'Hoofdveld moet zo snel mogelijk bespeelbaar zijn' Kritiek op plan met trendvolgers Mbo minder toegankelijk Water komt Quick Boys aan lippen Ger Blok roept zes nieuwe spelers op VWL voert spanning ten top: 4-5 ILO veroordeelt regering PAGINA 12 KATWIJK - Het water komt Quick Boys zo langzamer hand aan de lippen. Dit in de meest letterlijke bete kenis, "wat eens het beste veld van Nederland was, is nu een moeras", stelt voorzitter Arie Guyt bitter vast. En dat mag op zijn minst opmerke lijk heten, want tot voor kort viel op 'Nieuw Zuid' het bordje 'afge last' nooit te bezichtigen. Al joeg een sneeuwstorm bij wijze van spreken alle voetballers naar de kachel, in Katwijk aan Zee kon er gevoetbald worden. Elke za terdagmorgen kwam consul Bergman in alle vroegte plichts getrouw vaststellen wat hij ei genlijk al zeker wist: "De bal kan weer rollen vanmiddag". Maar zie, zodra er vandaag de dag een bui regen valt, biedt 'Nieuw Zuid' een totaal andere aanblik. Dug-outs staan daar nu geregeld onder water, soppende geluiden klinken er tegenwoordig op zo dra er één stap op het eens zo perfect gecoiffeerde grastapijt wordt gezet Voor consul Berg man vormde de radicaal veran derde terreingesteldheid aanlei ding om zijn andere pet op te zet ten; als raadslid van de RPF heeft hij B en W al vragen gesteld over deze kwestie. De terreinkeurder heeft sinds ja nuari al driemaal het hoofd moe ten schudden, een unicum voor Quick Boys-begrippen, afgelo pen zaterdag zag hij zich genood zaakt het competitieduel Quick Boys-GVW van het programma te schrappen. Menigeen vatte het afkeuringsbericht op als een ver vroegde 1 aprilmop, slechts na veel overredingskracht werd scheidsrechter Brussaard van een vergeefse reis naar Katwijk afgehouden. "Die man kon het maar niet begrijpen dat de wed strijd niet doorging", zegt Quick Boys-voorzitter Guyt. "Bijna nie mand die het trouwens geloofde, voor heel Nederland is het een Sport groot vraagteken wat er nu bij Quick Boys aan de hand is". De oorzaak van de wateroverlast moet worden gezocht in de dui nen rond het in een kuil liggende Quick Boys-veld, een waterwin gebied. "Er is sprake van een ho gere grondwaterstand", stelt de directeur van de Leidse Duinwa ter Maatschappij, De Jong. "Wat er nu precies gaande is, daar zijn we nog niet helemaal uit". Waarschuwing Volgens De Jong heeft de LDM bij monde van zijn voorganger Lin- denberg de gemeente Katwijk al tijdens de aanleg van het sport park gewaarschuwd voor moge lijk opdoemende ongemakken. "In 1952 was dat. Toen heeft Lin- denberg gezegd dat de duinen niet zo diep moesten worden uit gegraven. Maar het zand bracht nogal wat geld op, vandaar wel licht dat het advies van Linden- berg niet werd gevolgd". Het op 6 meter boven NAP gelegen hoofdveld van Quick Bovs be- SITTARD (ANP) - Bondscoach Ger Blok heeft gisteren zes nieu we spelers opgeroepen voor het Olympische voetbalelftal, dat morgen in Sittard aantreedt te gen Joegoslavië. Metgod, Böckling (beiden Haar lem), Woudsma (Go Ahead Eagles) en de Roda-spelers Hof man en Marljnissen, wensten zich te sparen met het oog op de belangrijker wedstrijd tegen Feyenoord. Zondagavond belde ook Wim Kieft af. Blok bracht de selectie gisteren op sterkte met Storm (Ajax), Blanker (Volendam), Wouters (FC Utrecht), Meijer (Telstar), Van der Horst en Schouwenaar (beiden FC Den bosch). Van de oorspronkelijke groep van zestien zijn overgebleven: Van Ger- ven, Suvrijn, Koevermans en Maes- sen (Fortuna Sittard), Haar (AZ '67), Roossien, Keukens en Broeken (Gro ningen), Blind (Sparta) en Bosman (Go Ahead Eagles). door Gerard van Putten staat