Nieuwe korting op uitkeringen l%Het Motorhuis Weinberger als havik tussen de angsthazen -c Ruding: 2,7 miljard in 1985 3- CDA wil duidelijkheid over inkomens artsen I vondellaan 80, Leiden. LclUcfl Tfel. 071-769313. Eis van 15 jaar wegens moord rijke onde vrouw Anti-Bouterse groep voelt zich verraden VRIJDAG 30 MAART 1984 DEN HAAG (GPD) - Minister Ruding (financiën) vindt dat in 1985 opnieuw rekening moet worden gehouden met algemene kortingen op alle sociale uitkeringen. De bezui nigingen bij de herziening van het sociale-zekerheidsstelsel zullen namelijk onvoldoen de zijn om een besparing van 2,7 miljard gulden te bereiken op de sociale uitkeringen. Ruding vindt dat deze besparing er hoe dan ook moet komen. Binnenland Ruding ziet niets in het meereke nen van maatregelen zoals het beperken van de ziektewetuitke ringen of het bestrijden van mis bruik. Deze maatregelen leveren volgens de minister namelijk „geen daadwerkelijke dan wel aantoonbare bijdrage aan de om buigingsdoelstelling" op. Ruding heeft dit onlangs geschre ven in zijn bezuinigingsbrief aan zijn collega-ministers, waarin hij voorstelt volgend jaar 10 miljard gulden te bezuinigen. Het kabi net is over deze eis, die drie mil jard gulden hoger is dan in het regeerakkoord is afgesproken, nogal verdeeld. Vandaag praat het kabinet opnieuw over de voorstellen van Ruding. De voorstellen die zijn gedaan in de adviesaanvrage aan de SER en de Emancipatieraad over de herziening van het sociale-zeker heidsstelsel zijn volgens Ruding niet juist en moeten opnieuw ter discussie worden gesteld. Ambtenaren Ook verdere algemene kortingen op de ambtenarensalarissen wor den door Ruding niet uitgeslo ten. Of het zover komt zal afhan gen van de vraag of voldoende andere bezuinigingsmogelijkhe den kunnen worden gevonden op de arbeidsvoorwaarden van het overheidspersoneel. Ruding heeft ook hiervoor 2,7 miljard gulden ingeboekt. Voorlopig kan volgens de minister echter nog worden gedacht aan verlaging van het personeelsbestand en de doorwerking van de bezuinigin- DEN HAAG (GPD) - Het CDA- Tweede-Kamerlid Borgman wil van staatsecretaris Van der Reij- den (volksgezondheid) binnen een maand duidelijkheid hebben over de inkomens en werksitua tie van medische specialisten. Volgens Borgman moeten snel maatregelen worden genomen om de in zijn ogen onverant woorde en onrechtvaardige si tuatie te veranderen. Van der Reijden heeft toegezegd in april met .nadere informatie' te ko- De staatssecretaris is overigens van mening dat de zittende spe cialisten inkomen en arbeidstijd moeten inleveren ten behoeve van jonge, werkloze collega's. Over de manier waarop verschilt hij met name met de PvdA van mening. Dat kwam gistermorgen naar vo ren tijdens een interpellatie van het PvdA-kamerlid Muller-Var» Ast, die Van der Reijden, niet voor het eerst, aan de tand voel de over de maatregelen die hij denkt te nemen tegen onder meer de lange werkweken en slechte arbeidsverhoudingen van assistenten van medische specialisten. Van der Reijden wil de behandeltarieven van specia listen, naarmate ze meer verdie nen, gaan verlagen. Ook wil hij invloed krijgen op het aanstellen van nieuwe, jonge specialisten. Deze maatregelen gaan mevrouw Muller niet ver genoeg. Zij denkt eerder aan een arbeidstijdbesluit van de regering. CDA en WD willen overigens dat het ambulancevervoer zo veel mogelijk in handen wordt gege ven van het particuliere bedrijfs leven. Volgens beide fracties