c Asfaltfabriek over de kop KLM-directeur opent nog groene Lissese Keukenhof J Beetje heimwee bij Bomers naar missie Bankroet door wanbeheer onvermijdelijk DONDERDAG 29 MAART 1984 Streek ALPHEN AAN DEN RIJN Het doek is gevallen voor de Nederlandsche Asphaltfabriek/Matudak bv (NAF). Wan beleid van directie, bedrijfsleiding en raad van commis sarissen heeft het bedrijf de nekslag gegeven. Vanmid dag heeft de Haagse rechtbank het faillissement uitge sproken. De tachtig werknemers zijn er vanochtend van in kennis gesteld dat de overname van het bedrijf door Nedteer uit Diemen, de laatste reddingsmogelijkheid, is afgesprongen en dat de NAF failliet is. Dit blijkt uit mededelingen van de bewindvoerder van het bedrijf mr. M. Teekens jr., die nadat op 9 maart surséance van betaling was verleend, pogingen heeft ge daan om het zieltogende bedrijf van de ondergang te redden. Tachtig werknemers staan nu op straat. Alle moeite voor de ver huizing uit de woonwijk naar het industriegebied is vergeefs ge weest. Bovendien zal de gemeen te Alphen moeten opdraaien voor de kosten van het schoon maken van de ernstig verontrei nigde grond waar de fabriek op staat. De oorzaken van het al geruime tijd in financiële moeilijkheden verkerende bedrijf zijn duidelijk: bestuurlijk en administratief wanbeleid. "Het was een rot zooitje. Directeur Heemskerk schijnt wanbeheer te hebben ge pleegd", zegt mr. Teekens. De ju rist gelooft echter niet dat alleen de voormalige directeur de schuld draagt. "Maar", zegt hij, "het is wel toevallig dat de derail lering van het bedrijf gelijk op gaat met de komst van directeur Heemskerk". Blunders "Ook elders in het bedrijf, bij de bedrijfsleiding en in de raad van commissarissen, die heeft duide lijk zitten pitten, zijn blunders gemaakt. Op een andere manier kun je een bedrijf niet in tweee- neenhalf jaar om zeep helpen", vervolgt de jurist. Hij voegt er aan toe dat het bedrijf niet slagvaardig genoeg was om een slechte tijd met economische te ruggang en instorting van de wo ningbouw te overleven. Het wanbeleid is Teekens uit de administratie duidelijk geble ken. De grofste ongerechtighe den in het financiële beleid van de NAF zaten in de debiteuren administratie. Op de balans werd glashard een bedrag van 4,1 mil joen gulden aan vorderingen op gevoerd. De cijfers gaven echter een vals beeld: volgens de be windvoerder was van de schul den 2,7 miljoen niet of nauwe lijks invorderbaar. De Belgische firma ACC zou door de asfaltfabriek steeds van mate rialen zijn voorzien zonder dat het bedrijf hoefde te betalen. Als gevolg van voor de NAF nadelige clausules in contracten kon het Belgische bedrijf voor 1,6 mil joen gulden in het krijt staan, waarvan het zes ton so wie so niet hoefde te betalen. Trucs Met de balansen werd nog meer trucs uigehaald, volgens mr. Tee kens. Het eigen vermogen van de NAF leek heel wat, ware het niet dat het fabrieksgebouw, dat op door Raymond Peil de markt geen cent opbrengt, voor een miljoen gulden werd opgevoerd. Machines en de ver bouwing van een kantine ston den voor tonnen op de balans. De werkelijke waarde hiervan was eveneens een fractie van dit bedrag. "Cijfer-technisch was het misschien juist, maar in de praktijk klopte het niet", aldus de bewindvoerder. De NAF en het dakbedekkersbe- drijf Matudak hielden zich even min aan een behoorlijke schei ding van de administraties. Voorraden werden niet behoor lijk bijgehouden. Af en toe werd de stand wel opgenomen, maar nimmer werd gecontroleerd waar de grondstoffen waren ge bleven. "Mogelijk zijn grote hoe veelheden geruisloos weggeno men", zegt Teekens hierover. "Een dergelijk systeem lokt ge woon narigheid uit". Volgens de jurist heeft de Alphen- se advocaat mr. J.A.J. 