c D 'Onze eigen brandpreventie schuld aan inkrimpen korps' ,/Hs^fk Yoorschotens college houdt anti-kernwapenmotie achter Oorzaak brand buurthuis nog immer onopgehelderd Partijen aarzelen over subsidie ASC Jumelagepartner Schoten (België) vindt handelwijze niet vriendelijk Wassenaars commandant vertrekt na 35 jaar Stad en rand DINSDAG 3 APRIL 1984 VOORSCHOTEN/SCHOTEN - In het Belgische plaatsje Schoten heerst grote teleur stelling nu men er is achter gekomen dat Voorschoten, de jumelagepartner, totaal niets heeft gedaan met een vorig jaar opgestuurde kern wapenmotie. Terwijl de Belgische gemeente raad de bedoeling had de Voor- schotense tegenhanger aan te sporen eveneens een uitspraak te doen over kernwapens, kwam de motie nooit verder dan de la van het college van burgemeester en Goede OrdG wethouders. Gemeenteraad noch Voorschoten- se bevolking bemerkte iets van de motie waarin de Schotense gemeenteraad met 27 stemmen voor en één onthouding Schoten uitroept tot kernwapenvrije ge meente. Kernwapens mogen niet worden gemaakt, vervoerd of op geslagen op Schotens grondge bied, zo staat in de motie die 16 september werd aangenomen en 22 november werd verstuurd aan het Voorschotense college van burgemeester wethouders. Daar naast verplicht Schoten zich bij de regering te pleiten voor het in stellen van een kernwapenvrije zone in Oost en West Europa, al dus de motie. B en W deden weinig moeite om de motie ook in Voorschoten door de gemeenteraad te laten goed keuren. Hun activiteiten bleven beperkt tot het schrijven van een zeer zuinig briefje. In dit briefje, dat tijdens de college-bespreking van 23 december werd opgesteld en op 4 januari werd verstuurd, werd het Schotense college van burgemeester en schepenen ont haald op de volgende tekst: "Wij hebben Uw briefje in goede orde ontvangen. Wij berichten U met belangstelling kennis te hebben genomen van Uw motie". Echt concreet was het allemaal dus niet. Volgens gemeentesecretaris G. de Graaff was daar ook geen reden toe. Sterker nog: Schoten zou dat volens hem niet eens wil len. De Graaff: "In het begelei dende schrijven werden B en W verzocht de motie voor kennisge ving aan te nemen. Er werd geen blijk van gegeven dat het de be doeling is dat de motie in de ge meenteraad zou moeten worden behandeld", zegt hij. Jammer De Schotense schepen (wethou der) F. van Thielen van de Christelijke Volkspartij (CVP) ziet dat duidelijk anders. "Het was onze bedoeling dat ook de gemeenteraad acte zou krijgen over de zaak", zegt hij. Hij had eigenlijk ook aangenomen dat dat gebeurd zou zijn. De mededeling dat dit niet is ge beurd verrast hem behoorlijk, verklapt hij. "Het is jammer dat het zo gelopen is", oppert de be stuurder. Hij vermoedt echter geen boze opzet, maar gelooft de Voorschotense bestuurders op hun woord wanneer zij zeggen dat wettelijk geregeld is dat brie ven aan het college niet open baar behoeven te worden ge maakt. "Het zal wel zo geregeld zijn, awel. Maar wij weten na tuurlijk niet hoe het daar in Voorschoten nou precies werkt. We hebben gewoon de motie op gestuurd naar het college omdat we altijd onze correspondentie naar B en W sturen". Onwelgevallig Erg vriendelijk vindt hij het in ie der geval niet. Maar zijn opstel ling blijft verstoken van de hard heid zoals die bij het IKV leeft. J. Vriend van de Voorschotense af deling van deze vredesbeweging oppert dat het college wel eens anders zou kunnen hebben ge handeld gevallige brief' zou zijn binnen gekomen. "Je moet natuurlijk rekenen dat college en gemeenteraad tot nu toe altijd hebben gezegd dat het niet hun taak is om te praten over zaken als kernbewape ning", zegt hij veelbetekend. Ón danks deze stellingname in het verleden bevreemdt de gang van zaken hem een beetje. Per slot van rekening onderhouden de twee gemeenten een jumelage, en werkt dit voorval