Groepen stelen geneesmiddelen Sparen wordt eenvoudiger! Let a.s. maandag op de "Nieuwe kijk op Sparen!' Rabobank Q Aantal doden heroïne- neemt toe -c Halcion-affaire: nachtmerrie D Middenschool hoeft niet méér te kosten Geen 'eigen' onderwijs Surinaamse kinderen 35®=®, DONDERDAG 29 MAART 1984 DEN HAAG (GPD) - Anti—militaristische groepen hebben in de nacht van maandag op dinsdag medische apparatuur en geneesmiddelen gestolen uit magazijnen van de over heid. Er werd op vier plaatsen tegelijkertijd ingebroken: Hoogwoud (N.H.), Ommen, Numansdorp (Z.H.) en Tiel. Binnenland De magazijnen, onder beheer van het ministerie van welzijn, volks gezondheid en cultuur, zijn be stemd voor medische voorzie ningen in bijzondere omstandig heden. In Ommen en Tiel wer den volgens de anti-militaristen zaken ter waarde van honderd duizenden gulden buitgemaakt. In Numansdorp werd de actie voortijdig afgebroken door poli- tiesurveillance. In Hoogwoud hield de politie dezelfde nacht een busje met gestolen genees middelen uit het daar gevestigde magazijn aan. De vijf inzittenden DEN HAAG (ANP) - De midden school hoeft niet meer te kosten dan het bestaande onderwijssys teem. Dat geldt ook voor de fase in het vervolgonderwijs die daar op volgt. Al naar gelang de groepsgrootte en de kosten van personeel blijft in de goedkoop ste opzet een half miljard gulden over. De duurste opzet van de middenschool kost 900 miljoen gulden meer dan de negen mil jard die nu op rekening van het voortgezet onderwijs komen. Dit heeft een werkgroep van de mi nisteries van onderwijs en we tenschappen en van financiën uitgerekend. Minister Deetman (onderwijs) heeft het eindrapport 'Kosten nieuw stelsel vervolgon derwijs' gisteren naar de Tweede Kamer gestuurd. De werkgroep heeft niet bekeken hoe de kosten er uit zouden zien als de middenschool en de twee de fase van het voortgezet (basis onderwijs zouden worden inge voerd naast het bestaande onder wijs. Volgens de werkgroep is het in principe mogelijk het nieuwe stelsel voor voortgezet onderwijs in te voeren zonder dat er een cent meer op tafel komt. Bij haar berekeningen is de werk groep uitgegaan van een gemid delde schoolgrootte van 413 leer lingen. Deze school wordt in tien jaar ingevoerd, waarbij voledig wordt voorzien in de behoefte aan ruimte. Uit het totaal-over zicht van de werkgroep blijkt dan dat de kosten van huisves ting en van ontwikkeling extra geld vergt. Ze kunnen weliswaar omlaag, maar het is de vraag hoe ver dat kan zonder dat afbreuk wordt gedaan aan de doelstellin gen van het nieuwe stelsel van vervolgonderwijs. Indien de kosten niet omlaag kun nen, kan het nieuwe stelsel niet kosteloos worden ingevoerd zon der dat wordt gekeken naar de schoolgrootte, het aantal jaren dat de leerlingen vervolgonder wijs genieten en naar de perso neelskosten. Hierbij is de ver houding van het aantal leerlin gen per leerkracht van doorslag gevend belang. Gerekend in miljoenen guldens zien de kosten van drie varianten van het nieuwe stelsel er als volgt uit: de goedkope opzet kost 509 minder dan het huidige sys teem, de duurste 904 meer en de opzet daartussen 139 meer. In de ze drie varianten komen de per soneelskosten op 556 minder (goedkope variant), blijven ze ge lijk (tussen-opzet) en zijn ze 673 hoger (duurste opzet). De kosten van huisvesting worden respec tievelijk 47 meer, 110 meer en 173 meer, de ontwikkelingskosten blijven respectievelijk gelijk, en worden 29 en 58 duurder. DEN HAAG (ANP/GPD) - Staats secretaris Van Leijenhorst (on derwijs) wil geen Surinaamse en Antilliaanse kinderen toelaten tot het onderwijs in eigen taal