bij de gratie van de water winning in het aanpalende duin. "Zou er geen water aan het duin worden onttrokken, dan kon het veld nooit op 6 plus liggen", be toogt De Jong, "dan zou 'Nieuw Zuid' constant onder water staan". Bij de LDM wordt er aan herinnerd dat de toenmalige directeur Lin- denberg er ooit voor heeft gepleit in de Zuidduinen een drainering- leiding richting zee aan te leg gen. Maar de gemeente Katwijk schijnt dat voorstel destijds te hebben afgewezen, omdat werd gevreesd voor ontsiering van het met zoveel natuurschoon geze gende landschap. Gekozen werd vervolgens voor het 'neerleggen' van ondiepe putten, voorzien van pompjes. "Die zijn in 1962 vernieuwd", aldus De Jong. "Het kan zijn dat er sprake is van een achteruitgang van de winningsmiddelen. Het is ook mogelijk dat die putten ver stopt zijn geraakt, waardoor wij minder water kunnen onttrek ken. Mocht dat inderdaad de oor zaak zijn, dan is het euvel zo ver holpen. Maar moeten er speciale maatregelen worden genomen om de waterwinning te verbete ren, dan zal ik me toch genood zaakt zien de gemeente Katwijk te herinneren aan de waarschu wing van Lindenberg". Inmiddels heeft zowel Quick Boys- voorzitter Arie Guyt als zijn me debestuurder Bert Parlevliet er bij de LDM en de gemeente Kat wijk op aangedrongen een spoe dige oplossing te vinden voor de 'watersnood' op 'Nieuw Zuid'. Guyt: "Ik heb directeur De Jong van de LDM vorige week de pro blemen voorgelegd waar wij als vereniging momenteel voor staan. Ik heb een positief ge sprek gevoerd. Zoals ook met wethouder Van der Plas, de wet houder van sportzaken. Die heeft ons alle medewerking toege zegd". Op zijn beurt verstond Parlevliet zich gistermiddag met de Katwijkse wethouder van openbare werken, Bergman. "Volgens Bergman", geeft Parle vliet verslag van het onderhoud met de Katwijkse gemeentebe stuurder, "heeft de LDM vorige week met verhoogde capaciteit gedraaid. Het grondwaterpeil zakte daardoor maar twee centi meter". De betrokken wethouders waren gisteren niet voor commentaar bereikbaar. Quick Boys-bestuur der Parlevliet laat evenwel weten dat hij uit het relaas van Berg man heeft opgemaakt dat de ge meente Katwijk er als verhuur der naar streeft het hoofdveld zo spoedig mogelijk weer speelklaar te krijgen. In dat ka der zou vandaag een ambtenaar van Staatsbosbeheer zich ter plaatse van de situatie op de hoogte stellen om de gemeente van advies te kunnen dienen. In gemeentekringen zou ook wor den gedacht aan het plaatsen van een pomp op het wandelpad, grenzend aan het speelterrein. Plan Het Quick Boys-bestuur weet zich ook nog in het bezit van een 'af wateringsplan', aangedragen door een Katwijks aannemersbe drijf. Met de uitvoering ervan zou enkele tienduizenden gul dens gemoeid zijn. Quick Boys- voorzitter Guyt: "Er zou een ringleiding rond het veld moeten worden aangelegd. Een dergelijk draineringsysteëm zou een goe de oplossing kunnen zijn. Ik heb dit voorstel voorgelegd aan Quick Boys-voorzitter Arie Guyt meet met een peilstok het waterpeil i de dug out: "Vrijdag was het veertig centimeter, nu nog twintig". LDM-directeur De Jong en wet houder Van der Plas, beiden za gen het wel zitten". De hamvraag is nu welke instantie zich geroepen voelt op te draaien voor de aanlegkosten. LDM-di recteur De Jong zei al dat hij niet zou schromen de gemeente Kat wijk te herinneren aan de waar schuwende woorden van zijn voorganger Lindenman, mocht het noodzakelijk blijken op 'Nieuw Zuid' speciale voorzie ningen te treffen om de kans op 'hoogwater' voorgoed af te wen den. "En het standpunt van de gemeente", beweert Quick