Steeds C 'Leidse moeras' zaak van gemeente Roze lente festival' Waaggebouw weer in contact lenzen.., Onderzoekers duiken in historie van gebied bij Rijnsburgerweg d onderbroek fRimpelloze dag' voor homoseksuelen van §>oven de veertig jaar Druk etmaal brandweer Sen niet fcelenib btadbheetd Provincie gaat akkoord met Admiraalsbrug Waal mogelijk burgemeester van Deventer ÊNSDAG 28 MAART 1984 IDEN - Het grootste moeras ftn Leiden is gelegen in het ge- »ed tussen de Rijnsburgerweg, e Boerhaavelaan, de Van Swie- •nstraat en de Mariënpoelstraat. Ie laaggelegen tuinen in dit bin- Jenterrein zijn al drassig als het laar even geregend heeft. Over- ioedige regenval heeft tot ge- **blg dat het gebied herhaaldelijk rekenlang blank komt te staan, jaarbij de tuinen op sommige laatsen zelfs een halve meter hder het wateroppervlak ver- i. Het sompige land is een leliefd oord voor reigers, die er fen kikker hopen te verschalken, jider te spreken over de 'verge- f n polder' zijn de bewoners van Mariënpoelstraat en omge- ng, die behalve de onbedoelde iyver in hun achtertuin ook boeten aanzien hoe hun wonin- Jen onder het vocht te lijden lebben. Driejaar geleden, op 10 ^ïaart 1981 wierp buurtbewoner van Appel een steen in de npelloze poel door in een brief an de provincie te klagen over :f e aanhoudende wateroverlast. )e wateroverlast haalde de krant in zette ambtelijke molens in /erking, maar meer gebeurde er iet. De ambtelijke molens ver- bochten de tuinen niet droog te halen. Nu, driejaar later, zetten le civiele planologen (weg- en waterbouwkundigen) Nico Bor- jeman en Nelleke Geertse in hun Doek 'Als het regent houden wij pns hart vast' over de problema- liek van een hoge grondwater stand in stedelijk gebied de ge schiedenis van de watersnood op pen rijtje. Het boek is een verslag ten een onderzoek, dat het twee tal verrichtte teneinde af te stu fleren aan de Technische Hoge school in Delft. twee wetenschappers memore Leiden ren dat de klachten over wate roverlast al dateren van vóór de oorlog. De huizen aan de Mariën poelstraat en de Boerhaavelaan werden omstreeks 1920 ge bouwd. In 1935 werden beide straten verlengd tot de Zwei- landlaan en werd de Van Swie- tenstraat aangelegd. Toen is de ellende begonnen. Met name de verlenging van de Boerhaave laan zou de afvoer van overtollig water hebben geblokkeerd. Tot die tijd stroomde het water via een greppel naar de poldersloten langs de spoorlijn. Verantwoordelijkheid De waterhuishouding in het ge bied, waarvan grote delen van de tuinen tachtig centimeter lager liggen dan het straatniveau, was toen nog de verantwoordelijk heid van het polderbestuur Ma- rendijk. Het polderbestuur wees de gemeente aan als de verant woordelijke voor de overlast, omdat zij de Boerhaavelaan had verlengd. De gemeente wees dat van de hand, erop wijzend dat de verbinding tussen greppel en poldersloten door middel van een duiker gehandhaafd is. De oorzaak van het probleem lag volgens de gemeente bij de be woners, die de greppel niet on derhielden. Naarmate er in het gebied meer ge bouwd wordt, nam de nattigheid Een achtertuin in de Mariënpoelstraat. We schrijven 1981 toe. De nieuwbouw ging gepaard met ophogingen, zodat het laag gelegen gedeelte nog meer te verwerken kreeg. Vooral de bouw van de NZH-garage was van invloed. De aannemer van dit werk was wel zo slim om zich van elke aansprakelijkheid in de ze te vrijwaren door de gemeente een verklaring te laten tekenen. In 1960 is de situatie dermate ern stig dat het polderbestuur aan de gemeente meldt, dat het gevaar van verdrinking van spelende kinderen niet ondenkbeeldig mag worden geacht. De toestand wordt alleen nog maar erger, wanneer in 1963 de Technische School wordt gebouwd. De ge meente blijft erbij, dat de bewo ners de schuldigen zijn. Sommi gen hebben hun tuin opgehoogd en daarmee de greppel gedempt. De bewoners moeten daarom voor een oplossing betalen, vindt de gemeente. Ondertussen wil het polderbestuur van de verantwoordelijkheid van het gebied