en cultuur voor leerlingen met een niet-Nederlandse culturele ach tergrond. Evenmin voelt hij er voor dit soort onderwijs uit te breiden tot het kleuteronderwijs. Het blijft bestemd voor zes- tot twaalfjarigen tot de nieuwe wet basisonderwijs (volgend jaar au gustus) van kracht wordt. De bewindsman wijst hiermee een aantal wensen uit de Tweede Ka mer van de hand die bij de be handeling van het wetsontwerp voor dit soort onderwijs naar vo ren waren gekomen. Van Leijen horst zei gisteren dat de o'fficiële taal van oorsprong voor Antil liaanse en Surinaamse kinderen het Nederlands is en dat ze daar om niet tot het onderwijs in ei gen taal en cultuur hoeven te worden toegelaten. Dat. zou bo vendien ruim elf miljoen gulden meer (200 leerkrachten) kosten. Volgens Van Leijenhorst is het de bedoeling met het wetsontwerp aan te sluiten bij de bestaande si tuatie. Daarom was hij het niet eens met de opvatting van PvdA, PSP, CPN en de groep-Scholten/ Dijkman dat bij het onderwijs in eigen taal en cultuur niet de offi ciële taal uitgangspunt mag zijn maar de taal die thuis wordt ge sproken. Daarvoor zijn geen leer krachten en leermiddelen be schikbaar, zei de staatssecretaris. Van Leijenhorst zegde toe dat er in juni een notitie over het intercul tureel onderwijs aan de Tweede Kamer zal worden aangeboden. Deze notitie is voor de Kamer on ontbeerlijk bij het bepalen van een standpunt over het onder wijs voor buitenlanders. werden gearresteerd. In een verklaring zeggen de vier groeperingen (Vrouwen tegen militarisme, Onkruit, Basisgroep tegen militarisme en de actie groep Simon) in de magazijnen te hebben ingebroken omdat daar 'kostbare apparatuur, ver bandmiddelen, noodbedden, chirurgische instrumenten, e.d. zinloos liggen weg te rotten. Ter wijl deze spullen overal op de wereld hard nodig zijn'. Bij de buitgemaakte spullen zit volgens de vier anti-militaristi sche groeperingen veel materiaal dat bruikbaar zou zijn in de moeilijke omstandigheden waar onder bevrijdingsbewegingen strijden. Zoals eenvoudige nar- coseapparatuur, operatiemate riaal, materiaal voor het spalken van ledematen, een noodstroom- agregaat, infuusmateriaal. 'We waren verbaasd bij het zien van de medicijnkasten die uit puilden van zuivere morfine, zonder het toevoegingsmiddel waarmee het gebruiksgeschikt wordt gemaakt voor eenvoudige verdovingen', aldus een woord voerder van de actievoerders. De buitgemaakte spullen zullen zo spoedig mogelijk naar hun plaats van bestemming gaan. Over die bestemming wilden de actie groepen niets zeggen. In ons land zijn 60 mibo-magazij- nen in 22 plaatsen gevestigd. Veel molens hard toe aan opknapbeurt VLISSINGEN (ANP) - Ruim 200 van alle Nederlandse molens heeft dringend een opknapbeurt nodig. Van de 1078 molens in ons land zijn er nu echter slechts vijf tien in reparatie, aldus C. Stoker van de afdeling Molens van de Rijksdienst voor de Monumen tenzorg. Vaak wordt alleen maar de buitenkant gerenoveerd. Van het maalvaardig maken van de molens wordt in verband met het gebrek aan financiële middelen tegenwoordig in bijna alle geval len afgezien. De afdeling Molens van de Rijks dienst voor Monumentenzorg heeft 150 uitgewerkte molenres tauratieplannen bestekklaar in de la liggen. Daarvoor ontbreekt echter het geld, aldus Stoker. Het jaarlijks restauratiebudget bedraagt 2,5 miljoen gulden. De helft daarvan gaat op aan onder- houdsubsidies en de rest gaat bijna volledig op aan verplichtin gen die via allerlei fondsen moe ten worden nagekomen". "De dienst heeft nog heel wat mo lenrestauratieplannen af te werken die in het verleden zijn toegezegd. Sommige