NSM aan de rand van de afgrond Sparen wordt eenvoudiger! Let binnenkort op de "Nieuwe kijk op Sparen'.' Rabobank S Veel klachten consument blijven onder oppervlakte 'Verolme kreeg NDSM in maag gesplitst' Amsterdam ziet af van verdere steun Braks wil EG-akkoord over landbouw redden 'Niet doorbetalen wapen tegen ambtenarenstaking' EG-richtlijn voor gelijke behandeling in pensioen In ruil voor krediet mammoet-dok DONDERDAG 22 MAART 1984 AMSTERDAM (GPD/ANP) Voor de 400 werknemers van de nieuwbouwwerf NSM in Amsterdam-Noord lijkt het uur der waarheid te zijn aangebroken. Ondanks het positie ve beeld van de ondernemingsraad op liefst dertien 'serieuze' orders voor de werf, is er nu toch uitstel van betaling aangevraagd. Een gesprek van de onderne- mingsraad met de gemeente Am sterdam en de provincie Noord- Holland, maakte duidelijk dat beide niets zagen in verdere fi nanciële steun aan de werf. Twee weken geleden nog vroeg de werf om 24 miljoen gulden garantie voor een lening. Vorige week kwam er een nieuw aanbod met ultimatum, 3 miljoen per jaar, vijfjaar lang. Genoeg, om de aflossing en rente van dat bedrag te kunnen garanderen. Daarbij ging het ook weer om alleen een garantiestelling. Verdeeld over rijk, provincie en gemeente, zou dat op een reservering van 1 mil joen per jaar komen. Vorige week nog boekte de werf een kleine order van vier pon tons, maar de 250.000 gulden die daarmee gemoeid zijn, werden meer gezien als morele steun in de strijd om het voortbestaan. De werf zegt nog een order in petto te hebben waarover morgen be slist gaat worden. Een order die voor bijna de helft van het perso neel een half jaar werk oplevert. Maar de leiding van de werf is nu in handen van twee bewindvoer ders. De helft van het personeel werkt al in werktijdverkorting. Als bewindvoerders zijn aange steld mr C. van Andel, een advo caat en dr J van Saarloos, een be drijfsadviseur. Volgens hoofdadministrateur van NSM R. Bon is er een goede kans dat er morgen de order rond komt van f 8 miljoen voor de maar een paar man. Bon:„Je kunt om die pontonnetjes la chen, maar in een donkere fa briekshal geven een paar waxi nelichtjes heel veel licht". Hij wil niet zeggen wie de buitenlandse opdrachtgever is. De betaling van de salarissen over maart is volgens Bon vrijwel ge waarborgd, dankzij een nogal agressief incassobeleid. Een ge sprek dinsdag tussen NSM, de gemeente Amsterdam en de pro vincie Noord-Holland heeft niets opgeleverd. „De gemeente en de provincie hebben een heel positieve instelling, maar ze heb ben weinig mogelijkheden om ons financieel te steunen", aldus Bon. bouw van een platform, wat voor De Amsterdamse scheepswerf ver- 135 man een half jaar werk bete- keert al geruime tijd in een i kent. Aan de pontons werken BAARLE-NASSAU (ANP) - Mi nister Braks wil de akkoorden die onlangs in Brussel zijn be reikt tussen de ministers van landbouw van de verschillende EG-lidstaten redden. Hij zei dat gistermiddag in Baarle-Nassau na afloop van een werkbezoek aan Brabant. Wanneer die ak koorden als gevolg van het mis lukken van de Europese top eer der deze week niet op korte ter mijn van toepassing worden zal het gemeenschappelijk land bouwbeleid naar de mening van Braks vastlopen. "Ik zal me actief blijven inzetten voor het toepassen van de land bouwakkoorden. Het moment waarop die akkoorden van kracht moeten worden en onder welke voorwaarden is een twee de", aldus de minister. Volgens Braks is het mislukken van de Europese top uitermate