r 'ok buitenlandse aad EG mislukt 1 Sekou Touré: omstreden dictator ritse bijdrage blijft knelpunt 'Nederland heeft eigen afspraak over raketten' Iran eist internationale veroordeling van Irak LEIDSCH/ALPHENS DAGBLAD iENSDAG 28 MAART 1984 Buitenland JtUSSEL - Verbitterd verlieten negen van de tien Europese ministers van buitenlandse laken gisteren de onderhandelingstafel in Brussel nadat een akkoord over de verlaging lan de Britse begrotingsbijdrage wederom niet was bereikt. De politieke verhoudingen jtinnen de Europese Gemeenschap, die al zwaar gehavend werden door de mislukte topconferentie vorige week, dreigen steeds zuurder te worden. i 10 april doen de ministers ran buitenlandse zaken in Lu- cemburg een nieuwe poging, naar veel succes wordt daar on- 4er de huidige omstandigheden |6 liet van verwacht. toor rerry Mingelen jrood mislukking betekent ook een Jr 'orse tegenslag voor de Europese «dorpiandbouwministers, die eind de- 5 en te week gaan proberen het pak- JAALtet landbouwbezuinigingen uit "™*^e failliete boedel van de topcon ferentie te redden. Lukt dat niet, bijvoorbeeld door blijvend Iers yerzet tegen beperking van de fnelkproduktie, dan dreigt me- 3io dit jaar een financiële crisis UQ/oor Europa. „De bodem van de 1 *^<as is al lang in zicht", benadruk- ;e minister Van der Broek van buitenlandse zaken. i onderhandelingen in Brussel r gaven een vertrouwd beeld: de i' liegen lidstaten deden weer ver- a*P dere concessies om de Britse bij drage aan de Europese kas te verlagen, terwijl de Britse minis- ler van buitenlandse zaken, Ho- ive, met geen enkele tegemoet koming over de brug kwam. ndissi Bravei 84 is ■™.vlNieuwe bases ifoor SS-20V Noon ouwe h.o.d.f Onve /an nftUSSEL (AFP/Rtr.) - De ko- ommimende drie maanden komen in ekendde Sowjet-Unie drie nieuwe lan- ceerbases voor SS-20 raketten gereed, zo heeft de Amerikaanse baat eonderminister van buitenlandse zaken Richard Burt gisteren in 16 Brussel verklaard, na afloop van n Zeeeen vergadering van dé zg. Nu cleair Planning Group van de NAVO. yee van de drie bases liggen ten oosten van de Oeral, de derde meer westelijk. Over de preciese ligging wilde Burt niets kwijt. fBurt zei gisteren dat de Sowjet- XJnie in Oost-Europa op het I ogenblik de beschikking heeft Ij over vierduizend atoomkoppen, k die vooral in de DDR en Tsjecho- slowakije opgeslagen zouden pijn. Voor minister Van der Broek was de maat duidelijk vol: „Ik leen me niet voor deze salami-tactiek. Ik vind echt dat we de grens heb ben bereikt en ik zou graag zien dat de Britse regering daarvan ook doordrongen zou raken". Staatssecretaris Van Eekelen van buitenlandse zaken noemde de Britse opstelling „zo bot, dat het de stemming uitermate nega tief heeft beinvloed". En de Westduitse minister van buiten landse zaken Genscher zei: „Het eind van de weg is nu bereikt". Genscher en Van den Broek waarschuwden de Britten dat de concessies die nu op tafel zijn ge- Rebellen in Angola melden groot succes LISSABON (Reuter/UPI) - Ango lese opstandelingen hebben naar eigen zeggen Soembe, de hoofd stad van de Angolese provincie Cuanza-Soel ingenomen. In een gisteren in Lissabon uitgegeven communiqué verklaarde de Uni- ta (nationale Unie voor de totale Onafhankelijkheid van Angola) dat 5.000 guerrillastrijders de stad zondag hebben bestormd. Angola bevestigde de aanval op de stad. Maar volgens het Angolese persbureau Angop zijn de op standelingen bij een tegenoffen sief verdreven. Als het waar is dat de Unita Soem be heeft ingenomen, dan is dat haar belangrijkste militaire over winning in haar strijd van acht jaar tegen de Angolese regering, aldus waarnemers. Volgens een diplomatieke bron zou de inne ming van Soembe een slag bete kenen voor het bestand dat An gola en Zuid-Afrika vorige maand hebben gesloten. Presi dent Dos Santos van Angola heeft Zuid-Afrika er voor ge waarschuwd dat het bestand aan de grens tussen Angola en het door Zuid-Afrika bestuurde Na mibië ondermijnd zou worden als Pretoria de Unita zou blijven steunen. i Is raël (midden) en oppositieleider