c Steeds Onderzoek naar klachten over optreden van politie 'Problemen sociale dienst vallen wel mee' 'Toekomst van molens ziet er somber uit' 1 I f Sen mei fcelwnb btadkheeld Valpartij van schilder en glazenwasser Rechtswinkel: onvrede groeit Wethouder Schoute: Korenzangdag zoo schoon in Gehoorzaal JAC wil snel duidelijkheid over nieuwe huisvesting Overlast van studenten Zwemcursus voor vrouwen Voorzitter Rijnlandse stichting bij jubileum: VRIJDAG 23 MAART 1984 LEIDEN - Een 28-jarige schilder uit Katwijk en een 18-jarige gla zenwasser uit Rotterdam zijn gis termorgen bij hun werkzaamhe den naar beneden getuimeld. Bij de schilder, die bezig was met het schuren van een aantal raam kozijnen van woningen aan de Zwanenzijde in de Merenwijk, gleed de ladder naar rechts. Hij verloor daardoor zijn evenwicht en kwam zeven meter lager op grindtegels terecht. De man is met een bekkenfractuur overge bracht naar het AZL. De glazenwasser had net de laatste hand gelegd aan de binnenzijde van de ruiten van het belasting kantoor, toen hij met een kloeke sprong via de ladder van de ven sterbank wilde springen. Niet naar buiten, maar naar binnen. Maar ook die sprong (anderhalve meter) was fataal. Met een gebro ken enkel kon ook hij naar het AZL worden vervoerd. Leiden LEIDEN - Het klachtenbureau van de Leidse Rechtswinkel wil gaan onderzoeken hoe de Leidse bevolking denkt over de politie. In de bijna drie jaar dat het bu reau bestaat, heeft het het aantal klachten namelijk zien toene men van 37 tot meer dan hon derd per jaar. Het klachtenbu reau wil uitzoeken of het daarbij zal blijven of dat het nog steeds maar om een topje van de ijsberg gaat. Samen met de weten schapswinkel zal het klachten bureau daarom een enquête gaan houden. "Het is namelijk heel moeilijk een beeld te krijgen van het aantal mensen dat met klachten rond loopt", zeggen Marco Koeken en Luc Verhey van het klachtenbu reau. "En dan hebben we het over klachten tegen vooral de po litie, advocaten of justitiële auto riteiten als de rechtbank. Er zijn altijd mensen die maar van een klacht afzien omdat ze denken dat het niet helpt of omdat ze na delige gevolgen vrezen". Het klachtenbureau is één afdeling van de Leidse Rechtswinkel aan de Ketelboetersteeg 10. Bij de rechtswinkel werken vier men sen in vaste dienst en zestig vrij willigers. Deze laatsten zijn alle maal rechtenstudenten. Zij ge ven juridische adviezen over wo nen, werken en belastingen. Voorwaarde is wel dat de cliënt een inkomen beneden de zieken fondsgrens heeft. Omdat er een paar jaar geleden steeds meer mensen met klach ten over onder meer de politie bij de rechtswinkel aanklopten, werd er een aparte afdeling voor ingericht. "De klachten variëren van gewelddadig optreden door de politie tot een onheuse beje gening als 'Zo wijfie, zag je dat rode licht niet?' Vorig jaar werd het echt onrustbarend. Toen kre gen we vier zware geweldsklach- ten binnen en na de ontruiming van het kraakpand aan de Scheepmakersteeg veertien klachten". Advocaten Ook advocaten geven wel eens aanleiding tot klagen. "Meestal omdat cliënten het niet eens zijn met de rekening van hun advo caat. Maar het gebeurt ook dat cliënten vinden dat ze te weinig aandacht hebben gekregen of dat de advocaat de termijn om in hoger beroep te gaan heeft laten verlopen. Meestal proberen we dan met zo'n advocaat te overleg gen wat de beste oplossing is". Klachten tegen de politie leiden echter vrijwel altijd tot een offi ciële klachtenprocedure. De vrij willigers van het klachtenbureau helpen de klagers bij het indie nen van hun grieven. "Maar daarnaast willen we ook in het al gemeen proberen om de rechts positie van de mensen te verbe teren. Zo vinden we dat de Leid se klachtenprocedure die in ja nuari is ingegaan, niet deugt. De klachten wordt in eerste instan tie door de politie zelf behandeld en dat wekt de schijn van be vooroordeling. Wij zetten ons er voor in dat dit ooit door een onaf hankelijk instituut gebeurt". Het klachtenbureau houdt elke dinsdag- en donderdagavond spreekuur van half zeven tot half negen aan de Ketelboetersteeg 10. Er kunnen ook telefonische afspraken worden gemaakt. LEIDEN De Leidse sociale dienst ondervindt inderdaad problemen bij het overschakelen