EEN BANK VOOR ALLE MENSEN' endievanustaatinKATWIJK wbaalbeip e moet de branche wel kennen' Gebruik van Tripodia stimuleren Brein juwelenroof voor de rechtbank Rutges behoeden bedrijf voor sluiting Hoofddorp houdt geen rekening met spoorlijn 5°ckeyclub wil snel besluit .ver aanleg nieuw complex Bij Baalbergen aan de Ambachtsweg te Katwijk, no 11,19 en no 21. DRIE meubel zaken op een rij; êên gróte woonwereld, waarin U altijd vindt wat U zoekt. Moderne en klassieke meubelen, gordijnen en tapijt Maar ook leuke JONG WONEN MEUBELEN om direct mee te nemen. Geen parkeerproblemen; wel de bekende Baalbergen-gedachte: „HART VOOR UW HUIS". JDAG 23 MAART 1984 Streek PHEN AAN DEN RIJN - Wanneer een moedermaat- ïhappij besluit een verlies- "jdende dochteronderne ming op de liquidatielijst te Ijkten, moet het wel erg raar gpen om deze daar weer af te rijgen. Zo'n beslissing gordt immers niet één, twee, Jie genomen en pas dan, lanneer er werkelijk weinig Jeer te redden valt. Toen akhoed eenmaal had beslo- In om zich van haar noodlij dende dochter in Alphen, het jansport- en expeditiebe- Tijf Rutges, te ontdoen, leek jr dan ook weinig hoop meer. gp 16 december 1983 kregen 54 werknemers van Rut- iSjes te horen dat hun bedrijf '"Suiting wachtte. Boor kimone van Driel ;e mededeling kwam voor de 'erknemers geheel onver- 'achts. Rutges had eind 1982 al iertig mensen moeten ontslaan dat de transportgroep van 'akhoed, Paktrans bv, al enige en enorme verliezen leed. De [estigingen in Alphen, Amster- lam, Zaanstad, Hillegom, Venlo Rotterdam moesten honderd Irbeidsplaatsen inleveren. Met |eze operatie dachten de bedrij- jen voor verdere pijnlijke maat- fegelen gespaard te blijven. De werden echter alleen Ül^iaar groter, zodat Pakhoed niets jestte dan tot liquidatie van Rut- res over te gaan. EEjggaar het kan raar lopen. Rutges ISjPfiestaat niet meer, Pakhoed is lllll'an haar Alphense dochter af. IglfiiCchter niet op de manier die zij ^Aanvankelijk in het hoofd had, ^^vant drie werknemers van Rut- ABges hebben het bedrijf van Pak- ^^jioed gekocht. Rutex heet de fir- ->^na nu, een transportonderne- t) lning die voortaan op eigen be- N/ven in het bedrijfsleven staat en g0Pj|4verk biedt aan 31 mensen. tsiJÊ ex-Rutgeswerknemers E. van «Bergen, P. van Niekerk en H. Klinkhamer zijn de drie 'redders' ban het bedrijf. Binnen Rutges pet onder de bedrijfsleiding werkend vormen zij nu bij Rutex "™Hde driekoppige directie. ïrugdenkend aan 16 december en De directie van het kersverse bedrijf Rutex, van links naar rechts P. van Niekerk, H. Klinkhamer E. van Bergen. "De lijkenpikkers hebben geen kans gekregen". (foto win Dijkman) de dagen daarna trekt de drie he ren even een waas van vermoeid heid over het gezicht. Het is er volgens Van Bergen bij de on derhandelingen met Pakhoed over de verzelfstandiging van Rutges dan ook' 'stevig' aan toe gegaan. Zoals gezegd is een be sluit tot liquidatie nauwelijks te rug te draaien. Het drietal moest dan ook met wel heel goede ar gumenten (lees: cijfers) komen om Pakhoed ervan te overtuigen dat Rutges, als zelfstandige on derneming, wel degelijk be staansmogelijkheden heeft. Vier dagen en bijna evenzoveel nachten onafgebroken vergade ren waren nodig om met Pak hoed tot een principe-akkoord te komen. Moordend Van Bergen de koppen bij elkaar gestoken om te kijken wat er te redden viel. Een bedrijfskundige en een jurist werden aangetrok ken om het plan de campagne te