Alles weer koek en ei in Leidse wielerwereldje •&vw t Kasparov in milde stemming c Onverdiende overwinning Westduitsers c&>3J^üi Na oprichting gastrennervereniging Jeugdige grootmeester laat zege liggen Manager krijgt ontslag bij Middlesbrough Wiersma boekt remise Vijftig miljoen gulden voor renovatie stadions Landlust wipt Den Bosch ADVERTENTIE «gaar itf» d»" Va"1 V-1 - ,^P^e>te«eTs^ U» r spee^to^êe de^to^6' Sport DONDERDAG 29 MAART 1984 HANNOVER (SID/DPA) - Door een doel punt van invaller Brehme in de slotmi nuut heeft het Westduitse elftal gister avond in Hannover een onverdiende overwinning (2-1) behaald op de Sovjet- Unie, dat liefst twaalf spelers liet debute ren en slechts één speler telde (Joepikov) met enige internationale ervaring. De Westduitsers, die Rummenigge, Stieleke en Schuster misten, kwamen voor 40.000 toeschouwers gênant slecht voor de dag en hadden de grootste moeite de onbe vangen, hard spelende Russen van het lijf te houden. Het gelegenheidselftal van de Sovjet-Unie, dat vijf spelers van landskampioen Dina- mo Minsk herbergde, nam in de vierde minuut de leiding. Uit een onnodig door libero Herget weggegeven hoekschop draaide de bal voor de voeten van Litovs- jenko, die droog maar effectief uithaalde: 0-1. Vijf minuten later lag de gelijkmaker achter Tsjanov. De doelman tastte mis op een hoekschp van Meier. Briegel kopte in, Podjakov retourneerde de bal van de doellijn, precies voor de voeten van Vól ler die 1-1 inschoot. Daarna ontwikkelden de Westduitsers een licht veldoverwicht, maar gevaar voor het Russische doel le verde dat nauwelijks op. Gebrek aan spe linzicht lieten alle blind opgezette aan valsgolven al in een vroeg stadium stran den. De Sowjet-Unie, waarin routinier Joepikov (14 interlands), Stoekasjov en Sjiskin een gele kaart opliepen, creëerde met zijn counter-voetbal enige kansjes, die door treuzelen verspeeld werden. In de slotminuut veroverde de thuisploeg op typisch Westduitse wijze de overwin ning. De voor Klaus Allofs, die na een grove charge van Joepikov per brancard werd weggedragen, ingevallen Brehme, die een dag eerder nog in het Olympisch elftal had gespeeld tegen Frankrijk, profi teerde van een kapitale fout in de Russi sche defensie, die een voorzet van Voller volledig neeeerde: 2-1. FranKryR Ook zonder sterspeler Michel Platini wint Frankrijk interlandwedstrijden. Gister avond werd in Bordeaux Oostenrijk met 1-0 verslagen. De regie van de veel sco rende middenvelder, die voor deze vriendschappelijke wedstrijd niet werd vrijgegeven door zijn Italiaanse club Ju- ventus, werd overigens wel gemist. Pas zes minuten voor het einde maakte Ro- cheteau het winnende doelpunt. Oosten rijk speelde negentig minuten lang een zwakke wedstrijd. Pezzey en Messlender kregen een gele kaart. Er waren 20.000 toeschouwers. Op 18 april oefent Frank rijk in Straatsburg tegen West-Duitsland. Roemenië Het Olympisch elftal van Roemenië heeft gisteren de kwalificatiewedstrijd tegen Italië in winst omgezet. In Bologna won nen de Roemenen het duel uit groep C, waarin ook Nederland is ingedeeld, met 2-1. Bij de rust was de stand gelijk (1-1). Roemenië nam in de vijfde minuut de lei ding door Irinescu. Tien minuten voor de rust kwam Italië langszij door Bagni. Na de pauze werd Balint in de 75ste minuut de matchwinner. Stand in groep C: 1. Joegoslavië 2. Roemenië 3. Italië 4. Nederland 4 3 1 0 7 13-6 5 2 2 1 6 6-5 4 0 2 2 2 5-9 Ploeg, ploegleiding en bestuur van de gisteravond gepresenteerde gast- Horst: "De talenten uit deze omgeving zullen eerst ervaring op moeten rennerverenigina 