Israël 23 juli naar de stembus Uitlaten r Uitslag blijft nog uit in El Salvador Gary Hart nadert begin van einde Machtsstrijd in grote partijen J- Daders spoorloos na 'kraak van de eeuw' Zeker 26 doden in Beiroet Voordelig en klaar CéJA') terwijl uwacht! Gevangenisoproer: 19 doden 'V akaiitiegemeenschap' ex-SS-er s weer bijeen DONDERDAG 29 MAART 1984 JERUZALEM - In Israël worden op 23 juli vervroegde verkiezingen gehouden. Regering en oppositie hebben na een week touwtrekken over de datum een compromis bereikt. De regerende Likoed-partij wilde aanvankelijk verkiezingen in het najaar, de oppositio nele Arbeiderspartij pleitte voor verkiezingen in het voorjaar. Buitenland In beide kampen zijn de voorberei dingen voor de verkiezingen reeds aan de gang. Oud-presi dent Navon is in allerijl uit Ame rika teruggekeerd en heeft na een gesprek met partijleider Pe res bekendgemaakt dat hij mor gen zal besluiten of hij zich kan didaat stelt om lijsttrekker te worden. Peres is niet van plan vrijwillig zijn plaats af te staan aan de zeer po pulaire Navon. Vast staat dat Pe- res-Navon-Rabin het leidende team van de Arbeiderspartij zul len zijn, maar het is nog niet dui delijk of het drietal onderling af spraken zal maken of dat er ver kiezingen plaats zullen vinden. Navon heeft tot dusver op het standpunt te gestaan alleen als nummer één op te willen treden als hem dat wordt aangeboden. Peres is daar niet toe bereid, en binnen de partij wordt sterke druk op Navon uitgeoefend de krachtmeting aan te gaan. Ook bij de Likoed komt een krachtmeting. Oud-minister van defensie Sharon zal zich in ieder geval tegenover premier Shamir kandidaat stellen, mogelijk zal ook vice-premier Levi een kans Wagen. Levi werd na het aftre den van oud-premier Begin door Shamir verslagen. Anders dan bij de Arbeiderspartij staat bij de Likoed niet bij voor baat vast dat deze kandidaten het leidende drietal worden. Dat geldt met name voor de positie door Jaap van Wezel van Sharon. Sharon zelfheeft ge pleit voor afspraken waarbij nummer een kandidaat-premier wordt, nummer twee minister van buitenlandse zaken, en num mer drie minister van defensie, maar premier Shamir heeft der gelijke afspraken vooraf van de hand gewezen. Sharon gaat er vanuit dat hij bij een krachtmeting als nummer drie zal eindigen en op die ma nier bij een verkiezingsoverwin ning van de Likoed zijn come back als minister van defensie kan zekerstellen. Het is niet dui delijk hoe groot de aanhang van Sharon op dit moment binnen de Cheroet-partij is om hem in staat te stellen opnieuw een leidende rol te spelen. Onzekerheden verder wat de kan sen betreft van oud-minister van defensie Ezer Weizman, die met een nieuwe partij aan de verkie zingen deel gaat nemen. De voor spellingen ten aanzien van de kansen van de populaire Weiz man zijn tegenstrijdig, of hij in staat zal zijn een groot aantal ze tels te veroveren en daarmee een factor van betekenis te worden tussen de twee grote blokken Li- SAN SALVADOR (UPI/AFP/RTR) De officiële uitslag van de pre sidentsverkiezingen in El Salva dor is opnieuw uitgesteld. Aan vankelijk zou uiterlijk afgelopen nacht om een uur (Nederlandse tijd) de volledige uitslag bekend zijn gemaakt. De reden van het nieuwe uitstel is niet bekendge maakt. Ooggetuigen meldden gisteren dat de stroom opnieuw was uitgevallen in de hoofdstad. De kiesraad deelde in de loop van gisteren mee dat slechts officieu ze uitslagen bekend waren van