helpen opzetten dat Pakhoed tot verkoop van Rutges zou moeten bewegen. Snel handelen was ge boden, niet in de laatste plaats om de 'lijkenpikkers', zoals Van Bergen het noemt, voor te zijn. "Een liquidatieplan lekt altijd uit naar de concurrenten, hoe dan ook", zegt de ex-administrateur en kersverse directeur Van Ber gen. "Als je dan niet snel iets doet geef je de concurrentie de kans om naar jouw klanten toe te gaan. Doordat alles vrij snel gere geld was, is dat lijkenpikken nog erg meegevallen". Volgens het drietal is de concur rentie in de transport- en expedi tiebranche 'moordend'. Om die reden zijn de heren dan ook erg terughoudend met het verstrek ken van informatie rond de fi nanciële kant van de verzelfstan diging van het bedrijf. Die heeft enkele miljoenen gevergd, maar hoeveel willen de directieleden niet kwijt. "Het is allemaal goed geregeld", is alles wat Niekerk erover zegt. Rutges is de eerste dochter van Pakhoed die zelfstandig is ge worden. Afkijken bij collega-be drijven is er dan ook niet bij. De heren hebben echter een rotsvast vertrouwen in hun bedrijf. Klinkhamer: "Met z'n drieën hebben we binnen dit bedrijf meer dan vijftig jaar ervaring. We zijn als ketelbinkies begonnen, we kennen het bedrijf, de bran che en de concurrenten van ha ver tot gort. Dat moet ook. En aan die ervaring heeft het bij de leiding van andere Pakhoedon dernemingen nogal eens ontbro ken, vind ik". Het drietal ontkent dat bij het plan tot koop van het bedrijf ook maar enige avonturiersgeest te pas is gekomen. Dallas-achtig ge konkel was er beslist niet bij. "We zaten hier met vijftig men sen", zegt Klinkhamer. "Daar ga je toch geen gok mee wagen, geen paardenrennen mee spe len". Mentaliteit Rutex staat op eigen benen. De rugdekking van moeder Pak hoed is daarmee weggevallen, waardoor de werknemers een an dere mentaliteit moeten gaan krijgen. Van Bergen: "Het perso neel zal meer een teamgeest gaan uitademen, het moet de klanten altijd vriendelijk te woord staan, ga maar door". Terugvallen op en doorverwijzen naar Pakhoed is er immers niet meer bij. Aan de andere kant was de binding met Pakhoed ook wel eens lastig. Niekerk noemt bij voorbeeld de investeringsaanvragen, die via Pakhoed gingen. Dat kostte tijd en geld. Het bedrijf is daar nu vanaf, evenals van 'het hek om het bedrijf zoals Klinkhamer het noemt. Bepaalde activiteiten mocht het bedrijf onder de vleu gels van Pakhoed niet doen. Vandaar dat de drie heren het ac tiviteitenpakket direct na het ak koord hebben uitgebreid. Zo is er nu een groupagedienst naar Italië en Turijn. Plannen hebben de heren nog ge noeg, hoewel zij daar, alweer vanwege de concurrentie, niet over willen uitwijden. De plan nen allemaal direct ten uitvoer brengen willen ze bovendien ook niet. "Nu de strubbelingen ach ter de rug zijn willen we de acti viteiten die we al hadden eerst goed regelen. Wanneer je je in al lerlei nieuwe dingen stort loopje immers de kans dat je de zaken waarvan je zeker weet dat ze goed lopen, verwaarloostaldus Klinkhamer. Zijn de heren trots ze de zaken tot een goed einde hebben ge bracht? Een volmondig, beschei den 'nee' is het antwoord, hoewel Van Niekerk wel trots is op zijn stropdas met daarop in zilver- stiksel 'Rutex' geborduurd. Een veijaardagscadeautje. "Blij zijn we natuurlijk wel, maar trots", aarzelt Klinkhamer. Misschien dat we dat over een maand of ne gen kunnen zijn. Laten we zeg gen dat we in blijde verwachting