is dat goedkoper dan wanneer de overheid het ziekenvervoer ver zorgt. CDA-woordvoerster mevrouw Oo- men en de WD'er Franssen drongen er gisteren tijdens een debat over het ambulancever voer bij staatssecretaris Van der Reijden op aan zo snel mogelijk een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheden het ambulan cevervoer verder te privatiseren. De paraatheid, bereikbaarheid en kwaliteit mogen daar echter niet onder lijden, zeiden zij. De PvdA ziet weinig heil in een grote rol voor de particuliere am bulances. In de wet staat dat de centrale pos ten de ritten gelijkelijk moeten verdelen onder de GGD's en de particuliere vervoerders. De laat- sten klagen er echter over dat zij vaak worden benadeeld. Me vrouw Oomen wees erop, dat de particuliere bedrijven meestal goedkoper werken. In een aantal gevallen is het GGD-vervoer zelfs drie keer zo duur, zei zij. Staatssecretaris Van der Reijden zal zich de komende dagen over het verzoek van de regeringsfrac ties beraden en de kamer volgen de week antwoorden. Veel slachtoffers oorlog verwacht voor uitkering DEN HAAG (ANP) Het ministe rie van Welzijn, Volksgezond heid en Cultuur (WVC) verwacht dat tussen de 5.000 en de 7.500 mensen in aanmerking komen voor de Wet Uitkeringen Burger- oorlogsslachtoffers (WUBO) die 31 maart in werking treedt. Volgens een woordvoerder hebben al ongeveer 700 mensen een aan vraag ingediend. De ruim 1.600 mensen die vielen onder de Rijksgroepsregeling Oorlogs slachtoffers (RO) - die bij de in voering van de WUBO vervalt krijgen vanaf 1 april automatisch een uitkering op grond van de bepalingen van de WUBO. De nieuwe wet heeft terugwerkende kracht tot 1 juli 1981. De wet is bedoeld om mensen die door oorlogsinvaliditeit volgens de wet zijn geschaad in de moge lijkheid een inkomen te verwer ven, een compensatie te geven voor dat verlies. Voor een WUBO-uitkering komen mensen in aanmerking die door de oorlogsomstandigheden in Nederland of het voormalige Ne- derlands-Indië, dan wel door te gen hen gerichte maatregelen of handelingen van de bezetter ge heel of gedeeltelijk invalide zijn geworden. GIFVAT TWEE (ANP) - De Urker trawler ,Fokke Grietje' heeft gis teren een van de 80 vaten gebor gen met het uiterst gevaarlijke dinoseb, die in januari van dit jaar tijdens een storm van het dek van een Deense vrachtboot sloegen. Dinsdag borg een ande re Urker vissersboot, de ,Jurie van den Berg', ook al een van de vermiste vaten. Er zijn nu nog 78 vaten zoek. Dit heeft het ministe rie van Verkeer en Waterstaat be vestigd. ADVERTENTIE Je zou het bijna zeggen als je ziet wat Het Motorhuis allemaal t. Wat is het geval? Voor maart staat een verkoop geplanned van 200 nieuwe Opeis, b aantal verkochte Opeis op dit moment bedraagt 182 stuks. Er moeten er dus nog 18 verkocht worden. En die doelstelling willen we koste wat kost realiseren! Voor iedere koper van een nieuwe auto een fles uitstekende champagne om de koop te vieren. Een inruilprijs van uw huidige auto ongeacht het merk die beslist HONDERDEN^ guldens hoger ligt dan aangegeven in welk i i boekje dan ook of door welke instantie dan ook.t Elke koper kan de afleveringsdatum zelf bepalen. Dus als u pas in mei had willen kopen kom dan deze week beslissen want dat voordeel dat wij u aan te bieden hebben kunt u zich beslist niet laten ontgaan.