DAGBLAD Eiechter achter Verbod kabinet In Chili vier doden en vele arrestaties 'Bouterse is bang voor legeropstand' Spookauto' Tart wint in Connecticut NICO HAAK GIJZELING IN HET AMAZONEGEBIED Massaal protest tegen junta Man (56) bij toeval gered 89- Chaos in Londen Vandaag extra voor onze abonnees de modelbijlage MODE 1984 'In bouwsector niet verder bezuinigen' In principe akkoord over berging radioactief afval Een abonnement op het Leidsch Dagblad een pasklare oplossing 5ENSDAG 28 MAART 1984 lïteur: G. Koopman I üredacteur: drs. J. W, E. Metselaar hoofdredacteur: R. D. Paauw OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37357 HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Postbus 54 2300 AB Leiden Voor tet.rvs. zie colofon -filton-Fijenoord moet het doen Mider marine-orders uit Taiwan DEN HAAG (GPD) - De Suri naamse legerleider Bouterse heeft zijn soldaten verboden in de straten te patrouilleren met geladen geweren. Hij is bang dat de militairen de wapens te gen hem zullen opnemen. Daar om stuurt hij ze de straat op zonder ze van munitie te voor zien. Dat beweert Romeo Hoost, een van de zestien Surinaamse Nederlanders die vorige week door Frans Guayana naar Cura cao zijn uitgewezen. Van de zes tien kwamen er gisteren acht aan op Schiphol, onder wie Hoost. Volgens Hoost heeft de Surinaam se bevolking zijn hoop geves tigd op de Surinaamse Bevrij- dingsraad in Nederland. Infor maties die de zestien hebben ge kregen in Cayenne, de hoofd- stad van Frans-Guyana waar zij verbleven toen ze werden opge pakt door de Franse politie, wij zen erop dat legerleider Bouter se „ontzettend bang is voor op stand van zijn eigen soldaten. Hij is ook bang dat er een aan slag op hem wordt gepleegd, want hij slaapt elke nacht op een wisselend adres", zo vertelt Hoost. „Ons volk wacht met on geduld om door ons te worden bevrijd". 5N HAAG - Wilton-Fijenoord zal het definitief moeten loen zonder nieuwe marine-orders uit Taiwan. De wei- j fering van het kabinet een exportvergunning te ver trekken voor twee nieuw te bouwen duikboten is niet >nrechtmatig of onredelijk, mede gelet op het grote be- ang van goede betrekkingen met de volksrepubliek Dhina. it is vandaag uitgesproken in de ;echtszaak die de directie van Vilton had aangespannen bij het College van Beroep voor het Be- ïrijfsleven. De Schiedamse werf ïad gevraagd om vernietiging fan de kabinetsbeslissing geen Exportvergunning af te geven. Nu deze zaak verloren is, wordt finnen enkele dagen een besluit ïmtrent de toekomst van Wilton- Fijenoord verwacht, i voorzitter van het College van Öeroep, mr. H.O. Thunissen, zei vanmorgen dat het in stand hou- Hen van goede betrekkingen met 5e Chinese volksrepubliek alles ft te maken heeft met het belang van de internationale rechtsorde, één van de argumenten op grond waarvan het kabinet zijn beslis sing heeft genomen, sderland erkent wel de volksre publiek, maar niet Taiwan, dat volgens China niet nfieer is dan ROTTERDAM (ANP) - Een „spookauto" in Rotterdam heeft vannacht aanzienlijke schade toegebracht aan een politiebus. De auto begon plotseling te rij- den toen de bestuurder het 'f voertuig na een aanrijding op een kruispunt in Rotterdam aan de kant van de weg duw de. De wagen begon vervol gens onbestuurd rondjes te rijden en reed op de politie bus in. De "spookauto" zelf werd totaal vernield. Gary Hart in feestelijke stem- ling. (foto AP) WASHINGTON (GPD) - Gary Hart heeft bij de voorverkiezingen in Connecticut een zeer ruime over winning behaald op Walter Mon- dale, die na een reeks van over winningen in andere staten op- nieuw te boek staat als de meest waarschijnlijke presidentskandi- daat van de Amerikaanse Demo- cratische partij. m )e zege in