't Hoen, die in een eerder stadium de NAF probeerde te redden, naar verluidt om deze reden directeur Heemskerk (die begin dit jaar op non-actief werd gesteld) aange geven wegens fraude. Een beves tiging van dit bericht was van 't Hoen echter niet te krijgen. Met de hierboven geschetste be leidsmatige en administratieve kronkels hoeft het geen verwon dering te wekken dat vorige week donderdag de aanvraag voor het faillissement bij de rechtbank op tafel kwam. Een deel van het personeel werd naar huis gestuurd. In tweeëneenhalf jaar tijd was een bedrijf, dat tot medio 1981 nog met winst draai de, aan de rand van de afgrond gekomen. Het hoeft evenmin verbazing te wekken dat de overname van het bedrijf geen succes werd. Advo caat Teekens zegt met vier be drijven te hebben onderhandeld, twee Belgische en twee Neder landse. Alleen Nedteer uit Die- men deed uiteindelijk een bod. Een onaanvaardbaar bod: dit be drijf wil slechts 35 man in dienst houden en, behalve een voordeli ge grondruil met de gemeente Alphen en alle voor de verhui zing toegezegde subsidies (totaal ongeveer 6,1 miljoen), er nog twee miljoen gulden bovenop hebben. Uiteraard ging het hierbij niet om de overname, van de aandelen. De kosten van de bodemsane ring zouden dan i kening van men. Nedteer wilde daarom al leen de 35 werknemers overne men zodat de niet levensvatbare De toekomst van het complex van de asfaltfabriek is onzeker. Sloop zal waarschijnlijk de enige oplossing zijn Inzet: directeur Heemskerk, tegen bv's met alle lasten en schulden failliet zouden gaan: de sterfhuis constructie. Geldkraan De grote problemen met de NAF/ Matudak bv begonnen in decem ber 1983, toen de ABN de geld kraan dichtdraaide. De eerste signalen van het wanbeheer van het bedrijf waren tot de bank doorgedrongen, meent mr. Tee kens. De fabriek kon alleen nog rekenen op het geld voor de lo nen en benodigde grondstoffen. Eind vorige maand werd de geld kraan definitief dichtgedraaid. Anderhalve week later werd uitstel van betaling verleend, dit op ba sis van de eerder genoemde, on betrouwbare balansen. Er waren echter geen boedelkredieten of zekerheden in of buiten het be drijf. Volgens Teekens is wel ge probeerd om kredieten bij de ABN los te peuteren. Vergeefs. "De surséance van betaling bleek achteraf nauwelijks zin nig", meent de jurist, die stelt dat 94 procent van de surséances, voor een belangrijk deel om deze reden, op een faillissement uit loopt. Eerdere berichten als ware Matu dak bv op eigen benen nog le vensvatbaar wijst de bewind voerder van de hand. "Het be drijf had een omzet die slechts toereikend was voor vijftien per soneelsleden. Er waren er 29 in dienst", licht hij dit toe. Boven dien putte Matudak uit de voor raden van de NAF, die niet wer den bijgehouden. Volgens een i-spe zou dit Matu- i onderzoek wegens fraude loopt. dak een voordeel van zes ton per jaar opleveren. Volgens Teekens is er nog wel een gegadigde voor de overneming van vijftien werknemers van Ma tudak. "Ik heb echter geen illu sies wat dat betreft", zegt hij toch. "Matudak heeft vier ton schuld aan het sociaal fonds bouwnijverheid. Bovendien zijn de beide bv's, Matudak