^ OPEL Profiteer snel van deze aanbieding en ruil uw VW, Opel, Fiat, Ford, Peugeot, Talbot, Nissan, Toyota, Renault, Mitsubishi en elk ander bekend merk in AMSTERDAM (ANP) - De offi cier van justitie bij de rechtbank in Amsterdam, mr. K. Wester man, heeft gisteren vijftien jaar gevangenisstraf geëist tegen de 40-jarige Amsterdammer D. van L. wegens moord op de 72-jarige mevrouw B.C.M. van Wijlick- Brouwers. Van L., verpleger van de bejaarde dame, was vijf we ken vóór haar dood met de ver mogende vrouw getrouwd met volgens de officier als doel zo snel mogelijk een erfenis van 1,8 miljoen gulden op te strijken. De vriend van Van L., de 42-jarige H.R. uit Vinkeveen was volgens de officier van justitie mede plichtig aan de moord. Hij zou zeven jaar de cel in moeten. Sa men zouden de twee mannen plannen hebben gemaakt de vrouw te doden. De moord zelf, in de nacht van 4 op 5 november* vorig jaar, zou door Van L. zijn gepleegd. Volgens de officier had hij de vrouw, die een zwak hart had, te veel alcohol gegeven met medi cijnen. Die combinatie werd de vrouw fataal. Van L. is homofiel, zo verklaarde hij op de zitting. Toch trouwde hij in 1978 met een 86 jaar oude, maar zeer rijke vrouw. Twee we ken na het huwelijk overleed zijn echtgenote. De chauffeur erfde toen alles: acht miljoen gulden. De zaak werd toen wel door justi tie onderzocht, maar Van L. kon niets ten laste worden gelegd. Dit keer meende de 'officier van justitie wel voldoende bewijzen in handen te hebben om Van L. van moord te beschuldigingen. "Met een geriatrische blik ta xeerde Van L. de zieken en de inboedel". Aanvankelijk zou hij de man met wie mevrouw Van Wijlick sa menwoonde, verplegen. Deze wist hij echter na korte tijd naar een bejaardentehuis te sturen en hij ging lief en zorgzaam op roof uit bij mevrouw Van Wylick, al dus de officier. Hij was er inmid dels achter gekomen dat de vrouw 1,8 miljoen gulden bezat. De bewuste avond waren Van L en R. bij de vrouw, die zich niet goed voelde door te hoge bloed druk. Van L. zou haar toen soep met Surinaamse palmboomrum (negentig procent alcohol) heb ben gegeven en later nog een glas gin met een paracetamolta- blet. R. zag dit allemaal gebeu ren. "Van L. creëerde hiermee een natuurlijke doodsoorzaak", aldus officier Westerman. Beide verdachten ontkenden elke opzet aan de dood van de vrouw: "Ik heb haar naar eer en geweten goed verzorgd. Ik stond achter haar, behalve achter haar drank en medicijngebruik", aldus Van L. Uitspraak 12 april. gen in de sociale zekerheid naar het overheidspersoneel. Ruding laat ook weten maatrege len als het invoeren van eigen bijdragen in de volksgezondheid niet te zien als een ombuiging. Er zal nog voor 400 miljoen gulden aan echte bezuinigingen op tafel moeten komen, schrijft hij. Dat kan door de tarieven te verho gen, de budgetten van instellin gen te verlagen, de inkomens van artsen te bezien en uitbrei dingen in de volksgezondheid achterwege te laten. Zes van de zeven Surinamers die samen met acht anderen werden uitgewezen door Frans Guyana, gingen gisteren op de foto nadat ze vanuit de Nederlandse Antillen waren aangekomen op Schiphol. (foto anpi Een Witte dolfijn in plaats van surfplank VLISSINGEN (ANP) witte, vijf tot vijf-en-een-hal- ve meter lange, dolfijn, waar schijnlijk afkomstig uit de Noordelijke IJszee, 'doet' op dit moment de Zeeuwse wa teren. Volgens kenners, on der meer bij de Zeeuwse rijkspolitie, verkeert de witte dolfijn in blakende gezond heid. Hij zwemt namelijk in zeer hoog tempo via de Wes- terschelde naar de Ooster- schelde en terug. Gistermorgen