Israël vervroegd naar de stembus CIA betaalde hoofd politie El Salvador Reagan faalt in Midden-Oosten Thatcher wil nog Brussel praten m Sjamir op knieën gedwongen Zware strijd van moslims in Beiroet Unescobrand spaart documenten Gevraagd in VS: beul met karakter Onder druk joodse kiezer LEIDSCH/ALPHENS DAGBLAD VRIJDAG 23 MAART 1984 JERUZALEM (GPD) - Er komen in Israël vervroegde verkiezingen. De Knesset, het Israëlische parlement, nam gisteravond met 61 tegen 58 stemmen een wetsvoorstel aan van de oppositie tot ontbinding van het parlement en het houden van verkiezingen. Daar ging een langdurig en chaotisch debat aan vooraf, waarbij de regering alle mogelij ke procedurele trucs beproefde om het wetsontwerp te torpederen. Met steun van de Tami-fractie, die deel uitmaakt van de coalitie en twee andere leden van de coalitie werd uiteindelijk het wetsont werp aangenomen, zonder dat een definitieve datum is vastge steld. Dat zal bij de verdere be- door Jaap van Wesel handeling in de kamercommis- sie gebeuren. Uitgegaan wordt van verkiezingen in de loop van de zomer. Nadat een parlementaire meerder heid voor vervroegde verkiezin gen verzekerd leek gedurende de BEIROET AFP/UPI/RTR/DPA) - Druzische strijdgroepen hebben hun soennitische rivalen, ver enigd in de door Libïe gesteunde Mourabitoun, gisteren na zware gevechten uit West—Beiroet ver dreven. De radio van de rechtse falangisten berichtte dat zeker 125 mensen waren gedood of ge wond. Uit druzische bron werd vernomen dat 150 tot 200 leden van de Mpurabitoun gevangen waren genomen. De straatgevechten waren zeer he vig en om ieder huis werd zware strijd geleverd. De straten waren vrijwel geheel verlaten toen de Druzische strijdgroepen het of fensief tegen .de Mourabitoun openden. Het radiostation van de soennieten „De Stem van Ara bisch Libanon" werd bezet even als het huis van Mourabitoun-- leider Ibrahim Koleilat, die mo menteel een bezoek brengt aan Libië. De linkse Mourabitoun-militie, die de moslims aanvoerde in de burgeroorlog van 1975-76 en het Arabisch nationalisme aanhangt van wijlen president Nasser van Egypte, controleerde de enige doorgang tussen islamitisch West-Beiroet en christelijk Oos- t-Beiroet. De doorgang bij het museum is nu in handen van druzische strijders van de Pro gressief Socialistische Partij (PSP) van Walid Joumblatt. Zij lieten alleen voetgangers passe ren. Een woordvoerder van de sji'iti- sche Amal zei dat de PSP het of fensief was begonnen, omdat de Mourabitoun-strijders zich niet hielden aan het in Lausanne af gesproken staakt-het-vuren voor heel Libanon. De PSP heeft ook felle kritiek op de verklarin gen van Koleilat dat hij overeen stemming had bereikt met Pale stijnse groepen. De Mourabitoun zou namelijk een terugkeer van de Palestijnen in Beiroet willen, terwijl sji'iten en Druzen daar fa- likant tegen zijn, omdat zij ver geldingsacties vrezen van Israel. Waarnemers menen dat alle partij en in het conflict nu, na het mis lukken van de verzoeningsconfe rentie in Lausanne, proberen hun posities in Beiroet te verster ken. „Het is een strijd om te over leven, ook onder de moslims", al dus een van de inwoners van Beiroet. President Gemayel keerde donder dagochtend in de Libanese hoofdstad terug na zijn onder houd in Parijs met zijn Franse ambtgenoot, Francois Mitter rand. Het glorietijdperk voor de nu door rivaliserende moslimcollega's verslagen linkse Mourabitoun- militie in Beiroet was 1976, in welk jaar zij de 'oorlog van de ho tels' wonnen tegen de rechtse christelijke falangistische partij in Centraal-Beiroet. Door de Israëlische invasie in 1982 werden de Palestijnse bondge noten van de Mourabitoun uit Beiroet verdreven. Daardoor kon het leger terugkeren in de weste lijke sector. De