'Du Prie'. Uiterst links ploegleider Harry van der doen". (fóto Holvast) LEIDEN - Met de oprichting van gastrennervereniging "Du Prie" lijkt een succesvolle toekomst van het wielrennen in Leiden verzekerd. Gingen gisteravond in het Holidome bij de presenta tie van 's lands veertiende gast rennervereniging nog regelmatig de gedachten naar de Swift-tij- den van weleer, daarbij werd de hoop uitgesproken dat leden van een nieuwe generatie de plaatsen van Karstens, Zoeten Zoetemelk in de nabije toekomst zullen in nemen. Want met de binnen een maand bijelkaar 'gefietste' gast rennervereniging 'Rijnland' (de naam die de club tenminste in eerste instatie kreeg, maar waar over gisteravond met geen woord werd gerept), krijgt het voorradige talent uit Leiden en omgeving een ideale kans zich te ontplooien. Daarmee breekt een flauw zonne tje door het dikke wolkenpak dat zich amper een maand geleden over het Leidse wielerwereldje uitstrekte. De Leidse Ren en Toervereniging Swift stond toen bol van de intriges. De verwijten, beschuldigingen en aantijgingen slingerden toen over en weer tus sen de bestuurders van de renaf- deling enerzijds en een leden- groep anderzijds, die dat bestuur van voorzitter Cock van der Hulst verweet Swift op een dood spoor te hebben gerangeerd. Beide partijen konden toen niet tot een akkoord, waarna oppositie leider Joop Riethoven het initia tief nam tot de oprichting van de gisteravond gepresenteerde gast rennervereniging. Aan het slot van het officiële gedeelte schud den de rivalen Van der Hulst ("De soep wordt toch nooit zo heet gegeten als ze wordt opge diend") en Riethoven elkaar de hand. "Je ziet het", sprak de Leidse JR, die nu als manager van de Du Prie-ploeg over het parcours stapt, "als je ruzie hebt in de familie, komt op een brui loft of begrafenis altijd alles weer goed". Ten overstaan van af gevaardigden van de gemeente Leiden, de KNWU en van andere gastrennerverenigingen, over handigde Riethoven aan Van der Hulst een meterhoge bokaal die als hoofdprijs moet dienen van de in ere te herstellen 'legendari sche' Swiftwedstrijd Leiden- Utrecht-Leiden. Terwijl een maand geleden over geen enkele vorm van samen werking binnen het rennersge- beuren bij Swift kon worden ge sproken, bleken de betrekkingen tussen de voorzitter en ere-voor- zitter gisteravond dus genormali seerd. Van der Hulst naderhand: "Iedereen kent zijn plaats. Als ie dereen nu gewoon op zijn eigen sokkel blijft staan, zal de basis voor samenwerking nooit smal- MIDDLESBROUGH (Rtr) - De Engelse tweede-divisieclub Middlesbrough heeft gisteren zijn manager Malcolm Allison ontslagen. Tussen manager en directie van de club was een me ningsverschil ontstaan over het financiële beleid. Allison weiger de spelers te verkopen om de fi nanciële zorgen van de club te verlichten. Voorzitter Mike McCullagh zag daarin de enige uitweg. Middlesbrough is in financiële moeilijkheden. De bank, die al 2.5 miljoen aan de club geleend heeft, wil niet verder gaan. Een groep grote crediteuren dringt aan op betaling van een schuld Van bijna een miljoen gulden. Ier worden dan hij is geweest. Ik heb al vaker gezegd dat ik tegen Riethoven zelf helemaal niets heb, alleen onze handelwijzen verschillen' Het succes van de nieuwe 'Leidse' wielerformatie (met renners/ren- sters uit de naaste omgeving, maar ook uit de provincies Utrecht en Zeeland) staat of valt bij de wisselwerking tussen de diverse wielerverenigingen en 'Rijnland' zelf. De aanwezigheid in de eigen omgeving van een gastrennervereniging (te verge lijken met het professionele