Philips is op weg naar miljard winst Nelissen schreef fusie voor tegen advies in Particulier vuil ophalen goedkoper Aandelen leveren meeste op 'China geen tweede Midden-Oosten' Kort zakelijk 'Damen-optie blijft beste voor Wilton' Economisch goed jaar voor Oostbloklanden NMB optimistischer dan CPB U heeft geen idee, wat u aan ideeën opdoet f U I DONDERDAG 29 MAART 1984 EINDHOVEN (ANP/GPD) - Philips is op weg naar een winst van een miljard gulden, waarbij de concernleiding een omzet van f 50 miljard en een vermindering van de voorraden met 10 procent voor ogen staan. Deze streefcijfers gaf topman dr. W.Dekker vrij bij de presentatie van het vandaag verschenen jaarverslag. Zoals het er nu naar uitziet zal het volume van de om zet dit jaar met 5 6 procent kun nen stijgen. Het vierde kwartaal van het afgelo pen jaar is voor Philips uitste kend verlopen. De winst van f284 miljoen lag f139 miljoen boven de winst in het vierde kwartaal van 1982, ook de omzet nam flink toe. Volgens Philips- topman dr. W. Dekker is dat niet een incidentele ontwikkeling. Hij noemde het vierde kwartaal van 1983 indicatief voor de struc turele verbetering bij Philips. "De maanden januari en februari hebben in ieder geval al aange toond dat het vierde kwartaal geen incident geweest is", aldus Dekker. Dekker verwacht overigens nog geen vuurwerk van de Chinese markt. Met ondernemingen in Egypte en China zijn wel con tracten afgesloten voor samen werking bij het produceren van Winst NBM Verenigde NBM-bedrijven heeft vorig jaar een winst van 4,4 mil joen gulden gemaakt. Het jaar er voor stond het bedrijf nog voor 5,5 miljoen gulden in de rode cij fers en verkeerde het in een si tuatie van uitstel van betaling. NBM meldde gisteren dat de ver betering werd bereikt door het drukken van de kosten en door een daling van de rentelasten. De omzet bedroeg vorig jaar 482 mil joen. Bij een gelijkblijvende om zet wordt voor dit jaar verwacht dat de netto winst nog zal stijgen. Bols Bij Lucas Bols was vorig jaar merkbaar dat de consumptie achterbleef bij die in 1982. Alleen in het laatste kwartaal van 1983 was er een lichte verbetering zo dat Bols er nu op vertrouwt dat ook de gedestilleerindustrie het dieptepunt is gepasseerd. De overneming van de Intaliaanse Terme di Crodo in Milaan heeft bij Bols een verbetering van de winst per aandeel tot gevolg ge had. Er zal nu 4,30 in plaats van 4 gulden worden uitgekeerd. Reclame De streek vervoerbedrijven willen bekijken of ook aan de binnen kant van de streekbussen recla meteksten kunnen worden aan gebracht. Sinds enige tijd rijden er streekbussen rond met grote reclames aan de buitenzijde op de flank. Deze vorm van reclame blijkt goed aan te slaan en brengt dit jaar al vijf miljoen gulden in het laatje. Voor binnen in de bus wordt op het moment bij TNO een soort kastje getest waarin op een rol reclameteksten zijn aan gebracht. Via een motortje wordt die rol in beweging gebracht. NSM De gezamenlijke scheepsbouwco- mitees uit de regio Amsterdam hebben gisteren .hun bezorgd heid uitgesproken over de drei gende sluiting van de Nederland se Scheepsbouw Maatschappij (NSM). Zij deden dat namens veel andere organisaties in Am sterdam bij gedeputeerde G. de Boer. "De NSM is zowel econo misch als sociaal van zeer grote waarde voor de gemeente Am sterdam. Sluiting van het bedrijf zou betekenen dat de regio wordt beroofd van haar scheeps- nieuwbouwfaciliteiten". Cruise-schip Het nieuwe cruise-schip van de Holland Amerika-lijn, de 'Noord- am', zal op 8 april waarschijnlijk aan haar