en NAF, door de verregaande verstrenge ling niet meer los te koppelen". Verspild Alle moeite die de gemeente Al phen en de hogere overheden hebben gedaan, om de verhui zing van de NAF naar het indus triegebied Rijnhaven mogelijk te maken, is voor niets geweest Een besluit over een grondruil is voor niets door de gemeenteraad gejakkerd. Alle moeite van de ge meente om bij de hogere overhe den subsidies los te peuteren blijkt verspilde moeite te zijn. Nu blijkt dat de provinciale en rijksoverheid het licht voor deze transactie al op rood hebben ge zet toen directeur Heemskerk van de NAF werd ontslagen. "De brief met de subsidietoezegging lag klaar, was geparafeerd en al les. Het ontslag van Heemskerk is de reden geweest om deze brief tegen te houden", schetst Teekens de situatie. Dat scheelde de fabriek twee mil joen rijkssubsidie en de over bruggende 500.000 gulden pro vinciale bijdrage. "Ik vind dat moeilijk verteerbaar. Een deel van die 2,5 miljoen had toch bin nen te halen moeten zijn. Ik vraag me af waarom de NAF-ou- de stijl wél en de overnemer niet in aanmerking kwam voor deze n Dijkm Hll Dijkm bijdragen. Het is een hard gelag voor de werknemers", zegt mr. Teekens. Toch kan de jurist enig begrip op brengen voor het standpunt van de overheden. Na overneming van de NAF, met 35 werknemers, zou de subsidie een bijdrage van 150.000 gulden per arbeidsplaats betekenen. "Bovendien sluipt er door de subsidiëring een ele ment van concurrentieverval sing naar binnen", meent de ad vocaat. Onderzoek Na zeventig jaar is de balans van de NAF/Matudak definitief opge maakt. Er is verder weinig hoop op méér dan verkoop van de on derdelen van het bedrijf, de com puters, machines, busjes en der gelijke. Het lijkt echter onvermij delijk dat deze muis nog een flin ke staart krijgt in de vorm van een onderzoek naar de gang van zaken bij het bedrijf, al dan niet in samenhang met een gerechte lijke procedure. De Alphense wethouder D van Leeuwen van Openbare Werken toonde zich gisteravond weinig verrast over het faillissement. "Ik had er altijd al rekening mee gehouden", bevestigt hij desge vraagd. Hij noemt het verder 'een trieste zaak' voor de werkne- Ook het feit dat de sanering van de grond nu waarschijnlijk voor re kening van de gemeente zal ko men blijkt voor Van Leeuwen geen surprise. Wel stelt hij met enig leedwezen vast dat het raadsbesluit voor de grondruil nu voor niets blijkt te zijn geno- 'Een paar dagen zon en de hele boel barst open' Heel veel mensen hebben ver driet om de kerk. Of omdat de kerk in deze tijd zoveel dingen overboord heeft gezet óf juist omdat de kerk te veel vast houdt aan het oude. Bisschop Bomers van Haarlem zegt in een brief die op 7 en 8 april in de kerken van zijn bisdom zal worden voorgelezen, dat hij 'een zeker heimwee' voelt naar zijn vroegere missiepost in Ethiopië. Daar maakten armoede en oor log het leven zwaar. De gelovi gen moesten leven onder druk van een vijandig gezind com munisme. Maar hoe hartver warmend was het ook, dat mensen iets voor elkaar kon den betekenen. In Nederland zijn de mensen veel rijker geworden. Maar bis schop Bomers vraagt zich af, of die rijkdom ons niet tegelijk veel armer heeft gemaakt. Uit het feit dat na een tv-film over zijn werk in Ethiopië zovelen royaal hebben geofferd, leidt hij af, dat mensen in Neder land ook hunkeren naar solida riteit. Over de kerk zegt de bisschop, dat een plaatselijke kerk niet zo ver