af, omdat het steeds meer stad en steeds minder pol der wordt. De provincie wil wel aan de administratieve ontpolde- ring meewerken, maar de ge meente voelt er niets voor zolang de waterhuishouding niet af doende is geregeld. De drie par tijen worden het er uiteindelijk over eens, dat er een drainagelei ding in de brandgang (achter tuinpad) wordt aangelegd. Het is 1965 als polderbestuur, provincie en gemeente het werk gezamen lijk uitvoeren, terwijl de bewo ners een kleine bijdrage in de kosten voor hun rekening ne men. Ontpoldering Op 1 juli 1968 gaat de gemeente een ontpolderingsovereenkomst aan. Daarmee belast de gemeente zich met de zorg voor de water huishouding in het gebied. Pi kant detail waarop de onderzoe kers stuitten: in de overeen komst wordt speciaal de zorg van de gemeente voor een twee tal percelen grond uitdrukkelijk genoemd. Deze percelen zijn ei gendom van bloemkweker Balle go, voormalig voorzitter van het polderbestuur(!). Volgens Borreman en Geertse is het op grond van deze overeen komst aannemelijk dat de ge meente sindsdien verantwoorde lijk is voor het onderhoud van de drainage. De polder Marendijk wordt in '69 door de provincie opgeheven. Korte tijd later klagen de bewoners opnieuw over wateroverlast. De drainage is verstopt en werkt niet meer. Een groep van 22 be woners schrijft de gemeente een brief, waarin zij om een pompin- stallatie vragen. De gemeente antwoordt bits: eigen schuld. De bewoners hebben de drain niet onderhouden, te dicht bij de drain struiken geplant en hun tuinen slecht opgeruimd. De ge meente dreigt met het aanschrij ven van de bewoners. Dat is het op hun kosten laten treffen van 'voorzieningen'. De gemeente eist dat de struiken in de buurt van de drain worden verwijderd, dat de tuinen worden opgeruimd en dat de drain door de bewoners wordt gereinigd. Het protest van de bewoners verstomt. In 1981 is er nog één (nieuwe) be woner, Van Appel, die de strijd tegen het wassende water voort zet. Hij weigert de omslag van het Hoogheemraadschap en de onroerend goedbelasting van de gemeente te betalen. Beide in stanties wijzen elkaar als verant woordelijke voor de waterhuis houding aan. Van Appel doet een beroep op de provincie om dui delijkheid te brengen in deze zaak. In februari 1982 schrijft de provincie aan de gemeente, dat een vernieuwing en uitbreiding van het drainagesysteem, moge lijk in combinatie met ophoging van het gebied, de enige oplos sing van het probleem is. De ver antwoordelijkheid hiervoor ligt volgens de provincie bij de ge meente. De gemeente blijft even wel bij haar standpunt, dat de be woners de overlast zelf veroor zaakt hebben en sommeert Van Appel om zijn tuin op te ruimen. De ogb wordt door middel van loonbeslag gewoon geïnd. Het hoogheemraadschap stuurt een deurwaarder. De onderzoekers concluderen in hun boek, dat het de provincie aan daadkracht ontbreekt, om dat GS geen gebruik maken van het recht om de uitvoering vant de werken te gelasten. Het starre gedrag van de gemeente Leiden wordt verklaard uit geldgebrek en de angst om een precedent te scheppen. Want grondwate- roverlast is in Leiden een veel voorkomend probleem. Maar evengoed een ernstig probleem, want een vochtig huis is slecht voor de gezondheid. Een ver hoogde kans op rheuma, astma, chronische neusverkoudheid en bronchitis is aangetoond, aldus Borreman en Geertse. EIDEN - De Leidse Werkgroep Homoseksualiteit (LWH) en de Lesbische Vrouwen Leiden (LVL) organiseren van 11 tot en "ii met 14 april weer een 'roze lente 'ouu festival' in het Waaggebouw aan vo«de Aalmarkt in Leiden. Vejat betekent vier avonden lang PT^een culturele manifestatie met 10u<l toneel, muziek, informatie en 'Seleen groot slotfeest. De 'roze len- 9.' te' begint op woensdagavond 11 g april met 'Jane'. Een voorstelling Jvan het Theaternetwerk over het "Jleven en werk van de Ameri- schrijfster Jane Bowles. Drie actrices spelen Jane en ge ven elk een eigen interpretatie, een vele nuances bevattend beeld, van de