Senaat kort hulp aan El Salvador Maigret zoek op Quai des Orfèvres Euro-parlement: steun Noord-Ierland Nieuwe verldezingsronde nodig -f Waarnemers op post in Beiroet W ervelstormen VS: 74 doden Vrouwen machtsfactor bij verkiezingen VS LEIDSCH/ALPHENS DAGBLAD VRIJDAG 30 MAART 1984 WASHINGTON (UPI/Rtr/AP) De Amerikaanse senaat is in beginsel akkoord gegaan met het verstrekken van 61,7 miljoen dollar militaire noodhulp aan El Salvador. Dat is ruim 30 miljoen dollar minder dan president Reagan had gevraagd. Democraten en Republikeinen bereikten hierover gisteravond een compromis. Buitenland NEW YORK (AFP/DPA) - Twee onlangs uit Zuidoost-Azië terug gekeerde Amerikaanse onder zoekers zijn ervan overtuigd dat de in dat werelddeel geconsta teerde "gele regen" geen nieuw chemisch wapen van de Sowjet- Unie is, maar dat het verschijnsel wordt veroorzaakt door de uit werpselen van miljoenen wilde bijen. Dr. Matthew Meselson, medewer ker van de universiteit van Har vard en deskundig op het gebied van chemische oorlogvoering en dr. Thomas D. Seeley, een ento moloog (insektendeskundige) van de universiteit van Yale, kwamen tot deze conclusie tij dens een bezoek aan Thailand, waar zij bijenzwermen obser veerden. Het tweetal is echter niet in Laos, Cambodja en Af ghanistan geweest, waar volgens mededelingen van vluchtelingen een chemisch strijdmiddel wordt gebruikt dat gele vlekken op de bladeren van bomen en de huid veroorzaakt. De met 'Gele regen' zou 'bijenpoep' zijn die substantie in aanraking geko men slachtoffers vertoonden zware vergiftigingsverschijnse len. Meselson en Seeley verklaarden dat zij in een vijf minuten duren de regen van "bijenpoep" had den gezeten, die gele vlekken achterliet, maar overigens on schadelijk was. Zij hadden dit verschijnsel later ook op andere plaatsen waargenomen. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft in 1982 rapporten gepubliceerd over ge le regen, waarin volgens het mi nisterie wordt aangetoond dat de Sowjet-Unie een nieuw che misch wapen heeft geprobeerd, dat in Laos, Cambodja en Afgha nistan duizenden slachtoffers zou hebben gemaakt. De Sowjet- Unie heeft dat ontkend. De twee onderzoekers hadden hun door Amerikaanse officiële in stanties naar het rijk der fabelen verwezen "bijenpoep-theone" al eerder gelanceerd, maar zij wa ren toen nog niet in Thailand ge weest. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken blijft bij zijn mening dat de sterfgevallen door gifstoffen zijn veroorzaakt en niet door de uitwerpselen van bijen. Een woordvoerder van het minis terie zei dat de bijentheorie be kend is, maar dat die geen ophel dering verschaft ten aanzien van de vraag waarom mensen alleen in die gebieden in Afghanistan, Cambodja en Laos waar gevoch ten werd, ziek werden of stier ven. Het voortdurend speculeren over een mogelijke natuurlijke oorzaak draagt er alleen maar toe bij de aandacht af te leiden van de wezenlijke vraagstukken van de chemische oorlogsvoering, zei hij. Voorstel controle kernwapenproeven GENÈVE (DPA) - De Bondsrepu bliek Duitsland heeft op de inter nationale ontwapeningsconfe rentie in Genève een werkdocu ment ingediend ter verbetering van het toezicht van proeven met kernwapens. De leider van de Westduitsc delegatie, ambassa deur Henning Wegener, noemde het document een belangrijke stap in de richting van een ak koord dat goede controle op het staken van proeven mogelijk maakt. Het steunt op de nieuwe vorderin gen op het gebied van de elektro nica, computertechniek en rap portering. In de Bondsrepubliek zijn ontwikkelingen gaande die het registreren van seismische voorvallen ook onder ongunstige plaatselijke omstandigheden mogelijk maken. Daarmee zou