Voor koper in premie sfeer meer veili Achtergrond Shell helpt met duurzame polymeerwas voor een zeer laag prijsje van f6,95 mita Nieuwe regeling woningmarkt Shell helpt met betere service en scherpe prijzen DONDERDAG 29 MAART 1984 Varia PAGINA 17 „Ik schilder omdat het mijn reactie is", meldt Henriëtte H. Delange uit Amsterdam in het bijschrift waar van de schilderijen van De Zon dagsschilders in de Nieuwe kerk in Amsterdam vergezeld gaan. Gistermiddag is de tentoonstelling geopendtot en met maandag 2 april zal ze dagelijks van 11 tot 6 uur te bezichtigen zijn voor een toe gangsprijs van 3 gulden (2 gulden voor jongerenpaspoort en 65-plus- sers). Vorig jaar, toen deze tentoon stelling voor de eerste keer georga niseerd werd, waren er 330 deelne- mes met 660 schilderijen, dit jaar is het aantal deelnemers verdubbeld (ongeveer 700), maar omdat ze nu maar êén schilderij p.p. mochten inbrengen, is het aantal schilderij en ongeveer hetzelfde gebleven. Om de kosten te drukken (het gaat tenslotte om oprechte amateurs), wordt voor het ophangen gebruik gemaakt van de schotten die nog een weékje blijven staan van de voorafgaande tentoonstelling van de 36 Nederlandse galerieën. Het zelfde systeem dus als de zoon van Annie M. G. Schmidt toepast, door met de musical van zijn moeder mee te reizen met een kindermusi cal die speciaal 'in' het decor van de 'grote' musical is geschreven, waardoor die hoge decorkosten ten minste bespaard worden! Ik was dinsdagmiddag een paar uur in de Nieuwe Kerk toen daar de schilderijen door de deelnemers werden ingebracht. Een lange rij vrijwilligsters (ik zag de vrouw van een burgemeester, de vrouw van een ministeriële voorlichter, en de vrouw van een televisiejour naal) zat met elk een bakje kaarten met 3 letters van het alfabet voor zich, zodat een snelle verwerking van alle zondagsschilders verze kerd was. Een violiste speelde viool om de stemming erin te houden, en de vele vrijwilligers hingen intus sen de schilderijen, soort bij soort, aan de beklede schotten, na eerst professioneel een horizontaal touw tje te hebben gespannen om er zeker van te zijn dat de onderkanten van de schilderijen op gelijke hoogte kwamen te hangen. De sfeer op zo'n midddag is - hoe zal ik dat nu eens typeren? - van een vertederende, verlegen verbroe dering. Aan de manier waarop wildvreemden met elkaar begin nen te praten over hun ernstig ge nomen hobby merkje dat zij een ge heim met elkaar delen dat hen (als leden van een broederschap) bindt. De mens is zo kwaad nog niet, - denk ik, als ik daar tussen door loop, af en toe een schilderij om draaiend dat vooralsnog tegen een schot op de grond staat om te zien wat de schilder of schilderes op het met plakband bevestigde velletje A-4 over zichzelf en het schilderij te melden heeft. Er blijkt uit dat men pas op latere leeftijd met schilderen is begonnen, zoals mevrouw H. J. H. Sternfeld-Mikina: „Op 60-jarige leeftijd ben ik zonder lessen met schilderen begonnen. Het was bedoeld als een „passe- temps", maar dat is het allang niet meer. Ik heb het schilderen nog niet geheel te pakken, maar het schilde ren heeft mij wel geheel te pakken". Of men schildert om een herinne ring vast te houden, zoals Cees Schouten uit Heemskerk: „Het schilderij is ontstaan naar aanleiding van opgedane impres sies tijdens mijn wandeltocht van Heemskerk naar Rome in 1980. Het is in 1983 door mij geschilderd. Door mij is getracht om de lente in dit Eifel-landschap vast te leggen, naar een vluchtige schets". Of men heeft zich laten inspireren door andere schilders, zoals Nol Zoutman uit Zaandijk: ,JJa het zien van Joegoslavische