Meer kans voor de middenschool Vakkundig Dankert tegen kruisraketten -c Braks verdedigt beleid bij boeren Deetman breidt experimenten uit Ondernemers pleiten voor vrijere handel Rol cipier onderzocht bij vlucht gevangenen De Vries wil concreter beleid tegen werkloosheid Vrouwenacties tegen herziening uitkering Universiteit A'dam: 800 banen weg Lijsttrekker ontkracht verzet binnen PvdA nva viid Binnenland DEN HAAG (ANP) - Scholen die het willen en daarmee ander voortgezet onderwijs in de regio niet onmogelijk maken, mogen met ingang van 1 augustus 1984 een experiment met de middenschool of voortgezet basisonderwijs (VBAO) beginnen. Dit stelt minister Deetman (onderwijs en wetenschappen) voor in een concept-notitie, die de fracties van CDA en VVD in de Tweede Kamer is toegestuurd. Onderwij sspecilaist J. Franssen (WD) heeft gisteren beaamd, dat het ontwerp voor de ministe riële notitie over het voortgezet onderwijs in zijn fractie is be sproken. Beide regeingsfracties gaan er met elkaar over praten. Na dit politiek beraad brengt Deetman de kwestie in de minis terraad om het vervolgens als be leidsstuk naar de Tweede kamer te kunnen sturen. deetman had bij de behandeling van de onderwijsbegroting de notitie toegezegd. Daarmee zette hij het conflict tussen WD en CDA over de middenschool of het VBAO op een laag pitje en kon Hermes (CDA) zijn motie aanhouden. Deze vroeg daarin de regering, tegen de zin van de WD het aantal middenschool experimenten met twintig tot drtig uit te breiden. Deetman wil verder gaan dan dit aantal. Hij heeft al ettelijke ver zoeken om te mogen experimen teren op zijn bureau liggen. Vol gens de WD was bij het regeer akkoord afgesproken dat de ex perimenten met de midden school zouden worden beperkt. Deetman meende daarentegen dat hij en het kabinet vrij zijn om de experimenten uit te breiden of dit na te laten. Wel stelt Deetman een reeks voorwaarden waaraan de scholen moeten voldoen vóór Opzet Om een experiment te mogen be ginnen, moeten de scholen dit vóór 1 januari 1985 hebben aan gevraagd. Iedere leerling van de lagere school die dat wil, moet tot de driejarige middenschool worden toegelaten. In het eerste leeijaar wordt geen onderscheid tussen leerlingen gemaakt. In het tweede leeijaar kan een leer ling al een of ander vak laten val len of erbij nemen. In dit jaar mo gen de leerlingen ook worden in gedeeld in groepen waarbij dan rekening wordt gehouden met aanleg en niveau. Aan het einde van de cursus wordt geen examern gedaan. De leer ling wordt een getuigschrift mee gegeven. Dit vermeldt voor welk soort vervolgonderwijs de leer ling geschikt wordt geacht. De leerling kan ook naar een andere schoolsoort dan aangegeven. De desbetreffende school kan in dat geval een telatingsexamen ver langen. Behoren opzet en inrichting van de middenschool of het VBAO tot de voorwaarden om een experi ment te mogen beginnen, dat is ook het geval met de onderwijs situatie in de regio. De midden- WOLVEGA (GPD) - "Het heeft niet al te veel uitgehaald maar het is beter dan niets". Dat was zaterdag de reactie van de voor zitter van de Friese maatschappij voor landbouw, G. Hofstra, na af loop van de boerenmanifestatie 'm de sporthal in Wolvega. Minis ter Braks (landbouw en visserij) moest daar zijn door velen gekri tiseerde beleid en de voorlopige uitkomsten van de akkoorden van Brussel verdedigen. "Meneer de minister, u heeft met verve uw beleid in Brussel ver dedigd", zei de voorzitter van de Friese ABTB, T. Mierema. De 1500 boeren hoorden de minister onder meer zeggen dat de melk plas van '81 plus 1 procent over de boeren verdeeld mag worden op basis van de produktie van 1983. Hierdoor zal het aantal pro bleemgevallen veel minder zijn dan aanvankelijk werd gedacht. Ook in goede aarde viel de op merking van Braks dat by over name van een bedrijf de melk met de grond meegaat. De minister zette nog eens" uitvoe rig uiteen dat het allemaal veel erger zou zijn geweest als de oor spronkelijke voorstellen zouden gehandhaafd zijn. "Maar. ik be grijp uw zorgen. We hebben ech ter nog nooit