de controle op het naleven van een verdrag vereenvoudigd wor den. Het wetsvoorstel zal naar verwach ting volgende week in stemming worden gebracht. Op tafel ligt nog een voorstel van de Demo craat Edward Kennedy de mili taire noodhulp aan El Salvador met nog eens 21 miljoen dollar te verminderen. Dat voorstel maakt minder kans. Tijdens het debat in de senaat had den diverse senatoren erop ge wezen dat de activiteit van Ame rikaanse verkenningsvliegtuigen de betrokkenheid van de VS bij de gevechten vergroten. De se naat verwierp echter een voor stel van senator Kennedy een verbod in te stellen op de aanwe zigheid van Amerikaanse bur gers en militairen „in en boven" het grondgebied van El Salva dor, Honduras en Nicaragua, wanneer die aanwezigheid tot doel heeft „direct of indirect" bij de strijd betrokken te raken. De Amerikaanse ambassadeur in El Salvador, Thomas Pickering, verklaarde op een persconferen tie in San Salvador dat Ameri kaanse verkenningsvliegtuigen militaire inlichtingen verzame len die de Salvadoraanse strijd krachten kunnen gebruiken in hun strijd tegen de guerrillabe weging. Hij ontkende dat dit een Amerikaanse gevechtsrol in houdt. Verkiezingen De ultrarechtse kandidaat voor het presidentschap van El Salvador, Roberto d'Aubuisson, heeft zijn nederlaag in de eerste ronde van de verkiezingen tegen de chris ten-democraat Jose Napoleon Duarte toegegeven en hem gefe liciteerd met zijn succesvolle campagne. Hij deed een beroep BEIROET/SIDON (Rtr/AFP) - Franse waarnemers en Libanese politiemannen hebben zonder problemen posities ingenomen langs de groene lijn in Beiroet. Zij moeten de Franse militairen vervangen, die zich morgen uit de Libanese hoofdstad terug trekken. De driehonderd man Libanese po litie en de veertig waarnemers zijn gestationeerd in de buurt van de grens tussen Oost- en West-Beiroet, die ook de strij dende partijen scheidt. De strij dende groeperingen zijn over eengekomen dat de politie en de waarnemers de museum—over gang en een aantal nabijgelegen Franse stellingen overnemen om nieuwe gevechten te voorkomen. De komst van politie en waarne mers verliep zonder enig inci dent. Het was verder vrij rustig in Bei roet, dat woensdag een bloedige dag beleefde. Het veiligheidsco- mite, waarvan de leiders van alle strijdende partijen deel uitma ken, beloofde een herhaling van dergelijke beschietingen te voor komen. op de centrale kiesraad om nu of ficieel een tweede ronde af te kondigen tussen hem en Duarte. De Westerse waarnemers die de verkiezingen van afgelopen zon dag hebben bijgewoond, hebben de indruk dat 55 procent van de bevolking heeft gestemd, aldus één van de twee Nederlandse waarnemers, P. Nelissen, lid van de Latijns-Amerika-commissie van de PvdA, gistermiddag op Schiphol na zijn terugkeer uit El Salvador. Een groot deel van de vluchtelingen heeft volgens Ne lissen zijn stem niet uit kunnen brengen. Na afloop van de verkiezingen heeft Nelissen een uur met een van de kandidaten, de christen democratische leider Duarte ge sproken. Ook hij had volgens Ne lissen de indruk dat meer dan de helft van de bevolking had ge stemd. Van een systematische fraude bij het tellen van de stemmen is Ne lissen niets gebleken. Hij achtte het wel mogelijk dat als gevolg van wat hij noemde fouten in het informatiesysteem, onjuistheden zouden kunnen optreden. Op een persconferentie zei D'Au buisson dat zijn Arnea-partij zon dag ongeveer 31 procent van de stemmen heeft behaald en voor de tweede ronde zal proberen een lijstverbinding aan te gaan met elk van de vier andere grote conservatieve partijen die aan de eerste ronde deelnamen. Volgens de nog onofficiële uitslag heeft geen van de kandidaten de absolute meerderheid behaald, zodat een tweede ronde tussen de twee hoogste geëindigde kan didaten de beslissing moet bren gen. Verwacht wordt dat deze tweede ronde om en nabij 6 mei zal worden gehouden. D'Aubuisson zei dat volgens zijn partij Duarte 44 procent van de stemmen heeft behaald. De christen-democraten zeggen dat Duarte 45 procent heeft gekre gen en D'Aubuisson 29 tot 30 procent. De centrale kiesraad werkt nog aan de officiële telling, die waar schijnlijk niet voor het weekein de gereed zal zijn. 