'Die kans moet ik wel pakken' 5 T Lammers rekent op eigen kracht Ritzege voor Planckaert Spijbelaars vallen vanwege de automatisering door de mand Lankhaar naar FC Den Haag Nederlaag zaalteam van UVS In R5-competitie RKC wil ook naar betaalde voetbal Schoolverzuim minder bij hogere opleidingen Gnephoek vraagt koningin om 50 kilometer per uur Inspecteur opent school Politie zoekt fietser vergeefs DONDERDAG 29 MAART 1984 ALPHEN AAN DEN RIJN Morgen speelt Joop Lankhaar met het Nederlands elftal voor 16- en 17-jarigen in het EK-kwalificatieduel tegen en in Duitsland zijn tiende jeugdinterland. Volgend seizoen hoopt de zeventienjarige Alphense voetballer een kans te krijgen in de hoofdmacht van FC Den Haag. Lankhaar, nu nog speler van de amateur club ARC, is op weg zijn langgekoesterde wens in vervulling te doen gaan. "Ik heb van jongsaf aan al profvoetballer willen worden. Bij Den Haag kan ik die kans te krijgen. Die moet ik pakken, anders krijg ik er later spijt van". Vrijdagavond kwam Lankhaar in De eveneens aanwezige belang- stelling van eredivisieclub FC Haarlem ten spijt koos hij voor een eenjarig C-contract bij de re sidentieclub, "omdat ik bij Haar lem slechts op amateurbasis te recht kon en het voorstel van Den Haag beter was". zijn ouderlijke woning met de Haagse bestuursvertegenwoor- diger Eddy Hartman en trainer Rob Baan tot overeenstemming. LEIDEN - Het programma van de zaalvoetbalcompetitie voorzag gisteravond in één duel. De hoofdklassers UVS en Bax trof fen elkaar in de Groenoordhal- len. De Voorhouters wonnen na een spannende strijd met 3-4, na dat de ruststand een gelijke stand (2-2) te zien had gegeven. Voor Bax troffen Jan Homan en Theo van Kampen ieder twee maal de roos. Namens UVS te kenden Hans van Eijgen en Will Henskens (2x) voor de treffers. In Gouda oefende Lugdunum te gen het Gouds zaalvoetbalteam. De Leidenaars bleken te sterk voor de Gouwenaars. Nadat de score halverwege al het betere voetbal van de 'Kikkers' in cij fers (1-3) had uitgedrukt, werden de boeken gesloten met een 4-9 overwinning voor Lugdunum. "Bovendien", vult Lankhaar aan, "heb ik bij Den Haag meer kans om in het eerste te komen. Ik be gin in het C-elftal en als het lukt probeer ik het eerste te halen. We hebben afgesproken dat ik snel een kans krijg. Als het goed gaat, tenminste. Dat lijkt me logisch. Er zal natuurlijk ook een portie geluk bij komen. Je weet niet hoe het loopt met blessures, schorsingen e.d. Ik heb er in elk geval vreselijk veel zin in". Lankhaar, werkzaam in de bouw, heeft zijn plan inmiddels getrok ken. "Ik ga halve dagen werken en 's middags trainen. Voor me zelf heb ik besloten dat ik thuis blijf wonen en iedere dag met de trein op en neer ga reizen. Dat reizen heb ik er voor over. Ik wil van mijn hobby mijn werk ma ken". Het is tot nu toe snel gegaan met de Alphenaar. Drie jaar geleden maakte hij de overstap van vier deklasser Alphen naar ARC, waar hij tussen meer getalenteer- - de jeugd terecht kwam. Hij vond er al snel een plaats in de A-selec tie en speelt nu al weer voor het derde seizoen in ARC's hoofd macht. Vrijwel tegelijkertijd met zijn over gang naar deze derdeklasser kwam hy via het jeugdplan Ne derland in aanmerking voor het nationale team voor 14- en 15-ja- rigen. "Dat was in het begin wel even wennen. Ik was een vreem de jongen in de bijt. De meeste spelers kwamen van betaalde clubs. En ik kwam van een ama- teurcluppie". Bondstrainer Bert van Lingen was snel geporteerd van de degelijke, vrijwel foutloos opererende Lankhaar want hij werd al snel tot aanvoerder gekozen. "Nu speel ik al drie jaar bij de natio nale jeugd. Eerst als laatste man en later als voorstopper. En het gaat wel redelijk elke keer. Je wordt een stuk rijper door wat je allemaal meemaakt", vindt hij zelf. Waarop vader Joop aanvult: VELSEN (ANP) Twee man en een vrouw sterk verde digt het