Slingerland wethouder 'Grote behoefte aan kinderdagverblijf Vreeken boos op Heidemi -c Oud Poelgeest week) in teken van vrede Ondanks plotse tegenkandidaat van Warmondse WD mm leidi K m m Vooral onder buitenlandse vrouwen, zo wijst Leiderdorps onderzoek uit Leiderdorpse emancipatie nota verwacht Stad en rand DONDERDAG 22 MAART 1%j0ND gelir 'Wlr zitte die I saai zulle WARMOND - "Ik vind het best fijn om aan de andere kant van de tafel te gaan zitten. Maar het is natuurlijk niet meer dan een praktische in vulling van een tijdelijke pro bleem, waaraan we niet meer gewicht moeten toekennen dan het heeft". Met die woorden accepteerde gis teravond fractievoorzitter Slin gerland van Progressief War mond zijn benoeming tot tijde lijk wethouder. Een benoeming die slechts door CDA en PW werd gesteund: de WD en raadslid Vreeken gaven de voor keur aan de door de liberalen als tegenkandidaat gestelde De Vos. De benoeming van een tijdelijk wethouder dient om het college van burgemeester en wethou ders op sterkte te houden, nu burgemeester Hendrikx-Vlaar al geruime tijd ziek is en het er naar uitziet dat ze nog wel enige tijd weg zal blijven. Over de invul ling van haar plaats was politiek Warmond het echter niet eens, zo bleek al vorige week. Hoewel de naam van Slingerland al nadruk kelijk was genoemd, liet WD- fractievoorzitter Saris toen we ten de voorkeur te geven aan een christen-democraat. Ondanks druk uit de achterban om deze 'op een presenteerblaadje aangeboden' wethouderszetel te accepteren, liet CD A-fractievoor zitter Bonnet gisteren weten toch de voorkeur aan Slinger land te geven. Door het uittreden van Vreeken uit de CD A-fractie bestaat deze nog maar uit twee raadsleden en een wethouder. Zou er nog een raadslid wethou der worden, dan blijft er maar één raadslid over. "En dat zou een onverantwoord grote psychi sche en fysieke druk op dat ene raadslid leggen", aldus Bonnet, "waardoor het maken van fouten vrijwel onvermijdelijk wordt". sans, cue kandidaat te steunen nu 'een op welling' noemde, kwam daarop met een kandidaat uit WD-gele- deren: het raadslid De Vos. Dat de liberalen een paar maanden geleden tegen de begroting stem den omdat daarin te weinig wordt bezuinigd, was volgens haar geen beletsel om nu in het college plaats te nemen: "Die be groting is vastgesteld en een wet houder heeft beslist". En, merkte ze net als Vreeken op, CDA, WD en PW hebben elk onge veer eenderde van de stemmen gehaald bij de raadsverkiezin gen, dus lag de benoeming van een liberale wethouder wel voor de hand. Duidelijk Zowel Van Kuijen (PW) als Bonnet vonden echter van niet. Van Kuijen: "Het zou niet van grote politieke duidelijkheid getuigen als er nu plotseling een WD/ CDA/PW-college zou komqn". Maar Van Kuijen zal, zo beloofde hij de liberalen, 'de ontwikkelin gen in de WD met grote belang stelling volgen' om te zien of er in de toekomst wellicht (meer) mogelijkheden voor samenwer king zijn. Nu is het daarvoor nog wat te vroeg, aldus de progres sief. Het waren uiteindelijk alleen CDA en WD die de kandidatuur van Slingerland steunden. Wel maak te Bonnet daarbij de aanteke ning dat de benoeming voorlopig voor een halfjaar geldt. Is er dan in de gezondheidstoestand van de burgemeester nog geen verbe tering gekomen, dan wil hij naar de Commissaris der Koningin stappen voor een meer perma nente oplossing van de lege bur gemeesterszetel. Nieuwbakken wethouder Slingerland wordt gefeliciteerd door zijn tegenstander, WD-er De Vos. Fractieleider Saris (VVD): "Wij kunnen best een wethouder leveren, ook al hebben we tegen de begroting gestemd". (Foto Holvast). gen De le zich LEIDERDORP - Onder buiten landse vrouwen in Leiderdorp is grote behoefte aan een kinder dagverblijf. Die conclusie trek ken Jane Oeskin en Nellie Rek- velt uit een onderzoek dat ze hebben gehouden onder twaalf buitenlandse gezinnen in deze gemeente. Het onderzoek is een aanvulling op een notitie van de belangengroep Kinderdagver blijf