teleur- Veertigduizend aan het werk via START GRONINGEN (ANP) - De Gro ninger vestiging van START, het op initiatief van het overheid op gerichte niet-commerciële uit zendbureau, heeft als eerste ves tiging in Nederland de vijfdui zendste uitzendkracht kunnen plaatsen. In heel Nederland heeft start zo'n veertigduizend mensen aan een vaste baan kunnen helpen. Tijdens een persconferentie die werd gegeven wegens het berei ken van deze mijlpaal, zei E. ter Horst, district manager van START in Groningen, dat uit de ze vijfduizendste plaatsing blijkt dat de belangstelling van bedrij ven voor deze vorm van arbeids bemiddeling goed aanslaat. stellend "vooral voor iemand die pas geleden nog zo ver was". Braks zei de verwachting te heb ben gehad dat de financiële pro blemen met Engeland wel opge lost zouden kunnen worden. "De Ierse kwestie hadden wij wel tot een goed einde gebracht", aldus de minister. "Braks heeft aan het begin van de middag met minister-president Lubbers overlegd "om de klok ken gelijk te zetten". Inmiddels zijn er ook contacten geweest, zo zei hij, met landbouwministers van andere lidstaten. Maandag start in Brussel opnieuw overleg van de ministers van landbouw. Aanvankelijk was het de bedoe ling om tijdens dat overleg de ge maakte akkoorden af te ronden. "Nu zullen we moeten proberen de principes van de gemeen schappelijke markt in stand te houden". Braks wilde niet zeg gen met welke collega's hij daar over inmiddels vooroverleg heeft gevoerd. Het Landbouwschap vreest dat door het mislukken van de Euro pese top in Brussel het vorige week door de ministers van land bouw bereikte akkoord nog na deliger zal uitpakken voor de boeren. Het Europese landbouw beleid dreigt door het uitstellen van maatregelen nog duurder te worden en dat zal dan later in het jaar opnieuw leiden tot bezuini gingen op het landbouwbeleid. Een woordvoerder van het schap heeft dit gisteren desgevraagd verklaard na afloop van het we kelijks overleg van het dagelijks bestuur. Het Landbouwschap vindt het een "trieste' zaak dat de Europese staats- en regeringsleiders in Brussel geen overeenstemming hebben künnen bereiken. Het betekent opnieuw onduidelijk heid en onzekerheid voor de boe ren. Al eerder heeft het schap er voor gepleit dat boeren en tuin ders zekerheid zouden krijgen over hun toekomst. ADVERTENTIE geld en goede raad lijke positie. Sinds begin februa ri is er geen werk meer en bij ge brek aan liquide middelen dreig de de betaling van de salarissen over maart in het gedrang te ko men. Om de moeilijke tijd door te komen wil NSM een lening van f 24 miljoen van de banken hebben op onderpand van haar produktiemiddelen, waarvan de dagwaarde volgens NSM 40 mil joen bedraagt. De banken zijn daartoe slechts be reid als de overheid garant wil staan voor die f 24 miljoen. Nu het gesprek met de gemeente Amsterdam en de provincie niets heeft opgeleverd is de hoop bij NSM gevestigd op minister Van Aardenne. Deze heeft volgens een woordvoerder van het minis terie echter enige tijd geleden al aan de leiding van NSM laten weten dat niet op een garantie behoeft te worden gerekend. Niettemin heeft de minister zich bereid verklaard nog eens te pra ten met onder meer de onderne mingsraad. Volgens NSM is het geld nodig voor een tijdelijke overbrugging, omdat er een aan tal serieuze mogelijkheden voor orders „in de pijplijn" zit. DEN HAAG - Ter gelegenheid van de opening van de Westlandse bloemen- en gr oentent entoonstelling "19 Nu", kreeg premier Lubbers gisterochtend