'etijdscentrum waar bijna alles mogelijk is C Onderdak 'Zee en Duin' vernieuwd 'Bezwaren van De Jong duperen Valkenburg' Morgen opent prinses Margriet De Ridderhof in Koudekerk Burgemeester Van 't Wout wordt er gek van: Katwijkse tennisclub investeerde 240.000 gulden Auto in branc op rijksweg 44 Sieraden gestolen Voortzetting vergadering provincie herindeling Programma officiële opening De Ridderhof DONDERDAG 22 MAART 1984 Streek KOUDEKERK AAN DEN RIJN Het vrijetijdscen trum De Ridderhof in I Koudekerk is in de loop van tien jaar uitgegroeid tot een gebouw, waar alles mogelijk is. Dezer dagen wordt de laatste hand ge legd aan een omvangrijke uitbreiding, die onder meer een grote sportzaal, een squashruimte en een muziekzaal aan het cen trum toevoegt. Wat het allemaal heeft gekost, is nog steeds nog niet boven water gekomen. Het ongenoegen dat de raadsleden hierover koeste ren staat echter in de schaduw bij het genoegen dat Koudekerk en haar gemeentebestuurders aan dit voor tal van sporten en evenementen geschikte gebouw beleven. Morgen worden de zor gen even vergeten als prinses Margriet de officiële opening verricht en De Ridderhof een nieuwe mijlpaal in haar geschie denis heeft bereikt. In november 1973 werd De Ridder hof in gebruik genomen, maar al vier jaar later opperden burge meester en wethouders het voor stel het gebouw uit te breiden. 'Stad en Landschap' deed in 1980 een onderzoek naar de mogelijk heden. De verenigingen hadden in die jaren veel kritiek op het ge bouw. In 1981 werden een en quête naar de klachten gehou den: men vond het gebouw te vies, te duur, te klein, geen zon wering of luchtverversing, de ene zaal te warm, de andere te koud, te weinig bergruimte. Het bestuur kon aan de slag. In november 1981 sloegen wijkver pleegster E. van Leeuwen en plaatsvervangend secretaris-ge neraal van de arbeidsvoorziening J. ten Donkelaar de eerste paal voor een eerste, forse uitbreiding van De Ridderhof ten behoeve va^ de kruisvereniging en de bi bliotheek. De kosten bedroegen ongeveer vier ton, voor de helft betaald door de kruisvereniging. Cijfers Medio 1982 ging de gemeenteraad akkoord met de uitbreiding van het vrijetijdscentrum met een sportzaal en een muziekzaal. Als benodigd krediet werd 1,6 mil joen gulden genoemd. De raad vroeg om duidelijke cijfers, maar die zijn tot op heden uitgebleven. Het bleef bij vage toezeggingen over subsiddies, bijdragen van Jantje Beton en uit de lotto en toto en aanwending van gemeen telijke fondsen, zoals het recrea tiefonds en het fonds dorpsuit leg. Stichtingsbestuur, architect Engel Verdoold en B en W gingen voortvarend aan de slag. De raadsleden kwamen voortdu rend voor verrassingen te staan. In oktober 1982 sprak PvdA'er Patiwael 'Ik voel me misleid' toen hij voor het eerst de gevelte keningen van de nieuwbouw te zien kreeg. De volgende dag ging niettemin de eerste paal de grond in voor de bouw van de sportzaal (42 bij 20 meter) en de muziekzaal, ook wel de disco bunker genoemd vanwege de oerdegelijke geluidsisolatie. De omwonenden zouden geen last meer hebben van de feestjes van de jeugd. Er was nog een hoekje over wat goed voor squash geschikt zou zijn. In juni 1983 werd de raadsle den gevraagd of het vrijetijds centrum met een squashruimte zou kunnen worden uitgebreid. 