voor zo'n crisis ge staan. Wij kunnen echt geen kant uit als we geen maatregelen tref fen". Hij voegde er aan toe dat de zuidelijke producenten in de EG op dezelfde manier als de noor delijke zijn aangepakt en dat is nog nooit eerder gebeurd. Bo vendien vond hij dat de Neder landse prijsaanpassing niet bij zonder ongunstig afsteekt bij die van andere landen. In Duitsland, Groot-Brittannië en Denemarken is de druk op de in komsten ongeveer gelijk aan die in Nederland, of zelfs nog iets groter. De Nederlandse boeren zullen door de superheffing aar dig op de kosten kunnen bespa ren. Want de kosten van vooral de laatste liters melk zijn erg hoog, zo hield hij zijn gehoor voor. Hij erkende dat er moeilij ke gevallen komen. Hardheid-ge vallen worden ze genoemd. Men sen die bijvoorbeeld pas hebben geinvesteerd en nu terug moe ten. Op vragen uit de zaal zei de be windsman dat het brengen van zuivelprodukten naar de Derde Wereld niet mogelijk is. Daar is geen geld voor, en anderen wil den hun bijdrage aan de ontwik kelingslanden niet verhogen. Zij hebben daar bovendien meer be hoefte aan gewone verse melk. Andere mogelijkheden dan de nu gekozen, zouden aanmerke lijk grotere gevolgen hebben, zo zei Braks. „Ik weet dat we harde maatregelen hebben getroffen, maar die bie den het perspectief zodat de landbouw straks weer terecht aanspraak kan maken op waar dering uit Nederland. Het ak koord is zodanig evenwichtig dat ik me had moeten schamen voor het inroepen van het vitale be lang. Dan zou het belangrijkste argument van Nederland voor het voortbestaan van de EG in gevaar komen". De melkveehpuderij, aldus Braks, is niet verloren. „Maak u sterk. Investeer om de kostprijs te ver lagen dan heeft u straks de groot ste kans een goede positie te be houden". Braks: maak u sterk. (foto anp> DEN HAAG (ANP) Ongeveer veertig ondernemers van grote bedrijven uit Nederland, Frank rijk, Groot-Brittannië, West- Duitsland, België en Italië willen dat de Europese Gemeenschap en de landen die daarvan deel uitmaken zo snel mogelijk een einde maken aan de toenemende bescherming van de eigen mark ten. De ondernemers willen dinsdag op een symposium in Brussel, dat zij hebben georganiseerd, een duidelijk signaal tegen het pro tectionisme geven. Aan de ene kant dienen de belem meringen tussen de EG-lidstaten onderling te worden geslecht. Deze landen kennen voor hun handel met andere lidstaten geen invoerheffingen meer, maar in veel gevallen bestaan er andere belemmeringen zoals een enor me papierwinkel aan de grenzen. Anderzijds keren de ondernemers zich tegen protectionisme in de handel met landen buiten de EG. DEN HAAG (ANP) - Justitie stelt een onderzoek in naar de rol die een bewaarder in het Huis van Bewaring in Scheveningen zou hebben gespeeld bij de ontsnap ping van vijftien gedetineerden op zondag 18 maart. Volgens een klacht die de advocaat van een niet ontsnapte gedetineerde heeft ingediend, zou de bewaar der voor een bedrag van tiendui zend gulden vier ijzerzagen heb ben geleverd en het pistool waar mee de bewakers die zondag werden overmeesterd. De advocaat, mr. O. Hammerstein ui Amsterdam, heeft de klacht gedeponeerd bij de commissie van toezicht van het Huis van Bewaring en bij staatssecretaris mevrouw Korte-Van Hemel (jus titie, belast met het gevangenis wezen). Het ministerie heeft de klacht ter hand gesteld van het parket in Den Haag, dat een on- derzoek instelt, zo heeft een woordvoerder zaterdagmorgen bevestigd. Met behulp van een pistool wisten zondag 18 maart enkele gedeti neerden een bewaarder te over meesteren, die met sleutels op zak liep. Hiermee openden zij de deuren van een aantal cellen en vervolgens ook de deuren en de poort naar buiten. In totaal vijf tien gevangenen wisten het straf- complex aan de Pompstations- weg in Scheveningen te verlaten. Dezelfde dag werden er vyf weer opgepakt, een dag later nog een. Een aantal gevangenen, van wie de celdeur eveneens onverwacht open zwaaide, verkoos echter te blijven. Een van hen was de Chi leen C.A.S., die wordt verdacht van drie moorden in de Amster