CDU wint bij verkiezingen Nieuwe krachtproef oppositie Chili Eerste Fransen uit Beiroet vertrokken -r -Meerderheid in Baden Württemberg Portugese regering houdt stand Russen weigeren gezant VS Roofoverval Italië buit van 70 miljoen Tweede dode bij Britse mijnstaking Ghana meldt nieuwe coup LEIDSCH/ALPHENS DAGBLAD MAANDAG 26 MAART 1984 Buitenland BONN (GPD/DPA/AFP)) - Ondanks een gering verlies is de CDU er bij de verkiezingen in de Zuidduitse deelstaat Baden Württemberg in geslaagd de absolute meerderheid te behouden. De Groenen boekten grote winst in vergelijking met vier jaar geleden. Deze partij is na CDU en SPD de derde politieke kracht in Baden Württemberg geworden. Grote verliezer was de liberale FDP, die samen met de CDU de coalitie-regering vormt. Met ruim 7 procent scoorde de partij haar laagste cijfer sinds 1952 in Baden Württemberg, dat geldt als liberaal bolwerk. Met 8 pro cent van de stemmen zijn de Groenen de FDP voorbijge streefd. De sociaal-democrati sche SPD kreeg 33 procent van de stemmen, iets meer dan bij de vorige verkiezingen. Regeringsleider Lothar Spath van de deelstaat zei dat zijn partij (CDU) „zeer tevreden" kan zijn- Hij wees erop dat de CDU welis waar gering heeft verloren, maar dat zijn partij moest vechten te gen alle andere partijen in een tijd die wordt gekenmerkt door het feit dat zeer vele burgers noodzakelijke financiële offers moeten brengen. Bondskanse lier Helmut Kohl, die zich per soonlijk had ingezet voor de her verkiezing van de populaire Spath, was het met hem eens. Beide politici beschouwen de verkiezingsuitslag als een beves tiging van de juiste politieke koers, zowel in Baden Württem- LISSABON - De politie ning van partijleider Mota Pinto op het congres van de sociaal-de mocratische partij (PSD), dat dit weekeinde in de stad Braga werd gehouden, heeft een breuk in de Portugese regeringscoalitie voorkomen. Mota Pinto, vice- premier, minister van defensie en voorstander van voortzetting van het coalitiekabinet met de socialisten van premier Mario Soares, trok op het congres alle macht naar zich toe. berg als in Bonn. De regering- Kohl oogstte veel kritiek naar NEW YORK (AFP) - De Sowjet- Unie heeft kort geleden gewei gerd een Amerikaanse gezant te ontvangen met een speciale boodschap van president Rea gan aan Sowjet-leider Tsjemen- ko. Dit heeft de New York Times zaterdag geschreven. De krant beroept zich op hoge Amerikaan se functionarissen. Gepensioneerd generaal Scow- croft, voorzitter van de presiden tiële commissie voor de strategi sche strijdkrachten, was twee weken geleden in Moskou. Hij liet toen weten dat hij een brief van president Reagan voor Tsjer- nenko bij zich had. Volgens het Amerikaanse dagblad kon geen ontmoeting worden geregeld met de eerste man van het Krem lin, noch met hoge functionaris sen. Volgens anonieme zegslie den hebben de Sowjets voor het eerst geweigerd, een boodschap van de Amerikaanse president in ontvangst te In de brief, die Scowcroft bij zich had, stond dat de Amerikaanse president bereid is tot serieuze en diepgaande besprekingen met de Sowjet-Unie over de kernwapens, als Moskou aan de onderhandelingstafel in Genève wil terugkeren, aldus dezelfde bronnen. door Gerrit-Jan Hoek Dankzij de steun van ruim drievijf de van de stemmen, ging het PSD-congres akkoord met een ingrijpende statutenwijziging. Op grond daarvan krijgt de par tijleider absolute volmachten om zonder inmenging van andere partijorganen te beslissen over het voortbestaan van samengaan met de socialisten. Een dergelij ke bevoegdheid, die zich ook verder uitstrekt tot een bijna ab solute macht over de partij orga nisatie, had Mota Pinto ?ls voor waarde gesteld om in de partij top aan te blijven. Indien het congres niet tegemoet zou ko men aan de verlangens, dreigde Mota Pinto al zijn functies neer te leggen en weer terug te keren naar zijn leerstoel aan de univer siteit van Coimbra. De conservatieve vleugel van de