Steeds 'Hartklachten en hoge bloeddruk Orgaan kindercentra kiest andere structuur Raadsleden zien (nog) weinig in opheffen onderhoudsdienst LWS Banden H Sen me'i Jcclmm btadbkeeld Medewerkers Sociale Dienst: situatie onhoudbaar m Tesselaar blijft bij verhuizing naar CTW Agent op zijn hoofd geslagen Illegale banden Redactie: Bart Jungmann Jaap Visser LeidenJ i^ÖONDERDAG 22 MAART 1984 (vervolg van pagina 1) HH LEIDEN - Op de afdeling Rijksre- vm gelingen, waar 35 medewerkers zitten, zouden de problemen het I i grootst zijn. "Daar lopen er met f hartklachten en hoge bloed- jjjf druk", aldus een medewerkster. Z'M Ze zegt: "Er zijn nu al mensen 1| die hebben aangekondigd mas- m saai de stekkers uit de telefoon te W zullen trekken". m cioor Jf Jaap Visser 'wk Enkele medewerkers van de Socia- le Dienst zijn na enig aandringen m bereid om hun verhaal te doen. "Maar dan wel anoniem, want de sfeer binnen de dienst vinden wij op dit moment al vijandig ge- noeg. En directieleden beweren li wel dat ze van die grote democra- ten zijn, maar die democratie M houdt niet veel meer in dan dat M we tegen de directeur 'Otto' mo ll gen zeggen". m De leiding van de GSD zouden li zich nauwelijks bekommeren m om de noodsituatie. "De direc- tie? Die doet niets. Nu er zulke li problemen zijn, zie je niemand. Ze zullen wel ergens hoog in hun M ivoren torentje zitten". In hun 'ivoren torentjes' op de eer lij ste en tweede verdieping van het fonkelnieuwe Stadskantoor, dat H op 11 april zal worden geopend, reageren Kees van der Moolen en Jan Kleijne, directieleden, nogal verbaasd en geschrokken op de hun voorgelegde uitlatingen van het dienstpersoneel en de uitke ringstrekkers. Van der Moolen: "Wij hebben op dit moment te kampen met de gebruikelijke problemen die ge- paard gaan met de overschake ling van het ene op het andere computersysteem. En omdat we in Leiden te maken hebben met meer dan vijfduizend mensen met een weekuitkering heeft el ke fout natuurlijk flinke gevol gen. Het is niet zo vreemd dat er pakweg vijf procent fout gaat, wanneer je net met een nieuw systeem werkt. Maar als er vijf procent mis gaat dan betekent dat wel dat ruim 250 mensen hun uitkering niet of te laat krijgen. En dat is inderdaad heel verve lend en pijnlijk. Bovendien werken we met weekuitkeringen dus de periode waarin we correc ties moeten aanbrengen, is ver schrikkelijk klein. Maar echt, er wordt op dit moment met man en macht aan gewerkt om de foutjes uit de computer te halen. Gelukkig hebben we met dit nieuwe systeem de mogelijkheid om in de toekomst over te scha kelen naar maanduitkeringen". In 1978 trad de Leidse sociale dienst toe tot de Gemeenschap pelijke Regeling Midden West Nederland. Deze bundeling van sociale diensten besteedde het computerwerk uit aan het Cen trum voor automatisering in Den Haag. In de praktijk kwam dat er op neer dat de gegevens over Leidse uitkeringstrekkers via de telefoon werden doorgeseind naar Den Haag, waar de uitbeta lingen verder werden geregeld. Een behoorlijk omslachtig en ver ouderd systeem waar de meeste bij de Gemeenschappelijke Re geling aangesloten diensten en kelejaren geleden een alternatief voor gingen zoeken. Inmiddels draait Delft met een eigen com puter en Alphen aan den Rijn is hetzelfde van plan. Leiden en en kele omliggende gemeenten heb ben hun toevlucht gezocht in het aan de Langegracht gevestigde Gemeentelijk Rekencentrum Leiden. Daar staat ook de 'moedercompu ter' die de uitkeringsgegevens verwerkt en betalingen regelt. Volgens enkele medewerkers van de dienst is het nieuwe systeem omslachtiger dan het oude: "Vooral ook omdat de 'routing' ingewikkelder is geworden. Voorheen was het zo dat we van een klant een dossier maakten, dat vervolgens naar het zoge naamde beslisbureau ging, de af deling waarop ze bekijken of de zaak juridisch klopt, vervolgens naar de administratie en daarna