De Rooy naar tweede plaats Marathontijden voorspelbaar Gouden afscheid Scott Hamilton I an Holen wint Brabantse Pijl D Hess wint haar tweede wereldbeker Perfecte kür Torvill/Dean Piet Kleine imponeert op fiets Vultink grijpt naast hoofdprijs Verriet doet onderzoek naar conditie Weer twee remises in damtweekamp Veidlooptitel Carlos Lopez Brons Van de Berg bij NK teakwondo ART AAN DAG 26 MAART 1984 rer J tu Sport derek Lot" Koe i/Kuii verwende ploegleider Peter Post een lach en een traan op. Deze Belgische semi-klassieker werd, na de overwinning van Bert Oos terbosch in de E3-prijs, niet ge wonnen. De Belg Ronny van Ho len uit de bescheiden formatie van Florent van Vaerenbergh verraste de ploeg, die ook deze wedstrijd domineerde. Post was toch zeer blij, want twee van zijn UqJ 'kneusjes' kwamen tot hun eer ste uitslagen van dit seizoen. Theo de Rooy werd tweede, Pe- r DUter Winnen achtste, in Rre Rooy en Winnen waren in de in e voorbereiding op het seizoen ur J hard gevallen. De Rooy brak 22 gj voor de vierde keer in zyn wieler- lg leven een sleutelbeen, Winnen teke werd met een barst in 6611 sleu" ena' ^lbeen eveneens op non-actief r ds «esteld- ^un sterke optreden in de Brabantse Pijl zag het er irdo naar ldt' dat Rooy en Winnen moe op tijd in vorm zullen zijn voor vijft de Waalse klassiekers en de etap- t d pe-wedstrijden in de aanloop naar hun hoofddoel: de Ronde van Frankrijk. AD,De Brantantse Pijl over 192 kilo- met| meter, met elf beklimmingen >con van Alsemberg, kwam al Haa vroeS °P gang. De koers werd se- g rieus toen Tackaert drie minuten d0( voorsprong nam. Criquielion, nd Dhaenens en de sterk rijdende 2YJ 20-jarige neo-prof van Post, Gert- jan Theunisse, zorgden voor de lm hergroepering. Langerijs, Win nen, Haghedooren, Vercammen en Jacobs zorgden voor een eer ste beslissing. Zij werden nog in gehaald door van Holen, de late re winnaar, Wijnants, Van den Brande, Wampers, Versluys en 31 IJ shockey stuntj e s GAP (ANP) - De Nederlandse ijs- hockeyploeg heeft zaterdag- avond in het toernooi in Frank- j rijk gelijkgespeeld, 2-2, (1-0, 1-1, 0-1) tegen Oost-Duitsland. De Ij doelpunten voor'Nederland wer den gemaakt door Toren (7) en Collard (27). Voor Oost-Duits- 4 land scoorden Hiller (23) en Frenzel (48). De Finse scheids- p rechter Koskinen gaf Nederland I acht strafminuten en Oost-Duits- 0 land vier. De Rooy. Met nog drie ronden te rijden demarreerde Van Holen. De Rooy, Versluys en Van den Brande stoten aan. Haghedooren en Wijnants haalden de vluchters ook nog. Na een mislukte demar rage van Haghedooren zette De Rooy een lange sprint in. Alleen Van Holen had daar een ant woord op. De oud-wereldkam pioen der junioren kon drie jaar lang als beroepsrenner niet aan de hoog gespannen verwachtin gen beantwoorden. Dit seizoen werd niets meer van hem ver wacht. Na de laatste etappe van de Catalaanse week won hij met de Brabantse pijl zijn eerste be langrijke koers. De uitslag van de Brabantse Pijl: 1. Ron ny van Holen (Bel) 192 km. in 4.16.52., 2. Theo de Rooy (Ned) z.t. 3. Paul Hag hedooren (Bel) z.t 4. Flip van den Brande (Bel) z.t 5. Ludwig Wijnants (Bel) z.t. 8. Peter Winnen (Ned) z.t. 9. Hans Langerijs (Ned) op 38 sec. 12. Johan Lammerts op 3.18., 16. Gertjan Theunisse z.t. 17. Fons van Katwijk z.t. 20. Gerrie Knetemann z.t. 28. Jos Schipper z.t. 29. Emiel Kerstens z.t. De Uitslag van de zaterdag verreden E3 prijs: 1. Bert Oosterbosch (Ned) de 225 kilo meter in 5 uur en 13 minuten, 2. Eddy Planckaert (Bel) op 2,04, 3. Leo van Vliet (Ned) op 2.06, 4. Eric Vanderaer- den (Bel) op 2,54, 5. Ivan Lamote (Bel) z.t. 11. Gerrit Solleveld (Ned) op 5,32. Kelly Sean Kelly heeft op niet mis te ver stane wijze het criterium interna tional de la route gewonnen. De Ier, onlangs voor de derde keer triomfator in Parijs-Nice en tweede in Milaan-Sanremo, werd in Zuid-Frankijk eerste in alle drie onderdelen. Gistermorgen finishte hij met twee minuten voorsprong in een bergklimwed- strijd en hij besloot met een over winning in de tijdrit. Kelly even aarde hiermee de prestatie van Berrtard Hinault in 1981. OSLO (AFP) - De Zwitserse skister Erika Hess heeft za terdag voor de tweede keer in haar loopbaan de algemene wereldbeker voor dames ge wonnen. Na de eerste man che van de slalom in Oslo kon de Zwitserse, die in het twee de deel van het seizoen veelal teleurstelde, de titel niet meer ontgaan. Hanni Wenzel uit Liechtenstein, de enige die Hess nog kon verdringen, kwam ten val en kon derhal ve geen punten meer aan haar totaal toevoegen. De Amerikaanse Tamara McKin- ney, recent winnares van drie wedstrijden voor de wereld- beker, won in Oslo de slalom. In het eindklassement legde zij achter Wenzel beslag op de derde plaats. Bij de heren is het algemeen klassement voor de wereld beker gewonnen door Pirmin Zurbriggen. De Zwitser bleef de Zweed Ingemar Stenmark en Mare Girardelli, de Lu xemburgse winnaar van het slalom-klassement, voor. De 19-jarige Oostduitser Jens Weissflog heeft met een moeiteloze overwinning (223,5 pnt en sprongen van 97 en 90 meter) in het Joegosla vische Planica zich de we reldbeker schansspringen toegeëigend. Zijn Finse te genstrever Nykaenen kwam in Planica niet aan de start. Hij kon nooit meer dan 217 punten halen. Weissflog ein digde nu met 230 punten als eerste. OTTAWA (AFP/Reuter) De Amerikaan Scott Hamilton is in de Canadese stad Ottawa wereld kampioen kunstrijden bij de he ren geworden. Het was de vierde wereldtitel van de 25-jarige Olympisch kampioen. Net als bij de Winterspelen in Sarajewo ein digde de Canadees Brian Orser op de tweede plaats. Het brons was in Ottawa voor 9000 toe schouwers voor Aleksander Fa- dejev uit de Sowjet-Unie. Bij het ysdansen ging de titel uiteraard naar het Britse duo Torvill en Deam. Scott Hamiloton verklaarde na de verovering van zijn vierde we reldtitel zelf een einde te maken aan zijn heerschappij. „Ik stop. Het is er nu de tijd voor", zei hij. Hamilton bleef ongeslagen in al le toernooien sinds september 1980. Scott Hamilton hoefde in Ottawa de moeilijkste sprongen niet eens alle perfect uit te voeren om toch de beste cijfers te krijgen. Bij één van de vijf drievoudige sprongen toucheerde hij met de hand de ijspiste. De jury vergaf het de kampioen. Wereldrecord Jayne Torvill en Christopher Dean maakten op weg naar hun vierde wereldtitel bij het ijsdansen in Ottawa geen enkel schoonheids foutje. Het Britse paar verwierf in de drie onderdelen 29 keer de maximale waardering van 6,0, een absoluut wereldrecord in het kunstryden. In de vrije kür, die door een kabelbrand in de krachtcentrale van de ijshal vyf uur werd vertraagd, werden Tor vill en Dean 13 keer gehonoreerd met 6,0: vier maal voor de techni sche interpretatie en negen maal (unaniem) voor de artistieke uit voering. Hit De meeslepende klanken van de bolero van Maurice Ravel zijn door Torvill en Deam onderhand gemeengoed geworden in Enge land. De klassieke plaat beland de zelfs in de top-tien van de En gelse hitlijsten. Niet in de laatste plaats door het promotie-filmpje