PSD, onder leiding van de voor zitter van het regionale bewind van de Azoren, Mota Am ar al, slaagde er niet in de coalitie op te blazen, dit uit protest tegen de recent aangenomen wet op de abortus, een voorstel van de Por tugese socialisten. ROME - Vijf en dertig miljard lire (70 miljoen gulden), de grootste buit die in Italië ooit bij een roof overval werd binnengehaald, viel afgelopen zaterdag in Rome in handen van vijf overvallers die zich uitgaven voor leden van de Rode Brigades. door Hein ten Kortenaar Het bedrag werd bewaard in een kluis van de internationale bewa kingsdienst Brink's en was af komstig van verschillende ban ken en supermarkten. Het be stond uit niet-geregistreerde bankbiljetten van uiteenlopende waarde en valt dus nooit meer te achterhalen. Het met mitrailleur en pistolen ge- wapende vijftal overviel vrijdag avond Franco Parsi, employée van Brink, bij zijn thuiskomst en bracht de nacht door in zijn wo ning. Om drie uur 's morgens dwongen zij hem vier van hen naar het bedrijf te begeleiden, terwijl de vijfde achterbleef om zijn vrouw, zijn driejarig doch tertje en een bejaarde tante te be waken. De twee nachtwakers openden zoals elke ochtend de poort voor hun collega en wer den overmeesterd en vastgebon den. De overvallers lieten Parsi alle bewakingsmechanismen buitenwerking stellen en haal den toen op hun gemak de kluis leeg. Na afloop van het karwei fotogra feerden zij een van de bewakers met een karton om zijn nek waar op zij een vijfpuntige ster had den getekend. Zij verdwenen met achterlating van een „strate gische resolutie" van de Rode Brigades. Hun medeplichtige in huize Parsi kreeg een telefoontje, dat hij de vrouwen vrij kon laten. Een uur later belden de overval lers de redactie van een dagblad in Rome met de mededeling, dat de roof door de Rode Brigades was gepleegd. De politie twijfelt hieraan. Het achtergelaten document da teerde niet alleen van 1978, maar bleek bovendien een fotokopie uit een boek over het terrorisme, en ook de rest van de enscene ring bleek een slordige naboot sing van het strenge ritueel van de Rode Brigades. Maar op het ministerie van binnenlandse za ken was men bezorgder: „Als de ze reusachtige som inderdaad in handen van terroristen is geval len, kunnen wij binnenkort nog heel wat beleven", werd er ge zegd. aanleiding van de plaatsing van kruisraketten op Westduits grondgebied eind vorig jaar, en schandalen rond twee van zijn ministers, Lambsdorff en Wör- ner. Deze schandalen hebben echter het vertrouwen van de christen-democratische kiezers niet aangetast, zo blijkt uit de uit slag. Lothar Spath verklaarde dat het succes van de Groenen hem zor gen baart. De minister-president uit Stuttgart leidde daaruit af dat kennelijk vooral veel jonge kie zers geen enkel vertrouwen meer hebben in de zogenaamde geves tigde partijen. Volgens Rezzo Schlaukh, de lijsttrekker van de Groenen, willen de kiezers dat er betere politiek in Baden Würt temberg wordt bedreven dan de afgelopen vier jaar het geval was. Volens Schlaukh en het Groe- nen-bestuurslid Trampert is in middels volstrekt duidelijk ge worden dat de Groenen een sta biele politieke factor vormen, niet alleen in Baden Württem berg, maar in de hele Bondsrepu bliek. Uit dal Hoewel de FDP naar verhouding in haar „stamland" veel heeft verloren, zijn lijsttrekker Morlok en partijvoorzitter Genscher van mening dat de liberalen bewezen hebben toch een zelfstandige kracht te zijn en op weg zijn uit het diepe dal waar zij tot voor kort in verkeerden. SPD-voorzit- ter Willy Brandt stelde vast dat de regeringspartijen in Bonn, de CDU en de FDP, bij de deelstaat verkiezingen in Baden Württem berg samen zo'n 3 procent achteruit zijn gegaan. Een rij Franse soldaten marcheert naar de veerboot in de haven van Beiroet. Zij zijn de eersten van de 1200 Franse soldaten die deze week uit Libanon zullen vertrekken. (foto api BEIROET (DPA/UPI/Reuter/AFP) De eerste Franse militairen