'Als ze hier niet op af komen, weet ik het niet meer' Recreatieschap doodgeboren kindje? Rolstoeler Werner begint USA-tocht Verzetsherdenkingskruisen uitgereikt jü&irth. ACHTERGROND Duinrell opent superzwembad van zeven miljoen WASSENAAR - "Als de men sen hier niet op afkomen dan weet ik niet watje ze dan wél moet bieden". Een tikkeltje wanhopig kijkt Duinrell-me- dewerker J. Jehee naar zijn trots, de langste waterglij baan ter wereld. Nu maakt de 130 meter lange baan in aan bouw een eenzame indruk, maar over drie weken, bij de opening moet Pieter van Vol lenhoven voor de ogen van duizenden bezoekers door de dikke glijpijpen omlaag sui- Of hij bij die gelegenheid een liedje ten gehore zal brengen is nog niet bekend. Wanneer het muzi kale lid van de koninklijke fami lie het echter op zijn heupen krijgt, zal Jehee hem vragen een tropisch getint nummertje te spelen. Het golfslagbad dat rond de glij baan is opgetrokken moet name lijk een tropische sfeer uitade men. Palmbomen, strandstoelen, plantenpartijen, speciale cock tails en aan touwen hangende vo geltjes moeten ervoor zorgen dat de bezoekers "er helemaal uit zijn en hun zorgen vergeten. Het is gewoon een stukje buitenland hier", aldus Jehee, bedrijfsleider van het watergebeuren dat is ge noemd naar het tropische vogel tje 'Tiki'. Vervelen "Ze mogen zich hier vooral geen moment vervelen", zegt hij. Niet Knuffelen voor niets heeft zijn team zich niet laten afschepen met slechts één glijbaan van 17 meter hoogte en 130 meter lengte, maar heeft men hem meteen een broertje gegeven dat even lang is. Ge broederlijk slingeren de twee bloedverwanten zich nu door het landschap rond het 'Tiki'-bad'. door Paul van der Kooij "Lange rijen wachtenden voor de glijbaan zullen we hierdoor niet hebben", zegt de bedrijfsleider, omhoog kijkend in de toren waar de trappen zijn aangebracht voor het tweetal. Onderin de toren ko men deze banen na vele wente lingen in de buitenlucht uit in een kleine waterplas. Een sterke stroom zorgt ervoor dat glijers niet onder de baan blijven hangen en de glijfanaat op hun hoofd krijgen die né hen door de buizen is komen suizen. Jehee vindt deze oplossing veel plezie riger dan wanneer hij een politie agente zou moeten laten posten bij de baan. Ze lopen er wel hoor, de Duinrell-beambten, zo verze kert hij. Maar ze blijven op de achtergrond en geven bijvoor beeld aan wanneer het publiek van het, naast de glijbanen gele gen, golfslagbad behoefte heeft aan een computergestuurde la ding golven. "Een belangrijke taak", weet hij. "Want wanneer mensen vermoeid zijn, moet je oppassen. Die golven hebben een flinke kracht". Hoe flink die kracht is kan hij nog niet precies zeggen. Vandaag wil hij het 25 meter lange bad laten vollopen en de golven uittesten. Ook de vrije val, een korte glij baan die iets onder het plafond ontspruit en een groot aantal me ters boven de waterspiegel plotsklaps ophoudt, kan dan worden uitgeprobeerd. ten ligt en het mogelijk maakt in hartje winter tussen stapels r door te zwemmen. De rest van het zwembad komt la ter deze week aan de beurt, zegt Jehee, wijzend op vele, vele werklieden die flink aan het tim meren zijn aan attracties als een draaikolkenbad, een bubbelbad en een heetwaterbad dat gedeel telijk binnen en gedeeltelijk bui- Voor de minder waterbeluste gas ten zijn dingen op komst als een open haard, een zonneweide, en de knuffelmuur, een verwarmde stenen muur waar de 'tiki'-gas- ten hun lichaam heerlijk tegen aan kunnen drukken, ondertus sen gezellig pratend met lotgeno ten. De sauna, die