Reagan wijkt voor druk van Congres Britten overwegen harde maatregelen Turkije: regionale verkiezingen van landelijk belang Brand bij Unesco gesticht? Geen raketten voor Jordanië 'Weer oorlog' in Beiroet Aanvaring schip VS- Russische onderzeeër Washington wijst protest Sowjet-Unie van de hand Spanje blijft toch hopen op toetreding EG LEIDSCH/ALPHENS DAGBLAD Na mislukken EG-top DONDERDAG 22 MAART 1984 Buitenland PAGINA 7 WASHINGTON/AMMAN (UPI/Rtr) President Reagan heeft een plan laten vallen voor de levering van luchtdoelraketten aan Jordanië en Saoedi-Arabië. Hij heeft daartoe besloten onder druk van het Congres, zo zei woordvoerder Larry Speakes van het Witte Huis gisteren. Sjiietische soldaten schieten met raketwerpers bij de groene lijn in Bei- r(*et. (foto AP). BEIROET (AFP/Rtr/DPA) - "Dit betekent opnieuw oorlog", zo reageer den moslems zowel als christenen aan beide zijden van de groene lijn door Beiroet gisteren bitter op het feit dat de conferentie in Lausanne geen direct zicht op een oplossing in Libanon bracht. Langs de hele groene lijn van de haven in het noorden tot aan de bergen bij Souk el Gharb werden al weer losse gevechten gevoerd. Enig lichtpunt vormde, dat de 'verenigde christelijke milities' in Oost-- Beiroet zich bereid verklaarden tot "directe onderhandelingen" met de Druzen van de Socialistische Progressieve Partij onder leiding van Wa- lid Joemblatt en met de sji'itische moslems van de Amal—beweging van Nabih Berri. De christelijke milities schenen daarmee in te gaan op een oproep van Joemblatt tot 'een dialoog tussen hem en Berri enerzijds en aan de andere kant de jonge leiders van het andere (christelijke) kamp, vooral van de christelijke milities'. De woordvoerder van de christelijke milities, Naoum Farah, zei op een persconferentie dat zij directe onderhandelingen in Beiroet willen om overeenstemming over de toekomst van Libanon te bereiken alsmede een duurzame formule te vinden voor vrede in heel Libanon. Felle kritiek door koning Hoessein van Jordanië op de Amerikaanse politiek in het Midden-Oosten had zeker niet bijgedragen tot aanvaarding van het plan door het Congres, zo zei Speakes. Dit voorzag in de levering van 1600 Stinger-schoudervuurraketten aan Jordanië en 1200 aan Saoedi- Arabië. Jordanië verklaarde het besluit 'diep te betreuren'. Het schaadt het defensievermogen van het koninkrijk, zo zei een regerings functionaris. Tegen het plan van Reagan was in en buiten het Congres geageerd door voorstanders van Israël en Joodse groepen. Zij voeren ook een campagne voor de verplaat sing van de Amerikaanse ambas sade uit Tel Aviv naar Jeruzalem, dat door Israël tot eeuwige hoofdstad is uitgeroepen. De Amerikaanse regering is tegen WASHINGTON (Reuter) -- Het Amerikaanse vliegdekschip "Kitty Hawk" is gisteren in de Japanse Zee in aanvaring geko men met een Russische-onder- zeëer. Niemand aan boord van de Kitty Hawk heeft verwondingen opge lopen. Ook is het 75.000 ton me tende vliegdekschip niet noe menswaardig beschadigd. De aanvaring gebeurde toen het donker was op de Japanse Zee, waar het Amerikaanse schip sa men met Zuidkoreaanse mari ne-eenheden deelnam aan de oefening "Team Spirit 84". Na het ongeluk kwam de Sowjet—- onderzeëer naar de oppervlakte. Amerikaanse schepen bleven in de buurt om eventueel hulp te kunnen bieden. Een Sowjet-kruiser, de "Petropa- vlovsk", was in de buurt, kenne lijk klaar om hulp te bieden, al dus de Amerikaanse functiona- Naar functionarissen in Washing ton meedeelden, worden Ameri kaanse oorlogsschepen tijdens oefeningen geregeld gescha duwd door Sowjet-onderzeeërs. Daarbij