moet gaan dat ze niet langer past in het mozaiek van de wereldkerk. "De Geest kan wel spreken door elk kerklid, maar dat moet wel worden ge toetst door hen die als herders in de kerk zijn aangesteld, en in laatste instantie door hem, die de opvolger is van Petrus, de eerste van de apostelen, op de apostolische stoel van Ro- De bisschop moet niets hebben van etiketten als progressief, conservatief, geloofsgetrouw en geloofsontrouw. "Als de kerk een traditie voortzet die zo oud is als de kerk zelf, dan is zij in woord en daad solidair met de zwakken van onze sa menleving". Beroepen Hervormde Kerk: beroepen te Arnhem mevrouw J. J. Ploe- ger-Grotegoed Westervoort, te Goedereede P. H. van Trigt Aalst; aangenomen de benoe ming tot bijstand in het pasto raat te Ravenswaay G. M. de Vries Kerk-Avezaath, de be noeming tot bijstand in het pastoraat te Vlaardingen (wijk Holy, deelwerk, hervormd-ge reformeerd 'Samen op weg') A. J. Uitenweerde Naaldwijk; be dankt voor Heusden G. A. van de Weerd Ophemert. Gereformeerde Kerken: aange nomen naar Rijssen J. Bol Vijf huizen. Baptistengemeenten: aangeno men naar Utrecht (voor gedeti neerden) kandidaat A. J Noordhoek. Jubileum. Zondag viert ds. J. Th. Heemskerk, Oegstgeest. zijn zilveren ambtsjubileum. De dienst van de gereformeer de kerk waarin dat gebeurt be gint om 10 uur. Het koor Cap- pella pro Cantibus verleent medewerking. Ds. Heemskerk, die door een hartinfarct al een poos niet werkt maar nu goed Nog voor de officiële opening van Keukenhof had de bloementuin al ei eerste 'hoge' gast binnen de poorten. Mevrouw Weinburger echtgenote vc de Amerikaanse minister van defensie bracht gistermorgen een bezoi aan de bloementuin. Links mevrouw De Ruiter. (foto At- LISSE Plaatsvervangend KLM- directeur, mr. J.F.A. de Soet, heeft gisteren in Lisse de bloe mententoonstelling 'Keukenhof geopend. De Soet deed dit door in het Koningin Juliana Pavil joen de laatste bak 'Prins Willem van Oranje-tulpen' te planten. Het is dit jaar voor de 35ste keer dat de bloemententoonstelling in Lisse wordt gehouden. In 1949 nam een aantal vooraanstaande kwekers uit de streek het initia tief tot een dergelijke jaarlijkse bloemententoonstelling. Zij gin gen uit van de gedachte dat het publiek de gelegenheid moest worden gesteld de bloeiende bol- bloemen in een natuurlijke om geving te bekijken. In Lisse, het hart van de bloembol lenstreek, vonden zij een ideale plaats. De eigenaar van het Keu- kenhofbos, graaf Van Lynden, stelde een stuk van het bos be schikbaar. Het landgoed was in de Middeleeuwen in het bezit van gravin Jacoba van Beieren. In al die jaren hebben vele bezoe kers uit binnen- en buitenland de weg naar de bolbloemententoon- stelling in Lisse weten te vinden. Een topjaar was 1978. Niet min der dan 944.000 betalende be langstellenden passeerden in dat jaar de loketten van het park. Vorig jaar was dat allemaal veel minder. Na het slechte vooijaar (van de 60 dagen dat het park was geopend, waren er slechts viei* zonder regen) bleken er maar 833.000 betalende liefheb bers een bezoek aan de bloemen tuin te hebben gebracht. Een be zoekersaantal waar de voorzitter van de raad van bestuur van Keukenhof, drs. A.J. Berends, zich toch nog meer dan tevreden over toonde. Onderzoek Uit een onderzoek dat vorig jaar onder de bezoekers werd gehou den bleek dat 34 procent van het aantal bezoekers aan de bloe mentuin uit eigen land kwam. Als goede tweede eindigden on