Leiderdorp, die zich al ge ruime tijd inzet voor de realise ring van een dergelijke voorzie ning in de gemeente. Een kinderdagverblijf (kdv) onder scheidt zich van de veel beken dere peuterspeelzaal doordat er niet alleen met het kind, maar ook met de ouders rekening wordt gehouden, aldus de belan gengroep. Dat komt tot uiting in de veel ruimere openingstijden en het feit dat kinderen vanaf zes jaar er terecht kunnen. Dat eer ste betekent dat er behalve speel- gelegenheid, ook slaap-, eet- en wasgelegenheid moet zijn. Dat een kdv meer oudergericht is be tekent nadrukkelijk niet dat het kind op de tweede plaats komt, aldus de belangengroep. kend. Willen ook kansarme g( r| Vj zinnen - met in het algemeen ee: A laag gezinsinkomen - gebrui kunnen maken van een kindei dagverblijf, dan moet er dus gt meenschapsgeld in worden ge B-d stopt, concluderen ze in hun no I titie. JL In hun notitie wijzen Margreet Jonker, Dorien Tollens, Janny Ravensbergen, Annemarie Wirtz en Els van de Zande erop, dat de huidige functie van de vrouw in het gezin er pas sinds enkele de cennia is. Daarvoor moest de vrouw gewoon meewerken om de kost te verdienen en in ons omringende landen is de kombi- natie van huishoudelijk werk met een betaalde baan buitens huis volkomen normaal is. Ne derland neemt wat dat betreft een uitzonderingspositie in, zeg gen de Leiderdorpse vrouwen. Op grond van een aantal (weten schappelijke) publikaties komen ze tot de conlusie dat de emotio- nelw ontwikkeling van het kind niet geremd wordt i niet constant door de moeder wordt omringd. Een kinderdag verblijf kan juist een goede aan vulling zijn, omdat het kind daar veel in contact komt met andere kinderen. Behoefte Volgens een onderzoek van Jane Oeskin en Nellie Rekvelt onder twaalf Turkse gzinnen, is vooral bij buitenlandse gezinnen veel behoefte aan een kinderdagver blijf. Deze onderscheiden zich van een doorsnee Nederlands ge zin door een hoger kindertal (ge middeld 2,4), een aanzienlijk la ger gezinsinkomen (de man doet vaak ongeschoold en dus laagbe taald werk) en financiële ver plichtingen tegenover hun fami lie in het moederland. Daardoor is bij deze gezinnen vaak de fi nanciële noodzaak aanwezig dat de vrouw ook werkt, aldus de on derzoeksters. De bestaande kinderopvangcentra bieden daarvoor echter geen ge legenheid, omdat de openingsu ren niet parallel lopen aan de werktijden van de ouders, de ou derbijdrage veelal te hoog is er geen personeel genoeg is om de barrière van cultuur- en taalver schillen te overwinnen. "Goed georganiseerde kindercentra kunnen daarentegen een rol ver vullen bij de integratie van zowel de kinderen als de ouders in onze samenleving", aldus Oeskin en Rekvelt. Uit de onderzoeksresultaten komt een grote behoefte aan een kdv naar voeren: alle twaalf onder vraagde vrouwen noemen het 'belangrijk' dat er een kdv in Lei derdorp komt, en negen van hen zeggen er zeker gebruik te ma ken van een kdv wanneer dit be taalbaar en goed bereikbaar is. Eén zou dat misschien doen, twee zeker niet. Wel hebben ze er allemaal hun twijfels over of hun kinderen wel voldoende aan dacht krijgen in een kdv. Goed personeel dat nauwe banden on derhoudt met het gezin is derhal ve noodzakelijk, concluderen de onderzoeksters. Uit het onder zoek komt ook naar voren dat acht vrouwen die nu full-time be zig zijn in het huishouden, een baan zouden gaan zoeken. Kosten De eigen bijdrag aan een kdv is een belangrijke factor. Dat blijkt niet alleen uit het onderzoek, ook in de notitie van de belangengroep wordt de eigen bijdrage 'de grootste drempel' genoemd. De ouders betalen een bijdrage die gekoppeld is aan het inkomen. Voor een kostendekkende ex ploitatie moeten de deelnemen de ouderparen samen gemiddeld een inkomen van 3300 3400 gul den netto per maand verdienen, hebben de Leiderdorpsen bere De opvatting dat de ouders hek maal moeten opdraaien voor d kosten van een kdv, wijzen d vrouwen ook af op andere gror den. Immers, zeggen ze, dubbel