Interview Predikanten nog niet in één bond Britse Lord Carrington, opvolger Luns bij NAVO: Bureau wil uitbreiden met jurist DONDERDAG 22 MAART 1984 Varia PAGINA 17 Dit wordt een stuk over het boeken- i>al. Een waarschuwing vooraj. Mijn inzichten kunnen gekleurd zijn, doordat ik in de redactie voor het programmagedeelte zat. Dit ge zegd zijnde, herinner ik er even aan dat elk boekenbal onderhevig is aan twee constanten: f 1. Iedereen wil er heen (Carré had dit jaar wel drie keer gevuld kun- L^nen worden); *^2. Iedereen is na afloop teleurge- steld over het gebodene. Oe kunstredactie van elke krant ituurt altijd dat redactielid naar iet boekenbal dat na een kleine test jewezen heeft het minst van alle redactieleden in staat te zijn schrij vers te herkennen als zij zich in het jewoel van een boekenbal bevin den. Hij mag er op twee voorwaar den heen. Hij moet schrijven dat het boekenbal weer een grote flop was, en hij moet er op wijzen dat maar zeer weinig schrijvers aan wezig waren. Eerst het laatste. Je kunt met reden ichrijven dat NIET ALLE schrij vers aanwezig waren, je kunt zelfs schrijven dat veel vooraanstaande schrijvers afwezig waren, maar het is onzin net te doen alsof de schrij vers, elke keer weer met nog geen lantarentje te vinden waren („De zaal van Carré, met op de vloer hier en daar een echte schrijver (Harry Mulisch!) werd er stil van" Willem Kuiper in De Volkskrant). Het is waar, FC Hoojtprijswin- naar Gerard Reve was er niet. Maar PC Hooftprijswinnaars Wil lem Brakman en Karei van het Re ve waren er wel. Ook W. F. Her mans was er niet, dat is waar. Maar Harry Mulisch en Remco Campert (ook allebei PC Hooft prijswinnaars) waren er wel. Maarten 't Hart ontbrak door plot selinge ziekte. Maar Marga Minco en A. den Doolaard waren er wel. Gerrit Komrij ontbrak, Jan Blok ker en Piet Grijs waren -present. Annie M. G. Schmidt was er niet, drs. P en Kees Stip waren er wel. Luce bert was er niet, maar Simon Vinkenoog en Cees Buddingh' wa ren er wel. Cees Nooteboom was er niet, Nicolaas Matsier en A. F. Th. van der Heijden (Patrizio Canapo- ni) waren er wel. H. J. A. Hofland (Samuel Montag) was er niet, maar Jan Mulder en Wim T. Schippers waren er wel. Kees Fens was er niet, Carel Peeters en Tom van Deel wel. Marijke Howeler heb ik niet gezien, maar Tessa de Loo en Ma rion Bloem wel. Hella S. Haasse ontbrak, maar Doeschka Meijsing en Andreas Bumier ontbraken niet. Koos van Zomeren was er niet, Willy Corsari en Janwillem van de Wetering waren er wel. Re- -nate Rubinstein was er niet, maar Ethel Portnoy en Beatrijs Ritsema waren er wel. En zo kan ik nog een hele tijd doorgaan. Ik weet niet eens zeker of de afwezigen inder daad afwezig waren, want ik heb niet de pretentie iedereen gezien en gesignaleerd te hebben. Ik weet bij voorbeeld zeker dat ik vier win naars van de Nijhoffprijs voor ver talingen heb gezien, maar ik zou geen twee afwezige winnaars van die prijs kunnen i öij aue georeKen aan de waarschuwing in het begin) was dit boekenbal hoe dan ook een creatief boekenbal. Gerrit Komrij schreef in opdracht een mooi son net, 'Schrijfrecept'. Clous van Me- chelen schreef in opdracht een com positie voor IBM-schrijfmachines. Het koor 'De Boekenleggertjes' zong een speciaal geschreven Dirk v.d. Broek-lied. 