zouden deze vaak tot vlak bij de Amerikaanse vaartui gen komen om de technische bij zonderheden beter te kunnen waarnemen. WASHINGTON (DPA) - De Verenigde Staten hebben gis teren een Russisch protest verworpen waarin zij verant woordelijk waren gesteld voor het dinsdag op een mijn lopen van een Russische tankboot ter hoogte van de Nicaraguaanse kust. Het Russische schip werd be schadigd en vijf opvarenden werden gewond. De Ameri kaanse zaakgelastigde in Moskou was gisteren naar het ministerie van buiten landse zaken ontboden om het protest in ontvangst te nemen. Naar de waarnemende pers chef van het ministerie van buitenlandse zaken in Was hington, Alan Romberg, mee deelde, hebben rebellen die tegen de Sandinistische rege ring in Managua vechten, al meer dan eens laten weten dat in Nicaraguaanse havens mijnen zijn gelegd en is door vorige incidenten gebleken dat in het betrokken gebied gevaar heerst. Dat dat gevaar en die spannin gen er zijn, komt 'in belang rijke mate', aldus Romberg, doordat de Sowjet-Unie het conflict in Midden-Amerika en in het Caribische gebied aanmoedigt. De Sowjet-Unie verkeert daarom nauwelijks in een positie anderen het toenemende geweld in de schoenen te schuiven. De perschef wilde geen ant woord geven op de vraag of de mijnen in Nicaraguaanse havens van Amerikaanse ma kelij zijn. deze verplaatsing, daar deze naar haar oordeel de betrekkingen van de VS met de Arabische we reld zou schaden. Speakes weigerde commentaar op berichten dat er een 'deal' zou zijn voorgesteld aan een belang rijke groep voorstanders van Is raël, maar dat de 'American-Is- raël public affairs committee', die grote invloed heeft in het Congres dit zou hebben gewei gerd. Volgens de berichten zou het voorstel zijn geweest het ra- kettenplan te laten vallen in ruil voor intrekking van het wetsont werp voor de verplaatsing van de ambassade, welke zou neerko men op erkenning van Jeruza lem als hoofdstad van Israël. Slechts acht dagen tevoren nog had president Reagan levering van de wapens aan Jordanië en Saoedi-Arabië belangrijk ge noemd voor de veiligheid van het Midden-oosten en verbete ring van de betrekkingen met ge matigde Arabische landen. Na overleg met leiders van het Con gres besloot de president echter het plan in te trekken, zo ze Speakes. Dit heeft geen gevolgen voor een afzonderlijk regeringsverzoek PARIJS (DPA/UPI/Rtr) - Een misschien opzettelijk gestichte brand heeft gisteravond 3000 vierkante meter kantoor- en ar chiefruimte in de rechtervleugel van het gebouw van de onder wijs-, wetenschaps- en culturele organisatie van de Verenigde Na ties, Unesco, in Parijs vernield. Volgens officiële kringen woedde de brand op zes verdiepingen van het zeven verdiepingen tel lende gebouw. De meer dan 200 brandweerlieden hadden de LONDEN - De Britse regering overweegt harde maatregelen na het mislukken van de EG-top in Brussel, die dinsdag vooral vast liep omdat de Britten het niet met hun EG-partners eens kon den worden over het bedrag dat Engeland zou moeten betalen aan de EG-begroting. In het Lagerhuis zei de Britse pre mier dat het mislukken van de top de houding van de regering ten opzichte van de Gemeen schap veranderd heeft. Ze gaf een duidelijke waarschuwing toen ze zei: „We kunnen nu niet meer doen alsof er niets gebeurd is". Maar mevrouw Thatcher wilde nog niet zeggen of de Britten nu, zo als ze vele malen in bedekte ter men hebben laten doorscheme ren, zullen stoppen met het beta len van hun EG-contributie tot het door hen gewenste bedrag is bereikt. Vandaag vergadert het Britse kabi net over de aard van de maatre