LEIDSCH DAGBLAD Chaos compleet in El Salvador Surinamers na coup poging naar ons land BAMIPAKKET EN RUNDERTARTAAR Regelingspartij wint in Turkije Voor een tientje véél wijzer jvederland wordt bantrekkelijker [voor Amerikanen Granaat Verkropen' "Haaileiiimerstraat" extia voordeel 3 films Preek valt fout Walvissen zwemmen zich dood AAN DAG 26 MAART 1984 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37355 1 recteur: G. Koopman xjldredadeur: drs. J. W. E. Metselaar hoofdredacteur: R. D. Paauw HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Posthus 54 2300 AB Leiden Voor tel nrs. zie cololon Itig Amerikaanse elektronikabe- ■drijven zijn van plan in de ko- ■mende drie jaar in ons land een Iproduktie- of commerciële vesti ging op te richten. Nederland -komt daarmee op de zevende plaats op het voorkeurslijstje van de Amerikanen, een plaats hoger dan vorig jaar. Dat blijkt uit het vanochtend gepubliceerde resul taat van een onderzoek van het Britse bureau 'The electronics lo cation file'. Joorslaggevend bij de keuze voor Nederland zijn de aanwezigheid van geschoolde werknemers, uit stekende transport- en commu nicatiemogelijkheden, de ge makkelijke toegang tot de Euro- pese markt en het feit dat zeer veel Nederlanders Engels spre ken. Ook de aanwezigheid van Philips wordt van belang ge- noemd. jjit het onderzoek blijkt dat 93,3 procent van de Amerikaanse elektronikabedrijven de vooruit zichten voor 1984 positief beoor- deelt. De meeste Amerikaanse bedrijven die buitenslands gaan, geven de voorkeur aan Groot- Brittannië als plaats van vesti- i ging, gevolgd door Ierland, West- Duitsland, Mexico, Japan, i Frankrijk en dan Nederland. Ja pan schoot van de tiende naar de i vijfde plaats. Bij komst experts in Alphen (Van een onzer verslaggevers) ALPHEN AAN DEN RIJN - De experts van de Explosieyen Op ruimingsdienst zijn vanmorgen tevergeefs naar het Rietveld- sepad in Alphen aan den Rijn gekomen om een vijftien kilo zware brisantgranaat onschadelijk te maken. Het projectiel bleek verdwenen. Onder de container, die over de granaat was geplaatst, vond de politie een briefje met de tekst: "Ik ben verkropen". Vrijdag was de granaat langs een sloot aan het Rietveldsepad gevonden. De politie plaatste een container over het projectiel heen, zodat deze aan het oog was onttrokken. Bij een zoekactie in de omgeving werd de granaat later terugge vonden, maar toen waren de mensen van de EOD alweer weg. Het was vanmorgen niet bekend of de experts vandaag nog zouden terugkomen. Tellen van stemmen gestaakt na beschuldiging van fraude 22 PAGINA'S a.pieterse ALUMINIUM PUIEN tel. 071-890387 SAN SALVADOR (GPD/UPI/AFP/DPAMP/Reuter) - Het tellen van de stemmen bij de presidentsverkiezingen in El Salvador is stopgezet wegens vermeende manipula tie met stembiljetten. De christendemocratische partij van José Napoleon Duarte heeft wel de overwinning opgeëist, maar beschuldigt de extreem-rechtse Arena partij van Roberto d' Aubuisson van verkiezingsfrau de. Dringen om b\ stad SanMigue stembus te komen. Een 'gewoon' beeld gisteren in El Salvador. Deze foto werd gemaakt ii ar had overal elders genomen kunnen worden. Lange rijen mensen voor de stemlokalen. Zestiental in Frans-Guyana opgepakt CURAQAO/DEN HAAG (GPD/ ANP) - De zestien Surinamers die vrijdag in Frans-Guyana wer den gearresteerd en vervolgens door de Franse autoriteiten op een militair vliegtuig naar Cura sao werden gezet, zullen zo snel mogelijk naar Nederland worden gebracht. Zij worden verdacht van coupplannen, gericht tegen het Surinaamse regime-Bouter- Dat heeft de minister van justitie De Paula gisteren in Curasao be slist na eerst koortsachtig over leg te hebben gepleegd met het ministerie van buitenlandse za ken in Den Haag. De zestien Su rinamers, van wie dertien een Nederlands paspoort hebben, twee een Surinaams en één sta- tenloos is, zullen naar verwach ting vanavond op het vliegtuig naar Schiphol