Cwestie van heroïne-aftrek aan rechtsgelijkheid -c Route Leiden-Utrecht beter via Zoetermeer Borstvoeding: milieu kind van de rekening _xhelatie- -herapie Ziekenzorg MDERDAG 22 MAART 1984 Meningen kele dagen geleden wam in de openbaarheid at staatssecretaris Ko- ing (financiën) aan een ader van een drugsver- aafde zoon had toege- aan om de kosten die oor de zoon gemaakt wa rn, van zijn inkomen af te •ekken. Uit de officiële ;ukken wordt men over eze affaire niet veel wij- ;r en navraag bij het mi isterie van financiën eeft geen enkel resultaat, [en hult zich in stilzwij- en en beroept zich op de eheimhoudingsplicht an de ambtenaar. nbineren we de officiële gege- »ns met andere informatie dan ikt het waarschijnlijk dat het lat om het volgende: een te A. x>r ir. C.J. Oranje onende man heeft een bij hem iwonende zoon, die aan drugs a srslaafd is en leeft van een rww- itkering. De vader betaalt de osten van de heroïne en vraagt m aftrek van zijn inkomen voor itgaven wegens buitengewone isten aan de inspecteur der be- istingen. De inspecteur weigert e aftrek en de vader schrijft ver- Dlgens naar de commissie ver- jekschriften van de Tweede Ka- ler met het uiteindelijke resul- lat dat de aftrek wordt toege- aan door de staatssecretaris, het bekend worden van deze eslissing is in de nieuwsmedia llerwege verbazing te bespeu- »n. Men suggereert dat aftrek oor uitgaven wegens aankoop an heroïne aftrekbaar zullen 'orden. Gespeculeerd wordt ver de mogelijkheden tot mis- iï ruik. Naar verluidt zullen er in e Tweede Kamer vragen wor- en gesteld. ïgeling e wettig of onwettig is de beslis ing van de staatssecretaris? Om e beslissing te beoordelen eerst ïts over de wettelijke regeling an de aftrek wegens buitenge- 'one lasten. Deze regeling is al heel oud en dateert van het jaar 1941. Afgezien van allerlei wijzi gingen in de loop der jaren gaat het om twee soorten kosten, na melijk: a) kosten van levensonderhoud voor behoeftige verwanten, on der wie kinderen; b) kosten wegens ziekte, overlij den en enkele andere met name genoemde situaties. Eigenlijk hebben deze uitgaven niets met het inkomen te maken; het gaat om strikt persoonlijke betalingen. Toch heeft de wetgever voor dit soort kosten een belastingver lichting in het leven geroepen. De achtergrond daarvan is dat in deze door de wet genoemde ge vallen de persoonlijke kosten van de belastingplichtige zo dringend zijn, dat de overheid er bij de belastingoplegging mee re kening moet houden. Tot die uit gaven behoren ook de kosten van levensonderhoud die een va der uitgeeft aan een behoeftige zoon die jonger is dan 27 jaar voor wie de vader geen kinderaf trek geniet. In zo'n situatie moet volgens de Hoge Raad in ieder geval aan twee eisen voldaan zijn. Het moet gaan om uitgaven die nodig zijn om het kind in staat te stel len tot het voeren van een rede lijk bestaan overeenkomstig zijn plaats in de samenleving. En de vader moet zich daartoe redelij kerwijs gedwongen voelen. Nu doet zich dat in onze verzor gingsstaat met zijn sociale rege lingen niet zo gauw voor. Het mag dan al geen vetpot zijn, maar de zoon in kwestie genoot een uitkering, waarvan de over heid meent dat die voor het le vensonderhoud van een inwo nende zoon voldoende is. Er is bovendien in dit geval nog een spaak in het wiel, omdat de aankoopkosten heroïne geen uit gaven zijn om in je levensonder houd te voorzien, ook al zou je dat begrip nog zo ruim nemen. Het zou juridisch interessanter geweest zijn als de volgorde van de uitgaven omgekeerd zou zijn geweest. Met andere woorden: als de zoon zijn rww-uitkering had gebruikt voor de aanschaf van heroïne en de vader de uitga ven voor kleding en voeding voor zijn rekening had genomen. Ook dan blijft de aftrek dubieus, maar dan zou in ieder geval vol daan zijn aan de eis, dat de uitga ven