LEIDSCH DAGBLAD Opvang gemartelden in Leiden Staatsgreep in Guinee Voor een tientje véél wijzer vj# 'Taiwan blijft met RSV onderhandelen' [2!^EEEISi Mildere vonnissen voor relschoppers in Molukse wijk AVRO-bestuur: Wibo is toch de beste kandidaat Gif in drinkwater Oosterbroek Huurschuld studenten stijgt fors Spoorstaking van Belgen Academisch Ziekenhuis krijgt speciale afdeling Middelburg overleden Bouwprijs daalt 4 pet DINSDAG 3 APRIL 1984 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37362 Directeur: G. Koopman Hoofdredacteur: drs. J. W, E. Metselaar Adj. hoofdredacteur: R. D. Paauw HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Postbus 54 2300 AB Leiden Voor tel nrs zie cotofon HILVERSUM (GPD) - Wibo van de Linde blijft ondanks de mas sale bezwaren binnen het AVRO-bedrijf kandidaat voor de opvolging van radio- en tele visiedirecteur Siebe van der Zee. Het AVRO-bestuur heeft dit gis teravond besloten en vanoch tend aan het AVRO-personeel meegedeeld. Volgens AVRO-voorzitter Wallis de Vries hebben de bezwaren te gen zijn benoeming bij de beslis sing 'een zeer belangrijke rol ge speeld, maar hebben persoonlij ke kwaliteiten en omroeperva- ring van Van de Linde de door slag gegeven'. Het plan om Wibo van de Linde tot nieuwe programmadirecteur te benoemen, lekte al geruime tijd geleden uit en leidde tot een gro te verontrusting binnen de AVRO-gelederen. Bijna drie kwart van het personeel liet via een handtekeningenactie weten geen prijs te stellen op de komst van Wibo van de Linde. Ook de voltallige directie keerde zich te gen de kandidatuur van de TROS-man. Gezien de voorgeschiedenis ligt het voor de hand dat zowel de ondernemingsraad als de direc tieraad een negatief advies zullen uitbrengen over de kandidatuur. Kanaal gedempt met sterk vervuilde grond? NOORDBROEK (GPD) - In het drinkwater in de Groningse ge meente Oosterbroek zijn sporen aangetroffen van de giftige op losmiddelen benzeen, tolueen en xyleen. Dat blijkt uit monsters die het provinciale waterleiding bedrijf (Waprog) heeft genomen bij huizen die liggen langs het ge dempte Noordbroeksterdiep. Een eerste onderzoek heeft aange toond dat het 20 jaar geleden ge dempte kanaal over een lengte van vijf kilometer sterk is veront reinigd met barium, benzeen en xyleen. Bewoners van de huizen waar de giftige stoffen in het drinkwater zijn aangetroffen voelen zich „belazerd" door de gemeente. Men deed de zaak tot nu toe af met de mededeling dat 'het slechts om oude fietsen gaat', ter wijl de resultaten van het onder zoek al meer dan een halfjaar be kend zijn. Volgens dit onderzoek is de verontreiniging met giftige op losmiddelen zodanig dat het ge dempte kanaal over een lengte van vijf kilometer nu al in aan merking zou komen voor sane ring. De Waprog gaat nog deze week verder met het drinkwateronder- zoek. Men vermoedt dat de pvc- buizen niet bestand zijn tegen de giftige aromaten, die op die ma nier in het drinkwater terecht kunnen komen. Volgens Arjan Reinderink, die elf jaar geleden een woning op het voormalige kanaal bouwden is het duidelijk dat er iets aan de hand is. „De helft van het aantal bo men moet hier elk jaar worden vervangen omdat ze sterven". Volgens burgemeester H. Tees van Oosterbroek hebben de drinkwa termonsters die nu zijn genomen niets verontrustends aange toond. „Giftige stoffen zijn niet gevonden. Mocht blijken dat de waterleidingbuis doorlatend is dan zal die worden vervangen", aldus Tees. Beeld in Leiden is minder somber DEN HAAG/LEIDEN - Steeds meer studenten lopen achter met het betalen van huur. De totale huurachterstand van studenten zou zijn opgelopen tot ongeveer drie miljoen gulden. In Leiden is het beeld aanmerkelijk minder somber. A Hübben, adjunct-di recteur van stichting studenten huisvesting: "Er is de laatste ja ren zeker geen sprake van een stijging van de huurachter stand". Elders in het land groeit