worden gezet. On der hen bevindt zich de voorma lige luitenant van het Surinaam se leger Roy Bottse, een ver klaard tegenstander van de Suri naamse legerleider Bouterse; als- op de eerste dagen van de week. Zondag t/m woens dag voor 10,- voor 3 dagen Haarlemmerstraat 139a - Leiden Zondag open van 12.00-19.00 uur Maandag t/m zaterdag open van 10.00 tot 21.00 uur. ook Tsjon A Kiet, ex-secretaris van de Surinaamse vakbond Moederbond en lid van de Suri naamse Bevrijdingsraad. De zestien werden aangehouden in een boerderij in de buurt van Cayenne, de hoofdstad van het aan Suriname grenzende Frans- Guyana. Zij werden al enige tijd in de gaten gehouden door de po litie van Frans-Guyana. Vanuit Cayenne zouden de Surinamers het verzet hebben willen coördi neren tegen het regime van le gerbevelhebber Bouterse. Zij hadden geweren en kapmessen bij zich toen zij door de politie werden gearresteerd. De Surinaamse Bevrijdingsraad van ex.-president Chin A Shen wil nog niet reageren op de arres taties omdat er nog te weinig in formaties was. In kringen van de raad gaat al enige tijd het gerucht dat er op korte termijn een coup zou worden ondernomen tegen Bouterse. De zestien Surinamers zijn op Cu rasao aan een verhoor onderwor pen in de zwaar bewaakte Koraal Specht gevangenis. Zij zijn vast gezet wegens "het beramen van een aanslag op een bevriend CONSUL NEERGESCHOTEN De Amerikaanse consul in Straats burg, Robert Homme, is vanmor gen bij zijn woning door een mo torrijder neergeschoten. Homme is geraakt in het hoofd en de nek. Volgens een woordvoerder van de Amerikaanse ambassade ver keert de consul niet in levensge vaar. staatshoofd", aldus officier van justitie in Willemstad mr. Gorter. Hij zei dat hiertoe is besloten op aanwijzing van de Franse autori teiten. Een woordvoerder van het minis terie van buitenlandse zaken kon niet zeggen wat de zestien te wachten staat als zij in Neder land terug zijn. Hij bevestigde wel dat de Nederlandse regering Suriname rekent tot een bevrien de mogendheid. Beide landen onderhouden normale diploma tieke betrekkingen. Suriname had vorige maand al een protest ingediend bij de Franse regering omdat in Frans-Guyana acties tegen het bewind in Para maribo zouden worden voorbe reid. Bouterse noemde in dat verband de naam Roy Bottse. Weer ontsnapte gevangene gepakt DEN HAAG (ANP) - De Haagse politie heeft vanochtend in alle vroegte weer een gedetineerde aangehouden die vorige week zondag samen met veertien an deren ontsnapte uit het Huis van Bewaring in Scheveningen. De 31-jarige A. de B. werd in de kraag gegreppn aan de toog van een Haags café in de Herman Costerstraat. Hij was niet gewa pend en verzette zich niet tegen zijn aanhouding. Zeven van de vijftien ontsnapte ge vangenen zijn nu terecht. (Zie ook pagina 5) OLDENZAAL (GPD) - Een groot aantal mensen is zater dagavond kwaad weggelo pen uit de eucharistieviering in de Oldenzaalse Drieêen- heidskerk. Zij waren veront waardigd over de inhoud van de predikatie die een lid van de plaatselijke Filippij- nengroep in deze dienst hield in het kader van de vastenac tie. De man had van de pastoor toe stemming gekregen om in de dienst het een en ander te ver tellen over de toestand op de Filippijnen. Hij maakte ech ter van de gelegenheid ge bruik om stevige kritiek te le veren op de Nederlandse re gering. Hij verweet de rege ring dat ze niets doet aan het werkloosheidsprobleem. Ook zei hij het er niet mee eens te zijn dat Nederland steun geeft aan multinationals. Dat schoot diverse mensen in het verkeerde keelgat. Nog tij dens de predikatie stonden zij op en verlieten zij de kerk. Na afloop van de dienst ont stond er een grote toeloop in de sacristie en kwamen boze parochianen verhaal halen bij de betrokkene en pastor Siegmund, die de dienst leid de. Tot diep in de nacht werd de pastorie overstelpt met te lefoontjes van mensen die erg kwaad waren. Pastor Sieg mund had de betrokkene in