5D T 'Méér kan het niet tegenzitten' Rijvers mag van amateurs blijven Oosterbosch niet te stuiten Diverse clubs )ij profs zullen ailliet gaan' 'Geniet en vergeet drugs KNVB op zoek naar sterke man Ploeg Raas aangeslagen na reeks van tegenvallers Sponsor gaat in beroep Oplichters verdienen aan Zico Twente-MW op 4 april ENSDAG 28 MAART 1984 VERSUM (ANP) - Volgens mr. Th. Brouwer, bestuurslid van FC ,recht en lid van de vertrouwenscommissie betaald voetbal is de ogelijkheid verre van denkbeeldig, dat het komende voetbalsei- en clubs in het betaald voetbal failliet zullen gaan. Hij grondt die ening op het feit, dat de overheid de steun aan het betaald voetbal t nul wil terugbrengen, de tegenvallende opbrengst van lotto- en iogelden en de geringe toeschouwersaantallen. s de clubs desondanks de in de Eto overeengekomen spelerssa- irissen moeten betalen, kan er est hier en daar een gat in de egroting vallen, dat door de ex- 2rne geldgevers niet wordt ge- licht", aldus Brouwer gister- vond in VARA's actualiteiten- ubriek achter het nieuws. Daarbij komt dat op dit mo- pent niet precies bekend is wat p met de subsidies gaat gebeu- en, terwijl het gevecht over de erdeling van de totogelden nog olop gaande is. Daardoor is het jpstellen van een begroting voor ële clubs een moeilijke zaak", ezeer de situatie in het betaald oetbal verslechtert, blijkt uit de oor de tijd van het jaar onge woon hoge aantal ontslagaanvra- ;en. Van clubs wel te verstaan. In principe zou een speler, die neer wil verdienen, zelf zijn con tact moeten opzeggen, maar dat 5 bij mijn weten nog nooit ge- teurd", aldus Brouwer. Volgens Ie bestuurder liggen er dit mo- nent zo'n zestig ontslagaanvra- ;en klaar. Daarbij gaat het in neerderheid niet om routineza ken. In veertig tot vijftig gevallen s door de spelers de hulp inge- oepen van de vereniging voor (ontractspelers (WCS). et gaat daarbij om mensen, die 'inden dat zij door de clubs on fatsoenlijk worden behandeld", ildus directeur Karei Jansen. Iet gaat met name om Helmond Jport, die twee spelers met een tienjarige staat van dienst uit de A-selectie zette, NEC, dat zes spelers kwijt wil, het bijna faillie te FC Den Haag, dat van zeven af wil en Heerenveen, dat zelfs voor acht spelers een ontslagaanvrage heeft gedaan. ZEIST (ANP) Het amateurvoetbal en het bondsbestuur van de KNVB zullen ook, bij het aantrekken van een nieuwe trainers— en trainingscoördinator in Zeist, de positie van Kees Rijvers onverlet laten. Kees Rijvers mag blijven van het sectiebestuur amateurvoetbal.(foto anp» MADRID (GPD) - Voor de verandering zal Diego Maradona binnenkort in een andere hoedanig heid op de Spaanse televisiebuis te bewonderen zijn dan als sterspeler van de FC Barcelona of als consument van hamburgers in een reclamebood schap. Deze week verleende Maradona zijn me dewerking aan een televisiespot tegen het ge bruik van verdovende middelen door de Spaanse jeugd. „Geniet van het leven en vergeet de drugs", is de boodschap van Maradona, die daar mee belangeloos gehoor gaf aan het verzoek van de voorzitter van de Catalaanse regering, Jordi Pujol. Op het sportieve vlak verlopen de zaken evenwel minder gesmeerd voor de Argentijnse vedette. Maradona is door de Catalaanse sportpers en pu bhek aangewezen als een van de grootste zonde bokken voor de uitschakeling in de Europa Cup II via de 3-0-nederlaag tegen Manchester United. De uitlating na afloop van de wedstrijd op Old Trafford, waarin Maradona de Barcelona-verde- diging „gebrek aan ervaring en solidariteit" ver weet is hem door zijn medespelers niet in dank afgenomen. Schulden Voor vier Spaanse eredivisieclubs en een tweede divisieclub dreigt deze week een financieel deba cle te ontstaan. Indien Betis, Sevilla, Espanol, Malaga en Hercules voor aanstaande zaterdag niet voldoen aan hun financiële verplichtingen, zal naar alle waarschijnlijk op hun bezittingen beslag worden