naar een nieuw sys teem om de uitkeringen te regelen. Maar dat het perso neel daardoor hartklachten en verhoogde bloeddruk zou hebben, is ons totaal onbekend. Het ziektepercentage ligt zelfs on der het landelijk gemiddelde. Al dus wethouder Schoute en direc teur Scheepbouwer van de socia le dienst gisteravond tijdens de commissie maatschappelijke aangelegenheden. Zij reageer den daarmee op publicaties in deze krant van gisteren. i Wethouder Schoute: geen proble- nen om je voor te schamen. (foto Holvast) Daarin uitten personeelsleden van de Leidse sociale dienst hun on vrede met het nieuwe systeem dat zou 'ritselen van de kinder ziekten'. De computer zou aan de ene cliënt een paar dubbeltjes, aan de andere vele duizenden guldens uitkeren. Volgens de personeelsleden zou de werk sfeer verpest zijn en een groot aantal mensen behoorlijk over spannen. Schoute en Scheepbouwer zegden gisteravond toe na te gaan in hoeverre er klachten onder het personeel leven. "Maar ook hier voor hadden wij wel degelijk oor voor de problemen van het per soneel. Wij vinden het ook be paald geen problemen om ons voor te schamen. Bij welke auto matisering gaat er nu niet eens iets mis" Overigens stelde zowel Schoute als Scheepbouwer voorop dat het erg vervelend is dat een aantal cliënten de dupe is geworden van het nieuwe systeem. "Maar het gaat echt maar om enkele tientallen van de duizenden cliënten. Toegegeven, elke fout is er een teveel. Maar we werken met man en macht om deze aan loopproblemen zo snel mogelijk de wereld uit te helpen". LEIDEN - Inde Stadsgehoorzaal werd gisteren de hele dag de Korenzangdag voor ouderen gehouden. Nadat burgemeester Goekoop omstreeks kwart voor tien de dag, georganiseerd door de dienstencentra had geopend, begon het festijn. Bezitters van een kolenkloppersstem zullen verbaasd hebben geluisterd naar de gezangen van de bejaarden. Zo schoon. Of zoals het in de samenzang De Waldhoorn heet: Langs berg en dal klinkt hoorngeschal, met vollen, zuiv'ren toon, met vollen, zui'vren toonen forsch en stout weerklinkt door 't woud die galm zoo schoon, zoo schoon, die galm zoo schoon, zoo schoon. (foto Holvast) LEIDEN - Het Jongeren Advies Centrum (JAC), nu nog geves tigd aan de Caeciliastraat, wil zo snel mogelijk duidelijkheid over zijn herhuisvesting. Het centrum schreef dat in een brief aan de commissie maatschappelijk aan gelegenheden die gisteravond vergaderde. "Officieel weten we nog niet eens dat we uit ons hui dig onderkomen moeten vertrek ken. Ook het officiële aanbod van een ruimte in de Witte Poort- kazerne, ons al maanden geleden in het vooruitzicht gesteld, laat nog steeds op zich wachten". Het JAC moet weg uit de Caecilia straat in verband met de renova tie van de Boerhaavezalen. Op zich vindt het JAC niet zo erg om dit onderkomen te verlaten, want het behoort niet bepaald tot de mooiste panden. Ook het al ternatief van de gemeente, een huisvesting in de Witte Poortka zerne, ziet het JAC echter niet zo zitten. In dit gebouw zou het JAC namelijk de ingang met an dere instellingen moeten delen. Het JAC vindt dat de gemeente on voldoende rekening heeft gehou den met de wensen en klachten van het centrum. "We hopen daarom dat de gemeente op kor te termijn met ons om de tafel wil gaan zitten om een eind aan deze problemen te maken". Wet houder Schoute antwoordde gis teravond dat de JAC-huisvesting eigenlijk bij de commissie finan ciën thuis hoort. Hij zegde toe de brief aan zijn collega Bordewijk door te spelen. LEIDEN - Een aantal studenten van de flat aan het Flanorpad heeft gisternacht omwonenden uit de slaap gehouden. Tegen twaalf uur liep een feestje volle dig uit de hand. De studenten en hun gasten gooiden glazen van het balkon op het fietspad en uri neerden vrijelijk in de natuur. Nadat de politie ze had gesom meerd de troep van het fietspad op te ruimen, bleef het even rus tig. Om een uur moest echter op nieuw worden ingegrepen. De klagende buren stonden de stu denten toen buiten op te wach ten. De politie scheidde de twee partijen en zei de gasten te ver trekken. LEIDEN In het Vijf Meibad be gint morgen een introductiecur sus zwemmen voor vrouwen. Hoewel 'bij het opzetten van de cursus in eerste instantie is ge dacht aan Marokkaanse en Turk se vrouwen, kunnen ook andere vrouwen zich inschrijven. Met uitzondering van 31 maart en 14 april is het bad komende zaterda gen gereserveerd voor dames. 