Mourabitoun werd ontwapend en vele leden van de militie werden gearres teerd. Vorige maand dook zij evenwel weer in kleine aantallen op nadat de druzenmilitie en die van de sji'itische amal West-Beiroet ver overden op het leger. afgelopen dagen, kreeg de rege- ring-Sjamir gisteren weer nieu we hoop toen een Knessetlid van de liberale partij, die weliswaar deel uitmaakt van de coalitie maar zich voor verkiezingen had uitgesproken, van gedachten veranderde. Hij kwam hals over kop terug van een parlementaire Gary Hart wil ambassade VS in Jeruzalem NEW YORK - Gary Hart, die streeft naar de democratische kandidatuur voor het presi dentschap van de Verenigde Staten heeft gisteren beloofd dat hij de Amerikaanse am bassade in Israël zo spoedig mogelijk van Tel Aviv naar Jeruzalem zal overplaatsen als hij in het Witte Huis komt. Jeruzalem is de hoofdstad van Israël, zei de senator uit Colorado op een conferentie van leiders van belangrijke Amerikaanse joodse organi saties. Aan het congres is een wetsont werp voorgelegd tot over plaatsing naar Jeruzalem dat door Israël in weerwil van fel le protesten van de Arabische wereld is uitgeroepen tot eeu wige en ondeelbare hoofd stad van de joodse staat. De tegering-Reagan verzet zich tegen overplaatsing daar de ze stap volgens haar schade lijk zou zijn voor mogelijke vredesbesprekingen in het Midden-Oosten. missie in Argentinië om de rege ring te redden. Zijn stem bleek echter niet te baten, omdat een andere eenmansfractie, die voor heen tegen verkiezingen was, eveneens van mening verander de en zich bij de oppositie aansloot. De regering had gehoopt op een gelijkspel (60-60), waarvoor het nodig was dat oud-premier Be gin voor het eerst in zeven maan den naar de Knesset zou komen en zijn kluizenaarsbestaan op zou geven. In de loop van de dag werd het echter duidelijk dat Be gin niet zou komen stemmen, misschien omdat zijn stem toch niet de doorslag zou geven. Geheime stemming De regering probeerde nog met een procedurele truc de zaak te redden: een geheime stemming. Daarbij ging zij ervan uit dat Knessetleden uit het kamp van de oppositie die niet verzekerd zijn van een zetel in de volgende Knesset, in een geheime stem ming hun persoonlijke toekomst anoniem veilig zouden kunnen stellen. Na veel juridisch gehar rewar en een toelichting van de juridische expert, prof. Rubin stein, hoogleraar in het staats recht en lid van de kleine liberale oppositiepartij Shinoei, besloot de Knesset van een verder be sluit om een geheime stemming te houden af te zien, omdat zulks strijdig is met de elementaire be ginselen van de parlementaire democratie. Het touwtrekken over de precieze datum van de verkiezingen is nog niet voorbij. Verwacht wordt dat regering en oppositie nu zul len proberen in onderling over leg een datum vast te stellen, die naar alle waarschijnlijkheid er gens in juni of juli zal zijn. Sjamir blijft verslagen achter in de Knesseth. Zijn pogingen om ver vroegde verkiezingen te voorkomen liepen op niets uit. (foto AP) LONDEN (GPD) De Britse pre mier mevrouw Thatcher heeft gisteren in het Lagerhuis gezegd voorlopig toch geen harde maat regelen te willen nemen als reac tie op het mislukken van de EG—top in Brussel. door Henk Dam Deze verklaring van de premier verraste gisteren vriend en vij and. Maar een dag eerder gaf me vrouw Thatcher in hetzelfde La gerhuis de niet mis te verstane waarschuwing dat haar regering na het vastlopen van de topcon ferentie „nu niet meer kan doen alsof er niets gebeurd is". Daarmee herhaalde ze in bedekte WASHINGTON - De comman- voor de Amerikaanse CIA ge- dant van de gevreesde politieaf- werkt. Hij kreeg meer dan deling van het Salvadoraanse mi- 270.000 gulden per jaar voor zijn nisterie van