gelegd. De lasten van deze clubs zijn een uitvloeisel van het WK voetbal 1982. Om hun stadions aan te passen aan de geldende FIFA-normen moesten de clubs zich diep in de schulden steken bij de Spaanse hypotheekbank, die overigens nog soe pele condities stelde: een krediet met een loop tijd van twaalf jaar en een rente van 11 procent. Achteraf blijken legio clubs boven hun stand te hebben geleefd en de peperdure verbouwingen van hun stadions bovendien als prestigeobject te hebben gebruikt. De vergadering van het bondsbe stuur gisteravond heeft echter wel duidelijk gemaakt dat men daar meer gewicht aan de nieu we functionaris wil geven dan het betaalde voetbal vorige week van plan was. De nieuwe man, die de KNVB graag per 1 juli wil binnenhalen, krijgt de totale ver antwoordelijkheid, behalve over de twee topelftallen van de bond, het A-elftal en Jong Oranje. Die beperking is ingebouwd gezien de contractuele overeenkomst die Rijvers heeft met het betaal de voetbal. Rijvers zal buiten het gezagsgebied van de nieuwe technische directeur blijven. Met andere woorden de KNVB zoekt een beheerder van de super markt, die echter geen gezag zal hebben over de etaleur die het mooiste kan uitstellen dat het Nederlandse voetbal te bieden heeft. Van Marle, voorzitter van het bondsbestuur en van de commis sie die het structuurrapport heeft opgesteld, ziet de positie en de taak van Rijvers niet als het be langrijkste deel van het gehele project. Voor hem tellen ook de minder aansprekende afdeling opleidingen en het werk van de coaches op andere terreinen, jeugd, amateurs en dames. Niettemin zal, na overleg van het bestuur betaald voetbal met zijn coach, getracht worden Rijvers te betrekken bij de reorganisatie. In zijn geval door samenwer king, in elk ander verband onder het gezag van de technisch direc teur. Constructie Van Marle benadrukte dat het bondsbestuur unaniem tot deze constructie was gekomen voor een periode van twee jaar. Die tijd omspant zowel het struc tuurrapport technische zaken en opleidingen als het dienstver band met Rijvers. Het blijft de bedoeling over ruim één jaar een nieuwe coach aan te stellen, die per 1 juli 1986 de taken van Rij vers in het betaalde voetbal zal kunnen overnemen. Boven de nieuwe directeur zal, net als het betaalde"voetbal wilde, een bege leidingscommissie van drie man werken, waarin de beide sectie- besturen en het bondsbestuur - •HEERENHOEK (GPD) - Zelfs de zwaarste slaaptabletten hielpen niet. Badend in het weet schrok Jan Raas de eerste nachten na die afschuwelijke valpartij in de Italiaanse dassieker Milaan-San Remo herhaaldelijk wakker. Tussen de lakens in het St. Joanna- iiekenhuis van Goes, tobbend over zijn toekomst en die van de Kwantum-ploeg, die lok nog eens werd geconfronteerd met de langdurige schorsing van Adrie van der Poel. leer kan het in een seizoen niet egenzitten", verzucht de Neder- andse kampioen. „De snelste nannen uitgeschakeld. De vraag toe de andere jongens dat op zul- fen vangen, daar heb ik erg mee fezeten. De eerste dagen in het iekenhuis was ik écht opstan- lig. Dan gaf ik nog wel eens er- 'pe Kwantum-ploeg van Lom- me Driessens en Jan Gisbers overweegt juridische stappen te nemen tegen de UCI (In ternationale Wielren Federa tie) naar aanleiding van de positieve uitslag van de do pingcontrole van Adrie van der Poel. Tijdens de Ronde van Sicilië werden in de uri- ne van de profrenner uit het I Brabantse Hoogerheide spo- I ren van het verboden middel P I efedrine aangetroffen. Omdat I hij binnen één jaar voor de I tweede maal positief reageer- I de op een dopingcontrole I werd hij voor drie maanden geschorst. sponsor van Van der Poel heeft gisteren een gesprek met de renner gevoerd. Daar in werd hem duidelijk ge maakt dat die reglements overtreding niet gevolgd zal worden door maatregelen van de sponsor. „Ten minste niet tegen hem, maar mis schien wel in de richting