'We willen eerst de cijfers op de tafel hebben', zei de raad maar er bleek al acht mille te zijn uitge geven voor de bouw van de squashzaal. De fundering lag er al en dus gingen de bouwers lus tig verder. In oktober vorig jaar kwam de sportzaal gereed, in ja nuari van dit jaar de squashzaal. Beplanting Om het terrein om De Ridderhof op te knappen en van planten en struiken te voorzien, vroegen B en W de raad een bedrag van 100.000 gulden. De raadsleden, die de eindafrekening meer en meer gingen vrezen, gaven fiat voor slechts 58.000 gulden. Om de ontmoetingsruimte aantrek kelijker te maken rond de ver grote bar werd nogeens 44.000 gulden gevraagd, later afgezwakt tot 15.000 gulden, maar nu hield de gemeenteraad het been stijf. Er komt geen geld meer op tafel, zolang daarop niet eerst de cijfer tjes liggen. De irritatie liep bij de WD zo hoog op dat die zelfs met een motie van 'afkeuring' kwam over het optreden van B en W. De twee wethouders hadden per brief geprobeerd de PvdA en het CDA te bewegen toch geld voor de inrichting beschikbaar te stel len, zonder de WD te benade- De motie werd verworpen en het gekrakeel over de cijfertjes werd doorgeschoven naar april, want nu maakt Koudekerk zich op voor een groots feest in De Rid derhof. In open calèche wordt de koninklijke gast door het dorp gereden om morgenmiddag om drie uur de openingshandeling te verrichten. Zaterdag zijn de hele dag activiteiten in het gebouw. Activiteiten Voorzitter A. Hogenes van het vrij etijdscentrum blijkt een tevre den mens. "Dank zij de inzet van onze twaalf bestuursleden, de bouwcommissie en tal van vrij willigers hebben we het voor el kaar gekregen". Een greep uit de activiteiten in het complex: kruisvereniging, bibliotheek, peuterspeelzaal, badminton, voetbaltraining, gymnastiek, tur VALKENBURG - Staatsraad Po lak in Den Haag heeft het ver zoek van Valkenburger I.J.W.G. de Jong om de bouwvergunning van zijn buurman te schorsen gisteren verworpen. De Jong wil dat het gemeentebestuur van het Rijndorp de vergunning voor de aanbouw aan de bungalow aan de Legioendreef intrekt omdat het in strijd is met het bestem mingsplan. Volgens de gemeente is de uit bouw slechts enkele centimeters groter dan is toegestaan. Volgens De Jong is het meer dan de ge meente toegeeft en bovendien ontneemt de uitbouw een ge- deelte van zijn uitzicht. Deze zaak kan worden bijgezet in een serie van processen die De Jong tegen de gemeente Valken burg heeft aanspannen. Binnen kort viert De Jong zijn koperen jubileum als plaatselijke be- zwaarmaken in het Rijndorp. Het is inmiddels bijna dertien jaar geleden dat De Jong zijn gevecht tegen de gemeente begon. In 1972 tekende hij bezwaar aan te gen het bestemmingsplan Het Joght '72. Omdat De Jong in die tijd aan de rand van het dorp woonde en een vrij uitzicht had op de duinen, vreesde hij te worden inge bouwd als de plannen van de ge meente doorgingen. Hij tekende dan ook bezwaar aan tegen het plan en vroeg tevens toestem ming enige voorzieningen bij zijn bungalow te treffen ter ver groting van zijn privacy. Wraak Dat laatste mocht volgens De Jong niet van het gemeentebestuur. Sinds die tijd zitten De Jong en de gemeente elkaar in de haren. De Jong geeft toe dat enige wraakgevoelens bij het indienen van zijn bezwaarschriften een rol meespelen. "Voor een andere in woner van Valkenburg worden de plannen gemakkelijk aange past, terwijl ik niet eens voorzie ningen mag treffen om mijn pri vacy te waarborgen". Tegen zo goed als alles wat in zijn omgeving wordt gebouwd, dient de Jong bezwaarschriften in. Ook tegen de bouw van een school bij hem in de buurt. Dat levert volgens burgemeester N. van 't Wouw echter wel de nodi ge vertragingen op. Maar inmid dels is het gebied rond zijn wo ning al aardig volgebouwd en is er voor bouw van bungalows te koop. Zijn woning die tien jaar geleden aan de rand van het dorp stond staat nu midden in een nieuw bouwwijk. Tegenover hem staat nu een bungalow waar zijn buur man een kas wil bouwen. In april komt deze zaak opnieuw voor de Raad van State. Gek "Ik word er gek van", zegt burge meester Van 't Wout als hij pro beert alle bezwaarschriften van dorpsgenoot De Jong tegen aller hande bouwplannen in de ge meente op een rijtje te zetten. Al meer dan twaalf jaar zit De Jong ons en dorpsgenoten dwars door