vier provincies: La Paz, San Vi cente, Chalatenango en Ahua- chapan. Volgens voorzitter Equi- zabal van de kiesraad kreeg Duarte 70.576 stemmen, D'Au- buisson 61.750 stemmen en Guerrero 44.540 stemmen. Hij voegde er aan toe dat deze cijfers nog niet officieel zijn. De deelname van de verkiezingen is zondag geringer geweest dan in 1982 toen verkiezingen voor een grondwetgevende vergade ring werden gehouden. Twee jaar geleden namen volgens offi ciële mededelingen 1.660.000 Salvadoranen aan de verkiezin gen deel, ditmaal waren het er 1.200.000. Het "geheime" anticommunisti sche leger" (ESA), één van de doodseskaders van El Salvador, heeft gedreigd dat degenen die verantwoordelijk zijn voor de chaos rond de verkiezingen zul len worden opgespoord en ge straft. In een communiqué be schuldigt de ESA de kiesraad van het "in de kaart spelen van de communisten". Het leger wordt opgeroepen om een orde lijke gang van zaken rond de ver kiezingen te waarborgen. In het communiqué, dat over een plaatselijk radiostation werd voorgelezen, staat voorts dat de ESA een 'linkse terrorist" heeft opgepakt en "terechtgesteld". Zijn lijk is gevonden in een wijk van San Salvador. De dreigementen van de ESA heb ben de vrees versterkt dat de spanningen tussen rechtse extre misten en gematigden hoog kun nen oplopen na de chaotische verkiezingen. Volgens het dood seskader staat de gebrekkige or ganisatie van de verkiezingen ge lijk aan "verraad van het vader land". koed en Arbeiderspartij in, of dat het een splinterpartij wordt. Onzekerheid tenslotte ook ten aan zien van de toekomst van de twee religieuze partijen die in de huidige coalitie een cruciale functie hebben. Zowel de natio naal religieuze partij als de radi- kalere Agoedat Jisraeel zijn in een felle machtsstrijd verwik keld, waarbij het heel goed mo gelijk is dat beide partijen in een aantal groeperingen uiteenval len, en op die manier aanzienlijk aan kracht gaan inboeten. Volgens de meest recente opinie peilingen heeft de Arbeiderspar tij een voorsprong op de Likoed, maar de verwachting is dat beide grote blokken niet veel aan aan hang zullen verhezen, en dat de kleinere partijen uiteindelijk de doorslag zullen geven bij de vraag wie de volgende regering zal vormen: de Arbeiderspartij of de Likoed. Britse diplomaat in Athene gedood ATHENE (RTR/AFP/UPI) - De cutureel attaché van de Britse ambassade in Griekenland is woensdag in het centrum van Athene vermoord. Een mede werkster van de diplomaat werd ernstig gewond. De dader kon ontkomen. Naar verluidde schoot een onbe kende jonge man van korte af stand op Kenneth Whitty door het raam van zijn auto. De 44-ja- rige cultureel attaché overleed ter plaatse. Artemis Economi- dou, een Griekse medewerkster van de diplomaat, werd in haar nek getroffen. Zij raakte in coma en voor haar leven wordt ge vreesd. Twee andere vrouwelijke passagiers blevèn ongedeerd. Whitty werkte op het culturele in stituut "British Council". In lan den van het Midden-Oosten zijn er de laatste tijd verscheidene dreigementen geuit tegen de "British Council". In de kanto ren in Beiroet en Bagdad explo- deeren zelfs bommen. Over de motieven voor de aanslag is nog niets bekend. Mogelijk staat de moord in verband met het be zoek dat de Britse koningin aan Jordanië brengt. ROME De gepantserde vracht wagens van Brink's, gespeciali seerd in geldtransporten en -be waring, rijden nog steeds door Rome, van bank tot bank en van supermarkt tot