die deel uitmaakten van de interna tionale vredesmacht, zijn giste ren uit Beiroet vertrokken. In de Libanese hoofdstad vonden nog enkele schietpartijen plaats tus sen Druzische en Soennitisch milities. De eerste 250 Fransen van het in ROME (DPAJReuterlUPI) In Rome hebben zaterdag honderdduizen den Italianen gedemonstreerd tegen het beleid van de regering Craxi. De demonstratie, waaraan naar schatting van de politie meer dan 550.000 mensen, maar volgens de organisatoren meer dan 1 miljoen mensen deelnamen, had een vreedzaam verloop. Tot de grootste demonstrate in de Italiaanse geschiedenis was opgeroe pen door de communistische partij en de aan haar gelieerde vakcentra le. De socialistische en de katholieke vakcentrale hadden zich van de demonstratie gedistantieerd. De demonstranten voerden spandoeken met zich mee, waarin zij protes teerden tegen de ophanden zijnde gedeeltelijke afschaffing van de auto matische prijscompensatie. (foto ap> LONDEN (AFP) - Een Britse mijnwerker heeft gisteren een eind aan zijn leven ge maakt, omdat zijn collega's hem hadden gedwongen te staken en hadden vernederd. Dit hebben familieleden van de man gezegd. De 25-jarige Ian Tarren woonde met zijn verloofde samen in Peterlee, in het noorden van het land. "De staking obse deerde hem voortdurend. Hij kon het niet verwerken geen geld te hebben", aldus zijn verloofde. Ian Tarren was uiteindelijk toch in staking gegaan, nadat hij was vernederd door zijn collega's. De mijnstaking die op 12 maart begon, breidt zich geleidelijk uit, ondanks oppositie in ver schillende gematigder gebie den. Tot de actie werd opge roepen uit protest tegen een plan 20.000 van 180.000 mijn werkers in het land te laten afvloeien. IRANIËR - In een kliniek is een Iraans oorlogsslachtoffer overle den. De man vertoonde sympto- nen die in verband worden ge bracht met het gebruik van che mische wapens. De overledene was een van de vijf Iraniërs die in de kliniek in Gent werden behandeld. De toestand van de andere vier is bevredi gend. totaal 1.250 man tellende contin gent, zijn gisteren aan boord ge gaan van de veerboot "Esterel" en vertrokken. De terugtrekking moet aanstaande zaterdag zijn voltooid, zo deelde de Franse minister van defensie, Hernu zaterdag in Parijs mee. Het Franse contingent maakte deel uit van de internationale vredes macht waarvoor behalve Frank rijk ook Engeland, de Verenigde Staten en Italië troepen lever den. Het Franse contingent is het laatste dat vertrekt. De Amerika nen, Italianen en Engelsen ver trokken al verleden maand uit de Libanese hoofdstad. De Fransen bemanden stellingen langs de zogenaamde groene li nie, de scheidslijn tussen het christelijke en islamitische deel van Beiroet. Wie de stellingen van de Fransen nog niet zeker. Meer dan 500 doden bij brand in krottenwijk SAO PAOLO (AFP) - Zeker meer dan 500 mensen, voor het meren deel jonge kinderen, zijn eind vo rige maand omgekomen bij een enorme brand in een krottenwijk van Cubatao in de Braziliaanse staat Sao Paolo. Dit blijkt uit een rapport van een onderzoekscom- De brand was ontstaan door een lek in een olieleiding die dwars door het bewoonde gebied liep. Het aantal slachtoffers is veel groter dan aanvankelijk was ge meld, aldus het rapport dat on derdeel uitmaakt van een politie onderzoek en is uitgelekt. Het officiële dodental was vorige maand op 86 gesteld. Nu is geble ken dat er minstens 508 doden zijn en mogelijk meer dan 700. De hitte van het vuur was zo groot dat ook beenderen en tan den zijn verast, waardoor een groot aantal slachtoffers niet is gevonden. Ook zijn van de 305 kinderen die waren ingeschre ven op een school er tot nog toe maar 60 levend aangetroffen. Niet alle bewoners van Beiroet zijn blij met het vertrek van de Fransen. Op de foto neemt een in woner van de Libanese hoofdstad hartelijk afscheid van een soldaat. De inwoners zijn na het vertrek van de Fransen bang voor de vei ligheid van hun buurt, die