y^-NSjimon Peres (rechts) hebben gisteren geen overeenstemming bereikt over een datum voor de vervroegde verkiezingen. Peres zei dat wellicht het parlement de beslissing moet nemen. )at parlement besloot vorige week de verkiezingen, die oorspronke- atuul *n november 1985 zouden worden gehouden, eerder uit te schrijven. Het ging er van uit dat Shamir en Peres het wel over een nieuwe datum eens zouden wor den. Dat lijkt evenwel een illusie te zijn, want nadat zij urenlang over deze zaak hadden gehakke takt kon Peres tegen journalisten niet meer zeggen dan dat hij bij beide partijen "bereidheid tot een compromis" had bespeurd. "Wij hebben voorgesteld de ver kiezingen in mei te houden. Zij willen die begin september", al dus de oppositieleider. de opiniepeilingen blijkt de ar beiderspartij van Peres een flin ke voorsprong op de regerende Likoed van Shamir te hebben en dat is de verklaring voor de wens van Shamir de beslissing nog even voor zich uit te schuiven in de hoop dat de kaarten dan an ders komen te liggen, terwijl Pe res zo snel mogelijk van de sym pathie van de kiezers wil profite- legd, er de volgende keer niet meer zullen zijn. De Britse minister Howe ontkende niet dat hij deze keer geen enkele concessie had gedaan, maar hij benadrukte eerdere tegemoetko mingen van Britse zijde. Hij sprak zelfs over „een verbazing wekkende soepelheid van onze kant". De financiële kloof tussen de ne gen lidstaten en Groot-Brittan- nië is, net zoals op de mislukte topconferentie, 625 miljoen gul den gebleven. Groot-Brittannië aanvaardt voor 1984 wel de door de Europese partners aangebo den verlaging van de begrotings bijdrage van 2,5 miljard gulden, maar eist voor de jaren daarna een blijvend compensatiesys teem dat naar de smaak van de andere partners veel te veel gaat kosten. Volgens Howe gaat de Britse regering zich nu beraden over de situatie, met name ook omdat Frankrijk en Italië gezien de mislukking de betaling tegen houden van 1,8 miljard gulden die Groot-Brittannië over 1983 moet terugkrijgen aan teveel be taalde begrotingsgelden. München moet stemmen gaan over tellen MUNCHEN (DPA) - De regering van de Westduitse deelstaat Beieren heeft gisteren besloten de bij de gemeenteraadsverkie zingen van vorige week zondag in Munchen uitgebrachte stem men opnieuw te laten tellen. Bij de eerste telling zouden onregel matigheden zijn gepleegd. De uitslag gaf de sociaal-democra tische kandidaat voor het burge meestersambt van de Beierse hoofdstad, Georg Kronawitter, een verrassende meerderheid en in de gemeenteraad kwam de SPD in zetelaantal gelijk met de CSU, die voordien een zetel- meerderheid bezat. De autoriteiten konden niet zeggen wanneer de hertelling voltooid is, doch het is onwaarschijnlijk dat dit nog voor aanstaande zon dag zal zijn, wanneer de tweede ronde tussen de huidige CSU-- burgemeester, Erich Kiesl en Kronawitter wordt gehouden. Een tweede ronde is nodig om dat beide kandidaten niet de ver eiste absolute meerderheid heb ben behaald. Volgens het hoofdstembureau in Munchen zijn er bij het tellen grove rekenfouten gemaakt. Kiesl verklaarde dat in 27 kies districten met een SPD-meerder- heid 500.000 stemmen teveel zijn geteld. Op grond van het inge wikkelde kiesstelsel „kan iedere stemgerechtigde in Munchen 80 stemmen voor de gemeenteraad uitbrengen. Volgens Kiesl staat de samenstelling van de raad derhalve nog niet vast. Naar zijn mening zou de CSU bij een juiste telling een zetel meer kunnen krijgen. Bij de uitslag van vorige week kregen SPD en CSU elk 35, de Groenen 6 en de FDP 4 zetels. De SPD heeft ontkend dat met de stemmen gemanipuleerd zou zijn. Zij verwacht niet dat de her telling een andere einduitslag te zien zal geven. ROME - "Nederland heeft eigen afspraken gemaakt over de uit voering van het NAVO-dub- belbesluit van 1979", aldus de Italiaanse minister van defen sie Spadolini tijdens een parle mentair debat over de plaat sing van nieuwe kruisraketten in Italië. Spadolini liet in het midden welke afspraken dat zijn. Nederland kwam in het debat ter