supermarkt, alsof niet zojuist de .diefstal van de eeuw" (voor Italië althans) was gepleegd. door Hein ten Kortenaar Of de buit nu 70 miljoen gulden heeft bedragen (zoals de politie de dag na de overval meedeelde), of 90 miljoen (volgens het triom fantelijke communiqué van de daders), of maar 48 (dit is volgens Brink's het bedrag dat „voor uit geven geschikt" is, d.w.z. in Ita liaanse ongeregistreerde bank biljetten), het blijft een som die tot de verbeelding spreekt. Naarmate de dagen verstrijken, wordt de politie steeds scepti scher over de politieke achter grond van de diefstal. Na de slor- dige enscenering van het beken de ritueel van de Rode Brigades: de foto met de inderhaast gete kende vijfpuntige ster, de achter lating van een „strategische reso lutie" uit 1978, die bovendien ge- copieerd was uit een boek over de affaire-Moro, riep het com muniqué aan een Romeinse krant nieuwe twijfels op: het op schrift „Rode Brigades" met de ster was met tape boven de brief geplakt, de boodschap over de „proletarische onteigening" we melde van taalfouten („niet de stijl van de Rode Brigades", oor deelden de politiedeskundigen). De bijgevoegde kogels en begelei dingsdocumenten van geldzen dingen bewezen verder dat de boodschap van de daders afkom stig was, maar niet dat ze inder daad terroristen waren. Zelfs de ingesloten archiefkaarten, met gegevens over een vroegere ka mervoorzitter, een vroegere offi cier van justitie en een al jaren geleden vermoorde journalist, hoewel afkomstig uit een terro ristenarchief, waren zo verou derd (en in andere exemplaren al bij de politie bekend), dat ze de twijfels nog wat sterker aanwak kerden. denken zjj toch eerder aan een rookgordijn, misschien meer op getrokken om collega-misdadi gers uit de Romeinse onderwe reld dan de politie om de tuin te leiden. Belangrijk voor het on derzoek is het feit dat dc overval lers zo nauwkeurig op de hoogte bleken van de veiligheidsmaatre gelen bü Brink's: zo wisten zij op de minuut af hoe laat het tijdme- chanisme zou aflopen, dat de slo ten van de kluisdeur gedurende de nacht blokkeert. De gedachte aan een handlanger onder het personeel wijst Brink's met verontwaardiging af („Wij hebben uitsluitend betrouwbare ex-carabinieri in dienst"), maar een lijst van vroegere personeels leden die of ontslagen zijn of om onduidelijke redenen ontslag hebben gevraagd, is aan de poli tie doorgegeven. Verder kon de firma met trots aankondigen, dat alle gedupeerden hun geld nog deze week zullen terugkrijgen. „Tegen dit soort bedrijfsongeval len zijn wij verzekerd bij Lloyd's in Londen, en dat is voor onze klanten de beste garantie". Bij zware gevechten in de Libanese hoofdstad Beiroet kwamen gisteren zeker 26 mensen om het leven. Op de foto brengen burgers een auto in veiligheid, nadat een andere tijdens de beschietingen in brand was gevlo gen. (foto UP1I BEIROET (RTR/UPI) - Na een dag van bloedige gevechten waarbij zeker 26 doden vielen is gisteravond de Libanese be standscommissie bijeengeko men in Beiroet. Het waren de zwaarste gevechten sinds de vre desconferentie in Lausanne op 13 maart een staakt-het-vuren af kondigde. De doden van 136 ge wonden zijn vrijwel allemaal burgers. De meeste doden vielen in West-Beiroet, dat in Moslem handen is. Onder de slachtoffers zijn twee Li banese medewerkers van het te- levisienieuws-maatschappij Upitn. Zij werden tijdens het ma ken van opnamen in West-Bei roet door een granaat getroffen. De