echter het aantal wanbetalers. Jaarlijks worden tientallen studenten voor de rechter gedaagd en met vele honderden moet een beta lingsregeling worden getroffen. De directies van de stichtingen die studentenflats beheren, wij ten het slechtere betaalgedrag aan de moeilijke financiële situa tie van veel studenten. Gevreesd wordt dat het 'gedrag' van studenten in dat opzicht ook niet beter zal worden. De indivi duele huursubsidie voor éénper soonshuishoudens wordt deze zomer verlaagd en ook het nieu we stelsel van studiebeurzen zal studenten financieel weinig wij zer maken. De Amsterdamse studentenhuis vesting meldt een huurachter stand van 800.000 gulden en in Utrecht bedraagt dat zo'n 400.000 gulden. "Ik zou eerlijk gezegd niet weten waarom die proble men in Leiden veel minder groot zijn", verbaast Hübben zich. Wel is het zo dat er ook bij de Leidse stichting studentenhuisvesting een betalingsregeling bestaat met studenten die hun huur niet kunnen opbrengen. Hübben: "Dat zijn er zo'n tien per.maand. Het gaat steeds om andere stu denten, vandaar dat het precieze aantal moeilijk in procenten is uit te drukken". UTRECHT (ANP) - Het treinver keer van Nederland naar België en het treinverkeer in België is vandaag stil komen te liggen. Oorzaak is de 24-uursstaking die door de socialistische vakbon den in België was uitgeroepen om te protesteren tegen het be zuinigingsbeleid van de rege ring. Het gaat daarbij om een loonsverlaging van twee procent. De acties van het spoorwegperso neel, maar ook het personeel van posterijen, onderwijs, banken, verzekeringsmaatschappijen en grote fabrieken zullen waar schijnlijk tot ongeveer tien uur vanavond duren. Hoewel de christelijke vakbonden in Belgie weigeren zich formeel bij de staking aan te sluiten, steu nen zij de acties toch. De christe lijke bonden zijn verdeeld over het bezuinigingsplan van de. re gering dat het enorme begro tingstekort moet verminderen. De acties van vandaag zijn overi gens het vervolg op dagen van wilde stakingen door staal- en spoorwegarbeiders en onderwij zend personeel. Perioden met zon Perioden met zon, vrijwel overal droog, maar in het noordoosten van het land meer bewolking. Middagtemperatuur ongeveer 7 gra- 4 april 1984 Zon op: 07.07 uur, zon onder: 20.19 uur. Maan op: 08.27 uur, maan onder: 23.47 uur. Waterstanden Katwijk: hoogwater 05.56 en 18.15 uur, laagwater 01.46 en 14.18 uur. (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN - In het Academisch Ziekenhuis Leiden komt een afdeling waar slachtoffers van martelingen kunnen worden behandeld. De onderhandelingen daarover met het ministerie van welzijn, volksgezondheid en cultuur zijn vrijwel afgerond. Morgen zullen de plannen officieel bekend worden gemaakt. 20 PAGINA'S Tahamata jaar ge schorst (foto ANP) Schorsingen slaan in als een bom TAIPEI (AP) - De regering van Tai wan blijft met het RSV-concern in onderhandeling over de leve ring van nog eens vijf onderzee boten, hoewel de Nederlandse regering eerder dergelijke le veranties heeft afgewezen. Dat meldt vandaag de Taiwanese krant 'Verenigd nieuws van de dag'. Volgens deze Chineestalige krant heeft de Taiwanese minister van defensie Soong Chang-Sjih over de onderhandelingen met RSV gesproken tijdens een besloten zitting van het parlement de Yuan. De werf van RSV in Roozenburg bouwt op het ogenblik twee con ventionele onderzeeboten voor Taiwan (waarde: ruim een mil jard gulden), waarvoor in 1981 door het toenmalige kabinet-Van Agt toestemming werd verleend. Daarbij werd gezegd dat het een eenmalige transactie betrof. In december vorig jaar besloot het kabinet-Lubbers geen export vergunning meer af te geven voor de levering van duikboten aan Taiwan, omdat de Volksre publiek China dit land als een opstandige provincie beschouwt waarmee geen militaire transac ties mogen worden gesloten. HERZILIYA - De Ameri kaanse zangeres Barbra Streisand