Amerikaanse schrijfster die sinds de verschij ning van haar biografie zeer in de belangstelling staat. Donderdag 12 april speelt de jonge Leidse theatergroep 'Bestwel' het stuk 'Giovanni 's Room' van James Baldwin dat enkele maan den geleden in het LAK-theater in premiere ging en toen volle za len trok. De vrijdagavond is alleen toegan kelijk voor vrouwen. Er is dan een optreden van de Amster damse vrouwengroep 'Ames' die vrolijke volksmuziek ten gehore brengt. De lesbische rockband 'Vendetta' speelt daarna swin gende eigentijdse rock and roll, peti lde„EIDEN - Zondag 15 april staat een landelijke dag voor homo- seksuele mannen en vrouwen vanaf 40 jaar op stapel. Bedoe- ling van deze 'rimpelloze dag' is om oudere homoseksuelen, ou- I ders van homoseksuele kinderen en andere belangstellenden met elkaar in contact te laten komen. De organisatie is in handen van de LWH en het COC (vereniging ang tot integratie van homoseksuali teit). De dag wordt gehouden in Be het Cultureel Centrum in Voor eer schoten (Marijkelaan) omdat'de de ruimte van de LWH naar ver- al eachting te klein is. ge Vandaag de dag wordt al wel veel aandacht besteed aan de ouder wordende mens, maar echt aan vaard, voor vol aangezien, wor- den ouderen meestal niet, zo me- nen de organisatoren. In onze welvaartsmaatschappij is jong >olJ zijn 'in'. Met name voor oudere »ar, homoseksuele mannen en vrou- ian wen lijkt jong zijn welhaast een ide absolute voorwaarde om er bij te jen horen. De vereenzaming onder ouder wordende homoseksuele - mannen en vrouwen is dienten gevolge groot. ten Ook binnen het COC en binnen de Leidse Werkgroep Homoseksua- tel.» ,e, Man steelt 13- an, LEIDEN - Een 29-jarige Leide- naar werd gistermiddag in een groot warenhuis aan de Bree- straat aangehouden wegens win- af' keidiefstal. De man wilde er met een onderbroek ter waarde van 47 gulden vandoor gaan. ADVERTENTIE ANVC contactlensspecialist Katwijk - Voorstraat 80; Heemstede - Binnenweg 114; Lelden - Haarlemmerstraat 58; Sassenheim - Hoofdstraat 253; Vlaardlngen - Hoogstraat 209; Wassenaar - Langstraat 7; Voorschoten - Schoolstraat 115. reggae en funkmuziek. De vrij dagavond wordt besloten met disco. Zaterdag 14 april is er een groot slotfeest met de Leids-Amster- damse formatie 'Link'. De mu ziek van 'Link' is doorspekt met funk, new wave en rock-invloe- den. Vervolgens is er een werve lende show van de Amsterdamse band 'Luxor'. Deze groep was de succesvolle uitsmijter van het feest dat vorig jaar na afloop van de homodemonstratie in Leiden werd georganiseerd. Het slot feest van de 'roze lente' manifes tatie wordt zaterdagavond beslo ten met discomuziek die tot in de kleine uurtjes zal duren. n hi 11 liteit krijgen oudere homosek suelen veelal niet de aandacht die zij verdienen. Dat is de reden waarom enkele jaren terug de 'Roze Rimpel' werd opgericht. Een landelijke werkgroep van het COC die zich inzet voor een gelijkwaardige positie van oude re homoseksuele mannen en vrouwen. De werkgroep organiseert onder meer landelijke bijeenkomsten (de zogenaamde rimpelloze da gen) voor oudere homoseksuelen en stimuleert dat er plaatselijk meer activiteiten komen voor de ze leeftijdsgroepen. Het programma voor 15 april om vat tal van activiteiten om men sen op verschillende manieren kennis met elkaar te laten ma ken. Onderdelen van deze dag zijn onder meer een toneeluit voering, discussie ("wat doet de politiek wel of niet aan homosek sualiteit"), muziek en video rondom het thema homoseksua liteit en de mogelijkheid om over tal van onderwerpen (bijvoor beeld film of vrijetijds besteding) met elkaar van gedachten te wis selen. Hoogtepunt vormt het optreden van de toneelgroep onder leiding van Herman Fluitman die het stuk 'grenzen' opvoert. In het stuk vertellen vier mannen en een vrouw elkaar wat zij hebben meegemaakt. Hun belevenissen worden zichtbaar gemaakt door flashbacks, dromen en fanta sieën. De bijeenkomst wordt besloten met live-muziek en een drankje terwijl na 18.00 uur de mogelijk