een fraai bloemstuk overhandigd door de gastvrouwen van de tentoon stelling Pauline van Geest (r)en Gerda Poot. (Foto anp). DEN HAAG (GPD)- Veel proble men die consumenten ondervin den met gekochte artikelen blij ven „onder de oppervlakte" en worden niet geuit. Daarom ge ven de klachten die bij bedrijven en consumentenorganisaties binnenkomen geen precies beeld van de werkelijkheid. Men klaagt vaak niet als gevolg van allerlei drempels, zoals gebrek aan uitdrukkingsvaardigheid, tijdgebrek, geringe kennis van klachtenmogelijkheden. Dit staat in het rapport "Consu mentenproblemen onder de op pervlakte" van de Stichting We tenschappelijk Onderzoek Kon- sumentenaangelegenheden. Het percentage consumenten dat met een probleem teruggaat naar de winkel of het bedrijf loopt uit een van 20 (bij ondergoed, pan ties, t-shirts e.d.) tot 80 (bij auto- reparaties). Het percentage consumenten dat met problemen naar een „derde" partij gaat (consumentenorgani satie, geschillencommissie, kan tonrechter e.d.) varieert van on geveer 25 bij vakantiereizen en 20 bij autoreparaties tot 10 bii chemische reiniging en minder dan 5 bij kleding en kleurentele visies. De problemen die consumenten het meest noemden in dit onder zoek (1980) waren: te hoge prij zen van artikelen of diensten in vergelijking met prijzen elders (83 procent) en de houding van het bedienend personeel (79 pro cent). Ook vaak werden ge noemd problemen met reclame (70 procent), de gebruiksaanwij zing (65 procent) en de kwaliteit van het produkt (65 procent). Wat de produkten betreft doen veel problemen zich voor met kleding en met autoreparaties. Jongeren (20-35 jaar) blijken meer consumentenproblemen te ondervinden dan ouderen. Jon geren hebben vooral meer moei lijkheden met reclame. Mensen met een lager inkomen ervaren ook meer problemen, vooral met gebruikskosten en kwaliteit van produkten. In een aantal gevallen gaan de moeilijkheden gepaard met aan zienlijke schade voor de consu menten. Volgens eigen opgave heeft 30 procent bij problemen met een autoreparatie en 20 pro cent bij problemen met een kleu rentelevisie een schade van meer dan f 250 ondervonden. Bij auto- reparaties ondervond 10 procent zelfs een schade van meer dan f1000. Wat vakantioereizen be treft noemt 15 procent een scha debedrag van meer dan f 500. SWOKA noemt het opvallend dat de oorzaken van de problemen niet zozeer bij de consument zijn te zoeken („verkeerde" koopge woonten, slecht geïnformeerd zijn e.d.). Veeleer moet worden geconcludeerd dat consumen tenproblemen zijn terug te voe ren op specifieke merken en ty pen van een bepaald produkt en de daarmee samenhangende kwaliteit. Lang niet iedere consument is te vreden over de manier waarop de klacht is behandeld. De mees te ontevredenheid bestaat bij au toreparaties 41 procent). Ook bij chemisch reinigen en vakantie reizen bestaat relatief veel onte vredenheid over de klachtenbe handeling. AMSTERDAM (ANP) - Werkge vers zouden moeten aandringen op stopzetting van de uitbetaling van salarissen aan stakende ambtenaren zodat deze uit de stakingskas betaald moeten wor den. Daarnaast zouden zij scha devergoeding moeten eisen van bijvoorbeeld de betrokken bon den, maar beter nog zouden zij moeten ijveren voor een wettelij ke inperking van het stakings recht voor bepaalde categorieën ambtenaren. Dit zijn de belangrijkste conclusies uit een advies van prof. W.J. Slagter en J.J.M. Brood-Grap- perhaus aan de Nederlandse door de staking bij de PTT. Vol gens de bond