niet bepaald de verbroedering in de hand. Hij hoopt echter te bereiken dat binnenkort de motie voor de tweede keer de reis naar Voor schoten onderneemt. Thielen, de schepen van het 31.000 zielen tel lende plaatsje Schoten, denkt dat Vriend zich hierover niet druk behoeft te maken. Hij meent zich voor vanavond in de vergadering van burgemeester en schepenen de mislukte reis van de motie ter sprake te bren gen. Hij wil dan in één adem voorstellen een nieuw exemplaar te versturen, dit maal gericht aan de gemeenteraad. Zélf zou Thielen graag in een bege leidend briefje de Voorschotense gemeenteraadsleden aansporen Voorschoten uit te roepen tot kernwapenvrije gemeente. Hij weet echter niet of zijn collega's in het college daar wat voor voe len. Bovendien betwijfelt hij of zo'n verzoek wettelijk wel in de haak is: "Ik kan Voorschoten na tuurlijk niet dwingen", besluit hij. WASSENAAR "De brandbe strijding heeft een jongen sachtige romantiek. Het uit rukken is een sensatie. Uiterst beheerst en geconcentreerd rijd je plankgas het object te gemoet. En altijd is een zeke re angst je metgezel. Want wat hangt je nu weer boven je hoofd? Welk gevecht met vlammen en rook staat je nu weer te wachten?". door Fred Schoorl Brandweercommandant J.A. Jan sen blijft na 35 jaar dienst gefas cineerd door zijn geliefde vak. Maar vorige week rustte voor het laatst de verantwoordelijkheid van de Wassenaarse brandweer op zijn schouders. Per 1 april ging hij met functioneel leeftijd sontslag. "Houd het verhaal maar zakelijk", verzocht de vertrekkende hoofd brandmeester, nadat hij uren lang allerlei meer of minder emo tionele gebeurtenissen uit zijn carrière had opgediept. Bij een brandweerman als Jansen zijn echter de zaak en de emotie niet meer te scheiden, zonder de waarheid geweld aan te doen. Zonder moeite vertelt hij hoe het begon. "Ik kreeg op oudejaarsnacht 1948 een tip dat ik bij de brandweer kon werken. Het zou nooit bij mezelf zijn opgekomen om te gaan solliciteren. Twee dagen la ter moest ik bij commandant Huizinga op het matje komen. Die waarschuwde me dat het niet voor een blauwe maandag was bedoeld en dat de vooruit zichten voor promotie niet rooskleurig waren. Toch heb ik het geprobeerd". Al snel leerde hii "de kick" van het brandweer- vak kennen en zou hem nooit meer verliezen. Zodoende maakte Jansen de na oorlogse professionalisering van het korps mee, en droeg hij zelf een steentje bij." We hebben wij voorbeeld zelf een kraanwagen opgebouwd, steeds weer nieuwe uitvindingkjes toepassend". Het materiaal is dan ook zijn "grote liefde". Gelogenstraft Logisch voortvloeisel hieruit is, dat hij een belangrijke bijdrage leverde aan het onderbrengen van de collectie Van der Mark in een brandweermuseum aan de Pieter Twentlaan. De onheilspellende woorden die Huizinga tot hem richtte heeft Jansen gelogenstraft: de blauwe maandag werden 35 dienstjaren en op de promotieladder steeg hij gestaag. In 1967 werd Jansen brandmeester en ondercomman dant, terwijl in 1980 zelfs de bevordering tot hoofd brand meester annex commandant volgde. In die laatste functie be schouwde hij zichzelf als "van een uitstrevend ras". Waarom? "Ach, tegenwoordig moet alles zakelijker. Ik vind een dorpser manier van werken veel prettiger en gezelliger. Als ik voor preven tietaken op pad ging langs insti tuten dan was ik als kind aan huis. Zodoende kon ik de men sen wel gewoon op de feiten wij zen. Zo van: beste mensen, het zijn Uw spullen en U bent er ver antwoordelijk voor, dus doe nou zus of zo. En ondanks hoge kos ten gebeurde het dan ook". Vooral gedurende de laatste jaren als commandant stond Jansen temidden van de heftige discus sie over de inkrimping van de brandweer. Het werd hem lang zaam duidelijk wat er ging ge beuren en wat hij zijn mannen moest gaan vertellen: "Jongens, jullie zullen ander