tegen alles en nog wat bezwaar- "Door De Jong heeft ons woning schriften in te dienen, aldus de bouwprogramma in 'Het Joght' burgemeester. ernstige vertraging opgelopen", meent Van 't Wout. De schade die door de beroepszaken de Val- kenburgse gemeenschap is aan gedaan valt niet exact te becijfe ren, zegt de burgemeester. "Maar de bungalowgrond was een aantal jaar geleden zo goed als verkocht. Door bezwaarschriften van De Jong ging dat toen niet door en nu zijn we er mee blijven zitten". Deze grond heeft een waarde van ongeveer 400.000 gulden. "Dit alleen betekent een renteverlies van ongeveer 40.000 gulden per jaar", zegt een woord voerder op het gemeentehuis. De kosten en de tijd die het ambte naren-apparaat aan De Jong moet besteden en de huur van ju risten nog daagelaten, aldus bur gemeester Van 't Wout. Kort geding Naast bezwaarschriften bij de Kroon heeft De Jong ook een kort geding tegen de gemeente Valkenburg gevoerd. Toen hij in 1976, vier jaar nadat hij zijn be zwaar tegen het bestemmings plan Het Joght '72 voor De Kroon had gebracht, ongelijk kreeg, stapte hij naar de recht bank in Den Haag. Daar probeer de hij de rechter over te halen de gemeente Valkenburg het be stemmingsplan te laten verande ren. Ook dat verzoek werd afgewezen. In 1982 stapte De Jong wederom naar de Raad van State. Dit keer wilde hij de bouwvergunning voor 14 woningen aan de Valken horst laten schorsen. "Dit verzoek werd voor 6 van de 14 woningen toegewezen. De plannen werden aangepast en de gemeente ver leende voor de 6 woningen we derom een bouwvergunning. Daar tegen ging De Jong opnieuw in beroep. Dit keer werd het be zwaar niet ontvankelijk ver klaard. Een jaar later stond hij weer voor de Raad van State. Dit keer ageerde hij tegen de aanleg van negen parkeerplaatsen op de hoek Frankenburg/Valkenhorst. Dat bezwaar werd gewezen. Schorsing Dit jaar reisde De Jong voor de zo veelste keer naar Den Haag om bij de Raad van State zijn gelijk te halen. Hij wilde enige tijd te rug de bouwvergunning voor zijn buurman al laten schorsen. Hij werd ook toen niet-ontvanke- lijk verklaard omdat hij te laat was met zijn verzoek. De gemeente had inmiddels het plan voor de aanbouw aan de bungalow van de buurman van De Jong aangepast en daartegen heeft De Jong deze week een schorsingsverzoek bij de Raad van State ingediend. Dat verzoek is afgewezen. Naast deze martelgang voor de ge meente heeft De Jong nog een serie bezwaar- en beroepschrif ten bij onder meer de gemeente en de provincie gedeponeerd te gen onder meer de vaststelling van het bestemmingsplan Het Joght '72. Voor het merendeel is hij in het ongelijk gesteld of kreeg hij op kleine punten gelijk. KATWIJK Een periode van hard werken bij de tennis vereniging 'Zee en Duin' in Katwijk loopt ten einde. Vol gende week zaterdag opent wethouder W. van der Plas het vernieuwde complex van de Katwijkse vereniging nabij de Zuidduinen in de kustplaats. Met de ingebruikneming van het complex beschikt 'Zee en Duin' nu over een riant onderkomen. "Dat werd tijd ook", aldus s taris J.R. Parlevliet, "we hebben uiteindelijk niet voor niets zo lang met de gemeente Katwijk gestoeid voordat er een oplos sing voor ons huisvestingspro bleem werd gevonden". 'Zee en Duin' ontstond in 1977 na een conflict in de 'Katwijkse Lawn Tennis Vereniging'. Een aantal leden van de KLTV richt ten een nieuwe vereniging op. Sinds die tijd speelt de vereni ging op het complex in de Zuid duinen. Al vanaf het begin aan heeft bij 'Zee en Duin' voorop gestaan dat er wat aan het gebouw moest ge beuren. "Je schaamde je ervoor als er tijdens de tenniscompetitie andere ploegen op bezoek kwa men. Er kon nauwelijks gebruik worden gemaakt van douches. Voor dames was er helemaal geen gelegenheid zich na het ten nissen te wassen", aldus Parle vliet. Met de eigenaresse van het ge bouw, de gemeente Katwijk, is jarenlang gepraat om een einde aan die problemen te maken. De bezuinigingen bij de gemeente maakte dit echter onmogelijk. Het bestuur van 'Zee en Duin' nam toen het besluit om het op knappen zelf van het gebouw ter hand te nemen. Voor een symbo lisch bedrag werd het gebouw door de gemeente Katwijk ver kocht. De grond blijft echter ei gendom van de gemeente. Gesloopt Vorig jaar september werd met de werkzaamheden begonnen. Er werd door een aannemer een complete zijvleugel bijgebouwd.