naieven op glas in 1980 ben ik zelf begonnen met het schilderen op glas. Ook op linnen heb ik het wel geprobeerd, maar dat ligt mij niet". Of men wil uiting geven aan zijn verontrusting, zoals Carla Hazelof uit Zwaag: „Het schilderij met als titel 'Nacht-' merrie op Waarheid' is ontstaan doordat ik de atoombom een be dreiging vind. Meestal krijg ik mijn ideeën als ik 's nachts in bed lig". Of men wil iets vastleggen van zijn directe omgeving, zoals Kiek Lu- cas-Bruchner uit Breukélen: „ln de naaste omgeving van mijn huis bevindt zich een klein wit boerderijtje, waar elke maandag wéér een veelkleurige was aan de lijn wappert. En steeds opnieuw word ik getroffen door het decora tieve, haast schilderachtige, van zo'n waslijn. Die mij tevens wat nieuwsgierig maakt naar de bewo ners van dat boerenhuisje (want wie zouden er horen bij die blauwe werkbroek, dat kinderjurkje, die potsierlijke bedsokken?). Op een re genachtige middag kreeg ik de be hoefte om dit tafereeltje te gaan schilderen. Zomaar, uit mijn herin nering. Een wat poëtische weerga ve. Van zomaar een waslijn". Of men legt iets vast dat verdwij nen moet of al verdwenen is, zoals Fried de Vries-V.d.Berg uit Am sterdam: „Een fantasie olieverfschilderij als nostalgische herinnering aan de paar stevige winters uit mijn jeugd in de vroege jaren veertig. Toen konden we schaatsen met familiele den en vriendjes op het ijs van de Amstel, dé rivier van mijn ge boortestad. Ook heb ik erop afge beeld de baanveger, die voor een paar luttele centen de baan sneeuwvrij hield, en de attributen, zoals ladders, hand- en melkkar. waarop wij stadskinderen zo graag speelden" door José Smits Zo langzamerhand vallen de meeste premiewoningen (waarvan de bouw meestal na 1 januari is begonnen) on der de nieuwe premieregeling. Volgens die nieuwe rege ling zijn de premies veel lager: maximaal 5500 gulden (voorheen maximaal 8400 gulden). Dat lijkt ongunstiger maar dat hoeft niet. De staatssecretaris van volkshuisves ting heeft die premies niet verlaagd om te kunnen bezui nigen. Hij heeft bet systeem veiliger willen maken voor kopers met lage, gelijkblijvende inkomens. In het oude systeem was de eerste premie weliswaar hoog maar jaar lijks werd dat 300 gulden minder. In het nieuwe systeem begint de premie laag op 5500 gulden, maar dat bedrag blijft een flink aantal jaren gelijk. In het oude systeem moest de koper zorgen dat zijn inkomen steeg om de lastenstijging elk jaar bij te houden. Zoals ieder weet, zit het de laatste tijd nogal tegen met stijgen de inkomens. Voor de meeste mensen geldt dat het salaris gelijk blijft of zelfs daalt bijvoorbeeld als wordt ingele verd voor arbijdstijdverkorting). In het nieuwe systeem loopt de koper geen gevaar als het inkomen gelijk blijft of een beetje zakt. Behalve de hoogte van de premies is nog veel meer veran derd. In bijgaand artikel proberen we de nieuwe regeling voor zowel de premie A als de premie B regeling uit te leggen. Het ministerie van volkshuisvesting heeft er sinds kort ook een nieuwe brochure over beschikbaar. Die kan in Den Haag worden aangevraagd (070-264201). Veel ge meenten hebben de brochure ook beschikbaar. Ook in het nieuwe premiesysteem zijn er twee soorten premies: A en B. De A- premies zijn het hoogst en het meest gunstig voor lagere inkomens. Twee dingen zijn van belang in de premie-A-regeling. Het inkomen van de koper en de prijs van de woning. Het laatste is het eenvoudigst. Een premie-A-woning mag niet meer kosten dan 132.000 gulden. In de randstadgebieden mag dat 10.000 gulden meer zijn. De inkomensgrenzen zijn overal gelijk. Een koper mag niet meer