'Mode zit gewoon in de lucht' BENNING misomm pmmrn van Dalen heeft't! *861 aP°W 150,- KADO licit eKsoejirf Handwerkboetiek "De Bij" ORIGINAL KOCKPOKT van Dalen schoenen Mode 1984 Styliste Lidewij Edelkoort: IE SPECIALE DEMONSTRATIEDAGEN VAN op donderdag 29, vrijdag 30 en zaterdag 31 maart nu met GRANDIOZE VOORJAARSAANBIEDINGEN op deze dagen tot 150,- ECHTE KORTING OP HUISHOUD- EN LOCKNAAIMACHINES Lewenstein Cinderella 330 Een lichtgewicht zigzag naaimachine. Voor rechtstikken. zigzag-steek, blindzomen, gestikte zigzag-steek, overlook Met <noopsgatenautomaat Inclusief cassette en vele VOORDEEL 50, vc°Pe^d3geP Lewenstein Compacta Simple 80 De makkelijke vhje arm naaimachine die alles kan en doet. Met één knop kiest u uit 11 verschillende steken, waaronder stretchsteken. Handige knoopsgatenautomaat Compleet met cassette en vele voor 999^2 ll49~ Electronic VOORDEEL 60,< _«*eer opw;0 door demonstratrices van Lewenstein kon u zó voordelig een electronische naaimachine kopen. Uitgebreid stekenpakket voor alle stoffen. Eenvoudige bediening, met kleurencode. Tlptoetsen voorsteken selectie. Electronisch steek-voor-steek naaier tlectronisch naaldstop, rijgsteek VOORDEEL Garencassette NAAIMACHINECENTRUM Steenstraat 12-12a Leiden. Tel. 146380 Levering van Lewenstein, Husqvarna, Pfaff, Elna, Bernlna, Toyota, Singer, Rlccar. handwerkartikelen kantklosmaterialen spinnewielen folkloristische stoffen Diefsteeg 3 Leiden Tel. 071-149067 LEIDEN, Donkersteeg 21, tel. 071-120992 Haarlemmerstraat 128, tel. 071-125585 Ook vestigingen in DELFT - DEN HAAG - ROTTERDAM - SCHIEDAM - NAALDWIJK en 's-GRAVENZANDE Veerkrachtig, buigzaam, super licht. Soepel Bufflox® overleer. Zachte beige, crème- en grijstinten. Voor de sportieve man die eisen stelt aan comfort en kwaliteit, maten 40 t/m 46. Schiesser pyama's worden nooit lui. Ook na de zoveelste wasbeurt zijn Schiesser pyama's nog als nieuw. Ze lubberen niet, knellen niet en slaan ook aan de ontbijttafel een prima figuur. Kom bij ons kennismaken met de komplete Schiesser pyama-kollektie. Schiesser^ PerfektietsonzekwaRtet RAAPHORST HERENMODE ✓an Mandersloostraat 43 Alphen aan den Rijn J Uw official Rockport dealer Lidewij Edelkqort - wij zijn een soort superconsumenten nooit in de kostuumgeschie denis zal worden opgete kend, maar die voor een zeer korte tijd het beeld bepaalt. Een voorbeeld is de Bonny and Clyde-look van een aan tal jaren geleden, of de Lady Di-look. De eerste beweging is echter van het meeste be lang", vertelt Lidewij. De laatste jaren is zij tot de con clusie gekomen dat het steeds moeilijker valt deze beweging samen te brengen in een enkele modetrend. „Wij leven op een moeilijk moment. De maatschappij staat op het punt uit elkaar te springen. Vroeger kon je groepen onderscheiden, bij voorbeeld de conservatieven of de avonturiers. Die tijd is voorbij. Er vormen zich nu veel ldeinere gemeenschap pen; mensen met een zelfde poütieke of religieuze voor keur. Het beeld raakt wat ver troebeld. Voor ons als stylis ten is het probleem dat je op die ontwikkeling moet inspe len. Dat betekent dat je met veel meer verschillende trends moet komen om alle verschillende groepen aan hun trekken te laten komen. Wij denken er dan ook sterk aan om met diverse, diep uit gewerkte thema's te komen". De meer individualistische in stelling van de mensen leidt er volgens