heid bestaat tot het gezamenlijk gebruik van de maaltijd. Meer in lichtingen over de 'rimpelloze dag' zijn te verkrijgen bij F. Van Overmeire, tel. 071-894356 ('s avonds na 18.00 uur). (foto André van Haasteren) LEIDEN - De brandweer moest het afgelopen etmaal vier keer uitrukken. Het ging in alle geval len om kleine brandjes. Gister middag schoot in een ivoning aan de Oranjestraat de vlam in de pan. De brand kon met een poederblusser gedoofd worden. Gisteravond ontstond er in een huis aan de Maredijk een keu kenbrandje. Hier moest de Lei- derdorpse brandweer aan te pas komen, want de Leidse brand weer was toen druk doende met een schoorsteenbrand in Zoeter- woude en met een onbedoelde brand bij de Leidse vuilverbran ding. Vanochtend, even na acht uur, werd de brandweer te hulp geroepen bij een brandje in een schuur achter het bijkantoor van dagblad De Telegraaf in de Bree- straat. Hier ging een stapel kran ten verloren. De schade was dus gering. De oorzaak van de brand is nog onbekend. Spookrijden (1) Monden vielen open van verba zing, een schilder liet bijkans zijn kwast vallen, de winkeljuf frouw vergat helemaal haar kleedje uit te kloppen en de ge schrokken automobiüst wees kwaad naar zijn voorhoofd. Op de Breestraat werd gisteroch tend een spookrijder gesigna leerd. Niet zomaar een ver dwaalde en verwarde automo bilist, nee, een bewust tegen- liggende chauffeur die in een kolossaal geel gevaarte rond tien uur opdook ter hoogte van het stadhuis en dwars tegen het verkeer in koers zette rich ting Kort Rapenburg. Twee motoragenten, in het besef dat zij de spookbus onmogelijk een halt(e) konden toeroepen, bromden voor de spookrijder uit om ruim baan te maken. Frontale botsingen bleven dan ook uit. Op het kruispunt Breestraat- Kort Rapenburg leek het even mis te gaan, toen de spookrij der in NZH-dienstverband een buschauffeur van Westneder land ontmoette. Maar beide ge le gevaartes gleden met nau welijks een duimbreedte tus senruimte langs elkaar door de bocht, alsof deze daar voor ge maakt was. Vervolgens spoedde de spookrij der zich over de Turfmarkt, Beestenmarkt, Langegracht, Hooigracht en 't Gangetje te rug naar de Breestraat om het zelfde kunstje nog eens te flik ken. Daarna stapte een handjevol pas sagiers uit de bus om de han den te schudden van enkele heren die al een tijdje op de spookbus stonden te wachten. En gezamenlijk spraken zij af dat spookrijden voortaan is toegestaan op de Breestraat. Spookrijden (2) De rioleringswerkzaamheden in het Kort Rapenburg zijn nage- noeg voltooid. Alleen de zoge naamde eindbruggen aan de kant van het Rapenburg en het Galgewater moeten nog wor den afgebouwd. In verband met deze openbare klus was er zo'n acht maanden lang slechts éénrichtingsverkeer mogelijk op de Breestraat. Nu het Kort Rapenburg alleen nog geasfalteerd hoeft te wor- Koos Bastiaans stuurt de spookbus door de vernauwde bocht Breestraat-Kort Rapenburg en rijdt net niet de buitenspiegel van zijn Westnederland-collega aan scherven. <foto Holvast) den, dat gebeurt in mei, wilde de gemeente weer tweerich tingsverkeer invoeren op de Breestraat. Dat zagen ze bij de NZH niet zo zitten. Daar waren ze bang dat de bocht nauwer is geworden door de middenge leider die op het wegdek is ge plaatst. Pas als er weer ver keerslichten op het kruispunt staan, kan het tweerichtings verkeer in de Breestraat wor den hersteld, luidde het NZH- standpunt. Maar die verkeerslichten komen pas in juni, wanneer de eind bruggen klaar zijn. Zolang wil de de gemeente niet wachten. Daarom werd besloten om de proef op de som te nemen. En zo kon het gebeuren dat gister ochtend tot twee keer toe een NZH-bus over de Breestraat tegen het verkeer in naar het Kort Rapenburg koerste. Proefondervindelijk werd vast gesteld dat twee bussen elkaar in de, inderdaad iets vernauw de bocht, kunnen passeren, zij het met de nodige stuurmans kunst. Dit tot groot genoegen van gemeentelijk verkeerspla- noloog Dirk Kuijper en zijn collega Cees van