van de UCI", liet Joop Steenber gen jr. weten. „Wij moeten nog overleg plegen met onze advocaten en vrijdag beslis sen we of we iets zullen doen". fc)e sponsor, is ervan overtuigd dat Van der Poel het slachtof fer is geworden van een ver boden stof in een onschuldig hoestdrankje. „Wij zijn leken in de wielersport en daarom hebben we ons over die zaak zeer uitvoerig laten informe ren door een aantal kenners. Gebleken is dat hij een drankje heeft gebruikt dat hier al aan een kind van vier jaar wordt gegeven. Wij vin den dat een belachelijke zaak dat iemand daar zó zwaar voor gestraft wordt", aldus Steenbergen. gens een opdonder tegen. Nu ben ik er rustiger onder, omdat je weet dat het toch geen verschil maakt". De machteloze woede van begin vorige week heeft plaatsgemaakt voor het ijskoude realisme dat de carrière van de klassiekerkoning altijd heeft gekenmerkt. Na ne gen dagen hospitaal ligt Raas nu thuis in 's-Heerenhoek op een bed in de woonkamer. Hij heeft zich neergelegd bij de harde fei ten. In de hoek staat zijn spon sorshirt voor de komende we ken: een hchtgewicht korset van poly-urethaan, dat zijn zwaarge- blesseerde rug (een afgebroken tweede lendewervel) moet steu nen. „Zonder dat harnas kan ik niet eens staan. Dan wordt het na een paar minuten al zwart voor mijn ogen", zegt hij. En verder heeft Raas veel hinder van enor me bloeduitstortingen aan de zij kant van zijn rug. Fietsen Het zal een langdurig genezings proces worden. Aan fietsen hoeft de Zeeuw voorlopig niet te den ken. „Misschien dat ik over een paar weken een stukje op een ge wone fiets kan rijden, waarop ik rechtop kan zitten. We zullen wel zien. Ik richt me ook helemaal niet op een wedstrijd op een mo ment waarop ik terug wil zijn. Als ik over vier, vijf weken maar niks meer van die rug voel. Dat zou al een hele geruststelling zijn", aldus Raas. Hij praat er emotieloos over. Besef fend dat het klassiekerseizoen van zijn ploeg kapot is. Verwoest door die enorme smak op de Ci- pressa èn door het dopinggeval van Van der Poel. „Doping...? Dat woord zal je mij in dit geval niet horen gebruiken. Je kunt op verschillende manieren positief zijn. Hij heeft een hoestdrank ge kregen van de dokter van Sam- montana, de Italiaanse ploeg die op Sicilië bij ons in het hotel zat. Natuurlijk heeft hij gevraagd of er iets in zat dat op de verboden lijst staat, maar dat werd ont kend. Achteraf zegje dat hij mis schien toch nog niet voorzichtig genoeg geweest is, maar aan de andere kant is het toch schanda lig dat je voor zo'n middeltje wordt gepakt en drie maanden geschorst". Slaap „Van efedrine", vervolgt Raas, „kun je wel drie liter opdrinken en dan rij je nog geen meter har der. En van codeine, ook zoiets, val je in slaap. Dat zijn geen sti mulerende middelen. Ik heb voor de Acht van Chaam wel 'es een tabletje tegen de kriebel- hoest genomen. Mijn vrouw ge bruikte die. Daar zat codeine in en dat staat dus op die lijst. Vóór de start heb ik dan ook gevraagd of ik het risico liep gepakt te wor den bij een controle. Maar de dokter daar vertelde me dat hij er rekening mee zou houden. An ders was ik gewoon niet vertrok ken". „Ik heb altijd gezegd dat het goed is dat die controles er zijn, maar nu opnieuw blijkt dat je voor dit soort zaken gestraft wordt, zeg ik dat het eigenlijk grote flauwekul is. Het kan iedereen overkomen. Zelf ben ik er ook altijd bang voor. Het is namelijk helemaal niet te zeggen dat die Italiaanse dokter iets verkeerds heeft gege ven. Je kunt het op allerlei ma nieren krijgen. In Italië en Frankrijk zijn de supporters bij voorbeeld zó enorm fanatiek, je weet nooit wat ze uitvreten met een renner waar ze een hekel aan hebben. Ze kunnen wel wat in je koffie doen. Als ik mijn fiets er gens onbeheerd laat staan, zal ik er dan ook altijd mijn bidon van afhalen. Ze kunnen er van alles in gooien. Dat lijkt misschien ver gezocht, maar in het laborato