a] is Steeds hiervoor moet wijken' Dat je Kantoorgebouw verrijst in mei langs spoorlijn ouw energiezu woningen bij vo baat al grote flo ouw energiezuinige ^woningen bij voor baat al grote flop Huis': zoeken naar een ander huis -t TR: buurtvoorziening t Mostertcomplex alleen nogelijk met huizen erin Bij genoeg geïnteresseerden -Öestuur 'Ons ïïdVrouw fietst tegen auto op Leidenaar (58) krijgt half jaar voor handel in cocaïne neen ïl? Uw Gasbedrijf adviseert. /mm btadb/eeld ïïdVrouw fietst tegen auto op 3 Denkt u ook aan een nieuwe CV-ketel? Sen wiet /co/mm Rommelmarkt i! INDERDAG 29 MAART 1984 et ilDEN Een buurtvoorziening rantf» het Mostertcomplex is gemak- heueUjker te realiseren wanneer in wat jet complex ook woningen wor- •ak *en opgenomen. Dat stelt PPR- r j |aadslid Rob van Lint in schrifte- gi^jke vragen aan burgemeester en adef^houders. Hij vindt dat dit ge- imispeven betrokken moet worden Dij het onderzoek dat op het mo ment wordt gedaan naar de haal- i wi>aarheid van een buurtvoorzie- n ynng in het Mostertcomplex. rstr# buurtorganisaties in de binnen- dkeftad geven de voorkeur aan het Dkl^IDEN - Mevrouw mr. R. Gaar- deijandt-Meiners is benoemd tot no- tij \taris in het arrondissement Den ïoetjHaag met als standplaats Leiden. Mevrouw Gaarlandt was kandi daat-notaris in Valkenburg (ZH) en zij volgt in Leiden jhr. mr. avois.C. Roëll op. Mostertcomplex als onderko men voor een sociaal culturele voorziening. Daarbij zou het complex dan ook wel een aantal woningen en bedrijfjes moeten huisvesten. Het college dacht aanvankelijk aan de voormalige school aan de Middelstegracht als buurtvoorziening, maar zeg de later toe onderzoek te doen naar de haalbaarheid van het Mostertcomplex. Daartoe zou een projectgroep worden inge steld. Deze projectgroep, aldus raadslid Van Lint, heeft echter geen op dracht gekregen de mogelijkhe den van woningen in het com plex te onderzoeken. Daarnaast mist Van Lint het beloofde over leg met de buurtorganisaties en vraagt hij zich af wanneer de pro jectgroep het resultaat van haar onderzoek aan de raad zal voor leggen. Zo moet het er binnenkort aan uitzien langs de spoorlijn. Als er tenminste genoeg geïnteresseerden z 'Kantorenhuis'. ;tej (vervolg van pagina één) ianiEIDEN - Al anderhalf jaar was stejde Protestants Christelijke adfl Stichting van ouders en vrien- ;n 4 den van de verstandelijk gehan- dicapten op zoek naar een pand. lind vorig jaar stuitte de stichting vo| op een huis aan het Ambrosiadal 3j}jin de Merenwijk. De eigenaar VQiWerd benaderd en men over- mJwoog de woning te kopen. Tot j zover niets aan de hand. Bewoners van de dalen kregen lucht van de op stapel staande transactie. Sommige mensen wa ren verontrust. Wat ging er ge beuren met het huis? Anderen stelden zich ronduit vijandig op: in onze buurt geen verstandelijk gehandicapten. De mensen van 'Ons Huis' beslo ten de stemming in de buurt maar eens te peilen. Begin fe bruari werd een avond belegd in LEIDEN - De eerste paal voor het nieuwe kantoorgebouw aan de Schipholweg, gelegen langs de spoorlijn, naast het PTT-kantoor, gaat eind mei de grond in. Dat wil zeggen: wanneer althans de verwachte behoefte aan kleine, moderne kantoren ook daadwer kelijk blijkt. De ontwikkelaar van het plan is het Amstelveense Kantorenhuis NV, voortgekomen uit het in scholenbouw gespecialiseerde Holland Housing Corporation. Het bouwwerk bestaat uit twee afzonderlijke 'torens', gekoppeld door een tussenstuk. De totale bruto vloeroppervlakte bedraagt 5200 