om half elf werd hij door de kustwacht voor Westkapelle gesignaleerd. Zes uur later werd hij dertig kilometer verderop bij de Zeelandbrug in de Ooster- schelde gezien. De zoekacties naar een onbe mande surfplank kunnen nu worden gestaakt. Vorige week nog heeft de redding boot uit Breskens'op de Wes- terschelde gezocht naar deze surfplank die wandelaars in zee meenden te hebben zien drijven. De witte dolfijn heeft het raad sel nu opgelost. Men zal het dier met rust laten in de hoop dat hij zelf zijn weg naar zijn geboortegrond, de Noordelij ke IJszee, zal terugvinden als de temperatuur van het water in de zuidelijke wateren wat gaat oplopen. DEN HAAG (GPD/ANP) - Vier van de zestien Surinaamse Nederlan ders die in Frans-Guyana het verzet hadden willen organise ren tegen het bewind van Bou- terse, hebben kans gezien in Su riname te infiltreren. Zij hebben daar contact gemaakt met het volk. Dat heeft vanochtend het lid van de Surinaamse Bevrij- dingsraad Tjon A Kiet onthuld. Hij zei dit bij de aankomst van zeven van zijn kameraden die la ter uit Willemstad waren vertrok ken. Tjon A Kiet liet in het mid den of de infiltratie-actie ver band hield met de brandstichtin gen in Paramaribo van de laatste tijd. Onder de zestien Nederlandse Su rinamers die vorige week in Frans Guyana waren opgepakt en vervolgens met een Frans mi litair toestel naar Curacao wer den overgevlogen van waaruit zij later naar Nederland gingen, is een aantal dat een harde com mando-opleiding heeft genoten in Zuid-Amerika. Ze waren in Frans Guyana in opdracht van de Surinaamse Bevrijdingsraad. Tjon A Kiet behoorde tot de eerste groep van acht man die dinsdag in Nederland aankwam. De voor malige officier Roy Bottse is ech ter in Willemstad achtergeble ven. Hij is vrijgelaten en heeft van de Curagaose autoriteiten toestemming gekregen om daar te blijven. De zeven die gisteren aankwamen zijn Green, Van Eist, Bidjai, Soemaroe, Lie A Tsjam, Van Oort en Jakaran. Lie a Tsjam verklaarde op de pers conferentie er zeker van te zijn dat zij in Frans-Guyana waren verraden. Hij zei er echter niet bij door wie. De Franse gendarme rie, die hen in een boerderij had opgepakt, had laten doorsche meren dat zij al twee weken lang van hun activiteiten op de hoog te was. Tjon A Kiet zei dat de strijd tegen het regime-Bouterse gewoon doorgaat, dat alle informaties die zij in Cayenne hebben gehoord duidelijk wijzen op verzet onder de Surinaamse bevolking. Het was niet de bedoeling van hen een invasie tegen Bouterse te on dernemen, maar het verzet tegen Bouterse te organiseren. De secretaris van de Surinaamse Bevrijdingsraad, Sewrajsingh, is gisteren op het ministerie van buitenlandse zaken ontboden naar aanleiding van de bebeurte- nissen in Frans-Guyana. De chef van de directie westelijke halfrond van het ministerie, mr. P. van Walsem, heeft Sewraj singh voorgehouden dat de be vrijdingsraad zich „strikt dient te houden aan de Nederlandse rechtsorde". Gehandicapten: minister jokt over kosten van knielbus UTRECHT (ANP) - Minister Smit- Kroes (verkeer en waterstaat) heeft in een brief aan de Tweede Kamer over een experiment met lage bussen voor gehandicapten een onjuiste voorstelling gege ven van de kosten van de zoge naamde knielbus, een bus die bij de halte tot de stoeprand zakt. Dat heeft de Gehandicaptenraad gisteren in een verklaring laten weten. De gehandicaptenraad stoort zich er aan dat de minister het in de brief heeft over