damse wereld van de verdoven de middelen. Hij vertelde zijn ad vocaat, mr. Hammerstein, dat een bewaarder van het Huis van Bewaring de reeds lang bestaan de plannen voor een massale vlucht mede had helpen uitvoe ren door een pistool en ijzerza gen te leveren en ook aan te ge ven wat de beste tijd en de beste vluchtweg zou zijn. Onmiddellijk na de ontsnapping is er felle kritiek gekomen van het gevangenispersoneel en hun vakbonden, die menen dat de ontsnapping mogelijk is ge maakt door de bezuinigingen op het personeel: daardoor moest de sleutelbos mee het gebouw in. Vroeger was de portiersloge be zet, waardoor dat niet nodig was. Het ministerie van justitie heeft ontkend dat er onderbezetting in de strafinrichtingen is, die zo erg zou zijn, dat dergelijke ontsnap pingen mogelijk zijn. Op drin gend verzoek van het Scheve- ningse personeel, dat zich de af gelopen week op protestacties heeft voorbereid, is de bewaking dit weekeinde versterkt. Dit is echter voorlopig eenmalig. school of het VBAO moet passen binnen het geheel aan onderwijs instellingen in een bepaalde streek. Met de notitie bereidt minister Deetman een wetsontwerp voor de eerste fase van het voortgezet onderwijs voor. Teveel ontwik kelingen en vernieuwingen in dit onderwijs hangen wettelijk in de lucht vindt hij. Dit brengt onze kerheden met zich mee, ook voor de mensen die in dit onderwijs werken. Van vele kanten wordt al lang op een deugdelijke wette lijke basis voor experimenten en andere ontwikkelingen aange drongen HILVERSUM (ANP) - CDA-frac- tieleider De Vries vindt dat het kabinet met veel concretere voorstellen moet komen om de werkloosheid te bestrijden dan tot nu toe. De werkgelegenheid heeft op dit moment 'de aller hoogste en allereerste' prioriteit. De Vries zei dit zaterdag voor de VARA-radio in een reactie op de recente prognoses van het Cen traal Plan Bureau. Het CPB zegt daarin ondermeer dat de werk loosheid in ons land de één mil joen zal overschrijden. De Vries zei dat het werkgelegen heidsbeleid van het kabinet moet worden bijgesteld door het proces van arbeidstijdverkorting zoveel mogelijk te versnellen en concrete plannen te maken ter bestrijding van de jeugdwerk loosheid. Van het bedrijfsleven mag worden verlangd dat het, in ruil voor las tenverlichting, een bijdrage aan deze plannen levert door bijvoor beeld meer leerling-plaatsen te creëren, aldus De Vries. De CDA-fractieleider noemde de 8,7 miljard gulden die door een aantal kroonleden van de SER is genoemd als omvang van de be zuinigingen voor volgend jaar, realistischer dan de tien miljard die minister Ruding (financiën) heeft voorgesteld. De Vries zei verder dat zijn fractie zich op nieuw zal verzetten tegen Ru- dings plan schoolgeld in te voe- *SCHIEDAM (ANP) - Aan de Van Marenweg in Schiedam ia zaterdag een stelling bij een aantal renovatiewo ningen omgevallen, waardoor een tiental auto's werd beschadigd. Niemand raakte gewond. De vermoedelijke oorzaak is dat de stelling niet was verankerd. In de straat, waar vel kinderen wonen, werd het een wonder genoemd dat zich geen persoonlijke ongelukken voordeden. ,foto ANP) Man snijdt voor anderhalve ton oude kaarten uit boeken DEVENTER (ANP) - De 49-ja- rige J.B. uit Meppel heeft be kend voor zo'n anderhalve ton aan eeuwenoude kaarten uit de Atheneum-bibliotheek in Deventer te hebben gesto len. Dit heeft de Deventer po litie vanochtend bekendge maakt. De man sneed de stadsplatte gronden zeer vakkundig uit kostbare boeken. Hij zonder de zich hiervoor af in het bi bliotheekgebouw, zodat zijn activiteiten niet konden wor den waargenomen. De man is verzamelaar van zulke oude prenten. De politie van De venter heeft een flink gedeel te van de kaarten inmiddels teruggevonden. UTRECHT (GPD) - In veel ge meenten worden eind deze week acties gevoerd door vrouwen die protesteren tegen de veranderin gen in de sociale uitkeringen per 1 juli of 1 januari. Volgens de ac tievoerende vrouwen komen de veranderingen erop neer dat het recht van vrouwen op een eigen uitkering verslechtert in plaats van verbetert zoals