LEIDSCH DAGBLAD ILO kritiseert kabinetsbeleid Schoor stenen 'bezet' Ontslag voor top Hondurese legt er WORTELTJES EN GEHAKT Voor Zoon Thatcher verhuist naar VS Ingrijpen bij trendvolgers veroordeeld Lerarenopleiding bij universiteiten laten 2IDRUKKERIJ DELTA BACH Personeel Wilton blokkeert tunnel DOORBRAAK ""fesL- tfggr LEIDSCH DAGBLAD MAANDAG 2 APRIL 1984 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37361 Directeur: G. Koopman Hoofdredacteur: drs. J. W. E. Metselaar Adj. hoofdredacteur: R. D. Paauw HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Postbus 54 2300 AB Leden Voor M.nrs. zie oototon Protest groepen tegen zure regen ROTTERDAM/GEERTRUI- DENBERG (ANP) - Leden van de vereniging Milieude fensie en de actiegroep Greenpeace hebben vanmor gen de schoorstenen 'bezet' van de British Petroleum-raf- finadery in het Botlek-gebied en de met kolen gestookte elektriciteitscentrale in Geer- truidenberg. De actie is ge richt tegen de uitstoot van stikstofoxyde dat voor een belangrijk deel de zure regen veroorzaakt. Veertien mensen van Milieude fensie beklommen vanmor gen de 180 meter hoge schoorsteen van de Amercen- trale in Geertruidenberg en ontrolden daar een spandoek met de tekst 'Stop zure regen' (zie foto). De 150 meter hoge schoorsteen van de Britse raffinaderij werd beklommen door drie actievoerders van Greenpeace. De twee groepen bezetters zijn ongemoeid gelaten. 'We ver wachten dat het gure weer hen vanzelf wel weer naar be neden zal dwingen', aldus een woordvoerder van de elektriciteitscentrale. Uit een onlangs gepubliceerd onderzoek van de vereniging Natuur en Milieu is gebleken dat de Amercentrale in Geer truidenberg en de raffinade rij van BP tot de grootste ver vuilers van de lucht behoren. (foto ANP) In Jeruzalem 40 gewonden Man gooit met handgranaten JERUZALEM (UPI/AFP) - in het centrum van Jeruzalem zijn van ochtend ruim 40 mensen gewond geraakt als gevolg van explode rende handgranaten. Enkelen zijn er ernstig aan toe. Op de hoek van de Jaffastraat en de Ko ning Georgestraat zeven hand granaten naar het winkelende publiek gegooid. De aanslag werd gepleegd door twee perso nen. De daders waren kort tevoren een Oefeningen met VS gaan door TEGUCIGALPA (ANP/AP/UPI) - De grootscheepse militaire oefe ningen van Amerikaanse en Hondurese strijdkrachten gaan gewoon door, ondanks het ont slag van bijna de hele Hondurese legertop afgelopen zaterdag. On der de codenaam Grenadier One begint deze week een nieuwe le- geroefening. In de eerste fase er van worden twee vliegvelden na- Minister opent station Gasunie WIERINGERMEER (ANP) - Mi nister Van Aardenne van econo mische zaken heeft vanochtend in de Wieringermeer een ver nieuwd compressor- en mengsta- tion van de Gasunie geopend. Met de nieuwe installatie is het mogelijk om laag calorisch aard gas op 'Slochteren-kwaliteit' te brengen. Dit gebeurt door men ging met gassen van een hogere calorische waarde. De bouw van het mengstation heeft ruim negentig miljoen gul den gekost. De capaciteit van het station is voldoende om 's zo mers het gehele Westen van Ne derland van aardgas te voorzien. Alleen om de grotere vraag 's winters te kunnen opvangen, zal nog een beroep worden gedaan op het veld in Slochteren. De Gasunie wil 'Slochteren' als strategische reserve zoveel mo gelijk ontzien. bij de grenzen van Nicaragua en El Salvador aangelegd. 'Zaterdag maakte president Rober to Suazo Cordova van Honduras het ontslag bekend van generaal Gustavo Alvarez Martinez, de op perbevelhebber van het leger. Drie andere generaals werden ook van hun functie ontheven. Op dertig kilometer van de Nicara guaanse en zestig kilometer van de Salvadoraanse grens worden vliegvelden aangelegd met on verharde landingsbanen. De vliegveldjes moeten vliegtuigen kunnen verwerken met de om vang van een C-130 transport vliegtuig. Diplomaten in Hondu ras leggen dit uit als een intimi datie-poging van de regering in Nicaragua en het verzet in El Sal vador. De militaire woordvoerder van de Amerikaanse ambassade zei dat de Amerikanen niet dichter dan acht kilometer bij de Nicara guaanse grens