middels laten weten dat hij zondags niet meer terug hoef de te komen om zijn verhaal tje opnieuw af te steken. Daarmee is de chaos compleet, na dat gisteren al een groot aantal stemplichtigen voor niets uren onder een brandende zon in de rij moest staan op een verkie zingsdag, die verder werd geken merkt door boycotacties van de rebellen en een organisatorische chaos. Indien geen van de deel nemende partijen een absolute meerderheid boekt, is een twee de verkiezingsronde noodzake lijk. Het staken van de stemmenver- werking volgde op een beschul diging van Mezo Delgado, de christen-democratische verte genwoordiger in de centrale kiesraad. Hij gelastte het vertrek van het hoofd van het nationale verkiezingsbureau, die d' Au buisson zou bevoordelen in de per computer verwerkte uitsla gen. Delgado liet gewapende wachten posteren om te voorkomen dat de functionaris terugkeerde. Na dit incident vertrokken ook an dere medewerkers uit het cen trum, waardoor het tellen van de stemmen geheel stil kwam te lig gen. Uitvallen stroom De verkiezingsdag begon gisteren met het uitvallen van de stroom in grote delen van het land door een aanslag van het gewapend verzet. Enkele stembureaus kon den niet op tijd in gereedheid worden gebracht door het ont breken van stembussen en kies lijsten. Sommige stembureaus werden op de verkiezingsdag overvallen door rebellen, die ook ongeveer 60.000 stembiljetten zouden hebben buitgemaakt. Vrachtwagens met stemmate- riaal werden aangehouden en in brand gestoken. Op naar schat ting 50 van de 260 stemlokaties kon geheel niet worden gestemd. De ingewikkelde procedure, uitge stippeld om fraude te voorko men, droeg er toe bij dat volgens een afgevaardigde van de chris ten-democratische partij meer dan twintig procent van de 2,5 miljoen kiesgerechtigden hun stem niet konden uitbrengen Een radiostation in de stad San Miguel meldde dat veertig pro cent van de kiezers, die wel mas saal opkwamen, niet heeft kun nen stemmen. De kiesraad, overvallen door de chaos, besloot op het laatste mo ment de regels te wijzigen. Een uur voordat de stembureaus zou den sluiten, kregen de kiezers toestemming hun stem in een willekeurig stembureau uit te brengen. Eerst mocht dit alleen bij het bureau dat stond vermeld op de identiteitskaart. Nog voordat de stembussen sloten Marken gestolen in Rijnsburg (Van een onzer verslaggevers) RIJNSBURG - Bij een inbraak in een woning van een Rijnsburgse bloemenrijder is zaterdag een groot bedrag aan Duitse marken Nu en dan regen Veel bewolking en af en toe regen. Mi nimumtemperatuur ongeveer 3 gra den, middagtemperatuur rond 9 gra den. Matige zuidenwind. Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding. Bamipakket, 500 gram Rundertartaar, CQQ 500 gram &25Ü.Ï70 albsrt heijn kwamen de eerste beschuldigin gen van fraude. De centrum rechtse alliantie verklaarde dat met pistolen zwaaiende rechts- extremisten vertegenwoordigers van andere partijen uit een stem bureau van Ilopango hadden ver dreven. Ook zouden in Sonsona- te en Zacatecoluca stembussen zijn gevonden die vol stemmen voor de extreem-rechtse Arena- partij van d' Aubuisson zaten. De Nederlandse waarnemers Ne- lissen (PvdA) en Kerstiens (CDA) zeiden sterk de indruk te hebben dat de mensen wel echt wilden stemmen in de hoop op vrede, maar in veel gevallen niet aan bod zijn gekomen. Zij wer den evenwel ook geconfronteerd met kiezers die duidelijk maak ten de verplichte gang naar de stembus alleen te hebben ge maakt om een stempel op hun persoonsbewijs te krijgen ten einde eventuele problemen met de autoriteiten te vermijden. De twee Nederlanders toonden zich onthutst over het staken van de stemmenverwerking, dat zij "hoogst onregelmatig" noem den. De eerste officiële resulta ten worden niet voor morgen verwacht. Minister Deetman. (foto A Meer kans voor de middenschool Baden-Württemberg: meerderheid CDU Josée Ruiter: 'Ik heb mooiste vak' Winst voor