gelen die moeten worden geno men als antwoord op het misluk ken van de topconferentie in Brussel. Pas volgende week, zo aan het Congres om toewijzing van 220 miljoen dollar voor het uitrusten van een 8000 man ster ke Jordaanse interventiemacht, die in het gebied van de Perzi sche Golf zou moeten kunnen opereren. Koning Hoessein van Jordanië ver klaarde vorige week in een inter view, dat de VS door hun steun aan Israël niet langer geloofwaar dig zijn als bemiddelaar in het Midden-Oosten. Hij wees onder handelingen met Israël af. Sporen van mosterdgas LAUSANNE (Rtr) - Op twee Iraanse oorlogsgewonden, die in het academisch zieken huis van Lausanne worden behandeld, zijn sporen van mosterdgas aangetroffen. Dit heeft een woordvoerder van het ziekenhuis woensdag be kend gemaakt. Iran heeft Irak ervan beschul digd .strijdgassen te gebrui ken in de slepende Golf-oor- log. brand op de 3000 vierkante me ter werkruimte na anderhalf uur onder de knie. Korte tijd later was er opnieuw brand en nu in de linkervleugel van het gebouw. Persoonlijke ongelukken zijn niet gebeurd. Hoe groot de schade is, was nog niet te schatten. De brandweer deelde mee dat het vuur begon op de eerste verdie ping in het archiefgedeelte. De oorzaak is nog niet vastgesteld. Of belangrijk of vertrouwelijk verwachten welingelichte krin gen in Londen, zal duidelijk wor den of de Britse regering al dan niet daadwerkelijk zal overgaan tot het inhouden van de contri butie. door Henk Dam Hoewel de meeste partijgenoten van mevrouw Thatcher het met haar eens zijn, dat het de schuld van alle andere EG-landen is dat de top van maandag en dinsdag vastliep, zijn veel Tories toch ook bezorgd geraakt over de schade die de premier aan de Britse re putatie binnen Europa heeft be rokkend. Oud-premier Heath heeft gisteren al laten weten, onder geen be ding in te zullen stemmen met het inhouden van contributie, en heeft daaraan toegevoegd abso lute zekerheid te hebben dat veel van zijn Conservatieve partijge noten het met hem daarover eens Een brandweerman blust het vuur in het Unesco-hoofdkwartier. (foto UPI). materiaal verloren is gegaan, zo als de Amerikaanse kritiek op het financiële beleid van de orga nisatie, is niet bekend. De Ver enigde Staten, die 25 procent van de begroting van de Unesco voor hun rekening nemen, hebben ge zegd dat ze eind van het jaar hun lidmaatschap beëindigen omdat de Unesco in het nadeel van het Westen bevooroordeeld is. Groot-Brittannië en West-Duits- land hebben gedreigd het voor beeld te zullen volgen. zijn. Een van die partijgenoten, zo bleek gisteren, is oud-minister van buitenlandse zaken Francis Pym. Labour-leider Neil Kinnock heeft mevrouw Thatcher gisteren ver weten, zich juist niet hard ge noeg te hebben opgesteld. Hij toonde zich voorstander van on middellijke opschorting van de Britse contributies aan de begro ting van de Gemeenschap. „U heeft de Britse belangen onvol doende gewaarborgd", aldus Kinnock tot mevrouw Thatcher in het Lagerhuis. DAGBOEK - Het Openbaar mi nisterie in Hamburg heeft de voormalige verslaggever van het Westduitse weekblad Stern, Gerd Heidemann, en de hande laar Konrad Kujau bij de arron dissementsrechtbank officieel in staat van beschuldiging gesteld wegens fraude. Het onderzoek naar de vervalsing van de dag boeken van Hitier heeft bijna een jaar geduurd. Craxi wappert met zijn portefeuille ROME (DPA) - De Italiaanse rege ring heeft gisteren in het parle ment de vertrouwenskwestie ge steld. Premier Craxi probeert op die manier een eind te maken aan de langdurige debatten in de Senaat over het economisch en financieel