unmecke Zijde nog altijd een mysterie ody Fashion HEMDJES, DE NIEUWE 'BOVEN KLEDING' Museum en telerij aan de Wouwse Plantage Echte zijde Een klein winkeltje met een grote sortering wol en katoen in vele goede merken zoals: Schewe, Berger du Nord, Scheepjes, Neve- da, Aarlan 100% angora. Katoen met linnen100 gr. 8,50 100% structuur katoen... 50 gr. 3,25 Mohair in voorjaarstinten25,- per streng goed voor één trui Wij ontwerpen en breien een trui naar uw wensen. Wolspeciaalzaak "Courage" Lage Rijndijk 68b 2315 JW Leiden 071-132608 OOK DE JAPON IS DIT VOORJAAR TOTAAL ANDERS! De nieuwe wijde lijn is duidelijk herkenbaar in onze kollektie japonnen. Soepele stoffen en veel streepdessins zijn de andere opmerkelijke details. Kom maar gezellig kijken! Japon 289,- Breestraat 151-153 telefoon 071 -124586 Nu ook op maandagmiddag geopend WINKELEN IN EEN PERSOONLIJKE SFEER Badmode - Nachtmode Foundation Lange Voortplein 3 Oegstgeest, tel. 071-175397 Welk hemcye u ook kiest, ze zijn allemaal eindeloos met boven kleding te kombineren. Wijdvallende zjjden hemdjes op een rok of pantalon. Strakke hemmes met kant onder een stoer Jack of wijde blouse. Kom eens b(j ons passen, dan merkt u dire kt dat zo'n nonchalant hemdje ook nog prettig draagt- Het afwikkelen van de zijden draad <foto GPD> men en heeft ons de fijne kneepjes van het vak ge leerd". De connecties met Wales zijn ook in het museum terug te vinden. Een van de pronk stukken is een lap zijde gewe ven voor de bruidsjapon van Prinses Margaret. Een lastige dame, want pas de derde rol zijde kon genade vinden in haar ogen. Daar zat de hele telerij met twee rollen kost baar zijde, die zo had prinses Margaret bepaald, niet moch ten worden verkocht. Uitein delijk liet de eigenaar van de telerij er een bruidsjapon voor zijn dochter van maken. En ook deze japon is in dit museum te bewonderen. Naast deze Europese voor beelden in het museum ook veel voorbeelden van zijde kleding uit Pakistan, Japan, China en Guatemala. Veel stukken zijn meegebracht doot familie of door kennis sen maar ook bezoekers heb ben aan het onstaan van de museumcollectie bijgedra-' gen. Een stuk dat een ereplaatje heeft gekregen bracht Anne- maries broer mee uit China, het is een felrose lap met een vogel-blad motief erin gewe ven. Zo op het eerste oog mooi, maar niet spectaculair. Maar wie van Annemarie hoort dat de eigenaar van Ne derlands enige zijde -weverij Posterholt de lap onmiddel lijk herkende als het werk van een blinde vrouw, kijkt er toch heel anders naar. Slavenwerk Wie nu denkt, mooi dan knoop ik aan Ter Zijde meteen een visite aan Posterholt (lim- burg) vast, kan zich de rit be sparen. Zelfs Annemarie en haar moeder hebben het zijde weven niet mogen bewonde ren. Niet omdat de techniek zo geheim is maar omdat zij- deweven een uiterst kwetba- re bezigheid is. Vroeger was het weven van zij de vaak het werk van slaven. In vochtige holen verrichten zij hun arbeid. Zijde is name lijk zeer gevoelig voor stati sche elektriciteit. Alleen in een vochtige omgeving is het risico dat de ragdunne dra den in de knoop raken het kleinst. Nieuwe technieken De cocon van een zijde rups levert 2000 meter zijdedraad. De eerste en de laatste 500 meter zijn van een minder kwali teit, zoals er 1000 meter van een cocon overblijft. De rest, het afval wordt verwerkt tot chappe-zij- de, een minder kwaliteit. Het