inkomens worden al extra belas zodat tweeverdieners dus al 'eei extra bijdrage leveren aan de in standhouding van de collectievi voorzieningen'. Daarnaast draag een kdv bij aan 'een verbredin, van het opvoedingsmilieu en du aan een positieve emotionele, so ciale en kennisontwikkeling vai het kind' en dat mag de gemeen schap ook best wat waard zijr. Bovendien kunnen vrouwen di nu noodgedwongen thuis blijvei bij realisering van een kindei dagverblijf hun kennis en erva ring 'in dienst stellen van de ge meenschap', aldus de belangen groep. LEIDERDORP Leiderdorp krijgt een emancipatie-nota. De ze zal nog wel even op zich laten wachten, maar de werkgroep emancipatie, speciaal v.oor dit doel samengesteld uit enkele le den van de raadscommissie wel zijn, heeft in een eerste verslag aangegeven langs welke weg zij mogelijkheden ziet om tot een dergelijke nota te komen. De voorkeur van de werkgroep gaat uit naar het instellen van een werkgroep met inbreng van uit alle beleidsterreinen. Deze groep zal alle facetten van het be leid gaan doorlichten, om daarna te komen tot maatregelen die ge lijke kansen, plichten en rechten voor vrouwen en mannen be werkstelligen. Op korte termijn is dit echter nog niet haalbaar wegens gebrek aan financiële middelen en omdat nog onvoldoende gerekend kan worden op de ambtelijke steun die de te vormen groep nodig zal hebben bij het maken van de no ta. Momenteel vormt emancipatie een onderdeel van welzijnszaken. De werkgroep vraagt zich af of het niet beter is emancipatie te zien als apart beleidsterrein en als zo danig onder te brengen bij een van de wethouders. Voorlopig zal de werkgroep haar onderzoek beperken tot de wel zijnssector, waarbij zij wil ko men tot een specifiek beleid dat gericht is op het inhalen van ach terstanden. Er wordt een bijeen komst voorbereid waarop alle Leiderdorpse vrouwen-organisa ties worden uitgenodigd. Naast degene die bij de gemeente be kend zijn vanwege hun aanvra gen voor emancipatie-subsidie wordt ook gedacht aan de vrou wenorganisaties van de politieke partijen en de kerken, de huis vrouwenverenigingen, en derge lijke. De werkgroep wil van de vrouwen horen waar knelpunten liggen en waar behoefte aan is. Er zal een vragenlijst worden opgesteld waarvoor gebruik gemaakt zal worden van bestaande emanci patienota's uit andere gemeen ten. Ook zal de vrouwen ge vraagd worden om suggesties te doen voor het inlopen van de achterstanden en of er behoefte platform in Leiderdorp. ZOETERWOUDE - Geboren: Weijers. Markus Hubertus, Rotteveel, Niels Adrianus Corstianus. ZOETERWOUDE - Gehuwd: Schreu- der, Robert Brian met Molenaar, Jo hanna Hermina Judith, Turk, Mari- nus Anthonius Maria met Bos, Chris tina Maria, Van der Linden, Jacobus Otto Hendrikus Nico met Van der Voort, Johanna Elisabeth Antonia. ZOETERWOUDE - Overleden. Delfos. Karei (1912), Slingerland, Franciscus (1922), Van de Wiel, Gysbertus (1920). 'Lakse realisering beheersgebouw op Koudenhoom' WARMOND - Het Warmondse raadslid Vreeken (eigen fractie) is boos op de Heidemij. 'Verwer pelijk', zo noemt Vreeken het feit dat deze maatschappij drie maanden na de aanbesteding de voorbereidingen voor de bouw van een"beheersgebouw op het 'recreatie-eiland' Koudenhoom nog niet af heeft. Via schriftelijke vragen aan burgemeester en wet houders wil Vreeken meer dui delijkheid hebben over het waar om van deze vertraging. Het raadslid wijst erop dat tussen de inschrijving voor deze bouw en de aanbesteding slechts twee weken zaten. Volgens Vreeken een 'uiterst krappe tijd', die nog al schril afsteekt bij de traagheid van de Heidemij. Hij noemt het 'niet gebruikelijk, zelfs verwer pelijk' dat de Heidemij, die de bouw moet voorbereiden, op de ZOETERWOUDE - Enige honder den prominenten uit de wereld van de media, het amusement en het regionaal bestuur waren gis teren naar de Heineken brouwe rij in Zoeterwoude getogen om getuige te zijn van de rijk met bier besprenkelde doop van het boek 'Bier'. Het