eerste reis beginnen. Het schip vertrekt na de doop plechtigheid vanuit de 'Franse havenstad Le Havre naar Tampa in Florida. De 'Noordam' is een zusterschip van de 'Nieuw Am sterdam' die een jaar geleden na veel technische problemen in de vaart kwam. Moeilijkheden ble ven het schip tijdens de eerste reizen achtervolgen. Beide sche pen kunnen 1210 passagiers ver voeren. Non-stopvlucht Een Boeing 767 van El Al heeft voor het eerst een commerciële non-stopvlucht uitgevoerd van Montreal naar Tel Aviv, zo heeft de Israëlische luchtvaartmaat schappij gemeld. De tweemotori- ge machine deed elf uur over de reis waaraan 150 passagiers deel namen. El Al en Boeing wilden met de vlucht aantonen dat dat moderne tweemotorige straal vliegtuigen in staat zijn oceaan- vluchten te maken. Volgens heel oude voorschriften mogen ze dat niet, tenzij ze te allen tijde bin nen een uur de luchthaven ku- nenn berieken. De EL Al-machi ne heeft zich aan die richtlijn ge houden. koelkasten. "Maar we moeten niet denken dat China een twee de Midden-Oosten wordt", aldus de Philips-directie. In heel 1983 behaalde Philips een netto-winst van f 647 miljoen, 49 procent meer dan in 1982. De omzet in goederen nam met 5 procent toe en in guldens met 7 procent tot f46.183 miljoen. Vooral Canada en de VS droegen sterk bij aan de omzetstijging, waarbij ook de hoge dollar een rol speelde. Het bedrijfsresultaat bedroeg het afgelopen jaar f2.755 miljoen te gen f2.130 miljoen in 1982. Daar in weerspiegelt het effect van de in het verleden doorgevoerde herstructureringen waardoor een efficiënte bedrijfsvoering en een betere bezetting van het pro- duktieapparaat mogelijk ge maakt werd. Vooral in de secto ren verlichting en batterijen en "industriële toeleveringen" kwam dat tot uitdrukking. In die laatste sector sloeg het bedrijfs resultaat van f21 miljoen nega tief om in f 549 miljoen positief, vooral dank zij een sterk verbe terde gang van zaken in de chips en de kleurenbuizen. Video-2000 In de sector beeld en geluid was het resultaat negatief. Dat wordt geweten aan sterke prijsconcur rentie en een toenemende verza diging van de markt voor tradi tionele produkten en de onder bezetting van de produktiecapa- citeit van videorecorders. Philips heeft besloten naast zijn eigen vi- deo-2000-systeem ook het VHS- systeem op de markt te brengen, maar vooralsnog alleen op de En gelse markt. De verkopen van de V-2000 in vooral Nederland en - West-Duitsland ontwikkelen zich goed, terwijl nieuwe impul sen worden verwacht van een nieuw voorladermodel en een ty pe met een afspeelduur van 16 uur. Er is sprake van een groeiend marktaandeel. De di rectie verwacht binnen twee jaar winst te kunnen boeken op de vi deo-activiteiten. Philips investeerde het afgelopen jaar f2.491 miljoen tegen f2.396 miljoen in 1982. Investeringen hadden vooral betrekking op de invoering van nieuwe produkten en produktietechnieken. Rond 65 procent van de investeringen werden in Europa gedaan, waar van 597 miljoen in Nederland (in 1982 564 miljoen). Er werd vorig jaar f3.304 miljoen (was f3.157 miljoen) aan research en ontwik keling uitgegeven. Het personeelsbestand nam vorig jaar wereldwijd toe met 8000 mensen tot 343.000. In Europa nam het aantal personeelsleden af met 6300. Groei was er vooral in Canada en de Verenigde Sta ten. In Nederland nam het perso neelsbestand af met 2000 tot 71.000. re vuilophaaldiensten werken goedkoper dan gemeentelijke bedrijven. Vaak brengt een parti culier transportbedrijf huisvuil voor dertig gulden minder per ton naar de