is aangelegd in een apart gedeelte van het zwem bad en plaats kan bieden aan honderd mensen, is evenmin al leen weggelegd voor waterrat ten. Jehee denkt dat het Tiki-bad' door het groot aantal uiteenlopende attracties aantrekkelijk is voor een groot publiek. "Zo denk ik dat ook oudere mensen best wel een keertje op hun buik de glij baan afwillen, draaiend en heer lijk bewegend", vertelt hij "Doordat er een laag water door de buizen stroomt is er bijna geen weerstand". Iets nieuws "Iedereen wil weieens iets nieuws", waagt hij zich op het so ciologische pad. "Je moet in deze wereld nu eenmaal steeds blij ven vernieuwen. Als je maar een attractietje hebt, zeggen mensen als ze een keer zijn geweest: nou, dat heb ik wel gezien. Je moet steeds nieuwere en leukere din gen bieden". Of het nu precies noodzakelijk is om hun dan maar meteen de grootste glijbaan ter wereld te geven, durft hij niet te beweren. "Maar het is wel leuk als ze tegen familie en kennissen kunnen zeggen dat ze van de langste wa terglijbaan ter wereld zijn afge weest", lacht hij. Welke mensen het sterkst zullen worden aangetrokken door het gebeuren dat in totaal ongeveer 7 miljoen gulden heeft gekost, weet hij niet. In ieder geval ko men hier de mensen die op de camping staan, maar misschien ook mensen uit de regio Leiden, Den Haag. Of uit de rest van het land eveneens een stroom glijers en zwemmers te verwachten is, weet hij niet. "We gaan wel ad verteren in landelijke dagbladen, dus ze zullen er wel van horen", oppert hij neutraal. "En vergeet ook Pieter van Vollenhoven niet...", besluit hij veelbetekend. OEGSTGEEST - Burgemeester Scheenstra van Oegstgeest heeft zaterdag aan 22 (voormalige) Oegstgeestenaren verzetsher denkingskruisen uitgereikt. Scheenstra herinnerde in zijn toespraak bij die gelegenheid aan het vele, goede en anonieme werk dat in de donkere oorlogs jaren door deze 22, waaronder een vrouw, was gedaan. "Zij verborgen onder meer joden bij kasteel Oud Poelgeest, zaten in de illegale pers, verzorgden militaire inlichtingen en waren betrokken bij de overval op de Rotterdamse bank. Deze versier selen zijn een uitdrukking van onze dankbaarheid en ons res pect hiervoor", aldus Scheen stra. De verzetsherdenkingskruisen zijn pas in 1980 ingesteld en dit was de laatste officiële uitreiking. De vertegenwoordiger van het Na- tionale Comité Verzetsherden- Poppen kingskruisen, Beekman, legde uit dat waarom het zo lang heeft geduurd voordat het hiervan is gekomen. "Na de oorlog wilden vele verzetsmensen van geen medailles weten. Ze deden het niet voor de eer. Ook nu nog stel len enigen er geen prijs op". De gedecoreerden bijeen met paalde politieke stromingen die de laatste tijd de kop opsteken. Beekman roemde verder de zetsgeest die onder de bevolking van Oegstgeest destijds leefde. Gedecoreerde Ginjaar dankte s alle onderscheidenen de gemeente en het Comité. Onder trompetbegeleiding zongen ver volgens alle aanwezigen het Wil helmus. Na afloop van de plechtigheid wer den in informele sfeer vele ge- j sprekken over de oorlogstijd ge voerd. De bijzonder hechte groep gedenkt nog elk jaar bij het Groene Kerkje de omgeko men kameraden. Overigens zal rond 5 mei in de Waag in Leiden een tentoonstel ling worden ingericht over het verzet in en om Leiden en wordt 1 er aan» de universiteit gewerkt aan een boekje over deze perio de. Het poppentheater 'Wellus-Nie- tus' speelt woensdag 28 maart het stuk 'Wie niet blauw is, is gezien' in de keet aan de Voor- schotense Sir Winston Chur- chillweg. Reserveren is ge wenst: 