Connecticut verschaft Hart enige glorie als winnaar in alle staten van New England (Maine, Vermont, New Hampshi- 0 re, Massachusetts, Rhode Island en Connecticut). Die is vooral van belang omdat over een week voorverkiezingen worden gehou den in de naburige staat New York. Mondale heeft daar de steun van Newyorks burgemees ter Edward Koch én diens poli tieke rivaal, gouverneur van de staat New York Mario Cuomo, je cijfers in Connecticut: Hart 53 procent, Mondale 29 procent, Jackson 12 procent, geen voor- W keur 1 procent. Enkele buien Wisselend bewolkt en enkele buien. Minimumtemperatuur omstreeks drie graden. Middagtemperatuur on geveer acht graden. Matige noord westenwind. 29 maart 1984 d9 Zon op: 07.21 uur, zon onder: 20.08'uur. Maan op: 07.01 uur, maan onder: i 16.44 uur. Waterstanden Katwijk: hoogwater 02.40 en 15.00 uur, laagwater 10.45 en 23.10 uur. DONDERDAG AVOND optreden van i.v.m. ziekte van Vanessa Winkelcentrum de Luifelbaan een opstandige provincie. China dreigde de banden met Neder land geheel te verbreken indien Nederland opnieuw militair ma terieel zou leveren aan Taiwan, nadat de betrekkingen al op t laag pitje waren gezet nadat Wil ton enkele jaren geleden wel toe stemming kreeg voor de bouw van twee duikboten voor de Tai- wanse marine. Inmiddels staan China en Nederland weer op goe de voet met elkaar, dankzij het verbieden van een vervolgorder. Volgens de advocaat van Wilton, mr De Planque, betekent de uit spraak dat de regering nu de vrij heid heeft gekregen het verlenen van exportvergunning af te laten hangen van het buitenlands be leid. Dit schaadt naar zijn oor deel de rechtszekerheid van het bedrijfsleven. De Planque toon de zich overigens niet verbaasd over de uitspraak. "Het was bijna niet te verwachten dat het Colle ge de beslissing van de minister zou terugdraaien, vanwege de verstrekkende gevolgen voor de betrekkingen met China". Directeur Sluis van Wilton-Fij enoord, dat met RSV nog steeds op de rand van een faillissement balanceert, en twee bussen vol werfpersoneel reageerden van morgen teleurgesteld op de uit spraak. Het betekent volgens Sluis, die "natuurlijk wel met de ze mogelijk rekening had gehou den", dat de onderhandelingen omtrent de toekomst van de werf nu snel moeten worden afgehan deld. Volgens de advocaat van Wilton zullen de bewindvoerders van RSV het uitstel van betaling voor de Schiedamse werf in geen geval na 31 maart voortzetten. (zie ook pagina 11: goede kans op zelfstandig voortbestaan Wilton. Rechercheurs omgekocht? AMSTERDAM (ANP) - De Am sterdamse advocaat mr. C.J.M.M. Zwaaneveld heeft de officier van justitie gevraagd om een onderzoek naar mogelijke betaling door het weekblad Pa norama aan twee rechercheurs van de hoofdstedelijke politie voor informatie over de ontvoe ring van Heineken en Doderer. Zwaaneveld is raadsman van één van de verdachten in deze affai re. BUENOS AIRES - In het Amazonegebied in Brazilië is de indianenstam van de Txucurranae in conflict geraakt met de regering over het eigendom van een stuk land. Met pijlen boog en stokken gewapend houden de beschilderde krijgers een regeringsvertegenwoordiging in gijzeling, terwijl een veerboot over de Amazone is bezet. Verkeer moet daardoor een omweg van 2000 kilometer maken. SANTIAGO DE CHILI (GPD) - Tijdens een dag van protest te gen de militaire dictatuur van ge neraal Augusto Pinochet zijn gis teren zeker vier mensen om het leven gekomen, vele anderen ge wond geraakt en in totaal 441 ar restaties verricht. Niet alleen in de Chileense hoofdstad Santiago maar ook in een groot aantal an dere steden werd massaal gehoor gegeven aan de stakingsoproep van de samenwerkende vakbon den en alle politieke stromingen. Het leger en de