Anita, modeschoen die niet duur is .VIONNET. Teensandalen en gekruiste banden SOKJES GEJO DE VERTROUWDE SINGER TOPKWALITEIT OOK IN BREIMACHINES. MET EEN SINGER GAAT HET AUTOMATISCH BETER. SINGER eindeloos veel soorten en kleuren KOUSENHUIS Aantrekkelijke collecties? Redhen specialist Mode 1984 Nieuw van Singer de Memo II electronische breimachines waarmee 'u makkelijk en creatief uw gang kan gaan. Bijzondere mogelijkheden o.a.automatisch opzetten, snelle programmering van het patroon, automatisch verwisselen van kleur en vele steek - mogelijkheden. Bij elke-Singer Memo II breimachine ontvangt u een gratis cassette cursus. Verkrijgbaar bij: SINGER Princestraat 24a Katwijk aan Zee. Tel. 01718-72063. SINGER Boerenburgerweg 1 - Noordwijk Tel. 01719-12654. Haarlemmerstraat 8 Leiden Eglantier 4 Leidsenhage Begin de lente bij domino al onze bekende merken zijn weer aanwezig: Absorba Louis London, Mc. Gregor, K'neellje, Oilily, Königsmühle, Triangolo, Jean Bourget, Petit Bateau, maat 92 t/m 176 Julianastraat 40, tel. 92620, Alphen a/d Rijn. mode //O - 5W/7 ir/i0//-/304/<S Eigentijdse Haarmode voor Hem en Haar Kopermolen 8 Leiden. Tel. 071-220019 Voor het modieuze aspect heeft Anita contact met een Duitse ontwerper en daarnaast doen ze in Rijswijk zelf ook aan produkt-ontwikkeling. Van elk ontwerp wordt eerst een model gemaakt, is iedereen het daarmee eens dan wor den er monsters gemaakt voor de klant. Zo gebeurt het dat in de fabriek de voor- jaarsproduktie in volle gang is terwijl vertegenwoordigers alweer met de wintercollectie op stap zijn. Want tijdig het produkt in huis hebben is een van de belangrijkste ei sen van de klant en met het uitvoeren van een behoorlij ke order, is toch nog altijd drie weken gemoeid. En ook voor Anita geldt "de eerste klap is een daalder waard". Kan de fabriek vroeg in het seizoen inspringen op de mo dieuze wensen van het pu bliek, dan is ze de impor teurs, die afwachten wat goed "gaat" en dan hun or ders in de goedkope landen plaatsen toch een slag voor. Jeugd "Het is vooral de jeugd die het beeld van de schoenenmode bepaalt," zegt Van Bladel. "Wij praten tegenwoordig dan ook niet meer over mo dieus maar over jong. Een collectie moet vooral jong zijn. Daarom is het voor ons zaak het straatbeeld goed in de gaten te houden. Te kijken wat de jeugd wil. Op die ma nier kun je steeds bijsturen. Verder halen we onze infor matie op beurzen en in win kels in het buitenland Met het jonge aspect heeft het Rijkswijkse bedrijf weinig moeite. Het betaalbaar hou den levert veel meer hoofd brekers op. Naast de arbeids lonen is ook de steeds stij gende leerprijs een factor waarmee gerekend moet worden. Op de vraag of kunststof dan geen uitkomst *Nade snijderij komen de afzonderlijke delen van de schoen bij de stikster, die de delen aan elkaar zet. (pr-foto) biedt schudt Van Bladel ge decideerd het hoofd. "We hebben het geprobeerd hoor, kunststof. Maar het ging ge woon niet. Het bleek veel moeilijker te verwerken dan leer maar bovendien wilde ons publiek geen kunststof. Daarmee zijn we dus maar snel gestopt". Maar ook op arbeid valt niet al te veel te besparen want in te genstelling tot wat je zou denken heeft de computer nog weinig greep op de schoenfabrikage bij Anita. Natuurlijk, sinds Jan Vesters in 1925 begon zijn er snijma chines, naaimachines en lo pende bandleesten die het model van de schoen bepa len) gekomen, maar elke schoen moet van zool tot bo venleer op die leest worden gezet. Daarnaast zijn eindaf- werking en controle nog al tijd puur mensenwerken en Van Bladel gelooft dat dat ei genlijk wel zo zal blijven. Vooijaarscollectie Praten over de vooijaarcollec- tie is voor Jan van Bladel ei genlijk een beetje achterom kijken. "Voor dit voorjaar zullen we veel pumps zien. En dat begrip pump moet je ruim nemen. Dat kan een he le dichte schoen, een met een open teen of hiel maar en dat is nieuw ook een uitgesneden zijpartij ".In de showroom van Anita, waar inmiddels ook al de laarzencollectie voor de winter staat zien we die pump inderdaad in tal van variaties. Naast de uitge sneden zijkant valt ook het a- symetrische in uitsnijdingen en banden op. Hakken zijn er in elke gangbare hoogte. Het aardigst zijn de pumps in gaatjes-leer, die aansluiten bij de net-look in de kleding. Wat de kleur betreft, met een paar rode schoenen zit u goed. Getuige het telefoontje voor nog meer rood van een grote Anita-klant. (Anita schoenen worden verkocht bij Zwart (Leiden), Van Keeken (Alphen, Bodegraven), Raap horst (Alphen), Telkamp (Bode graven), Van der Berg (Katwijk), Haasnoot (Katwijk), Weber (Noordwijk), Theil (Wassenaar) en Van Alphen (Oegstgeest). In de jaren zeventig legde de Nederlandse schoenenindus trie bijna het loodje. De con currentie met Italië was niet langer vol te houden. Nu, ruim tien jaar later, zijn er toch al weer 57 ondernemin gen die het harde gevecht, dit maal met de redelijk goedko pe Oost-bloklanden (o.m. Joe goslavië), aandurven. De grootste daarvan is Anita in Rijswijk (een plaatsje in de buurt van Waalwijk). Het be drijf verschaft werk aan 325 mensen en heeft een bedrijfs- school waar jongelui tot snij der en stikster worden opge leid. Na die tweejarige oplei ding hebben ze de garantie bij Anita aan de slag te kun nen. Een formule die zeer in trek is bij de jonge mensen in Rijs wijk want elk jaar zijn er weer bijna 100 gegadigen voor 20 tot 30 plaatsen. Er wordt dan ook kritisch gese lecteerd. De personeelschef van Anita gaat praten met de ouders van alle nog jonge kandidaten. Pas daarna wordt beslist wie in de oplei ding voor stikster of snijder kan. Door deze eigen oplei ding blijft de produktie van Anita van begin tot einde in huis. Van thuiswerksters wordt, in tegenstelling tot traditie in het schoenenvak, geheel geen gebruik ge maakt. In 1925 Anita mag dan een moderne naam zijn, die de produkten de die fabriek verlaten recht doet, het bedrijf zelf is al van respectabele leeftijd. In 1925, de crisistijd, begon mijn vader Jan voor zich zelf, zoals dat toen heette, zegt de hui dige directeur Vesters sr. "Hij had zo n man of tien vijf tien personeel. In de periode 1950-1960 is het bedrijf uitge groeid tot de huidige om vang. Oorspronkelijk zaten we in Waalwijk maar na in 1963 hier met de school te zijn door Henriëtte v.d. Hoeven begonnen, verhuisde het hele bedrijf begin '70 naar Rijs wijk." Het Rijswijkse bedrijf heeft nu een dagproduktie van 5000 paar schoenen. "De laatste twee jaar hebben we steeds het miljoen paar gehaald, ver telt adjunct-diecteur Jan van Bladel met enige trots. Van onze produktie gaat 60% naar Duitsland, de rest wordt in Nederland verkocht.De eer ste stap naar Duitsland werd in 1963 gezet. Wij waren toen nog echt goedkoop en we zijn er in geslaagd ons markt aan deel daar te behouden. Onze kracht is in de aantallen. We hebben een kleine collectie, pak van zo'n 40 modellen modieuze damesschoenen. Daardoor kunnen we de prijs voor een paar zomerschoe nen tussen de 60 en 80 gulden in de winkel, red) ook rede lijk houden. We hebben twee uitgangspunten: het moet er leuk uitzien en het moet be taalbaar blijven, in die volg orde en daar zijn we tot nu toe in geslaagd". De zool wordt op de leest in vorm geperst. (pr-foto) De sandaal is er deze zomer in vele uitvoeringen van hele platte met nauwelijks een achterlapje tot uitvoe ringen met kleine en heel hoge hakken. De sportieve sandalen hebben brede banden of zijn opge bouwd uit grote stukken leer. De bodem is van stevig leer en en hak is i laagjes opge bouwd. De nH uwe sandaal loopt soms een eindje tegen de voet op. Voor dit soort schoenen gebruikt men naast leer ook materialen als hout, rubber textiel en netweefsels. Nieuw zijn de teensandalen, die een hakhoogte hebben van 5 tot 7 cm. Wat in vakter men sandaletten worden ge noemd zijn sandalen en met een hoge hak, die vaak wat eleganter van snit zijn. Gaatjes Voor sandalen en sandaletten worden alle soorten leer en combinaties daarvan ge bruikt. Geperforeerd leer is een van de favoriete materia len maar daarnaast zien we veel lak met nubuck, reptiel en fantasieprints. De kleuren zijn geel, blauw rood, groen, wit en zwart. Pumps De pump, in verschillende hak hoogte is natuurlijk niet meer weg te denken. Het begrip pump moet daarbij ruim wor den opgevat. Deze zomer zul len veel pumps naast open teen of hiel ook zijuitsnijdin- gen, perforaties (gaatjes) en a- symetrische banden hebben. Veel hooggehakte schoenen hebben ook een band om de enkel wat het draagcomfort wat groter maakt. Plat Maar zoals vorige zomer zullen platte schoenen weer een groot deel van het modebeeld opeisen. Ze zijn er voor elke leeftijd en modegroep. De flatjes hebben een slee- of blokhak van 2-3 cm hoogte. Soms zijn ze opengewerkt met a-symetrische banden. Hier gebruikten de makers veel vlechtwerk en alternatie ve materialen. Voor de flatjes is aan het kleurpakket oranje ei\ felroze toegevoegd. En wie graag op laarsjes loopt kan deze zomer haar hart op halen aan enkellange model len met veel luchtige gaten, netweefsel, vlechtwerk en perforatie. Veel laarsje heb ben een open teen. Informatie Modecentrum voor schoen- en lederindus trie, Waalwijk. Illustratie Bea de Roo.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 41