stortplaats. Dat staat in een rapport dat een adviesbu reau uit Nijmegen deze week uit bracht over de doelmatigheid bij gemeentelijke en particuliere rei nigingsdiensten. De Rotterdam se wethouder H. van der Pols nam het rapport gisteren in ont vangst. Het rapport geeft aan dat gemeen telijke diensten hun kosten kun nen drukken door een meer be drijfsmatige aanpak. Uit het on derzoek bleek echter ook dat particuliere reinigingsdiensten soms veertig procent meer huis vuil in hun vuilniswagens laden dan wettelijk is toegestaan. Daar mee sparen ze ritten, en dus kos ten uit. Voorzitter Den Duik van de Neder landse Vereniging van Reini- gings Directeuren (NVRD) zei gisteren dan ook dat privatise ring van de ophaaldiensten al leen een ogenschijnlijke winst oplevert. "Voor grote gemeenten is het zeker niet aan te bevelen", aldus Den Duik. De onderzoekers hebben alleen de kosten van huishoudelijk en grof gezinsafval met elkaar vergele ken. Ze deden dat in 16 gemeen ten die ze indeelden in drie ge- meentegroepen. Daarbij keek men onder meer naar het te ver gelijken gemiddeld aantal inwo ners. bevolkingsdichtheid en het aantal inwoners dat door een be paalde vuilophaaldienst moet worden bediend. Twee files naast elkaar op de Londense Waterloo Bridge. Een staking van het openbaar vervoer noodzaakte vele duizenden Londenaars tot een wandeling naar het werk. (foto api Robeco: spaarder slechtst af UTRECHT (ANP) - Belegging in aandelen heeft in de 38 jaar na de Tweede Wereldoorlog in Neder land de gunstigste resultaten af geworpen. De aandelenbelegger heeft de geldontwaarding bijge houden en nog ruim een procent extra opbrengst per jaar gekre gen. De belegger in staatsobliga ties is nog net niet armer gewor- GENEVE (Rtr) De landen van het Oostblok hebben in econo misch opzicht een goed jaar achter de rug. Het groeitempo van de produktie is toegenomen, de export is vergroot en de finan ciële positie ten opzichte van de rest van de wereld is verbeterd. Dit blijkt uit een rapport van de Economische Commissie voor Europa van de Verenigde Naties (ECE). De nettoschuld van het Oostblok is vorig jaar met zeven miljard dollar verminderd tot omstreeks zestig miljard dollar. Wat be treft de ontwikkeling van de produktie had Polen het beste re sultaat. Er was daar sprake van een groei met 4,5 procent, de eerste toeneming in vijf jaar. Desondanks bleef de Poolse pro duktie vorig jaar nog onder het niveau van 1975. De groei van de produktie in de Sowjet-Unie bedroeg volgens de ECE evenals in 1982 vier procent. De produktie van het Oostblok als geheel nam met 3,8 procent toe, meer dan het dubbele van de 1,7 procent in 1981. Het overschot op de balans van de handel van het Oostblok met het Westen is toegenomen van bijna tien miljard dollar in 1982 tot twaalf miljard dollar in het afgelopen jaar. In de eerste negen maanden van vorig jaar nam het volume van de westerse import uit de Oosteuropese landen en de Sowjet-Unie ten opzichte van dezelfde periode van 1982 met zeven procent toe. Het Westen voerde vooral minerale brandstoffen als olie, gas en kolen in. den, maar de spaarder die zijn geld veilig op een spaarbank boekje had gezet is er lelijk bij ingeschoten. Dat betoogde de di recteur beleggingsresearch van de Robeco Groep, dr. J.J. van Duijn, gisteren in de ledenverga dering van de Vereniging Effec tenbescherming in Utrecht. Iemand die op 1 januari 1946 een belegging van f 1000 in aandelen deed, zag de waarde daarvan stij gen tot f 10.028 op 31 december 1983, hetgeen een rendement van gemiddeld 6,4 