financiën, kolonel diensten. Nicolas Carranza, heeft jarenlang De politietroepen die Carranza SAN SALVADOR - Een bedelaar wacht in San Salvador zijn toekomst af, leunend tegen een met verkiezingspamfletten beplakte muur. Zon dag zijn de omstreden) verkiezingen zie ook pagina 17). (foto api PARIJS (DPA/AFP) - De brand die woensdag woedde in het hoofdkwartier van de UNESCO in Parijs, heeft geen belangrijke of vertrouwelijke documenten vernietigd. Dit heeft een woord voerder van de UNESCO be kendgemaakt. De woordvoerder verklaarde dat in de door brand getroffen vleugel vooral recente briefwisselingen waren opgeslagen. De documen ten die betrekking hebben op de door de Verenigde Staten scherp bekritiseerde boekhouding be vinden zich in een ander deel van het gebouw. Geen enkel docu ment dat een commissie van het Amerikaanse congres binnen kort wil onderzoeken, is verloren gegaan, aldus de woordvoerder. De brand in het gebouw van de VN-organisatie voor onderwijs, wetenschap en cultuur is hoogst waarschijnlijk aangestoken. Op verscheidene afdelingen zijn op gerolde papieren toortsen ont dekt, terwijl in het gebouw ook een kunststof benzinetankje is gevonden. commandeert, hebben een gru welijke reputatie opgebouwd. Zij zijn door de Amerikaanse re gering bij herhaling in nauw ver band gebracht met de doodses kaders die op het pad van de rechtse politiek in El Salvador een spoor van standrechtelijke executies hebben achtergelaten. Eind vorig jaar werd de chef van Carranza's inlichtingendienst, majoor Jose RicarSo Pozo, op aandringen van Washington ver wijderd, vanwege zijn betrekkin gen met de moordcommando's. De Amerikaanse vice-president Bush en andere regeringsverte genwoordigers hebben de Salva doraanse leiders met klem ver zocht streng op te treden tegen militairen die zich met de dood seskaders inlieten. Amerikaanse regeringsfunctiona rissen zeggen niet over geloof waardige bewijzen te beschik ken, dat CIA-spion Carranza per soonlijk betrokken was bij de ac tiviteiten van de burgerwacht- groepen. Hoewel de politie van het ministerie van financiën naar het heet onder zijn leiding beter is gaan functioneren, blijft die een van de belangrijkste schen ders van de mensenrechten in El Salvador. Volgens ambtenaren van het Ame rikaanse ministerie van buiten landse zaken, betaalde de CIA Carranza om op de hoogte te blij ven van militaire en politieke ontwikkelingen en vooral van machtsverschuivingen binnen het militaire apparaat. De politie van het Salvadoraanse ministe rie van financiën rapporteert aan de minister van defensie, evenals de nationale politie en de natio nale garde. De betrekkingen tussen Carranza en de CIA zijn onthuld door een anonieme voormalige hoge rege ringsfunctionaris van El Salva dor, die onlangs de namen heeft genoemd van legerofficieren en burgerambtenaren die bij de ac tiviteiten van moordcomman do's betrokken zouden zijn. Een groep die Reagans beleid in Cen- traal-Amerika bestrijdt, waarvan o.a. twee congresleden en de voormalige VS-ambassadeur in El Salvador Robert White lid zijn, heeft hem daarvoor 50.000 dollar beloofd, waarvan inmid dels 29.500 dollar is betaald. President Reagan probeert nog voor de verkiezingen in El Salva dor (zondag) in het Congres 114 miljoen dollar aan noodhulp voor de regering in San Salvador en voor de contrarevolutionairen die de regering van Nicaragua bestrijden, aangenomen te krij gen. Het Salvadoraanse leger en de anti-sandinisten hebben vol gens het Witte Huis gebrek aan geld en wapens. termen het al vele malen door de Britten geuite dreigement dat ze hun contributie aan de EG-be- groting zullen stoppen, tot het bedrag bereikt is dat ze menen te veel aan die begroting te hebben betaald. De conferentie in Brussel