afval hiervan heet bourette. Deze zijde is een produkt van de bombix mori maar die heeft wel 35 broertjes. Zo is er o.m. een wilde zijvlinder, prachtig van tekening, die ook eikebladeren eet. De zijde van deze rupsen is veel grover van struc tuur. Over het algemeen geldt in de zijdewereld: hoe mooier de vlinder hoe slechter de zijde. Wie een zuiver zijde blou se koopt moet niet de fout begaan te denken dat het produkt geen andere ve zels bevat. Een artikel aangeduid als zuiver zij de mag tot 30 andere vezels bevatten. Pure zij de krijgt u alleen als het etiket 100% zijde ver meldt. hebben daaraan niets kun nen veranderen. De zijde we ver zit niet meer in een hol maar hij moet het wel zonder buren of bezoekers stellen, want die brengen elektriciteit over. Zo blijft zijde - koel in de zo mer, warm in de winter - toch een mysterieus produkt van de natuur, een geheim dat al leen de zijderups kent. Het zijdemuseutn Ter Zijde is te vinden in de Wouwse Plantage (tussen Roosendaal en Bergen op Zoom), Plantagebaan 199. Van 1 april tot en met 31 oktober is het door-de-weeks geopend van 10.00-17.00 uur. Op londag van 13.00-17.00 uur. Groepen alleen op afspraak: 01657-583. Entree 5 gulden per persoon. De zijdevlinder. klein aantal rupsen hoor", verontschuldigt Annemarie zich een beetje. "Mensen zijn weieens teleurgesteld als ze de "telerij" (Een klein glazen hokje van een paar vierkante meter, red.) zien. Ze verwach ten een commerciële telerij maar dat zou in Nederland niet te doen zijn. We hebben hier niet genoeg voedsel en ook niet lang genoeg en neem alleen eens de verwarmings- kosten, het moet in de telerij altijd 25 graden zijn. Dat be tekent dat ook in de zomer maanden de verwarming staat te draaien. Zijde is nu al duur maar dan zou het onbe taalbaar worden. We hebben de zaak wel groter willen op zetten. De eerste keer hadden we hier 20.000 rupsen staan een indrukwekkend gezicht hoor, maar mijn moeder en ik kregen er bijna nachtmerries van. We wisten niet hoe we al die moeder al die rap etende jonge rupsen moesten voede ren. Toestanden waren dat. Mijn moeder is alle boom kwekerijen in de verre omge ving afgeweest voor moerbei- bladeren. Toen ze die had bleken ze net weer te zijn be spoten en moesten ze eerst gewassen worden. Nee, dat doen we nooit meer". Lady Hardyke Toch bestaat er in Europa nog zijdeteelt en wel in Wales. Het materiaal voor de bruids japon van lady Diana kwam er vandaan. Deze telerij is voortgekomen uit de hobby van lady Zoë Hardyke. Zij werd de leverancier van het Engelse hof. Aan deze lady Hardyke heeft de Wouwse Plantage eigenlijk ook het zij demuseum te danken. Anne marie: "Mijn moeder is eige- lijk wol weefster. Toen die iets las over het werken met zijde is ze zich daar in gaan verdiepen. Heel langzaam groeide het idee voor een zij demuseum. Een kennis bracht de eerste zijdevlinde- reitjes mee maar zijderupsjes wilden er niet komen. Mijn moeder is toen naar Wales ge reisd om informatie te krij gen. Daar ontmoette ze heel toevallig een vrouw die der tig jaar lang in de telerij van lady Hardyke had gewerkt. Zij is naar Nederland geko- Zijde, ruim 2000 jaar geleden was de methode om zijde te winnen het best bewaarde ge heim van het Chinese Rijk. Op de uitvoer van eitjes van de bombix mori, zijdevlinder, stond de doodstraf. Het mocht niet baten want rond het jaar 300 werd de kennis van