Nederlandse Renault-team dit seizoen de vorig jaar door Jan Lammers veroverde Europese beker in de R5-turbo competitie. Lammers, de Europees kampioen, is de kopman en wordt in het slotjaar van de bekendste merkenrace van het vastenland in de rug gesteund door routinier Michael Bleekemolen en de nieuwelinge Amee Post. ijeugdinternationaljoop Lankhaar"Een droom gaat Dijkm "Hij heeft nog nooit gezegd dat hij goed gespeeld heeft. Zo is ie niet". Joop jr. fel: "Dat moet je tegen een voetballer nooit zeg gen. Dat is niet goed voor hem". Joop Lankhaar weet wat hij wil en past zich aan zijn ambities aan. "Bij ARC heb ik op het midden veld gestaan en nu sta ik weer vleugelverdediger. Het maakt mij allemaal niet uit. Op het mid denveld spelen is beter voor je ontwikkeling, dat wel. Je loopt veel en krijgt het meeste balcon tact. Maar de trainer, of dat nu meneer Kroese of meneer Van Lingen - alle twee prima trainers - is, bepaalt waar je staat. Als ik maar in de basis sta, dóér gaat het mij om". Mede door zijn vaste plaats in het Nederlands jeugdelftal speelde Lankhaar zich al vroeg in de be langstelling van betaalde clubs. Vóór FC Haarlem en FC Den Haag hun belangstelling toon den, hebben ook clubs als Feye- noord, Sparta en FC Utrecht naar zijn diensten gelonkt. "Vo rig jaar hebben we met die clubs al gepraat. Maar er werd steeds gesproken over een komst op amateurbasis. Daar wilde ik niet aan, dat is me te onzeker. En wat belangrijker was, ik voelde me toen nog te jong en wilde nog graag bij ARC in het eerste spe len. Ik denk dat nu het moment gekomen is om de stap te wagen. En ik wil zo ontzettend graag", heeft hij het slagvaardige FC Den Haag, na overigens een maand bedenktijd, hoopvol zijn ja-woord gegeven. WIM VAN WANROOY Lammers zelf rekent nauwelijks op de hulp van de 24-jarige Zaan- se, die aan haar tweede jaar in de autorensport begint. "Amee Post heeft nog weinig ervaring. Met de turbo heeft ze nauwelijks kilo meters gemaakt. Amee zal het in de eerste races moeilijk genoeg krijgen zich te kwalificeren. Het is gedurfd van Renault en van Amee dit avontuur aan te gaan, maar de tijden dat je als debutant de zaak in de autosport op zijn kop kon zetten, zijn voorbij drukte de 28-jarige Lammers sommige te hoog gespannen ver wachtingen rond zijn als de nieu we "Liane Engeman" gepresen teerde collega de kop in. Volgens de teamleiding werd Amee Post binnengehaald van wege de vlotte toezeggingen van haar persoonlijke sponsors en haar onmiskenbare talenten. In 1983 werd de Noordhollandse blondine zesde in de nationale DEPANNE (ANP/Belga) - De driedaagse van Depanne is hard op weg de driedaagse van Pete: Post te worden. Ook op de twee de dag was de hoofdprijs voor de ploeg van de Amstelvener. De Belg Eddy Planckaert won de tweede etappe over 208 kilome ter van Herzele naar Depanne. Het was de dertiende overwin ning van de succesvolste wiel renner van dit seizoen tot nu toe. Planckaert had bij de eindstreep een licht voorsprong op een groep van veertig renners. De Belg Eric Vanderaerden, even eens van de ploeg Post, won de sprint voor zijn landgenoot Fran cis Vermaelen. Bert Oosterbosch behield de leiding in het alge meen klassement voor Vande raerden, die eerste werd in het punten- en het bergklassement. De suprematie van de ploeg Post was in de tweede etappe zo groot dat toen de beslissende ontsnap ping tot stand kwam de comple te ploeg van de partij was. De tweede rit werd verreden onder barre weersomstandigheden. Het regende van start tot finish. Na 31 kilometer probeerde Van deraerden met De Roo, Van Lancker en Van Bindsbergen een lange ontsnapping tot stand te brengen. Ondanks het afstop- pingswerk van leider Ooster bosch en ploegmakkers werd de voorsprong nooit groter dan an derhalve minuut. De Belgische ploeg van Knetemann leidde een tegenaanval. Na 71 kilometer gaven Van Binds