waren verstrekt voor levens onderhoud. Het is in ieder geval begrijpelijk dat de inspecteur geen wettelijke mogelijkheid zag om de aftrek toe te staan. Ongebruikelijk Na de afwijzende beschikking van de inspecteur wendde de vader zich tot de commissie verzoek schriften van de Tweede Kamer. Nogal ongebruikelijk, want de normale volgorde is, dat men eerst in beroep gaat bij de rech ter. Wie wel aanvoelt dat hij bij de rechter toch geen gelijk krijgt, kan zich tot de staatssecretaris wenden en aan hem vragen de inspecteur te machtigen alsnog aftrek te verlenen. Maar ook de staatssecretaris mag in onze rechtsstaat niet naar wil lekeur een gunstige beslissing af geven. Dat zou immers de deur kunnen openzetten voor vriend jespolitiek en de rechtsgelijk heid tussen de belastingplichti gen kunnen verstoren. De be windsman heeft alleen die be voegdheid als het gaat om een 'onbillijkheid van overwegende aard'. Was dat hier het geval? De meer derheid van de commissie vond van wel, maar de staatssecretaris wees erop, dat de wetgever zich uitdrukkelijk had willen beper ken tot bepaalde met name in de wet genoemde uitgaven. De wet gever heeft dus uitdrukkelijk an dere uitgaven niet in aanmerking willen nemen. De meerderheid van de commissie had een tegenovergestelde op vatting en was van mening dat als de Kamer deze situatie had voorzien een meerderheid van de Kamer een regeling voor aftrek van deze uitgaven had gemaakt. Het resultaat was dat de staatsse cretaris zwichtte voor de aan drang van de commissie en af trek van de uitgaven toestond op grond van 'de zeer bijzondere omstandigheden van dit geval en gelet op het gevoelen der com missie'. Daarmee blijkt de kous echter niet af, want zowel het kabinet als (een deel van) de Kamer verzet zich tegen de beslissing. Daarbij is de kernvraag welke gevolgen dit precedent heeft voor soortge lijke gevallen. Ook al zou de be slissing niet in overeenstemming zijn met de wet, dat neemt niet weg dat in ons rechtsstelsel het 'gelijkheidsbeginsel' geldt. Dat betekent dat de rechter gehoor geeft aan een belastingplichtige, die zich er op beroept, dat hij in een gelijk geval op dezelfde af trek aanspraak mag maken. Men mag aannemen dat dit effect wordt voorkomen als in het Ka merdebat wordt uitgesproken, dat het hier om een 'faux pas'; van de staatssecretaris gaat, zo dat andere belastingplichtigen aan deze beslissing niet het ver trouwen kunnen ontlenen op de zelfde wijze te worden behan deld. Zwakke plek Onafhankelijk van de uitslag van de Kamerbehandeling, meen ik echter dat deze kwestie een an dere zwakke plek in het beleid van financiën blootlegt. Er wor den door het departement van fi nanciën jaarlijks zeer veel geval len van beroep op een 'onbillijk heid van overwegende aard' be handeld. In sommige gevallen gaat het daarbij om algemene, in de openbaarheid gebrachte rege lingen. Zo zal iemand die in enig jaar met terugwerkende kracht over een reeks van jaren een sala risverhoging krijgt, in beginsel voor het gehele bedrag in het jaar van ontvangst progressief wor den belast. Hij kan echter een be roep doen op een resolutie en heeft er dan recht op dat de be lastingbetaling wordt verzacht. Maar er worden ook veel indivi duele gevallen behandeld, waar in niets openbaar wordt gemaakt en waarin de bijzonderheden van het geval onbekend blijven. Dan ontstaat er een eigenaardige spanning tussen geheimhouding en rechtsgelijkheid. Ook in dit geval - dat bij toeval bekend wordt weten we niets. In ieder geval heeft men te weinig gege vens om te kunnen weten of men zich in een gelijke positie be vindt. Wij weten niet welk be drag in aftrek is gebracht, wat het inkomen van de vader was en ook niet wat 'de zeer bijzondere omstandigheden' zijn geweest die de staatssecretaris hebben bewogen aftrek toe te staan. Toch is het