verblijft op het ogenblik in Israël mede in verband met de première van haar nieuwste film "Yentl". Gisteravond ontmoette ze in het voorstadje van Tel Aviv, Herziliya, de leider van de Arbeiderspartij Simon Peres. Peres is de grote tegenstander van premier Shamir bij de verkiezingen die op 23 juli in Israël worden gehouden. Doden in Durban DURBAN (UPI) - In de Zuidafri- kaanse havenstad Durban zijn bij het ontploffen van een auto bom vanmorgen drie mensen ge dood en vijf anderen gewond ge raakt. De slachtoffers zijn een blanke en twee zwarten. De verantwoorde lijkheid voor de aanslag is nog door niemand opgeëist. De auto bom explodeerde op een weg langs de kust. Het is de bedoeling dat gemartelde mensen uit de hele wereld in het AZL geestelijke en puur medi sche hulp kunnen krijgen. Be halve in Frankrijk en Denemar ken bestaat er in Europa en zelfs in de rest van de wereld nog geen enkele mogelijkheid om slacht offers van folteringen op te van gen. Het oudste en het best uitgeruste centrum is verbonden aan het Rigshospitalet, het Academisch Ziekenhuis van Kopenhagen. Daar zijn de afgelopen twee jaar zo'n veertig patiënten behan deld. Volgens een woordvoerster van Amnesty International in Amsterdam 'een druppel op een gloeiende plaat'. Zij wil overi gens voor vrijdag niets kwijt over de rol die Amnesty heeft ge speeld bij de totstandkoming van de afdeling in het AZL. Uit onderzoeken van Deense art sen, maar ook van Nederlandse artsen die verbonden zijn aan Amnesty International, is geble ken dat bij veel gemartelden een complex van psycho-sociale ver schijnselen optreedt. Door medi ci ook wel aangeduid als martel- Weer ontslag in leger Honduras TEGUCIGALPA (AP/AFP) - Een vijfde lid van de Hondurese le gertop, inspecteur-generaal van de landmacht Rosales Abella, is gisteren opgestapt. Een reden voor zijn vertrek is niet opgege ven. President Suazo van Hon duras ontsloeg zaterdag opper bevelhebber Alvarez en drie an dere generaals. Uit regerings kringen werd vernomen dat op de reorganisatie van de legertop was aangedrongen door de Op perste Defensieraad die Alvarez te autoritair zou hebben gevon den. De woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van buiten landse zaken verklaarde dat de herstructurering van de legertop "een zuiver binnenlandse zaak is". (zie verder pag.7) syndroom; een variant van het bekende KZ-syndroom. Naast puur lichamelijke afwijkingen zo als gewrichtsstoornissen, litte kens of maagklachten, krijgen de behandelende artsen te maken met depressies, fobieën, slaap stoornissen, geheugenverlies, hoofdpijnen, gebrek aan concen tratievermogen en seksuele ver storingen. Volgens de berekeningen van Am nesty worden over de hele we reld ongeveer één miljoen men sen gemarteld. De folterpraktij ken variëren van elektrische schokken, het onder water hou den van mensen tot het slaan on der de voetzolen of het uittrek ken van tanden. Booy Clean wil 20 miljoen van rijk PAGINA 5 Honduras zoekt economische hulp PAGINA 7 Landbouwakkoord Ruding te duur GRONINGEN - Jack Middelburg is vanmiddag overleden. De mo tercoureur uit Naaldwijk is in het Academisch Ziekenhuis in Groningen bezweken DAKAR (AFP) - In de Afrikaanse staat Guinee is vanochtend een militaire staatsgreep gepleegd. Dit is bekendgemaakt in een ra dio—uitzending van radio-Cona kry, die in de Senegalese hoofd- stad Dakar is opgevangen. verwondingen die hij zondag De bekendmaking van de staats- opliep bij een valpartij tijdens greep komt een wëek na de dood een race op het stratencircuit van de Guinese president Sekou van Tolbert. Touré. Na zijn overlijden werd het presidentschap waargeno- Middclburg won in het verleden men door premier Lansana Bea- ondermeer de TT van Assen en .v°6ui; de Grand Prix van Silverstone Via Radio Conakry werd een pro- in Engeland. De 31-jaar gewor- clamatie voorgelezen namens den coureur laat een vrouw en een „militair comité van weder- een zoon achter. opbouw". Daarin wordt gemeld dat de Democratische Partij van Militairen aan de macht na dood Touré ROTTERDAM (ANP) - De recht bank in Rotterdam heeft van daag zes Zuidmolukkers, die wa ren betrokken bij de rellen rond de huisuitzettingen in de Moluk se wijk van Capelle aan den IJs- sel, veroordeeld tot gevangenis straffen variërend van twaalf tot achttien maanden. In de meeste gevallen kwamen de straffen lager uit dan die de offi cier van justitie twee weken gele den had geëist. Volgens recht bankpresident mr. J.H. Heijnen is het vonnis milder uitgevallen, omdat de rechtbank meent dat bij de aard van de vergrijpen een lagere straf past. De gevoelens van ongenoegen binnen de Mo lukse gemeenschap over hun be handeling door de Nederlandse overheid speelde volgens de rechter bij de uitspraak geen rol. Volgens mr. Heijnen twijfelt de rechtbank niet aan de oprecht heid van de teleurstelling binnen de Molukse gemeenschap over een falend overheidsbeleid. „Zo als iedere Nederlander heeft ook een Molukker het recht aan die gevoelens uiting te geven, echter met inachtneming van de demo cratische regels. Door die regels heeft de rechter ook de taak om de minderheden in Nederland te beschermen. Indien die regels echter niet worden nageleefd, is het tevens de taak van de rechter in te grijpen", zo motiveerde de president het vonnis. De rechtbank acht bewezen, dat het zestal zich schuldig heeft ge maakt aan levensbedreigende feiten, waarbij mensen waren be trokken die niets met de Moluk se problematiek te maken had den. Zo werd eind vorig jaar brand gesticht in de woning van de secretaris van de Capelse wo ningbouwvereniging SVW en werd begin januari een surveille rende politieauto enkele malen beschoten. De advocaten van de Molukkers vinden de opgelegde straffen re delijk en zullen niet in hoger be roep gaan. BALLETJES Een 22-jarige Co lombiaan is gisteren op het Am- stelstation in Amsterdam onwel geworden. Hu kreeg last van zijn maag: daarin zaten 145 balletjes met cocaïne. De politie die de man na een tip gevolgd was hield hem aan en bracht hem over naar een ziekenhuis. Guinee (de enige politieke partij in het land) en het parlement zijn ontbonden. De grondwet is bui ten werking gesteld. Uit de proclamatie blijkt niet wel ke militairen deel uitmaken het comité.Van 10 uur 's avonds tot 6 uur 's ochtends geldt een avondklok. De militairen hebben alle massa-organisaties tot na der order verboden. Dat geldt met name de organisaties voor vrouwen en jongeren. Ook de vakbonden zijn buiten de wet ge steld. Vergaderingen zijn voor onbepaalde tijd verboden. De grenzen zijn gesloten. Luchtver keer van en naar Guinee is niet mogelijk. Louis Beavogui, de premier van Guinee die na de dood van Touré het land bestuurde. (foto ap> Ja. ik wil deze komplete krant over wereld, stad en land oraao 4 weken voor 10.- op proef in de bus ontvangen. Daarna beslis ik over een definitief abonnement. Noteer mij voor een kwartaalabonnement (f 63.10). vóór het abonnement ingaat, ontvang ik de krant 2 weken gratis Naam Tel. DEN HAAG (GPD) - De bouw prijzen zijn vorig jaar gedaald met vier procent. Die ontwikke ling zal dit jaar waarschijnlijk doorzetten omdat intensief wordt gewerkt aan maatregelen om nog goedkoper te bouwen. Het Algemeen Verbond Bouw bedrijf (AVBB), een organisatie van bouwwerkgevers, schrijft teit per werknemer is gestegen dat in het jaarverslag. en omdat er meer wordt geauto- De prijsverlagingen worden ver- matiseerd. Anderzijds wordt op oorzaakt doordat de produktivi- de uitvoering bezuinigd. De ge- De werkloosheid, aldus het AVBB, baart de bouwondernemers nog steeds grote zorgen. Vorig jaar bleef het aantal werkloze bouw vakkers steeds boven de hon derdduizend. In plaats van de bon op te sturen, kunt u ook even bellen 071-144941

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 1