Lidewij ook toe dat er geen sprake meer zal zijn van een allesoverheer send modebeeld. „De men sen zijn zover dat zij zelf uit stekend kunnen combineren Zij trekken niet meer ee: paald soort kleding aan om in de mode te zijn. Dat zij mode bewust zijn zullen zij aange ven door een paar actuele kledingstukken te dragen. We gaan toe naar een tijd dat er eigenlijk geen echte trends meer zijn, maar alleen nog modieuze produkten. Nie mand hoeft meer als cowboy of als clochard de straat op om te laten zien hoe 'in' hij wel is". Anders Dat was nog wel even anders in de tijd, toen Lidewij zich in Parijs vestigde, zo'n negen jaar geleden. Geen gemakke lijke tijd voor haar overigens. Het leven in de wereldstad viel haar vooral de eerste drie jaren bepaald niet mee. Of Lidewij Edelkoort voorgoed in de Franse hoofdstad zal blijven is geenszins zeker. „Het voordeel van Parijs is dat het een prachtige stad is. Maar als ik in Nederland ben en ik zie wat de mensen daar dragen, dan moet ik tot de conclusie komen dat Neder land op dit moment al mo dieuzer is dan Frankrijk. Frankrijk zit momenteel erg in het dal, heeft duidelijk een enorme klap te pakken van de recessie. En als Frankrijk gaat veranderen in een tradi tioneel land, dan denk ik dat ik wegga. Naar New York waarschijnlijk". Plannen heeft zij genoeg. Het is Ze was nog maar een pril studentje aan de modeaf deling van de Academie voor Beeldende Kunst in Arnhem, toen een gastdo cente haar voorspelde: „Jij wordt nog eens een belangrijk styliste. Jij hebt het in je". Lidewij Edelkoort geeft thans de toon aan in de wereld van de mode. Niet alleen in Parijs, waar zij sedert 1975 woont, maar over de hele wereld. Als eerst verantwoordelij ke voor de afdeling sty ling van de CIM, (Comité de Coordination d'Indus- trie de la Mode) een van de belangrijkste organi saties op modegebied in Frankrijk, met maar liefst 450 aangesloten fa brikanten, heeft Lidewij Edelkoort een grote vin ger in de pap als het gaat om het ontwikkelen van nieuwe modelijnen. Zij is het die samen met stylis ten van bureaus uit tal van andere landen be paalt hoe wij ons in de komende tijd gaan kle den. Naast haar functie bij de CIM, die zij op freelance basis bekleedt, voert de oorspronkelijke uit Wa- geningen afkomstige mo despecialiste een zelf standig stylingbureau en adviseert klanten in Frankrijk, Japan en New York die problemen heb ben op stoffengebied. Alsof zij haar handen daar aan nog niet vol genoeg heeft, is Lidewij enige tijd geleden ook begon nen met het vervaardigen van audio-visuele shows; diashows, die de achter gronden belichten van een bepaald modebeeld en bedoeld zijn voor ver toning op bijvoorbeeld beurzen. Lidewij Edelkoort lijkt een duizendpoot op modege bied. Zelf omschrijft zij zich liever als „super consument", een consu ment die tenminste twee jaar van tevoren voelt aankomen welke richting de mode op gaat. Haar be langrijkste werktuig is haar gevoel. Een onzicht bare antenne die allerlei ontwikkelingen in de sa menleving ontvangt en vertaalt in lijnen en kleu ren. alleen tijd waaraan het Lide wij Edelkoort ontbreekt. Ze ker nu zij vorig jaar ook nog begonnen is met een „salon" in haar woning aan de Rue St. Honoré, waar zij jonge kunstenaars de gelegenheid geeft hun werken te expose ren. Ook diverse Nederland se kunstenaars hebben in de afgelopen maanden een gast vrij