ze oosterburen. De Duitsers lie ten het bezoek uit België, Enge land, Frankrijk, Canada en de Verenigde Staten achter zich. Uit dit onderzoek bleek eveneens dat Franse bezoekers het snelst de bloementuin bekijken. De Belgen springen er wat dat be treft beter uit. Zij blijven tijdens het bezoek aan de tuin gemid deld het langst van alle buiten landse bezoekers. Ook dit en vol gend jaar zal weer een onderzoek naar de herkomst en de aard van de bezoekers aan Keukenhof worden gehouden Het is de bedoeling van de raad van bestuur van Keukenhof dat er volgend jaar een glazen pavil joen van 1000 vierkante meter wordt neergezet. Dit paviljoen is bedoeld om bezoekers bij slecht weer wat recreatieve mogelijkhe den te bieden. Of dit plan finan cieel haalbaar is hangt echter voor een belangrijk deel af van het aantal bezoekers dat de ten toonstelling dit jaar trekt. In een toespraak zei plaatsvervan gend KLM-directeur De Soet verheugd te zijn dat zijn maat schappij was gevraagd de officie- Ie opening van Keukenhof te ver richten. De nationale luchtvaart maatschappij bestaat in oktober van dit jaar 65 jaar en de Keuken hof 35. Samen is dit 100 jaar. Voor het Keukenhofbestuur een goede reden de KLM te vragen de tentoonstelling dit jaar te ope- De Soet wees in zijn praatje op be lang van onze export van de bol- bloemen. Vorig jaar werd vanuit ons land voor een totale waarde van 2,8 miljard gulden geëxpor teerd. De KLM is sinds 1922 bij het vervoer van bol en bloemen naar diverse windstreken be trokken. De KLM-directeur kondigde aan in de Holland-promotie van zijn maatschappij de Keukenhof in 85 landen warm aan te bevelen. "Omdat niet alleen vele Neder landers maar ook vele honderd duizenden buitenlandse toeris ten en bezoekers dit fantastische kleurenfestijn kunnen zien". Overigens trok, nog voor de ten toonstelling officieel voor het pu bliek werd geopend, de Keuken hof al een hoge gast. Mevrouw Weinberger, de echtgenote van defensieminister Caspar Wein berger van de Verenigde Staten, bracht gistermorgen in het gezel schap van de echtgenote van de Nederlandse defensieminister J. de Ruiter, een kort bezoek aan de nog nauwelijks iets te bieden hebbende bloementuin. Alleen het paviljoen toont een keur aan voorjaarsbloemen. "Ook dat is gebruikelijk", aldus kenners gisteren tijdens de offi ciële openingsdag, "een paar da gen zon en de hele boel barst open. Dat is alle jaren zo en ook dit jaar zal het niet anders zijn". Tijdens de openingsweken van Keukenhof worden diverse ex posities gehouden in het Konin gin Julianapaviljoen of in de kas sen. Dat zijn achtereenvolgens: de fresia- en iristentoonstelling van 5 tot en met 8 april en de ten toonstelling Narcissus van 14 tot en met 23 april, de tentoonstel ling van kleinere bolgewassen van 17 tot en 20 mei. Als sluitstuk geldt de inmiddels befaamde le- lietuin. Deze wordt gehouden van 10 tot en met 20 mei. Dit jaar wordt de tentoonstelling in de bloementuin opgeluisterd door beelden die zijn gemaakt door het Amsterdams Beeldhou wers Kollektief. Martha Marjen- burgh, Carine van Steen en Jan Pluymakcrs exposeren tijdens de openingsduur van Keukenhof hun werk In de vitrines van het Koningin Julianapaviljoen is een deel van de collectie zilver van het Nederlands Goud-. Zilver- en Klokkenmuseum uit Schoonho- herstelt. is al vijftien jaar in Oegstgeest. Ds. M D. Geuze (Sint Anna- land) hoopt op 8 april (2 uur) intrede te doen in de hervorm de