Pa nasonic van Peter Post) moet een stimulans zijn voor sponsorloze clubrenners om zich bij hun ver eniging in de kijker te rijden. Swift is met vijf renners hofleve rancier van 'Rijnland', terwijl een aantal junioren reeds is ge polst om volgend seizoen de overstap te maken. "Ik hoop dat Swift een goede kweekvijver is voor deze nieuwe ploeg", toonde Van der Hulst geen wrok jegens de oprichters en bestuurders van de Leidse wielerploeg. Uniek De jongste wieleramateurploeg is in één opzicht uniek. Geen der sponsors heeft namelijk zitting in het bestuur, dat onder voorzit terschap staat van Mathijs Koornstra, die in de periode vol geschillen bij Swift door de op positie als bestuurskandidaat naar voren was geschoven. Toen die deur gesloten bleek is hij sa men met Joop Riethoven op zoek gegaan naai' de mogelijk heid om een gastrennervereni ging te stichten. Dat ging niet zomaar. Het feit dat de ploeg gisteravond werd voor gesteld terwijl de amateurcom petitie reeds is gestart, duidt in die richting. Riethoven had al wel de voornaamste geldschieter op zak. Aannemersbedrijf Du Prie werd door hem in eerste in stantie benaderd om als club- sponsor van Swift op te treden. Door de bestuurscrisis binnen de renafdeling werd Joop Rietho ven echter aan de kant gescho ven en dus ook de sponsor. "Wij hebben ons niet in die strijd bij Swift willen mengen", zei Max du Prie gisteravond. "Wij wilden gewoon wat sponsoren. Ik hoop dat deze avond eraan bijdraagt dat de gemoederen weer tot rust komen". Koornstra en Riethoven vonden voldoende steun bij andere be drijven om het bestaan van hun nieuwe ploeg voor tenminste drie seizoenen te garanderen. Dat gegeven zal er ongetwijfeld toe hebben geleid dat de KNWU goedkeuring hechtte aan de op richting van éen nieuwe gastren nervereniging. In principe heeft Het verschil in standpunten tussen de manager en de club kwam vo rige week naar buiten toen Alli son, via kranten, liet weten liever de club te verlaten dan in te stemmen met de verkoop van spelers. McCullagh zei gisteren: "De raad van bestuur heeft zijn vertrouwen in Allison verloren. In het weekeinde heeft hij zijn gedachten over de club naar bui- Gastrennervereniging Du Prie heeft de volgende renners onder contract (tussen haakjes plaats van afkomst en vereniging): Marcel Duyvestein (Naaldwijk, WWV), Piet de Groot (Hazerswoude, Avan- ti), Peter Hogervorst (Pijnacker, WWV), Richard Ippel (Leiden, Swift), Paul Kooyman (Leiden, Swift), Jan Hendrik Lagerwey (Wou- brugge, Swift), Michel Meere (Al phen aan den Rijn, Ahoy), Dirk Jan van Beek (Lisse, De Bollenstreek), Jan van Straaten (Leiderdorp, Swift), Gert Jan Zwaan (Voorscho ten, Swift), Aldo de Ruig ('s Graven deel, De Hoekse Renners), Gijs Ne- derlof (Maarssen, De Volharding), Herman van der Hoef (Baarn, Tem po) en Ab Verplanke (IJzendijke, Zeeuws Vlaanderen), de dames Han- neke Lieverse (Hillegom, De Bollen streek), Mary van Galen (Delft, De Spartaan) en Wesly Post (Katwijk, De Bollenstreek). Met de junioren Roland Koornstra (Oegstgeest, Swift), René Guyt (Katwijk, Swift), John Erades (Leiden, Swift) en NWL- dame Simone Velzeboer heeft de gastrennervereniging afspraken met het oog op de nabije toekomst. Ploegleiding: Joop Riethoven (mana ger), Harry van der Horst (ploeglei der), Herman de Koning (soigneur), Toon Kwantes (mecanicien) en Ton Hobo (damesbegeleider). Sponsors: BV aannemersbedrijf Du Prie, Leidse Spaarbank/Nutsspaar- bank, uitzendbureau Luba, Het Mo torhuis, Bonfanti Sport (kleding), Tom Walenkamp, Vredestein, Con corde (materialen). de wielerunie