vierkante meter. Het ge bouw telt vijf bouwlagen (bega ne grond en vier verdiepingen). Volgens directeur Deerenberg van de naamloze vennootschap zijn er beleggers geïnteresseerd in het project. De totale bouwkos ten bedragen zo'n twaalf miljoen gulden. Daarbij zijn de grond- kosten (afkoop van de erfpachts canon) van 1.7 miljoen gulden in begrepen. De grond is eigendom van de Nederlandse Spoorwe gen. Kantorenhuis NV mikt met het bouwplan op de kleinere admini stratieve bedrijven. Het gebouw is ingedeeld in eenheden van 65 vierkante meter. De eenheden kunnen echter ook gecombi neerd worden en per verdieping kan men totaal duizend vierkan te meter huren of kopen. Uit marktonderzoek van Bakkenist. Spits en Co en uit een steekproef onder 100 Leidse bedrijven zou gebleken zijn dat de behoefte aan dergelijke kantoorruimte groot is. Deze week wordt een advertentie campagne gestart en op de bouwplaats een bord geplaatst. Ten slotte hoopt men gegadig den te werven door een premie van 5000 gulden in het vooruit zicht te stellen voor snelle reser- veerders. Blijkt half mei de be langstelling toch tegen te vallen, dan wordt het project opnieuw bestudeerd en uitgesteld. Maar de kans op mislukking acht men klein. De 35.000 vierkante meter kantoorruimte aan de Plesman- laan was binnen anderhalf jaar bijna geheel gevuld. Leiden kent nauwelijks leegstand van kan toorruimte, aldus de gemeente. 'BEIDEN - Een 51-jarige vrouw uit Leiden reed gistermiddag op de Lan- i°g gegracht tegen een auto op. De vrouw wilde per fiets de zebra ter hoog- "ai te van de Aldimarkt oversteken, maar zag door de geparkeerd staande tra| auto's niet dat er een auto van links aankwam. De vrouw is met onbe kend letsel overgebracht naar het AZL. DEN HAAG/LEIDEN - Het Haagse gerechtshof heeft een 58-jarige Leide naar veroordeeld tot negen maanden gevangenisstraf (waarvan drie maanden voorwaardelijk) wegens handel in cocaine. De man heeft bekent een aantal Leidse studenten in het verleden van verdovende middelen te hebben voorzien. Hij zei het spul te hebben verkocht om zijn eigen cocaïne te kunnen betalen. De Leidenaar was eerder, door de Haagse rechtbank, tot een jaar gevan genisstraf veroordeeld (waarvan drie voorwaardelijk). Omdat hij die straf te hoog vond, was hij bij het gerechtshof in hoger beroep gegaan. Het gerechtshof veroordeelde de man gisteren dus tot negen maanden gevangenisstraf, waarvan ook weer drie maanden voorwaardelijk. De 58-jarige Leidenaar, die een aanzienlijk aantal veroordelingen achter de rug heeft, was al twee keer eerder veroordeeld voor het overtreden van de opiumwet. ADVERTENTIE Dit is een publikatie van de in VEGIN samenwerkende Gasbedrijven. LEIDEN - Een experiment met de bouw van dertien energiezuinige woningen in de binnenstad van Leiden is, nog voordat de eerste paal de grond in zou gaan, uitge draaid op een grote flop. Het wo ningbouwplan, met een uniek verwarmingssysteem, is door een researchbureau als waarde loos bestempeld. De gemeente Leiden heeft daardoor ijlings van het oorspronkelijke bouwplan afgezien. Volgens de uitvinder van het energiezuinigplan komt dat omdat de gemeente er geen cent voor over had. De bedoeling van het experiment was dat door een superisolatie en een bijzondere tegelkachel de stookkosten van de woningen el slechts een derde deel zou gaan bedragen van de kosten van nor male, goed geïsoleerde wonin gen. De dertien woningen zou den zo goed worden geïsoleerd dat af- en aanvoer van lucht via een elektrisch