werk moeten gaan doen". Deze moeilijke taak vergde het ui terste van hem. "Mijn mannen heb ik moeten verdedigen in een onhoudbare zaak. We hebben al les onderzocht om het bestuur van Wassenaar de voet dwars te zetten, maar het bleek dat we geen poot hadden om op te staan. We waren gewoon te duur in vergelijking met even grote andere gemeenten". Saamhorigheid De saamhorigheid binnen het korps werd aldus ondermijnd. Want ook tussen beroeps- en vrij willige brandweerlieden rezen soms conflicten. Enigen verwe ten Jansen dat hij niet genoeg deed om het gevaar af te wenden. Jansen hierover: "Zo'n egocen trische houding is wel begrijpe lijk. Het vak van brandweerman laat je niet zomaar vallen. We hebben de tik dat we door die be strijding geboeid blijven. Dat is zo merkwaardig. Een ander baantje binnen de gemeente kan je dan niet interesseren". Emotionele vergaderingen vonden plaats met het gemeentebestuur, dat fors wenste te bezuinigen. De Wassenaarse brandweer werd af geschilderd als te duur. Immers, ook de brandpreventie was sterk verbeterd, zodat de gevaren wa ren verminderd. Jansen ironisch: "We hebben on zelf hierdoor uit de markt ge prijsd. De laatste jaren waren we in een onmogelijke positie ge raakt. Het was zo frustrerend dat er niets groots gebeurde, waar door je je eigen nuttigheid kon bewijzen. En ik kan ook niet sta ven dat het met meer vrijwilli gers onveiliger wordt, al lijkt het logisch met de langere uitruktij- den". Met een ernstige uitdrukking op zyn gezicht steekt hij voor de zo veelste keer de vlam in de pijp. "Maar het zal nog wel eens uit de hand lopen al hoop ik het van niet", vervolgt hij dan. Maar het leven van een brandweer man wordt niet alleen geken merkt door romantiek, politiek en beslommeringen. Bij tijd en wijle krijgt de tragiek vat op zijn bestaan. Een ernstig ongeval dat met hem gebeurde tijdens de brand bij Sikkens is één van de voorbeelden uit Jansens carriè re. En eigenlijk wil hij hier niets meer over kwyt: "geestelijk heeft me dat nooit meer losgela ten, is het een soort trauma ge worden. Nadien ben ik meer gaan relativeren. Want aanvan kelijk dacht ik dat met mij zulke dingen niet konden gebeuren". Maar ook lollige gebeurtenissen schieten hem te binnen. "Op een gegeven moment liep ik met een persluchtmasker op door een in vlammen en rook gevulde villa. Opeens hoor ik iemand met een lage stem zeggen: goedenavond! Ik schrok me wezenloos. De spreker bleek een papegaai". Burgerplicht Eenmaal op zijn praatstoel gezeten blijkt Jansep over de ene herin nering na de andere te struike len. "Je zou er een boek over kunnen schrijven", meent hij. Voor zijn hobby lezen zal Jansen nu meer tijd hebben. En met de brandweer wil hij voorlopig even breken: "Ik blijf natuurlijk brandweergek. Maar toch kom ik er nu nuchter en relativerend wel van los". Zijn vrouw is blij dat de spannende tijden voorbij zijn, dat zij haar man bij nacht en ontij steeds weer het gevaar tegemoet zag snellen. Jansen heeft geen piket meer, al hangen de uniformen nog keurig geborsteld aan de kapstok. Alsof hij een ontdek king doet zegt hij: "Ik ben ge woon burger geworden en heer lijk vrij". Maar ook hijzelf weet dat je eigenlijk altijd brandweer- Brandweercommandant Jansen: "We hebben VOORSCHOTEN - Het Voorscho tense buurthuis Boschgeest krijgt waarschijnlijk nog deze week een vervangend onderko men voor het noodgebouw, dat zondagavond tot de grond is af gebrand. Zeker is dat nog niet, omdat burgemeester en wethou der nog hun fiat moeten geven aan de oplossing die op de ge meentesecretarie is uitgedacht. Hangende die goedkeuring wil de wel men vanmorgen nog geen details van het plan geven. Be stuurslid Van der Peet van het buurthuis toonde zich blij met het feit dat er een snelle oplos sing in het verschiet ligt. Het noodgebouw, dat vlakbij het eigenlijke