verdienen dan maximaal 42.500 gulden per jaar. Het gaat niet om bruto- of netto-inko men, maar belastbaar inko men. Dat ligt doorgaans ruim (minstens enkele duizenden guldens) onder het bruto-j aar- inkomen. Inkomens van part ners of andere inwonenden worden bij elkaar opgeteld. Eventuele inkomsten van kin deren tellen echter niet mee. Hoe lager het inkomen is onder die grens van 42.500 gulden, hoe meer premies men krijgt. Iedereen krijgt in principe elk jaar 5500 gulden premie maar wie veel verdient, krijgt dat bij voorbeeld slechts tien jaar. Wie minder verdient bijvoorbeeld twintig jaar. Lastig Hoeveel jaren kunnen de pre mies doorlopen? Die vraag is moeilijk te beantwoorden. In het oude systeem was het nog redelijk simpel. Het ministerie keek naar de hoogte van het in komen en bepaalde dan een premie die jaarlijks afnam met 300 gulden. Nu gaat dat anders. Het ministerie heeft namelijk een hele nieuwe gedachte ge lanceerd. Er is gezegd: laten we kijken wat een koper met een bepaald inkomen zelf aan hypotheeklasten kan opbren gen. Dat zal bij lage inkomens niet zo veel zijn. Wat de koper zelf aan rente en aflossing niet kan betalen, neemt het rijk voor zijn rekening. Het rijk neemt in feite een deel van de hypotheeklening over. Dat deel kan aardig hoog zijn. Er zijn drie inkomensgroepen. In de laagste inkomensgroep (tot en met een jaarinkomen van 32.500 gulden) zegt het rijk: wij betalen rente en aflossing van 48.000 gulden van de hypo theeklening. Ligt het inkomen tussen 32.500 en 37.500, dan neemt het rijk 42.000 gulden hypotheeklening voor zijn re kening. Ligt het inkomen tus sen 37.500 en 42.500, dan neemt het rijk 36.000 gulden hypo theek voor zijn rekening. Een voorbeeld maakt het sys teem duidelijk. Stel dat koper Henk uit de laagste inkomens groep een woning koopt voor 130.000 gulden en hij leent daarvoor het hele bedrag. Het rijk zal van de 130.000 gulden hypotheeklening dan (denk beeldig) 48.000 gulden afzon deren en daarvan rente en af lossing subsidiëren. De koper zelf moet dan nog rente en af lossing betalen voor een be drag van 82.000 gulden (dat is 130.000 min de 48.000 die het rijk betaalt). Rechtstreeks Het rijk betaalt dus rente en af lossing over 48.000 gulden. Dat gebeurt in de vorm van 5500 gulden premie per jaar. Die premie wordt net zo lang gege ven tot die 48.000 gulden is af gelost. Hoe lang dat duurt, hangt af van de hoogte van de rente. Als de rente hoog is, duurt het langer voordat het stuk is afgelost met jaarlijks 5500 gulden. Het kan vijftien jaar duren (als de rente laag is) of dertig jaar (als de rente hoog is). Koper Henk hoeft van zijn lening niet meer te betalen dan rente en aflossing over genoemde 82.000 gulden. In dit systeem wordt de hypotheek slechts denkbeeldig gesplitst. De ko per hoeft geen twee hypothe ken te nemen, maar sluit een normale lening op normale voorwaarden af. Alleen op het ministerie zal denkbeeldig de 48.000 worden afgezonderd om te berekenen hoe lang de pre mie moet worden uitgekeerd. Het ministerie zal de premie voortaan rechtstreeks aan de bank betalen als de koper daar toestemming voor geeft. Dan zal het geld automatisch ge bruikt worden voor de aflos sing van de lening. De bank die de lening verschaft, kan (en zal) dat ook vaak eisen. Veel gemeenten die gemeente garantie geven, zullen diezelf de eis van verplichte aflossing hanteren. Maar als de koper dat wil (en zijn bank en de gemeente gaan ak koord) dan kan hij nog steeds de premie zelf rechtstreeks krijgen. In dat geval kan de ko per alsnog besluiten de premie voor aflossing te gebruiken. Maar wie dat wil mag er ook een nieuwe