01718-8361. Aanvang half drie. Film In het kader van de thema-avond-. en voor vrouwen wordt woens dag 28 maart in het sociaal cul tureel centrum 'De Sjelter' (Heemraadlaan 67, Leiderdorp) de film 'Die bleierne Zeit' ver toond. zusters in Duitsland na de oor log. De zusters pogen ieder op hun eigen manier de maat schappij te veranderen. Het verhaal is gebaseerd op het leven van Gudrun en Christiane Enslin. Gudrun behoorde tot de Baader-Meinhofgroep en stierf in 1977 onder verdachte om standigheden in de Stamm- heim-gevangenis. De film van regisseur Margaretha De voorstelling begint om half ne- von Trotta handelt over twee gen. NOORDWIJK De Noordwijker Peter Werner heeft zaterdag offi cieel afscheid genomen voor zijn 15.000 kilometer lange rolstoel- tocht door de Verenigde Staten. Hij deed dit in hotel Noordzee in Noordwijk. Werner wil met zijn tocht aandacht vragen voor de gehandicaptensport. Dit is vol gens hem vooral belangrijk om dat dit jaar de olympische spelen voor gehandicapten niet door gaan. Werner probeert met zijn tocht door Amerika ook geld op te ha len voor de 'Buitenkliniek' in Noordwijk van het AZL. Deze kliniek wordt gesloten omdat de medische faculteit in Leiden - waar de buitenkliniek onderdeel van is moet bezuinigen. Spon sors kunnen kunnen een meter, van de rolstoeltocht 'kopen' en op die manier de Stichting In standhouding Buitenkliniek voor Kinderen te Noordwijk steunen die zich inzet voor het openhouden van de Noordwijk- se kliniek. Hoeveel geld er nodig is voor de buitenkliniek, konden vertegen woordigers van de stichting za terdag niet zeggen. "Het AZL weigert tot dusver opening van zaken daarover te geven", aldus een woordvoeder van de stich ting. Het is de bedoeling dat Werner voor zijn vertrek op 2 april in Washington DC wordt ontvan gen op het Witte Huis. De rol stoelrijder zei zaterdag dat een afspraak is gemaakt dat hij door president Reagan wordt ontvan gen. "Maar het kan ook iemand anders zijn", aldus Werner. Hij rijdt vanuit Washington rich ting Los Angeles waar hij op 20 juli hoopt aan te komen. Op 28 juli is dan een intocht gepland in het Olympisch stadion in die plaats. Daarna gaat Werner weer naar de Oostkust. Het is de be doeling dat hij daar rond 20 okto ber arriveert en op 23 oktober deelneemt aan de marathon daar. De Noordwijkse rolstoelrijder wordt tijdens zijn 'Impossible Race', zoals hij het zelf noemt, bijgestaan door fysiotherapeuten van de Stichting Sportgenees- kundig Adviescentrum uit Rot terdam. Er is een gironummer opengesteld voor mensen die de actie voor de Noordwijkse bui tenkliniek willen steunen: 52045 ten name van de Stichting In standhouding Buitenkliniek voor Kinderen in Noordwijk. MAANDAG Leiden K&O-gebouw - Kunsthistorische lezing over de Loire en zijn kastelen, 20 uur. Diaconessenhuis - Forum en informatie van de Diabetes Vereniging Neder land, 19.45 uur. Kijkhuis - 'Naughty boys' van Eric de Kuyper, 20 en 22.15 uur. Wassenaar Gemeentehuis - Commissie onderwijs, personeel en organisatie, 19.30 uur. DINSDAG Leiden Zoölogisch laboratorium- Kaiserstraat. Districtsbijeenkomst Nederlandse Vereniging tot Behoud van Natuur monumenten, 19.30 uur. Bevrijdingskerk en Vredeskerk Schrijfavonden Amnesty Internatio nal. 19.30 en 20.00 uur. LAK-Cinema - 'Murder in a mist' van Li sa Gottlieb, 20.15 uur en 'II faut tuer Birgit Haas' van Lauren Heynemann, 21.00 uur. Kijkhuis - 'Naugthy boys' van Eric de Kuyper, 20 en 22.15 i APOTHEKEti De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van: vr 23 tot 30 Apotheek Leiden Zuid-West, Brahms- laan 20, tel. 763134; Apotheek Boehmer, Florijn 19, Leider dorp, tel. 894400. WIJKVERPLEGING Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noor den van de Rijn: 134604; tel. ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. 14 u Gezondheidscentrum, Florijn 10, tel. 896193, spreekuur ma, woe, vr van 13- 13.30 uur. Oegstgeest Interkruis, Lijtweg 7, tel. 177444. Voorschoten gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. Wassenaar Horst en Vliet - Hofcampweg 65, tel. 16275, ma Um vr 9-10 uur en op af spraak. net stervensproces neeit welis waar lang geduurd, vandaag was het dan eindelijk zover. Vanmiddag werden de lijkre des uitgesproken over het re creatieschap Noord-zuidhol lands Plassengebied. Slechts vijf van de dertien gemeenten reageerden positief op de laat ste noodkreet van het recrea tieschap, en dat was, zo consta teerde gedeputeerde en voor zitter van het recreatieschap Borgman vorige week al, te weinig voor zelfs maar een schijn van levensvatbaarheid. En het is maar zeer de vraag of het schap vanaf zijn oprichting in 1979 eigenlijk ooit wel le vensvatbaar is geweest. Het ambitieuze plan om voor zes tig miljoen gulden de Kager- plassen, Westeinderplassen en het Braassemermeer tot een Mekka voor de (water)recreatie om te toveren, was eigenlijk bij de presentatie al niet haalbaar meer. Toen al was het ge weeklaag over de teruglopen de gemeentelijke financiën niet van de lucht, en liet menig gemeentebestuurder weten dat dit plan in elk geval niet te behappen was. Die eerste te genwind meende Borgman te kunnen opvangen door het plan over een langere periode uit te smeren, maar er kwam meer. Hoewel het rijk en de provincie het grootste deel van de kosten voor hun rekening zouden ne men, bleek de verdeling van de overige miljoenen over de der tien deelnemende gemeenten een ware Gordiaanse knoop. Het oorspronkelijke plan was om alle gemeenten eenzelfde bedrag per inwoner te laten be talen. Op zichzelf geen onrede lijke gedachte, omdat alle voorzieningen openbaar wa ren, maar wel één die de mees te gemeenten in het verkeerde keelgat schoot. Het leeuwedeel van de voorzieningen waren lo gischerwijs gepland in de plas- sengemeenten Warmond, Al kemade en Aalsmeer. En dat betekent, zo redeneerden de overige gemeenten, dat die ge meenten ook het meeste profijt hebben van de commerciële nevenactiviteiten daarbij, zoals horeca en iachthavens. Eiland Bovendien betekende de ver deelsleutel dat steden als Am sterdam en Leiden erg veel geld moesten betalen voor voorzieningen buiten hun ge meenten. Het was ook niet voor niets juist Amsterdam dat zo'n beetje als eerste twijfels uitte en uiteindelijk afhaakte. De plassengemeenten op hun beurt voelden er weinig voor om 'extra' te gaan betalen voor voorzieningen die ook ter be schikking stonden van Am sterdammers, Leidenaren en Oegstgeestenaren. De verde ling van de kosten was derhal ve een eeuwig agendapunt op de vergadering, en tot op de dag van vandaag is er nooit een algemeen aanvaarde verdeel sleutel uitgerold. Het waren echter niet alleen de financiën die het plan de voet dwars zetten. Ook de plannen zélf vielen niet altijd in even goede aarde. Een voorbeeld is het recreatie-eiland in het Braassemermeer. In Alkema de, onbetwist de belangrijkste plassengemeente van het ge bied, ontstond er grote beroe ring over en de gemeenteraad besloot dat dit plan in elk geval niet mocht doorgaan. Rijnsa- terwoude - dat ook een deel /•- door Sjaak Smakman van het Braassemermeer bezit - was al evenmin te porren voor dit eiland. Een