actief in I vrije tijd I Afscheid van Piet van Egmond, een bediende met humor Dienst van WVC mogelijk in plaats van legermuseum Polen-actie geen succes Renovatie (12) Weg bij sociëteit van Minerva Schoute opent gezondheids centrum in Stevenshof Automobilisten rijden door Strooptocht in supermarkt 'Autosloper' afgeleverd op politiebureau LEIDEN - Ongeveer vijfhonderd kilo aan suiker, rijst, boter en braadvet heeft het Polen-comité afgelopen zaterdag gekregen van winkelende mensen. Een opbrengst die tegenvalt, aldus bestuurslid Paling. Bij een zestal Leidse winkelcentra stonden afgelopen zaterdag mensen van het comité. Aan de mensen die de winkels bezochten was gevraagd of ze extra braadvet, rijst, suiker en boter wilden kopen. Voor de Polen. Dat de opbrengst tegenvalt, wijt Paling aan het slechte weer. "En daar komt nog eens een keer bij dat er in een aantal centra braderieën wer den gehouden. Daardoor vielen onze mensen niet zo op". Het comité heeft volgens Paling in totaal goederen ter waarde van twee drieduizend gulden gekregen. "En dat is natuurlijk altijd mooi meege nomen". Het bezoek dat burgemeester Goekoop zou brengen aan (onder meer) de comitéleden die bij de Hartebrugkerk stonden ging niet door- In ver band met de regen. Lezers schrijven Ik zie regelmatig stukken in uw krant over renovatie, dat vind ik fijn. Ik woon op de Lage Mors- weg in Leiden. Er moest gereno veerd worden, maar ik schrok er van. Ik kon niet meer slapen, het was alsof ik op een vulkaan leef de die op uitbarsten stond. Het is zo: ik ben rond de 70 jaar en erg zelfstandig en gezond, dus ik wil mijn huisje houden zoals het is en ook kunnen blijven betalen. Ik zie hier en daar slecht uitge voerde renovaties en toch vrese lijk hoge huren komen, er moe ten toch huizen blijven die te be talen zijn. De woningbouw krijgt elk jaar een premie van de overheid van en kele honderden guldens om de woningen te onderhouden, maar ze doen het niet. Een verfje aan de buitenkant is al jaren niet ge daan. Ze hebben nu geld van het rijk via de gemeente en kunnen nu alles.maken en verven. Sinds de heer Nieuwkerk met alle mensen van de bewonersactie groep bezig is, heb ik weer ver trouwen dat het goed afloopt en de sociale kantjes niet vergeten worden betreffende de bejaar den niet te verkassen, zelfs te vergeten. Ik vind het fijn dat deze mensen er zijn, ik ben ook tegen renovatie, maar wil wel dat mijn woninkje wordt opgeknapt. Aan de buiten kant schilderen en zo zou toch de buurt goed doen in schoonheid, de woningbouw gooit de buurt te grabbel door niet te verven zoals het hoort. Eerlijk, ik ben de heer Nieuwkerk dankbaar en alle mensen van de bewonersactiegroep. Dank u wel lieve mensen, ik slaap weer heer lijk. Emma Neuteboom Lage Morsweg 36 Leiden LEIDEN - In het begin had het nog niet veel om het lijf. Miner- va-bediende Piet van Egmond en zyn vrouw stapten in de Opaalstraat in een koets die werd geëscorteerd door een grote zwarte slee en een aantal fietsende en lopende leden van de sociëteit. Maar allengs werd het een heus spektakel, zeker toen muziekkorps Concordia de koets ging begeleiden. Daar ging Piet, overal bekend als die bolle met bril. Op weg naar Minerva, de sociëteit waar hij sinds '57 had gewerkt. De be diende nam afscheid. Laatste ronde, dames en heren! Piet van Egmond, fijdens de plech tigheid: "Ik wil u allen danken voor de prettige jaren". En: "Ik zal ook wel eens een rare vent zijn geweest". Zo'n afscheid: per koets naar de sociëteit waar je meer dan vijf entwintig jaar hebt gewerkt, dat heeft toch wel wat. Zelfs als de weergoden tegen je sa menspannen en hun huursol daten - regen en wind - in het strijdperk werpen. Het moet in LEIDEN - Aan de Petronella Moensweg 52 in de Stevenshof werd zaterdagmorgen - in een overvolle zaal - officieel het nieu we gezondheidscentrum van de wijk geopend. Enkele weken geleden