KITS verrekte volwassen" y Top tien een leraar Geld, geld altijd weer dat geld... kwaad tot ergernis -C Verzoek om naturalisatie voortaan sneller afgewerkt een rubriek voor jongeren WOENSDAG 28 MAART I Varia „We leven in een knorrige tijd; ster ker nog, we leven in een tijd waar in beweerd wordt dat gelukkig zijn frivool is, en dat de verwachting gelukkig te worden kinderlijk is. Wie zich hartstochtelijk voor iets inzet veroorzaakt alom verlegen heid, en wie een grote appreciatie aan de dag legt voor de goede din gen des levens, in het bijzonder voor de immateriële goede dingen, lokt enerzijds openlijke afkeuring uit als een onverantwoordelijke he donist, en anderzijds het getier en gegiechel van al diegenen wier motto is: 'Surtout, Messieurs, point de zèle'". Als ik u nu zeg dat ik het voorgaan de citaat uit het Engels vertaald heb, en dat de schrijver het Franse citaat niet vertaald heeft, dan be grijpt u dat we te maken hebben met een man die noch voor een kleintje vervaard is, noch bereid is enige knieval te doen voor zijn hooggeëerd publiek. Ik ben maar een eenvoudige jongen, die er niet vanuit gaat dat al zijn lezers maar Frans moeten leren als ze per se al zijn geschriften willen kunnen doorgronden, dus ik zal u mijn ver taling van dat Franse zinnetje ge ven: „En bovenal, mijne heren, géén uitsloverij!" U ziet, u krijgt er van mij nog een uitroepteken en twee accentjes ex tra bij, zo weinig vertrouwen heb ik in uw interpretatievermogen van dat zinnetje. Zo tegemoetko mend aan zijn lezers is Bernard Le vin niet, take it or leave it, is zijn devies (en dit vertaal ik nu weer niet). Ik ben intussen wel een be wonderaar van zijn columns, die hij in The Times schrijft, ik heb hem in het verleden wel eens geciteerd, mijn enthousiasme voor zijn opvat tingen evenaart bijna mijn enthou siasme voor zijn formuleringen. 'Enthousiasme' is in dit verband een codewoord, want het citaat waarmee ik deze Trijfel begon is de eerste alinea in Bernard Levins boek 'Enthusiasms', waarover hij in de laatste aflevering van Adriaan van Dis' praatprogram ma van gedachten wisselde. Er zal in de nabije toekomst nog wel eens een reden zijn om op Le vins boek zelf terug te komen, al was het maar omdat Nederland (van Rembrandt via restaurant In- drapoera tot Eduard van Beinum) er een niet geringe rol in vervult, maar op dit ogenblik gaat het mij om Bernard Levins terechte obser vatie dat 'het plezier gepolitiseerd is' en er een haatcampagne tegen het plezierige en het uitzonderlijke wordt gevoerd. Hij schrijft dat hij in toenemende mate gefascineerd wordt door het merkwaardige feit dat het tijdperk waarin wij leven het eerste tijdperk in de geschiede nis is waarin enthousiasme in bre de krijgen als verdacht wordt be schouwd. In dit verband citeert hij Thomas Babington Macauley (1800-1859): „De Puritein haatte het katknuppelen niet omdat de kat er pijn door leed, maar omdat het de toeschouwers plezier ver schafte". In werkelijkheid schreef Macauley 'bear—baiting' beerknuppelen, dus ik had het ook nog met 'paling trekken kunnen vertalen. Het gaat om het idee, en dat het idee van Bernard Levin juist is kun je ook in de Nederlandse kranten dagelijks constateren. Een riant voorbeeld is het lange verslag van Harry Hos- man in de Volkskrant van afgelo pen maandag over beeldende kunstmanifestaties in de Nieuwe Kerk, Sonesta Koepelzaal, Paradi- so en Vlaams Cultureel Centrum in Amsterdam. Zo'n gelijktijdige presentatie van vele honderden kunstwerken van allerlei slag en kwaliteit zou op zichzelf een reden voor enthousias me moeten zijn. Ik heb alleen de presentatie van galeries in de Nieuwe Kerk gezien, in die schitte rende ruimte werkelijk prachtig opgebouwd met een imponerende hoeveelheid mooi, nieuw, interes sant werk. Mijn indruk was: de beeldende kunst maakt een nieuwe opbloei door: Er was, in deze moei lijke tijd van recessie, ook veel ver kocht, vond ik, in alle denkbare genres. Maar vind je van dit alles ook maar iets terug in Harry Hos- mans verslag? Het is één litanie van laatdunken de, misprijzende, sceptische, wan trouwige en sarcastisch—ironische impressies en opgetekende citaten. Stel je voor dat hij ook maar iets van enthousiasme of bewondering