naar het archief. Nu is die 'rou ting' langer geworden met als ge volg dat we het zich op de dos siers kwijt zijn waardoor er eerst enorm zoekwerk moet worden verricht voor je een bepaald dos sier hebt gevonden. Daar komt dan nog bij dat in het oude sys teem iedereen z'n eigen klanten had. Nu loopt alles door elkaar met als gevolg dat de moeilijke gevallen worden doorgeschoven en nóg langer op hun geld moe ten wachten". Directielid Kleijne onderkent deze problemen. "Maar, op grond van de kritiek van de medewerkers en onze eigen ervaringen hebben we deze werkwijze al voor een belangrijk deel bijgesteld". De anonieme medewerkers zeggen dat zij de problemen al lang van te voren zagen aan komen: "Er was al jaren sprake van dat er een nieuw systeem zou komen. Er zijn allerlei werkgroepjes ge weest die de omschakeling moesten voorbereiden. Maar de frustraties in die werkgroepjes kwamen al gauw bovendrijven omdat bleek dat de directie de opmerkingen van de werkgroep- leden niet eens meenam. Vervol gens werd in november vorig jaar bekend dat we al in januari met een nieuwe systeem zouden gaan werken. Toen hebben wij de directie gewaarschuwd dat de dienst daar nog niet klaar voor was. Hoe kun je nu met een nieuw systeem gaan werken zon der eerst te hebben proefgde- draaid met een schaduwsys- teem? Nu moesten we op 1 ja nuari gaan werken met een sys teem waar de kinderziektes nog niet waren uitgehaald. Nou, dat hebben we dus geweten". Kleijne noemt deze uitlatingen "feitelijk onjuist". Volgens hem is er wel degelijk gedegen in spraak van het personeel ge weest. Kees van der Moolen, die als waar nemend directeur en hoofd van de administratieve afdeling nauw betrokken is bij het auto matiseringsproces, vindt dat dat de omschakeling goed is voorbe reid. "Er is keihard gewerkt aan de voorbereidingen. Dat we niet met een schaduwsysteem heb ben gewerkt, is juist. Maar dit systeem functioneert al sinds 1975 in een gemeente als Vlaar- dingen. Bovendien hebben we een uitgebreide 'acceptatietest' gehouden omdat we moesten overschakelen naar de computer van het rekencentrum. Binnen de dienst hebben we ontzettend veel informatiemateriaal uitge- gegeven, maar kennelijk is al die informatie niet helemaal opge pakt. Er is duidelijk sprake van een flink stuk onwennigheid. Ook bij de cliënten. Daardoor is de wachtkamer inderdaad veel te vol op vrijdagmiddag. Dat kan niet en dat mag niet, maar ik ver wacht dat we de zaak binnen een redelijk korte termijn onder con trole hebben. In elk geval ruim voor de zomer". Het is alleen de vraag of de onte vreden dienstverleners nog zo lang geduld kunnen opbrengen. "We hebben de directie laten we ten dat we vinden dat ons werk vreselijk wordt gefrustreerd om dat we voortdurend bezig zijn met het oprapen van steken die door het nieuwe computersys teem vallen. Pas als we flink op onze strot staan en vreselijk lang ouwehoeren verandert er iets ten goede. Maar het gaat ons alle maal veel te traag, zeker in dit ge val". De Werkgemeenschap Kindercentra Leiden vierde het tienjarig bestaan met een feestelijke middag, (foto Holvast) LEIDEN - De Werkgemeenschap Kindercentra Leiden heeft zich gistermiddag in een nieuwe stijl gepresenteerd. Dat gebeurde tij dens een bijeenkomst in het ge bouw van de Stichting Welzijn aan de Breestraat. De bijeen komst kreeg, mede ter gelegen heid van het tienjarig bestaan van de WKL, een feestelijk tintje. Daartoe was er onder meer een poppentheater voor peuters, een tentoonstelling over de kunst van het moederschap en een workshop poppenmaken. ADVERTENTIE Voordelig en klaar Sjrj'l terwijl u wacht! 3SI Kom langs en vraag de laagste bandenprijs voor üw auto. CTEO VESTIGINGEN 000R O 1 LK HEEL N EDEN LAND BANDENSERVICE Leiden: Zoetenvoudseweg 7 (bij Bouwmarkt Bouwvaria). 071-769302. Alphen a/d Rijn: Prinses Margrietiaan 12 (bij Rijnhaven Oost). 