een ontwikke- lingstijd van zeven tot tien jaar en ontwikkelingskosten van 10 miljoen gulden. Volgens de Ge handicaptenraad is voor de ont wikkeling van de knielbus niet meer dan vijf tot zes jaar en vjjf miljoen gulden nodig. Bij dat be drag zijn ook de kosten van de vijf knielbussen voor de experi menteerfase inbegrepen. De minister verzuimt volgens de Gehandicaptenraad ook de op brengsten van de invoering van de knielbus te noemen. Uit we tenschappelijk onderzoek is ge bleken dat ongeveer 440.000 mensen die slecht ter been zijn of zich verplaatsen in een rolstoel, bij de invoering van de knielbus met het openbaar vervoer zou den gaan reizen. Dat betekent een toename van het reizigersvervoer met 9 procent, of 144 miljoen gulden per jaar, al dus de Gehandicaptenraad. In haar brief aan de Tweede Kamer deelt de minister mee dat de ge meente Nieuwegein gaat experi menteren met vier bussen met een verlaagde vloer, die beter toegankelijk zijn voor gehandi capten en bejaarden. Voor rol stoelgebruikers zijn ze niet ge schikt. De minister zegt in de brief dat eer der heeft afgezien van verdere ontwikkeling van de zogenaam de knielbus, omdat de daarvoor gereserveerde één miljoen gul den niet voldoende zijn. De kos ten van de lage—vloerbus zijn niet hoger dan die van de stan daardstadsbus, die per stuk on geveer 230.000 gulden kosten. De bus heeft weliswaar een kleinere capaciteit dan de stadsbus, maar voor Nieuwegein is dat voldoen de, aldus de minister. DEN HAAG (GPD) - Dansen op een gloeiende plaat. En dan zo veel mogelijk proberen eikaars lange tenen te ontwijken. Bij zo veel gevoeligheid moet er wel van alles misgaan. Het bliksem bezoek dat de Amerikaanse de fensieminister Caspar Weinber ger gisteren aan Den Haag bracht kan niet anders zijn erva ren door zowel Amerikanen als Nederlanders. Door Hans Geleijnse Door minister van defensie De Ruiter bijvoorbeeld. Veelvuldig in het Haagse afgeschilderd als de man die zo niet weigert dan toch de grootste moeite heeft het woord 'kruisraket' in de mond te nemen. De Ruiter, ter introduc tie van zijn Amerikaanse collega voor de in de Haagse Julianaka- zerne verzamelde pers: 'Weinber ger is hier niet om ons te vertel len wat we moeten doen. Hij heeft ons slechts de gevoelens en standpunten van de Amerikaan se regering overgebracht'. 'We hebben enige woorden gewis seld over de voor Nederland cru ciale vraag over mogelijke plaat sing van kruisraketten op ons grondgebied. U kent de Ameri kaanse positie en de onze', aldus De Ruiter minzaam. Weinberger liet er vervolgens geen gras over groeien. De boodschap was dui delijk: het NAVO-besluit van 1979 om 572 nieuwe kernwapens voor de middellange afstand te plaatsen in vijf Westeuropese NAVO-landen, moet volledig worden uitgevoerd. En volledig betekent inclusief de 48 van Ne derland. De toevoeging: 'Maar Nederland neemt, net als de lan den die al tot plaatsing hebben besloten, zijn eigen beslissing', was slechts een veel te kleine pleister op een gapende wond. Problemen Maar ook Weinberger had zijn pro blemen. Had niet een onderge schikte vlak voor zijn vertrek naar Europa in een gesprek met Amerikaanse journalisten onom wonden verklaard dat een Ne derlands 'nee' een fatale slag zou toebrengen aan de kansen op nieuwe onderhandelingen? En dat terwijl Nederlandse politici als Lubbers en Van den Broek nog kortgeleden in Washington uitbundig hadden uitlegd hoe gevoelig de kruisraketkwestie in de Nederlandse