politie waren ui terst paraat. De binnenstad van Santiago was volgens sommige bronnen vrijwel hermetisch af gesloten door 24.000 gewapende EDAM (GPD) Een opletten de automobilist heeft gister middag de 56-jarige Van der W. uit Ankeveen van de ver drinkingsdood gered. De man kwam door nog onbe kende reden met zijn brom fiets in het water terecht van een ringvaart bij Edam. De politie vermoedt dat de man getroffen werd door een hart aanval. Automobilist V. van Strijbos uit Oudendijk zag een brom fietshelm in het water drij ven. Nadat Van Strijbos een vrachtwagenchauffeur had aangehouden en gevraagd hem te willen helpen, sprong hij te water om de helm te pakken. De Oudendijker ont dekte echter tot zijn schrik dat de helm aan het hoofd van een man vastzat. De Ou dendijker zwom met de be wusteloze drenkeling naar de kant. Door het toepassen van mon d-op—mond—beademing slaagde hij er toch nog in de levensgeesten van de drenke ling op te wekken. mannen. Daar was de spanning om te snijden. Alle pogingen van voornamelijk jongere arbeiders om in demonstratieve stoeten op te trekken, werden onmiddellijk verijdeld. Volgens ooggetuigen trad de politie meestal beheerst, maar ook uiterst hard op. Daarbij vielen vier doden en een groot aantal gewonden. Een 12 jaar oude jongen werd doodgeschoten terwijl hij in de deuropening van de ouderlijke woning stond, toen de politie het vuur opende op demonstranten. Een 23-jarige student werd bij een demonstratie nabij de uni versiteit van Santiago door een politiekogel in het hoofd getrof fen. Hij overleed later in een zie kenhuis. In Concepcion, op 500 kilometer van de hoofdstad, kostte de demonstratie het leven aan twee studenten. Ze werden tijdens een demonstratie op het terrein van de universiteit dood geschoten vanuit een rijdende auto. Op een persconferentie verklaarde de leider van het Commando Na- cional de Trabajadores, het over koepelende orgaan van de vak bonden en de werkelijke drijven de kracht achter de demonstra ties Rodolfo Seguel, dat de de monstratie een groot succes is geworden en alle verwachtingen heeft overtroffen. 30 FILIALEN PRIJS-RECORDS Auto-radio/ cassetterecorder Mono/stereo switch. AM/FM. Uitgang: 2x6 watt. 119,- NU< „Een ding is zeker", zo verzekert Hoost, „de strijd gaat gewoon door. Bouterse zal vroeg of laat vallen, als het niet door ons toe doen is, dan toch wel zeker door zijn eigen soldaten. De soldaten in Suriname zelf leven in een onzekere situatie. Dat blijkt wel uit het feit dat zij in hun ransel hun burgerplunje meenemen. Als het maar even kan, wisselen zij hun uniformen voor gewone kleren zodat zij niet door het ei gen volk worden aangevallen". Hoost weigerde nadere bijzonder heden te geven over het doel van hun verblijf in Cayenne. Hij liet wel doorschemeren dat hun aanwezigheid daar „heel nut tig" is geweest voor eventuele acties in de toekomst tegen Bouterse. (Zie verder pagina 5) Geen bus en metro LONDEN (GPD) - De 24-uurssta- king van het Londense openbaar vervoer heeft vanochtend een enorme verkeerschaos veroor zaakt. Alle toegangswegen van Londen waren al vanaf de zeer vroege ochtend verstopt. Geen bus of metro in de Britse hoofd stad is uitgereden uit protest te gen plannen van de regering Thatcher. Volgens de bonden be tekenen die plannen dat de tarie ven van het vervoer met 25 pro cent zullen stijgen dat 34 busrou tes worden opgeheven en 33 me trostations zullen worden geslo ten. Daarmee zouden bovendien 16.000 werknemers hun baan verliezen. De regering Thatcher wil het open baar vervoer uit handen ne men van de Londense regioraad. In plaats daarvan moet het wor den ondergebracht bij een raad die rechtstreeks onder het minis ter van vervoer valt. Het openbaar