sprake op het moment dat Spa dolini liet weten dat „na het mislukken van de ontwape ningsbesprekingen in Genève, Italië met zijn bondgenoten uitvoering heeft moeten geven aan het NAVO-besluit van 1979". „Nederland heeft dat niet gedaan", werd hij onder broken. „Maar Nederland heeft eigen afspraken ge maakt", antwoordde Spadoli- Italië respecteert van zijn kant de onderling afgesproken termij- nen en de eerste kruisraketten, van het type 'Tomahawk' wor den nog deze week operatief. Voor de omwonenden van de ra- kettenbasis in Comiso, op Sici- door Hein en Kortenaar lië, brengt dit geen risico's met zich mee, zo verzekerde de mi nister, want voor de noodzake lijke verplaatsingen en oefe ningen worden „inerte, d.w.z. niet met atoomkoppen uitge ruste wapensystemen" ge bruikt. De modernisering van de NAVO- bewapening, zei Spadolini, kan bovendien op ieder ge wenst moment worden terug gedraaid. zodra er van Sowjet- zijde tekenen komen van een hervatting van de ontwape ningsbesprekingen.„Voor Ita lië gaat het uitsluitend om de fensieve doeleinden" voegde de minister hieraan toe, „en dat is door de regering ook dui delijk gemaakt in een nota aan de regering van Libië, nog voordat kolonel Gaddafi het onvoorstelbare idee op tafel bracht van een Libisch bond genootschap met het Siciliaan- se volk, tegen de vrije beslis sing van dit parlement. De communistische afgevaardig den eisten onmiddellijk een uitgebreid debat over de raket- tenkwestie. Zij hadden er sinds het begin van de installe ring in Comiso bij de regering op aangedrongen gebruik te maken van de technische mo gelijkheden tot uitstel, zodat de aanstaande bezoeken van premier Craxi aan Hongarije en van minister van buiten landse zaken Andreotti aan Moskou niet gehinderd zouden worden door de al aangevan gen uitvoering van het NAVO- besluit. Volgens de regering is deze uitvoering als bewijs van de vastbesloten beantwoor ding van de Sowjetdreiging, juist een noodzakelijke voor waarde voor een hervatting van de vredesbesprekingen. GIESSEN De stroom vluchtelin gen uit Oost-Duitsland neemt met de dag toe. In een opvang centrum in het Westduitse Gies- sen worden dagelijks zeker hon derd mensen opgevangen. Socia le werkers helpen de Oostduitsers met het invullen van hun formu lieren. Ook in de Westduitse am bassade in Praag verblijven op het ogenblik zo'n 35 Oostduitsers die naar het Westen willen. (foto DPA). Eindelijk regen in Brazilië RIO DE JANEIRO (Rtr) - Voor het eerst in vijfjaar is er regen gevallen in het noord oosten van Brazilië. Met de buien is een einde geko men aan een periode van droogte die miljoenen men sen aan de rand van de hon gerdood heeft gebracht. Rat ten, katten, slangen en hage dissen waren voor menige Braziliaan het enige voedsel. Op elke tien kinderen zijn er ten gevolge van de langduri ge droogte zeven lichamelijk en geestelijk onvolgroeid. Een op de vier kinderen stierf vóór het tweede levensjaar, aldus enkele cijfers uit een VN-rapport over de situatie in dit deel van het land. Het was de meest langdurige periode van droogte uit de Braziliaanse geschiedenis sinds men in de 16e eeuw is begonnen met het bijhouden van statistische gegevens. Het Braziliaanse metereolo- gisch instituut voorspelt de eerstkomende drie maanden langdurige regenbuien. TEHERAN (DPA/GPD) - De Iraanse minister van buitenland se zaken, Ali Akbar Velayati, heeft gisteren gëeist dat de bewe ging van niet-gebonden landen, de organisatie van de islamiti sche conferentie (ICO) en landen in de Derde Wereld Irak veroor delen. Velayati zei volgens ra dio—Teheran dat die organisaties „nu, overeenkomstig hun belof ten, hun standpunt moeten be kendmaken". Indien dat niet ge beurt, moet dat worden opgevat als instemming met het Irakese regime, aldus de Iraanse be windsman. Velayati uitte kritiek op de inhoud van het rapport van de VN-com- missie, die in Iran van 13 tot 19 maart onderzoek heeft gedaan naar de Iraanse beschuldiging dat Irak aanvallen met gifgassen heeft uitgevoerd. Hij vond dat het rapport van een „conserva tieve