rium zoeken ze ook ver". Smalend Smalend voegt hij eraan toe: „Efe drine..., het staat op een lijst die is opgesteld door bonzen van honderd jaar en ouder. Men is momenteel aan het werk om die lijst te veranderen en over een jaar of twee is efedrine er waar schijnlijk wel af. Te laat voor Van der Poel, die nu wel heel erg zwaar gestraft is", aldus Raas. De „schepper" van de Kwantum formatie vindt dan ook niets dat Jan Raas thuis aan de buis gekluisterd: "Onze sponsor weet het verschil tussen efendrine en doping", (foto anp» de inactiviteit van de Brabander nog eens extra gestraft moet worden met het inhouden van salaris, waarvoor het contract wel de mogelijkheid biedt. „On ze sponsor weet het verschil ook wel tussen efedrine en do- ping...". Begrip dus bij de geldschieter van de nieuwe Nederlandse formatie en dat is maar goed ook, want mede door de recente gebeurte nissen zou het best eens zó kun nen zijn dat hij tot de Tour de France moet wachten op de eer ste grote uitslagen. Niet alleen omdat de twee belangrijkste vooijaarstroeven zijn weggeval len, maar vooral omdat de ploeg enorm aangeslagen is door die klappen. „Hoewel ik de indruk heb dat ze nu toch harder aan het trainen zijn", zegt Raas. Rustig verorbert hij een stuk nog warme appeltaart, dat een be wonderaarster voor hem heeft gebakken. „Als ik nu nog een kansje had om in orde te zijn voor de laatste grote wedstrijden van het vooijaar, dan zou ik me nu al nerveus liggen te maken. Maar die kans is er gewoonweg niet. Dus wacht ik maar af, ter wijl ik weet dat ik straks weer he lemaal op nul moet beginnen. Alsof ik voor een nieuw seizoen sta. En laat ik blij zijn dat ik daar nog naar uit kan kijken, want als je ziet wat voor val ik heb ge maakt... je kunt ook in een rol stoel eindigen". Opiumsmokkel CAIRO (Reuter) - Een voetbal ler uit Somalia blijkt maandag op het vliegveld van Cairo te zijn gearresteerd wegens een poging vijf kilogram ruwe opium Egypte binnen te smok kelen. Het nationale team van Somalia arriveerde maandag in Cairo voor de interland die za terdag wordt gespeeld. Volgens een woordvoerder van de politie is de speler, Hoessein Harath Gamal, gearresteerd door de douane toen de ruwe opium ter waarde van ruim een half miljoen gulden in een van zijn koffers werd ontdekt. HERZELE (ANP) - Bert Ooster bosch is op het ogenblik niet te stuiten. Twee dagen na zijn so lo-optreden in de Belgische se- mi-klassieke E3-prijs verblufte hij zijn tegenstanders op de eer ste dag van de Driedaagse van Depanne. Eerst sleurde hij zijn Belgische ploeggenoot Eric Van- deraerden naar zijn eerste over winning van het seizoen in een 120 kilometer lange rit van Tie- len naar Herzele, vervolgens won hij met 24 seconden op dezelfde Vanderaerden een individuele tijdrit over vijftien kilometer. In Herzele was Oosterbosch alweer aan zijn vijfde succes van dit jaar toe. Haast vanzelfsprekend hul de hy zich in de witte leiderstrui. Heerschappij Met de overwinningen van Vande raerden en Oosterbosch in de Driedaagse aanloop naar de Ron de van Vlaanderen werd de heer schappij van de ploeg van Peter Post opnieuw dik onderstreept. De ploegleider heeft al 24 over winningen bij de Japanse spon sor kunnen melden. Alleen de Ier Sean Kelly (Parijs-Nice en Criterium International) en de Italiaan Francesco Moser (Mi- laan-Sanremo) konden dit sei zoen tot nu toe prestaties van dergelijk kaliber voorleggen. Op de tijdrit-capaciteiten van Bert Oosterbosch stond geen maat. Slechts zeven renners wisten over de slechts vijftien kilometer de schade op de rossige Braban der te beperken tot minder dan een minuut: Vanderaerden (24 sec), Van den Haute (33), Colijn (44), Schipper (48), lóietemann (55), Van den Broucke (59) en Braun (59). Sean Kelly, zaterdag en zondag in het Criterium Inter national winnaar in sprint, berg- klim en tijdrit, werd vijftiende op een minuut en acht seconden. Pyreneën