door Otto Holz- haus en Leo van Noppen verzorg de werk, 173 pagina's dik, gaat onder meer in op de ontstaansge schiedenis van het gerstenat en de vele, vele wetenswaardighe den over en misverstanden rond het brouwsel. Het werk wordt in ruim honderd duizend exemplaren gedrukt en is naast dat het wordt verspreid onder de vele duizenden mede werkers en oud medewerkers van de verschillende brouwerijen van de Noordwijkse biermagnaat, vanaf vandaag ook gewoon in de boekhandel te koop. De doopplechtigheid van het bier- boek ging gepaard met een show van televisiester Jan Lenferink, die voor de eerste maal buiten de studio een RUR weggaf. Zijn gas ten waren voor de gelegenheid IJf Blokker, die als thuisbrouwer ook een bijdrage aan het boek heeft geleverd, een Muidense kasteleinse, haar café heeft de langste openingstijden in Neder- DONDERDAG Caeciliastraat 18, s Gezondheidswinkel - Topaaslaan 19, spreekuur 20-21 uur. Rijksmuseum voor Volkenkunde - Ja panse theeceremonie, 20 uur. Kapelzaal K&O - lezing over 'Het Jood se geloof, 20.15 uur. Lak-Theater - Dogtroep speelt 'Zichtba re werken en gemaskerde rozen', 20.30 uur. Filmhuis LVC - Breestraat 66. film 'Sin- ging in the rain' van Gene Kelly, 20 en 'La Femme Enfant' van Raphaele Bil- letdou, 20 en 22.15 uur. Antonius Clubhuis - Lange Mare, thema 'Kinderen het huis en nu ik', inleider: Neeltje Ouwens, 20 uur. Haanstra Kweekschool Vliet 8, voor lichtingsdag 'De Leidse Pabo', 19.30- 21.30 uur. Hogewoerd 108 - gespreksavond over de vraag hoe de breuk tussen religie en wetenschap te herstellen is, 20.15 uur. Rijnstraat 8 - PSP organiseert openbare avond over het verloop van de oorlog in Afghanistan, 20 uur. Openbare Bibliotheek Zuid-West - le zing door schrijver Leon de Winter over eigen werk en over de verhou ding literatuur - film, 19.30 uur. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van: vr 16 tot 23 maart door: Doeza Apotheek, Doezastraat 31, tel. 121313, Apotheek Van Breest Smallenburg, Loevestein 6, Leiderdorp, tel. 890000. WIJKVERPLEGING Leiden Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noor den van de Rijn: 134604; tel. ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. Kruisgebouw, Berkenkade 7. tel. 410131, spreekuur ma t/m do van 13- 14 uur. Gezondheidscentrum, Florijn 10, tel. 896193, spreekuur ma, woe, vr v. 13.30 uur. Oegstgeest Interkruis, Lijtweg 7, tel. 177444. il3- land, en Vrij Nederland journa list Martin van Amerongen. Vooral de laatste droeg door mid del van spirituele opmerkingen niet gering bij aan de sfeer van de middag: "Journalist zijn en drinken móet samen gaan, alleen niet tijdens het schrijven". Ook ruimde hij een veelgehoord mis verstand uit de weg dat veel drank de seksuele prestatie zou belemmeren: "Ik heb de dames nooit horen klagen". Omdat hij niet zo van bier houdt heeft hij ook geen last van een negatief bijverschijnsel van veelvuldig gebruik: de bierbuik "Daarente gen heb ik een jeneverrimpel". tel. 4641. Wassenaar Horst en Vliet - Hofcampweg 65, tel. 16275, ma t/m vr 9-10 uur en op af spraak. Clavecimbel Het Voorschotense barokensem- ble heeft van het Anjerfonds een subsidie van 2850 gulden gekre gen voor de aanschaf van een clavecimbel. Daarmee is de fi nanciering van het 11.500 gul den kostende instrument zo goed als rond en het bestuur van het barokensemble heeft aan clavecimbelbouwer Lat- cham opdracht voor de bouw verstrekt. Het instrument, dat een vaste plaats krijgt in het Ambachts- en baljuwhuis, klinkt tijdens het concert van 6 mei voor de eerste keer. Parkeren Bezoekers van het winkelcen trum Winkelhof in Leiderdorp kunnen vanaf 1 april de eerste twee uur na aankomst gratis parkeren in de parkeergarage. Volgens het management van het winkelcentrum heeft onder zoek uitgewezen dat aan een dergelijke regeling veel behoef te is. Onderzoek heeft ook ge leerd dat de meeste consumen ten binnen twee uur weer terug zijn bij hun auto. dag van aanbesteding niet alle te keningen en