voor de rechtsgelijk heid en, ter voorkoming van wil lekeur een eis om in al deze ge vallen die gegevens wel in de openbaarheid te brengen. Dat dit niet ten koste van de privacy van de belanghebbenden behoeft te gaan, bewijzen de reeksen uit spraken en arresten die regelma tig worden gepubliceerd. (De auteur is wetenschappelijk hoofd medewerker bij de vakgroep belas- tingrechtelijke vakken van de Leid- se universiteit). Op 3 september 1982 heeft de Zuid hollandse gedeputeerde Jansen de rondweg rond Zoeterwoude- Dorp in Provinciale Weg num mer 17 geopend. Daardoor kwam een nieuwe snellere route be schikbaar voor het verkeer Lei den-Utrecht. Doorgaand verkeer zou niet meer over de Rijndijk - tussen Leiden en Bodegraven - hoeven te rijden. door Freek M. Boon Want wie via Provinciale Weg 17, de (vierbaans) rondweg rond Zoetermeer en de autosnelweg A-12 rijdt, is sneller dan voordien op de plaats van bestemming. Voor de doorgaande automobi listen en de bewoners van de Rijndijk die vlak langs de weg wonen, zou het een verbetering zijn wanneer de alternatieve rou te spoedig in gebruik wordt ge nomen én de bewegwijzering wordt aangepast. De geplande Rijksweg 11-Oost zal op z'n vroegst over zeg vijftien jaar gereed zijn. Tot die tijd kan genoemd alternatief uitstekend dienen als route ter ontlasting van de Rijndijk tussen Bodegra ven en Leiden. Misschien is met het nu beschikbare alternatief de noodzaak om Rijksweg 11 aan te leggen wel veel minder groot ge worden. Provinciale Staten van Zuid-Hol land hebben op 18 februari 1982 uitgesproken dat de wenselijk heid en de noodzaak van aanleg van Rijksweg 11 tussen Leiden en Bodegraven voldoende vast staan. Het belangrijkste argu ment voor de Staten daarbij was de daardoor te bereiken ontlas ting van de Rijndijk. Er bestaat evenwel sinds 3 septem ber 1982 - dus zes en een halve maand na de uitspraak - een rou te die het doorgaande verkeer van de Rijndijk kan halen. Deze is beschikbaar gekomen toen op genoemde datum de rondweg rond Zoeterwoude-Dorp werd geopend door - nota bene - het Gedeputeerde-Statenlid Jansen. De kosten van het in gebruik ne men van de route, langs Zoeter meer, zijn veel lager dan die van de aanleg van Rijksweg 11-Oost. Het stuk tussen Leiden en Al phen aan den Rijn kost alleen al zo'n 85 miljoen gulden. Daarmee is nog geen meter weg naar Bo degraven gefinancierd. Het aan passen van de bewegwijzering volgens onderstaand trajekt kost heel wat minder. ..os je de problematiek rond de zure regen op door alle bossen te kappen? Nee natuurlijk niet, zult u zeggen. Maar los je dan wel de problematiek rond de pcb's en de dioxines in het mi lieu op door borstvoeding af te schaffen? Natuurlijk ook niet. door Lies van der Erf en Heieen van Paassen Toch werd dit in de gerucht- makende 'uitzending van VA- rvpn RA's Achter het Nieuws op 26 februari gesuggereerd. Hoewel DIT diezelfde VARA een week later schoorvoetend op de suggestie g£|\j terugkwam, was het kwaad al geschied. Bovendien werd toch nog nauwelijks ingegaan op de verontreiniging van de alternatieven voor borstvoe ding en op de grote voordelen ervan. Want behalve de bescherming die borstvoeding biedt tegen infecties en tegen (voedselal lergieën, de unieke voedings- waarde en de aangepaste sa menstelling en hoeveelheid aan de behoeften van de kinde ren, moet zeker de belangrijke bijdrage aan de ontwikkeling van de ouder-kind relatie wor den genoemd. Nu willen we niet beweren dat de teruggang van de kwaliteit van het milieu geen sporen achterlaat in de borstvoeding. Wel lijkt het ons dat deze mug tot een geweldige olifant is ver heven. Voorts is de levensvat baarheid van die mug nogal twijfelachtig. Het Zweeds-Duitse onderzoek betreffende de dioxines dat in de eerste VAR A-uitzending werd aangehaald, bleek bij na vraag slechts een