't wv I i Eén van de activiteiten van de stichting uit het verre verleden: verplaatsing van een molen van Haarlem naar Leiden, (archieffoto» LEIDEN - De toekomst van het rijke Nederlandse molenbezit ziet er niet rooskleurig uit. Door het achterblijven of zelfs volledig stagneren van overheidssteun zal het molenbezit niet in stand gehouden kunnen worden, laat staan dat nog aan restauratie ge dacht kan worden. Dat was de sombere visie die voorzitter ing. A. Thomassen van de Rijnlandse Molenstichting gistermiddag naar voren bracht bij een overi gens feestelijk gebeuren: de vie ring van het feit dat 25 jaar gele den, om precies te zijn op 11 maart 1959, in het gebouw van het Hoogheemraadschap Rijn land de Molenstichting in het le ven werd geroepen. In datzelfde gebouw aan de Bree- straat werd nu het zilveren jubi leum gevierd, zij het met dit ver schil dat de stichting niet één, maar inmiddels 33 molens in be heer heeft. Zij is daarmee uitge groeid tot de grootste molen stichting in Nederland. Rijk aan molens, maar arm aan geld, zoals Thomassen het uitdrukte. En hij KOPIËREN op POSTERFORMAAT Ook op gekleurd papier <42 x 59,4 cm) Natuurlijk bij Multicopy! De beste, snelste, voordeligste en meest komplete drukwerkservice in Nederland! 14IIITI Wij kopiëren op de WÊÊÊBÊTWt^Ê MULTI Wl) Kop COPV'i VA^kV'i Nieuwe Rijn 34 VA/fV Leiden WrY 071-146291 kopieermachine! benadrukte dat de Molenstich ting niet zonder donateurs kan bestaan. De meeste molens die de stichting Rijnland beheert zijn bedrijfs klaar. Er wordt ook daadwerke lijk nog gebruik van gemaakt voor de polderbemaling in tijden van uitzonderlijke regenval en bij storingen in de moderne ge malen. De Rijnlandse Molenstichting be treurt het dat er door de rijks dienst voor de monumentenzorg zo op het molenbezit wordt be zuinigd. Zij wijst erop dat mo lens in maalvaardige staat leven de monumenten zijn, die van alle monumenten het goedkoopst in restauratie en onderhoud zijn en die daarbij ook nog energiebe sparend werken. Bovendien, al dus de molenstichting, behoren molens tot de belangrijkste toe ristische attracties van Neder land. Boek Ter gelegenheid van het jubileum heeft de stichting een boek uitge geven met de vanzelfsprekende titel '25 jaar Rijnlandse Molen stichting' Het eerste exemplaar van het boek werd gistermiddag door voorzitter Thomassen over handigd aan dijkgraaf ir. E.H. ba ron Van Tuyll van Serooskerken van het hoogheemraadschap Rijnland. Het boek vormt geen complete geschiedschrijving van de molens in Rijnland of van de stichting, maar het biedt (onder meer) wel een overzicht (be schrijvingen en afbeeldingen) van alle molens die de stichting in bezit heeft en tal van andere lezenswaardige hoofdstukken. Redactie: BartJungmarm Jaap Visser Pianissimo (1) Als we de insiders mogen gelo ven, en dan doen we graag, is Kareltje Boehlee een bijzonder kind. De 23-jarige in de Mors geboren en getogen pianist timmert op dit moment vol overtuiging aan Neerlands jazz-wegen. Alleen, in zijn ei gen stad is het talent Boehlee nog nauwelijks bekend. Volgens zijn 'promotor' Dirk Wan sink van het jazz-café The Duke komt dat "omdat ieder een in Leiden zit te slapen. Zelfs de zogenaamde jazz-lief- hebbers. Bovendien is Karei een veel te bescheiden kerel tje". Boehlee zelf wijdt zijn ge ringe bekendheid hier ter ste de vooral aan het ontbreken van een echt jazzklimaat. "Maar dat zit er aan te komen", voegt hij er onmiddellijk aan toe. "Als ik om me heen kijk dan bemerk ik dat steeds meer jonge muzikanten zich op de jazz storten" En om zijn woorden kracht bij te zetten, wordt het gesprek in Boehlees stamkroeg The Duke onmiddellijk verstoord door een zeer jeugdig jazz-combo dat fanatiek aan het oefenen slaat. "Nog een paar jaar", ver wacht Boehlee, "en dan zou Leiden best eens een jazz-stad van betekenis kunnen zijn". Dat steeds meer jongeren geinte- resseerd raken in de jazz-mu- ziek komt volgens Boehlee omdat er een einde is gekomen aan een periode van heftige uitbarstingen van popmuziek. "De situatie in de wereld van de moderne muziek