- - De rest deden de leden van 'Zee en Duin' zelf. Het oude gebouw werd op de vier muren na ge sloopt en binnen die restanten van het pand verrees een nieuw onderkomen voor de tennisssers. Een aantal leden van de ruim 500 leden tellende vereniging is dan ook een aantal maanden in de avonduren en op de zaterdagen r Het nieuwe onderkomen van 'Zee actief bezig geweest. "We heb ben een paar vakmensen in de vereniging en dankzij hun inzet is er iets fraais verrezen", vertelt Parlevliet. "Alleen voor bepaalde installatiewerkzaamheden heb ben we hulp van buiten gehad". Voor het opknappen van het ge bouw is de vereniging ongeveer 240.000 gulden kwijt. Dat bedrag is bijeengebracht door de contri butie te verhogen en het sluiten van een lening. Daarnaast is er een actie gevoerd bij bedrijven voor reclame via de vereniging en sponsoring. De vereniging beschikt nu over een onderkomen met kleedka- >nlng) mers, douches en toiletten. Daar naast is eer kantine en een kan toortje. Naast het gebouw zijn acht onoverdekte tennisbanen. Deze banen worden, zoals ook al in de afgelopen jaren gebeurde, gehuurd van J.W. de Groot, die de banen van de gemeente Kat wijk pacht. Ook dat verandert binnen een aan tal jaren. Parlevliet: "Over zeven jaar is De Groot 65 jaar en dan is het de bedoeling dat de vereni ging ook eigenaresse wordt van de banen. Dat is in het contract met de gemeente Katwijk over eengekomen". De ingebruikneming van het ver nieuwde gebouw betekent niet dat de vereniging aan het eind van haar plannen is. Binnen een jaar of vier wil het bestuur op de plaats waar nu de midgetgolf is gevestigd, een tennishal neerzet ten. In dat gebouw wil de vereni ging twee tennisbanen aanleg gen. Daarnaast wordt het plan onderzocht om twee van de zes buitenbanen ook te overkappen. Voor het overkappen denkt de vereniging aan ongeveer hetzelf de systeem als nu bij het zwem bad 'De Miereweide' gaat gebeu ren. Een overkapping die zomers weggehaald kan worden. Volgens Parlevliet zijn dergelijke plannen wel noodzakelijk. "Je ziet overal in de buurtvan Kat wijk tennishallen verrijzen en daar moet je op inspelen. Als wij dat niet doen, zijn we binnen de kortste keren de meeste van onze leden weer kwijt. En dat willen we niet". Die plannen liggen echter nog op de tekentafel. Een architect is be zig met het ontwerpen van een plan dat past in de omgeving van het landschap ter plaatse. "Be wust wordt daarmee door ons re kening gehouden. Als je dat niet doet, kunnen wij onze plannen wel vergeten". SASSENHEIM - Op de rijksweg 44 (Amsterdam-Den Haag) is gis teravond laat een personenauto uitgebrand. Bij de brand die door de brandweer werd geblust, vielen geen gewonden. De auto werd totaal vernield. NOORDWIJKERHOUT - Uit een woning aan de Koninginneweg in Noordwijkerhout zijn gister avond sieraden gestolen. De in brekers zyn de woning binnen gedrongen, na het forceren van het slot van de achterdeur. Bij de politie in Noordwijkerhout was vanmorgen nog niet bekend wat de waarde is van de gestolen spullen. STREEK De provinciale com missie bestuurlijke zaken komt morgenmiddag onder voorzitter schap van gedeputeerde J.H. Boone voor de tweede keer bij een om de voorstellen te bespre ken omtrent de gemeentelijke herindeling in de Rijnstreek. De