actief in I vrije tijd I Werken met de narigheid van een ander Optreden van politieband 5-Mei Comité houdt in Waag expositie over jodenvervolging Dief autoradio betrapt f Leiden DONDERDAG 29 MAART 1984 Ex-directeur C.B. Broekliof kijkt terug op Orthopedische Instrumentmakerij en Schoenmakerij LEIDEN - In de werkplaats hangt een geur van warm me taal. Een instrumentmaker slijpt, stofdoek voor de mond om geen vijlsel binnen te krij gen. Een collega hamert op een paar stalen steunzolen. C.B. Broekhof: "Ik weet precies wat deze mensen maken, maar zelf kan ik het niet, ben geen technicus". Een verhaal over de directeur van de Orthopedi sche Instrumentmakerij en Schoenmakerij, die deze week met vervroegd pensioen gaat. Jaren geleden waren de Instru ment- en Schoenmakerij, ge vestigd aan de Mezenweg een onderdeel van de Anna-kli- niek. Deze orthopedische kli niek werd evenwel opgeheven en ging op in het AZL. Een proces dat niet zonder slag of stoot verliep, want het bestuur van de Vereniging voor Ortho- paedie "De Anna Kliniek" had liever gezien dat de overheid geld had gegeven voor een nieuwe kliniek. Hun verzet was volgens Broek hof onder meer gebaseerd op sentiment. "Ze wilden dol graag dat de Anna-kliniek zou blijven bestaan en dan rede neer je wel eens onlogisch. Ik denk dat men uiteindelijk toch de beste beslissing heeft geno men". De Instrument- en Schoenmakerij bleven be staan. Gewerkt wordt in op dracht van specialisten, af komstig uit het gehele land. Ruim 37 jaar geleden kwam Broekhof in dienst bii de kli niek. "Het was in oktober, *46", weet hij zich nog te herinne ren. Voor die tijd had hij bij een bank aan de Breestraat ge werkt. Beviel hem niet zo, dat werk. Vandaar dat hij zich maar eens tot de de directeur, Guillaume Crommelin, wend de. "Heb geduld jongeman", sprak deze. Waarop Broekhof ant woordde dat geduld inderdaad een schone zaak is, maar dat hij toch niet verwachtte dat dit werk hem in de toekomst wel zou gaan bevallen. Crommelin kon voor die woorden wel be grip opbrengen. Nu was Crom- door Wim Brands melin ook penningmeester van de vereniging voor misvorm den, een vereniging waaronder de Anna-kliniek viel, en zo kon het gebeuren dat Broekhof boekhouder werd van die ver eniging. Steunzolen "Vereniging voor misvormden, ja, zo heette de vereniging in dertijd. Trouwens, pas begin zeventig is de naam veranderd. Die naam paste niet meer bij de huidige tijd, dat was de voornaamste reden voor de verandering. Maar bovendien kregen we vaak brieven van mensen die de naam verbaster den. Die schreven: vereniging van misvormden". Wie 37 jaar in dienst is van een bedrijf - eerst als boekhouder, later als directeur - weet wat er veranderd is. Broekhof: "Klopt. Maar het opvallende is dat er in deze branche weinig verandert. Het is een starre branche. Automatisering dringt bijvoorbeeld niet door. Protheses en steunzolen ma ken. dat is individu-gericht werk. Je kunt niet zeggen: die prothese van meneer Jansen kan meneer Pietersen nu wel gebruiken". Het woord viel al: prothese. Arm en beenprotheses maken ze dus in de werkplaatsen. Maar ook zogenaamde ortheses. Dat is een moderne benaming voor wat ze vroeger beugels noem den. Nog preciezer: een orthe- se houdt het midden tussen een beugel en een corset. Trou wens, corsetten worden ook gemaakt aan de Mezenweg. En steunzolen natuurlijk, stalen en leren. Komen we te spreken over het leed dat het dragen van steun zolen met zich kan meebren gen. "Hoewel", zegt Broekhof, "steunzolen dragen valt nog Links op de foto - met