Amerikaanse afgezant Donald Rumsfeld voerde gisteren be sprekingen in Beiroet met de Li banese regering. WASHINGTON - Kandidaten voor het presidentschap van de VS krijgen in de loop van hun cam pagne vele slokken aangeboden en de meesten nippen slechts voorzichtig aan het glas. Zo niet Gary Hart. Woensdag leegde hij door Henk Kolb in Brooklyn, waar hij in een plaatselijke bar het gewone volk was gaan opzoeken, een glas bier tot op de bodem: hij had in Con necticut gewonnen en New York was aan de beurt. Evenwel: een president ten spijt, die maar 25 jaar jonger is dan het Vrijheidsbeeld in zijn haven, is New York City niet onmiddellijk gezwicht voor deze kandidaat met zogenaamd nieuwe ideeën en pseudo-jeugd. De bowlingbal ADVERTENTIE Een jaar garantie. Ook voor üw auto de juiste (originele) uitlaat op voorraad! Wij testen gratis het uitlaatsysteem van uw auto. KOM LANGS en vraag de lage uitlaatprijs voor üw auto, gemonteerd door uw specialist: Ster Bandenservice. STER*** BANDENSERVICE Leiden: Zoeter»oudseweg 7 (bij Bouwmarkt Bouwvaria). Tel. 071-769302. Open 8-17.30. za. 9-12 uur. Alphen a/d Rijn: Prinses Margrietlaan 12 (bij Rijnhaven Oost). Tel. 01720-45041. Open 8-17 30, za. 9-12 uur. die Walter Mondale op officieel wedstrijdschoeisel in een ander plaatselijk etablissement met op gerolde mouwen over glad par ket rolde had duidelijk symboli sche betekenis: als hier dinsdag is gestemd liggen Harts ambities goeddeels ondersteboven. Mondale heeft in de opiniepeilin gen een ruime voorsprong. Zelfs Harts belangrijkste adviseur Theodore Sorensen, die al voor president Kennedy mooie rede voeringen schreef, geeft toe dat verlies in New York fataal kan zijn. Als na Michigan en Illinois, ook in New York de boodschap van de ambitieuze senator niet aanslaat, is het onaannemelijk dat die elders in het land nog ge loofwaardig kan worden opge dist. Sterker nog - als Hart in New York niet wint zijn er geen computers nodig om te becijferen, dat hij bij alle nog komende voorverkiezin gen moet zegevieren om te voor komen dat Mondale met een be slissende meerderheid aan gede legeerden in San Francisco op het nationale partijcongres de la kens komt uitdelen. Mondale heeft Hart in de afgelopen weken niet gespaard: onevenwichtig, naief, onervaren, traag en ver ward noemde hij zijn partijge noot onder meer. Een gepikeer de Hart had daar weinig méér te genover te stellen dan handen schudden in guur weder, doch zonder jas om maar contrast te wekken met Mondale's door gaans goed ingepakte verschij ning aan de periferie van New Yorks ongewisse samenleving. De staat New York heeft 285 gede legeerden te vergeven (waarvan er dinsdag 172 worden gekozen). Het is de op een na grootste staat van de VS met bijna 18 miljoen inwoners, 'the Empire State' waar ruim 14 procent van de be volking onder de armoedegrens is terecht gekomen. In die staat ligt dan New York City, niet als hoofdstad (want dat is Albany), maar wel een stad met een bud get dat vele jaren groter was dan dat van de staat. En met een bur gemeester, Edward Koch, die he le nieuwe dimensies heeft gege ven aan een toch al rijke traditie van flamboyante figuren op die post, van Jimmy Walker en Fio- rello LaGuardia tot en met zijn onmiddellijke voorgangers John New York is het grootste media centrum van de wereld en zwelgt in de glamour die dat meebrengt, maar tevens de stad die zijn bouwvallen heeft gemaakt tot bastions van verloedering. Geen treuriger