Roemloze overwimiiiig RB 5 DT -c 'Noordwijk heeft nog tijd nodig' y Jeugd aan basis zege Quick Boys RCL mikt nog op periode-titel Achtervolgingsrace duurt voort, maar... Katwijken Ter Leede verliezen DTS'35 remt Rijnsburgers af FC Lisse krijgt te weinig MAANDAG 26 MAART 1984 HUIZEN - Ook Quick Boys rest deze competitie niet veel an ders dan de jacht te openen op de laatste periodetitel. De Katwijkers grepen de gele genheid van het bezoek aan Huizen echter tevens te baat, om enkele A-junioren als vleugelspitsen uit te probe ren. Een experiment dat suc cesvol uitpakte, de Katwij kers keerden immers met een 1-4 winst op zak huiswaarts. Het treffen in Huizen kende twee gezichten. Voor de rust was het spel rommelig met weinig hoogtepunten. Na de hervatting ontspon zich voor het publiek echter een boeiend gebeuren. Met Cees Varkevisser en Leen van der Plas als vleugelspitsen in de basis voor Sis Tu Pan en Ar nold Boers, kende Quick Boys wel reeds voor de rust een licht overwicht. Dat had in eerste instantie nog niet veel resultaat, daar de Kat wijkers voortdurend in de door de thuisclub gehanteer- Sport de buitenspelval tuimden. Cees Varkevisser en Martin van der Plas strandden in die eerste helft beiden eenmaal op keeper Van der Roest. De op de rand van het straf schopgebied gevloerde Jo- han Jonker claimde in de 35s- te minuut een pênalty, maar kreeg slechts een vrije trap. In de tweede helft haperde de buitenspelval van Huizen, een gegeven waarvan de Kat wijkers gretig gebruik maak ten. Met name de herhaalde lijk vanuit het middenveld diepgaande Kees van Rooij- en was een voortdurend ge vaar. Na vijf minuten plaatste spelmaker Peter Hogewo- ning de bal op Van Rooijen, die het leder over de defensie heen naar Martin van der Plas plaatste. De spits kende geen moeite met de afron ding: 0-1. Een minuut later was het reeds 0-2. Op aange ven van Van Rooijen omzeil de Leen van der Plas (een jongere broer van Teun), de buitenspelval, om vervolgens goalie Van der Roest met een boogbal te passeren: 0-2. Dat was voor Huizen het sein om alles op alles te zetten. Onder die pressie wankelde de Katwijkse achterhoede danig. In de 57ste minuut zag Leo van Delft zich dan ook genoodzaakt om de bal, na een scrimmage, met de hand uit het doel te weren. Van Loon ging vanaf de penaltys tip op zoek naar de aanslui tende treffer, maar zag de te zacht ingeschoten bal door Theo Guyt gekeerd. Huizen bleef aandringen, maar kwam niet verder meer dan een inzet van dichtbij door Van der Laan, welke Guyt fraai wist te keren. In de slotfase sloeg Quick Boys nog tweemaal op de rand van buitenspel toe. Eerst bedien de Leen van der Plas de vrij staande en beheerst scorende Mart van der Plas in de 88ste minuut op maat (0-3), vervol gens was het de beurt aan Kees van Rooijen om op aan geven van Cees Varkevisser de 0-4 aan te tekenen. Boelen redde tijdens dit spektaculai- re slot nog de eer voor Hui zen, door in de allerlaatste minuut een, na een onduide lijke situatie toegekende, strafschop te benutten: 1-4. BENNEKOM - Een "klasse-prestatie", om met Bennekom-trainer Tonny van der Weerd te spreken, hoeft niet per definitie van uitzonderlijk formaat te zijn. Daarvan leverde Noordwijk zaterdagmiddag met de tweede 1-0 overwinning op Bennekom binnen veer tien dagen het bewijs. Verdiende de eerste partij twee we ken geleden geen verliezer, de re turn leek het lange tijd -terecht- zonder winnaar te moeten doen. Dat Klaas Vink vijf minuten voor het einde met een rake kopstoot anders bepaalde, heet het ken- LEIDEN - Katwijk, dat toch al kansloos was voor de titel, kan zich na de 1-2 nederlaag tegen 's Gravenzande vast gaan voorbe reiden op het nieuwe seizoen. Evenals Ter Leede, dat met 0-1 verloor van Maasdijk. Katwijk-'s Gravenzande 1-2 "De onvolwassenheid van Katwijk kwam weer eens aan de dag", al dus trainer John Huguenin, die zijn ploeg