houding" getuigde en dat het aan een „directheid" ontbrak „die tot ontmaskering van de ag gressor had kunnen bijdragen". Het rapport draagt er volgens hem niet toe bij dat „de ware aard aan het licht komt van een regime dat de oorlog is begonnen". Het feit dat Irak in het VN-rapport niet met name wordt genoemd als gebruiker van strijdgassen was gisteren reden voor scherpe kritiek op de VN uit hoge Iraanse bronnen. .Hieruit blijkt dat de VN niet zo neutraal zijn als men denkt en dat zij bang zijn iets te zeggen over wat een misdaad te gen de mensheid is', zo werd ge zegd. De Nederlandse regering heeft bin nen de EG opnieuw het initiatief genomen om stappen te onder nemen tegen het gebruik van chemische wapens in de oorlog tussen Iran en Irak. Volgens een woordvoerder van buitenlandse zaken bestaat er naar aanleiding van de conclusie van het VN-on- derzoek, dat afgelopen maandag openbaar werd gemaakt, nu geen twijfel meer of er daadwerkelijk chemische wapens zijn ingezet. „De feiten blijken nog ernstiger dan verwacht",aldus de woord voerder. In proefmonsters die door VN-specialisten zijn onder zocht werd niet alleen mosterd gas geconstateerd, maar ook het zeer giftige zenuwgas tabun. In^ de conlusie van het VN-rapport wordt overigings niet gemeld door wie de wapens zijn gebruikt in de oorlog tussen Iran en Irak. Volgens deskundigen wijzen echter alle aanwijzingen in de richting van Irak. De Irakese regering blijft de be schuldigingen ontkennen en no digt een neutrale commissie uit nogmaals onderzoek te doen. MARINEDOELEN - Irak heeft gisteravond bekendgemaakt dat zijn Super Etendard-gevechts- bommenwerpers twee „grote marinedoelen" tot zinken heb ben gebracht. De aanval zou ten zuidoosten van Irans belangrijk ste olielaadstation Charg zijn verricht. Buitenlandse pers op het matje in Polen WARSCHAU (Reuter) - De Poolse regering heeft buitenlandse jour nalisten gisteren gezegd dat zij hun bronnen niet onbeperkt mo gen beschermen. Ook ontbood ze een medewerker van het War- schause bureau van de Britse te levisiemaatschappij BBC voor een gesprek. De correspondent van de BBC in de Poolse hoofdstad. Kevin Rua- ne, vertelde dat de Poolse verta ler op zijn bureau, Karol Malcu- zynski, langer dan een uur is on dervraagd over contacten die de BBC heeft met de Poolse advo caat Wladyslaw Sila-Nowicki, die herhaaldelijk een lans breekt voor de mensenrechten in zijn land. Ruane en John Kifner, die in War schau correspondent is van de "New York Times", zijn vorige week op het ministerie voor perszaken onderhouden nadat zowel de BBC als de Amerikaan se krant een open brief wereld kundig hadden gemaakt die de advocaat aan premier generaal Wojchiech Jaruzelski heeft ge stuurd. De twee journalisten hebben niet willen zeggen hoe zij aan bijzon derheden over die brief zijn ge komen. Regeringswoordvoerder Jerzy Ur ban sprak gisteren op een pers conferentie tegen dat Kifner de waarschuwing heeft gekregen dat hij vijf jaar kan krijgen om dat hij vragen niet heeft beant woord. Urban verklaarde dat de wet respekt heeft voor het feit dat journalisten hun bronnen willen beschermen. Maar toen de correspondent van de New York Times volhield dat het dreigement was geuit, zei Urban: "Het recht van een journalist zijn bronnen te berschermen, is be perkt. Het geldt niet in geval van zware overtredingen". Westerse waarnemers zeggen dat het ontbieden van de correspon denten en van de Poolse vertaler onderdeel uitmaken van pogin gen van de Poolse autoriteiten, door middel van intimidatie een eind te maken aan contacten tus sen hun tegenstanders en verte genwoordigers van westerse me dia. ADVERTENTIE riet winterreces van de Knesset eindigt vandaag en de Arbeiders partij heeft gewaarschuwd dat zij erover denkt de volksvertegen woordigers in speciale zitting bij een te roepen om zelf een verkie zingsdatum vast te stellen. Het 120 leden tellend parlement kan CONAKRY (AFP/UPI) - In Gui nee is na de dood van president Sekou Touré een periode van veertig dagen rouw afgekondigd. Het staatshoofd, dat in een zie kenhuis