had laten doorschemeren, hij zou op de redactie zijn uitgesliept! Pas aan het slot van zijn artikel breekt iets van appreciatie door: „...maar als ik zelf iets had mogen uitkiezen in dit kunstweekend dan liever 'De Zonnebaadsters', een doek van Charlotte Mutsaers. Zondagmid dag zit er een rode stip op het prijs kaartje geplakt: verkocht. Als het doek in vredesnaam maar niet in de bankstellen—buurt komt te han gen". Redactie: Annemiek Ruygrok telefoon 071-144941, toestel 243 Het zijn vaak kleine dingen maar soms spring je uit je vel. Vandaag in KITS een verzameling grote en kleine ergernissen. Herken je er een paar? Top Tien van ergernissen van een leraar. 1. Een leerling die voor de radio foutloos de Top Tien kan opzeggen, maar zijn huiswerk meestal is ver geten. 2. Steeds maar te moeten uitleggen wie de Beatles ook weer waren... 3. Een vraag beantwoorden van een leerling die net een broodje salami mét knoflook heeft gegeten. 4. Leerlingen (en collega's) die ziek waren vóór de vakantie en gebronst op school terugkeren. 5. Een t.v.-film willen verto nen op video en constate ren dat alleen het test beeld is opgenomen. 6. Leerlingen die herhaalde lijk aan pijnlijke tandarts behandelingen de voor keur geven boven je les sen. 7. Taalfouten, vooral wan neer ze in dure banken ge kerfd staan. 8. Ouders die je op een ou deravond aanzetten tot het voltrekken van lijf straffen aan hun kinde ren. 9. Een minister die de klas se-grootte tot 32 opvoert terwijl er maar 30 leerlin gen in je lokaal kunnen. 10. Dat werkelijke ergernis sen uit het onderwijs door de buitenwacht niet se rieus worden genomen..... In de sport erger ik me aan een hoop dingen. Er zijn takken van sport waar ze kennelijk nooit zonder ruzie kunnen, zoals bij het schaatsenrijden en het tafeltennis. Dan denk ik wel eens: wat is nou de hoofdzaak, de sport of de mót? Ik zou het hier ook kunnen hebben over het gesjoemel bij wielrennen en het ellendige van De opdracht luidde: schrijf een stukje waarom je je aan jongeren ergert. Nou, even voor de goede orde: ik ben zelf in veel opzichten nooit volwassen geworden, hoop dat ook nooit te worden, dus eigenlijk ben ik ook een jongere wacht even, ik word al kwaad en deze zin dreigt met m e weg te lopen. Punk: Ze doen wat en daar gaat het Opnieuw Ik erger me aan veel jongeren, omdat ze al zo verrekte volwassen zijn. Zo geslepen als de pest, imitaties van hun papa en mama, die niet alleen vreselijk zijn omdat ze elke zaterdag de auto staan te wassen, maar ook omdat ze absoluut geen fantasie hebben. Doe maar gewoon, dan doe je al gek genoeg: het valt van hun voorhoofden af te lezen. Sympathie Met sympathie denk ik terug aan die jongen met wie ik vroeger in de klas zat. Gekke Henkie noemden we 'm. Gek, omdat hij een ware bezetenheid aan de dag legde als het om apparaten ging. Drukte je op de bei van Henkie's huis, dan ging in de slaapkamer z'n elektrische trein lopen: zo'n jongen. Hij was het mikpunt, dat kun je raden. Maar wat ik toen nog niet wist, weet ik onderhand wel: Henkie zal het in dit leven wel redden, want hij heeft fantasie. Beschikte tenminste over een alledaagse vorm van waanzin. Een ingrediënt dat het leven dragelijk maakt. De krenten in de pap, zeggen veel volwassenen die zelf het water in die pap zijn. Boeiend Ach, wat zijn jullie levens boeiend. Al net zo boeiend als dat van jullie ouders. Zit m'n haar wel goed? Nou, wij hebben gisteravond onwijs genoten in de disco, Karei was weer helemaal te gek! Zou ik jullie op een verlaten landweggetje tegenkomen, met genoegen zou ik jullie in de sloot duwen. Met genoegen. Vooral disco-gangers vermogen mijn agressie op te wekken. Ieder zijn genoegen, oké, vanzelfsprekend, jullie doen maar, snelle boys and girls, maar hoe komt het nou toch dat ik de kinderwagen nooit weg kan denken als ik jullie op straat zie lopen? boksen, dat eigenlijk verboden zou moeten worden, omdat spori nooit tot doel mag hebben een ander te beschadigen. Maar ik erger me het meest aan de verloedering in onze meest populaire sport: de voetballerij. Elke zondag staat één op de zes scheidsrechters aan één of andere vorm van belediging bloot. Zelfbeheersing moetje tegenwoordig met een lantaarntje zoeken. Ooit