zaterdag "een slechte wedstrijd" zag spelen. Verkeerd hanteren van de buitenspelval van laatste man Gidi van der Bent betekende al in de derde minuut 0-1. Amerik van Duiven voorde maakte via een fraaie lob even later 1-1, maar een fout van de verder goed keepende Jaap van Duyvenbode kwam Katwijk in de tweede helft duur te staan. Hij maakte hands buiten het strafschopgebeid. De scheids-- rechter hanteerde de voordeel- regel, waardoor de 's Gravenzan- de-spits gemakkelijk 1-2 kon sco ren. Ter Leede-Maasdijk 0-1 Een verdiende overwinning van Maasdijk, tot voor zaterdag rode lantaarndrager in de derde klas se. De ploeg knokte voor elke meter, dit in tegenstelling tot de thuisclub, die "vast" zat. Tegen over de Maasdijk-treffer van Paul Molenaar stelde Ter Leede een kans voor Robert Enthoven en een schot op de paal van in valler Frits Hoekstra. In de derde klasse van West I be haalde koploper Sizo een ruime 4-1 zege op ZOB. Door deze over winning kan het kampioenschap de Hillegommers nauwelijks meer ontgaan. Gert Cardol en Hennie Camphorst scoorden ie der tweemaal. DTS'35-keeper Ab Veenendaal dwingt Ton Arroyo 'n Edese verdedigers. i de vele malen dat de Rijnsburgers verdwaalden in het doolhof v RIJNSBURG - Een glorierijke sei zoenfase sloot Rijnsburgse Boys zaterdag vrij roemloos af. Goed, de 1-0 tegen DTS '35 was vol doende om de titel van de twee de periode in verzekerde bewa ring te stellen. Maar daar is dan ook meteen alles mee gezegd. Wat de fraaie slotuitvoering van een indrukwekkende achtvoudi ge succesreeks had moeten wor den, werd in werkelijkheid een voetbalschouwspel dat maar sporadisch kon boeien. Voor de 800 toeschouwers betekende het kijken naar RB-DTS '35 zoiets als wachten tot het beter werd, maar de hoop daarop bleek he laas ijdel. Volgens een ongeschreven voet balwet zijn er twee voetbalploe gen nodig om een wedstrijd te voorzien van een verantwoorde amusementswaarde. Maar in DTS '35 viel zaterdag met de bes te wil van de wereld geen voet balelftal te herkennen, het leek meer op een groep puinruimers in voetbalkleding. Met uitzonde ring van spits Gerard Homburg en soms Dick Hardeman schaar den zich zoveel mogelijk man schappen voor het doel van Ab Veenendaal, zulks met de bedoe ling elke voor de voet komende bal zover mogelijk weg te pillen. Zelfs na de door Huug Aandewiel gevonden 1-0 (45ste minuut) wei gerden de Edenaren de tactiek van de afbraak af te zweren. Ook in de tweede helft stak DTS '35 hoogstzelden de middellijn over, blijvend werd de voorkeur gege ven aan een strijdwijze vanuit de egelstelling. Meestal geschiedde een en ander op correcte manier, zonder al te veel overtredingen. Wèl werd zelfs in weerwil van de 1-0 achterstand gegrepen naar het wapen van de vertraging. Het zich toch al in laag tempo voortslepende duel werd eens te meer geremd door allerlei lang zaam aan-acties. Al in het begin stadium van de wedstrijd vroeg bijvoorbeeld doelman Veenen daal zich geregeld af of zijn trui, broek en kousen wel op de juiste plaats zaten, voordat hij een uit trap wenste te nemen. Waar DTS '35 in beginsel het vasthouden van de 'nul' nastreefde, legden de Edenaren er na de pauze ken nelijk een eer in de nederlaag zo klein mogelijk te houden. Won derlijk genoeg hadden de 'voet ballers' van DTS '35 in Rijnsburg meer plezier aan hun onplezieri ge spelletje kunnen overhouden als RB-rechtsback Martin Toet vlak voor tijd een voorzet van John Langendijk niet op de lat, maar in het eigen doel had ge kopt. Luttele centimeters bleven de arbeiders van het Gelderse voetbaldestructiebedrijf derhal ve verwijderd van de 1-1. En dat was maar goed ook, anders zou DTS '35 een dergelijk resultaat wellicht hebben aangegrepen om ook in het verdere verloop van de competitie deze verfoeilij ke strijdmethode toe te passen. Gat Rijnsburgse Boys zag zaterdag maar eenmaal een gat in de mas saal gegroepeerde