bergen, Vanderaerden en Van Lancker hun vluchtpoging op. De Roo reed nog even door, maar werd even later ook ingehaald. Na 112 kilometer viel het peloton in verschillende stukken. In de voorste waaier reden alle Post- renners. Schoopjans en Vermae len probeerden in de slotfase te ontsnappen uit de kopgroep. Walter Planckaert haalde de vluchters terug, waarna zijn snel le broer Eddy met een korte solo de etappe won. Francesco Moser verkeert nog steeds in topconditie. De wereld uurrecordhouder behaalde giste ren zijn derde overwinning op de weg binnen elf dagen. Na Mi- laan-San Remo en het criterium van San Ventiamo won de Ita liaan de Ronde van de Etna, een semi-klassieker over 192 kilome ter op het eiland Sicilië. Moser voorkwam een eindsprint tegen de sprinter Pierino Gavazzi door een demarrage tijdens de laatste kilometers. WAALWIJK (ANP) - De Waalwijkse hoofdklasser RKC dient deze week een aanvraag in voor toela ting tot het betaalde voetbal. Gisteravond stemden de leden tijdens een speciaal daarvoor gehouden vergadering in met het voorstel van het bestuur. De stemverhouding was 121 voor en 86 tegen. De club heeft in principe reeds trainer Leen Looyen voor het ko- mend seizoen gecontracteerd. Looyen zal evenwel alleen in dienst treden, indien de KNVB de aanvraag honoreert Het bestuur, dat de overstap heeft voorbereid, gaf de leden gister avond opening van zaken wat de financiële gang van zaken be treft voor de komende jaren. Er is reeds een sponsor gevonden. De KNVB had eerder RKC laten weten dat men de club wilde toelaten op voorwaarde dat de ex-landskampioen amateurs (81 en 82) een periodetitel zou halen, hetgeen afgelopen zondag ge beurde. Van de Brabantse clubs in het betaald voetbal hebben alleen FC Den Bosch en Willem II bezwaren tegen de overstap van RKC. Waalwijk ligt slechts twintig kilometer van Tilburg en Den Bosch verwijderd. De KNVB heeft ook een aanvraag voor toelating tot de eerste divisie gekregen van Emmen. leerlingenklasse, de Metro-cup. Lammers verwacht op eigen kracht zijn Europese titel te kun nen prolongeren. Vorig jaar ver beterde hij bij testritten zijn ei gen ronderecord op Zandvoort al met zes-tiende van een seconde. Door het vrijgeven van de turbo- druk stijgen de topsnelheid en het vermogen van de Franse wa gens behoorlijk. Bovendien wor den de krachtbronnen van de au to's van Lammers, Bleekemolen en Post speciaal geprepareerd tot een vermogen van 210 pk. Voor de beroepscoureur Jan Lam mers vormt zijn greep uit het een miljoen hoge prijzengeld in de turbo-competitie een redelijk deel van zijn jaarinkomen. "Maar mijn voornaamste inkomsten ko men uit het promotionele werk bij autodealers, grootwinkelbe drijven en shows in den lande", aldus de vroegere Formule-1- coureur. De Zandvoorter vreest derhalve het oordeel van de rech ter over zijn vierde snelheids overtreding in een proeftijd van twee jaar, eind vorig jaar op de Schipholweg. Lammers schudde toen in zijn Alpine Renault de achtervolgende Porsche van de rijkspolitie af met een snelheid van boven de 240 kilometer per "De domste streek uit mijn leven. De stoppen sloegen toen bij mij door. Door de publiciteit rond de overtreding ben ik ondertussen zwaar genoeg gestraft. Per dag wordt ik zeker twee keer aange houden door de politie, die me verdenkt van illegaal rijden. Ik heb mijn rijbewijs nog steeds en verwacht, dat de rechter het me laat houden. Net als een taxi chauffeur kan ik niet buiten dat papiertje. Voor het racen kan ik het nog wel missen. De auto- sportfederatie, de KNAF, geeft in dat soort speciale gevallen toch wel een licentie en anders kan ik nog uitwijken naar het buitenland. Het probleem ligt bij de andere aspecten van mijn be roep. Ik moet de provincie in voor promotie-werk. Ik kan daar als bekend autocoureur toch moeilijk per taxi worden voorge reden", aldus Lammers, die nog geen