flodderig blaadje te zijn. Omdat het on derzoek slechts betrekking had op 5 moeders zijn de re sultaten statistisch gezien net zoveel waard als een door u in huiselijke kring gehouden opi nie-onderzoek. Bovendien blijkt uit de gegevens dat de moedermelkmonsters meer verontreinigd zijn naar mate de moeder in een meer vervuilde streek woont. Hoe en waarom deze moeders gekozen zijn, blijft voor ons een vraag. Dit onderzoek is trouwens niet door een wetenschappelijk in stituut opgezet, maar door een Westduitse journalist. Uit een Amerikaans onderzoek bij pasgeboren baby's van moeders die erg veel pcb's be vattende vis uit het Michigan- meer aten, blijkt dat pcb's al tijdens de zwangerschap bij de baby komen. Deze kinderen vertoonden neurologische of gedragsafwijkingen, hadden een iets te laag geboortege wicht of werden te vroeg gebo ren. Hierbij vallen drie dingen op te merken: behalve pcb's bevat deze vis ook andere giftige stoffen; het is de vraag of de baby's later nog deze afwijkin gen vertonen, in dit onderzoek is dat niet uitgezocht; de moe ders die veel vis aten, gebruik ten ook meer alcohol en caffei ne, deze stoffen hebben ook in vloed op de baby. Dit alles neemt niet weg dat (ver antwoord) onderzoek hard no dig is. Wij propageren dit al ge ruime tijd. Onze groep is sa men met de wetenschapswin kel van de Rijksuniversiteit van Leiden bezig met de voor bereiding van een onderzoek naar het verloop van het pcb- gehalte in moedermelk gedu rende de lactatieperiode en de invloed van voedingsgewoon tes. Eén ding mag echter niet uit het oog worden verloren en dat is dat het kwaad met wortel en tak uitgeroeid dient te worden: de vervuiling moet radicaal worden tegengegaan. Hierbij denken wij aan vergaande maatregelen van de overheid. Want als onderzoek aantoont dat borstvoeding niet langer verantwoord is, zal wellicht an der onderzoek aantonen dat zwanger worden uit den boze is! Laten we hopen dat we dit soort uitspraken straks naar het land foto Dirk Ketting. der fabelen kunnen verwijzen. Wij wensen dan ook dat als de tijd daar is, onze dochters ook nog de mogelijkheid hebben borstvoeding te geven! (De auteurs zijn lid van de Borstvoe ding Begeleidingsgroep in Leiden, p.a. Gerberaddin 11.). it artikel van Hans van Maanen, gepubliceerd in deze krant van VTijdag 9 maart jl., over de chela- of tietherapie, rammelt aan alle kanten. Als alle journalisten in Nederland hun huiswerk even jlecht maken als deze, dan ziet het er somber uit voor de lezers )ên uitgevers van dagbladen in Nederland. >g afgezien van de vraag of zijn beweringen omtrent de waarde van de statistische bewerkingen, zoals die zijn opgenomen in het tegenrapport van de Nederland- se Vereniging voor Chelatiethe- rapie, juist zijn, bevat zijn artikel vele voor ieder weldenkend onaanvaardbare nonsens- Dpmerkingen. :n eerste stelt de heer Van Maa nen, dat chelatie-artsen het kalk- gehalte van de aderen moeten bepalen. Voor deze opmerking lijkt de uitdrukking: "hij heeft de klok horen luiden, maar weet niet waar de klepel hangt", spe ciaal geschapen. Of heeft de heer Van Maanen in middels een methode ontwik keld om zonder operatieve in greep regelmatig stukjes bloed vat uit patiënten te verwijderen om daarin het kalkgehalte te be palen? Mocht dit het geval zijn, dan ben ik ervan overtuigd dat de chelatie-artsen deze ontwik keling met open armen zullen ontvangen en met hen vele ande re artsen in de hele wereld. Tevens dringt de heer Van Maanen aan op het bepalen van het kalk gehalte in het bloed. Zonder twij fel doelt hij op het calciumgehal- te, dat zeer simpel te bepalen is, doch niet als maatstaf voor de chelatie-therapie kan dienen, aangezien het calciumgehalte in het bloed onder invloed van strenge regelmechanismen slechts zeer weinig variatie ver toont. Zijn er toch afwijkingen, dan