plannen zijn zelfs al tien jaar oud. We zou den in feite één miljard gulden nodig hebben om aan onze res tauratieverplichtingen te vol doen", zegt Stoker. AMSTERDAM - Meestal is het niet meer dan een berichtje van drie regels in de krant on der de nuchtere kop 'heroine- dode'. Zoals ook deze week weer. Een 27-jarige Duitse toe rist die in een hotelkamertje op het Amsterdamse Damrak aan een overdosis heroïne over lijdt. Maar die jonge Duitser was dit jaar wel al het 17e slachtoffer van een overdosis. En, al even opzienbarend, de elfde oosterbuur die slachtof fer werd. Vorig jaar was het to taal aan slachtoffers niet meer dan tien in de eerste drie maan den van het jaar. Een verontrustende stijging. Hoe komt het dat er vooral veel Duitsers zijn onder die heroï- neslachtoffers? En wat is er te doen aan die desastreuze stij ging van het aantal slachtof fers. door Huub Klompenhouwer Eerst even wat cijfers. Vorig jaar vielen er, gerekend over het hele jaar, 53 slachtoffers door het nemen van een overdosis heroïne. In 32 gevallen ging het daarbij om buitenlandse ver slaafden. En 19 van hen waren Duitsers. Daarnaast nog vier Italianen en drie Zwitsers. Eén slachtoffer is nog altijd niet geidentificeerd en verder be treft het een grote variëteit aan nationaliteiten. De gemiddelde leeftijd van de slachtoffers ligt tussen de 20 en de 30 jaar. In de meeste geval len werden de slachtoffers aan getroffen in hun hotelkamer. Niet in het Hilton of Holiday Inn, maar in een van die tien tallen jeugdhotels en low bud gethotels in de Amsterdamse binnenstad. Die hotels kunnen er weinig aan doen. Simpele stickers met de verwijzing dat er geen hard drugs binnen mo gen worden gebruikt, laat staan verhandeld, helpen niet als een hotelgast op zijn kamer toch een shot neemt. Eenmaal werd er vorig jaar een hotel ge sloten. Dat kwam omdat er werd gehandeld en er ook he- roïneprostitutie werd gepleegd Een woordvoerder van de Am sterdamse narcotica-brigade gevraagd hoe het komt dat er juist zoveel Duitsers slachtof fer worden van zo'n overdosis. Een deel van de verklaring be treft het vervolgingsbeleid in Duitsland. De gebruiker van heroïne wordt daar evenzeer vervolgd als de handelaar. De Amsterdamse politie is van zo'n beleid afgestapt. In de hoofdstad is het 'junks-jagen' verleden tijd en richt het aan- houdings- en vervolgingsbe leid zich vooral op de handela- Dokter G. van Brussel, een van de artsen van de Amsterdamse GG GD die belast is met de drugsopvang, noemt een twee de oorzaak. De heroine in Ne derland is van een veel zuiver der gehalte dan in Duitsland. Gesproken wordt dan over 'factor 3'. De werking van een zelfde dosis is in Nederland liefst driemaal zo sterk. In een voorzichtige analyse wijst hij op de onbekendheid bij de oosterburen met dat verschil in werking. „Het zijn vooral be ginnende gebruikers, die in hun eigen land kennismaken met die heroine, die dan naar Amsterdam komen en in de fout gaan. Een bijkomend pro bleem is volgens dokter Van Brussel dat men ook geen hulp durft in te roepen. De Amsterdamse wethouder Ti neke van den Klinkenberg weigert een samenhang te zien in de toename van het aantal heromegevallen en de plannen van Amsterdam om voor een beperkte en geselecteerde groep verslaafden gratis heroi ne te verstrekken. „Die enor me toename van slachtoffers is overal in Europa waarneem baar. De afgelopen periode heb ik nogal wat rondgereisd om me te oriënteren, maar overal is het hetzelfde geluid". Dat het vooral .veel Duitse slacht offers betreft, wijst ook zij toe aan het Duitse beleid ten aan zien van drugsverslaafden. „Daar wordt