01720-450U. De WKL is een organisatie die streeft naar een betere rechtspo sitie van leidsters in kindercen tra, cursussen en thema-avonden houdt en bijscholing geeft aan leidsters. Tot de taken van de WKL behoren bovendien het be vorderen van een betere subsi dieregeling en het uitbreiden van de hoeveelheid kinderopvang in Leiden. Uiteindelijk doel daarbij is het realiseren van een goede, voldoende en betaalbare kinde ropvang. Vorig jaar ontstond er binnen de WKL een grote ontevredenheid over de structuur. De positie van de WKL werd onduidelijk ge noemd, de scheiding tussen de taken van het bestuur en die van de consulenten van de Stichting Welzijn was vaag, en er was een groot verloop onder de algemene bestuursleden. Er waren twee studiedagen nodig om te komen tot een oplossing. Afgesproken werd de WKL in drie secties te verdelen: een voor de ouders, een voor de leidsters en een voor de besturen van kinder centra. Het bestuur zal worden gevormd door een vertegen woordiger van elke sectie, aange vuld met deskundigen. De taak van de consulenten kinderop vang van de Stichting Welzijn is voortaan het geven van advies en ondersteuning aan de WKL, aan één van de secties of aan een af zonderlijk kindercentrum. Omdat de situatie van de kinderop vang in Leiden nog verre van rooskleurig wordt geacht, ziet de WKL nog vele taken voor zich weggelegd. Zo zal de sectie ou ders zich gaan bezighouden met de grote wachtlijsten van kinder centra, met name voor baby's. Ook het feit dat de buitenschool se opvang nog nauwelijks van de grond is gekomen en er bijna geen opvang is bij vakanties, zal punt van striid worden. De bestuursleden van kindercen tra zullen zich onder meer rich ten op het vrijwilligersbeleid, de financiële moeilijkheden van veel centra en het gebrek aan deskundigheid binnen besturen. De sectie leidsters zal zich ver diepen in de problematiek van het te geringe aantal leidsters per kindercentrum. LEIDEN - Wethouder Tesselaar (PvdA) heeft de raadscommissie voor volkshuisvesting gister avond er niet van kunnen over tuigen dat het onderhoud van de huizen van de Leidse Woning Stichting (LWS) beter af is als het wordt ondergebracht bij de Centrale Technische Werkplaats (CTW), de gezamenlijke onder houdsdienst van een vijftal Leid se woningbouwverenigingen. Het pleidooi van Tesselaar om met het oog op de voorgenomen fusie in de wereld van de Leidse wo ningbouwverenigingen te stre ven naar het samengaan van on derhoudsdiensten en admini stratie vond weinig gehoor. Geen enkele politieke partij stond bij het idee te juichen. De kleine linkse partijen wezen het voor stel resoluut van de hand. Maar ook het LWS-bestuur kon niet tot een eensluidend advies ko men, terwijl de bewonersraad van de LWS zich er fel tegen uit sprak. PSP-raadslid De la Mar toonde aan dat de argumenten voor het plan langzamerhand allemaal ontval len waren. Nadat aanvankelijk in een onderzoek van de organisa tie-deskundige Loose becijferd was dat de CTW het onderhoud een half miljoen gulden goedko per zou kunnen uitvoeren, bleek uit een recent rapport van de ge meentelijke accountantsdienst dat CTW en LWS elkaar finan- -cieel nauwelijks ontlopen. Wel licht, aldus de gemeentelijke ac countants, is de LWS op den duur iets goedkoper. Raadslid De la Mar, die zich terdege in de materie had verdiept en daar voor door wethouder Tesselaar (zeer tegen zijn gewoonte in) ge complimenteerd werd, hield de commissie voor dat de accoun tants nog niet eens met alles re kening hadden gehouden. De la Mar becijferde dat de CTW jaar lijks zelfs tonnen duurder is. Maar ook de andere argumenten waren volgens De la Mar niet (meer) aanwezig. De fusie in de woningbouwwereld zal volgens hem hooguit bestaan uit samen voeging van de LWS met één of twee woningbouwverenigingen. Maar het belangrijkste bezwaar tegen de CTW was volgens de PSP-er gelegen in de kwaliteit van het