afweer van de Edenaren. Anders dan in de ze ven voorgaande duels waren de spelers van Arie Lagendijk niet bij machte de tegenstander werkelijk hun wil op te leggen. Wèl kon RB permanent bogen op een veldoverwicht dat het aan zien had van eenrichtingsver- keer. Maar de thuisclub liet zich door DTS '35 meetronen in het lage speelritme. Toegegeven, het blijft altijd moeilijk een weg naar het doel te zoeken in een doolhof van verdedigers. Maar RB maak te zaterdag te vaak de fout de aanvalsopbouw te richten op het overbevolkte centrum, waar op de flanken de ruimte minder be perkt was. Het mocht dan ook ty perend heten dat de 1-0 van Aan dewiel, die kort te voren onbe straft een inzet door Schimmel met handen en voeten uit het doel had zien werken, vanaf de rechterzijkant door Jan Hogewo- ning was voorbereid. Hoewel beroofd van de 'nul' zag DTS '35 geen aanleiding het ver dere verloop van de wedstrijd met een positievere voetbalin tentie tegemoet te treden. Alles bleef bij het oude: RB viel aan, DTS '35 bleef onveranderd ver dedigen. Een hagelbui maakte het verblijf op 'Middelmors' nog onaangenamer. En al speelden Wim Driebergen, Huug Aande wiel en Arie van Dijk op deze lentedag goed in op de winterse omstandigheden door met wind in de rug de glad geworden bal van afstand op het doel van Vee nendaal af te vuren, de 1-0 stand onderging geen wijziging meer. Tot ergernis van de Rijnsburgse aanhang die zich zaterdag alleen mocht laven aan de periodetitel. Tot ongenoegen kennelijk ook van het opgedraafde Leidse hoempa-orkest 'de Dorstvlegels' dat de landerige sfeer treffend omlijstte door met volle overga ve Jóhnny Hoes belegen schla ger "Och was ik maar bij moeder thuisgebleven" te blazen. GERARD VAN PUTTEN merk van een topploeg te zijn. "Ik vind het klasse", prees in elk geval Tonny van der Weerd. "Het is lang geleden dat een ploeg vier punten van Bennekom pakte.., en maar met twee goals". Zonder de intentie alweer direct de overwinningsroes van zijn spe lers te verstoren, ging John Eel- man in zijn nababbel aanvanke lijk voorbij aan de waarde van de 'klinische' 0-1, die als voorheen immer op het geest-sterkende vlak moest worden gezocht. "In houdelijk zou ik het allemaal best wat beter willen zien", start te de meester van de jonge Noordwijkse klas een vloeiend betoog, waarin het gemis van een centrale, leidinggevende speler centraal stond. Dat staat een vlotte ontwikkeling van de jeug dige groep naar Eelmans' spel- trant, het voetballen op de helft van de tegenstander, in de weg. Gruizig "We missen iemand als Bogers", riep Eelman de thans met succes bij ARC dirigerende spelbepaler van vorige jaren in herinnering. "Iemand die in de wedstrijd de groep stuurt en rust brengt in de opbouw. Deze jongens zijn zó gruizig, zij hebben een drang om zo snel mogelijk op het doel af te gaan. De bal wordt dan veel te gauw ingeleverd, waardoor een jongen als John Marijt zich het heen en weer loopt. Hij werkte zich te pletter, maar dat leverde geen enkel rendement op omdat we de bal alweer snel kwijt zijn". Marijt werd daarom halverwege de tweede helft vervangen door Andries Wendt, die voor het evenwicht zijn basisplaats aan 'ouwe rot' Frans van der Veen had moeten afstaan. Terwijl Timo Gerlof zaterdag nau welijks in de wedstrijd is ge weest, grossierde tweede spelbe paler Geert Jan Bakker in on haalbare passes. Om dit met ta lenten begenadigde tweespan moet Noordwijk gaan draaien. Verkapte flankspelers die voor ruimte op de vleugels moeten zorgen waar opkomende mid denvelders als Marijt en Smits hun voorzetten los moeten laten. "Die situaties voor de goal vor men dan geen probleem meer", aldus Eelman. "Maar om zover te komen, daar hebben we tijd voor nodig. Daar moeten we gewoon nog een jaar voor uittrekken". Die tijd is Eelman gegund, zeker nu Noordwijk ondanks alles 'vol' in de achtervolgingsrace op Rijnsburgse Boys