pijp - C.B. Broekhof. Rechts van hem een werknemer die aan een leren been werkt. wel mee. Maar kijk, iemand die een prothese krijgt aangeme ten na een verse amputatie, dat is erg. Met dat leed worden de mensen in de werkplaatsen niet zo direct geconfronteerd, de mensen in de paskamer wel". Aan de Mezenweg kom je niet voor je plezier. Dat hadden we al gemerkt toen we op zoek naar Broekhof per ongeluk in het gedeelte terechtkwamen waar de mensen zaten te wach ten op behandeling. Geen vro lijke gezichten, niemand lach te. "Mensen hebben niet gevraagd om het missen van een been", zegt Broekhof. "Hier moeten komen is een noodzakelijk kwaad. Wij werken zogezegd met de narigheid van een an der. Maar ja, ook in dit werk kun je plezier hebben: als je ziet dat dankzij jou mensen weer uit de voeten kunnen bij voorbeeld". Drama's We bezoeken de ruimte waar mensen bezig zijn met het ma ken van leren beenprotheses. Broekhof neemt een werkstuk in ogenschouw. "Ongeluk ge had", vraagt hij aan de werkne mer. "Inderdaad", antwoordt deze, "dat kun je zien aan de stand van het been". Waarop Broekhof zegt: "Achter dit been schuilt een menselijk dra ma". In een andere ruimte zijn een paar vrouwen bezig met het naaien van corsetten. "Noe men jullie dit nou nog steeds een hessing", vraagt Broekhof, wyzend naar een corset. "Jaze ker", antwoordt één van de vrouwen, "die naam hebben (foto Holvast) we tenslotte altijd gebruikt". Broekhof: "We hebben dus wel eens een brief ontvangen die was geadresseerd aan meneer Hessing". Op de terugtocht komen we langs het portret van Anna Groll.» Zij was de secretaresse van de arts M. Jansen. Naar haar is de kliniek vernoemd. Broekhof blijft even stilstaan bij het portret, zegt: "Ik heb al tijd gezegd dat ik met twee vrouwen getrouwd ben. Met Maria, m'n wettige vrouw, en met haar. N.a deze week heb ik nog één vrouw". LEIDEN - 'Verzet als reactie op de jodenvervolging' is het thema van een tentoonstelling die het 5- Mei Comité van 3 tot en met 8 mei in het Waaggebouw organi seert. Net als in voorgaande jaren wil het comité daarmee de aan dacht vestigen op een bepaald fa cet van het verzet. Met binnen- en buitenlands documentatiema- LEIDEN - Een 27-jarige Leidenaar is gisteravond op heterdaad be trapt bij het slopen van een auto radio. Een voorbijganger die de man aan het werk had gezien, waarschuwde de politie. De Leidenaar was in een voor hem onbekende wagen die gepar keerd stond aan de Pieterskerk- gracht druk aan het sleutelen teriaal "wordt de aandacht ge vraagd voor de noodzaak van een hedendaagse beleving van verzet en bevrijding", aldus het 5 Mei- Comité in een persbericht. De viering van de bevrijding in 1985 wil het comité richten op de gebeurtenissen in en rondom Leiden. Het Leidse verzet zal toen een agent hem op de schou der tikte. Hij bleek onder invloed van verdovende middelen te zijn. Uit de buit kon worden opgemaakt dat de man diezelfde avond ook al twee andere auto's had open gebroken om de radio of casset terecorder te verwijderen. De Leidenaar is ingesloten en de po litie onderzoekt of hij nog meer op zijn geweten heeft. daarin centraal staan. Omdat de voorbereiding daarvoor nu al moet beginnen, zoekt het 5-Mei Comité contact met inwoners van stad en regio wier herinne ringen een bijdrage kunnen leve ren aan de volgend jaar te hou den tentoonstelling. Als contact persoon treedt op F. Kromhout, Klavertuin 2, (tel. 211622). Olgacomplex is bijna vol LEIDEN - Het bedrijfsverza melgebouw Olga zal halverwe ge dit jaar volledig bezet zijn. De