procent per jaar betekende. Bij belegging in staatsobligaties werd f 6.797 van de oorspronkelijke f 1000 ge maakt (rendement 5,3 procent per jaar). De f 1000 op een spaar bankboekje werd f 3.726 (rende ment 3,6 procent). De inflatie be droeg gemiddeld 5,1 procent per jaar zodat de f 1000 van 1946 overeenkomt met f6.327 eind vo rig jaar. Voor aandelen en obligaties moge dit resultaat aardig lijken, maar volgens dr. Van Duijn moet wel worden bedacht dat daar alleen waardevastheid over de hele pe riode uit blijkt, geen welvaarts vastheid. Het nationale inkomen per hoofd van de bevolking is in die tijd met ruim 2,5 procent per jaar gestegen. Om welvaartsvast te zijn had een belegging dus een jaarlijks rendement van ruim 7,5 procent moeten opleveren. Aan delen noch obligaties noch spaarbankboekjes hebben dit ge haald. Een welvaartsvaste beleg ging van f 1000 in aandelen zou eind 1983 niet ruim f 10.000 maar f 15.500 waard zijn geweest. Het afgelopen jaar is voor aande- lenbeleggers uitstekend geweest en dr. Van Duijn acht het zeer waarschijnlijk dat 1984 een even goed resultaat zal brengen. DEN HAAG (GPD) - Minister Van Aardenne (economische zaken) is onder druk van de Tweede Ka mer bereid ook serieus te kijken naar andere oplossingen voor Wilton-Fijenoord dan de vurig door hem verdedigde overname van de Schiedamse werf door de Damen Scheepswerven in Gor- kum. Alle partijen, inclusief CDA en WD, hebben hier giste ren tijdens een mondeling over leg met de minister op aange drongen. Wel zei Van Aardenne een aantal reserves te hebben ten aanzien van de eveneens gisteren gepresenteerde nieuwe voorstel len van de gemeente Schiedam. Van der Hek (PvdA) zei na afloop van het overleg deze toezeggin gen van Van Aardenne positief op te vatten. Hoewel de minister duidelijk voorstander blijft van de zogenaamde 'Damen-optie' wilden zowel Van Iersel (CDA) als Jacobse (WD) een meer fle xibele houding van de minister. Daarbij zou ook de mogelijkheid dat de gemeente Schiedam het AMSTERDAM (GPD) De Nederlandse Middenstandsbank ziet de eco nomische ontwikkeling in Nederland dit jaar wat sneller en beter gaan dan de officiële ramingen, zoals die van het Centraal Planbureau. Ook zal het met de teruggang van de particuliere bestedingen wel meevallen dit jaar. Volgens de voorzitter van de Raad van Bestuur, W. F. Scher- penhuijsen Rom, heeft het economisch herstel een wat bredere basis gekregen. Scherpenhuijsen, die dat zei tijdens een toelichting op het vandaag ver schenen jaarverslag van de NMB, ziet vooral een herstel bij de grote en exporterende bedrijven. Ook de industriële ondernemingen in het mid den- en kleinbedrijf gaat het beter. Wat de bank zelf betreft is het bestuur gematigd optimistisch voor het lopende jaar. De verwachting is dat er dit jaar opnieuw een groot be drag aan de vooziening algemene risico's zal moeten worden toege voegd. De ontwikkeling van de economie in 1984 is bepalend of dat wat lager kan zijn dan in het afgelopen jaar. De NMB stopte toen f 615 miljoen in de „stroppenpot", tegen f 500 miljoen een jaar eerder. Het bruto-resultaat van de NMB nam vorig jaar toe met 20 procent tot f 750,4 miljoen. Een verheugende groei noemde Scherpenhuijsen dat, vooral te danken aan de „historisch hoge rentemarge", de gunstige ontwikkeling van het effectenbedrijf en het in de hand houden van de kosten. tekort van Wilton-Fijenoord gro tendeels aanvult door de grond van de werven te kopen als ge lijkwaardig alternatief be schouwd moeten worden. In de ze Schiedam-optie zou de sane ring van