De proloog-tijdrit van de Ronde van de Midi-Pyreneëen is giste ren gewonnen door de Spanjaard Julian Gorospe. Hij legde de 3850 meter in de straten van Tou louse af met een gemiddelde snelheid van 50.761 kilometer per uur. De Fransman Charly Mottet eindigde op de tweede plaats. Joop Zoetemelk was op de dertiende plaats de beste Ne derlander. met één persoon zullen zijn ver tegenwoordigd. Sollicitatie Wilde het bestuur betaald voetbal een open sollicitatie, het bonds bestuur is van plan zo nodig zelf wervend op te treden. Van Marle liet blijken wel degelijk gebruik te willen maken van die moge lijkheid. Het werk daartoe zal worden gedaan door de commis sie die het rapport heeft samen gesteld, dus Jo van Marle, Mar ten Kastermans, Jo Jaspers, Renze de Vries, aangevuld met Ton Harmsen, die de plaats vani de teruggetreden Karei Jansen zal bezetten. Gezocht wordt naar een man, die het management moet beheer sen, leiding dient te kunnen ge ven, vaardigheid in communica tie bezit, coördinerend kan werken en bekend is met het na tionale en het internationale voetbal. De omschrijving een schaap met vijf poten, dat boven dien nog van de lekkerste hapjes moet afblijven, beschouwde Van Marle als te pessimistisch. Nog eens werd gezegd dat er geen na men gevallen zijn. De manier echter waarop Van Marle het ei gen initiatief bij het zoeken naar de nieuwe functionaris heeft in gebouwd, wekte de indruk dat er wel een gericht plan is. In de nieuwe situatie zullen dus al le met training en opleidingen in Zeist belaste oefenmeesters, met uitzondering van Rijvers, een stap terug moeten doen. TURIJN (SID) - Een groep Turijn- se oplichters heeft ongeveer drie miljoen gulden binnen gehaald met de verkoop van valse aande len van Juventus om de transfer van Zico mogelijk te maken. De aandelen gingen in Turijn vlot van de hand onder het mom dat de club geld nodig had om aan het einde van het seizoen de Bra ziliaanse voetballer van Udinese te kunnen losweken. Het bedrog met de vervalste papie ren, waarop ook de nagemaakte handtekeningen van de twee clubvoorzitters Giampiero Boni- perti (Juventus) en Lamberto Mazza (Udinese) stonden, kwam uit, toen de oplichters iets te veel wilden. Ten einde publiciteit voor hun „handel" te krijgen, lichtten zij de Italiaanse sport dagbladen in. Onmiddellijk na de publicatie stortte de verkoop echter volledig in. Lamberto Mazza liet namelijk weten dat er geen sprake was van de transfer van Zico en Juventus maakte duidelijk op deze manier geen geld in te zan\elen. ZEIST - De topper in de eerste di visie tussen FC Twente en MW wordt ingehaald op woensdag 4 april. De wedstrijd ging op II maart niet door. In de eerste klasse B werd gister avond het restant van de ge staakte wedstrijd tussen WOG en GVW gespeeld. Het duel ein digde in 1-0 voor WOG. Mid-lotto 11a le prijs: 1 winnaar bruto f. 230.929,90,2e prijs: 12 winnaars elk bruto f. 12.500,00, 3e prys: 95 winnaars elk bruto f. 1215,40, 4e prys: 4346 win naars elk f. 26,50 ontvangen, 5e prijs: 53850 winnaars elk f. 5,00. Mld-cljferspel 11 a 6 cijfers goed: 1 winnaar, 5 cijfers goed: 1 winnaar, 4 cijfers goed: 20 winnaars, 3 cyfers goed: 154 winnaars, 2 cyfers goed: 1675 winnaars. Lotto 12 le prijs: 1 winnaar, bruto f. 413.363,30, 2e prijs: 5 winnaars elk bruto f. 30.000,00, 3e prijs: 222 win naars elk f. 718,70, 4e prijs: 7826 win naars elk f. 20,30, 5e prijs: 99.585 win naars elk f. 5,00, Toto 12 le prijs: 1 winnaar bruto f. 40.471,80, 2e prijs: 18 winnaars elk bruto f. 1498,90, 3e prys: 340 winnaars elk f. 198,30. Toto-gelijk 12 le prys: geen winnaar, 2e prijs: geen winnaar, 3e prys: 16 winnaars elk f. 362,10, 4e prijs: 601 winnaars elk f. 13,00. Cijferspel 12 6 cyfers goed: geen win naar, 5 cyfers goed: 2 winnaars, 4 cij fers goed: 18 winnaars, 3 cyfers goed: 196 winnaars, 2 cyfers goed: 2017 win naars.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 17