wel eens een elftal gezien dat zich gewóón gedraagt als een scheidsrechter een strafschop uitdeelt? Wie bij jeugdwedstrijden gaat kijken treft daar soms ouders aan die hun kinderen niet meer op een gezonde manier aanmoedigen, maar compleet uit hun bol gaan en de gekste dingen lopen te schreeuwen. Geen wonder dat die kinderen dan denken: we kunnen wel even lekker gaan schoffelen. Geld Maar het ergste vind ik toch wel dat in de sport niets meer kan zonder geld. Geld bepaalt alles. Als je daar de beschikking over hebt dan kun je een sterk team bij elkaar kopen. Heb je het niet, dan tel je absoluut niet mee. Vroeger was dat anders. Je had clubs die speelden hoog, niet omdat ze veel geld hadden, maar omdat ze veel aandacht aan hun jeugd besteedden. Die jonge spelers werden met zorg opgeleid en getraind. Ze kwamen dan iater in het eerste en zorgden zo dat de club sterk bleef. Er zijn ook mooie voorbeelden te geven van clubs (De Volewijckers en SW) die in een lage klasse speelden, maar plotseling goede jeugspelers hadden. Dank zij hun eigen 'kweek' behaalden ze kampioenschap op kampioenschap en belandden zo in de hoogste klasse. Dat was leuk, dat gaf variatie. Het landskampioenschap werd toen ook niet elk jaar door Ajax of Feyenoord behaald. Kwijt Met vriendschap, clubgeest en saamhorigheid kon je een hoop bereiken. Maar dat is niet meer zo. Als een amateurclub nu goeie jeugdspelers heeft, worden ze al heel gauw weggelokt of opgekocht door de grote clubs die speciale mensen hebben die voortdurend langs de voetbalvelden lopen op zoek naar talentvolle voetballertjes. Drie dikke meiden lopen naast elkaar op de smalle stoep. Ze wilen niet van wijken weten. Ergernis kruipt langzaam omhoog, totdat mijn hoofd begint te kloppen. Eenmaal vlak voor het drietal moet ik -lafaard- de minste zijn. Ik maak me smal om de dikkerds door te laten gaan. En ik had me al zo lopen te ergeren. Lag daar niet een pakje brood met plastic en al? Zeker niet lekker meer dat brood. Kaas en worst, misschien wel hagelslag. Frites is lekkerder. Of een croissantje, een gevulde koek, een poestaburger. Saai Maar waarom dan niet dat plastic eraf gehaald. Hebben de vogels tenminste een maaltijd en de zwerfkatten en -honden. Vast door die dikkerds gedaan, denk ik achteraf. Ergernis, soms kun je je erin wentelen. Wat moet het leven saai zijn zonder dat woedende gevoel. Het begint voorzichtig, een klein ongemak, een stap die je opzij moet doen zonder het te willen. Het wordt heviger naarmate je machtelozer bent. Een auto rijdt je bijna omver, rhaar is al verdwenen wanneer je de wegpiraat op zijn fout wil wijzen. Onbevredigde ergernis. Nee dan die man in de winkel. Het is hem al aan te zien dat hij vóór zijn beurt wil gaan. Die spanning tot het moment dat het zover is. "Een ons....", "Sorry mijnheer, maar ik was vóór". En de winkelbediende steltje in het gelijk. Bon Kinderachtig, toch leuk. Of je ergeren aan een politie-agent. "Mevrouw hebt u dat rode licht niet gezien?" Natuurlijk heb je het gezien, maar zonder de sterke arm op te merken ben je er doorheen gefietst. "Dat kost u wel een bon". Rotvent, dienstklopper, wil zeker promotie maken. Tergen zal je hem. Je naam, gespeld tot het laatste puntje op de i, nee je hebt geen geld bij je. Lekker dan kost het hem meer tijd. Ik me ergeren, dan hij zich ook ergeren. Van kwaad tot ergernis. Punks Punks. Heb ik veel meer sympathie voor. Niet dat ik zelf met een hanekam op straat loop, ik ben zo al lelijk genoeg. Nee, ik heb wel sympathie voor ze, omdat ze tenminste de fantasie hebben om iets anders te doen. Uit wanhoop, idioterie..het zal mij een zorg zijn. Ze doen wót. En daar gaat het om. Zetten we de rest, de kuddedieren, op een rijtje, dan krijg je een grauwe lappendeken. Eentje die nodig uitgeklopt moet worden. Grote schoonmaak, dames en heren! Het is vooijaar! WIM BRANDS Er is voor de kleine clubs eigenlijk geen aardigheid meer aan. Als ze al eens een goede voetballer hebben met wie ze hogerop zouden kunnen komen dan raken ze hem heel snel kwijt. Vroeger was het een kunst een goed elftal bij elkaar te krijgen. Dat vereiste inspanning. Tegenwoordig is het alleen een kwestie van geld. DEN HAAG (GPD) - De behande ling