Boys- bestuurder Parlevliet veelbete kenend, "is dat het dertig jaar lang goed is gegaan met die put ten". In geen geval, zeggen Guyt en Par levliet, mag Quick Boys de dupe worden van een mogelijk steek spel tussen de LDM en de ge meente Katwijk. "Ik geloof niet dat de gemeente het zo ver zal la ten komen", vermoedt Guyt. "Wethouder Bergman heeft mij toegezegd er alles aan te zullen doen het hoofdveld per 21 april weer speelklaar te krijgen", haakt Parlevliet in. "Ik heb van die hele waterwinningszaak geen verstand", zegt die laatste ook, "dat wil ik ook niet hebben. Wel weet ik dat we al drie keer niet hebben gespeeld, dat heeft ons al (foto Holvast) 5000 7500 gulden aan inkom sten gescheeld. We hebben haast nu, er moet zo snel mogelijk weer op het hoofdveld gespeeld kunnen worden. Zou dat niet ge beuren, dan moeten wij onze in haalwedstrijden misschien spe len op het moment dat de teer ling al is geworpen, de competi tie dus is beslist. Tja, dan mag je verwachten dat er geen hond meer bij ons komt kijken". Zeemacht gaat vrijwillig terug DEN HELDER (ANP) - Het da mesbasketbalteam van Zee macht heeft zich terug getrokken uit de eredivisie. De Helderse club zou met Jolly Jumpers uit Tubbergen en Hoofddorp een nacompetitie afwerken om de enige degradant aan te wijzen. Zeemacht heeft besloten vrijwillig naar de promotiedivisie terug te keren, omdat de ploeg zich door het vertrek van de drie Canadese speelsters volgend seizoen te zwak acht voor de hoogste afde ling. BV Groningen had in een eerder stadium al te kennen gegeven geen gebruik te zullen maken van het recht op promotie. DINSDAG 3 APRIL 1984 LEIDEN - In de interregionale zaalvoetbalcompetitie is de span ning ten top gestegen. VWL ver loor in Gouda met 5-4 van Data- rex en heeft twee wedstrijden voor het einde een voorsprong van nog maar één punt op de op ponent van gisteravond en op Ceverbo. Die ploeg speelde gis teravond de resterende zeven mi- nuten van het destijds gestaakte duel tegen Huug van Es. De 3-3 bleef in Dordrecht gehandhaafd. Direct daarna won de kampioen van vorig jaar met 5-0 van Van der Plas, waardoor de Katwij- kers alle zeilen moeten bijzetten. FC Lisse stelde zich veilig door een 6-6 gelijkspel tegen Rotter damse Studenten. FC Grovo won verrassend met 7-2 van Syl- va Boys. In de hoofdklasse klop te THB Boys Cleijn Duin met 1-5. Datarex-VWL 5-4 Benhie de Roo had 15 seconden voor het einde een punt voor zijn ploeg kunnen pakken. Van de penaltystip mikte hij echter op de paal. Er is nog geen man over boord voor de Leidenaars, die nog een voorsprong van één punt hebben. In de resterende twee wedstrijden moet het team aantreden tegen FC Lisse (uit) en Sylva Boys (thuis). Tegen Datarex begon VWL stroef, wat leidde tot een 3-1 achter stand t5ij rust (tegentreffer Ben nie Heemskerk). Na 3-2 van Hen- nie Koet liep de tegenstander uit tot 5-2. In de zinderende slotfase, kwam de Leidse ploeg via Ger Nagtegeller en Harm de Vos tot 5-4 terug. De Roo verzuimde daarna het punt veilig te stellen. Ceverbo- Van der Plas 5-0 De Katwijkers hadden weinig in te brengen. Na een 1-0 ruststand breidde Ceverbo de score uit tot 5-0. Fred Bijl (2x), Daaf Stok en de Leidenaars Robert de Roo en Ron Bekooy scoorden. Rotterdamse Stud.