dat Torvill en Dean in actie laat zien tijdens de Olympische Win terspelen in Sarajewo. In Ottawa was de ijshal op de laat ste dag voor het "wonderpaar" met 10.000 toeschouwers volge stroomd. Zij zagen wederom een perfecte uitvoering van het duo uit Nottingham, dat in de Cana dese metropool afscheid nam als amateur en binnenkort de be- roepsryen zal versterken. Zonder concurrentie prolongeer den zij voor het vierde jaar het wereldkampioenschap en schre ven zij dit seizoen met de Euro pese-, Olympische en wereldtitel groot slem op hun naam. Tweede werden de Russen Natalja Bestemjanova en Andrej Boekin. Het brons ging naar de Amerika nen Judy Blumberg en Michael Seibert. Het Nederlandse duo Marianne van Bommel en Wayne Deweyert eindigden in het 21 pa ren tellende deelnemersveld op de veertiende plaats. LEIDEN - De landelijke amateur- wielertop kon gedurende het af gelopen weekeinde tot maar liefst tweemaal toe aan de slag in een A-klassieker. Gisteren bracht Hans Baudoin uit Val- kenswaard de omloop van de Ba ronie op zijn naam. Baudoin wist in het Brabantse Ulvenhout zijn mede-vluchter Jan van Dalen uit 's Gravezande op de meet te kloppen. Piet Kleine imponeer de zaterdag tijdens de omloop van de Veenkoloniën. In deze tweede klassieker van het sei zoen continueerde Kleine het succes van de Klardie-ploeg, die vorige week via Frits Schür reeds de ronde van Zuid-Holland op zijn naam had gebracht. Oud wereldkampioen schaatsen Piet Kleine betoonde zich op de meet in Veendam rapper dan zijn ri vaal Peter Pieters. Swift-junioren Roland Koornstra en John Eradus reden zaterdag een verdienstelijke omloop van het Lage land. Valpartijen deden het tweetal echter uit de spits van de wedstrijd wegvallen, al sleepte Koornstra nog een 16de stek in de wacht. De voor de w.c. Woerden rijdende Arion de Jagt uit Woubrugge eiste in Zaandam een fraaie tweede stek voor zich op. Amateur Jan van Straaten impo neerde gisteren opnieuw tijdens de Rijn- en Bollenstreekcompeti tie. Op het Swift-parkoers in de grote Polder te Zoeterwoude lap te de Leiderdorper de restanten van een uitgedund peloton een tweetal ronden aan de broek. Een vijftal andere vluchters wist de schade tot één ronde te beper ken. Richard Ippel (Swift) won daarbij de spurt voor Ad Slinger land (Excelsior) en Paul Kooy- man (Swift). Van Straaten kan met nog één koers te gaan (Avan- ti) de eindzege nu nauwelijks meer ontgaan. Ronald de Muynck (Swift) betoon de zich in Zoeterwoude de rapste nieuweling, met Michel van de Wagt (Bollenstreek) en Frank Holsteyn (Excelsior) op de twee de en derde plaats. Bij de junio ren won Henk van der Voort (Swift) in Gouda voor clubgeno ten John Eradus en Roland Koornstra. Avanti-renner Piet van Dortmund zegevierde bij de veteranen, met Arie Ravens ber gen en Hans Hofman als de num mers twee en drie. In Lisse ging de zege bij de liefhebbers naar de solerende thuisrijder Piet van der Velde. Adrie Krüger (Swift) kwam als tweede over de meet, terwijl Pieter Evelein rivaal Ger rit Kleinveld in de spurt om de derde stek klop gaf. SPRUNDEL (ANP) - Voor de vierde keer dit seizoen heeft Hans Vultink in de laatste fase van een biljarttoer- nooi naast de Nederlandse titel gegrepen. In Sprundel bleef de 46-jarige routinier tijdens het kampioenschap 71/2 tot de finale ongeslagen. Daarin was echter Christ van der Smissen te sterk. lid ge Di ARNHEM (GPD) - De lopende band draait. Een klein half >ot uur volgt een atleet het tempo dat steeds opgevoerd jgj wordt. Van een inloop-tempo van