Ajax, PSV en Feyenoord PAGINA 14 gestolen. De politie spreekt een buit in de orde van grootte van 20.000 tot 30.000 mark. Zij wilde in verband met het onder zoek nog geen verdere medede lingen doen. ANKARA (AFP/Rtr) - De kandi daten van de partij van het Moe derland van premier Tureut Ozal van Turkije hebben gisteren in de plaatselijke verkiezingen gewon nen in de drie grootste steden van het land, Istanbul, Ankara en Izmir. Deze zege is een zware klap voor de grootste rivaal van de Moeder landpartij, de sociaal-democrati sche partij, die had verwacht al thans in twee van die drie grote steden te overwinnen. Ozals zege in de grote steden is tekenend voor de rest van het land. Toen iets meer dan 3 mihoen stemmen waren geteld - hetgeen eenvijfde van het totaal is - lag de Moeder landpartij volgens het semi-offi- ciële Anatolische persagent schap met 1,3 miljoen stemmen, 43,1 procent, voor. In industriestreken kon de sociaal democratische partij winst boe ken, maar ze lag met 725.000 stemmen, 23,5 procent, toch nog ver achter. Derde is de rechtse Partij van de Ware Weg, die tot nu toe 15,2 procent der stemmen heeft. Politieke commentatoren zeggen dat duidelijk is dat Ozal de uitda ging van de socialisten en Ware Weg overtuigend heeft gepa reerd. Zij hadden gezegd dat zijn overwinning in de parlements verkiezingen van vijf maanden geleden die een einde maakten aan het militaire gezag ongeldig was geweest Nu echter ziet het ernaar uit dat hij de 45 procent van toen bestendigt. Zoals het er nu naar uitziet stelt de overwinning van de Moederland- partij Ozals kabinet in staat zijn termijn Van vijfjaar vol te maken en het program van de vrije markt en hervorming af te werken. Raad van Kerken: geen raketten AMERSFOORT (ANP) - de Raad van Kerken in Nederland wijst de plaatsing van kruisraketten in Nederland af. Hiermee her haalt de raad zijn eerdere uit spraak van november 1979, toen hij zich in een brief aan het ka binet-Van Agt uitsprak tegen de produktie en opstelling van een geheel nieuwe generatie kern wapens in Europa. De raad zegt zich gesteund te weten door uit spraken van zijn lidkerken en door uitspraken uit de wereld kerk. Dit schrijft de raad van daag in een brief aan regering en parlement. 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. OCCASION-SPECIALIST een vol jaar garantie mogelijk. r^ni Hf r fill Keuze uit Alkemadelaan 1. Roeioiai [cS3|iy>kïülllJ 100 «tuks iel 01713 2666 - 2073 AUCKLAND (Rtr) - Meer dan tachtig walvissen hebben het afgelopen weekeinde de dood gevonden toen zij een jong dier te hulp schoten dat te dicht bij de Nieuw-Zeelandse kust was gekomen. Ongeveer 143 walvissen zouden op het strand zijn geworpen, waarna burgers en militairen probeerden ze weer terug naar zee te helpen. Dat lukte met een zestigtal, maar 25 moesten als gevolg van verwondingen worden doodgeschoten. De rest stierf een natuurlijke dood. "We vonden een zeer jonge walvis vlak onder de kust en we vermoedden al dat de andere dieren het te hulp schoten", zei een van de helpers. "Walvissen laten elkaar nooit in de steek wanneer er een in moeilijkhe den is." Een van de geredde walvissen die naar zee werd teruggeholpen, kon niet goed zwemmen en werd vervolgens aan beide zijden ondersteund door twee oudere dieren. "Het was fantastisch", aldus de helper. "Ze steun den hem om beurten en wanneer de ene walvis moe was, nam een andere het over". Ja. ik wil deze komplete krant over wereld, stad en land oraaa 4 weken voor 10.- op proef in de bus ontvangen. Daarna beslis ik over een definitief abonnement. Noteer mij voor een kwartaalabonnement (f 63.10); vóór het abonnement ingaat, ontvang ik de krant 2 weken gratis. Naam Tel. U kunt deze bon opsturen naar het Leidsch Dagblad, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Lelden In plaats van de bon op te sturen, kunt u ook even bellen 071-144941

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 1