is er sprake van ernstige ziekte. Even verder in het artikel verwijt de heer Van Maanen de chelatie- artsen dat ze geen opgaaf van de vijfjaarsoverleving hebben ge daan. Mij dunkt dat de heer Van Maanen geen dagblad leest, an ders zou ook hij hebben gewe ten, dat de chelatietherapie pas sinds 1981 in Nederland wordt toegepast. Hoe zit het overigens met de vijfjaarsoverleving van "de pil"? Is die al eens bepaald? Tot slot blijkt de heer Van Maanen het nodig te vinden de cardiolo gen, hartchirurgen, huisartsen en alle andere medici, die zich met de patiënten bezig hebben gehouden, vóór ze zich tot een chelatie-arts wendden, voor schut te zetten. Hij merkt name lijk op, dat bij de chelatiethera pie een cholesterol verlagend dieet, een verstandige leefwijze en stoppen met roken behoren. Vervolgens veronderstelt hij dat deze leefregels tot de verbeterde toestand van de patiënten heb ben geleid, in plaats van de in- fuusbehandeling. Een en ander impliceert, dat de patiënten der gelijke adviezen niet van de an dere artsen die hun behandeld hebben, zouden hebben gekre gen. Vraagt men echter aan willekeuri ge hartpatiënten of ze dergelijke adviezen van hun specialist heb ben gekregen, dan blijkt dat over het algemeen wel het geval. Als lezer van deze krant kan ik na lezing van het artikel van de heer Van Maanen over chelatiethera pie dan ook alleen maar hopen dat de redactie voortaan wat zorgvuldiger te werk zal gaan bij het selecteren van artikelen uit andere bladen voor plaatsing in het eigen blad. Want uiteindelijk is toch niemand gebaat bij valse voorlichting. J. van Egmond, Ligusterbes 5, Leiden. Graag kijk en luister ik zondags naar het Capitool als was het al leen maar om de kleding van de forumleden. Je ziet daar meteen aan van welke partij ze zijn. Wat de vrouwen betreft, hoe langer de ijzeren oorhangers en hoe los ser de inhoud van het bloesje hoe linkser, of progressiever zo men wil. Maar links of rechts, het zijn allemaal wolven in schaapskle ren. De bejaarden- en ziekenzorg is voor hen meestal een dankbaar onderwerp. Je kunt er eindeloos over doorzagen, want nergens is er ook zo met geld gesmeten. Door de grote jongens, die de macht hebben uiteraard. Als de ruif leeg is dan pak je maar weer de kleine man, die geen weer woord heeft en geen macht. Nog steeds is het zo dat als je kritiek hebt op het beleid in een zieken huis, een verpleeghuis of een be jaardenhuis je de rekening krijgt gepresenteerd. En dat terwijl de meeste mensen zelf niet in zo'n tehuis hebben gewild. Als er een nieuw tehuis was gebouwd en je had de leeftijd dan werd je ge woon thuis bezocht. Mijn moe der is 97 jaar geworden en ik spreek wat dit betreft uit onder vinding. Mij zijn trouwens nog tientallen andere gevallen be kend. Wanneer ik zelf in het ziekenhuis lag heb ik steeds met grote ver bazing naar de geldverspilling gekeken, verspilling die niet door de patiënten werd veroor zaakt. Ik weet van hoogleraren met een schitterende werkruim te, groot genoeg voor hun hele staf. Maar sommigen konden el kaar wel opvreten, dus moest er wel eens voor één meneer een hele nieuwe ruimte worden ge bouwd. Kosten: meer dan een miljoen, maar een kniesoor die daar op let. Een mens moet toch leuk leven nietwaar?' Nee, dan de Emancipatieraad, die maakt zich in de Tweede Kamer druk over een baas die zijn vrou welijk personeel achterna zit. Alsof je daar zelf niet bij bent! Trouwens, de mannen die kapot worden gemaakt door een vrou welijk baas, die zou ik ook niet tegelijk op visite willen hebben. Het zou veel mooier zijn als ie mand zich eens sterk maakte voor het kind. Als de hele medi sche wereld zich op de omroep bazen stortte en van hen zou ei sen dat alle rotzooi, inclusief het geweld, van de buis werd geban nen. Dat zou meer voldoening kunnen geven dan aan kleine