anderen zijn vrijwel allen lid van de NDP (Nationale Deutsche Partei). Bij het verla ten van de rechtzaal schreeuw den sommigen van de veroor deelden 'Heil Hitler* en gaven de nazi-groet. Alle veroordeelden behalve Weil en B^jtsy tekenden beroep aan tegen de vonnissen. BONN (DPA) - De Westduitse re gering heeft met klem de Israëli sche beschuldiging van de hand gewezen, dat vanuit de Bondsre publiek zenuwgas aan Irak is ge leverd. Er zou alleen een proefin stallatie voor beschermingsmid delen voor planten zijn geleverd. Daarmee kan volgens de West duitse regering geen gas worden gemaakt. NEW YORK/TEGUCICALPA (AFP/UPI/DPA) - Frankrijk is gisteren in de Veiligheidsraad Nicaragua bijgevallen in een ver oordeling van het leggen van mijnen voor Nicaraguaanse ha vens. Het is volgens Frankrijk een "verhulde vorm van blokka de", die strijdig is met het inter nationale recht. Het signaleerde een algehele groei van militaire activiteit rond Nica ragua, die de Franse vertegen woordiger zorgwekkend noem de. Nicaragua stelde vrijdag de VS verantwoordelijk voor het toene men van de spanningen in het gebied. De vertegenwoordiger van het linkse Sandinistische be wind veroordeelde ook de zijns Honduras zei gisteren door de her vorming van haar militaire top grotere mogelijkheden te zien voor vreedzame coëxistentie in Centraal-Amerika in het kader van de Contadora—groep. Dit verklaarde de minister van bui tenlandse zaken, Edgardo Paz Barnica, maandag voordat hij voor een bezoek naar Europa vertrok. Honduras is geen lid van deze groep. Zaterdag wees het zijn op perbevelhebber, generaal Alva rez uit, een steunpilaar van de VS in het gebied, die een militai re oplossing van de regionale cri sis rond Nicaragua voorstond. ADVERTENTIE Wéér een stukje dichter bij een prijs in het Grote Wal Waar Lentespel. Knip uit en plak het op uw wedstrijd- formulier en wel op de Wat Waar-spaarkaart met hetzelfde weeknummer. Bent u het wedstrijdformulier kwijt? Haal een nieuwe op ons kantoor. EEN ÉCHT COMPLETE KRANT. 0\ER WERELD. STAD EN LAND.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 7