'Zieke bejaarden moeten dood' De wervelstorm die de laatste dagen door een deel van de Verenigde Staten trok, ontwortelde i een boom, die zich vervolgens door een huis boorde. WASHINGTON (UPI/AP) - De Amerikaanse autoriteiten heb ben gisteren bekendgemaakt dat het dodental in de door wervel stormen geteisterde staten Noord- en Zuid-Carolina inmid dels is opgelopen tot 74. Red dingsploegen en leden van de na tionale garde zetten hun zoekac ties naar slachtoffers en vermis ten voort. Rondom de stad Columbia is de elektriciteitsvoorziening uitge vallen. De politie meldde dat op sommige plaatsen wordt geplun derd, maar zij gaf geen verdere bijzonderheden. De tornado's sloegen woensdag toe. Zij troffen de steden Winns- boro, Newberry en Bennetsville, een stad van ongeveer 9000 inwo ners. Alleen al in Bennetsville werden 800 mensen dakloos. NEW YORK (DPA) - De gou verneur van de Amerikaanse staat Colorado, Richard Lamm, houdt er een eige naardige opvatting op na. Hij vindt dat bejaarden die onge neeslijk ziek zijn de "plicht hebben te sterven" om plaats te maken voor gezonde men sen. Hij vindt dat hun leven niet kunstmatig verlengd zou mogen worden. De 48-jarige Lamm, gouver neur van de staat waarvoor één van de mededingers naar de Democratische nominatie voor de presidentsverkiezin gen, Gary Hart, in de senaat zit, zei op een bijeenkomst van artsen en juristen in Den ver dat oude mensen die op natuurlijke wijze sterven "bladeren zijn die van de boom vallen en humus wor den, waardoor andere plan ten beter kunnen groeien". De gouverneur, die deze op merkingen ironisch bedoeld zou hebben heeft daarmee veel afkeurende reacties op geroepen. Een 68-jarige advo caat zei dat de uitlating hem de tijd in herinnering bracht toen "een persoon in Duits land deze stelling niet alleen verdedigde, maar haar ook uitvoerde". Lamm zei ook dat de medische kosten die gemaakt worden om het leven van ongenees lijk zieken te verlengen de economische kracht van het land r STRAATSBURG (ANP) - Het Eu ropees Parlement heeft gisteren in Straatsburg gepleit voor uitge breider economische hulp aan Noord-Ierland. Dit om de socia le en economische omstandighe den die geweld in de hand werken zo veel mogelijk weg te nemen. Voor dit gebied, dat de hoogste werkloosheid van de ge hele Gemeenschap kent, zou een breed ontwikkelingsplan moe ten worden opgezet. Het Parlement deed geen uit spraak over de politieke tegen stellingen tussen protestanten en katholieken, maar beperkte zich tot een veroordeling van geweld en een pleidooi voor een dialoog tussen de beide Noordierse ge meenschappen en de regeringen van Ierland en Engeland. Namens het „dagelijks bestuur" van de Europese Gemeenschap, de Europese Commissie, deelde vice-voorzitter Lorenzo Natali mee dat hij, gezien de onzeker heid over de toekomstige finan ciën, geen concrete toezeggingen kon doen. Maar binnen de be staande beperkte financiële mo gelijkheden zal de commissie na gaan wat voor Noord-Ierland kan worden gedaan. Hoewel het parlement geen positie koos in het politieke conflict ont hielden de Britse conservatieven zich van stemming met het argu ment dat geen enkel EG-land buitenlandse inmenging