onderkomen gevonden bij Lidewij Edelkoort. „Nee, een verklaring heb ik er niet voor. Ik denk dat wij als stylisten een aangeboren ga ve hebben om al zo'n twee jaar van tevoren aan te voelen welke kleuren en wat voor soort kleding het publiek wil gaan dragen. Er zijn geen vas te regels voor te geven, de ontwikkelingen zitten ge woon in de lucht. En wij ha len die eruit met - noem het maar - on^e antenne. Je vangt zoveel mogelijk indrukken op, beelden, soms zelfs enke le woorden en die geven je een bepaald gevoel. Wanneer je dat gaat analyseren komen vanzelf de gegevens over nieuwe modekleuren en -lij nen. Het klinkt misschien vreemd, maar als wij zin krij gen om zwart te gaan dragen, kun je ervan verzekerd zijn 'dat over enkele jaren het gro te publiek ook zwart wil dra gen". De ervaring heeft Lidewij Edel koort geleerd te vertrouwen op haar gevoel. „Vroeger was ik wel eens bang het met mijn voorspellingen bij het verkeerde eind te hebben. Maar tegenwoordig vertrouw ik blind op mijn antenne", vertelt zij. Zelf staat zij er ook telkens op nieuw verbaasd over hoe eensgezind de stylisten over de hele wereld zijn bij de voorspelling van het nieuwe modebeeld. „Twee keer per jaar komen in Parijs stylisten uit 25 landen, waaronder Chi na, Japan, en tal van Europe se landen bijeen. Het gekke is dat je op zo'n bijeenkomst dezelfde woorden hoort ge bruiken door mensen uit ver schillende landen, dat plotse ling dezelfde foto's of kunst- reproducties opduiken. Het komt praktisch niet voor dat er grote verschillen van me ning zijn", aldus Lidewij. Al lijkt het dan misschien dat mode een produkt is van zwarte magie, de werkelijk heid is dat het modebeeld be rust op behoeften uit de sa menleving. Men begint steeds individualistischer te worden en vindt dat het al leen maar gaat om het hoofd en wat daar in zit, en kleding dient slechts als neutrale on derstreping daarvan". Invloeden Maar er zijn ook andere invloe den, dikwijls voortkomend uit opzienbarende gebeurte nissen. „Je kunt in de mode verschillende bewegingen onderscheiden. In de eerste plaats is er een beweging die gebaseerd is op de sociale en mentale verandering, de evo lutie. Dan is er een midden golf, die gekenmerkt wordt door actie en reactie. Dus bij voorbeeld na een periode waarin pastelkleuren de bo ventoon voerden komt een periode met aardkleuren en na een armoede-look komt een beeld van weelde en lu xe. En dan is er nog een der de beweging, die nooit van grote invloed is en derhalve Het halflange bob-model van Intercoiffures. (foto gpd> Het korte bob-model van het Syndicat de la Haute Coiffure. (foto ANP) Het haar is gebobd Het haar is deze zomer gebobd, dat wil zeggen in lagen ge knipt. Elke goede kapper zal dit kapsel weten aan te pasen aan de persoonlijk stijl van zijn klant maar op de fotó s al vast een indruk hoe in "bob" er zou kunnen uitzien. Opval lend is dat de tendens toch weer een beetje naar wat lan ger haar is. Kort mag natuur lijk altijd nog maar met half lange wat loskrullend haar bent u meer la mode. Som mige kappers dunnen het haar van voren wat uit, ande ren doen er een coupe soleil of gel in. Halflange, uitgedunde lok ken, in lagen om het hoofd zwie rend. (foto ANP) Heel kort, met gel bewerkt haar, een model van Ben Ange lter voor Intercoiffures. (foto gpd>

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 36