-FC Lisse 6-6 De Lissenaars pakten in Rotter- - dam een belangrijk punt. Vijf mi nuten voor tijd had de ploeg nog een 4-6 voorsprong, die echter werd weggegeven. Goals Lisse: Mario Faber (2x), Theo Gódyla, Peter Schalk en René Griffioen (2x). In de hoofdklasse kende THB Boys weinig problemen met Cleijn Duin. Via doelpunten van Fred Muller (2x), Gerard van Beek (2x) en De Bruyn won het team met 5-1. Mart van der Plas redde de eer. Varia LEIDEN - Als de Nederlandse regering de arbeidsvoorwaarden van de werknemers bij omroepen, ziekenfondsen en bedrijfsverenigingen per 1 juli aan banden legt, handelt zij in strijd met Verdrag 87 van de Internationale Arbeidsorganisatie (ILO) in Genève. Dat is een van de conclusies die voortvloeien uit het rapport van de ILO-commissie, onder leiding van de Amerikaan prof. John P. Windmuller. Over dit rapport berichtten wij gisteren al. Bijna honderd miljoen voor Haags Babyion DEN HAAG (ANP) - Het Alge meen Burgerlijk Pensioenfonds heeft het Haagse winkel- en kantoorgebouw Babyion ge kocht van Vastwin B.V. voor de prijs van 99,5 miljoen gulden. Dit heeft het ABP meegedeeld. De eigendomsoverdracht heeft vrij dag in Rotterdam plaatsgehad. De exploitatie van Hotel Babyion wordt overgenomen door Novo- tel Nederland B.V. Onder de naam Sofitel Babyion moet het Nederlands eerste zogenaamde vijfsterrenhotel worden. Babyion werd bijna tien jaar gele den nabij het nieuwe Centraal Station neergezet door Meijers Aannemings Bedrijf, beter be kend als MAB. Tegenvallende re sultaten noopten MAB Babyion onder te brengen in een aparte B.V. Vastwin. De hypotheekne mers Centraal Beheer en West- land Utrecht Hypotheekbank eisten veiling. Eind 1982 ging Ba byion op die manier voor 102 miljoen gulden naar een bloem bollenhandelaar uit Lisse. Aan gezien die niet draagkrachtig bleek, moest opnieuw een koper worden gezocht. Na lang onder handelen is dat uiteindelijk het ABP in Heerlen geworden. De commissie stelde begin januari een onderzoek in naar de loon maatregelen die in ons land zijn genomen en naar de arbeids voorwaarden van de ongeveer 500.000 trendvolgers, die de loon ontwikkeling van de ambtenaren in grote lijnen volgen. De conclu sies van het rapport zullen in juni worden voorgelegd aan de voltal lige vergadering van de 150 lid staten van deze VN-organisatie. Het komt zelden voor dat de ILO - in dit geval na klachten van FNV, CNV, VNO en NCW - een 'direct-contact-missie' afvaardigt naar een van de rijke westerse landen. Meestal pleegt zo'n mis sie onderzoek in een land waar de vakbondsrechten worden overtreden. De conclusies van het rapport wer den gisteren openbaar gemaakt door de FNV. Volgens vak bondsbestuurder R. Bunt beves tigt het rapport eens temeer dat de Nederlandse regering de on derhandelingsvrijheid van de vakbeweging en werkgevers in een reeks van jaren met loonin- grepen heeft aangetast. Een belangrijker conclusie in het ILO-rapport is echter dat het ka binet nu ook de onderhande- lingsvrijheid van werknemers en werkgevers bij omroepen, be drijfsverenigingen en zieken fondsen lijkt aan te tasten. Dat zou gebeuren als het voorstel voor een 'wet arbeidsvoorwaar denontwikkeling in de gepre mieerde en gesubsidieerde sec tor', dat nu bij de Raad van State ligt, wordt aangenomen. In dit wetsvoorstel worden zowel de huidige trendvolgers als de werknemers bij de drie eerder genoemde instellingen aan strak ke voorwaarden gebonden. De ROTTERDAM (GPD) - De Britse minister-president mevrouw Thatcher bedreigt met haar op treden het voortbestaan van de Europese Gemeenschap. Vol gens de voorzitter van het Euro pees Parlement, de Nederlander Piet Dankert, is het nog onduide lijk of Thatcher bereid is zich te schikken in de opvattingen van de overige lidstaten. Dankert is er niet gerust op dat de Gemeen schap de huidige crisis over Brit se bijdrage en landbouwregeling kan overleven. Dankert, die sprak op een bijeen komst aan de Rotterdamse Eras mus-universiteit, zei dat deze