kinderen slaappillen voor te schrijven. Emancipatie of niet, denk toch in de eerste plaats aan het kind dat de toekomst heeft. En laat de ou der wordende mens een beetje in de zon zitten. Aanranding is mis daad en stelen mag ook niet. Maar miljarden wegsmijten aan oorlogstuig en kernenergie en wegpikken van de kleine man, het kind en de bejaarden, hoe zullen we dat nu noemen9 L. Spruit-Hilhorst Louise de Colignylaan 47 Goes Komend uit Leiden en rijdend over de Europaweg kan men - in dien men de nu nog aanwezige aanwijzing "Utrecht via Alphen aan den Rijn" negeert - snel in Utrecht komen door eerst naar Zoetermeer te rijden. Tot aan die plaats gaat men dan over een tweebaansweg, met nauwelijks kruisende wegen of snelheidsbe- perkende bebouwde kommen. Men komt er geen beweegbare bruggen en slechts enkele ver keerslichten (aan het begin van de weg, bfj Leiden één en vlak voor Zoetermeer één) tegen. Bij Zoetermeer aangekomen, volgt men de wegwijzers richting Utrecht. Niet door de bebouwde kom van deze plaats hoeft men te rijden, maar over een vierbaans rondweg. Vervolgens komt men bij de autosnelweg A-12, waar men richting Utrecht/Arnhem dient te kiezen. Automobilisten uit de richting Utrecht dienen om de nieuwe route te rijden, bij de afslag Bo degraven de daarop vermelde richting Leiden te negeren. De A-12 moet men af bij de afslag Zoetermeer (ter hoogte van Brin- kers). Het is belangrijk dit te we ten, want dat is niet aangegeven. Eenmaal op de rondweg langs Zoetermeer komt men pro bleemloos in Leiden, want daar is deze bestemming wel aangege ven. Het is geen wonder dat men via de route langs Zoetermeer sneller op de plaats van bestemming kan zijn dan via de Rijndijk. Im mers, op de laatstgenoemde weg komt men zeer vele wegkruisin- gen en andere snelheidsbeper- kende situaties tegen. Van echt opschieten is daar inderdaad geen sprake. Ruim vijftien ver keerslichten. een aantal bruggen (de Gouwbrug bij Alphen aan den Rijn en de Wilhelminabrug bij Leiden) en een paar verkeers pleinen (de rotondes bij de Gou- webrug en de Castellumstraat in Alphen) belemmeren het door gaande verkeer behoorlijk. De afstand Utrecht-Leiden via de ze route is tweeënvijftig kilome ter- Wie via Zoetermeer gaat, moet wel iswaar zeven kilometer meer af leggen, maar daar staat een reis tijdverkorting tegenover van on geveer een kwartier. En dat is voor de meeste automobilisten het belangrijkste. Wanneer de beide routes worden vergeleken op het punt van ge- luidoverlast voor omwonenden, dat valt dit alleszins gunstig uit in de richting van de alternatieve route. Daarlangs wonen name lijk nauwelijks mensen, en nie mand van hen woont - voor zover mij bekend - vlak langs de weg. De vlak langs de weg en niet op het tegenwoordige verkeer bere kende huizen van Rijndijk bewoners worden beslist ernstig gehinderd door het verkeer. Zoals gezegd, zou het in gebruik stellen van de nieuwe route als vervanging van de Rijndijk een goede zaak zijn voor zowel het doorgaande verkeer Leiden-Bo- degraven (Utrecht) als voor de Rijndijkbewoners. De momen teel nog niet aangepaste beweg wijzering dient daartoe te wor den aangepast. Daar hebben de bewoners én de automobilisten meer aan dan aan de versnelde aanleg van een heel klein stukje Rijksweg 11, die het ministerie van verkeer en waterstaat on langs aankondigde. Het geld dat men 'over' had, kan beter wor den uitgegeven aan het aanpas sen van de bewegwijzering. Dan moet eigenlijk liefst zo spoe dig mogelijk gebeuren, onafhan kelijk van discussies rond Rijks weg 11-Oost. Binnen vijftien jaar zal die rijksweg tussen Leiden en Bodegraven niet zijn aangelegd. Tót die tijd is genoemde Rijn dijk-ontlastingsroute belangrijk genoeg. Meningen op deze pagina zijn voor rekening van de auteurs

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 19