Wilton-Fijenoord zon der gedwongen ontslagen plaats kunnen vinden. Damen wil bij overname in principe 922 man ontslaan. De minister blijft voorstander van deze overname door Damen van uit het oogpunt van een rendabel toekomstperspectief. Evenmin als Schiedam kan Damen nieuw geld in de onderneming stoppen. Maar het acquisitie-apparaat van Damen kan mogelijk wel voor orders voor de nieuwbouw-afde- ling van Wilton zorgen. Boven dien wordt de Schiedamse werf op deze manier losgemaakt van het ter ziele gegane moederbe drijf RSV. De sombere prognoses van Damen voor de toekomst van met name de reparatie-afdeling van Wilton- Fijenoord zijn volgens de minis ter niet weerlegd. De cijfers van de directie van Wilton-Fijenoord zijn volgens hem ook nog steeds niet boven tafel. Rapporten die in opdracht van de minister aan externe deskundigen zijn uitbe steed gaan echter van een opti mistischer beeld uit Districtbestuurder Nas van de In dustriebond FNV en ook verte genwoordigers van de onderne mingsraad van Wilton-Fijenoord zeiden na afloop van het Kamer overleg steeds bozer te worden op de minister. Vooral het vast houden aan de voorkeur voor de Damen-optie stoelt niet op fei ten, aldus Nas. Van Aardenne zegt steeds uit te gaan van de cij fers van Damen, maar dat zyn ge woon een paar computer-uit draaien met een personeelsbe zetting van 0 tot 1000. Dat kan ik ook. Van een echt plan van Da men heb ik nog nooit gehoord, aldus Nas. DEN HAAG (GPD) - Het Rijn- Schelde-Verolmeconcern zou niet zijn ontstaan als de toenma lige minister van economische zaken Nelissen niet had voorge schreven dat het wel moest ge beuren. Daarover liet dr. A. Win- semius, voorzitter van de inder tijd naar hem genoemde com missie, gisteren geen twijfel be staan tegenover de Parlementai re Enquêtecommissie RSV. De commissie-Winsemius was ge vraagd na te gaan hoe de toen in financiële moeilijkheden verke rende Verolme-bedrijven er weer bovenop geholpen konden wor den. Samenwerking, eventueel zelfs fusie, met andere scheeps bouwbedrijven hoefde daarbij niet te worden uitgesloten. In een tussentijds rapport liet de commissie na enige tijd weten geen rëele mogelijkheden voor een fusie te zien. Verolme was niet fusierijp (had weliswaar enig zicht op redelijk renderende or ders maar bezat geen cent con tant) en Rijn-Schelde had geen trek in een integratie. De groep zou hooguit een paar winstge vende kluiten uit het Verolme- concern hebben willen overne- Nelissen was echter niet mis te ver- Dr. A. Winsemius met naast hem het Enquête-commissie-lid drs. N. Rempt. Winsemius kreeg het gisteren moeilijk toen hem werd gevraagd over de winstprognoses van Rijn-Schelde. staan in de brief die hij de com missie terug schreef: de twee concerns dienden in elkaar op te gaan. Het beïnvloedde ook op slag de houding van de direc teur-generaal voor de industrie, Molkenboer, die namens het de partement van economische za ken in de commissie zitting had. Na de brief van Nelissen (in sep tember 1970) was regelrecht op de fusie aangestuurd. Winsemius kreeg het gisteren moeilijk toen hem werd doorgevraagd over de eis die Rijn-Schelde aan een fu sie met Verolme had gesteld. Waarom ging men er zonder meer van uit dat Verolme slechts één-derde van het aandelenkapi taal in de nieuwe combinatie zou krijgen in ruil voor het inbren gen van de Verolme-bedrijven? Het bleek puur op wens van Rijn- Schelde te zijn gebeurd. Er moesten zelfs uiterst ingewikkel de berekeningsmethoden voor worden uitgedokterd. Op grond van de waarde van de beide twee concerns