werd de laatse hand gelegd aan het Wijk gezondheidscentrum Stevens hof. Nu alle ambachtslieden zijn verdwenen en de bewoners van de nieuwe wijk al sinds enige tijd in het centrum terecht kunnen met hun klachten en problemen, leek het de medewerkers een goed idee om het nieuwe ge bouw officieel voor geopend te verklaren. In een paar toespraken werd de aandacht gevestigd op de rol van de gemeente Leiden. Eén van de sprekers verklaarde: "Zonder meer kun je stellen dat dat een actieve, stimulerende rol is ge weest". De openingshandeling was nogal gecompliceerd, liet één van de organisatoren weten. Dat viel mee. Vier mensen moesten de in gepakte wieken van een minimo- len onthullen. Vervolgens mocht wethouder Schoute die molen in werking zetten. "Een symboli sche handeling", zoals iemand zei. "Het centrum draait". In zijn toespraak zei de wethouder Lezingen Kunsthistorica Corriejanne Tim- mers geeft vanavond om 20.00 uur een lezing met dia's in het K&O-gebouw aan de Oude Vest. Zij vertelt over het histori sche hart van Frankrijk, de Loire en zijn kastelen. Dit met het oog op de komende vakan tie. Diabetes De Diabetes Vereniging Neder land, afdeling Leiden e.o. orga niseert vanavond een bijeen komst over de nieuwste ontwik kelingen op het gebied van de diabetes-behandeling. Er zal een informatieve dia-serie wor den vertoond over onderwer pen als zelf-controle, voor- en nadelen van de insulinepomp en de optimale hoeveelheid in jecties. Na de pauze is er een forum, waarin onder andere dr. H. van Slooten, internist in het Diaconessenhuis. De jaar vergadering van de vereniging begint om 19.45 uur, het open bare gedeelte om 20.15 uur. Het geheel heeft plaats in de medi sche bibliotheek van het Diaco nessenhuis, Houtlaan 55. Natuurmonumenten In het Zoölogisch laboratorium aan de Kaiserstraat wordt morgenavond een districtsbij eenkomst gehouden van de Ne derlandse Vereniging tot Be houd van Natuurmonumenten. Ir. H.M. Heijbroek spreekt over het bosbeheerbeleid. Aanvang 19.30 uur. Schrijf avonden Amnesty International houdt morgen twee schrijfavoruien: in de Bevrijdingskerk aan de Arent Bruunstraat (19.30 uur) en in de Vredeskerk aan de Van Vollenhovekade (20.00 uur). Donderdag is er een der gelijke avond in de Ekklesia aan het Rapenburg (20.00 uur. Kinderfilm Bij K&O (Oude Vest) worden woensdag een komische film en een serie tekenfilms gedraaid. 'De elektriciens' is een film met Laurel en Hardy, verder staan er films met Bugs Bunny en Woody Woodpecker op stapel. Aanvang 14.30 uur. Bijstand Het comité Vrouwen in de bij stand draait woensdagochtend in buurthuis 't Spoortje de film 'Vrouwen zoals wij', waarin bijstandsvrouwen vertellen over hun situatie. Aanvang 9.30 uur. Humanisten Het Humanistisch Verbond, af deling Leiden organiseert woensdag een lezing waar prof. Marcel Fresco zal spre ken. Aanvang is 20.00 uur, plaats van handeling Nieuw Minerva in de Vrouwensteeg. Pijpen Onder het motto 'Pijpen als beeldhouwwerkjes' houdt het Pijpenkabinet aan de Oude Vest 159a nog tot 10 juni een tentoonstelling. Op de tentoon stelling is een verzameling van negentiende eeuwse pijpen te zien waarvan de pijpekop op kunstzinnige wijze is verstopt in een beeldhouwwerkje. Vaak de buste van een bekend per soon of een fantasiefiguur. Het Pijpenkabinet is zondag van een tot vijf uur en donderdag van zeven tot negen uur ge opend. Hengelsport (1) HSV-DVS viste de laatste wed strijd in de Ringvaart. De eindstand: 1. J. Sinteur 262 stuks-45.175 gram; 2. W. Steen bergen 263-41.475; 3. T. Hop penbrouwer 260-37.675; 4. B. Heemskerk 211-40.400; 5. J. Moenen 236-33.750; 6. J. Heiver- stijn 245-31.100; 7. W. Schouten 189-32.375; 8. P. Kruit 204- 29.965; 9. C. Hoppenbrouwer 214-24.050; 10. W. van Berkel 187-26.225. Hengelsport (2) HSV-TOP viste in de Ringvaart. De uitslag: 1. G. Kokkedee 42 stuks-902 cm.; 2. H. Schouten 46-885; 