beeld biedt Amerika, dan dat van jonge en vooral zwarte mensen, die weer of geen weer, de godganse dag oranje ballen een tijdlang laten stuite ren op met kippegaas afgezette rechthoeken van zwart asfalt, teneinde die vervolgens te wer pen in de richting van een roesti ge ijzeren ring met een metalen netje op meer dan manshoogte. New York City zodoende vormt bij verkiezingen een toneel met voortdurend wisselende zetstuk ken. Jesse Jackson heeft zo lijkt het de zwarte bevolking succes vol in het geweer geroepen. Bur gemeester Koch en goeverneur Cuomo duwen met bijstand van het partij-apparaat en New Yorks befaamde vakbonden de kar van Mondale. Hart heeft met deze samenleving weinig affini teit. Voor de intellectuelen is hij niet interessant genoeg gebleken en weinigen slaan met sympa thie de bijna hoerig te noemen gretigheid gade waarmee hij de joden benadert, die een derde van het electoraat vormen. Dinsdag dus: Mondale, die in de voorheen beslissend geachte fa se van de voorverkiezingen zo veel geld heeft uitgegeven, dat de vroeger arme campagne van Hart hem nu financieel ruim schoots overvleugelt. Meer dan twintig miljoen mogen de kandi daten volgens de wet in dit sta dium niet besteden en Mondale heeft nog maar een miljoen of zes te spenderen. Dinsdag daarom: Hart, na zijn aan vankelijke overwinningen finan cieel zo gesterkt dat zijn reclame op de televisie al twee weken voor die van Mondale werd ver toond. De kern van de bood schap: Mondale deugt niet. Niet alleen heeft hij deel in het falen van Carters administratie, maar hij heeft ten aanzien van Midden Amerika, zegt Hart, ook geen le ring getrokken uit Vietnam. LIMA (DPA-AFP) - Bij een gevangenisbezetting in de Peruaanse hoofdstad Lima zijn in de nacht van dinsdag op woensdag 19 personen om het leven gekomen en 35 gewond geraakt. Dit heeft de Peruaanse televisie gisteren bekendgemaakt. Een woordvoerder van de politie deelde mee dat 17 gevangenen werden gedood tijdens de bestorming van de El Sexto-gevangenis. Een achttal gevangenen hield het gevangeniscomplex bezet en had 15 medegevan genen en personeelsleden gegijzeld. De bezetters hadden om hun eisen, een vrije aftocht en twee vluchtauto's, kracht bij te zetten een gevange nisbeambte en een gèinterneerde bendeleider gedood. Ook overgoten de bezetters enkele gegijzelde gevangenen met benzine, waarna zij hen in brand staken. Twee gevangenen zijn met zeer ernstige brandwonden in een ziekenhuis opgenomen. Volgens onbevestigde berichten pleegden de twee aanvoerders van de bezetters zelfmoord toen zij zich door veiligheidstroepen omsingeld zagen. revolvers, messen en explo- In januari 1981 was de El Sexto-gevangenis ook al het toneel van geweld dadigheden. Toen kostte een strijd tussen rivaliserende benden personen het leven. BONN Dit weekeinde komen in het Kurort Oberaula in de deel staat Hessen naar schatting 500 ex-SS'ers bijeen. Zij behoorden destijds tot de beruchte derde SS-pantserdivisie 'Totenkopf, dat onder meer verantwoordelijk wordt gesteld voor de moord op 20.000 burgers en Russische krijgsgevangenen in Charkow. Het zogenaamde 'Kameradschaft- door Hans Amesz streffen' wordt gehouden onder de schuilnaam 'vakantiegemeen schap Umensee' en de heren zijn uitgenodigd voor een 'vooijaars- feest met bal na' teneinde een 'vrolijk weerzien van vakantie gangers' te vieren. De vakantiegangers zijn er/g^r ou de kameraden van de Wa.ii'i-SS. Tot 1979 kwamen ze bijeen in