systeem zou moe ten plaats hebben. In de woningen zou een zogenaam de tegelkachel worden gebouwd die de kamers verwarmd. Niet door lucht in aanraking te bren gen met een verwarmd opper vlak, maar door middel van stra- lingswarmte. Deze stralings- warmte zou behaaglijker zijn dan 'jl de warmte van een centrale ver- ;I) warming en zou het energiever- Ji bruik belangrijk omlaag bren- !Ij gen. De tegelkachels zouden na- "j melijk slechts twee tot drie keer "jj per dag gedurende een korte tijd gestookt hoeven te worden. Alle warmte die in de met gas ge- b stookte kachels wordt gestopt J zou na verloop van tijd de ka- jj mers van het huis bereiken en 'I door de superisolatie langdurig worden vastgehouden. Er zou geen warmte via de schoorsteen het huis kunnen verlaten het- J geen wederom een flinke bespa- Ij ring met zich zou meebrengen. I? Een bijzonderheid van de wonin- gen was verder dat de van buiten toegevoerde lucht zou worden opgevangen in lucht- of zonne collectoren. Dit zijn een soort platte, glazen broeikassen waar- De telefoonbunker aan de Morsweg wordt halverwege komende maand gesloopt om plaats te maken voor een metershoog gebouw van defensie. Daar zijn de omwonenden niet zo blij mee. (foto Holvast) kol vvcivuig Vdii jjdgma ccji/ laruEIDEN - Al anderhalf jaar was stejde Protestants Christelijke adfl Stichting van ouders en vrien- ;n 4 den van de verstandelijk gehan- dicapten op zoek naar een pand. lind vorig jaar stuitte de stichting voj op een huis aan het Ambrosiadal 31}jin de Merenwijk. De eigenaar VQiWerd benaderd en men over- mJwoog de woning te kopen. Tot J zover niets aan de hand. .Bewoners van ae aaien Kregen lucht van de op stapel staande transactie. Sommige mensen wa ren verontrust. Wat ging er ge beuren met het huis? Anderen stelden zich ronduit vijandig op: in onze buurt geen verstandelijk gehandicapten. De mensen van 'Ons Huis' beslo ten de stemming in de buurt maar eens te peilen. Begin fe bruari werd een avond belegd in 'n*lEIDEN - Een 51-jarige vrouw uit Leiden reed gistermiddag op de Lan- i°g gegracht tegen een auto op. De vrouw wilde per fiets de zebra ter hoog- "ai te van de Aldimarkt oversteken, maar zag door de geparkeerd staande tra| auto's niet dat er een auto van links aankwam. De vrouw is met onbe kend letsel overgebracht naar het AZL. kerkelijk centrum De Regen boog. Niet alle bewoners waren tegen de komst van geestelijk ge handicapten, anderen wel. Bart Smeenk van 'Ons Huis': "Op die avond hebben we de mensen eens uitgelegd wat die depen dance nu precies inhoudt. We hadden de indruk - en niet ten onrechte - dat veel mensen niet eens wisten waar ze het over had den". De sfeer was niet bepaald aange naam: vooral een paar mensen die een protestbrief naar het mi nisterie hadden geschreven ver zetten zich heftig tegen de komst van de verstandelijk gehandicap ten. Intimidatie, is een goede typering voor hun gedrag vindt Smeenk. "Iemand zei: als die mensen hier komen bezetten we gewoon het huis, of we spijkeren alles dicht". Smeenk vervolgt: "Er werden har de, gemene dingen gezegd". Ar gumenten waarmee de tegen standers kwamen aanzetten, en die werden geformuleerd in be zwaarschriften: het huis is niet geschikt voor verstandelijk ge handicapten, te gehorig, en bo vendien is het toch onverant woordelijk om die gehandicap ten zelfstandig te laten wonen. Smeenk: "Die mensen weten dus absoluut niet waar ze het over hebben. Ze praten maar wat. Uit gesprekken is mij gebleken dat veel tegenstanders eigenlijk