vrijwel niets ge daan aan die mensen. Maar om dan te zeggen dat het door de Nederlandse situatie komt dat er zoveel Duitse toeristen slachtoffer worden, is de zaak omkeren. Nog voor Pasen moet er een gro te voorlichtingscampagne van start gaan. In vier talen zal vooral in de door jongere toe risten bezochte centra een fol der liggen die wijst op de geva ren van de heroine, maar ook wat te doen bij geval van een overdosis. En in de jeugdho tels en de low budget-hotels zal een nog wat uitgebreidere fol der worden verspreid. Met de belangrijke mededeling dat het inroepen van medische hulp gegarandeerd niet zal lei den tot bemoeienissen van de politie. „Laatst nog hadden we een slachtoffer. Zijn vriend zat vijf uur lang naast hem, zag dat het misging, maar durfde geen hulp te halen, uit angst de poli tie op zijn dak te krijgen. Ai die tijd had dat slachtoffer nog ge holpen kunnen worden", aldus dokter Van Brussel. Hoe kan men een overdosis her kennen. is dan een logische vraag. Van Brussel: „Je ziet dan dat de man of vrouw steeds afweziger wordt. Gaat lallen, steeds trager gaat ade men, in slaap dreigt te vallen, veelal snurkend ademhaalt en ten slotte in een coma raakt. Dat is dan het laatste stadium. Wat men moet doen is de GG GD waarschuwen, en al die tijd het slachtoffer wakker houden. Zacht slaan, koud wa ter, prikken, maar in ieder ge val voorkomen dat-ie in slaap valt". Ook het aantal Nederlandse slachtoffers is groot. Vorig jaar in Amsterdam 20. Dokter Van Brussel: „Het zijn bijvoorbeeld slachtoffers die gedetineerd zijn geweest, vrijkomen en dan weer hun gebruikelijke dosis nemen. Maar hun dosis is dan op dat moment te groot, omdat hun lichaam er niet langer aan gewend is. Of er is sprake van zelfdoding, maar dat is moei lijk na te gaan achteraf'. Ten slotte: Het cijfer van 17 do den alleen al dit jaar in Amster dam is nog maar het topje van de ellende van die heroinepro- blematiek in de hoofdstad. Want naar schatting sterven er even veel verslaafden in de zie kenhuizen aan infectieziekten, opgelopen door dat heroïnege bruik. <-r fep—ULr am fsp- "Mi "1 Verdachten niet naar ons land PARIJS (ANP) - De twee verdachten van de ontvoering van Heineken en zijn chauffeur Doderer willen niet meer aan Nederland worden uit geleverd. Ze hebben dat gisteren gezegd voor een Parijse rechter. De twee, die ruim vier weken geleden in Parijs zijn aangehouden, moeten nu in april opnieuw voor de vierde maal voor de rechter verschij nen. Door hun wens treedt een andere, langere procedure in werking. De Franse rechter moet nu nagaan of hij de twee tegen hun zin aan Nederland kan uitleveren. Na een zich al jarenlang voortslepend juridisch steek spel zijn vandaag voor de Arnhemse rechtbank de openbare pleidooien gehouden in het Halcion-pro- ces; het grootste geneesmiddelenproces ooit in Neder land gevoerd. Eisers in deze civiele procedure, vertegenwoordigd door de Haagse advocaat mr. E. J. Dommering, stel len dat fabrikant Upjohn van het slaapmiddel Hal- cion destijds via groots opgezette reclamecampag nes en artsenbezoekers huisartsen tot ruim voor- AMSTERDAM- Burgemeester Van Thijn van Amsterdam heeft gis teren in de Nieuwmarktbuurt in de hoofdstad een waterval in werking gesteld op het Zuiderkerkhof. Veel huizen in de Nieuwmarkt- buurt zijn destijds gesloopt voor de aanleg van de metro. Rand het Zuiderkerkhof is een aantal wo ningen weer opgebouwd en is bo vendien een binnenplein aange legd. schrijven verleidde van dit slaapmiddel. Terwijl bo vendien hoge doseringen als normaal zouden zijn afgeschilderd. Tal van Halcion-gebruikers die nu een schadevergoe