de zij deteelt naar Japan gesmok keld en vandaar doorge speeld naar Europa. Een bloeiende zijde industrie ont stond in de daarop volgende eeuwen in Hongarije, Frank rijk en Italië. De opkomst van de synthetische vezels ver drong in de twintigste eeuw de zijde-industrie uit Europa en nu zijn het weer China, Ja pan en Thailand die zijde- draad en zijdestoffen produ ceren. Toch heeft zijde de waas van romantiek en mysterie be houden. Het is nog altijd een luxe-produkt waarvoor veel geld moet worden betaald. Tussen zijden lakens slapen is in de meeste gevallen voor- béhouden aan romanhelden en -heldinnen. Nog altijd is het verschrikkelijk moeilijk iets over de zijdeteelt te we ten te komen. "Soms lijkt het wel alsof de doodstraf nog niet is opgeheven", lacht An nemarie Mosmans, die samen met haar moeder Wil aan de Wouwse Plantage (nabij Roo sendaal) Ter zijde opzette, een zijdemuseum, compleet met (mini-) telerij. Veel werk Een uit de hand gelopen hobby zou je "Ter Zijde" kunnen noemen. Maar wel een die uitgroeide tot een volledige dagtaak, als je tenminste se rieus zijde wilt telen, al is het nog zo'n beetje. Zijdetelen vraagt veel zorg, dag en nacht. Neem alleen maar het feit dat zijderupsen om de vier uur van voedsel (blade ren van de moerbeiboom) moeten worden voorzien. Voor Annemarie betekent dat de laatste voeding om twaalf uur en dan uiterlijk om zes uur 's ochtends weer uit de veren om voor het "ontbyt" te zorgen. Ook hun aan omgeving stellen de rupsen hoge eisen. Het moet er schoon en rustig zijn terwijl ze bij een temperatuur van 25 graden celcius het best gedeien. Geen hobby dus voor achter in het schuurtje of in een hoeKje op zolder. "Er zijn weléens mensen", ver telt Annemarie, die zeggen: "Och wat leuk, daar zou ik ook wel mee willen begin nen; wilt u mij geen eitjes verkopen? Die hebben geloof ik het idee na een jaartje of wat hun eigen zijde te kun nen weven en lapjes te kun nen verkopen maar zo een voudig ligt het echt niet". Meestal hoeft Annemarie niet eens het hele proces van zij- dewinnen uit te leggen. De meeste haken al af als ze ho ren hoeveel zorg de jonge rupsen vragen en dan moet het zijde winnen nog gebeu ren. door Henriëtte v.d.Hoeven Harige baby's Niet voor niets noemen de Ja panners de zijderupsen "hari ge baby's." Ze vragen net zo veel zorg als mensen kinde ren, zo niet meer. Na een maand van intensieve verzorging gaan de rupsen zich inpoppen, ze bouwen als het ware een wit, eivormig huisje om zich heen: de co con. Voor dat heeft de rups vier dagen nodig. De nu pro- duktierijpe cocon wordt in heet water gelegd, de pop sterft en de lijm waarmee de cocon bijeen wordt gehou den laat los. Het is nu de kunst het begin van de co condraad te vinden en de co con voorzichtig af te wikke len. Pas hier is in de industrie sprake van enige mechanisa tie. Een machine met een klein tentakeltje zoekt het be gin van de draad, die daarna heel voorzichtig wordt opge wonden. op een kwartier du rende diaserie is dit hele pro ces, tot en met het zijde we ven, in het museum te vol gen. Bovendien hebben An nemarie en haar moeder het hele proces zoveel mogelijk in het museum in beeld ge bracht. "We hebben hier maar een Het voederen van de zijderupsje- s moet zeer geregeld gebeuren. Dat betekent voorde zijde-teelst- erslaat naar bed en vroeg op.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 44