zullen komen en dat incidenten zullen worden vermeden. (zie verder pag.7) LONDEN (GPD) - Mark Thatcher, de in opspraak geraakte zoon van de Britse premier, verhuist naar de Verenigde Staten om zyn moeder niet verder in moeilijk heden te brengen. Dat verklaart hij in een interview met de Britse zondagskrant The Mail on Sun day. In het vraaggesprek zegt Mark er spijt van te hebben dat zijn han delsbetrekkingen met het bouw bedrijf Cementation zijn moeder politieke problemen hebben be zorgd. „Daarom wil ik een tijdje weg, en een tijd uit de schijnwer per blijven", aldus Mark. Die problemen ontstonden, toen een zondagskrant in januari ont hulde, dat Mark in 1982 in de oliestaat Oman voor Cementa tion een opdracht trachtte bin nen te slepen, op hetzelfde mo ment dat zijn moeder daar op of ficieel bezoek was. De order ging naar Cementation, mede dank zij lobby-werk van de premier. Mark geeft toe in het verleden wel eens naief te zijn geweest en dat als gevolg daarvan „vrienden" zijn naam wel eens hebben mis bruikt, maar voegt er aan toe dat hem inzake de „Oman-affaire" geen enkele blaam treft. Mark zal zich in de Verenigde Staten hele maal wijden aan zijn nieuwe baan bij de autofabriek Lotus. 22 PAGINA'S (Van een c r verslaggevers) sportzaak binnengegaan. Plotse ling haalde één van hen een pi stoolmitrailleur tevoorschijn en bedreigde er het personeel mee. De ander rende naar buiten en wierp de handgranaten. Vijf weken geleden explodeerde in de Jaffastraat een bom die 21 mensen verwondde. Die aanslag is opgeëist door het Democra tisch Front voor de Bevrijding van Palestina van Mayef Hawat- meh. LEIDEN - Het plan van de Nederlandse regering om in te grijpen in de ar beidsvoorwaarden van de trendvolgers is in strijd met Verdrag 87 van de Internationale Ar beidsorganisatie (ILO) dat mede door Nederland is ondertekend. Tot deze conclusie is een commis sie van de ILO, onder leiding van prof. J. P. Windmuller, gekomen na een onderzoek dat zij begin ja nuari in ons land heeft ingesteld. De conclusie is overgenomen door de zogenoemde commissie van deskundigen van de ILO en zal in de loop van deze maand of ficieel bekend worden gemaakt. De commissie-Windmuller stelde een onderzoek in naar de loon maatregelen die de afgelopen ja ren in Nederland zijn genomen en naar de plannen voor de ar beidsvoorwaarden van de trend volgers (die de trend van de amb tenaren volgen). Het kabinet heeft een wetsvoorstel gemaakt waarmee gemakkelijker in de ar beidsvoorwaarden van trendvol gers kan worden ingegrepen. Dit voorstel ligt nu bij de Raad van State en moet per 1 juli van kracht worden. De nieuwe wet moet de zg. tijdelijke wet ar beidsvoorwaarden collectieve sector gaan vervangen. De conclusies van de commissie- Windmuller komen er op neer dat met de nieuwe wet wordt ge tornd aan de onderhandelings vrijheid van de trendvolgers en hun werkgevers. Volgens de commissie zou voor de sector van de trendvolgers dezelfde si tuatie moeten gelden als voor het particuliere bedrijfsleven. Het kabinet heeft eerder gezegd dat de eerste verantwoordelijk heid voor het vaststellen van ar beidsvoorwaarden en lonen in het bedrijfsleven berust bij werkgevers en vakbeweging. Daarom zou er slechts in uitzon derlijke omstandigheden door de overheid mogen worden inge grepen met een loonmaatregel. Het plan van het kabinet om de mogelijkheden tot ingrijpen bij de trendvolgers te verruimen, staat volgens de commissie- Windmuller op gespannen voet met het Verdrag 87 van de ILO, waartoe Nederland zich heeft verplicht. Volgens dit verdrag hebben trendvolgers recht op de zelfde bescherming van hun on derhandelingsvrijheid als de werknemers (en werkgevers) in het particuliere bedrijfsleven. ZONDER STROOM - De helft van de Chileense bevolking, in San tiago en het centrale deel van het land, moest het gisteren zonder stroom stellen, na een reeks aan slagen op hoogspanningsmas- Koud Wolkenvelden en in het oosten van het land later op de dag mogelijk regen of natte sneeuw. Minimumtempera tuur rond het vriespunt, middag- temperatuur ongeveer 7 graden. Ma tige aan de kust krachtige