tien kilometer per uur nii naar twintig kilometer; goed voor een nog nooit verwe- d. zenlijkte marathontijd van twee uur en zes minuten. Naast de loopbrug klinkt het: „Gaat het?" De duim gaat omhoog, evenals het tempo tot 21 en ten slotte 22 kilome- ■d. ter per uur, waarna de nu uit alle poriën zwetende atleet e« het seintje krijgt dat de band teruggaat naar een rustig wandeltempo. De atleet die enkele minuten lang een ma- I ximale krachtsinspanning heeft geleverd, mag weer op adem komen. Het masker dat hij voor de mond draagt, mag af. Dit tafereel is deze weken regelma- eI tig te zien in een van de kamers van de sportmedische afdeling je' van de NSF op Papendal. Het is le fascinerend om te zien, zeker als nt de band naar zo'n negentien kilo meter per uur gaat. Op een meter afstand ervaar je het tempo, dat de marathontop ruim twee uur 0 lang volhoudt, op een heel ande- e" re manier. Het is net of een on- zichtbare kracht de benen als- ;r maar vooruit doet klappen. n De hoge pasfrequentie gaat ge- e paard met een daaraan parallel r- lopende ademfrequentie. Hoe n hoger het tempo, hoe sneller de ademhaling en de hartslag. Mo derne meetapparatuur vertaalt - die inspanningsverschijnselen in een ingewikkeld netwerk van lij nen waarmee de man naast de loopbrug wel raad weet. Die man is Rudi Verriet, de Nijme- genaar die zich een van Neder lands topmarathonlopers mag noemen en volgende maand in Maassluis wil proberen onder de limiet voor Los Angeles te dui ken. In de weken voorafgaand aan de drie Nederlandse topma- rathons (ook Rotterdam en Am sterdam) houdt hy zich ook be roepsmatig bezig met zijn hobby, het marathonlopen. De 27-jarige Verriet mag zich in middels semi-arts, noemen. Hij moet nog chirurgie en verlos kunde 'doen', maar die tijdroven- de zaken heeft hij met medewer king van de Nijmeegse universi teit wat naar achteren mogen schuiven te gunste van de weten schappelijke stage die hij ter af ronding van de studie ook nog moet lopen. Dank zij de medewerking van de NSF en de sportmedische afde ling en ook van de KNAU is Rudi Verriet in staat gesteld een on derzoek te starten dat als doel heeft een goede indruk te krijgen van de trainingstoestand van de atleet. „Van de marathonloper", corrigeert Rudi Verriet meteen, „want dat is het belangrijkste van het onderzoek. Een test die specifiek gericht is op de mara thonloper". Medici en ook aankomende artsen willen nog wel eens in medische termen vervallen als ze uitwei den over een bepaald onder werp. Rudi Verriet bezondigt zich daar niet aan als hij de bo vengeschetste test uitlegt. Verzuren „Een marathonloper komt tot zijn beste prestatie als hy ruim twee uur lang het tempo kan volhou den zonder dat het lichaam be gint te verzuren. Die verzuring ontstaat als je lichaam meer koolzuur gaat produceren dan het zuurstof opneemt. Er is dus sprake van een kritiek punt dat bij iedereen ergens anders ligt. Het is voor een marathonloper belangrijk te weten bij welke snelheid dat punt ligt", klinkt het. Een vergelijking met dat me- tertje in het dashboard van de auto, dat aangeeft wanneer je nog net zuinig rijdt en wanneer niet meer, dringt zich op. Rudi Verriet: „Bij elke snelheid die de atleet op de band loopt, wordt telkens even zijn adem via dat masker naar een kast geleid. De zuurstofopname wordt dan ge- Rudi Verriet test een 'proefkonijn' op de lopende band. (foto ANP» meten en die belangrijke kool- zuurproduktie. Dat is in grafie ken uit te werken en op een gege ven moment kom je dat punt te gen