in zijn binnenlandse aangelegenheden wil, en dat de Noordieren zich diep beledigd zouden kunnen voelen als het Europees Parle ment zich over hun politieke toe komst zou buigen. De leider van de protestantse ex tremisten, dominee Ian Paisley, wees de „weloverwogen inmen ging" door middel van een rap port dat „leugens, onzin en repu blikeinse propaganda" bevatte van de hand. Maar volgens de af gevaardigde van de Fianna Fail, en de Ierse onafhankelijke af gevaardigde Neil Blainey, wordt het hoog tijd dat Groot-Brittan- nië zijn troepen uit Noord-Ier land terugtrekt en de Ieren in staat stelt zelf hun problemen op te lossen. Blainey herinnerde eraan dat het Europees Parlement Groot— Brittannië nooit heeft willen ver oordelen voor het martelen van verdachten, iets wat het Euro pees Hof voor de Rechten van de Mens wel heeft gedaan. Ataur Rahman Khan is tot nieu we premier van Bangladesh be noemd door president Hossain Mohammed Ershad, zo is offi cieel in Dhaka bekendgemaakt. De 79-jarige premier is leider van de Jatiya Liga van Bangla desh, de voormalige Nationale Liga van Pakistan. Rahman is bovendien minister van politie ke en parlementaire zaken ge worden. PARIJS - Parijse journalisten en politiemannen waren het zelden zo eens. Beide groepen tasten in het duister over de achtergron den van het plotselinge ontslag van de pas benoemde populaire chef van de misdaadpolitie, Gcn- thial. En de journalisten staan op achterste benen omdat de Parij se prefect Fougier hen voortaan het recht op werkruimte op het politiehoofdkwartier aan de Quai des Orfèvres heeft ontzegd. door Rudolph Bakker Al bijna een eeuw lang beschikten Parijse journalisten daar over een kantoortje om er des te beter de vinger op de pols van de mis daad te kunnen houden. Nu zijn alle banden met de politie ver broken. Natuurlijk staat de actie tegen de pers in relatie tot het ontslag van de chef van de mis daadpolitie. Geen enkele autori teit heeft tot nu echter op duide lijk manier uitgelegd waarom Genthial de laan werd uitge stuurd. Beide incidenten hebben tot regel rechte schandalen geleid en ze doen geen goed aan de wankele regering-Mauroy met in haar vaandel de leuze: „Wij zijn de rustige kracht". Het lijkt er eer der op - zo luiden persstemmen - dat de regering in paniek begint te raken. Gefluisterd wordt ook dat president Mitterrand in eigen persoon tot het ontslag van Gen thial besloten heeft. De minister van binnenlandse zaken, Gaston Defferre, heeft in een interview echter alle verantwoordelijkheid voor de kwestie-Genthial op zich genomen. Diezelfde week was juist het week blad Le Point met een 'omslag verhaal' verschenen waarin werd uitgelegd dat de 73-jarige Deffer re - hij is ook al 31 jaar burge meester van Marseille - de macht over het apparaat verloren heeft. In het artikel in Le Point waren een paar geheime stukken opge nomen waaruit bleek dat de poli tie op zijn beurt de strijd tegen de toenemende misdaad in Pa rijs aan het verliezen is. Dat is juist wat ook de Parijse bur gemeester Chirac bij hoog en bij laag beweert en hij is daarbij nog de leider van de politieke opposi tie in het land. Dat kwam de re gering dus niet goed uit. Mis daadbestrijder Genthial zou te loslippig zijn geweest tegenover de journalisten en daarom moest hij weg. Zoiets althans liet pre mier Mauroy doorschemeren in een radio-interview. Dat de jour nalisten probeerden achter de waarheid te komen, nam Mauroy hen niet kwalijk, maar de verant woordelijkheid lag dan toch bij degene die zijn mond voorbij had gepraat, aldus zijn redene ring. Deffere: verantwoordelijk Zo simpel ligt de zaak echter niet, al weet nog steeds niemand er het fijne van. De reactie van de Parijse