3. D. Schouten 39-865; 4. C. Hoppenbrouwer 35-669; 5. J. Moenen 26-542; 6. W. van Ber kel 27-538; 7. J. van Rijn 18-395; 8. F. Oudshoorn 18-371; 9. T. Hoppenbrouwer 10-220. Hengelsport (3) De Gulden Voorn viste in Zaan dam. De uitslag: 1. G. Harland 7.010-16; 2. M. Hoogkamer 3.160-7; 3. H. van Alphen jr. 3 000-7; 4. F. Smit 2.330-13; 5. H. van Alphen sr. 1.830-13; 6. H. Schouten 1.680-5; 7. H. Teske I.430-4; 8. T. v.d. Meer 1.000-2; 9. B. Velthuijzen 0.220-2. LEIDEN - De Leidse politie heeft zaterdag twee automobilisten achterhaald die na verkeersonge vallen in de Marnixtraat en op de Maresingel waren doorgereden. In de Marnixtraat verleende een automobilist geen voorrang aan een 23-jarige Hagenaar op een bromfiets. De bromfietser kwam daardoor ten val en liep een pijn lijk linkerbeen op. De bestuur der van de auto. een 61-jarige Leidenaar kon later worden ge pakt. De man bleek niet in het bezit van een rijbewijs en in een onverzekerde auto te rijden. Op de Maresingel reed een auto mobilist zaterdagavond, als ge volg van een stuurfout, een licht mast en een verkeerspaal omver. De bestuurder van deze auto had een borreltje teveel op. Hij werd even later in zijn woning aange houden. De man, een 20-jarige Leidenaar, bleek in de Hansen straat ook al een boom en een ge parkeerd staande auto te hebben aangereden. LEIDEN - Onbekenden hebben in de nacht van vrijdag op zaterdag hun inkopen gedaan in een su permarkt aan de LangegrachL Evenwel zonder te betalen. Men is door een ruit te vernielen de zaak binnengekomen en er met enkele winkelwagentjes vol le vensmiddelen vandoor gegaan. Hoeveel levensmiddelen zijn verdwenen is niet precies be kend. Wel dat een aantal stella ges in de supermarkt behoorlijk leeg zijn geplunderd. den dat er twee forse ClOOr op moeten zitten. Ja, die vrouw Wim Brands ^h^;dle kookt 00k 20 lek" Wethouder Schoute zet de wieken king. onder meer: "Wie had een jaar geleden durven denken dat dit centrum zo snel klaar zou zijn". Volgens hem was een nationaal re cord gebroken. "Het mag een klein wonder heten - en dan overdrijf ik niet - dat de belang hebbenden erin zijn geslaagd dit project zo snel te realiseren". 'an het gezondheidscentrum in wer- (foto Holvast) Het centrum is een onmisbare voorziening in deze nieuwe wijk, aldus Schoute, die vervolgde: "Vooral een onmisbare voorzie ning omdat de Stevenshof nog zo geïsoleerd ligt. Ik heb vanoch tend weer eens aan den lijve on dervonden dat dit gebied nog in een uithoek ligt". elk geval meer voldoening ge ven dan het krijgen van een gouden horloge, of een bosje bloemen dat na een paar dagen al is verlept. Richting roeivereniging Njord ging de koets. Aldaar werden Van Egmond en vrouw opge wacht door een haag roeiers, keurig in het gelid, riemen he melwaarts. In de bestuurska mer werd de bediende toege sproken door een jongeman. De jeugdige stropdas: "Piet, er breekt nu een tijd van rust voor je aan en daar hebben wij- ..ehhh.." Van Egmond: "Op ingespeeld?" Stropdas: "Juist ja, op inge speeld". De bediende en zijn vrouw kre gen stoelen. Piet nam plaats en stelde tevreden vast: "Ze be vallen me wel. En als ik nou gaan scheiden, dan neem ik de ze. Goed trouwens dat jullie er rekening mee hebben gehou- Een zeer kort intermezzo was het oponthoud. Luttele minuten later zaten Van Egmond en zijn vrouw al weer in de koets. Op naar Minerva, alwaar de recep tie zou plaatsvinden. "Wat is dat nou juh", vroeg een jeugdig persoon die langs de kant van de weg stond zich af. Nadat hem was uitgelegd waar de stoet naar toeging wekte hij de indruk nog steeds van toe ten noch blazen te weten. Ge lukkig gold dat niet voor Con cordia. Humor In de sociëteit kreeg Piet van Eg mond veel cadeaus. Vanzelf sprekend hield een aantal mensen ook toespraken. Ie mand zei: "Piet was een snedig man. Kwam er iemand naar hem toe die zei: Piet, tijdens het examen