buurthuis aan de Six- laan ligt, werd zondagavond door een felle uitslaande brand in as gelegd. Wat de oorzaak van de brand is geweest, blijft onop- GEEN GIF - Er zal ook dit jaar door de plantsoenendienst van Oegstgccst hoogstwaarschijnlijk geen gif worden gebruikt tegen ongewenste begroeiing. En als er toch gespoten moet worden zal de raadscommissie voor openba re werken daarover worden inge licht. Dit maakte wethouder Van Hazel gisteravond bekend tijdens de vergadering van de raadscom missie voor openbare werken. "Als het goed is. is het dit jaar, met als vorig jaar, niet nodig". De wethouder antwoordde op vra gen van G. Wuisman (D'66). Hij verklaarde dat de plantsoenen dienst van Oegstgeest probeert zo min mogelijk te spuiten. gehelderd. Een onderzoek van de technische recherche heeft gisteren geen enkele aanwijzing van brandstichting opgeleverd, maar ook werden geen sporen van een onopzettelijke oorzaak als kortsluiting gevonden. Het vuur vernielde niet alleen het noodgebouw, ook de aangren zende peuterspeelzaal werd on bruikbaar door het bluswater. Buurthuisvoorzitter Van der Zwet schatte de schade in eerste instantie op rond de achtduizend gulden, maar een nadere inven tarisatie geeft volgens Van der Peet een hoger schadebedrag te zien. De nieuwwaarde van de verbrand^ inventaris' bedraagt rond de 21.000 gulden. Veel spul len zijn weliswaar in de loop van de tijd tweédehands aange schaft, maar nu moet waarschijn lijk vrijwel alles nieuw worden aangekocht. Het buurthuis was niet verzekerd tegen brand, omdat na drie in braken in anderhalfjaar de eisen van de verzekering werden ver scherpt. Het aanbrengen van tra lies voor de ramen, dievenklau wen en een alarminstallatie werd voor het buurthuis veel te duur, aldus Van der Peet. Hij hoopt dat er snel nieuwe ruim te wordt gevonden. Het buurt huis heeft wel het aanbod gekre gen van het tegenover het buurt huis gelegen Moeder-Godskerk om de kerkzaal te gebruiken als deze vrij is, maar dat is bij lange niet voldoende om de activitei ten te herbergen. Hoe een nieuw onderkomen ge meubileerd en verder aange kleed moet worden is nog ondui delijk, zegt Van der Peet. Men sen die spullen als stoelen, tafels, kopjes en dergelijke over heb ben, kunnen die bij de familie Van der Peet aan de Bijdorp- straat 64 in Voorschoten bren gen. Kledingbeurs De Leiderdorpse afdeling van de U.V.V. organiseert vanavond en morgenochtend een beurs van zomer- en sportkleding voor kinderen tot en met 14 jaar. De beurs wordt gehouden in de Scheppingskerk aan de Van Poelgeestlaan en duurt van avond van zeven uur tot negen uur. Vanaf half zeven kunnen volgnummers worden afge haald. Morgenochtend kunnen belangstellenden tussen negen en elf uur graaien in de gebruik te sport- en zomerkleding. Vroeger P. Beunder uit Bodegraven houdt vanavond in de Zoeterwoudse Eendenkooi een lezing over de vroegste bewoning van Midden Holland en het leven langs de Rijn. Hij verlevendigt zijn praatje met een dia-serie. Overi gens spreekt Beunder op uitno diging van de Stichting Oud Zoeterwoude. Deze houdt name lijk vanaf acht uur een jaarver gadering in de Eendenkooi. DINSDAG Leiden Stats jongerencentrum - Haarlemmer straat 73, Nederlands les voor buiten landse jongeren, 19-20.30 uur, aanslui tend soos, muziek of film. Vrouwenhuis - Hooigracht 79, café avond, 21-1 uur. NVSH infocentrum - Rapenburg 48, tel. 149987, geopen op werkdagen van 14- 16 uur, di ook 20-21 uur. Kapelzaal K&O-gebouw - Oude Vest, film 'Fanny Alexander' van Berg man, 20.15 uur. Lak-cinema - Cleveringaplaats, de Pool se film 'Het land van de grote belofte', 20 uur. Kijkhuis - Vrouwenkerkkoorstraat, film 'Hans, het leven voor de dood', 19.30 en 22.15 uur. Aula De Vlietschans - Apollolaan, De Teppelaars speelt 'Kist', 20 uur. Oegstgeest Gemeentehuis - raadscommissie finan ciën, 19.30 uur. Leiderdorp Zoeterwoude Gemeentehuis - raadscommissie wel zijn, 20 uur. WOENSDAG ne Bijl, 20.15 uur. Lak-Theater - voorstelling door de Leid- se School voor Danskunst. 