behoefte aan goedkope be drijfsruimte voor startende on dernemers in Leiden is aan zienlijk groter. Dat blijkt uit de nog steeds binnenkomende aanvragen van gegadigden voor een ruimte in het bedrijfs verzamelgebouw. Dit concludeert het bestuur van de Stichting Werkgelegenheid Leiden in haar beleidsplan voor 1984. De stichting is on der meer in het leven geroepen om in de voormalige matras- senfabriek Olga aan de Evert- senstraat een broedplaats te scheppen voor beginnende on dernemingen. In het beleids plan wordt de beperkte ruimte in het gebouw, dat inmiddels aan zo'n vijftien bedrijfjes on derdak biedt, als een van de knelpunten genoemd. Het be stuur vraagt zich af of er een wachtlijst aangelegd moet worden of dat naar een tweede gebouw moet worden uitgeke ken. Het bestuur zegt nog maar heel voorzichtig aan een 'tweede Ol ga' te denken. De Financiële kant van een dergelijk project wordt somber ingezien. Er moet niet alleen een gebouw komen, maar er zal tevens ver bouwd moeten worden en de organisatie voor het beheer en voor de begeleiding van de on dernemers zal uitgebreid moe ten wórden. En de begeleiding, aldus het bestuur, is nu al een knelpunt. Veel meer dan 20 uur per week aan bedrijfsad- vieswerk kan de stichting zich niet veroorloven. Dat is vol gens het bestuur nauwelijks voldoende om de werving en selectie van nieuwe kandida ten te verzorgen. Met name de begeleiding van reeds gestarte ondernemers en projecten dreigt in het gedrang te ko men. Het bestuur wil met de gemeente praten over perso neelsuitbreiding ten behoeve van de begeleiding. Bovendien wil de stichting hiervoor des kundige vrijwilligers inschake len. Een derde knelpunt bestaat vol gens de stichting in het onder houd van het Olga-gebouw. Het hiervoor beschikbare geld is eigenlijk te weinig. Tegen vallers kunnen niet opgevan gen worden, aldus het bestuur in haar beleidsplan. Stageplaatsen in Katwijk In Katwijk komen binnenkort voor scholieren 200 stageplaat sen beschikbaar en kunnen bo vendien nog eens 50 schoolver laters ervaring in een bedrijf opdoen. Dat is het resultaat van een enquête die het KBOK, een werkgroep be staande uit vertegenwoordi gers van het Katwijkse be drijfsleven en het onderwijs, heeft gehouden in het zeedorp. In totpal werden 144 bedrijven bezocht. Gezien het resultaat wil de werkgroep al op korte termijn in samenwerking met de gemeente Katwijk en het gewestelijk arbeidsbureau een zogenaamd werkervaringspro ject op poten zetten. Het stre ven is dat belangstellenden ge durende zes weken bij een of meer bedrijven aan de slag kunnen met behoud van hun uitkering. Het wachten is nog op de gemeente, die alle seinen op groen moet zetten. Het is overigens de bedoeling dat de werkgroep actief blijft in het verwerven van nieuwe mo gelijkheden voor met name schoolverlaters. Zo zullen de contacten met bedrijven steeds weer opnieuw worder aangehaald en zullen contac ten worden gelegd met no *De brassband van het muziekgezelschap van de Leidse politie poseert. (foto pr) niet benaderde bedrijven en instellingen. Het KBOK, dat staat voor Kon tact Bedrijfsleven Onderwijs Katwijk, dat al weer enkele ja ren in Katwijk aan de weg tim mert, in het leven geroepen om het bedrijfsleven en het onder wijs beter op elkaar te laten aansluiten en niet te wachten op eventuele voorstellen van 'hoger hand'. Door dit initiatief blijkt Katwijk inmiddels een duidelijke voor sprong te hebben wat betreft de opvang van schoolverlaters op bijvoorbeeld gemeenten als Leiden en Alphen. Overigens reikt de KBOK aan