liep dins dag vooral vast omdat Engeland en de negen overige EG—landen het niet eens konden worden over het bedrag dat de Britten moeten betalen aan de EG-be- groting. De Britten hebben hier over steeds een onverzoenlijke, compromisloze houding ingeno men. Inhouden van de contributie zou bij deze houding passen, maar mevrouw Thatcher heeft het, na uitvoerig kabinetsberaad, nu kennelijk toch wijzer geacht zich wat minder hard op te stellen. Ze zei dat ze eerst eens wil wachten op het resultaat van de spoedver gadering van de EG-ministers van buitenlandse zaken, die voor komende dinsdag is uitgeschre ven. „Wij verwelkomen dit initiatief', aldus mevrouw Thatcher in het Lagerhuis over de spoedverga dering, „en de regering zal onder deze omstandigheden geen ac ties ondernemen die het uitzicht op een oplossing van het geschil in de weg zouden kunnen staan". Algemeen wordt in Londen aange nomen, dat mevrouw Thatcher het dreigement om niet langer contributies te betalen, mede heeft ingetrokken omdat zo'n stap juridisch niet te verdedigen zou zijn. VLIEGTUIGKAPING - De man die gisteren een Boeing 747 van British Airways dwong op Tai wan te landen heeft, kort nadat het toestel uit Hongkong was vertrokken voor een vlucht naar Peking, gedreigd het vliegtuig op te blazen. Nadat de Boeing op het vliegveld van Taipeh, de hoofdstad van Taiwan, was geland gaf de kaper, een 28-jarige ChineeS die zei in de volksrepubliek China te wo nen, zich aan de politie over. De ze stelde vast dat hij geen vuur wapens of explosieven bij zich had. NEW YORK (DPA) - De Ame rikaanse staat New Jersey heeft drie arbeidsplaatsen te vergeven. Kandidaten moe ten karaktervast zijn en enige medische kennis hebben. Hun taak zal zijn ter dood veroordeelde misdadigers door middel van een injectie te executeren. Het ambt wordt gehonoreerd met 500 dollar per terechtstelling. Volgens de waarnemende di recteur van het gevangenis wezen van New Jersey, Gary Hilton, hebben zich al onge veer 20 gegadigden - onder wie een vrouw - aangemeld, hoewel geen advertenties werden geplaatst. New Jersey heeft de - door het Opperste Gerechtshof tijde lijk opgeschorte - doodstraf in 1982 weer ingevoerd en als middel ter voltrekking van het doodvonnis de gifinjectie vastgesteld. In de gevangenis van de staat in Trenton wach ten vijf mannen op hun exe cutie. Bij de terechtstelling dienen twee beulen tegelijkertijd een injectie toe waarvan de ene onschadelijk en de ande re dodelijk is. Zij weten zo doende niet wie de dood heeft veroorzaakt. Een derde beul is aanwezig voor het ge val een collega op het laatste ogenblik ziek wordt of deel neming aan de executie wei gert. President Reagan heeft met zijn besluit om aan Jordanië en Sa- oedi-Arabië geen 'Stinger' luchtdoelraketten te verkopen, nieuw voedsel gegeven aan Arabische verwijten dat op Amerikaanse beloften niet kan worden vertrouwd. Het Mid- den-Oostenbeleid van de VS is vervallen tot een puinhoop van Beiroetse allure, die het strijd toneel vormt voor een heftige vete tussen minister van defen sie Weinberger en zijn collega van buitenlandse zaken Shultz. Reagans plannen voor een oplos sing van het Palestijnse con flict, met Shultz als voornaam ste architect, hebben slechts tragische mislukkingen opge leverd en de zekerheid dat zijn twee belangrijkste ministers niet in een kabinet kunnen worden gehandhaafd. De meest recente verklaring over het Midden-Oosten zegt dat de VS in de voorzienbare toe komst geen nieuwe initiatie ven zullen door Henk Kolb „Op de een of andere manier", zei George Shultz dinsdag, „moeten we af van het idee dat het de schuld van de VS is, als de zaken in het Midden-Oosten niet tot ieders tevredenheid verlopen, of dat het aan de VS is om daar iets aan