liever dat sponsors hun geld in een al bestaande club steken. In zijn totaliteit gaat er aan mate riaal-, verzorgings- en andere kosten 150 duizend gulden per jaar om binnen 'Rijnland'. Als ploegleider is Stolwijker Harry van der Horst aangesteld, die al van alles op wielergebied heeft gedaan en in het verleden bij voorbeeld al ploegleider was van Bic. Zaterdag verschijnt hij voor het eerst met "zijn kleuterklas" ten tonele in 'de Hel van Mergel land'. "Het is erg goed dat we een jonge ploeg hebben, maar we kunnen niet zonder een aantal ervaren renners. Die heb ik er zelf bijgezocht. Het eerste jaar is er vooral op gericht de talenten uit deze omgeving ervaring op te laten doen, zij moeten nog le ren". Naar verwachting zullen, als de tijd rijp is, Jan van Straaten, Peter Hoogervorst en Richard Ippel voor de resultaten moeten zor gen. Bij de dames is de 31-jarige Hanneke Lieverse uit Hillegom een belangrijke troef. Zij behoort bij de laatste tien rensters waar van er drie Nederland mogen vertegenwoordigen bij de Olym pische Spelen is Los Angeles. GERARD HAVERKAMP ten gebracht. Hij zei onder ande re dat de spelersstaf behouden moest blijven, ook als daardoor misschien het bestaan van de vereniging in gevaar zou kunnen worden gebracht. Dat gaat regel recht tegen onze uitgangspunten in. Wij willen al het mogelijke doen om het voortbestaan te ver zekeren, daarom hebben wij tot ontslag besloten". Allison, 56 nu, heeft zeventien maanden bij Middlesbrough ge werkt. Het was zijn tiende club in een periode van 21 jaar, waarin hij conflictsituaties nimmer uit de weg is gegaan. Als opvolger van Allison heeft Middlesbrough oud-Arsenalspelcr George Arm strong benoemd. VILNJOES (EFE) - Gari Kasparov heeft de eerste helft van de finaletwee kamp van het kandidaten toernooi schaken in Viln- joes afgesloten met een stevige voorsprong van 5-3. De achtste partij tus sen de junior en de vete raan van de internationale schaakscene eindigde bij de 27ste zet in remise. Dat gebeurde op voorstel van Kas- parov, die met zwart even tevo ren de laatste initiatieven van wit teniet had gedaan en volgens waarnemers zelf on het Dunt MOSKOU (ANP) - Ook in de voorlaatste partij van de eerste helft van de damtweekamp tussen wereldkampioen Harm Wiersma en de Russische grootmeester Wadim Wirny is een beslissing uitgebleven. Na bijna drieëneenhalf uur spelen eindigde ook dit negende duel in remise, waardoor Wiersma's voorsprong van twee punten gehandhaafd bleef: 10-8. Voor de tweede keer in successie opende de met wit spelende Nederlandse wereldkampioen met 32-28, waarna Wirny voor het tegenspel koos, waarvan Wiersma zich ook in de tweede en zesde partij had bediend. Wiersma week echter op zijn zesde zet van dat stramien af en kwam in de daaropvolgen de fase enigszins in het nadeel. Dat meende hij tenminste om dat de Russische jeugdwereld kampioen enige druk op zijn stelling uitoefende. Dat was stond zijn tegenstander onder druk te zetten. Öat de 21-jarige Russische hoop daar niet toe over ging, had waarschijnlijk te maken met de ruime voor sprong, die hij met overwinnin gen in de derde en vierde partij opbouwde. Herhaling De partij van gisteren gaf een her haling te zien van de tweede matchpartij, waarin Smyslov een aanzienlyk overwicht had: de Tarrasch-verdediging van het Dame-Indisch inclusief het door Smyslov zelf bedachte 13. Khl. In de tweede partij ant woordde Kasparov met Dd7, waarna de strijd verder ging met voor de Nederlander aanlei ding tot enige vereenvoudigin gen te komen. Na de wederopbouw leek Wirny opnieuw een poging te wagen de witte stelling onder vuur te nemen, maar toen Wiersma wederom de angel uit de aan val haalde, berustte ook de Rus in een puntendeling. Wit: Wiersma Zwart: Wimy 1. 