vervoer in Londen ontvangt nu nog omvangrijke subsidies die komen uit de hoge stedelijke belastingen op onroe rend goed. KORTER WERKEN BIJ ENKA - De arbeidstijdverkorting bij Ne derlandse vestigingen van Enka zal de komende jaren ongeveer honderdzeventig arbeidsplaat sen opleveren. Bovendien kun nen nog eens ruim driehonderd bestaande banen behouden blij ven. De arbeidstijdverkorting houdt in dat het kantoorpersoneel en een deel van het produktiepersoneel van 1 juli twee uur per week min der gaat werken. De rest gaat vol gend jaar van een 40-urige naar een 36-urige werkweek (foto Holvast) Raas: het kan niet erger tegenzitten Meer taalles voor buitenlandse jeugd Ook buitenlandse raad EG mislukt PAGINA 7 Westduitse opleving nog zeer onzeker PAGINA 9 Winsemius schrijft Ruding: Drie doden bij brand in Parijs PARIJS (AP) - Bij een brand in ho tel "Le nouveau Orleans" in het 14de arrondissement in Parijs zijn vanmorgen twee vrouwen en een man om het leven gekomen. Een Algerijnse vrouw stierf na een sprong van de vijfde verdie ping, in een poging aan de vlam men te ontkomen. De twee ande re slachtoffers, beiden Fransen, werden dood aangetroffen in hun kamer op de zesde etage. Een nog onbekend aantal andere hotelgasten wist het pand tijdig te verlaten. De oorzaak van de brand, die ontstond op de vierde verdieping, is nog niet bekend. DEN HAAG (ANP) - Minis ter Winsemius (volkshuis vesting, ruimtelijke orde ning en milieubeheer) heeft zijn collega Ruding (financiën) geschreven niet akkoord te kunnen gaan met nog meer bezui nigingen in de bouwsec tor. Zijn departement heeft dit van daag bekendgemaakt. Winse mius denkt dat de werkloosheid door de plannen van Ruding ver der zal stijgen. Eerder hebben minister Deetman (onderwijs) en staatssecretaris Scherpenhuizen (verkeer en wa terstaat) zich tegen de sntjeiplan- nen van Ruding gekeerd. Ruding wil dat de rijksoverheid volgend jaar tien miljard gulden minder uitgeeft dan dit jaar. Ruim tweehonderd miljoen gulden daarvan moet volgens Ruding worden bezuinigd op onder meer de bouw van nieuwe scholen, isolatiesubsidie, uitgaven voor huisvesting ten behoeve van De fensie, en op de bouw van de dam in de Oosterschelde. Alleen al de bezuiniging op isolatiesub sidie zou volgens Winsemius tweeduizend extra werklozen opleveren. DEN HAAG (ANP) - Tussen de rijksoverheid, de kerncentrales in Bors- sele en Dodewaard en het Energie-onderzoek Centrum Nederland is in principe overeenstemming bereikt over de berging van radioactief afval. Minister Winsemius (milieubeheer) heeft de concept-aandeel houdersovereenkomst over de Centrale Organisatie voor Radioactief Afval (COVRA) aan de Tweede Kamer aangeboden. In een toelichtende brief schrijft de bewindsman dat er bij de opzet van de COVRA van uitgegaan is om samen met het betrokken bedrijfsleven een gespecialiseerde, centrale organisatie in het leven te roepen. Deze organisatie zal zich bezig moeten houden met alle categoriêen afval dus ook met het kernafval. Samen met minister Van Aardenne (economische zaken) zal Winsemius buiten de aandeelhoudersvergadering om een overheidscommissaris benoemen, wiens stem bij een aantal principiële zaken beslissend is. De bewindsman denkt bijvoorbeeld aan het vaststellen van verwijde ringsmethoden van radioactief afval. (en niet alléén voor liefhebbers van mode) definitief abonnement. Noteer mij voor een kwartaalabonnement (f 63.10); vóór het abonnement ingaat, ontvang ik de krant 2 weken gratis. Naam Adres U kunt deze bon opsturen naar het Leidsch Dagblad, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Lelden In plaats van de bon op te sturen, kunt u ook even bellen 071-144941

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 1