onderhoud. Hij oordeel de dat de CTW veelal traag rea geert en voor klachten van bewo ners slecht bereikbaar is. Boven dien zou het onderhoud vaak slecht uitgevoerd worden. Het is volgens De la Mar niet voor niets, dat woningbouwvereniging Ons Belang juist uit de CTW wil tre den. De overige commissieleden toon den zich eveneens terughou dend. PvdA-raadslid Eikerbout zei dat de tijd dat 'groot' ook au tomatisch 'goed' betekent voor bij is. Kleine organisaties zijn vaak buigzamer en meer gericht op service aan de klant, aldus Ei kerbout. Hij wilde nog geen defi nitief oordeel vellen, omdat hij nog onvoldoende gestudeerd had op het vele (cijfer)materiaal en andere rapporten. Geelkerken (CDA) en Langerak (WD) sloten zich daarbij aan, maar het libera le raadslid voegde er een wijze raad aan toe: "Denk er nog maar eens goed over na". 'Ome' Joop Vervoorn, vice-voorzit- Brugwachten Koningin Beatrix kan op 23 mei met een gerust hart naar Lei den komen om het Witte Sin gel Doelencomplex officieel te openen. De Reuvensbrug is af. Op dit moment legt de schilder de laatste kwast aan het brug getje dat volgens ons het duur ste van Leiden is geworden. Immers, er wordt al jaren ge knutseld aan de brug over de Witte Singel, die het klassieke deel van de universiteits- nieuwbouw verbindt met het futuristische deel. Dagelijks zien we een ploegje bouwlie den een of ander karweitje op knappen op de witte boog over de Witte Singel. En wij maar wachten voor de brug. Nu is het algemeen bekend dat er bij het uit en in de grond stampen van het kapitale WSD-complex niet bepaald op een tonnetje meer of minder wordt gekeken, maar deze brug moet toch onderhand on betaalbaar zijn geworden. Maar nee hoor. Bouwdeskundige Souls van het WSD-projectbu- reau onthult in 'Cluster 1 zuid' dat de Reuvensbrug alles bij elkaar maar een ton of vijf heeft gekost. En dat is niet eens zo gek veel voor een brug die z'n bestaansrecht al na drukkelijk heeft bewezen. Souls legt ons uit dat in septem ber '78 is begonnen met de ruwbouw van de brug waarna de betonnen bolster met een gevlochten ijzeren pit jaren lang dienst heeft gedaan als bouwbrug. "En er werd heel intensief gebruik van gemaakt, want vaak was het de enige toegangsweg tot het bouwter rein. Eind vorig jaar is begon nen met de afbouw en die is nu zo goed als afgerond. Precies volgens de planning". En als dank voor de bewezen diensten mag de Reuvensbrug op 23 mei de voormalige stu dente Beatrix van Oranje Na ssau over de Witte Singel dra gen. En daar zal het sympathie ke bruggetje onderhand wel stevig genoeg voor zijn. J.V. LEIDEN - Een Leidse politie agent liep gisterochend even voor twaalf uur een hoofdwond op bij de arrestatie van een 32- jarige Leidenaar. Deze, woon- wachtig aan de Hoge Morsweg, moest worden gearresteerd om dat hij een boete van 950 gulden - in verband met reizen zonder geldige plaatsbewijzen - niet had betaald. Hij was echter niet van plan om de politie binnen te la ten en bedreigde de agenten met flessen. Eén van de agenten liep tijdens de schermutseling een hoofdwond op. De man werd meegenomen naar het bureau. schouwen. Opmerkelijk is wel, aldus de twee Oosterbanen, dat de groep elk contact met radio of tv weigerde en toch met de laatste single twintig weken in de Poolse top 20 bi vakkeerde. Qua instrumentarium belooft het volgende week in het LVC een ouderwetse avond te worden. Marek Jackowski en Ryszard Olesinski spelen gitaar, Body Kowalewski bedient de bas en Pawel Markowski zit achter het drumstel. Daar komt dus geen synthesizer aan te pas. Het Dordrechtse duo Oosterbaan zit al twaalf jaar in de Neder lands-Poolse popuitwisseling en heeft ook al wat terug ge daan: groepen als Pussycat en George Baker Selection heb ben die arme Polen al lastig ge vallen. Maanam dulden, is dus los van de kwaliteit wel het minste wat we kunnen doen. Poolse lente (2) En anders