ding van de geneesmiddelen-multinational verlan- Op de achtergrond de waterval: het gen, zeggen ernstige bijwerkingen van het slaap- water stroomt over een spiegel, middel te hebben ondervonden. Upjohn heeft tot dus- bevestigd op de wand met roos- verre altijd de aan haar adres gerichte beschuldi- Iers voor de afvoer van de hete gingen met kracht van de hand gewezen. metro-lucht. (fotoANP) Rechtszaak rond uitzetting Marokkaanse jongen (12) EDE (GPD) Een kort geding te gen de Staat der Nederlanden is de laatste strohalm waaraan het 12-jarige Marokkaanse jongetje Youssef en zijn vader Ali Hatimi uit Ede zich nog kunnen vast klampen: Youssef kan elk ogen blik uit het land worden gezet Justitie wil Youssef terugsturen naar zijn moeder in Marokko, die echter niet voor haar zoon kan en wil zorgen. Beide ouders zijn ge scheiden en inmiddels weer her trouwd. Youssef woont al gerui me tijd bij zijn vader, diens vrouw en hun twee kinderen in Ede; de nieuwe man van Yous- sefs moeder in Marokko wil de zorg voor Youssef niet op zich nemen. Op 3 september 1982 zette Youssef voet op Nederlandse bodem, maar de direct aangevraagde ver blijfsvergunning werd onlangs afgewezen. Aan het herzienings verzoek dat Hatimi op 16 februa ri indiende, werd geen schorsen de werking toegekend en dat be tekent dat Youssef hangende de procedure al op het vliegtuig naar Marokko kan worden gezet. In kort geding wordt nu een ver bod tot uitzetting gevraagd, zo lang niet tot in hoogste instantie op het herzieningsverzoek is be slist. Volgens Hatimi's raadsman mr. T. J. van Veen is er een rede lijke kans dat in gunstige zin op het verzoek zal worden beslist. „Het niet—verlenen van een ver blijfsvergunning aan Youssef zou getuigen van een onevenre dige Hardheid", aldus de raads man. Het geding dient morgen voor de president van de Arn hemse rechtbank. Nederland. A alten/A chterlioek. 6-pers. bungalow voor wie van rust en ontspanning houdt. Per bungalow per nacht v.a. Hs 89,- Ls Zl." Denemarken. Maak uw eigen 5-17 daagse autorondreis. Half- pension in Deense Kro's. P.p.v.a. 437- BOEK BU DE ANWB. DAT VOORKOMT VERRASSINGEN. België. Petit Han/Ardennen. 4-pers. bungalows in bosrijk, heuvelachtig terrein. Per bungalow OO per nacht v.a. Hs 99,- Ls ZUf Hongarije. Maak uw eigen 6-21 daagse autorondreis. Half- pension in hotels. Per persoon vanaf 422 Duitsland. Wittlich/Moezel. Rustig gelegen hotel. Direct aan bosrand. Mooi uitzicht. Hal/'pension. A A P.p. p.n.v.a. Hs 47,- Ls TU." Span je. A utorondreizen met lo gies en half pension in Paradores. 19 of 24 dagen. P.p.v.a. Hs 1692,- Ls Frankrijk. A ime/Hautes A Ipes. 4-pers. appartementen met uit zicht op de Mont Blanc. Per appartement p. n. v. a. Hs 76,- Ls DD Joegoslavië. A utorondreis 16 dgn, verlenging mogelijk. Haf pension in goede hotels. P.p.v.a. Hs 1373,- Ls Oostenrijk. Bizau/Vorarlbeig. Centraal, rustig gelegen Gasthof. Goede wandelmogelijkheden. Hal/pension. O A P.p.p.n.v.a. Hs 42,- Ls D Ar Groot B rit an n ié. Viif verschillende autorondreizen. Logies/ontbijt of halfpension. Prijzen v.a. Engelse havens. rlrlrl P.p.v.a. Hs 908,-Ls 1 1 1 T ANWB-Leiden. Stationsweg 2. tel. 071-146241. ANWB UW AUTOVAKANTIE IS BELANGRUK GENOEG OM M TE BOEKEN BU HET REISBUREAU VAN DE ANWB. (Hs Hoogseizoen. Ls Laaxscizoen) 40368 ARNHEM (GPD) Eenenveertig Nederlanders, die ooit het inmid dels in ons land uit de handel ge nomen slaapmiddel Halcion heb ben geslikt, liggen daar al jaren wakker van. Zij eisen van de ge neesmiddelen-multinational Upjohn, fabrikant van onder an dere Halcion, een schadevergoe ding als gevolg van het door hun geleden „psychische