heeft het door haar georganiseerde bedrijfsleven door de stakingen een schade van 75 miljoen gulden aan om- zetderving geleden. De omzet- toename van de 31 bij de bond aangesloten bedrijven over 1983 is daardoor volledig teniet ge daan. Postorderbond en het Direct In een toelichting op het advies zei Marketing Instituut Nederland (die onder andere reclame ma ken via de post) naar aanleiding van de novemberstakingen van ambtenaren. De Postorderbond en het DMIN hadden om dit advies gevraagd vanwege de zware verliezen die in deze branche zijn geleden Slagter gisteren in Amsterdam dat als de ambtenaren een be roep moeten doen op de sta kingskas, de kans minder groot wordt dat de staking lang zal du ren. Om dat te kunnen bereiken dient echter eerst het Algemeen Rijks Ambtenaren Reglement (ARAR) aangepast te worden. Op dit moment is het nog niet moge lijk om pseudo-werkwillige amb tenaren (stiptheidsacties) in hun salaris te treffen. De ellende is begonnen nadat in 1980 staken uit het strafrecht werd geschrapt Er is een poging gedaan om een nieuwe wettelij ke regeling in te voeren, maar de ze is weer ingetrokken. Op het ogenblik werkt minister Riet kerk van binnenlandse zaken aan een concept dat er in voor ziet dat bepaalde categorieën ambtenaren niet mogen staken. Het concept is echter zodanig op gesteld dat PTT-ambtenaren die met de postverwerking te maken hebben waarschijnlijk niet onder de wet zullen vallen. Slagter be pleit dan ook een actieve lobby om zowel de wet sluitend te krij gen als om het ARAR aangepast te krijgen. De eis tot schadevergoeding ziet hij meer als een extra pressie middel om de bonden tot voor zichtigheid te manen, waar het gaat om stakingsacties die voor derden, die niets met het conflict te maken hebben, ernstige eco nomische gevolgen kan hebben. A. Weening, secretaris van Postor derbond, toonde zich tevreden met het advies van Slagter. Er wordt bijvoorbeeld overwogen alsnog een schadevergoeding in te dienen. Alleen is het nog niet geheel duidelijk of die bij de bonden of bij de PTT gedepo neerd moet worden. Daarnaast moet nog afgewacht worden wat de rechter beslist in een antal ge vallen waarbij werkgevers (bon den) in hoger beroep zijn gegaan tegen uitspraken in kort geding tfjdens de stakingsen. DEN HAAG (GPD) - Het Europees Parlement bespreekt volgende week een voorstel om een einde te maken aan elke ongelijke be handeling van mannen en vrou wen in de pensioenreglementen en soortgelijke regelingen. Dat verbod op discriminatie in pen sioenen en dergelijke is gevat in een nieuwe richtlijn die 1 januari 1987 in elk EG-land van kracht zou moeten zijn. De verwachting is dat de richtlijn met ruime meerderheid door het Europees Parlement wordt aan vaard waarna nog de Raad van Ministers zal moeten instemmen. Deze richtlijn is inmiddels de zesde die in EG-verband gelijke behandeling van mannen en vrouwen regelt. Op vooral pensioengebied wordt in veel EG-landen op grote schaal onderscheid gemaakt tussen mannen en vrouwen. In Neder land is dat ook zo. Werkenden vrouwen kunnen soms niet toe treden tot bedrijfspensioenfond sen. Soms worden alleen gehuw de vrouwen uitgesloten van zo'n fonds. Mannen zijn vaak ver plicht deel te nemen terwijl vrou wen dat niet zijn of pas op latere leeftijd. Het gevolg is dat vrou wen uiteindelijk lagere pen sioenuitkeringen krijgen. Volgens de commissie van het Eu ropees Parlement die de nieuwe richtlijn heeft opgesteld, zijn de regelingen vaak zo geformuleerd om jonge werkende