32-28 17-22; 2. 28x17 11x22; 3. 37-32 12-17; 4. 41-37 6-11; 5. 46-41 8-12; 6. 34- 29 19-23; 7. 40-34 14-19; 8. 45-40 10-14; 9. 32-28 23x32; 10. 27x28 16-21; 11. 41- 37 11-16; 12. 38-32 21-27; 13. 32x21 16- x27; 14. 37-32 27x38; 15. 43x32 5-10; 16. 49-43 3-8; 17. 43-38 7-11; 18. 29-24 20- x29; 19. 33x24 22x33; 20. 38x29 19x30; 21.34x25 14 19; 22. 29-24 19x30; 23.25- x34 15-20; 24. 39-33 13-19; 25. 44-39 10- 14; 26. 33-28 1-6; 27. 39-33 17-22; 28. 28x17 12x21; 29. 42-38 21-26; 30. 31-27 8-13; 31. 47-42 20-25; 32. 33-28 4-10; 33. 50-45 10-15; 34. 36-31 26x37; 35. 42x31 11-17; 36. 38-33 19-24; 37. 34-30 25x34; 38. 40-20 15x24; remise. 14. Pe6. De versterking, die Kas parov of zijn secondant had ge vonden, bleek Lg4. Smyslov trok een half uur uit voor het ant woord: f3, dat zijn nadelen bleek te hebben. Met zijn twintigste zet (e3) gaf Smyslov in feite toe het initiatief kwijt te zijn geraakt. Kasparov koos weliswaar niet de meest agressieve voortzetting, maar zijn poging de dames te rui len was dreigend genoeg. Ten koste van veel bedenktijd wist Smyslov dit te verhinderen, maar hy kon niet voorkomen, dat zwart gaandeweg beter kwam te staan. Het was dan ook tamelijk verrassend, dat Kaspa rov voor zijn 28ste zet uit te voe ren, remise aanbood. Smyslov, die voor dertien zetten nog vijf entwintig minuten over had, nam het voorstel aan. De negende partij, waarin Kaspa rov wit heeft, wordt morgen ge speeld. Partij Wit: Smyslov Zwart: Kasparov I. d2-d4 d7-d5; 2. Pgl-f3 c7-c5; 3. c2-c4 e7-e6; 4. c4xd5 e6xd5; 5. g2-g3 Pg8-f6; 6. Lfl-g2 Lf8-e7; 7. 0-0 0-0; 8. Pbl-c3 Pb8- c6; 9. Lcl-g5 c5xd4; 10 Pf6xd4 h7-h6; II. Lg5-e3 TfB-e8; 12. a2-a3 Lc8-e6; 13. Kgl-hl Le6-g4; 14. f213 Lg4-h5; 15. Le3- gl Dd8-d7; 16. Ddl-a4 Le7-c5; 17. Tal-dl Le5-b6; 18. Tfl-el Lh5-g6; 19. Da4-b5 Ta8-d8; 20. e2-e3 Dd7-d6; 21. Pc3-e2 Pc6- e5; 22. Db5-b3 Lb6-a5; 23. Pe2-c3 Pe5- d3; 24. Tel-e2 Pd3-c5; 25. Db3-a2 La5x- c3; 26. b2xc3 Dd6-a6; 27. Te2-d2 Pc5-a4. Remise op voorstel van zwart. DEN HAAG (ANP) - Er is geen twintig, maar vijftig miljoen gul den beschikbaar voor de verbetering van de stadions van de betaalde voetbalclubs. Dit heeft de staatssecretaris van WVC, drs Joop van der Reijden, gisteren in de NCRV-radio-rubriek Hier en Nu verklaard. Het Ministerie van WVC heeft twintig miljoen beschikbaar gesteld uit de zogenaamde terugploeggel- den. Dat is het geld van uitkeringen, dat wordt gebruikt om werklozen tijdelijk aan een baan te helpen. De overige dertig miljoen worden bijgedragen door Gemeenten en Provincies. zwembad Tot de projecten behoren niet alleen alle 35 voetbalstadions maar ook een zwembad. WVC heeft het gehele project gegund aan éën maatschappij: Ballast-Nedam. Ter plekke zullen plaatselijke aannemers en plaatselijk bouwvakpersoneel worden ingescha keld. Harm Wiersma AMSTERDAM (ANP) - De dames van Landlust hebben zich gister avond geplaatst voor de finale van de strijd om het nationale basketbal-kampioenschap. In de derde wedstrijd van de halve eindstrijd tegen Den Bosch won nen de Amsterdamse dames in een redelijk attractief duel voor 150 toeschouwers in eigen hal met 68-65. Bij de rust leidde Landlust met zes punten: 37-31. In de finale ontmoet Landlust de regerende landskampioen Am stelveen. De eerste wedstrijd wordt zaterdag in Amstelveen gespeeld. ADVERTENTIE ee^e jielS AatQC ,pt.övi o \o

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 16