blijft. "De schoonheid komt later wel", be rust Eelman vooralsnog in het feit dat Noordwijk voor het oog chaotisch te werk gaat. "Achter in zit het goed in elkaar. Nu moe ten we steeds een stukje verder". Syndroom Vier van de vijf plaatsen worden in de achterste linie door de routi niers bezet. Zonder franje doen zij hun werk. Keeper Dick Dort- mundt gaf welgeteld één kans weg. In de 39ste minuut overtrad hij de 4-passenregel. Met al zijn tien ploeggenoten op de doellijn, keerde Dortmundt als een snel uitlopende hockey-keeper de loeiharde indirecte vrije trap van Henk van Brakel. De rebound van Wim IJkhout werd daarna door Klaas Vink op de lijn ge keerd. Ooschoon Bennekom voortdurend de maat bepaalde, is Noordwijk verder nauwelijks in problemen geweest. "Scoren is een syndroom", verzuchtte Van der Weerd. In de voorbije 360 minuten competitie-voetbal scoorde Bennekom éénmaal (vo rige week tegen RCL), waardoor het seizoen verloren is. Zo zwaar wilde Van der Weerd het overi gens niet stellen: "We zijn maar amateurs. Je moet lekker voet ballen. En lekker, dat is met zelf vertrouwen, maar dat missen we nu". Noordwijk loopt ook niet over van geloof in eigen kunnen. Daar voor mislukten teveel acties. Hoe makkelijk Bakker dikwijls ook van zijn tegenstander wegdraai de, nimmer kregen die acties een vloeiend vervolg. Klaas Vink stond moederziel alleen en machteloos tegen de consequen te bewakers Oeldcnk en Van Dreven. "Want we wilden vooral niet op achterstand komen", al dus Van de Weerd. "Dan trekt Noordwijk zich terug. Maakten wij nu maar eens een goal"... SCHERPENZEEL - Nu er op de ranglijst van de zaterdageer- steklasse B weinig eer meer valt te behalen en het degradatiege vaar eveneens is afgewenteld, heeft RCL zijn zinnen gezet op het behalen van de laatste perio detitel. Via een 0-4 winst op Val leivogels werd daartoe een eerste belangrijke stap in de goede rich ting gezet. Die 0-4 winst mocht opmerkelijk heten, daar RCL twee weken terug op eigen veld tegen een identieke Valleivogels- formatie nog met 2-4 kansloos de boot inging. De laatste mogelijk heid om nog iets van de competi tie te maken (periodetitel) zorgde echter voor nieuwe inspiratie, waardoor ditmaal de Leiderdor pers zich heer en meester op het veld konden betonen. Op het dwergformaat veld van de thuisclub, stak RCL zijn inten ties vanaf het beginsignaal niet onder stoelen of banken. Met technisch goed verzorgd spel controleerde de Dahrs-équipe onmiddellijk de wedstrijd. In de tiende minuut leidde dat reeds tot resultaat. Aanvoerder Dick van der Bijl plaatste de bal in de diepte op Pierre van Gemerden, die vrij voor de keeper geen moeite met scoren had: 0-1. Een kwartier later was het reeds 0-2, omdat de als hangende linksbui ten opererende René Kammenga de bal uit een vrije trap van Ben Heemskerk in het doel kopte. Even leken de Gelderse Vallei- bewoners terug in de wedstrijd te komen, toen de gevaarlijkste man Harry Valkenburg in de 30s- te minuut een bekeken vrije trap nam. De paal behoedde echter de reeds geklopte Peter van der Heijden en daarmee RCL voor nader onheil. Met die 0-2 voorsprong op zak kon den de Leiderdorpers zich ver volgens beperken tot het consoli deren van de stand. De defensie, met Cees Ruis als sterke laatste man en Peter Siera als gedegen bewaker van Valkenburg, bleek daarbij onder de toenemende druk van de thuisclub goed te functioneren. Op slag van rust was het bij één van de talrijke snelle RCL-uitvallen prijs. René Kammenga loodste de bal langs verschillende Valleivogels-ver dedigers, waarna de vrijstaande Jeffrey de Vos (opnieuw boven Erik van Doeselaar verkozen) de bal in het doel plaatste: 0-3. In de tweede helft kon de Racing Club tegen de zonder inventivi teit aanvallende gastheren wei nig meer gebeuren. De definitie ve beslissing viel halverwege het tweede part. Dick van der Bijl ontving de bal van de