beleid. De communistische fractie heeft de beslissing een "daad van ar rogantie" genoemd. Alle PCI-se- natoren verlieten uit protest de vergaderzaal. Al dagen wordt er in de Senaat hef tig gedebatteerd over het rege ringsprogram. De communisten proberen met alle mogelijke middelen te voorkomen dat de voorstellen van Craxi worden aangenomen. Het is daarbij tot handtastelijkheden gekomen. Dinsdag overleed zelfs de com munistische senator Valori aan een hartaanval. De parlementsdebatten worden in Italië omschreven als de belang rijkste van de laatste decennia. De PCI, die ongeveer een derde van de Italiaanse kiezers verte genwoordigt, wil bewijzen dat er zonder haar geen belangrijke po litieke en sociale beslissingen kunnen worden genomen. De socialisten willen hun leidende rol in de regering onderstrepen en tegelijkertijd bewerkstelligen dat zij binnen links de meest in vloedrijke stroming zijn. Die krachtmeting heeft al geleid tot een scheuring van de Italiaanse vakbeweging. MADRID (GPD) - Spanje blijft ho pen volgens het geplande tijd schema op 1 januari 1986 lid van de EG te kunnen worden. On danks het feit dat de topconfe rentie van staatshoofden en rege ringsleiders van de Gemeen schap de interne crisis alleen maar verscherpte en de kwestie van de toetreding van Spapje en Portugal nauwelijks aan bod kwam, toonde de Spaanse rege ring zich redelijk tevreden over het verloop van het topoverleg in Brussel. Premier Felipe Gonzalez stelde dat een oplossing zowel voor de in terne crisis als voor de twee kan didaat-lidstaten dichterbij is ge komen sinds de laatste topconfe rentie in december vorig jaar in Athene. Gisteren presenteerde de Spaanse delegatie in Brussel een uitvoe rig antwoord van 60 bladzijden op het EG-landbouwdocument van februari. Daarin wijst Spanje het twee-fasensysteem voor de integratie van de Spaanse verse groenten en fruit resoluut van de hand. Tegelijk eist Spanje dat de ze produkten al vanaf het mo ment van de toetreding in aan merking komen voor subsidie. De toetreding tot de EG moet in de Spaanse visie bepaald worden door drie principes: een geleide lijke overgang, waarbij de begin selen van evenwichtige integra tie en wederkerigheid in acht ge nomen worden om te voorko men dat de Spaanse markt bruut wordt overvallen door een over vloed aan produkten uit de overi ge EG-landen. Premier Gonzalez wees elke vorm van discrimina tie van Spanje ten opzichte van eerder toegetreden lidstaten met klem van de hand. Zondag gaan de Turken naar de stembus om burgemeesters, gemeente- en provincieraden te kiezen. Maar de krachtme ting heeft tevens grote landelij ke betekenis. Drie van de zes deelnemende partijen immers werden voor de parlements verkiezingen van november jl. nog geweerd door de toen heersende generaalsjunta. En als een of meer van deze partij en zondag opvallend goed boert, komt het representatie ve karakter van het toen geko zen parlement op de tocht te staan. door Frans van Hasselt Die parlementsverkiezingen werden gewonnen door de conservatieve Moederlandpar tij, die 45 procent van de stem men behaalde en daarmee 211 van de 400 zetels. Premier Ozal regeert sindsdien met veel geestdrift en met vooral op economisch gebied een nieu we aanpak. Hij kan stellig op populariteit bogen, al wordt er zowel in de steden als op het platteland rijkelijk geklaagd. Zyn grootste rivaal ter rechter zijde is de partij van het Juiste Pad (PJP), die vorig jaar nog niet mocht meedoen omdat de generaals er, niet ten onrechte, een voortzetting in zagen van de verboden Gerechtigheids- partij onder Demirel, die zelf voor tien jaar