te doen". Vervolgens adviseerde hij zijn president om Jordanië en Sa- oedi-Arabië maar geen lucht doelraketten te geven, nadat een aantal congresleden in gro te woede was ontbrand over een geslaagde poging van de Jordaanse koning Hoessein om ook de laatste restanten van het Amerikaanse beleid met de grond gelijk te maken. Zionisten Ook een kleine vorst heeft zijn trots: Hoessein had met lede ogen gadegeslagen dat Reagan de levering van de raketten eerst was gaan verdedigen voor een gehoor van belangrij ke Amerikaanse joden, die hij met het oog op zijn herverkie zing te vriend moet houden. Hij gaf in woord en beeld ter stond te kennen wapens des noods elders te zullen betrek ken en zei dat hij niet zou mee werken aan Reagans inspan ningen hem bij onderhandelin gen over een Palestijnse toe komst te betrekken, omdat die zich had gedragen als een on derhorige van de zionisten. Dit komt hem op een nieuw be zoek te staan van Reagans spe ciale doch weinig succesvolle speciale bemiddelaar Donald Rumsfeld, die bij gebrek aan regeringswerk alweer zijn be drijfsleven was gaan leiden. Rumsfeld gaat voornamelijk, zo heet het, om te luisteren. Terwijl hij naar Amman onder weg was, keek politiek-Was- hington geboeid naar nieuwe afleveringen van de soap-ope ra, op tekst van Shultz, met bij dragen van Weinberger. De minister van defensie ontken de met treffend vertoon van verontwaardiging, te hebben gezegd dat Shultz vanwege het debacle in Libanon en omlig gend Midden-Oosten niet lan ger kon worden gehandhaafd. Weinberger en Shultz lagen al met elkaar overhoop omdat Weinberger de Amerikaanse mariniers nooit naar Libanon had willen sturen en vanwege het sterke vermoeden op bui tenlandse zaken dat het Penta gon met geruchten over een lek naar de media, de aankon diging over het terugtrekken van de mariniers kunstmatig had versneld. Hoessein had inmiddels zijn ko ningin Noor (een Amerikaanse en dochter van een voormalig president van de luchtvaart maatschappij PanAmerican, Halabi) naar de VS gestuurd om daar Reagans politiek nog wat verder onder de grond te stampen. Shultz, een oud-ma rinier, besloot Hoessein hard aan te pakken. Joodse lobby Onderminister Lawrence Eagle- burger, een uiterst geslepen houwdegen, ging praten met de belangrijkste joodse lobby, om in ruil voor een afgelasten van de wapenleverantie aan Jordanië, de toezegging te krij gen dat dit American-Israel Public Affairs Committee zijn inspanningen zou staken voor verplaatsing van de Ameri kaanse ambassade in Israël van Tel Aviv naar Jeruzalem. Het Congres, ook niet blind voor het belang van verkiezin gen, dreigt daartoe te beslui ten. Kennelijk was Shultz zo in zijn scenario verstrikt geraakt, dat toen Reagan woensdag zijn be sluit om bij nader inzien geen 'Stingers' te leveren aankon digde, de joodse lobby en dus Jeruzalem dit al lang wisten, maar niet allerlei belangrijke regeringsfunctionarissen on der wie Richard Murphy, die nota bene bij buitenlandse za ken met het Midden-Oostenbe- leid is belast. Het Amerikaanse beleid heeft zich zodoende voortgesleept van de ene mislukking naar de andere en heeft ten slotte een situatie opgeleverd die Reagan en Shultz juist wilden vermij den. Zonder veel bedenken heeft Amerika toen de nood aan de man kwam, voldaan aan de verlangens van de enige na tuurlijke bondgenoot die het in het Midden-Oosten heeft: Is raël. ADVERTENTIE Wéér een stukje dichter bij een prijs in het Grote Wat Waar Lentespel. Knip uit en plak het op uw wedstrijd formulier en wel op de Wal Waar-spaarkaart met hetzelfde weeknummer. Bent u het wedstrijdformulier kwijt? Haal een nieuwe op ons kantoor. EEN ECHT COMPLETE KRANT. OVER WERELD, STAD EN LAN D.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 7