maar één bezwaar hadden: hun huis zou onverkoopbaar wor den". Inmiddels heeft het bestuur van de stichting besloten het huis maar niet aan te kopen. Smeenk: "Het LEIDEN Komend weekeinde wordt in de Groenoordhallen weer de 'Rommelmarkt Sport In' gehouden. Er nemen dit keer meer verenigingen (109) deel dan ooit, die hun spulletjes aan de man trachten te brengen.. Er is ook een muziektent waar het he le weekeinde optredens in zijn. De markt wordt morgenavond geopend en is in het weekeinde hele dagen geopend. in de koude buitenlucht kan worden opgewarmd. Deze voor verwarmde buitenlucht zou wor den gebruikt om sommige ruim ten in de huizen bij te verwar men. Het idee voor de bouw van de ener giezuinige woningen is afkom stig van ambtenaar Herman de Mooy, van de directie volkshuis vesting van de gemeente Leiden. De tegelkachel en de bijzondere zonnecollector is een vinding van H.J. Dorrestijn van het Ad- viesburo voor Energiebesparing te Zoetermeer. Dorrestijn heeft zich evenwel, enkele maanden voordat de bouw van de eerste drie woningen in mei zou begin nen, teruggetrokken uit het pro ject. "Om reden dat zijn honora rium te laag zou zijn, maar de werkelijke reden ligt op een an der vlak", meent Herman de Mooy. "Er werden aan Dorrestijn een aan tal concrete en lastige vragen ge steld over het verwarmingssys teem", aldus de gemeente-amb tenaar. Toen het hem te heet on der de voeten werd, haakte hij af en liet de gemeente met de brok ken achter. "Ik heb hem dat zeer kwalijk genomen", zegt Herman de Mooij verbitterd. De grootste teleurstelling moest evenwel nog komen. Een onaf hankelijk adviesbureau voor re search en planontwikkeling, dat de gemeente in de arm nam om het plan nog eens te bekijken, re kende haarfijn voor dat van het energiezuinige systeem van Dor restijn helemaal niets klopte. Een teleurstelling met alleen voor De Mooij, die vol overgave aan het alternatieve woningbouw plan had gewerkt, maar ook voor de negen aspirant-kopers die bij na vanaf het begin bij de voorbe reidingen van het bouwplan wa ren betrokken. "We hebben een jaar voor nop aan het plan ge werkt", stelt De Mooy vast. "Beter ten halve gekeerd dan ten hele gedwaald", redeneert de ge meente-ambtenaar evenwel. "We kunnen geen verwarmingsys teem gaan inbouwen waarvan we niet zeker zijn dat het voor de volle honderd procent werkt. Het energiezuinige systeem met de tegelkachels is daarom uit de woningen gehaald". De ontwerper van het energiezui nige systeem, H. J. Dorrestijn, zegt nog steeds achter zijn plan te staan en niet voor het ver wachte resultaat te zijn weggelo pen. "Mijn belangrijkste grief is geweest dat de gemeente het plan voor een appel en een ei wil de realiseren. Maar als je een wo ning wilt bouwen die, wat ener giezuinigheid betreft, met kop en schouders boven andere uit steekt, en die z'n tijd technisch vooruit is, dan kan dat niet voor een paar honderd gulden meer. Eén van de redenen om er een punt achter te zetten was dat het oorspronkelijke plan in de loop der tijd helemaal werd uitge kleed omdat het steeds goedko per moest". "Een andere grief is dat in het neie project veel tijd ging zitten zon der dat ik daarvoor naar evenre digheid werd betaald. Ik had mijn opdracht al in de zomer van vorig jaar voltooid toen het plan werd ingediend bij het ministe rie van volkshuisvesting. Voor alle maandenlang durende be slommeringen die daarna volg den, werd ik niet gehonoreerd. Ik heb maar een eenmansbedrijf je en kon dat op een gegeven mo ment niet