vrouwen af te schrikken. Volgens de com missie is die discriminatie on juist nu steeds meer vrouwen gaan werken. Pensioenregelingen worden vaak per bedrijf of per groep afgeslo ten. Ook allerlei andere regelin gen die werknemers en werkge vers met elkaar afspreken, vaak als aanvulling op sociale wetge ving, vallen onder de nieuwe EG- richtlijn. De bepalingen zullen, als de richtlijn wordt aanvaard, vanaf 1987 dwingend kunnen worden opgelegd, ook al gaat het om onderlinge afspraken in be drijfsorganisaties. Het Europees Parlement behan delt volgende week in het debat tegelijkertijd een voorstel, opge steld door het Nederlandse par lementslid J. Maij-Weggen (CDA), om ook bestaande onge lijkheid tussen weduwen- en we duwnaarspensioenen af te schaf fen. In alle EG-landen bestaat wel een vorm van weduwenpen- sioen maar in slechts twee EG- landen (Italië en Denemarken) hebben ook weduwnaars datzelf de recht. Nederland heeft in dit verband de meest discrimineren de wetgeving die mannen sterk achterstelt bij de rechten van vrouwen. Mevrouw Maij-Weggen was giste ren in Den Haag om een toelich ting te geven op het voorstel. Volgens haar is het belangrijk dat mannen op dit punt dezelfde rechten krijgen. Vooral voor mannen met jonge kinderen is het belangrijk opdat zij in staat worden gesteld hun eigen kinde ren te verzorgen als hun vrouw wegvalt. De gelijkstelling van weduwnaars zou in Nederland geld kosten, realiseert zij zich. „Je zou finan ciële ruimte daarvoor kunnen scheppen door bijvoorbeeld uit keringen aan weduwen af te bou wen indien die weduwen een ei gen inkomen hebben. Je vraagt je af of het nodig is, zoals het in Nederland gebeurt, om een vrouw met een eigen voldoende inkomen daarbovenop altijd een AWW-pensioen te geven." DEN HAAG (ANP) - Het Rijn- Schelde-concern heeft in 1970/71 bij de onderhandelingen over een overname van de Verolme- bedrijven bewust een te gunstig beeld gegeven van haar financië le positie. Verwachtingen over zware verliezen werden achter gehouden en de resultaten van een aantal bedrijven in de voor gaande jaren waren kunstmatig opgekrikt. Dit bleek gisteren bij de verhoren van de parlementaire enquête commissie in de RSV-zaak. Voormalig president-commissa ris dr. J. de Vries van Rijn-Schel de erkende dat de gepubliceerde resultaten in die jaren een geflat teerd beeld van de realiteit heb ben gegeven, omdat met name te verwachten zware verliezen op onderhanden werk niet in acht werden genomen en de waarde ring van het sterk verouderde machinepark bij een aantal be drijven opgeschroefd werd. Volgens commissielid Th. Joekes (WD) werd op deze wijze 55 mil joen aan verliezen op onderhan den werk niet vermeld. Het ging daarbij met name om de bouw van een aantal containerschepen bij de Rijn-Schelde-werf RDM in Rotterdam. Commissievoorzitter drs. C. van Dijk (CDA) sprak wat de verliezen betreft over tiental len, zelfs honderd miljoen gul den. De gegevens over de slechtere fi nanciële positie van de Rijn- Schelde-bedrijven zijn pas na de fusie met Verolme duidelijk ge worden. Volgens dr. De Vries is de fusie destijds met name onder druk van de regering tot stand geko men. Daarvoor bestonden voor Rijn-Schelde geen rationele ar gumenten, omdat dat bedrijf slechts een beperkt aantal onder delen van het Verolme-concern wilde overnemen en andere de len (met name de NDSM-werf in Amsterdam) niet rendabel acht te. Ir. K. van der Pols, destijds voorzit ter van de raad van bestuur van Rijn-Schelde, zei tegenover de