in Cleveland aan een hartaanval overleed wordt vrij dag begraven. Zijn vermoedelij ke opvolger is de huidige pre mier en minister van planning en statistiek Lansana Beavogui. Sekou Tourée werd op 9 januari 1922 in een dorp aan de oever van de Niger diep in het binnen- land van Guinee geboren als een van de zeven kinderen van boe- renouders. Hij werd islamitisch opgevoed. Hij bezocht een Fran se school maar werd op 15-jarige leeftijd van de technische school gestuurd omdat hij deelnam aan een voedselstaking. Hij werkte zelf aan zijn vorming verder en sprak onder meer vloeiend Frans. Toen hij werkte op het hoofdpost kantoor in Conakry werd hij be trokken in de vakbeweging, wat ertoe leidde dat hij in 1957 secre- taris-generaal van de unie van ar beiders van Zwart Afrika werd. Hij was mede-oprichter van de Afrikaanse democratische bij eenkomst, een autonoom volksfront dat in 12 Franse ge bieden in Afrika werkte. In 1950 werd hij gekozen in de wetge vende vergadering van Guinee. Hij werd twee jaar later secreta ris-generaal van de Guinese de mocratische partij, in 1955 bur gemeester van Conakry en in 1957 won hij een zetel in de Fran se nationale vergadering. In dat jaar werd hij ook vice-voorzitter van de regeringsraad, in feite premier onder een Franse gou- In 1958 bracht hij zijn volk tot het stemmen voor volledige onaf hankelijkheid van Frankrijk. Na het referendum op 28 september 1958 vertrokken onmiddellijk al le Franse functionarissen. Op 2 oktober d.a.v. riep Guinee de on afhankelijkheid uit. Als staatshoofd en premier pro beerde hij snel economische hulp te verkrijgen. Hij was de eerste Afrikaanse president die China bezocht waarvan hij een grote lening kreeg. Ook het Sow- jet-blok verleende snel hulp, maar hulp en erkenning van het buitenland belette hem niet zich tegen zijn helpers te keren. De Sowjet-ambassadeur werd in 1961 uitgewezen na de beschul diging dat hij betrokken was bij een "onderwijzerskomplot". De betrekkingen met Frankrijk die geleidelijk hersteld waren, wer den in 1965 weer verbroken toen Frankrijk en Ivoorkust beschul digd werden van betrokkenheid in een "komplot van zakenlie den". Het naburige Senegal, de Verenig de Staten, Frankrijk, Portugal en West-Duitsland werden be schuldigd van betrokkenheid aan verscheidene samenzwerin gen in de jaren daarna. De be trekkingen met Frankrijk leken aanzienlijk te zijn verbeterd toen Sekou Touré zijn eerste bezoek aan Parijs bracht sedert de onaf hankelijkheid. In 1981 ondernam hij een belangrijke diplomatieke missie toen hij aan het hoofd van een Islamitische vredesmissie te komen tot beëindiging de oorlog tussen Iran en Irak. De als "olifant" bekend staande Touré als symbool van kracht vernietigde meedogenloos oppo nenten wat leidde tot beschuldi gingen van organisaties voor mensenrechten dat hij een van 's werelds meest onderdrukkende leiders was wiens regime dagelij- ke tirannie uitvoerde en martel de. Ca. een miljoen landgenoten leven in ballingschap en 17 mi nisters werden opgehangen, doodgeschoten of stierven in de gevangenis. Achttien anderen werden tot levenslange gevange nisstraf veroordeeld. Op zeker ogenblik zouden er 3000 politie ke gevangenen zijn ofschoon di plomatieke kringen zeiden dat de massale arrestaties, martelin gen en executies omstreeks 1977 ophielden. Eens het enfant terrible van Frans sprekend Afrika, was hij eigen lijk meer een anti—kolonialist dan een marxist zoals hij dik wijls genoemd werd. Guinee was het enige Frans-Afrikaanse land dat niet het aanbod van onafhan kelijkheid binnen een Frans ge menebest aanvaardde. Sekou Touré zei dat Guinee de voor keur gaf aan armoede boven rijk dommen in slavernij. c wat vaar lente Wéér een stukje dichter bij een prijs in het Grote Wat Waar Lentespel. Knip uit en plak het op uw wedstrijd- formulier en wel op de Wat Waar-spaarkaart met hetzelfde weelmummer. Bent u het wedstrijdformulier kwijt? Haal een nieuwe op ons kantoor. EEN ECHT COMPLETE KRANT. 0\TR UTRELI). STAD EN LAND.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 7