andere overwe ging voor de afwijzing was dat juist dit een van de kostbaarste projecten was. Géén eiland spaarde miljoenen uit. Omdat inmiddels wel duidelijk was geworden dat er hoe dan ook gesnoeid moest worden in de plannen, ging Borgman ak koord met het (voorlopig) schrappen van het eiland. Doodsklap Naarmate de tijd vorderde gin gen de kosten een steeds be langrijker rol spelen. Het be sluit van het 700.000 inwoners tellende Amsterdam om uit het schap te stappen had een sneeuwbaleffect. Niet alleen was daarmee het spreekwoór- delijke eerste schaap over de dam, ook betekende het voor de overblijvende gemeenten een forse lastenverzwaring. Geconfronteerd met sombere meerjarenramingen uitten steeds meer gemeenten hun twijfels. Op het Haagse hoofdkwartier braken secretaris Keuzen kamp en Borgman hun hoofd over de vraag hoe ze het'schap bij elkaar moesten houden. Er werden nieuwe verdeelsleutels voor de kosten bedacht én het eens zo ambitieuze plan werd steeds verder uitgekleed om de totale kosten te drukken. Het hielp allemaal niets. De zo be langrijke gemeente Alkemade gaf het schap een doodsklap met het besluit subiet het schap te verlaten wanneer het geld zou gaan kosten. Buurge meente Ter Aar toonde zich consequenter door op grond van diezelfde kostenoverwe ging maar direct uit het recrea tieschap te stappen. Graf de, bleven de officiële geluiden hardnekkig optimistisch. In ju li vorig jaar bleek dan toch ein delijk de bodem wan het vat optimisme in zicht. Om het in stituut recreatieschap te red den werd aan de nog overge bleven gemeenten het voorstel gedaan om voor een bedrag van twee gulden per inwoner per jaar in het schap te blijven en van dat geld kleinschalige recreatievoorzieningen aan te leggen. Met dat laatste voorstel groef het schap zijn eigen graf: een van de belangrijkste bestaansrede nen was immers gelegen in de noodzaak om het recreatiebe- leid in de afzonderlijke ge meenten te coördineren. En al misten de gemeentep Rijnsa- terwoude, Leimuiden, War mond, Woubrugge en Aals meer dit schot voor open doel (deze vijf wilden wel op deze basis in het recreatieschap blij ven), in andere gemeenten werd de bal dankbaar inge schoten. Want, zo merkte me nig raadslid gretig op, er is toch echt geen groot recreatie schap nodig om de aanleg van een paar surfsteigers te coördi neren. Van die 26 mille die we uitsparen door uit het schap te gaan, kunnen we mooi wat surfsteigers aanleggen, zo liet een Alkemades raadslid weten. Morgen kan de gemeente daar een begin mee gaan maken. LEI DSC H DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Post uitsluitend aan Postbus 54. 2300 AB LEIDEN Geen krant ontvangen tel 071-123143 tussen 18 00-19 30 uur (nabezorging na 19.30 uur). Abonnementsgelden bij Restitutie is met toegestaan. Bi| automatische overschrijving geen administratie- en incassokosten Abonnementen kunnen dagelijks ingaan Indien één maand voor het verstri|ken van de abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen, volgt automatische verlenging abonnementsgelden op giro 32035711 n v Damiate Holding BV te Haarlem Maandabonnement 21.21 (Autom betaling) Losse n Directie: G. Koopman Adj.dir N. Quakernaat Hootdredacteur. Drs. J W E Metselaar Adj Hootdredacteur A. A van Brussel Rubriekchefs J. Kroon (stad) B W T Jungman (plv) .H I. J. Veldhuizen (regio) H v.d. Post (plv) W F J Wirtz Redactie stad en tel 071-144941. tst 219 (bin /t R U Paauw Alg r J Ruygrok-Hoogeveen (plv) P J de Tombe (sport) Gemeenschappelijke

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 2