politiek wel ligt. Die ondergeschikte was, zo verze kerden Amerikaanse bronnen in het gevolg van Weinberger, on derminister Richard Perle. Vol gens goedingelichte waarnemers in Washington moesten Perle's uitlatingen worden geplaatst te gen de achtergrond van heftige discussies met het ministerie van buitenlandse zaken. Het State Department zou, in te genstelling tot het Pentagon, ge neigd zijn tot een aanbod, dat de Russen in staat moet stellen zon der veel gezichtsverlies terug te keren naar de Geneefse onder handelingstafels. Datzelfde de partement zou ook oor hebben voor een Nederlandse oplossing die het kabinet-Lubbers voor een crisis behoedt en de NAVO voor een nieuwe regeringscoali tie met een kernwapen-vijandige PvdA. Weinberger, voor wie de afwijzen de reacties van De Ruiter en mi nister van buitenlandse zaken Van den Broek niet als een ver rassing moeten zyn gekomen, had dus alle reden om "pissed off te zijn, zoals een Amerikaanse bron het formuleerde. Een voor gistermiddag geprogrammeerd achtergrondgesprek tussen Per le en Nederlandse journalisten werd gistermorgen afgelast, klaarblijkelijk in een poging ver der onheil te voorkomen. Maar het leed was al geschied. Het Russische persbureau Tass greep de uitlatingen van Perle aan om nog eens uit te halen over 'zware Amerikaanse druk op Ne derland'. En Van den Broek, wiens ministerie dacht te scoren met in krasse bewoordingen ge stelde kritiek op de Russische ambassadeur Beletski, moest gistermorgen voor de Tweede Kamer verschijnen. 'Chantage' PPR-Kamerlid Ria Beckers zag duidelijk de logica niet van ver klaringen als 'chantage' ten op zichte van een ambassadeur die een bekend standpunt desge vraagd te berde brengt op een publieke bijeenkomst, wanneer een bondgenoot zo duidelijk wordt toegestaan zich in Neder landse aangelegenheden te men gen. Van den Broek, bijna hoor baar knarsetandend: 'Een ver klaring dat Russische raketten niet op ons worden gericht wan neer wij niet tot plaatsing over gaan, is wat anders dan de be zorgdheid die een bondgenoot tot uitdrukking brengt'. Maar het klonk niet overtuigend. Beckers, en met haar de Evange lische Cathy Ubels en de com muniste Ina Brouwers, weiger den 's middags de besloten ont moeting tussen Weinberger en de vaste Tweede-Kamercommis sie voor defensie bij te wonen. Als zulke uitlatingen worden ge daan, willen wfi een openbare discussie met de eerst-verant- woordelijke, was hun redene ring. Maar ook andere kamerleden voel den zich ongemakkelijk. Het commissiebesluit om de verga dering besloten te houden, deed voor sommigen lachwekkend aan, want 'Weinberger heeft hier niets nieuws verteld'. En van het besloten karakter was na afloop weinig meer te merken. Moeilijke vragen waren er nauwe lijks gesteld. Een PvdA'er: 'Maar wij hoeven ons niet aangespro ken te voelen. Wij staan hier bui ten, het gaat om de discussie tus sen de VS en de Nederlandse CDA-WD-regenng' Een CDA lid echter: 'Al die lieden die an ders zo'n grote mond hebben over het Amerikaanse beleid heb ik nu niet gehoord" Zo kon het gebeuren dat alleen de omstreden Janmaat Weinberger de vraag stelde wat er zou gebeu ren als Nederland niet plaatste. Waarop de Amerikaan onmiddel lijk en ononderbroken zijn be kende boodschap kwijt kon. Een timide bedoening, aldus een CDA'er. De havik Weinberger ontmoette in Nederland klaarb lijkelijk meer angsthazen dan dwarsliggers.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 5