door de Franse legermacht werd gecontro leerd. (foto AP) LONDEN (AP) - Ghanese rege ringstroepen hebben zaterdag bij gevechten zeven opstandelingen gedood. Drie soldaten die vorig jaar juni een mislukte staats greep ondernamen, werden gear resteerd en door een vuurpelo ton geëxecuteerd. Dit is gisteren bekend gemaakt door radio Ac cra, de Ghanese staatsomroep. In de uitzending werd een nieuwe poging gemeld om de militaire regering van de Westafrikaanse natie omver te werpen. "Groe pen dissidenten" zouden "chaos en verwarring" hebben ge creëerd "door aanvallen x»p be langrijke burgerlijke en militaire installaties en functionarissen". De uitzending, die werd ontvangen in Londen, meldde verder dat de militaire regering van luitenant Jerry Rawlings een nachtelijk uitgaansverbod had afgekon digd. Militairen kregen opdracht binnen de kazernes te blijven, tenzij zij van hun bevelhebbers opdracht hadden gekregen naar buiten te gaan. De zaterdag geëxecuteerde solda ten werden gedurende "speciale opsporings- en vernietingsopera- ties" gearresteerd. De operaties begonnen vrijdag, aldus een ver klaring van het aan de macht zijnde voorlopige nationale de fensie comité. Mondale wint Kansas, Hart pakt Montana TOPEKA (AFP/UPI) - De voor malige Amerikaanse vice-presi dent Walter Mondale heeft zater dag bij de plaatselijke partijver kiezingen ("caucuses") in de staat Kansas een nieuwe over winning geboekt in de strijd om de presidentskandidatuur van de democratische partij. Mondale kreeg 18 afgevaardigden achter zich en zijn rivaal Gary Hart 13. De derde Democratische kandidaat, de zwarte dominee Jesse Jackson, bleef in Kansas met lege handen staan. Zes af gevaardigden gaan zonder stem advies naar de conventie in San Francisco. Dat zijn de zogenaam de "niet-gebonden gedelegeer den". Zowel Mondale als Hart was niet naar Kansas gekomen, aangezien zij op dit moment beide een felle campagne voeren in New York, waar veel meer afgevaardigden te winnen zijn. Niettemin toonde Mondale zich verheugd over zijn overwinning in Kansas, waar Hart is geboren. "Winnen in de geboortestaat van Gary Hart is zeer bevredigend" zo zei de ge wezen vice-president die een ze ge niet had verwacht. Dit weekeinde worden er ook plaatselijke partijverkiezingen gehouden in de staat Virginia. De definitieve uitslag daarvan zal vrijdag bekend worden, maar na het tellen van tweederde van de stemmen ging Jackson aan kop. Hij kreeg de stemmen van 11 afgevaardigden. Mondale had er hier negen en Hart drie. Van daag wordt in de plattelandsdis tricten beslist over de resterende 53 gedelegeerden. Senator Gary Hart heeft zondag een overwinning behaald bij plaatselijke partijverkiezingen in Montana. Er stonden 19 van 25 afgevaardigden op het spel. Het waren de eerste partijverkiezin gen die ooit in Montana zijn ge houden. Volgens niet-officiele berekenin gen heeft Mondale inmiddels de steun verkregen van 649 gedele geerden tegen 373 voor Hart en 72 voor Jackson. Het totaal aan tal afgevaardigden op de natio nale conventie in San Francisco bedraagt 3933. SPAANSE BISSCHOPPEN - Twee bisschoppen in Spaans Baskenland hebben dit weekein de in herderlijke brieven open lijk kritiek geleverd op de Spaan se politie en politici. Directe aan leiding is het bloedige incident van afgelopen donderdagnacht, waarbij vier leden van de ETA- militar met politiekogels zijn doorzeefd. Volgens de geestelij ken zou de Guardia Civil de eer ste schoten hebben gelost. ADVERTENTIE SANTIAGO DE CHILI - Sedert de afkondiging van de uitzon deringstoestand in geheel Chili is de hoofdstad, Santiago de Chili, veranderd in een militai re vesting. Achttienduizend militairen zijn in en rond San tiago samengetrokken. Daar naast is de speciale veiligheids politie, die met zware wapens en gepantserde voertuigen is uitgerust, in verhoogde staat van paraatheid gebracht. Tege- lijkertijd is een aantal leiders van de oppositie, dat reeds eer der huisarrest was