waarop die zuurstofschuld zich aandient. Je kunt dan ook aflezen bij welke snelheid dat ge beurt. Deze test gaat dus verder dan de gebruikelijke zuurstofop- nametest, die wel kan uitwijzen dat je 4,5 liter per minuut hebt, maar niet dat je een marathon kunt afleggen tussen bijvoor beeld de 2.20 en 2.30". Marathonprestaties zijn dus voor spelbaar? „Gelukkig niet exact, anders zou de lol er gauw af zijn. Toch is het mogelijk om tot op een minuut of vier, vijf te bepa len waartoe een marathonloper in staat i§". Ter onderstreping van deze bewe ring laat Rudi Verriet een onder zoeksresultaat zien van een der gelijke test uitgevoerd voor de marathon van Vancouver. Acht tien atleten werden op een soort gelijke wijze getest, en in dertien gevallen bleek de voorspelde tijd hooguit vier minuten af te wij ken van de tyd gescoord in die marathon. Een aantrekkelijk gegeven voor een marathonloper. Een sprinter kan heel gemakkelijk een hon- derd-metertje proefdraaien om te weten hoe hij er voor staat. De gemiddelde marathonloper loopt drie tot vier keer per jaar die ruim 42 kilometer. De voorberei ding en het herstel erna kost hem vele, vele weken. De test zoals die op Papendal nu plaats heeft, biedt veel voordelen. Rudie Verriet, die in totaal vijftien lopers (acht met tijden tussen de 2.19 en 2.24, maar ook enkele top pers) wil testen, noemt die voor delen: „Je kunt zien in welke ma rathonconditie de atleet is. Het kan belangrijk zijn na een ziekte of blessureperiode. Je kunt trou wens ook onderkennen of een at leet een ziekte onder de leden heeft. Voor grote toernooien kun je de vorm testen. Ik kan me ook voorstellen dat baanatleten die een overstap naar de wegatletiek overwegen, gebaat zijn bij die testresultaten omdat deze een goede indicatie geven over de mogelijkheden". Test Is deze test nu te vergelijken met wat in de Nederlandse midden- afstandswereld via Westduitse inbreng gebeurt op het gebied van lactaat-bepaling? „Ook daar gaat het om het bepalen van de melkzuurproduktie, maar inter nationaal worden er steeds meer vraagtekens achter die resulta ten geplaatst", aldus Rudi Ver- riet. „Bij die lactaatbepaling wordt aan de oorlel van de atleet elke keer wat druppeltjes bloed ontnomen. Ook bij verschillende snelheden". „Het onderzoek waartoe ik in staat ben gesteld is een begin. Het zou natuurlijk mooi zijn als we later naar eenvoudiger testen toe zou den kunnen. Het liefst ook in de echte loopsituatie. Buiten dus, want hoewel de 'lopende band' veel beter dan bijvoorbeeld de fiets-ergometer de loopbeweging nabootst, is een echte praktijksi tuatie natuurlijk nog beter". „Uiteraard hoor ik zelf ook bij de vyftien te testen lopers", besluit Verriet die op 7 april in Maas sluis samen met Jacques Valen tin op jacht gaat naar de eerder dit seizoen door Cor Vriend (2.12,05) en Cor Lambregts (2.12,48) gerealiseerde olympi sche limiettijden. Want de tijd die Gerard Nijboer onlangs neer zette in Los Angeles (2.10.54) is voorlopig nog niet haalbaar voor hem. Vultink bleef juist in de beslissen de partij onder zijn normale ni veau en verloor met 250 om 179. Het is niet aannemelijk dat de Ei- bergenaar dit seizoen nog een kampioenschap zal winnen. On langs kreeg hy te horen, dat hij geopereerd moet worden in ver band met een al anderhalf jaar slepende enkelblessure. Een schrale troost voor de grossier in biljarttitels is, dat hij door de tweede plaats vrijwel zeker een plekje heeft afgedwongen voor het Europees kampioenschap vijfkamp voor landenploegen, dat