eigenlijk vol gens EG-bepalingen zou moeten. De acties zijn allemaal op 30 en 31 maart maar verschillen per ge meente. Het Maastrichtse vrou wencomité vraagt bouwvergun ningen aan voor eigen voordeu ren van vrouwen. In Nijmegen zullen vrouwen scheidingen aan vragen omdat ze anders finan cieel aan een partner worden ge koppeld. In Wageningen wordt een toneelstuk opgevoerd door bijstandsvrouwen en krijgt de di recteur van de sociale dienst een brochure met uitkeringsregels overhandigd. In Den Haag zullen vrouwen „eigen beursjes" uitde len om het centrale motto 'baas in eigen beurs' uit te beelden. De gemeenteraad van Hilversum krijgt het verzoek een verbod uit te vaardigen op het natrekken van anonieme tips over ver meend samenwonen van bij standsvrouwen. In Utrecht be zoeken vrouwen de sociale dienst, de belastingdienst en het arbeidsbureau met alternatieve invullijsten, stempels en toneel stukken. Door Amsterdam zal een stoet vrouwen langs kanto ren van vakbonden trekken; in Assen, Wageningen en Haarlem zal op straat informatiemateriaal worden uitgedeeld. Ook in Eind hoven, Groningen, Den Bosch worden acties gevoerd. DOODGESTOKEN (ANP) - De 16-jarige Richard Eijkhout uit Nijmegen is zaterdagavond om het leven gekomen door messte ken in zijn borst tijdens een vechtpartij in de Van Weideren- straat in die stad. Een andere Nij- megenaar liep eveneens door messteken verwondingen op in zijn oksel. De politie heeft dit gis teren meegedeeld. Eén verdach te is inmiddels aangehouden. ROMERO HERDACHT (ANP) - Met het leggen van bloemen voor de Amerikaanse ambassade in Den Haag hebben zaterdag ruim 1500 men sen geprotesteerd tegen wat J.P.J. Zijerveld 'De politiek van de dood' van de regering-Reagan in Midden-Amerika noemde. Zyerveld, voorzitter van de werkgroep herdenking-Romero, sprak aan het slot van een demonstratieve tocht door Den Haag. Aartsbisschop Oscar Romero, een groot voorvechter van de mensenrech ten in El Salvador, werd op 24 maart 1980 in de kathedraal van de San Salvador vermoord. Ter herdenking van zijn dood hadden zestien ker kelijke organisaties enkele manifestaties in Den Haag georganiseerd, onder meer een 24-uurs wake voor de Amerikaanse ambassade. AMSTERDAM (ANP) - Aan de Universiteit van Amsterdam (UVA) zullen de komende vijf jaar zeshonderd volledige ar beidsplaatsen verdwijnen. Reke ning houdend met het deeltijd werk betekent dit een totaal ver lies van achthonderd banen. Dit staat in het Randvoorwaarden- rapport 1984-1989 van de un- viersiteitsraad. Het verlies van arbeidsplaatsen is een gevolg van de bezuinigingen die de mi nister van onderwijs en weten schappen de UVA heeft opge legd in het kader van de landelij ke taakverdelingsoperatie in het wetenschappelijk onderwijs. Daarbij komt dan voor de UVA nog eens een extra korting voor het lage studierendement aan de ze unersiteit, zo staat in het rap port. Vanwege dit lage rendement had de minister de UVA aanvanke lijk zeventien miljoen gulden minder willen geven, maar hij heeft deze aanslag inmiddels te ruggebracht tot vijftien miljoen. Dit vindt de universiteitsraad nog onaanvaardbaar hoog. De raad heeft uitgerekend dat een korting van negen miljoen het maximum is. In het Randvoorwaardenrapport staat verder een aanzet tot de in voering van een evenwichtige opbouw van de rangen bij het wetenschappelijk onderwijs. De faculteiten van de UVA worden verplicht de gemiddelde salaris last per wetenschappelijk mede werker in de komende jaren aan zienlijk te verminderen. Als dat niet gebeurt zal dat de unviversi- teit de komende vijf jaar nog eens negen miljoen gulden kos ten, waardoor het totaal verlies aan arbeidsplaatsen ongeveer 925 zou zijn, aldus de unviersi- teitsraad. Zwemmers onwel GILZE-RIJEN (ANP) - De direc tie van het zwembad bij motel Gilze-Rijen heeft dit weekeinde het zwembad gesloten. Aanlei ding daarvoor was het bewuste loos raken vrijdagavond van twee geoefende zwemmers van 17 en 16 jaar. De arbeidsinspectie en de rijkspolitie stellen een on derzoek in. Het tweetal was bezig met oefenin gen reddend zwemmen. Toen