prefect om journalisten voortaan de toegang tot de Quai des Orfèvres te ontzeggen, heeft in ieder geval een storm van ver- ontwaardiging gewekt, waarop de gezaghebbers vreemd genoeg niet gerekend schenen te heb ben. Alle protesten van links en rechts hadden echter niet zoveel succes als dat van de directeur van het socialistische partijweckblad TUnité', de onverdachte propa gandist van het socialisme, Clau de Estier. Die schreef in zijn blad dat de sluiting van het journalis tenbureau aan de Quai des Orfè vres „een ernstige fout betekent" en dat nog nooit enige regering er voordeel van had gehad zich egen de pers te keren. Estier ont hulde bovendien dat hij op be zoek was geweest bij premier Mauroy en dat deze hem had be loofd de zaak nog eens te bezien. Het wachten is nu op een nieuwe beslissing van de eerste minister, kennelijk ingegeven door het protest van de hoofdredacteur van het partij-orgaan. Intussen ligt de zaak volgens Le Point waarschijnlijk nog veel ge compliceerder. Het blad betrekt de naam van de 'dolle' auteur Jean-Edern Hallier bij dit drama: een man die meer opzien baart door zijn alternatief gedrag dan door de literatuur die hij af scheidt. Hallier werd korte tijd en met andere intellectuelen door president Mitterrand regel matig op het Elysée ontvangen, maar dat is voor Hallier al lang verleden tijd. Sindsdien heeft hij zich tegen Mitterrand gekeerd en het presidentieel paleis „breekt het koude zweet uit" - aldus Le Point, die bij de gedachte dat Hallier binnenkort een pamflet zal uitgeven waarin hij over de president een boekje open doet. Wat is nu het verband tussen Hal lier en het drama op de Quai des Orfèvres? De daadkrachtige mis- WASHINGTON - Bij de verkiezin gen van 1980 stemden in de VS meer vrouwen dan mannen: zes miljoen om precies te zijn. Dit jaar zal dat verschil naar schat ting oplopen tot negen miljoen. Het is een verschijnsel dat Ro nald Reagan zorgen baart: hij werd gekozen met acht procent meer stemmen van mannen dan van vrouwen. In de ruim drie jaar van zijn regering is onder vrouwen het verzet tegen zijn be leid sterker gegroeid dan onder mannen. De flamboyante Bella Abzug, Democraat en voormalig lid van het Huis van Afgevaar digden, voorzitter van de Natio nale Politieke Raad van Vrou wen, zegt dan ook dat de vrou wen in 1984 zullen beslissen wie de volgende president wordt van de VS. door Henk Kolb De 'gender gap', de kloof tussen de sexen, is ontstaan doordat steeds meer vrouwen een keuze maken die allereerst berust op eigen po litieke opvattingen en is daarom een gegeven van betekenis ge worden in de strategie van de kandidaten voor het Witte Huis. Mondale, Hart en Jackson heb ben bij herhaling verklaard geen bezwaar te zien in een vice-presi dent van de andere kunne, mits het maar duidelijk is dat die op grond van kwaliteiten wordt ge selecteerd en niet omdat zij vrouw is. Vrouwen hebben nog steeds en ten onrechte te maken met discrimi natie juist op grond van hun sexe en het was vooral daartegen dat zich een amendement op de Amerikaanse grondwet (Equal Rights Amendment, E.R.A.) richtte. Hoewel het in het Con gres de noodzakelijke twee-der de meerderheid kreeg, is het in de ratificatieprocedure van de Amerikaanse staten blijven ste ken. Met name de conservatieve sector heeft met fervente steun van Reagan een besluit verhin derd om de termijn voor de ratifi catie te verlengen. Die ervaring heeft meer dan enig andere de vrouwenbeweging in de VS militant gemaakt en vast besloten om Reagans bewind, waarin vrouwen nauwelijks aan bod komen, te beeindigen. Vol gens onderzoekers zou tachtig procent van de Amerikanen er niets op tegen hebben als een vrouw president was of