dagvaarding binnen heeft en hoopt op een alternatieve straf. ALPHEN AAN DEN RIJN De automatisering van het bevolkingsregister en de leerlingenadministra tie blijkt in Alphen een doelmatig wapen in de strijd tegen de notoire spijbelaars. De gemeente heeft vorig jaar meer kin deren die bij geen enkele school voor het basis- of voortgezet onderwijs staan ingeschreven, opge spoord dan in de jaren daarvoor. De problemen vallen in Alphen overigens wel mee. In totaal ble ven 45 kinderen in de leeftijd van acht tot achttien jaar een dag of meer van school weg of stonden helemaal niet als leerling inge schreven. Dat is te lezen in het jaarverslag van de leerplicht ambtenaar van de gemeente, me vrouw A.M. Blessing. In het basisonderwijs spijbelden in 1983 zeven jongens en zeven meisjes. Het voorgezet onderwijs kreeg te maken met 31 spijbe laars, van wie veertien jongens en zeventien meisjes. Van de kin deren die van school wegbleven waren elf van buitenlandse af komst. Voor het spijbelen hadden de leer lingen uiteenlopende redenen, aldus het jaarverslag. Sommige kinderen hadden problemen thuis, anderen hadden juist moeilijkheden op school of wa ren van huis weggelopen. De scholen voor lager beroepson derwijs krijgen meer met spijbe laars te maken dan de wat hogere opleidingen, zo blijkt uit de cij fers. De chef van de afdeling on derwijs, D. Adelaar, geeft hier voor als mogelijke verklaring dat kinderen die op een 'hogere' op leiding zitten, veelal meer gemo tiveerd zijn. Buitenlanders De buitenlandse kinderen vormen nog steeds een apart probleem. Adelaar: "Zij komen uit een heel andere cultuur, waar de nood zaak van het naar school gaan niet altijd wordt ingezien. En dat levert wel eens problemen op". Vooral de meisjes worden op een bepaalde leeftijd geacht hand- en spandiensten in het gezin te ver richten als bijvoorbeeld de moe der ziek is. Krijgt de gemeente met dergelijke gevallen te maken, dan probeert zij via een hulpverlenende in stantie voor buitenlandse werk nemers de ouders te bewegen hun kinderen toch naar school te laten gaan. De samenwerking van scholen met hulpverlenende instanties is volgens Adelaar overigens erg belangrijk. De in stanties moeten zich niet opdrin gen, maar het moet wel duidelijk zijn dat de school leerlingen kan doorverwijzen. Extra werk Dankzij de automatisering van het bevolkingsregister zijn kinderen, die helemaal niet naar school gaan, makkelijker te achterha len. De part-time leerplichtamb tenaar heeft daardoor in 1983 veel extra werk gekregen. Zo veel, dat haar werktijd is uitge breid. Zij bezoekt de ouders en de scholen en probeert in rede lijk overleg de problemen tot een oplossing te brengen. Op het onregelmatige schoolver zuim, het af en toe spijbelen, is moeilijker grip te krijgen. Kinde ren spijbelen wel eens zonder dat de school daarachter komt. De cijfers zijn wat dat betreft dan ook niet compleet. Over de om vang van de 'baaldagen', die de leerplichtige Alphenaartjes zich op onrechtmatige wijze toeëige- nen, is weinig te zeggen. ALPHEN AAN DEN RIJN - In een uiterste poging om gedaan te krijgen dat aan de Alphense Gnephoek een maximumsnel heid wordt ingevoerd van vijf tig kilometer per uur, hebben vijftig bewoners een beroeps chrift ingediend bij koningin Beatrix. Al jarenlang zijn de Gnephoek- bewoners in de weer voor die snelheidslimiet. In november 1979 verzochten zij de toenma lige minister van verkeer en waterstaat, 'om in afwachting van een infrastructurele oplos sing' alvast een maximumsnel heid van 50 kilometer per uur in te voeren. Tuijnman ging echter niet op dat verzoek in. De bewoners zijn zodoende blij ven zitten met 'een nooit aan het zeer zware verkeer aange paste Gnephoek'. Volgens de 'Gnephoekers' zijn langs de kanten hele stukken asfalt 'weggereden' en is op sommige plaatsen lukraak over gras geasfalteerd: 'er zit niets on