bolwerken. Het is merkwaardig dat de gemeente na mij blijkbaar wel een duur ad viesbureau kon inhuren omdat het plan te ingewikkeld voor ze was geworden", aldus Dorres tijn. Bouwplan gewijzigd Architect Boudewijn Veldman heeft, in opdracht van de ge meente, het oorspronkelijke bouwplan gewijzigd in een plan voor dertien woningen zonder toepassing van de zogenaamde tegelkachel en zonnecollectoren. "Het worden wel woningen die energiezuinig zijn", verklaart een medewerker van het architecten bureau. Er is nu gekozen voor zekerheid in plaats van voor een experiment. De dertien woningen worden be ter geïsoleerd, krijgen speciaal glas en worden voorzien van een zuinig luchtverwarmingssys- teem. "Het blijft dus gaan om woningen waarvan de stookkosten lager zullen zijn dan van een normale woning", aldus gemeente-ambte naar De Mooy. Vijf van de aspi rant-kopers hebben zich evenwel teruggetrokken nu het experi ment met de tegelkachels is ko men te vervallen. De bedoeling van de gemeente is dat half mei toch gebouwd gaat worden en dat gegadigden worden gezocht voor de negen woningen waar voor nog geen kopers zijn. De dertien woningen worden ge bouwd op drie verschillende plaatsen in de stad: aan de Vol- lersgracht, de Ir. Driessenstraat en aan de Kerksteeg. De koop prijs zal ongeveer 150.000 gulden gaan bedragen. De financiële strop die de gemeente heeft gele den, door het plan met de tegel kachels, wordt niet op de kopers verhaald. Morsmuur (1) Bewoners van de Morsweg kre gen vorige week vrijdag de schrik van hun leven toen er ineens een brief de bus ingleed van defensie, hun naaste bu ren. De voormalige Duitse tele foonbunker aan de Morsweg zal half april gesloopt worden, zo luidde de brief. En ongeveer drie maanden daarna zal wor den begonnen met bouwactivi teiten voor een nieuwe vleugel aan het gebouw van defensie. Het gaat om 'ingrijpende bouwwerkzaamheden'. De bewoners schrokken niet zo zeer van de sloop van de bun ker. Integendeel, door de sloop zou juist eindelijk eens ruimte komen voor een tuintje van vijf meter lang. Verbijsterd werd echter gereageerd toen bleek dat op acht meter afstand van hun huizen een muur van bijna tien meter hoog zou verrijzen. Een muur die vijf woningen aan de Morsweg en Paul Kru- gerstraat zou inbouwen en nog een paar andere woningen in de schaduw zou zetten. Eenmaal bekomen van de eerste schrik, gingen de bewoners na wat er nog te redden viel. Me vrouw J.E. Bergers-Goudeau van Morsweg 5: "Dat bleek niet veel te zijn. Bij de gemeen te kregen we te horen dat de plannen een maand ter inzage hebben gelegen en dat ze het al zo raar vonden dat wij geen be zwaar hadden gemaakt. Maar wij hebben echt nóóit bericht gehad van de plannen totdat kolonel Van den Beemt van defensie het ons vorige week vertelde". De bewoners zijn verslagen. "Nu hebben we eindelijk zicht op een tuintje en dan zal alles wor den verpest door zo'n hoog ge bouw dat alle zonlicht tegen houdt. En dat niet alleen. De ambtenaren zitten straks ook op acht meter afstand achter de ramen. Die kunnen zo bij ons naar binnen kijken". De bewoners nemen defensie ove rigens niets kwalijk. "Die moe ten nu eenmaal bouwen, maar de gemeente had ons de gele genheid moeten geven be zwaar te maken". Morsmuur (2) Ambtenaar Hans Meijer van di rectie stadsvernieuwing vindt dat de bewoners wat minder bestuur stelt zich op het stand punt dat het voor de verstande lijk gehandicapten niet leuk is om in een buurt te wonen die deels bestaat uit vijanden. We zoeken