noorden wind. 3 april 1984 Zon op: 07.09 uur, zon onder: 20.17 uur. Maan op: 08.10 uur, maan onder: 22.33 uur. Waterstanden Katwijk: hoogwater 05.29 en 17.42 uur, laagwater 01.15 en Elke dinsdag en woensdag hebben wc groente en vlees in de aanbieding. Geschrapte worteltjes, zak 500 gram Gehakt, 500 g4r984.48 kilo ®a 's Lands grootste kruidenier blijft dp de kleintjes letten. Zwaar gewond bij races in Tolbert WD: bezuinigen en minder lasten PAGINA 5 Landbouwakkoord hard maar nodig ARNHEM Het Regionaal Revalidatiecentrum Arnhem is het afgelopen weekeinde volledig door brand verwoest. De schade wordt geraamd op zeker anderhalf miljoen gulden. De politie sluit brandstichting niet uit. De brand werd ontdekt door een medewerker van de Johanna-stichting op welk terrein het gebouw staat. «foto anp) Zesde waterpolo- titel voor AZC PAGINA 13 Onderwijsraad schrijft Deetman: Vader schiet zanger Marvin Gaye(44) dood LOS ANGELES (UPI/RTR/AFP) De Amerikaanse zwarte zanger Marvin Gaye is gisteren in Los Angeles doodgeschoten door zijn vader. Het drama speelde zich af na een ruzie in de woning van Marvin Gayes vader in het centrum van Los Angeles. Nadat een handgemeen was ontstaan had de vader, die ook Marvin heet, een geweer gepakt en op zijn zoon geschoten, zo deelde de politie mee. De jonge Gaye, die vandaag 45 jaar zou zijn geworden, werd in de borst getroffen en overleed korte tijd nadat hij naar een zie kenhuis was gebracht. Gaye, een zanger van 'rythm and blues' en specialist op het gebied van soul music, maakte vanaf het eind van de jaren zestig naam met nummers zoals 'Stubborn kind of fellow', 'I heard it through the grapevine', 'Lets get in on' en 'Sexual healing'. (Zie ook pagina 11) STEEKPARTIJ - Bij een steek partij in een Deventer café zijn zondagavond vier personen ge wond geraakt. Een 29-jarige bar keeper werd ernstig gewond door messteken in de hals. Drie cafébezoekers kregen steken in buik en armen. Kort na de steek partij, waarvan de aanleiding nog duister is, hield de politie drie verdachten aan. DEN HAAG (ANP) De eindve rantwoordelijkheid voor de op leidingen van leraren moet bij universiten en hogescholen blij ven en niet worden onderge bracht bij instituten voor hoger beroepsonderwijs, de nieuwe le rarenopleidingen. Dit heeft de Onderwijsraad geschreven aan minister Deetman (onderwijs en wetenschappen). Het advies is gepubliceerd in het jongste nummer van het week blad Uitleg van het ministerie. De raad wacht de adviezen van de Academische Raad en van de HBO-Raad af om later eventu eel nader op deze kwestie in te gaan. De minister wil dat de instellingen die tweede- en derdegraadslera ren opleiden (hoger beroepson derwijs) ook de eerstegraads op leidingen gaan verzorgen voor wie is afgestudeerd aan de uni versiteit. De Onderwijsraad vindt dat Deet man in zijn beleidsnota een be langrijke zaak volstrekt vero nachtzaamt. Het zijn namelijk de universitair gevormde leraren die beter dan wie ook bij leerlin gen belangstelling en waarde ring kunnen wekken voor hoe het er op universiteiten en hoge scholen aan toe gaat. De Onderwijsraad wijst erop, dat in andere landen steeds meer wordt gekozen voor het opne men van lerarenopleidingen in de universiteiten. Door het voor stel van Deetman dreigt ons land in dit opzicht in een uitzonde ringspositie te geraken. ROTTERDAM (ANP) Ongeveer veertig boze werknemers van de Schiedamse scheepswerf Wilton- Fijenoord hebben vanochtend de Oostelijke tunnelbuis van de Beneluxtunnel geblokkeerd. De werknemers sloten de tunnel tussen half acht en acht uur af met een ijzeren ketting. Volgens de Schiedamse politie is de actie ordelijk verlopen, al ontstond er voor de Beneluxtunnel wel een file van ongeveer vier kilometer. De werknemers demonstreerden omdat Wilton-Fijenoord nu al een jaar uitstel van betaling heeft en er nog steeds geen zekerheid bestaat over het voortbestaan van de werf. Ook de werkgele genheid van ruim tweeduizend man personeel is daarmee al ge ruime tijd onzeker. Ja een marathonverga dering van achttien uur in de nacht van vrijdag op zaterdag zijn de Europe se ministers