van gepaste trots zijn" DEN HAAG/NIEUWKOOP - De Nieuwkoopse politie vermoedt met de arrestatie van de 26-jarige A.B.H. H. uit Diemen het brein achter de juwelenroof op een Nieuwkoopse vertegenwoordi ger te hebben opgepakt. Tijdens het verhoor door de politie uit Nieuwkoop bekende de jonge man de diefstal van 600 horloges uit een auto in Nibbixwoud. De ze buit had een waarde van 125.000 gulden. Voor dit vergrijp stond de Diemenaar gisteren te recht voor de Haagse rechter. Tot een uitspraak is het niet geko men. De rechter wilde alle mis daden van de jongeman op een rijtje hebben alvorens tot een uit spraak te komen. De zaak werd aangehouden tot 19 april. Eind vorig jaar, op 12 december, werd een Nieuwkoopse verte genwoordiger in sieraden door drie man overvallen. Het was een gewapende overval. De waarde van de buit schommelt tussen de zes zeven ton. Op 19 december kon reeds de Diemenaar worden aangehouden. Hij wordt ervan verdacht informatie over de Nieuwkoopse vertegenwoordi ger te hebben doorgespeeld naar andere lieden. Bovendien zou hij zelf een plan voor deze overval hebben uitgedacht, maar heeft de overval uiteindelijk toch niet zelf gepleegd. Tijdens het verhoor door de politie kwamen nog enkele strafbare feiten aan het daglicht. Behalve de diefstal van de 600 horloges, heeft hij voor een bedrag van 4400 gulden een verzekerings maatschappij opgelicht. Dit deed hij door een auto-ongeval in sce ne te zetten. De diefstal in Nibbixwoud heeft hij niet alleen gepleegd. In ver band hiermee zijn ook de 34-jari- ge C.T. en H.E. uit Diemen aan gehouden. Deze mannen zijn te vens verdachten in de Nieuw koopse sieradenroof. Het onderzoek van de politie ver loopt moeizaam want erg spraak zaam zijn de verdachten niet. De politie heeft er echter alle ver trouwen in de zaak op 19 april rond te hebben, als in totaal een zevental verdachten, ook in de sfeer van de heling, moeten voor komen. Een deel van de buit is inmiddels achterhaald. Het gaat hierbij om sieraden ter waarde van enkele tienduizenden gul dens. De politie in Nieuwkoop sluit verdere arrestaties niet uit. HAARLEMMERMEER - De Nederlandse Spoorwegen zijn teleurge steld dat het gemeentebestuur van de Haarlemmermeer in de wijk Toolenburg in Hoofddorp geen rekening heeft gehouden met een even tuele spoorlijn Hillegom-Hoofddorp. In januari is een plan met een schets voor deze toekomstige woonwijk verschenen. In die plannen schenken burgemeester en wethouders veel aandacht aan het openbaar vervoer. Geen rekening is gehouden met de eventuele aanleg in de toekomst van een treinverbinding tussen Hoofddorp en Hillegom. Bij de provincie Noord-Holland is in 1982 een discussienota verschenen. In die nota werd het geopperd om een railverbinding aan te leggen van Schiphol en Amsterdam via de Haarlemmermeer naar de bollenstreek. De nota heeft betrekking op de periode na 1995. De wellicht aan te leggen nieuwe lijn, zou volgens de discussienota zuidelijk van Hoofd dorp komen te liggen en de bestaande lijn Leiden-Haarlem moeten verbinden met de Schipholspoorlijn. De NS constateert dat in de schets geen ruimte is gereserveerd voor een spoorlijn naar de bollenstreek. "Een in de toekomst wellicht zeer ge wenste mogelijkheid wordt thans geblokkeerd", aldus de NS in een reactie. PORDWIJK - De Noord- ijkse Hockeyclub (NHC) oopt dat de gemeente og voor juni toestem- 198Hing geeft voor de aanleg 198(an het hockeycomplex in Middengebied-Noord. een