verder naar een ander huis". Niet alle bewoners van de dalen hebben zich vijandig opgesteld. M. de Graaf, moeder van een ver standelijk gehandicapt kind, bij voorbeeld niet. Ze zegt: "Het is toch vreselijk dat je moet wijken voor het standpunt van dit soort mensen, die niet eens weten waarover ze praten. Het lijkt wel alsof je terugkeert naar de tijden van vroeger. Ik vind dit beangsti gend. Vandaag verzetten zc zich tegen verstandelijk gehandicap ten, morgen zijn het de bejaar den en overmorgen Turken. Denken die mensen niet na?" hoog van de muur moeten bla zen. "De bewoners hebben tweemaal de kans gehad te rea geren. Daar is geen gebruik van gemaakt". Hij put uit zijn herinnering: in 1981 toen het bestemmingsplan werd vast gesteld, heeft dat in de krant gestaan en toen er een bouw vergunning werd verleend, is daar ook in de plaatselijke dag bladen melding van gemaakt. "Vervolgens heeft het inder daad een maand ter inzage ge legen en we hebben er niets van gehoord". Volgens Meijer is er trouwens nog wel contact geweest met één van de bewoners. "En die was al blij dat het gebouw niet tien meter hoog zou worden, zoals aanvankelijk gepland". Meijer komt tot een afronding: "Het is dan ook alleen maar ga lant geweest van de genie dat ze die brief hebben verstuurd. Dat had dus eigenlijk niet ge hoeven". Veel verder dan het kastje en de muur komen de bewoners er in elk geval niet mee. B.J. Spookrijden (3) Bij de politie en de NZH zijn ze tevreden na de eerste spooknj- dag in de Breestraat. Slechts vijftien foutparkeerders wer den op de bon geslingerd en de de takelwagen van Van de Ameele hoefde geen enkele keer in actie te komen. Om tien uur gisterochtend werd de Breestraat weer in twee richtingen opengesteld voor het autoverkeer. Van NZH-zij- de verwachtte men de nodige problemen. NZH-er C. Sweegman: "Omdat veel automobilisten zijn ge wend aan het éénrichtingsver keer en dus dikwijls de bin- nenbocht nemen waneer ze van het Kort Rapenburg de Breestraat indraaien, waren we bang dat er zich nogal wat ha chelijke situaties zouden voor doen. Ik had gistermiddag zelf in de Breestraat poolshoogte willen nemen, maar de weers omstandigheden waren van dien aard dat ik het verstandi ger vond om binnen te blijven. Hoe dan ook, mij heeft wonder boven wonder geen enkele klacht bereikt dus ik neem aan dat de omschakeling soepel is verlopen". Politievoorlichter Dick Grave- land beaamt dat: "Het bureau parkeercontrole heeft extra toezicht gehouden en slechts op vijftien voorruiten een bon hoeven plakken. Hier en daar en af en toe moesten met name buschauffeurs nauwkeurig manoeuvreren door fout ge parkeerde auto's, maar echte problemen zijn er niet geweest. We hebben dan ook geen enke le keer tot wegslepen hoeven te besluiten". Dick Graveland is niet alleen te vreden over de herinvoering van tweerichtingsverkeer in de Breestraat, maar ook over het gedrag van de automobilisten tijdens de acht maanden dat zij over de marktenroute werden geleid wanneer zij de richting van het Kort Rapenburg op moesten. Graveland: "We hebben daar ei genlijk geen enkele klacht over gehad. Zelfs niet wanneer de Prinsessekade of zo weer eens voor een deel was opgebroken. Alle ongemak is zonder mor ren geaccepteerd. Ik vind een woord van waardering aan het adres van de Leidse automobi list in dit geval dan ook zeker op z'n plaats". Woorden uit de mond van een fa natieke fletser. We zijn met stomheid geslagen. J.V.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 3