Groeningen, die als cameraman meekeek over de schouder van Koos Bastiaans, de NZH-controleur die gisterochtend als chauffeur dienst deed op de spooklyn. Kuijper: "Nu het tweerichtings verkeer in de Breestraat wordt hersteld, kan de marktenroute weer autoluw worden en dat werd tijd ook. Op zaterdag was het vaak een puinhoop, vooral ter hoogte van de oversteek plaats op de Aalmarkt. Boven dien kunnen nu de invaliden parkeerplaatsen weer worden verplaatst van de Koornbeurs- steeg naar de marktenroute waardoor er in de Koornbeurs- steeg weer meer laad- en los- mogelijkheden komen". Kortom, het is een pak van het gemeentelijk hart dat de proef met de bussen gisterochtend succesvol verliep. Dirk Kuij per: "Maar wij hebben geen moment aan een goede afloop getwijfeld". Vandaar natuurlijk de camera- man aan boord van de bus. Kuijper: "Inderdaad. Met de bedoeling om eventuele hal- starrig ongelovigen het over tuigende bewijs te leveren". Wat niet nodig bleek want on middellijk na de proef zetten politie en NZH ééndrachtig het licht op groen voor tweerich tingsverkeer in de Breestraat. Spanzoek Gelukkig dat de tentoonstelling van tekeningen van Chris le Roy in het stedelijk museum De Lakenhal een gunstige kri tiek heeft gehad, want anders had het wel eens opvallend stil in de tentoonstellingsruimte kunnen zyn. Een spandoek dat voorbijgan gers attent moest maken op de expositie, die tot en met 31 maart aan de Oude Singel valt te bezichtigen, is namelijk tot twee keer toe achteroverge drukt. Na de eerste diefstal deed Laken hal-directeur M.L. Wurfbain aangifte bij de politie en liet een nieuw spandoek maken en ophangen. Maar nu ook dit doek is gestolen, vindt Wurf bain het welletjes. "We zijn waarschijnlijk de dupe van één of andere misplaatste studen tengrap. Die spandoeken zul len nu wel een studentenka mer verfraaien. De politie doet er verder niets aan, dus bespa ren wij ons ook maar de ver dere moeite". Geen nieuw spandoek dus. Is het doek soms op? Wurfbain: "Het doek niet, maar wel het ge duld". J.V. LEIDEN - Het bestuur van de provincie heeft geen bezwaar te gen de komst van de Admiraals- brug. Gedeputeerde Staten laten dat deze week schriftelijk aan B en W van Leiden weten. De brug over de Nieuwe Rijn (nabij het Utrechts Jaagpad) komt ter hoogte van de voormalige ma- trassenfabriek Olga. Bewoners van het Utrechtse Jaag pad, watersporters en eigenaren van scheepswerven en andere bedrijven maakten destijds be zwaar tegen de komst van de Ad miraalsbrug. Zij waren- het niet eens met de geringe hoogte van de brug (doorvaarthoogte: 1.50 meter) die bedoeld is voor fiet sers en voetgangers. Bij behan deling in de raadscommissie voor ruimtelijke ordening, werd, ondanks tegenwerpingen van wethouder Waal, de hoogte op 2.50 meter bepaald. Gedeputeerde Staten plaatsen nog wel een kanttekening bij de plan nen van de gemeente. Zij betwij felen of het fietsverkeer richting Kanaalweg en Leiderdorp via de Catharinastraat zal gaan. GS ra den daarom aan de Rijnstroom straat en Utrechts Jaagpad zoda nig in te richten dat ook het ge deelte tussen brug en Rijn stroomstraat en die straat zelf voor fietsers een goede route vormt. LEIDEN - De bewoonster van een huis aan de Veilingkade betrapte gisterochtend in alle vroegte twee mannen die de benedenver dieping aan het leeghalen waren. De mannen gingen er vandoor met hun handen vol geluidsap paratuur, sieraden en een porte monnee met tweehonderd gul den. LEIDEN - De naam van wethou der Waal is gevallen als mogelij ke opvolger van burgemeester Posthuma van Deventer; deze gaat 1 april vervroegd met pen sioen. Waal is inmiddels veertien jaar lid van de Leidse gemeenteraad. Het grootste deel daarvan als wethouder ruimtelijke ordening. Het is niet de eerste keer dat zijn naam valt in verband met een be stuurlijke functie. Hij was ook in de race voor het voorzitterschap van de Gewestraad Gooi en Vechtstreek en het burgemees terschap van Schiedam.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 3