auto van kopen, al vindt men dat op het ministe rie niet zo verstandig. Controle Hoewel het nieuwe systeem uit gaat van gelijkblijvende inko mens komt het natuurlijk vaak voor dat inkomens toch stijgen of dalen. Men kan promotie maken, van baan veranderen, de partner kan een betaalde baan vinden, de koper die eerst alleen woonde krijgt een werkende partner erbij en der gelijke. Na vijf jaar van bewo ning controleert het ministerie of de inkomens nog op onge veer hetzelfde niveau liggen. Als het (gezamenlijk) inkomen gestegen is, zal de premieduur worden verlaagd. Wie boven de fatale grens van 42.500 gul den komt, krijgt in principe geen premie meer. Maar om de overgang te verzachten en loopt de premiebetaling nog drie jaar door. Het omgekeerde van de situatie komt ook voor. De inkomens kunnen gedaald zijn. De pre mies worden in dat geval ech ter tussentijds niet verhoogd. Daar is één belangrijke uitzon dering op. Als de kopers des tijds twee inkomens hadden en één van de twee inkomens valt helemaal weg, dan kan verho ging van de premie worden aangevraagd (of eigenlijk ver lenging van de premieduur). Men hoeft niet te wachten tot er vijf jaar voorbij zijn. Op het moment dat het inkomen weg valt, kan al een aanvraag wor den ingediend. Het tweede inkomen moet echt volledig wegvallen. Als een van de twee partners werkloos wordt (en dus veel geld inle vert) dan is dat voor eigen risi co. Ook als een van de twee parttime gaat werken en het in komen zakt, kan geen premie verhoging worden aange vraagd. In feite is de regeling op dit punt alleen gunstig voor echtparen die kinderen krij gen. Als de vrouw ophoudt met werken op het moment dat ze kinderen krijgt, wordt de premie verhoogd. Blijft de vrouw nog in deeltijd werken dan zit dat voordeel er niet in. Oppassen Voor een groep kopers is het op passen geblazen. Dat zijn die mensen die van jaar tot jaar sterk wisselende inkomens hebben. Wie dit jaar een pre miewoning koopt, moet name lijk het inkomen van vorig jaar opgeven. Er zijn twee gevallen waarin dat verrassend veel uit werking heeft. Het eerste voorbeeld is gunstig. Een echtpaar, Martin en Paula, verdiende samen vorig jaar 30.000 gulden. Dat is niet zo hoog omdat Martin studeerde, geen werk en ook geen uitke ring had. In 1984 krijgt hij, een maal afgestudeerd, een baan. Samen verdienen ze nu 60.000. Ze besluiten een premiewo ning te kopen. Omdat het geza- melijk inkomen van 1983 bepa lend is (en dat was slechts 30.000) zal het ministerie 48.000 gulden Vein hun hypotheekle ning 'overnemen'. Pas na vijf jaar volgt de eerste inkomens controle en zullen de premies wegvallen (al geldt nog de overgang van drie jaar). In to taal krijgen Martin en Paula acht maal 5500 gulden uitge keerd. Nu het ongunstige voorbeeld. Dat gaat precies van het omge keerde uit. Paul en Els ver dienden vorig jaar samen 50.000 gulden. Els weet dat ze in 1984 ophoudt met haar volle baan omdat ze nu al zwanger is. Hun inkomen zal in 1984 la ger zyn. Dan kunnen ze beter een jaar wachten met het ko pen van een premie-A woning omdat toch het hoge inkomen van 1983 bepalend zal zijn. B-premies Dit laatste voorbeeld brengt ons op een ander belangrijk gege ven. Wie meer verdient dan 42.500 gulden kan nog best een premie-A-woning kopen. Het ministerie zal dan echter geen A-premies geven. Wel bestaat de mogelijkheid dat er dan B- premies worden verstrekt, ook als de woning niet in die B-ca tegorie valt. Het inkomen moet dan tussen 42.5000 en 70.000 gulden liggen. Daarmee komen we automatisch op de premie-B-regeling. Die is eenvoudiger dan de A-catego rie. Wie B-premie wil ontvan gen mag niet