der', schrijven ze Hare Majes- teit. De gemeente heeft eveneens herhaaldelijk bij de provin cie aangedrongen op een snel heidslimiet. Ook de rijkspolitie heeft regelmatig haar afschuw uitgesproken over de verkeers- gevaarlyke situatie op de Gnephoek. Dit alles heeft nim mer mogen baten. Volgens de bewoners is het aan bevelenswaardig 'een onafhan kelijke instantie' een rapport over de Gnephoek te laten op stellen. Daarin zouden de kwa liteit van de weg, de geluids hinder en de schade aan hui zen en boerderijen als gevolg van voortrazend zwaar verkeer over een slecht wegdek aan de orde dienen te komen. 'Misschien dat ons beroep bij U wat meer aandacht krijgen', schrijven de Gnephoekers de koningin. Zij nodigen haar te vens uit eens een kijkje te ko- ouderwetse schoolbel ALPHEN AAN DEN RIJN - "Ik kan mezelf een gelukkig be stuurder prijzen, dat ik in deze tijd de opening van een school in Nederland meemaak. Zeker als je vooruit kunt zien dat dit één van de laatste scholen voor het basisonderwijs is die kan wor den geopend. Op de rooms-ka- tholieke school na, die hiernaast aan de Klepperman zal worden gebouwd, zal er wellicht pas na 1990 weer over scholenbouw worden gesproken". Dit zei onderwijswethouder H.W. den Duijn gistermiddag bij de opening van de lagere en kleuter school het Baken (kosten: 3.248.701 gulden) aan de Klep perman in deelgebied F/G van Ridderveld. Hij sprak deze woor den tegen een veelkoppig pu bliek waar het gemeentebestuur in de persoon van de wethouders K.H. Mollema, D. van Leeuwen en burgemeester M. Paats goed was vertegenwoordigd. De officiële openingshandeling kwam voor rekening van onder- wijsinspecteur R.G.J. van Pelt, die met een ouderwetse school bel de luidkeels zingende school kinderen binnenriep. Alle aan wezigen kregen een bloem van de de kinderen. In zyn toespraak memoreerde Van Pelt - die naar eigen zeggen zijn werk aan een prijsvraag heeft te danken - het feit dat de school, die in oktober van vorig jaar open ging, over drie tot vier maanden wat personeel betreft helemaal vol zal zitten. Hij sprak de hoop uit dat 'Het Baken een veilig en vast punt zal zijn waar op de buurt en de kinderen zich zullen kunnen richten'. BOSKOOP/WADDINXVF.EN - De Boskoopse en Waddinxveen- se politie hebben gisterochtend een uur lang vergeefs de spoor lijn tussen deze beide plaatsen afgezocht naar een fietser. De machinist van de trein Gouda- Alphen had namelijk tussen deze beide plaatsen bemerkt dat een fiets door de trein werd meege sleurd. Omdat hij niet zeker wist of er wel licht een fietser op het rijwiel had gezeten toen het onder de trein terecht kwam waarschuw de hij de meldkamer van de spoorwegpolitie m Utrecht. Die stelde de politiekorpsen in ken nis van het voorval. Een zoekac tie leverde echter niets op zodat de politie vermoedt dat baldadi ge jeugd de fiets op de rails heeft gelegd. Bedrijfssportdag voor goede doel ALPHEN AAN DEN RIJN - Om geld te verzamelen voor onder meer de Vereniging van Blinden en Slechtzienden in de Leidse re gio en voor de Stichting Zieken omroep Alphen aan den Rijn en Omstreken (Alpheo) heeft de Ro- taryclub Alphen-Woubrugge voor 31 maart een groots opge zette 'bedrijfssportdag' georgani seerd Tot de deelnemers aan deze sport manifestatie in de Alphense Are na-sporthal behoren onder meer een woningbouwvereniging, een bank, een aannemersbedrijf en een assurantiekantoor Er zullen voetbal-, volleybal-, estafette- en badmintonwedstrijden worden gespeeld. A. van Oort, voorzitter van de Rota- ryclub, schrijft in een begelei dend boekwerkje dat door de al maar aanhoudende bezuinigin gen er steeds minder subsidie loskomt voor bijvoorbeeld zie ken of gehandicapten Door ini tiatieven als een bedrijfssport dag kunnen andere instanties dan de overheid de helpende hand bieden, schrijft Van Oort

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 17