Arolsen, maar daar moesten ze verdwijnen na krachtige protes ten van anti-fascisten. Sinds 1982 zijn de SS'ers van de Totenkopf- division onder schuilnaam dan ook te gast in Oberaula. Het begrip 'vakantiegemeenschap Ilmensee' is ontleend aan de naam van het ongeveer 200 kilo meter ten zuiden van Leningrad liggende Ilmen-meer, waar de di visie, aldus secretaris Hoffmann van de vakantiegemeenschap, 'maandenlang dapper stand heeft gehouden tegen de Rus- Nu bekend is geworden wie de deelnemers aan de vakantie-reü nie in Oberaula in werkelijkheid zijn, stroomt het protesten tegen de bijeenkomst van de vroegere SS'ers. Net als vorig jaar in Bad Hersfeld, waar overlevenden van* de Leibstandarte Adolf Hitler met Pinksterenbijeenkwamen, wordt nu ook in Oberaula gede monstreerd. Vakbonden, sociaal-democraten. Groenen, de vereniging van anti fascisten, de joodse studenten vereniging, communisten en an deren gaan zaterdag de straat op om te protesteren tegen het feit dat 'SS-moordenaars nu nog on gestoord bijeen kunnen komen om het militarisme en fascisme te verheerlijken'. Vorige week veroordeelden so ciaal-democraten en Groenen in het deelstaatsparlement van Hessen de bijeenkomst van de rechtsradikalen in Oberaula als 'ontering van de slachtoffers van het nazi-regime'. Afgelopen dins dag deed de sociaal-democrati sche fractie in de Bondsdag het zelfde. Het 'kameradschaftstreffen' in Oberaula wordt net als soortge lijke bijeenkomsten van andere ex-SS'ers een 'affront tegen al die mensen genoemd, die zich in zetten voor het opbouwen van een democratische maatschappij en staat en ervoor willen zorgen dat iets dergelijks als de nazi-tijd nooit meer terugkomt'. In een verklaring stelt de SPD- fractie vast dat de vroegere SS'ers voortdurend het militaris me en een verkeerde opvatting van soldaat zijn verheerlijken en vooral ontkennen dat de SS zich schuldig heeft gemaakt aan oor logsmisdaden. Zij beweren inderdaad allemaal niets anders te hebben gedaan dan gewone Wehrmacht-solda- ten, hun plicht kortom, maar dat wel 'zeer goed'. Dat de Toten- kopf-divisie ook concentratie kampen beestachtig heeft 'be waakt', is volens de 'kameraden' van de vakantiegemeenschap een sprookje. Maar, de derde SS-pantserdivisie 'Totenkopf werd in 1939 door Theodor Eicke opgericht en stond tot 1943 onder zijn leiding. Eicke was de eerste comman dant van het concentratiekamp Dachau en tot zijn dood in 1943 inspecteur van alle concentratie kampen. Deze SS-Obergruppen- fuhrer was de eigelijke uitvinder van de kamp-terreur. In het officiële orgaan van de Hiag (de overkoepelende organisatie van ex-SS'ers: Hilfsgemein- schaft auf Gegenseitigkeit), 'Der Freiwillige', heet het dat de ka meraden zeer tevreden waren over de gastvrijheid in Oberaula. Waarom ook niet, want diezelfde Hiag is vorig jaar door de minis ter van binnenlandse zaken Zim- mermann (CSU) niet meer als rechts-extremistische organisa tie in het rapport van de binnen landse veiligheidsdienst opgeno men. Dat stuitte vooral in Israel op kritiek, maar ook de oppositie van SPD en Groenen vond dit schandelijk. In Oberaula blijven de ex-SS'ers echter welkom. „Die zetten zeker voor een half miljoen mark om", „dat waren toch gewonen solda ten", „na zoveel jaren mag je wel eens vergeten", zijn veelgehoor de argumenten in het 3500 inwo ners tellende stadje. ADVERTENTIE EEN ÉCHT COMPLETE KRANT. OYER VTRELD. STAD EN LAND.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 9