enquêtecommissie dat de rege ring ook gedreigd zou hebben een geldende rentesubsidierege ling in te trekken indien de fusie met Verolme niet zou doorgaan. Bij uitblijven van overheids steun aan Verolme dan wel een fusie dreigde dat bedrijf met vele duizenden werknemers failliet te gaan. Van der Pols zei dat Rijn-Schelde in 1969 geen heil zag in de over name van de Amsterdamse werf NDSM, omdat onvoldoende ver trouwen bestond in de toekomst van de grote scheepsnieuwbouw en de wijze waarop op deze werf grote schepen gebouwd werden. Ook het werken met veel onder aannemers stond Rijn-Schelde niet aan. Volgens Van der Pols werd een fusie-verzoek van NDSM om die redenen afgewe zen. Later kwam de inmiddels door Verolme overgenomen NDSM-werf door de fusie tussen Rijn-Schelde en Verolme niette min in een concern met Rijn- Schelde. Van der Pols was verklaard tegen stander van de fusie. Wegens het «foto ANP) De B lock naderen van de pensioengerech tigde leeftijd heeft hij zijn stem echter niet of nauwelijks verhe ven. Binnen het door fusies tot stand gekomen Rijn-Schelde- concern was Van der Pols (af komstig van de RDM) voorstan der van een niet-geïntegreerd fe deratief verband met grote mate van zelfstandigheid voor de indi viduele bedrijven. Een meer cen tralistische aanpak, zoals later bij RSV ook werd doorgevoerd, kon volgens hem tot niets leiden, om dat de bestuurders bij de onder nemingen zich naar het tweede plan verschoven zouden voelen en daardoor hun slagvaardigheid verliezen. Ex-minister De Block van Econo mische Zaken is pas onlangs tot de slotsom gekomen dat zijn naaste medewerkers eind jaren zestig buiten hem om Cornelis Verolme de Amsterdamse NDSM-werf in de maag hebben gesplitst als voorwaarde voor een kredietgarantie voor zijn mammoetdok in de Botlek. De Block gaf zonder daar doekjes om te winden te kennen dat hij die bekentenis "vervelend" vond. "Ik zie nu in dat Van Al phen de Veer (voormalig direc teur-generaal op economische zaken, red.), dat heeft hij mij zelf gezegd, het zelf heeft geregeld. Ik vind het onaangenaam om dat te zeggen - het was een naaste medewerker", aldus een geëmo tioneerde De Block. De Block vond die koppelverkoop onjuist. "Ik heb dat van te voren gezegd", aldus De Block. "Ik heb gezegd: Dan zit ik aan de centen vast en dat zou ik ontzettend dom van mezelf vinden". Verolme zat immers voor grote uit gaven terwijl het met de NDSM- werf niet voor de wind ging. Het zat er dik in dat Verolme binnen de kortste keren in liquiditeits moeilijkheden zou komen door de dubbele last van de NDSM en het mammoetdok die het Verol- me-concem financieel niet zou kunnen opbrengen. Commissievoorzitter Van Dijk be twijfelde sterk of de directeur- generaal van Alphen de Veer de koppelverkoop - waarbij de overneming van NDSM als voor waarde werd gesteld voor een kredietgarantie voor Verolme zonder medeweten van minister De Block op touw heeft gezet. "De enquêtecommissie heeft een notitie waarin vier mogelijkhe den voor de dokproblemen wor den gegeven. De Block heeft zelf een pijl gezet bij de optie van de koppelverkoop en heeft bij de andere mogelijkheden een afwij zing gekrabbeld", aldus Van Dijk in de pauze tussen de verho- Van Dijk zei verder dat het buiten de minister om zaken regelen niet paste in de werkwijze van het ministerie. Hij verklaarde de uitspraken van De Block uit zijn vergeetachtigheid. "De Block had in die tijd heel veel andere zaken aan zijn hoofd".

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 9