Leiden en Alphen inmiddels wel ideeën aan voor wat betreft het bevor deren van de opvang van schoolverlaters. Dat zal ook vandaag weer het geval zijn tij dens een bijeenkomst in ge bouw Tripodia waar het onder nemers door middel van onder meer een diapresentatie op be tere vormen van samenwer king met het ónderwijs wor den gewezèn. Tilburg loopt voorop De gemeente Tilburg loopt voor op waar het het lenigen van de Financiële nood van burgers betreft. Het bestuur van deze 150.000 inwoners tellende stad heeft een zogenaamd sane ringsfonds geschapen waaruit de schulden van een aantal burgers kunnen worden be taald. De komende vier jaar mag in totaal maximaal een miljoen gulden uit die spaar pot worden gehaald. Dat is een unieke zaak. Geen ge meente in Nederland gaat zover als het gaat om het hel pen inwoners als Tilburg. Maar het is dan ook een plaats met veel problemen, met name waar het de werkloosheid be treft. Het percentage werklo zen ligt dik boven het landelijk gemiddelde. Volgens een woordvoerder van het gemeentelijk budgetadvi- seringsbureau, want zo heet de betreffende instantie ofFicieel, is het zeker niet de bedoeling dat iedereen die denkt maar iets tekort te komen zich bij het bureau moet melden. Er is altijd nog zoiets als de sociale dienst en, in grotere steden, de gemeentelijke kredietbank waar ter dekking van schulden soms leningen kunnen worden gesloten of regelingen kunnen worden getroffen. Het bureau is er voor mensen die er niet meer uitkomen. Voor mensen die van wie de finan ciële positie echt hopeloos is. En wat daarvoor doorgaat be paalt het bureau, gesteund door een commissie van onaf hankelijke adviseurs. Het bud- LEIDEN - De brassband van het Leidsch Politie Muziek Gezel schap geeft morgenavond een concert in de Vredeskerk aan de Van Vollenhovekade. In samen werking met het Haarlems Christelijk Mannenkoor wordt er vanaf 20.00 uur een optreden ver zorgt. De brassband van het L.P.M.G. wordt sind 1975 geleid door diri gent Cees Huisman. De band telt 31 leden. Kaartverkoop begint om 19.00 uur in de Vredeskerk. getadviseringsbureau is trou wens een onderdeel van de ge meentelijke sociale dienst van Tilburg, maar ver van die dienst gehuisvest om burgers niet af te schrikken. Velen schromen immers nog om over de drempel te stappen bij de sociale dienst. Kort gezegd gaat het om mensen die geen uitzicht meer hebben. Die nog over een lange reeks van jaren voor een grote schul denlast zitten en zich nauwe lijks het beleg op hun boter ham kunnen veroorloven. Van de bijna 200 klanten van het Tilburgse bureau bestaat 65 procent uit mensen met een WW-uitkering en een WWV- uitkering (ook anderen maken dus gebruik van het bureau). De gemiddelde schuldenlast van die groep bedraagt 18.000 gulden. Overigens zouden naar inzicht van de gemeerïte Tilburg ge zien hun problemen meer mensen een beroep kunnen doen op het bureau. De ge meente schat dat aantal op ze ker nog eens 200. Voor een aantal is nog best een regeling te treffen, maar er zit ten ook krepeergevallen bij die niet meer te redden zijn. Vol gens een ambtenaar van de ge meente wordt'een belangrijk deel van de schulden veroor zaakt door zogenaamde con sumptieve kredieten (leningen op korte termijn zoals die bij wijze van spreken op alle pagi na's van kranten en tijdschrif ten door banken en particulie ren worden aangeprezen). De tweede oorzaak is achterstand in het betalen van huur en energierekeningen. Veel men sen hebben ook schulden bij postorderbedrijven. Éen gemeentelijke kredietbank of de sociale