zou het anders wellicht (waarschijnlijk zelfs) hebben kunnen gebeuren dat het Verol- me-aandeel veel groter had moe ten worden. In eerdere verhoren is al gezegd dat Rijn-Schelde en Verolme een even groot part in RSV hadden moeten krijgen. Nog veel meer kwam Winsemius klem te zitten, toen de winst prognoses ter sprake kwamen die in het eindrapport van zijn commissie waren opgenomen. Het rapport kleineerde de opti mistische verwachtingen die Verolme van zijn toekomst had. In feite had het concern een aan tal winstgevende orders in zicht. Over Rijn-Schelde werd in het rapport geschreven dat een stij ging van de resultaten (winsten) Op doorvragen door 1 cht. i van de enquêtecommissie gaf Winse mius echter toe dat hij wist dat er bij Rijn-Schelde verliezen aan kwamen van 30 tot 40 miljoen- .Hij probeerde zich te redden door te melden dat in de com missie de komende verliezen bij de Rijn-Scheldebedrijven waren besproken. Van Dijk gaf hem lik- op-stuk: „Daarvan is anders niets in de stukken van de com missie te vinden". En hij voegde er aan toe dat andere getuigen nadrukkelijk hadden verklaard voor een raadsel te hebben ge staan hoe het mogelijk was dat royale winsten bij met name de RDM ineens hadden kunnen om slaan in zware verliezen. Eén van de oorzaken heeft erin moeten liggen dat de vertegen woordigers van Verolme bij het bepalen van de waarde van de twee concerns niet voldoende in zicht hebben gekregen in de fi nanciële positie van de bedrij ven. „Dat inzicht hadden ze dan moeten eisen; dat stond in de overeenkomst", zei Winsemius lakoniek. Het overtuigde Van Dijk aller minst: „Schwencke (namens Verolme in de commissie-Winse mius) voelde de ongelijkheid wel degelijk, maar vond steeds'de he- ADVERTENTIE De Huishoudbeurs zit er vol mee! Want dc Huishoudbeurs is groter en leuker dan ooit. Op tal van gebieden vindt u er demonstraties, produkten. ideeèn en shows. Alleszins de moeite waard om er een lekker dagje voor uil te trekken. lenhalvolUKrisn*' Ie commissie tegenover zich". In de commissie was Verolme dui delijk ondervertegenwoordigd. „We waren niet zo geinteresseerd in de gegevens", zei Winsemius. Dat was een verantwoordelijk heid voor de deskundigen die de waarde van de concerns moesten bepalen; het-was eigenlijk geen zaak voor de commissie-Winse mius zelf. Het was dezelfde Schwencke die ten slotte zijn handtekening moest zetten onder het eindrap port van de commissie-Winse mius, waarmee de fusie in feite beklonken werd. Schwencke stond onder zware druk. Hij had meer of minder de opdracht van Cornelis Verolme dat hy „niet moest tekenen". Hij ging er ten slotte onder door. Winsemius legde gisteren uit hoe de slotvergadering ging. „Een aantal mensen moest vroeg weg. We hebben toen iedereen die op onderdelen van het rapport aan merkingen had. die opmerkin gen laten opschrijven. In de volg orde waarin men de vergadering moest verlaten, werden die pun ten doorgenomen tot iedereen het daarover eens was. Schwenc ke heeft daarby op een aantal on derdelen winst geboekt". Punt voor punt werd zo het einde bereikt en zat Schwencke voor het dilemma of hy het totaal moest ondertekenen. Winse mius: „Hij zat inderdaad in een heel slechte positie". Van Dijk: „Uit eerder verhoren - en niet uit opmerkingen van Schwencke zelf - is de indruk gewekt dat het een gevecht van allen tegen één was, waar Schwencke ten slotte lichamelijk onder door is ge gaan". Winsemius: „We hadden begrip voor zyn situatie maar niemand kon hem eruit halen".

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 11