uit de politiek was verbannen, iets wat zelfs in de nieuwe grondwet was vastgelegd. Leider van de nieu we partij, die gebruik maakt van het door Demirel sinds 1965 georganiseerde kader, is Yildirim Avci, die zelf nog be trekkelijk onbekend is, maar die bij meetings e.d. ook de ge ziene, grijze oud-minister van buitenlandse zaken Caglayan- gil laat optreden. Aan de linker zijde is er iets der gelijks aan de hand. Toegela ten in november jl. werd de vaag sociaal-democratische Populistische Partij onder de democraat Necdet Calp, die 31 procent van de stemmen in de wacht sleepte en daarmee de voornaamste oppositiepartij werd in het parlement. Maar de 'eigenlijke' sociaal-democrati sche partij, de Sodep onder professor Erdal Inonu, zoon van de legendarische president van de republiek, werd toen geweerd. Zij zal nu hoogst waarschijnlijk de populisten met gemak voorbij streven, en ook de burgemeesterschappen van de grootste steden winnen. Opiniepeilingen - die wellicht iets te veel op de steden geo riënteerd zijn geweest - voor spellen dat de Moederlandpar tij de grootste partij blijft, maar wel zal terugvallen tot iets on der de 40 procent van de stem men. Zij kan vooral profiteren van het feit dat ze nu eenmaal aan de macht is, waarvan zij o.a. op de radio en televisie - die in staatshanden zijn - rijke lijk gebruik heeft gemaakt. Vooral in de dorpen bestaat voorts de neiging Ankara en het daar zittende bewind te vriend te willen houden. Maar ook in de steden zal de rege ring kunnen profiteren van haar reeds opgebouwde machtspositie. De laatste da gen is zij begonnen tienduizen den bewoners van provisori sche huisjes aan de rand van de steden, de zogenaamde ge- cekondu's (letterlijk: in één nacht gebouwd) eigendomspa pieren te geven, hetgeen haar geen windeieren zal leggen. Ozal's rechtse rivaal, de PJP, krijgt van de peiling 11 pro cent, maar zichzelf voorspelt zij een veel groter succes. Zij hoopt vooral op verlies van po pulariteit van de regeringspar tij op het platteland door de la ge garantieprijzen van tabak en de hevige stijging van de prijzen van kunstmest. Voor de Sodep tekent zich een stemmenpercentage van tegen de 30, terwijl de populisten zouden terugvallen tot nauwe lijks 10 procent. Dit zou Ozals machtspositie niet recht streeks bedreigen, maar wel het parlement als instelling be denkelijk ondermijnen: de bui tenparlementaire oppositie zou de parlementaire veruit gaan overvleugelen en dat lijkt een zeer ongezonde toestand. De zittende parlementsleden, die voor vijf jaar zijn gekozen, zullen natuurlijk weinig nei ging hebben zichzelf reeds na enkele maanden alweer naar huis te sturen. Plaatselijke verkiezingen zijn in Turkije altijd levendig, maar deze keer is er extra veel animo vanwege de landelijke beteke nis. Dat de staat van beleg in de meeste en belangrijkste provincies nog voortduurt, was tot nu toe aan de verkie zingsactiviteiten nauwelijks te merken. Opmerkelijk is dat de partij die uit het generaalsregi- me voortkwam en die in no vember nog bijna een kwart van de stemmen kreeg, de Par tij van Nationalistische Demo cratie, nu volgens de peilingen is ineengeschrompeld tot 4 procent. Verwacht wordt dat zij na de komende verkiezin gen wordt ontbonden. ADVERTENTIE Wéér een stukje dichter bij een prijs in het Grote Wat Waar Lentespel. Knip uit en plak het op uw wedstrijd- formulier en wel op de Wat Waar-spaarkaart met hetzelfde weeknummer. Bent u het wedstrijdformulier kwijt? HaaJ een nieuwe op ons kantoor. EEN ECHT COMPLETE KRANT. OVER WERELD, STAD EN LAND.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 7