ontwikkelingen de financiële cri sis in de Gemeenschap kunnen verdiepen. Hij wees erop dat nog maar afgewacht moet worden of de Duitse Bondsrepubliek ge reid is de BTW-afdracht te verho gen van 1 naar 1,4 procent nu dit geld gebruikt gaat worden om de landbouw te financieren. Bonn heeft geëist dat dit geld gebruikt wordt om de toetreding van Spanje en Portugal in 1986 te vergemakkelijken. Dankert niet gerust op toekomst EG Ook van Nederland zal het ak koord over de landbouw forse fi nanciële offers verlangen. Zo zal minister Ruding ongeveer f450 miljoen gulden dit jaar extra over moeten maken om te hel pen het begrotingstekort van de Gemeenschap te verkleinen. Dankert schat dat het tekort dit jaar tussen vijf en acht miljard gulden zal bedragen. Eerder was geschat dat het tekort ongeveer vier miljard zou bedragen. Dankert zei dat de BTW-afdracht niet beperkt zou moeten blijven tot 1,4 procent maar de komende jaren zou moeten stijgen tot 1,8 of zelfs 2 procent. Alleen een der gelijke uitbreiding van de eigen middelen maakt de toëtreding van de beide Iberische landen haalbaar. Gebeurt dat niet, dan legt de Gemeenschap de proble men rond de toetreding van Spanje en Portugal eenzijdig bij deze landen. Volgens Dankert bestaat er naast het Engelse probleem (De Gaulle had al gezegd: 'Ik zeg u dat Enge land een eiland is. Daar kan ik niets aan doen en Engeland ook niet', zei hij) het probleem van de armere lidstaten. Deze zien dat de boekhouders van de Gemeen schap, die alsmaar nieuwe bezui nigen willen doorvoeren, in de rijke landen zetelen. Er bestaat een toenemend gevoel dat de rij ken weigeren de lasten te dra gen, zei Dankert. Hij gelooft dat het ook 'levensge vaarlijk' zal zijn indien er een Eu ropa-van-twee-snelheden ont: staat. Dat zou betekenen dat de rijke landen op hun terreinen voortgang zouden boeken, ter wijl de armere lidstaten verder achterop raken. rijksoverheid stelt de financiële ruimte vast en daarbinnen mo gen de werknemers en werkge vers vrij onderhandelen over hun arbeidsvoorwaarden. In de praktijk betekent dit echter, vol gens Bunt, dat zij niet meer vrij kunnen onderhandelen en dat zij bovendien dezelfde salariskor tingen krijgen als de ambtena ren. Volgens de ILO-commissie is de Nederlandse regering de goede weg ingeslagen met haar in de cember vorig jaar gepubliceerde 'Inkomensnotitie'. Daarin staat met zoveel woorden dat de eerste verantwoordelijkheid voor het vaststellen van de arbeidsvoor waarden in het particuliere be drijfsleven berust bij werkgevers en werknemers. Looningrepen zullen, blijkens deze notitie, slechts in een 'acute noodsitua tie' en dan nog slechts onder be paalde voorwaarden worden toe gepast. De commissie vindt het echter een slechte zaak dat het kabinet deze terughoudende opstelling niet laat gelden voor werknemers in de gesubsidieerde sector. De commissie noemt het 'zeer waar schijnlijk' dat de regering in dat verband niet volledig haar ver plichtingen op grond van het ILO-verdrag zal nakomen, "hoe wel werknemers in de non-profit sector dezelfde bescherming van hun onderhandelingsvrijheid moeten hebben als werknemers in het particuliere bedrijfsle ven". De commissie voegt daar nog aan toe dat de regering beter en meer met werkgevers en vakbeweging moet overleggen om tot overeen stemming te komen over het ar beidsvoorwaardenbeleid DEN HAAG (GPD) - Bij uit geverij Jan Mets verscheen gisteren, onder de titel „Grenzeloze Oorlog", de neerslag van een driedaagse hoorzitting, die vorig jaar op initiatief van de Anti- Apartheidsbeweging Neder land werd gehouden over Zuid-Afrika, Het boek bevat behalve