brief aan het ge- 'eguJiieentebestuur legt de 198jereniging uit dat zij in 198jjdnood komt en dringt ■jggjaarom aan op meer 198}aast. 198* Noordwijkse college wil wach- 198ïn met een beslissing over de 197janleg van do hockeyvelden tot 198F onderzoek van een werk- 1Qfijoep over bezuinigingen in de port is afgerond. NHC-'voorzit- 198er P.L.A. Verhoeff hoopt echter 1981at de gemeente bereid is al een 1984itspraak te doen voordat de vol ledige procedure voor dat onder- iqfl/oek is afgerond. "De gemeente J^ioeft nog niet eens met geld over 1aö4e brug te komen, als er maar ze- 198terheid is wanneer we naar het 198iieuwe complex kunnen", zegt 198&- e leden van de vereniging wordt il vele jaren door het bestuur dJerteld dat zij zullen verhuizen ®7an het gemeentelijk sportcom- ^#plex aan de Duinwetering. Tel- ,/Aens weer is die verhuizing niet loorgegaan. En als de leden dan jaan rondkijken wat zij voor hun contributie krijgen, merken zij Öat dat maar erg schamel is. Het ««-clubgebouw verkeert bijvoor beeld in een erg gebrekkige toe stand", zegt Verhoeff. paren ij vervolgt met de opmerking dat de druk op het bestuur steeds 'groter wordt om het geld dat de vereniging in de loop der jaren 'heeft gespaard voor de verhui zing te gebruiken om het huidige clubgebouw op te knappen. "En het kan natuurlijk gebeuren dat, als zekerheid over de verhuizing uitblijft, ook het bestuur de moed verliest en het geld ook in derdaad voor de verbouw of nieuwbouw van het clubgebouw aan de Duinwetering wordt ge bruikt", aldus de NHC-voorzit- ter. Hij voegt er aan toe dat op een gegeven moment het niet meer de moeite loont het be staande clubgebouw te blijven oplappen. Verhoeff benadrukt verschillende keren dat de hockeyvereniging met de gemeente op de goede weg is om tot een nieuw hockey complex te komen. Hij wil alleen dat de gemeente iets minder 'zorgvuldig' is en een beslissing neemt voordat de hele bezuini gingsprocedure voor de sport is afgerond. De Noordwijkse Hockeyclub heeft overigens al een flinke duit in het zakje gedaan om de aanleg van het hockeycomplex mogelijk te maken, vindt Verhoeff. Hij legt uit dat NHC heeft meegeholpen de aanlegkosten van het com plex "drastisch" omlaag te schroeven. Aanvankelijk schatte de gemeente dat het hockeycom plex bijna een miljoen gulden zou gaan kosten. Jaarlijks zou het de gemeente, inclusief onder- hpud en dergelijke ruim 325.000 gulden gaan kosten. Hoeveel de aanlegkosten omlaag zijn gebracht en wat er in het plan is geschrapt, wil Verhoeff nog niet zeggen. De hockeyclub is ook bereid een groot deel van de exploitatielas ten van de velden voor haar reke ning te nemen en de bouwkosten van het nieuwe clubhuis bijna volledig uit eigen zak te betalen. Ook wil de hockeyclub een be langrijk hogere huur betalen als zij het complex in gebruik neemt. KATWIJK - Een onafhankelijk bureau gaat binnenkort onderzoeken op welke wijze het Katwijkse zalencom plex Tripodia nieuw leven kan worden ingeblazen. De gemeente Katwijk, die jaarlijks de tekorten aanvult, overweegt daar geld voor uit te trekken. De plaatselijke gemeenteraad moet zich nog akkoord verklaren. De exploitatie van het complex, dat in eerste instantie is opgezet voor het onderbrengen van sociaal-culturele ac tiviteiten binnen de gemeente, kent gemiddeld een te kort van 140.000 gulden per jaar, rente- en afschrijvings kosten meegerekend. Dat is voor burgemeester en wet houders aanleiding