vice-pre sident. Maar dit zijn, geeft Abzug toe, weinig relevante gegevens zo lang er geen vrouw is die dit op zichzelf volstrekt normale idee gestalte geeft in de realiteit. Reagan heeft actie gevoerd tegen het recht van de vrouw om voor een abortus te kiezen. Onder zijn beheer is ernstig gesneden in so ciale voorzieningen terwille van zwangeren, er is minder geld voor schoolmaaltijden en onder wijs. Daar komt bij dat vermin dering dreigt van uitkeringen waarvan vooral vrouwen geno ten. De coalitie van Vrouwen en de Begroting, die 78 vrouwenor ganisaties bestrijkt, zegt dat vrouwen, en in het bijzonder niet-blanke vrouwen, een one venredig grote last moeten dra gen van een beleid dat sedert 1982 100 miljard heeft geschrapt in de sector van de sociale zorg, terwijl het militaire budget met een dergelijk bedrag werd ver hoogd. De vrees voor oorlog, die Reagan door zijn confrontatie politiek tegenover de Sowjet Unie en Cuba heeft gewekt, speelt ook een belangrijke rol in de redenen waarom vrouwen zich tegen hem hebben gekeerd. De sociale, juridische en politieke veranderingen die vrouwen moet verlossen van de discrimi natie in onder meer het belas tingstelsel, het verzekeringswe zen, de beloning voor arbeid en ouderdomsuitkeringen zetten een duidelijk stempel op deze verkiezingen van 1984. Onlangs bleek bij een nationale opiniepei ling dat Gary Hart voor het eerst een voorsprong had genomen op president Reagan. Hij kreeg van vrouwen 15 procent meer stem men dan Reagan, hoewel deze bij de mannen een voordelige marge had van 7 procent Mondale daar entegen krijgt bij de mannen geen been aan de grond en ver liest het ook nog bij de vrouwen. Op het Democratisch partijcongres in juni zullen vrouwen hun rech ten beter dan voorheen gegaran deerd willen zien in een verkie zingsprogram. Bella Abzug: „Hoewel vrouwen het beleid niet maken, lijken zij zich nu de enor me macht van hun stemmen be wust te worden. Zij laten zich in grotere aantallen dan mannen als kiezer registreren en de jongere vrouwen lijken op Democraten te stemmen. Vrouwen zullen uit maken wie de volgende presi dent zal zijn". daadchef Genthial zou door de innemende Hallier zijn overvleu geld en bereid zijn geweest hem in een gesprek meer te vertellen dan de bedoeling was. De verhouding tussen de Parijse politietop en het socialistische bewind is nooit goed geweest. Genthial op zijn beurt was pas kortgelegen even overhaast tot chef van de misdaadbrigade be noemd als zijn voorganger er op zijn beurt was uitgekegcld. En nu is Genthial zelf weer aan de beurt. Niet alleen is de politie op dit niveau allerminst „links", maar ze is tegelijkertijd een staat binnen de staat, die zich maar moeilijk neerlegt bij de directie ven van gaande en komende mi nisters. Dezer dagen is ook weer de kwes tie van het afluisteren van tele foons aan de orde gekomen. Ook daarvan heeft minister Defferre gezegd dat hij er alleen verant woordelijk voor is. Defferre weet evengoed als iedereen dat de af- luisterbevoegdheden over nog heel wat meer schijven lopen en zijn reactie zou opnieuw bewij zen dat hij niet langer tegen de krachten opgewassen is, die on der de oppervlakte spelen. Neem alleen de Quai des Orfèvres: die is al lang niet meer het toneel van gemoedelijke pijprokers als de onvergetelijke Maigret, het geesteskind a schrijver Simenon. Wéér een stukje dichter bij een prijs in het Grote Wat Waar Lentespel Knip uit en plak het op uw wedstrijd- formulier en wel op de Wal Waar-spaarkaart mei hetzelfde weeknummer. Bent u hel wedstnjdformulier kwijt? Haal een nieuwe op ons kantoor. EEN ECHT COMPLETE KRANT. 0\ïR WERELD. STAD EN LAND.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 7