is een beetje gestabiliseerd. En nu komen steeds meer jongeren er achter dat er ook zoiets als jazz bestaat. Bovendien staan popmuzikanten nu niet meer zo vijandig tegenover de jazz muziek. Je merkt dat de jazz de pop steeds meer beinvloedt. En andersom natuurlijk". Pianissimo (2) Karei Boehlee raakte al op jeug dige leeftijd geinteresseerd in de jazz omdat zijn vader een groot liefhebber van deze mu ziek is. Het werd Kareltje als het ware met de paplepel inge goten. Na het voltooien van zijn Havo-opleiding (Louise de Coligny) werd Boehlee opge slokt door het 'gewone' ar beidsproces. Tokkelen op de piano deed hij voor de lol en niet met de bedoeling om er Karei Boehlee: "Ik vind het voor r verschillende dingen te doen". muzikant een grijpstuiver bij te verdienen. "Dan maar be roeps worden", dacht jazz-fa- naat Boehlee en meldde zich onmiddellijk aan bij het con servatorium in Den Haag. Het toelatingsexamen werd een tweeslachtige aangelegenheid. Boehlee: "Het spelen ging fan tastisch, maar voor theorie had ik geloof ik een drie. Onder het mom van 'die theorie kunnen we op school wel bijspijkeren' ben ik toegelaten". Inmiddels is Karei Boehlee der dejaars en heeft zijn pianospel zo ontwikkeld dat het niet lang meer zal duren of de leerling speelt zijn leermeesters van het klavier. Hoewel hij een broertje dood heeft aan het spelen van klassieke stukken doet Karei Boehlee daar wel zijn voordeel mee. "Want m'n techniek is er echt met spron gen door vooruit gegaan". ooit zijn broodwinning van te maken. Tot de directeur van de zaak, waar hij op dat moment werk te, hem min of meer verbood om er in zijn vrije tijd als jazz- Pianissimo (3) Hoewel het dus goed gaat met de studie hebben zijn docenten en studie-genoten de blonde Lei- denaar al maanden niet meer 'op school' gezien. Eenvoudig omdat Karei het veel te druk heeft. Met zijn eigen trio, waarin hij muzikaal wordt gesteund door de 23-jarige Leidse bassist Frans Bouwmeester en de 20- jarige Tilburgse slagwerker Hans Eijkenaar, heeft Boehlee onlangs een elpee opgenomen die over twee weken in het ra dio-programma 'Sesjun' wordt gepresenteerd. Bij die gelegen heid zal het trio Karei Boehlee een uur lang 'in levende lijve' door de ether zweven. De elpee is opgenomen in de stu dio van Max Bolleman in Mon ster en wordt uitgebracht op het enige Nederlandse jazz-la- bel Timeless. De plaat bevat acht stukken waarvan er één, het titelnummer 'Switch', uit de pen van Boehlee zelf is ge vloeid. Boehlee: "De titel geeft de om schakeling aan waar we naar streven. We hopen door die plaat uit de anonimiteit te ra ken. De elpee wordt in maar liefst veertig landen uitge bracht, waaronder Amerika, Japan en een aantal landen achter het ijzeren gordijn waar jazz zeer populair schijnt te zijn. In eigen land hopen we ook op een 'switch'. In plaats van spelen in The Duke in Lei den, hoe leuk en gezellig dat ook is, naar spelen in het Con gresgebouw in Den Haag". Boehlee wordt wat dit betreft op zijn wenken bediend want voor het aanstaande North Sea Jazz Festival hebben de orga nisatoren hem een prominent podium toegewezen. Daarnaast is Karei Boehlee on langs aangetrokken door de formatie Batida, die Brazi liaanse funk ten gehore brengt. Een hevig swingende groep met onder andere de befaamde percussionist Neppy Noya in de gelederen. Met Batida ve- trekt Boehlee in mei naar Duitsland voor een tournee. Ook staat er een Itailiaanse tournee voor deze zesmens-for matie, vijf muzikanten en een zangeres, op stapel. En of het allemaal nog niet ge noeg is, speelt Boehlee ook in de Leidse jazzrock-groep Fu sion. Een band die volgens hem de popmuziek van de toe komst maakt. Boehlee manifesteert zich der halve op drie fronten. "Geen wonder dus dat ze me op school al een hele tijd niet heb ben gezien. Maar ze doen er ge lukkig niet moeilijk over. Dat is het voordeel datje hebt als je een beetje aardig kan spelen. Maar ik vind het voor mijn mu zikale ontwikkeling ook heel belangrijk om drie verschillen de dingen te doen. Dan staar ik me tenminste niet blind op één muzieksoort. Maar er zal best een moment komen waarop ik een keus moet maken. En dat zal heel moeilijk worden". J.V.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 3