dienst biedt in de ze gevallen weinig soelaas. "Daar gaat het toch meestal om een lening, dus ook een consumptief krediet. Daarvoor moet de klant kosten en rente betalen. Zijn schuld wordt dus eigenlijk groter, terwijl juist de opzet is die spiraal van toene mende schulden te doorbre ken", aldus de directeur van het bureau. Vandaar dat in sommige gevallen de gemeen te de schulden betaalt. Dat geeft pas werkelijke verlich ting en opluchting. Vele gemeenten volgen de ont wikkelingen van het budgetad- viseringsbureau op de voet. Maar tot nog toe is geen enkele andere gemeente ertoe overge gaan een fonds te scheppen voor mensen met grote finan ciële problemen. "We worden wel vaak gebeld door andere sociale diensten, maar daar is het nog bij gebleven", aldus een woordvoerder van de ge meente Tilburg. Kledingworkshop In het Leids Vrijetijds Centrum is deze maand een workshop kleding begonnen. Op maan dag- en woensdagmiddagen kan iedereen tussen een en vijf uur terecht om kleding te ma ken of te vermaken. Er zijn twee naaimachines aanwezig. Stoffen en garen zelf meene men. Inlichtingen Breestraat 66, telefoon 146449. Sociëteit Jeugdscoiëteit Time gaat na en kele weken gesloten te zijn ge weest weer beginnen. Jongeren vanaf 13 jaar zijn om acht uur welkom in wijkgebouw Staal- wijk. Muziek (1) In Aniba's Muziekkamer Heren straat 1) speelt vrijdag de groep Klinker uit Amsterdam. Deze viermans formatie speelt volksmuziek uit verschillende landen. Aanvang 21.00 uur. Muziek (2) Het scholierencentrum 't Bree- liuys gaat zaterdag ook weer open en laat de groep Putain, Putain swingende new wave spelen, 't Breehuys aan de Breestraat is van acht tot twaalf uur open. Muziek (3) In het Leids Vrijetijdscentrum aan de Breestraat treedt zater dag de bekende Delftse groep De Div op. Nederlandstalige new wave van niveau, menen de organisatoren. De zaal gaat om 21.00 uur open. Toneel De Leidse theatergroep M3 voert vrijdag in het LVC het stuk 'Kinderen in je achterhoofd' op. Het stuk werd speciaal ge maakt voor het tribunaal 'Wij klagen aan... de kinderbescher ming'. Centraal staan twee te huisbewoonsters en een groeps leidster. Aanvang 22.30 uur. Swingavond In het LVC wordt vrijdag de tweewekelijkse swingavond ge houden. De zaal gaat om 21.00 uur open en de LVC-diskjockey draait oude en nieuwe plaatjes. Wandeltocht De Wandelkring Leiden en om streken organiseert dit week einde bos- en duinwandeltoch ten in Noordwijkerhout. De af standen variëren van vijf tot en met vijftien kilometer. Be ginpunt is café De Duinpoort, Langevelderlaan 22, Noord wijkerhout. Starttijd varieert van 10.00 tot 14.00 uur. Lezing Het Spiritistisch Genootschap Leiden organiseert maandag in zaal Lage Morsweg 14a een avond. Dominee Meiners uit Soest praat over 'Wat is is nu eigenlijk spiritisme?'. Aan vang 20.00 uur. CDA-vrouwen Het CDA-vrouwenberaad houdt maandag zijn jaarvergade ring. Na afwikkeling van enke le huishoudelijke zaken praat politievoorlichter H. Langen- doen over 'agressie' en 'vanda lisme'. De bijeenkomst wordt gehouden in het Petruszaaltje naast de Petruskerk aan de Lammenschans weg. Klussencursus In het Leidse Volkshuis wordt een klussencursus voor vrouwen georganiseerd. Aanmelden kan nog bij het Volkshuis (tel. 149180), elke donderdagmid dag wordt er geklust. Een deel van het voormalige Olgacomplex in Leiden. Het gebouw is nu bijna geheel bezet door jonge ondernemers, die met behoud van uitkering een bedrijfje hebben opgezet (archieffoto)

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 6