wist ik alles, behal ve wat ze me vroegen, dan wist Bediende Piet van Egmond stapt in de koets die hem en zijn vrouw op haalde in de Opaalstraat. Piet zo'n jongen er altijd weer bovenop te helpen. Hij had z'n antwoord altijd klaar. Zo'n jon gen kon, na met Piet te hebben gesproken het leven weer aan". Soortgelijke woorden sprak ook een jeugdig Minverva-lid. "Vandaag vindt er een bijzon dere gebeurtenis plaats. Een gebeurtenis die ons met droe fenis vervult. Als we ons nu af vragen over welke eigenschap iemand in de horeca vóóral moet beschikken, dan luidt het antwoord: humor. En hij moet wat kunnen verdragen. Zeker als hij bij Minerva in dienst is, zoals de laatste jaren wel is ge bleken. Maar goed, Piet be schikte over humor". Humor. Het woord viel vaak. Vraag: moeten we daaronder nu ook het humorloze gebral van de vroegoude corpsbal re kenen, die erg veel plezier om zichzelf had? We kunnen ons troosten in het besef dat Van Egmond dit soort onverlaten tijdens zijn carrière altijd vaardig van re pliek heeft weten te dienen. Want dat werd zaterdagmid dag wel duidelijk: bolle Piet is een bijzonder man en dat is-ie. LEIDEN - De mogelijkheid bestaat dat de dienst verspreide rijkscol lecties van het ministerie van welzijn, volksgezondheid en cul tuur (WVC) zal worden gehuis vest in het voormalige Pesthuys aan de Plesmanlaan in Leiden. De rijksdienst, die is belast met het beheer en de uitlening van aan het rijk toebehorende kunstvoor werpen, is thans verspreid over een aantal panden in Den Haag. Gezocht wordt naar een beter on derkomen voor de WVC-afde- ling. De gemeente Leiden heeft zich opgeworpen als gegadigde om de rijksdienst binnen haar grenzen te herhuisvesten. "Het is nog lang niet zeker dat de rijksdienst naar Leiden komt", aldus wethouder Waal. "De ge meente is daarover in onderhan deling met het ministerie. Den Haag, Rotterdam en Amsterdam hebben zich ook als gegadigde aangemeld". Waal meent even wel dat Leiden een aantrekkelij ke vestigingsplaats is voor de rijksdienst. De wethouder noemt de centrale ligging van Leiden en het beschikbare Pesthuys als pluspunten. Aantrekkelijk voor Leiden is, volgens de wethouder, dat de stad er een nieuwe cultu rele instelling bij krijgt en dat nieuwe arbeidsplaatsen zouden worden gecreëerd. Het voormalige Pesthuys aan de Plesmanlaan komt binnenkort leeg door de verhuizing van het Koninklijk Nederlands Leger- en Wapenmuseum 'Generaal Hoe- fer' (het legermuseum) naar Delft. Met de restauratie van het complex (zo'n 8500 vierkante meter groot) zal naar schatting vijf miljoen gulden gemoeid zijn. Een kostbare zaak. Maar, de wet houder meent dat het ministerie, door de samenvoeging van de twee musea, de morele verplich ting op zich heeft geladen om te helpen zoeken naar een nieuwe bestemming voor het Pesthuys. De gemeente Leiden is vast van plan één en ander nog onder de aandacht te brengen van minis ter Brinkman van WVC. Mocht de rijksdienst niet in het Pesthuys gehuisvest worden dan zal het gebouw de bestemming krijgen als werf voor de directie civiele werken van de gemeente Leiden. De kanonnen werden in maart '82 al weggehaald bij het legermuseum aande Plesmanlaan. De museum vertrekt zelf binnenkort ook. (archieffoto) LEIDEN - Een 27-jarige Leidenaar heeft vannacht een 36-jarige man in de kraag gevat en bij de Leidse politie afgeleverd. De 36-jarige was druk bezig de ac cu uit een auto te slopen toen hij door de eigenaar op heterdaad werd betrapt. Op het moment dat deze uit zijn huis kwam, aan de Vierde Binnenvestgracht, ging de 'autosloper' er als een haas vandoor. De Leidenaar zet te evenwel de achtervolging in en zag kans de inbreker op Gere- gracht te pakken. Vanaf de Gere- gracht is de Leidenaar met de 'autosloper' naar de Zonneveld- straat gelopen waar hij de man bij de politie afleverde.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 3