kunnen we tijdens de inkopen voor komend week einde een extra pakje braadvet voor de Polen inslaan. Het braadvet kan dan direct wor den ingeleverd bij het Leidse comité dat het Poolse volk met daden bijstaat en zich daartoe zaterdag achter een markt- kraampje opstelt. Ondersteund door de scouting groepen Jozef en Fransiscus zal ter hoogte van een aantal koopjescentra het winkelende volk worden gevraagd bij het vullen van de winkelkarretjes rekening te houden met de si tuatie achter het gordijn. Bak- en braadvet, rijst, boter en suiker zijn er schaars en het Polen-comité wil dus dat u dat koopt en vervolgens weer af staat. In plaats van een borrel nootje of zo, dat is voor één weekend toch niet te veel ge vraagd? "Een dergelijke actie is al in de regio gevoerd en met veel suc ces", weet Marie-Anne Koning van het comité. Vier april ver trekt er dan weer een transport naar Polen met zoveel moge lijk van genoemde artikelen aan boord. Wie de marktkraampjes wil ont lopen, moet zijn inkopen zater dag niét doen bij: Digros (Lan gegracht), Kopermolen, Harte- brugkerk, Diamantplein, Vyf Meilaan en Wagnerplein. Maar erg aardig zou dat niet zijn. Na mens de Polen alvast: Bardzo dzi^kuje. B.J. Poolse lente (1) Onder het kopje 'Poolse herfst' stond het Steeds-vizier vorig jaar november op Lombard. Een popgroep uit Polen in het Leids Vrijetijdscentrum. "Bij na net zo onwezenlijk als een olifant in de kinderboerderij van de Merenwijk", was het begeleidende commentaar. We weten niet hoe de plannen van de kinderboerderij er precies uit zien, maar in elk geval is za terdag het LVC opnieuw soli dair met het Poolse popvolk. Maanam is dit keer de naam van de optredende groep. De su perlatieven zijn er bij deze for matie nauwelijks minder om. Werd Lombard al één van de allerpopulairste bands ge noemd, Maanam heet de meest geüefde new wavegroep van Polen te zijn. Sinds 1981 geldt het vijftal in Poolse polls de 'meest veelbelovende groep'. Zangeres Kora is de grote blik- vangster van Maanam. "Een fascinerende ster en een aan trekkelijk woordvoerster", al dus Yes en Frans Oosterbaan die de groep naar Nederland halen. In de officiële Poolse pers wordt Maanam een groot schandaal genoemd, maar dat moetje uit die hoek misschien wel als een compliment be- Veel belangstelling gisteravond in het Guden Vlies voor de vergadering van de commissie volkshuisvesting. (foto Holvast) ter van de LWS-bewonersraad betoogde dat er een klachtenla wine over het onderhoud door de CTW is. Ergerlijk is, aldus Ver voorn, dat de mensen met klach ten niet serieus worden geno men. De bewonersraad van de LWS had onder de 1200 bewo ners van LWS-woningen, die bij wijze van proef (gedeeltelijk) door de CTW worden onderhou den, een enquête gehouden. Hieruit bleek dat 436 bewoners klachten hadden over het onder houd door de CTW. Een enquête resultaat dat door CTW-directeur Van Steijn overigens sterk gekri tiseerd is. Wethouder Tesselaar zegde toe, de kwestie nog eens intern te zullen bespreken en de berekeningen van De la Mar te laten nareke nen. Hij was het wel met De la Mar eens, dat er snel een beslis sing moet vallen, zodat bewoners en LWS-personeel duidelijkheid krijgen. PURMEREND/LEIDEN - Twee Leidcnaars hebben tevergeefs geprobeerd illegale videobanden te slijten aan een videotheek in het Noordhollandse Purmerend. De twee mannen (34 en 36 jaar) zijn door de politie aangehou den, vijftige illegale banden wer den in beslag genomen. In de au to van het tweetal werden tevens briljanten aangetroffen met een waarde van vijftienduizend gul den. De politie heeft ze voor on derzoek meegenomen naar het bureau. De laatste hand wordt gelegd aan de Reuvensbrug. Na zes jaar knutselen moet hetsjieke bruggetje stevig genoeg zijn om de last van koningin Beatrix en haar gevolg te dragen. (foto Holvast)

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 3