gemeente van Noorden. Ds. H. O. Molenaar zal op 29 april afscheid nemen van de her vormde gemeente in Nieuw- veen. Hij gaat naar Putters- hoek. Verontrust In Friesland is een werkgroep van 'verontruste gereformeer den' opgericht. Die begon haar optreden met een 'open brief aan de synode en 'alle bedroef de en verontruste gereformeer den in Nederland', waarin het synodebesluit over de kruisra ketten (géén plaatsing) scherp wordt aangevallen. Deze uit spraak was voor de bezorgde PYiezen de druppel die de em mer deed overlopen. "Wij er kennen, dat wij te lang hebben gewacht om aan onze veront rusting uiting te geven". De groep heeft er vooral bezwaar tegen, dat de synode sugge reert namens alle gereformeer den te spreken, en dat zij op deze manier alle gereformeer den 'tot aanhangers van het IKV promoveert, en wat nog erger is. tot supporters van het comité Kruisraketten Nee'. Trendvolgers. De werkgroep 'oecumene binnenland' van de Gereformeerde Kerken in Ne derland schrijft in een rapport aan de synode, dat de oecume ne in deze kerk een impasse doormaakt. Er is geen duidelij ke koers. Is een goede voort gang van de oecumene niet af hankelijk geworden van een indringend kritisch zelfonder zoek? De oecumenische depu- taten constateren een proces van polarisatie en desintegra tie binnen de gereformeerde kerken zelf. Zij voelen zich op hun terrein meer trendvolger dan trendsetter. De oecumenische stroefheid wordt ook geweten aan het verschillende antwoord van de kerken op de toenemende se cularisatie en de "haast missio naire situatie waarin tal van kerken - en niet alleen in de Randstad - komen te verke- De deputaten stellen de synode die volgende maand drie da gen vergadert - voor, hun in structie opnieuw te formule- Vervolging Er worden nu in de wereld meer christenen vervolgd dan ooit het geval is geweest. Dat verklaarde in Wenen hulpbis schop Florian Kuntner aan de vooravond van een vandaag gehouden 'oecumenische stille tocht', georganiseerd door de internationale hulporganisatie voor vervolgde christenen CSI (Christian Solidarity Interna tional). Het feit dat christenen zich inla ten met het openbare leven verhevigt hun vervolging, zei de vertegenwoordiger van CSI in Zurich, Wladimir Pilman. Hij noemde in dit verband de Sovjet-Unie, andere oostblok landen, Latijns-Amerika, Zuid- Afrika en de wereld van de is lam. Zuid-Afikra. Op een perscon ferentie gisteren in Den Haag zei bisschop Desmond Tutu van de Zuidafrikaanse Raad van Kerken, dat alleen onder vier strikte voorwaarden bui tenlandse investeringen in dit land toelaatbaar zijn Deze zijn zwarten moeten met hun gezin bij de fabriek kunnen wonen, hun eigen vakbond kunnen kiezen, er moet geld zijn voor de opleiding van zwarten, en een investeerder moet van de Zuidafrikaanse regering eisen dat ze de apartheid binnen een bepaalde termijn afschaft. BROMFIETSDIEFSTAL - De Al phense politie heeft gistermid dag twee jongens aangehouden die een bromfiets hadden gesto len. De politic zag de twee aan de Bruinsslotsingel ter hoogte van de Kromme Aar, waar ze de brommer tegen een brugleuning wilden zetten. Toen de jonge Al phenaren de politie in de gaten kreeg namen ze de benen. De po litie vatte het duo in de kraag Op het politiebureau bekenden de tA'ee de diefstal. Tevens vertel den ze de daders te zyn van een inbraak in kleuterschool 't Toer- malijntje, aan de Diamantstraat.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 19