opgelegd, zaterdag van hun bed gelicht en in cellen van de politieka zernes opgesloten. door Jan van Beek Directe aanleiding tot de her nieuwde staat van beleg vorm de het opblazen van een drietal torens van de hoogspannings leiding, waardoor bijna de helft van het land zonder stroom kwam te zitten. De fei telijke oorzaak is echter de door de oppositie voor morgen aangekondigde achtste pro testdemonstratie, waarbij de bevolking door het rammelen met pannen en deksel van zijn ongenoegen met de dictatuur blijk zal geven. Pinochet vreest terecht dat dit protest ditmaal niet tot de huiskamers beperkt zal blijven. De samenwerkende oppositie partijen hebben de bevolking opgeroepen om ondanks deze maatregelen de demonstratie onverminderd te laten door gaan. De leider van de chris ten-democraten, Gabriël Val- dès, noemde dit het einde van een kleine concessie van het militaire regime aan de politie ke partijen. Hij verzekerde echter dat de oppositie zich niet zal laten intimideren en door zal gaan met het aanwak keren van het verzet. Hij ziet in de houding van Pinochet het begin van een proces van ern stige radicalisering en onder drukking. Daarom riep hij de bevolking op om de demon straties van morgen zo vreed zaam mogelijk te doen verlo pen. De uitzonderingstoestand, die nu opnieuw is afgekondigd, werd in juli vorig jaar opgehe ven. Sedert de dood van de so cialistische president Salvador Allende in september 1973 was deze militaire maatregel tien jaar lang onverminderd van kracht geweest. Het einde er van betekende het vorige jaar een grote overwinning voor de politieke partijen. Het gevolg ervan was een verhe vigde politieke activiteit. Be gin augustus vorig jaar ver enigden de partijen, rechts van het midden, de christen-demo craten, republikeinse demo craten, gematigde sociaal-de mocraten en radicalen zich in de Alianza Democratica. In september volgde de oprich ting van de Movimiento Demo cratic© Popular door een half dozijn linkse groeperingen on der leiding van de socialisti sche partij, de communisten en de linkse revolutionairen. Tussen beide groeperingen en de overkoepelende organisatie van de vakbonden, het Com mando Nacional de Tr^jabado- res, is een hechte samenwer king ontstaan. Deze drie groe pen hebben de leiding van de nieuwe serie protestdemon straties op zich genomen, die moet uitmonden in een natio nale staking, die het gehele land lam moet leggen en zo lang moet duren totdat Pino chet het veld ruimt. Enkele leiders van de Movimien to Democratico Popular heb ben in de weken voor het begin van deze nieuwe serie protes ten een reis gemaakt langs een aantal Europese landen, om steun te verwerven voor hun strijd. Zij bezochten eind vori ge week ook Nederland, waar zij gesprekken hebben ge voerd met enkele leden van de Tweede Kamer en met het mi nisterie van buitenlandse za ken. Onmiddellijk na hun te rugkeer in Chili zijn zij met de meeste politieke leiders, die aan arrestatie zijn ontsnapt, ondergedoken. De gezamenlijke oppositie heeft een urgentieplan van drie pun ten opgesteld: er moet een ein de komen aan de militaire dic tatuur. Deze zal moeten wijken voor de uitdrukkelijke eis van de gehele bevolking, uitge sproken door een nationale staking. Er zal een voorlopige regering worden gevormd, be staande uit vertegenwoordi gers van alle partijen. Deze moet een urgentieplan voor herstel van de economie op stellen. Vervolgens zal een constituerende raad moeten worden opgericht, die een wij ziging van de door de dictatuur opgelegde nieuwe grondwet voorstelt en democratische verkiezingen kan voorberei den. Wéér een stukje dichter bij een prijs in het Grote Wat Waar Lentespel. Knip uit en plak het op uw wedstrijd formulier en wel op de Wat Waar-spaarkaart met hetzelfde weeluiummer. Bent u het wedstrijdformulier kwijt? Haal een nieuwe op ons kantoor. HEN ÉCHT COMPLETE KRANT. OVER WERELD. STAD EN LAND.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 7