zij opmerkeUjk lang onde> water bleven, zijn zij door anderen op de kant getrokken. Beide slacht offers zijn opgenomen in een zie kenhuis. ADVERTENTIE Zo mag u het verzekeringsadvies van een NVA-lid wel noemen. Hij weet feilloos de weg tussen de vele aanbiedingen. Kan uw speciale situatie beoordelen. En trekt dan de enige juiste conclusie. In de vorm van een precisie verzekering. Vakmanschap waarop hij door de NVA is beoordeeld. De NVA is de Nederlandse Vereniging van Makelaars in Assurantiën en Assurantie adviseurs, waarvan uitsluitend assurantie kantoren lid zijn, die zijn toegelaten op hun vakmanschap, hun kwaliteit van advies en begeleiding. •T_ i/ verzekering voor het beste advies. AMSTERDAM (GPD) - De lijst trekker van de PvdA voor de ko mende Europese verkiezingen, Piet Dankert, heeft zich zaterdag onvoorwaardelijk uitgesproken tegen de voorgenomen plaatsing van nieuwe kernwapens in ons land. Daarmee ontkrachtte hij het verzet vanuit de partij tegen zijn verkiezing als lijstaanvoer der. De afgelopen maanden had den verscheidene afdelingen be zwaar gemaakt tegen zijn kandi datuur, omdat Dankert niet zon der meer de uitgangspunten van het PvdA-verkiezingsprogram- ma wilde onderschrijven. Dankert, die nu nog voorzitter is van het Europees Parlement, werd zaterdag tijdens de speciale partijraad van de PvdA in Am sterdam met ruime marge aange wezen als lijsttrekker. Als twee de op de lijst werd oud-partij voorzitter Ien van den Heuvel ge kozen. Op de derde plaats staat de europarlementariër Eisso Woltjer. In zijn toespraak tot de partijraad zei Dankert dat de kruisraketten er niet moeten komen, hier niet en nergens niet. Daar voegde hij een oproep aan "Europa" aan toe om zelf meer over veiligheids vraagstukken na te denken. Dan kert wees erop, dat West-Europa zelf zal moeten besluiten op wel ke manier de veiligheid kan wor den gehandhaafd na een even tuele terugtrekking van Ameri kaanse troepen. Daarbij is het nodig dat naar het Oosten een duidelijke ontspan- ningspolitiek wordt gevoerd, zei hij. Ook zijn de Europese politie ke samenwerking, de economi sche samenwerking en de Euro pese solidariteit wezenlijke fac- Piet Dankert de komende Europese verkiezingen i toren bij het versterken van de veiligheid. De Europese vrede moet volgens de socialist worden gewaarborgd met minder wa pens en zonder de voortdurende den Heuvel nadat de eerste als lijsttrekker i s gekozen op de PvdA-partijraad. (foto ANP) nucleaire dreiging van de groot machten. Eerder in de week verklaarde Dan kert nog in een interview met het weekblad De Groene Amster dammer, dat de veiligheid van West-Europa gekoppeld moet blijven aan die van de Verenigde Staten. Het wel of niet plaatsen van nieuwe kruisvluchtwapens speelt bij deze afweging slechts een ondergeschikte rol, zei Dan kert bij die gelegenheid. Na een gesprek met de top van de partij verklaarde hij zaterdag daarentegen de plaatsing vol strekt af te wijzen en zonder voorbehoud het PvdA-program- ma te zullen uitvoeren. "Daar mee kan ik niet alleen leven, maar ik voel mij er ook verant woordelijk voor", voegde hij hieraan toe. By het vaststellen van de kieslijst bracht de partijraad overigens geen ingrijpende wijzigingen aan. Of het moest zyn dat het huidige parlementslid mevr. Phi- li Viehoff, die de plaats van de vroegere lijstaanvoerder Anne Vondeling innam na diens over lijden, terecht kwam op een ver kiesbare zesde plaats in plaats van op de zestiende plaats. Ondanks een intensieve campagne van de gewesten Friesland, Utrecht en Amsterdam wist de europarlementariër Johan van Minnen geen verkiesbare plaats op de lyst te verwerven. Door een aantal onderlinge verschui vingen zakte Van Minnen zelfs van de voorgestelde dertiende naar een definitieve vijftiende plaats. Na Woltjer ziet de lyst van de eer ste tien kandidaten er nu als volgt uit: 4. oud-staatssecretaris Hedy d'Ancona, 5. europarle mentariër Hemmo Muntingh, 6. mevr. Viehoff, 7. Bob Cohen, 8. Ben Visser, 9. Alman Metten en 10. mevr. Krouwel-Vlam.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 5