berekeningen over legd had. Nu, drie maanden later, zijn die bescheiden er nog steeds niet en dat levert voor de aanne mer grotè problemen op. Hij kan niet beginnen met de bouw, om dat de Heidemij onder meer nog niet heeft berekend hoe sterk de heipalen moeten zijn. De vertra, ging is niet alleen lastig voor de aannemer, Vreeken vreest ook dat het eiland als gevolg van de vertraging pas later in gebruik kan worden genomen. Vreeken wil van het college weten wat de oorzaak van de vertraging is en wat B en W en de directeui gemeentenwerken hebben ge daan om tempo in de zaak te krij gen. Ook wil het raadslid een ant woord op de vragen hoe B en V dit soort vertragingen in de toe komst denken te voorkomen en I hoeveel geld deze vertraging de aannemer kost. OEGSTGEEST - Onder het motto Oud Poelgeest-Vredeskasteel worden volgende week in het vormingscentrum Oud-Poel geest in Oegstgeest tal van vre- desactiviteiten gehouden. Behal ve de tentoonstelling De Bunker buit van Onkruit, die van maan dag tot en met zondag te zien is, zijn er maandag en donderdag le zingen en discussies over de atoomtaak. van de Orion-vliegtui- gen en de besluitvorming rond de kruisraketten. Zaterdag is er een werkdag over vredesopvoe- ding. De week begint maandag om 20.00 uur met een lezing over de atoomtaak van de Orion-vliegtui- gen die op de marinevliegbasis in Valkenburg gestationeerd zijn. Hans Janssen van het Komi- tee tegen Atoomtaken Valken burg, dat jaarlijks een demon stratieve fietstocht naar de vlieg basis organiseert, verzorgt de in leiding op deze avond. Na de le zing is er gelegenheid tot discus- Donderdag vormen WD'er J. Schotel, luchtmachtkapitein M. Stelling en PPR-kamerlid R. Beckers het forum dat zijn licht laat schijnen over de stellingen dat de plaatsing van kruisrakket- ten meer een politieke dan een militaire achtergrond heeft, en dat het parlement medeverant woordelijk is voor maatschappe lijke ontwrichting wanneer er massaal verzet tegen een positief plaatsingsbesluit komt. Een der de stelling wordt afhankelijk var de-, actuele situatie toegevoegd De organisatie kon niemand vin den die namens het CDA zitting in het forum wilde nemen. Dez( discussieavond begint om 20.0( De week wordt zaterdag besloter I met een werkdag over vredeson derwijs, waarop de deelnemen zich buigen over de vraag wat t« doen op de onderwijs-actiedag, een onderdeel van de nationale actieweek van 6 tot 12 mei tegen I de komst van de kruisraketten Deze dag is opgezet in samen werking met het Leidse platform Kruisraketten-Nee. Rob Aspe- slagh van de Stichting Vredesop bouw verzorgt om 10.00 uur een inleiding, waarna er in groepen wordt doorgepraat, 's Middags worden in drie werkgroepen ac tiemodellen uitgewerkt voor de onderwijsdag op 8 mei. Liefheb bers kunnen zich tot 27 maart op geven bij Hans Janssen of Theo de Bruin (tel. 071-174224). MARTE RÖLING - De Amster damse kunstenares Marte Röling zal vanavond aan de leden van de Leiderdorpse raadscommissie voor sport en welzijn uitleggen wat voor een kunstwerk zij denkt te gaan maken voor de raadzaal. Mogelijk dat zij daar voor voorbeeldtekeningen zal Röling wordt voor de openbare vergadering om half tien in het gemeentehuis verwacht. LEI DSC H DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Post uitsluitend aan Postbus 54. 2300 AB LEIDEN Geen krant ontvangen tol 071-123143 tussen 18 00-19 30 uur (nabezorging na 19 30 uur). abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen, volgt automatische verlenging Maandabonnement f 21,21 a Drusse' (Autom betaling) Rubriekchels Losse nummers ƒ1.- j Kroon (stad) B W T Jungman(plv) Directie: G Koopman H I J Veldhuizen Adi dir N Qüakernaat (regio) H v d Post (plv) Hoofdredacteur W F J Wirt7 Drs J W E Metselaar Ad) Hoofdre (b.n./t - J- Ruygrok-Hoogeveen R U Paauw (plv) Alg redactiechef P J de Tombe (sporl) A van Leeuwen A van Kaam (plv) Plv Alg redactiechef W C H Schrama Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 2