van landbouw het eens geworden over de prijzen en subsidies voor het seizoen "84-'85. Dit akkoord omvat zeventig veror deningen waarover de ministers, allen gestuurd door hun nationale egoisme, zo lang hebben moeten vergaderen. Het zo moeizaam bereikte akkoord is echter ook een doorbraak. Voor de eerste keer in de twintigjarige ge schiedenis van het Europese ge meenschappelijke landbouwbeleid is er nu een serieus besluit geval len om de astronomische kosten van dit beleid beheersbaar te ma ken. De melkproduktie wordt be perkt, de monetaire compenseren de bedragen worden afgeschaft en over de hele linie komt er een prijs verlaging met 1 procent. Dit pakket maatregelen leidt nog niet van vandaag op morgen tot bezui nigingen, maar op wat langere ter mijn is het landbouwbeleid niet meer de molensteen van de EG- begroting. Dan komt er hopelijk wat meer lucht voor de toetreding van de jonge en nog zo breekbare de mocratieën Spanje en Portugal. Er zijn bovendien nog een paar ande re Europese problemen die om een gemeenschappelijke aanpak schreeuwen zoals de bestrijding van de grensoverschrijdende mi lieuverontreiniging, de sanering van de kolen- en staalindustrie en, dit in breder verband, het verster ken en moderniseren van de indus triële bedrijvigheid in Europa. Evenals sommige van zijn Europese collega's heeft minister Braks (landbouw) inmiddels al de kritiek moeten incasseren van zijn eigen boerenorganisaties. Maar Braks heeft meteen na het bereiken van het akkoord gezegd waar het op staat. Het is inderdaad een hard akkoord, zeker voor de Nederland se boeren en onder hen speciaal voor de melkveehouders. Braks toonde zich daarover teleurgesteld, maar hij heeft er toch mee inge stemd 'op politieke gronden'. Daarmee vertolkt Braks wat zo lang en zo deerlijk in de tien landen van de Europese gemeenschap werd gemist: de politieke wil en de poli tieke moed om tot overeenstem ming te komen, ook als dit op korte termijn strijdig is met het eigen eng nationale belang. Het allerbelangrijkste resultaat van het landbouwakkoord is echter dat het de weg heeft vrijgemaakt voor een oplossing van het probleem van de Engelse bijdragë aan de EG. Het Verenigd Koninkrijk levert een forse en ook bovenmatige netto bij drage aan de Gemeenschap en de overige negen leden-landen buitel den af en toe over elkaar heen om mevrouw Thatcher af te schilderen als een gierige kruideniersdochter die alleen maar haar eigen geld wil de terughebben zonder zich te be kommeren om de grote Europese idealen. Het is echter vooral aan de ombuigzame en soms inderdaad ook irriterende houding van me vrouw Thatcher te danken, dat het Europese landbouwbeleid nu een historische wending heeft geno men. De financiering van de EG is volgens de Engelse premier struc tureel onjuist en zij heeft er terecht op gestaan dat hierin verandering komt. Het groene front in de ge meenschap is echter tot afgelopen weekeinde altijd een dermate ster ke politieke kracht geweest dat de regeringsleiders deze niet dorsten te weerstaan. Onder leiding van de Franse minister Rocard zijn de landbouwministers op één lijn gekomen. Het is vurig te hopen dat zijn chef, president Mit terrand, het werk kan afmaken. Op de laatste topconferentie in Brussel leek een akkoord over de Britse bij drage al binnen handbereik. Het hoeft nu echt niet lang meer te du ren voordat er weer enig licht gloort aan de horizon van de Europese Gemeenschap. UK"efk «gr r l0?verv3atdaZ0rgt &"e,K'n9' n Ie'1101 OCCASION-SPECIALIST een vol jaar garantie mogelijk. j uit Alkemadelaan 1Roeiotai O Ja. ik wil deze komplete krant over wereld, stad en land oraaa 4 weken voor 10,- op proef in de bus ontvangen. Daarna beslis ik over een definitief abonnement. Noteer mij voor een kwartaalabonnement (f 63.10); vóór het abonnement ingaat, ontvang ik de krant 2 weken gratis. Naam Adres Tel. 01713-2866 - 2073 U kunt deze bon opsturen naar het leldsch Dagblad, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Lelden In plaats van de bon op te sturen, kunt u ook even bellen (071-144941)

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 1