in november in Amersfoort plaats heeft. Immers, Van der Smissen veroverde eerder al de nationale titel bandstoten, waar mee hij zich eveneens plaatste. Ook Rini van Bracht (drieban den) en Jan Arnouts (47/1) ma ken deel uit van het Tep-team. In Sprundel het Arnouts het afwe ten. De titelverdediger uit Etten- Leur, die tevens Europees kam pioen 71/2 is, vergooide zijn kan sen in zijn openingspartij vrijdag tegen de zwakke Ben Velthuis. Arnouts had zestien beurten no dig om de partij uit te maken en dat drukte zijn algemeen gemid delde dermate dat hij de finale ronde niet eens haalde. Het was overigens niet de enige oorzaak. Harrie van de Ven schakelde Ar nouts zaterdag in de laatste pou lewedstrijd definitief uit. De jeugdige Eindhovenaar, 22 jaar, bewees in Sprundel zijn talent. Hij eindigde als derde tijdens zijn debuut in deze spelsoort. Zonder Arnouts en Bongers, die al titelkandidaten vroegtijdig wer den uitgeschakeld, en met Van de Ven en Havermans moest de routiniers Vultink en Van der Smissen uitmaken wie kam pioen zou worden. Daarbij had Van der Smissen in de poule een niet mis te verstane nederlaag geleden tegen Arnouts. Deson danks eindigde hij op moyenne als eerste in zijn groep. In de fi nale-poule speelde de 29-jarige biljarter uit Sint-Willebrord de gelijk zonder tot grote hoogte te stijgen. Van der Smissen, die slechts had ingeschreven voor het toernooi, omdat "het in de buurt was", zet ten zonder al te veel problemen Havermans en Van de Ven opzij. Vultink deed hetzelfde. De eind strijd werd gekarakteriseerd door verdedigend spel. In de achtste beurt maakte Van der Smissen, die evenals Vultink last had van de rumoerige entourage, utieindelijk de partij met een se rie van 66 uit. In de nabeurt mis te Vultink de beginstoot, maar zelfs een remise had hem de titel niet meer kunnen brengen. De eindstand van de finalegroep 1. Van der Smissen 2. Vultink 3. Van der Ven 4. Havermans 145 46.87 205 33.95 104 26.14 130 18.47 MOSKOU (ANP) - Wereldkam pioen Harm Wiersma heeft in de damtweekamp tegen de Russi sche grootmeester Wadim Wirny ook na zeven partyen nog steeds met twee punten verschil de lei ding. De in het afgelopen week einde gespeelde twee partyen tussen beide grootmeesters ein digden beide remise, waardoor de stand op 8-6 kwam in het voordeel van Wiersma. De zesde partij in de schaaktwee kamp tussen Gari Kasparov en Vasili Smislov werd uitgesteld tot vandaag. Kasparov wilde een rustdag in de finale van het kan didatentoernooi. EAST RUTHERFORD (ANP) De Portugees Carlos Lopez is wereldkampioen veldloop ge worden. Hij liep de 12 kilometer in 33 minuten en 25 seconden. De Engelsman Tim Hutchings werd tweede en de Welshman Stephen Jones derde. Styn Jas pers was de beste Nederlander. Hy kwam als 18de binnen. Klaas Lok werd 40ste. Bij de dames eindigde de Roemeense Maria Piuse als eerste. De Russin Zak- harova legde beslag op de twee de plaats, Grete Waitz werd der de. LEIDEN - Leidenaar Gerard v.d. Berg is zaterdag in Nijmegen derde geworden bij de open na tionale taekwondo-kampioen- schappen in de gewichtsklasse van 73 tot 78 kilogram. In de hal ve finale stuitte titelhouder V.d. Berg op de Westduitser Grabovs- ki, die later winnaar werd van het evenement. Dankzij een overwinning op een deelnemer uit Turkije stelde de Leidenaar hierna de derde plaats veilig. Henk de Zee van sportschool Lei den kwam net te kort voor een plaatsje op het ereschavot, even als Annemiek Esbach.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 21