door Ben Heemskerk in de diepte gestuur de Pierre van Gemerden. om het leder vervolgens achter de kans loze goalie Blauwendraad in het net te jagen: 0-4 Valkenburg poogde in de slotfase nog de eer voor zijn ploeg te redden, maar hij zag de bal ditmaal op de lat belanden. In dat geval had Noordwijk zich verplicht moeten laten gelden. Nu lieten de Zeekanters zich door niets of niemand uit hun tent lokken, wat voor pure verve ling bij de circa zeshonderd tri bune-klanten garant stond. Het moment waarop Dortmundt on der een opstuiterende, door de wind 'gesjeesde' uittrap van Drost heenging en zich maar net kon herstellen, deed de stem ming niet omslaan. Veel meer ac tie viel er tot halverwege de tweede helft niet voor één der doelen te bespeuren. Voor zover Van de Weerd van Noordwijks "klasse" kon spre ken, had dat dan ook betrekking op de laatste twintig minuten. Bennekom wilde af van de 0-0 die hen niets dichter by de klas sementsleiders zou brengen. De trainer: "Dan maar alles of niks, al was na die verliespartijen de druk bij ons toch al voor een goed deel van de ketel". Missers Gelijk aan het moment waarop de Bennekomse verdedigers afwis selend op frontexpeditie gingen, vertoonde ook Noordwyk teke nen van leven. Er was meer ruimte voor aanvallende acties en er werd feller gestoord op het middenveld. In de 27ste minuut kreeg Klaas Vink zijn eerste kans aangereikt door Gerlof. Vink lift te de bal echter naast en zou een minuut of acht later, door Anton Marijt oog in oog gebracht met Gerard Drost, een tweede riante mogelijkheid over het doel ja gen. Die missers telden niet meer, nadat hij vijf minuten voor het einde een trekbal van Sjaak Sluys zuiver inkopte: 0-1. 'Toch klasse", mompelde Tonny van der Weerd waarderend, "al vind ik Rijnsburgse Boys beter". Eelman denkt er precies zó over. "Maar we doen nog mee. En we zijn wel vaker met een achter stand van een paar punten de laatste weken ingegaan. En let maar op: het gebeurt pas in de laatste vijf wedstrijden. Dan wordt de competitie pas beslist". GERARD HAVERKAMP LEIDEN - FC Lisse is zater dagmiddag na een 2-1 neder laag tegen koploper RWH op de voorlaatste plaats in de tweede klasse gekomen. Die klassering is niet van ge vaar ontbloot (de nummer voorlaatst speelt in een na- competitie tegen degrada tie), maar de Talsma-équipe hoeft nu nog niet bevreesd te zijn. Wat de Lissese ploeg in Ridderkerk liet zien was in elk geval stukken beter dan vorige week en met wat meer fortuin had de FC za terdagmiddag minimaal één punt aan de partij kunnen overhouden. "Maar we missen nu al een paar weken de mooiste kan sen", aldus oefenmeester Talsma. In de eerste twintig minuten, toen het met twee spitsen gestartte Lisse een duidelijk overwicht had, le verden Frans van der Laan en Lex de Ree daarvoor het bewijs. Het ritme brak toen Ger van Tol na een ongeluk kige botsing voor hechtwerk aan het hoofd naar het zie kenhuis moest. De strijd ging daarna gelijk op. Tien minuten voor rust behoedde keeper Nico Groeneweg Lis se voor een achterstand door een inzet van Michel Du- moulin schitterend te keren. De thuisclub nam na de pauze het initiatief. Lisse kwam onder druk, maar verkeerde zelden in gevaar. René Grif fioen was nog het dichtst bij een openingsgoal, totdat een sliding van Arie Schalk (in valler voor Van Tol) tegen Eric den Hertog met een pe nalty werd bestraft. Den Hertog zelf zorgde van elf meter af voor 1-0. In de 35ste minuut, vlak nadat Lex de Ree een kans voor open doel had gemist, zorgde Wout Lems op aangeven van die zelfde Den Hertog voor 2-0. Hoewel back Eric Wijnhout (in de eerste helft bestraft met een boeking) vier minu ten voor het einde 2-1 maak te en in de tumultueuze slot fase nog drie corners en evenzoveel chaotische situa ties konden worden geno teerd, bleef Lisse toch met lege handen.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 17