geweest geld te reserven voor het be kostigen van een dergelijk onderzoek. De ervaring heeft geleerd dat het uit acht zalen bestaande com plex overdag veelal leeg staat of slechts voor een deel is ver huurd. In de avonduren is Tripo dia daarentegen redelijk tot goed bezet, maar dat maakt het ver lies, zo blijkt uit de woorden van A. IJzerman, voorzitter van het stichtingsbestuur van Tripodia, niet goed. Volgens hem heeft het onlangs wegvallen van 'twee vaste klan ten', de wijkvereniging Hoornes/ Rijnsoever en het kantoor van volksuniversiteit K O, er niet toe bijgedragen dat Tripodia ver der in het moeras is weggezakt. "Daar was rekening mee gehou den", zo zegt hij. Zoals bekend beschikt de wijkvereniging sinds enige tijd over een eigen gebouw en is de administratie van de volksuniversiteit ondergebracht in het Gaspard de Colignyschool, het nieuwe K O gebouw. Sfeer In 1977 werd het 2,1 miljoen gul den kostende gebouw aan het Hoornesplein geopend. Het com plex werd met steun van de over heid neergezet. Het toenmalige ministerie van crm stelde 900.000 gulden beschikbaar en de ge meente legde één miljoen gulden op tafel. Het resterende bedrag werd in de door het stichtingsbe- tuur bij elkaar geschraapt door het afsluiten van een lening. Hoewel het de bedoeling was dat vooral sociaal-culturele vereni gingen gebruik zouden gaan ma ken van Tripodia, is daar door de jaren heen slechts ten dele spra ke van geweest. Veel verenigin gen gaven toch de voorkeur aan eigen 'honk', ook al omdat in het nogal ongezellige Tripodia maar moeilijk een 'eigen sfeer' kon worden geschapen. Maar niet al leen daarom. Het is volgens de gemeentelijke loco-secretaris G. Verheule een algemeen bekend gegeven dat de verenigingen lie ver zelf een bar exploiteren dan alle opbrengsten naar Tripodia zien vloeien. üm het zalencomplex toch aan trekkelijk te houden voor moge lijk nieuwe huurders, is onlangs nog het plan gelanceerd een tweede ingang te maken. Dat heeft enerzijds het voordeel dat Het zalencomplex Tripodia in Katwijk. verschillende groepen elkaar niet langer in de weg hoeven te lopen. Anderzijds wordt bij een beperkte verhuur van het ge bouw dan energie bespaard, om dat in dat geval het complex voor een deel kan worden verwarmd en de brede entree gesloten kan blijven. De kosten van die ver bouwing worden op 50.000 gul den geraamd. Brood 'toegangsnormen' in de loop der tijd al veel soepeler zijn gewor den om meer klanten binnen te halen. Behalve het verenigings leven en toneel-, dans- en mu ziekavonden wordt Tripodia zo nu en dan ook voor de bekende feesten en partijen verhuurd. "Het is zeker niet onze bedoeling de plaatselijke horeca het brood uit de mond te stoten, verklaart IJzerman: "maar wij vangen de mensen op die elders in "Katwijk niet meer terecht kunnen". (foto Dick Hogewonlng) ren worden momenteel door het stichtingsbestuur allerlei initia tieven ontplooid. Zo worden ver enigingen aangeschreven en leeft ook het plan om reisorgani saties in de gelegenheid te stel len met gezelschappen de lunch in Katwijk te gebruiken. Overigens wist IJzerman gisteren nog niets af van het op handen zijnde onderzoek, dat eerder de ze week al zijdelings ter sprake kwam in een gemeentelijke com missievergadering. "Ik kan daar op dus ook nog geen commen taar geven", aldus IJzerman. Voorzitter IJzerman zegt dat de Om Tripodia ook overdag te verhu-

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 23