commissie zal een advies uit brengen, waarna GS een defini tief standpunt bepalen en het voorstel aan Provinciale staten zullen voorleggen. Inmiddels is de rapportage van Twijnstra Gudde over de herin deling in Limburg gepubliceerd. Mede op basis van deze gegevens heeft minister Rietkerk van bin nenlandse zaken een notitie ge schreven, hoe het in de toekomst met gemeentelijke herindelings plannen verder moet. Die notitie is aan onder meer de provincies en de Vereniging van Nederland se Gemeenten gestuurd voor een reactie. Nog voor de zomer zal de Tweede Kamer zich over de be leidsvisie van Rietkerk uitspre ken. De minister komt in zijn notitie tot de conclusie, dat het proces van systematische gemeentelijke herindeling moet worden voort gezet. Verder vindt de bewinds man dat het oordeel van de be trokken inwoners weliswaar alle aandacht moet krijgen en res pect verdient, maar dat het niet van doorslaggevenede betekenis kan zijn. De minister blijft er bij dat nieuw gevormde gemeenten minstens 10.000 inwoners moeten tellen. Afwijking naar beneden kan wel, maar als richtgetal wordt toch 10.000 aangehouden. Wat de fi nanciën betreft, blijkt dat ge meentelijke herindelingen dure operaties zijn. Daarop zal meer gelet moeten worden, vindt de minister. De procedures van grenscorrecties duren veel te lang. Minister Riet kerk ziet mogelijkheden om, on der meer door minder hoorzittin gen te houden, het totale tijds verloop van bijna negen jaar te rug te brengen naar vijfjaar. Voorzitter A. Hogenes voor het uitgebouwde vrijetijdscentrum: "Met de hulp v elkaar gekregen". nen, oefenavonden en -midda gen van fanfare, drumbaqd, mi ni- en majoretten, judo, indoor- tennis, squash, zaalhockey, zaal voetbal, blokfluit- en zanggroe pen, aerobic dancing, jeugdso- ciëteit, kaartavonden, exposities, dansavonden, carnaval, gymnas tieklessen voor de scholen, bal let, bruiloften en partijen. De jaarlijkse kosten aan man kracht, onderhoud en energie be dragen voor De Ridderhof ruim 400.000 gulden. "In de eerste tijd zullen we met aanloopverliezen te maken hebben maar ik heb er alle vertrouwen in dat we zonder verlies kunnen draaien", aldus een optimistische voorzitter Ho genes. Vanuit Hazerswoude- Rijndijk bestaat belangstelling om meer van de sportzaal ge bruikt te maken. Er wordt zelfs door sommige Hazerswoudse politici overwogen om vanwege de prachtige accommodatie in Koudekerk de sportzaal aan de Rijndijk niet te bouwen. Hoge nes vindt het prima: "Waar mo gelijk passen we de Hazerswoud- "3 verenigingen in ons program- Vrijdag en zaterdag staat De Ridderhof in Koudekerk bol van de activiteiten rond de officiële opening van het vrijetijdscentrum. Vrijdagmiddag omstreeks half drie komt prinses Margriet met haar gevolg bij de Koudekerksebrug aan. Op het gemeentehuis wordt zij ontvangen door de commissaris van de koningin in Zuid-Holland mr. M. Vrolijk die haar zal voorstellen aan het gemeentebestuur. Bij mooi weer vertrekt de prinses vervolgens in een open rijtuig via de route Hogewaard, Willem de Zwijgerlaan, Prins Bern- hardstraat, Van Poelgeestlaan en Kerklaan naar de Ridderhof. De aankomst bij de Ridderhof zal omstreeks drie uur zijn. In de Ridderzaal zal prinses Margriet, in aanwezigheid van 300 geno digden, de officiële opening verrichten. Daarna volgt een rond gang door het gebouw, waar in alle ruimten activiteiten zullen worden ontplooid. Van kwart voor vijf tot half zeven wordt voor alle Koudekerkers een receptie gehouden. Ook zaterdag is de Ridderhof gastheer voor de hele Koudekerkse bevolking. Van tien uur 's morgens tot tweaalf uur 's avonds zullen alle verenigingen van Koudekerk zich presenteren. Er is ook disco, dansen, vertoning van oude films over Koudekerk en sportdemonstraties.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 23