van een verzoek om Neder lander te worden zal vanaf vol gend jaar nog maar een half jaar duren. Op dit moment moet 3 jaar worden gewacht alvorens het ministerie van justitie een be slissing neemt. Staatssecretaris Korte-Van Hemel (justitie) kon digde gisteren het besluit in de Tweede Kamer aan bij de voort zetting van het debat over het wetsontwerp op het Nederlan derschap. Om de huidige achterstand bij de naturalisaties weg te werken heeft Korte-Van Hemel een aan tal extra ambtenaren aangesteld voor dit beleidsonderdeel. Ver der heeft de Amsterdamse vreemdelingenpolitie tijdelijk meer personeel gekregen om sneller rapporten over verzoe kers uit te kunnen brengen. Met het ingaan van de nieuwe wet (per 1 januari volgend jaar) moet op deze manier met een schone lei begonnen kunnen worden, al dus de staatssecretaris. Van den Toorn dat voortaan de burgemeester het rapport opstelt over een vreemdeling die Neder lander wil worden. De vreemde lingenpolitie zou in dat geval al leen een advies uitbrengen over het bezit van een vestigingsver gunning en over eventuele straf rechtelijke feiten. Voor zij een definitieve beslissing neemt, wil Korte-Van Hemel echter eerst het gevraagde advies van de Ver eniging van Nederlandse Ge meenten afwachten. De staatssecretaris volgt met te genzin de meerderheid van de Tweede Kamer, die wil dat in Ne derland geboren kleinkinderen van vreemdelingen automatisch de Nederlandse nationaliteit krij gen. In het regeringsvoorstel staat dat deze kinderen het zoge heten optierecht hebben, dat wil zeggen dat zij bij het bereiken van meerderjarigheid slechts een verklaring hoeven in te vullen om daarmee te kennen te geven dat zij het Nederlandse staats burgerschap wensen. Voorwaarde daarbij is wel dat ook de ouders van deze kleinkinde ren in Nederland zijn geboren. Deze ouders krijgen volgens het wetsontwerp optierecht voor het Nederlanderschap. Korte-Van Hemel verwierp het PvdA-voor- stel om ook de kinderen van vreemdelingen, die niet hier zijn geboren maar wel getogen, optie recht te geven. Volgens haar is het begrip 'getogen' te vaag om in een wet op te nemen. Wel is zij bereid om de verschillen binnen een gezin - waar vaak een ouder kind in het land van her komst is geboren en jongere kin deren in Nederland - kleiner te maken. Niet in Nederland gebo ren kinderen kunnen voortaan al als zij 17 zijn en aan de voorwaar den voldoen een verzoek tot na turalisatie indienen. Het Neder landerschap wordt dan verkre gen vlak na de achttiende ver jaardag. De eisen voor naturalisatie zijn vijf jaar wonen in Nederland (illegaal of legaal maakt niets uit als de verzoeker op het moment van aanvraag maar legaal in Neder land verblijft) en de eis van burgering". Dit betekent volgens Korte-Van Hemel actief deelne men aan de Nederlandse san leving, wat moet blijken uit redelijke kennis van de Neder landse taal en het hebben va ciale contacten. Vreemdelingen, die de wens te kennen geven Nederlander te willen worden, hoeven niet Ne- derlandser te zijn dan Nederlan ders, meent Korte-Van Hemel. Zij hoeven zich niet te vereenzel vigen met het Nederlandse volk en haar geschiedenis. Voorts is het loslaten van de eigen cultuur geen vereiste. „Verder hoeven zij zich niet in positieve zin te on derscheiden van medemensen", aldus de staatssecretaris. Zaken als „het stoepje vegen, de Neder landse vlag uithangen en kopen op de markt" hebben volgens mevrouw Korte niets te maken met inburgering. Bedrijfsleven wil Markerwaard wel exploiteren ALMERE (GPD) - Een groep ondernemers uit Almere en Lelystad, vertegenwoordigd in de Initiatiefgroep Marker waard BV, stuurt deze week een brief naar minister Smit- Kroes (verkeer en waterstaat) met een voorstel staat om de ingepolderde Markerwaard door het bedrijfsleven in Ne derland te laten exploiteren. De minister zal dan wel op korte termijn toestemming moeten geven voor de inpol dering. Daarna zal de Initia tiefgroep een onderzoek in stellen naar de manier waar op een Markerwaard BV de inpoldering én het beheer van het nieuwe gebied ter hand moet nemen. De initiatiefgroep denkt heel duidelijk aan een Marker waardpolder zonder over heidsbestuur.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 23