20 uur. Kapelzaal K&O - concert door de pia nist Michael Cave, 20.15 uur. Rijksmuseum voor Volkenkunde - films 'Dagelijks leven in Tokyo', 14.30 uur, 'Nausang Masks 2', 15 uur. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst var de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van 30 maart tu. 6 april door: Apotheek Tot Hulp der Menschheid, Rosmolen 13, tel. 211611; Apotheek „Kok, Topaaslaan 15, tel. 763439; Apotheek Voorschoten, Leidseweg 66, Voorschoten, tel. 01717-2525. WIJKVERPLEGING Interkruis, Middelweg 38, tel. 121753 en 134604, na 17 uur en in het weekend te bereiken via dokterstelefoon: 122222. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. Kruisgebouw, Berkenkade 7, tel. 410131, spreekuur ma t/m do van 13- 14 uur. Gezondheidscentrum, Florijn 10, tel. 896193, spreekuur ma, woe, vr van 13- 13.30 uur Oegstgeest Interkruis, Lijtweg 7, tel. 177444. tel. 4641. Wassenaar Horst en Vliet - Hofcampweg 65, tel. 16275, ma t/m vr 9-10 uur en op af- OEGSTGEEST - De politieke par tijen van Oegstgeest zullen niet van harte akkoord gaan met een subsidie die het college van B en W aan voetbal- en cricketvereni ging ASC wil geven. Dat bleek gisteravond tijdens de vergade ring van de raadscommissie voor openbare werken. Wethouder T. van Hazel verklaarde dat ASC de subsidie 40.000) hard nodig heeft. "ASC zit letter lijk en figuurlijk in de modder". Het geld was eigenlijk al voor ou de plannen van ASC gereser veerd, maar toen niet gebruikt. Nu wil ASC het geld onder meer gebruiken voor het verbeteren van oefenterrein en parkeer plaats. De politieke partijen zijn het hier nog niet mee eens. Mevr. J. van der Bend (CDA) vroeg zich af of door het geven van deze subsidie "niet dwars door de komende veldennota gegraven wordt". (In deze nota zullen B en W »een voorstel doen over de situatie rond de sportvelden in Oegst geest). Ook de WD sputterde bij monde van A. Kuntze tegen. De zaak werd interessant toen de aanwe zige penningmeester van ASC enkele commissie-vragen beant woordde. Hij schetste de moeilij ke positie van ASC, die vaak van andere verenigingen speelruimte en kantine moet huren. Bij een negatief besluit van de gemeen teraad zit ASC Financieel aan de grond. Er was enige verrassing toen bleek dat met een deel van de werk zaamheden al begonnen is, om dat anders de training onmoge lijk wordt. "De situatie kon op deze manier niet langer duren". Wethouder Van Hazel lichtte nog toe dat deze oplossing weliswaar tijdelijk is, maar dat een groot deel van de verbeteringen past in de opzet van de komende vel dennota. Tijdens een besloten gedeelte van de vergadering gaf de wethouder nog enige toelich ting op de situatie rond de sport velden. LEI DSC H DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Post uitsluitend aan Postbus 54. 2300 AB LEIDEN Geen krant ontvangen tel 071-123143 tussen 18 00-19 30 uur (nabezorging na 19 30 uur); zaterdag van 16 30-18 00 uur Abonnementsgelden bij vooruitbetaling te voldoen Restitutie is met toegestaan. Indien één maand voor het verstrijken van de abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen, volgt automatische verlenging Maandabonnement 21,21 (Autom. betaling) Losse nummers 1,- R D Paauw Alg redactiechef A. van Leeuwen Plv Alg redactiechef Rubriekchefs J. Kroon (stad) B W. T. Jungman (plv) H I J Veldhuizen (regio) H v d. Post (plv) W F J Wirtz (bin 'buit /ec J Ruygrok-Hoogeveen (plv) P.J de Tombe (sport) tel 071-144941.1st. 219 Aangesloten bi) de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o a in Bonn, Brussel, Londen, Parijs, Washington, Cairo, Rome, Madrid. Mexico en Wenen.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 2