leed en fy sieke schade" na gebruik van dit slaapmiddel. Deze groep van eisers vormt de harde kern van ruim 600 klagers die zich in 1979 meldden, nadat door de Haagse psychiater dr. C. J. van der Kroef verband was ge legd tussen hallucinaties en zwaar depressieve verschijnse len onder enkele van zijn patiën ten na gebruik van Halcion. Deze door hem geconstateerde symp tomen zouden weer zijn verdwe nen zodra het gebruik van dit slaapmiddel was gestaakt. Van der Kroef bond de kat de bel aan door zijn constateringen te pubiceren in het Nederlande Tijdstrift voor Geneeskunde. Sindsdien heeft de Halcion-af faire de gemoederen in Neder land volop beziggehouden. Ons land was een van de eerste lan den waarin Upjohn met een- Nederlandse vestiging in Ede het „nieuwe en veiliger" slaap middel Halcion als geregistreerd geneesmiddel op de markt mocht brengen. Volgens de fa brikant zou dit nieuwe slaapmid del „specifieker werken" met minder ongewenste bijwerkin gen dan de al langer bestaande tranquilizers en andere kalme ringsmiddelen. Door zeer gerichte reclame, zowel in de vakpers als via de artsen vertegenwoordigers, won Hal cion snel terrein. Dit ondanks het feit dat de ziekenfondsen het duurdere nieuwe middel op fi nanciële gronden nog niet had den toegelaten in hun pakket van medicijnverstrekking. Maar een voorzichtige schatting leerde dat de helft van de particuliere verzekerden in de periode tussen 1977 en 1979 Halcion kreeg voor geschreven, wanneer ze bij dë huisarts om slaapmiddelen kwa men aankloppen. Nachtmerrie Toen de Haagse psychiater met de door hem aan het slaapmiddel Halcion toegeschreven bijver schijnselen tot aan zelfmoord pogingen) toe door depressivi teit in de publiciteit kwam, brak zowel voor fabrikant Up john als voor de Halcion-slik- kers een nachtmerrie aan. Voor- en tegenstanders van het plotse ling verguisde slaapmiddel be streden elkaar heftig. Nadat hon derden klachten over Halcion binnenstroomden werd het mid del voorlopig uit de handel geno men. Vervolgens kwam de Ge neesmiddelencommissie tot de conclusie dat de destijds gewek te suggestie als zou het hier om een veiliger preparaat met min der ongewenste bijwerkingen gaan, een onverantwoorde aan beveling was geweest En aldus werd de registratie van dit ver pakte geneesmiddel geschrapt. Volgens Upjohn echter had de commissie zich zand in de ogen laten strooien en zij stelde de pu bliciteit in de media en de ge neesmiddelenautoriteiten aan sprakelijk „vanwege een over- reactie". De fabrikant begon een beroepsprocedure bij de Raad van State om Halcion alsnog op de markt te plaatsen als geregi streerd geneesmiddel en deze procedure sleept zich nog steeds voort. Interessant is trouwens dat na alle beroering in .ons land over Hal cion dit slaapmiddel in geen en kel ander land op de zwarte lijst is geplaatst. Sindsdien hebben 25 landen, waaronder de ons om ringende, het in Nederland in diskrediet geraakte slaapmiddel goedgekeurd, zodat Halcion in meer dan veertig landen kan worden voorgeschreven. Tol dusverre is geen verontruste stroom van klachten uit het bui tenland gemeld. Sinds de Haagse psychiater zijn geruchtmakende conclusies in de openbaarheid bracht, hebben vele deskundi gen even zovele beschouwingen gewijd aan de Halcion-affaire. De fabrikant zegt de ontwikkeling in haar geheel te betreuren, „te meer daar van sommige z(jde op volstrekt onwetenschappelijke wijze de indruk is gevestigd dat er een direct verband zou be staan tussen het gebruik van Halcion en eventuele nare bij werkingen". geld en goede raad

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 7