een voorwoord van dr. Marga Klompé en een in formatieve inleiding van dr. Karei Roskam (tweede van rechts), alle ooggetuigen verklaringen die tijdens de hoorzittingen zijn afgelegd. Minister Van den Broek (buitenlandse zaken) ont ving gisteren het eerste ex emplaar van mevr. Klompé. (foto: GPD) DEN HAAG (GPD) - De aanslui ting van het lager beroepsonder wijs op het middelbaar dienst- verlenings en gezondheidszorg onderwijs (mdgo) wordt slechter als de toelatingseisen van het mgdo worden verhoogd. Het mgdo vervangt per 1 augustus dit jaar het middelbaar huis- houd-, nijverheids- en sociaal-pe dagogisch onderwijs. Deze reorganisatie is bedoeld om een „gat in de mammoetwet" te dichten door de aansluiting van lbo op mbo in deze sector te ver beteren. Uit een gisteren gepu bliceerd rapport van de stichting voor onderzoek van het onder wijs blijkt dat de doorstroming van lbo-leerlingen juist minder wordt. Van de leerlingen van de opleidin gen oude stijl, het mhno en mspo, was 44 procent afkomstig uit het lbo. Op de in totaal 38 scholen waar vanaf 1979 is proef gedraaid met de opleidingen nieuwe stijl, bleek slechts 31 pro cent van de leerlingen afkomstig te zijn uit het lbo. Hieruit conclu deren de onderzoekers dat de kansen van lbo-leerlingen op een Arrestaties bij actie zure regen AMSTERDAM (ANP) - De 29-jari- ge Aloys de Vries uit Leeuwar den is gisteren op de eerste dag van de internationale actieweek tegen de zure regen in het Britse Sheffield gearresteerd toen hij de schoorsteen van een raffina derij wilde beklimmen. Op tal van plaatsen, ook in Nederland, werden dergelijke acties uitge voerd. In Tsjecho-Slowakije wer den vier activisten opgepakt toen ook zij een schoorsteen wil den beklimmen. De week tegen de zure regen is be doeld om de aandacht te vesti gen op de schade die aan het mi lieu en de volksgezondheid wordt toegebracht. In Nederland berust de organisatie bij Green- peace, de vereniging Milieude fensie en de stichting Natuur en Milieu. In Amsterdam zullen donderdag onder meer monu menten in plastid worden inge pakt ter bescherming tegen aan tasting door zure regen. mbo-opleiding zijn gedaald. Dat heeft met name voor leerlingen uit de laagste sociaal-economi sche klassen vervelende gevol gen. Een van de doelstellingen van de herstructurering was het vergro ten van de kansen van de lbo- leerlingen. Staatssecretaris Gin jaar-Maas (onderwijs) gaat vol gens de SVO voorbij aan de on derzoeksresultaten door te veel te benadrukken dat de eisen voor het mgdo niet te veel mogen afwijken van het aanzien en ni veau van andere mbo-opleidin- gen. Surinaamse tv toont beelden 'invasieplan' PARAMARIBO (ANP) - De Suri naamse televisie heeft zondag avond een korte reportage ge toond over de training van het verzet in Frans Guyana. De re portage van de Amerikaanse maatschappij CNN liet onder an deren èx-officier Roy Bottse zien. Bottse werd ruim een week geleden uit Frans Guyana gezet, omdat hij samen met veertien anderen een coup in Suriname zou hebben voorbereid. In een vraaggesprek met Bottse, verklaarde deze de opdracht te hebben "hard toe te slaan". Vol gens zegslieden in Paramaribo waren er schietoefeningen en vuurwapens te zien. De training werd geleid door twee Amerika nen. De Surinaamse legerleider Bouter- se verklaarde onlangs dat Suri- namers en huurlingen in Frans Guyana werden getraind door drie Amerikanen, die daarvoor duizend dollar in de week kre gen. Bouterse beschuldigde de - Bevrijdingsraad ervan contacten te onderhouden met de Franse inlichtingendienst en de BVD.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 12