meer verdienen dan 70.000 per jaar. Ook hier gaat het om het gezamelijk in komen van koper(s) en inwo nenden. De premie is 5000 gulden per jaar. Iedereen krijgt die premie minstens twee keer. Afhanke lijk van de prijs van de woning wordt de premie langer gege ven. Hoe goedkoper de wo ning, hoe vaker de premie wordt uitgekeerd met een ma ximum Vein vijf keer. Maxi maal kan men dus 25.000 gul den premie krijgen. Als de woning niet meer dan 132.000 gulden kost wordt vijf jaar lang 5000 gulden verstrekt. Ligt de prijs van de woning tussen 132.000 en 142.000 gul den dan wordt vier jaar lang de premie verstrekt. Tussen 142.000 en 152.000 wordt de premie nog drie keer gegeven en tussen 152.000 en 162.000 wordt tweemaal premie gege ven. Is de woning duurder dan vervalt de premie. Voor de ge bieden in de randstad moeten genoemde prijzen met steeds 10.000 gulden worden ver hoogd. ADVERTENTIE De vogeltjes fluiten weer. Het zon netje komt door. En dus geven we de auto een lekkere voorjaarsbeurt. Daarom komt Shell met een su blieme polymeerwas die de lak voor ziet van een duurzaam bescherm- laagje. Dat houdt roest en aanslag op afstand. En laat uw auto glimmen als nieuw. De prijs is slechts f 6,95. Alweer een aardig voorbeeld van Shell's filoso fie dat betere service best scherp ge prijsd kan zijn. ADVERTENTIE Ga ze J>' zien U'1 bij uw dealer lii Van den Burgh b.v. Kantoonnachines en -meubelen Breestraat 11, 2311 CG Leiden Telefoon 071 -125876 Stakingen in Frankrijk tegen forse staalsanering METZ/NANCY (DPA/RTR) - De meesten van de arbeiders in de Lotharingse ijzer- en staalindus trie hebben gisteren volgens hun vakbonden gestaakt. Zij tekenden daarmee op voorhand protest aan tegen een plan voor de hervorming van de industrie, waarover de regering in Parijs vandaag een beslissing zal ne men. Dit plan zou een verlies van tussen de 15.000 en 25.000 arbeidsplaat sen in de staalindustrie in Lotha ringen en het noorden kunnen betekenen. De arbeiders blokkeerden gisteren in het kader van hun actie gedu rende enige tijd de spoorlijn Pa rijs-Straatsburg ter hoogte van Nancy, blokkeerden wegen, stortten vuil in het Rijn-Mar- nekanaal en verbrandden 3.000 exemplaren-van het plaatselijke Oostfranse blad ,Est Republi- cain' in Neuves-Maisons. In het Westfranse Caen, dat even als Neuves-Maisons tot .dode stad' was verklaard door de staal- arbeiders, gingen betogende ar beiders van een Normandisch staalbedrijf op de vuist met ver tegenwoordigers van de rechtse gemeenteraad, die onder leiding staat van senator-burgemeester Jean-Marie Girault. België De Europese commissie heeft gis teren haar goedkeuring gehecht aan het saneringsplan voor de Belgische staalindustrie, aldus industriecommissaris Davignon. Eerder ging de commissie ak koord met het Luxemburgse plan en een deel van het West- duitse plan. De Belgische regering mag van de commissie het staalbedrijf Coc- kerill-Sambre met 51,2 miljard frank te hulp komen, in ruil voor een vermindering van de warm- wals-produktiecapaciteit met 1.15 miljoen ton, plus een ver mindering van 250.000 ton als on derdeel van een overeenkomst met het Luxemburgse bedrijf Arbed. In totaal zal de produktie van Cockerill-Sambre terug moeten van 9,7 miljoen ton in 1980 naar 7 miljoen ton in 1985, een vermindering van bijna 28 procent. In februari van dit jaar heeft de Eu ropese Gemeenschap 9,976 mil joen ton staal geproduceerd. Dat is 3,4 procent meer dan in januari en 8,8 procent meer dan in fe bruari van het afgelopen jaar. De vraag naar staal steeg vorig jaar voor het eerst sinds 1978.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 19