'Hou je aan je woord' werd met nieuwe opdrachten gere construeerd. Lucia Meeuwsen zong een tekst van A. Roland Holst, Mo- niek Toebosch zette op haar geheel eigen wijze (waarmee ik mij altijd op een heidense manier vermaak) de 'Mei' van Gorter naar haar hand. Youp van 't Hek schreef voor de gelegenheid een nieuwe sketch, A. den Doolaard een nieuwe tekst waar je pak aan had. Adriaan van Dis maakte, op instigatie van Je roen Henneman en Willem van Matsen, een landing vanuit de nok van Carré (15 meter hoog) in een boek,- een spectaculaire voltreffer, die ook niet geheel zonder risico was. Maar de afspraak was dat als Adriaan zou neerstorten, Youp van 't Hek de presentatie zou overne men, bij het wegdragen van het stoffelijk overschot zou roepen: 'Dat is toch wel een applausje waard!' om vervolgens te verkla ren dat het de wil van de overlede ne was dat het programma gewoon voortgezet zou worden. Natuurlijk waren er ook een paar miskleunen. De grootste was die van 'De Bolleboosjes', Doeschka, ■Geerten (Joyce en Co) en Joep Meij sing, zusje met twee broers die alle drie een of meer boeken geschreven hebben. Zij werden weggehoond en weggefloten, het was dan ook een deerlijke vergissing. Maar toch ook weer functioneel en nuttig, want het herinnerde de toeschouwers er- i dat schrijvers als acteurs maar amateurs zijn (wat hun schrijversschap intussen onverlet laat), en het zal ook een handig handvat voor het geheugen zijn. „Herinner je je dat boekenbal nog, achttien jaar geleden, toen de drie Meijsingkjes werden weggefloten?" „Wat?, Doeschka Meijsing, die vo rig jaar de W.F. Hermansprijs van 100.000 gulden heeft gekregen?" - „Precies, die, en haar beroemde broers" - „Gut, hoe is het mogelijk. Dat zou geen mens nu nog durven doen!". Hij was Brits minister van buitenlandse zaken in het eerste kabinet-Thatcher, tot hij op 5 april 1982, aan het begin van de Falkland-crisis, Downing Street 10 verliet en vol gens de overlevering) de historische woorden sprak: „The lady wants to fight". Maar premier Thatcher verklaarde later dat zij tevergeefs een beroep op hem had gedaan om aan te blijven. Maar omdat lord Carrington het beschouwde als een „erezaak" kon zij, zo zei de premier, niet weigeren. Peter Alexander Rupert Carrington, enige zoon van de vijf de lord Carrington, werd op 6 juni 1919 geboren. De telg uit een oude aristocratische bankiersfamilie uit Notting ham volgde het traditionele opvoedingspatroon. Hij be gon zijn opleiding in de sjiekste particuliere school van Engeland in Eton en volgde later een opleiding aan de militaire academie te Sandhurst. In de Tweede Wereldoorlog onderscheidde hij zich als be roepsofficier bij de Grenadiers. Carrington diende in ver scheidene kabinetten: onder Churchill, MacMillan, Douglas Home en onder Heath. Hij is ook voorzitter ge weest van de Conservatieve Partij. Nadat de Conservatie ven onder Margaret Thatcher de verkiezingen wonnen werd Carrington minister van buitenlandse zaken. Hij bemiddelde met succes in de kwestie-Rhodesiè en speel de een belangrijke rol bij pogingen van de Europese Ge meenschap een vredesregeling te vinden voor het Midden- Oosten. Carrington wordt algemeen beschouwd als een hoffelijke, rustige man met een droog gevoel voor humor. Carrington is nu voorzitter van de raad van bestuur van de particuliere elektriciteitsmaatschappij General Electric. Een tijdelijke (ere-)baan, want de komende vijfjaar zal deze Britse diplomaat mede het politieke gezicht van de NA VO bepalen. Een groep Nederlandse journalisten, onder wie GPD-bui- tcnlandredacteur Hans Geleijnse, sprak met lord Carring ton in het hoofdkantoor van General Electric in de deftige Londense wijk May fair. Voorzichtig, terughoudend. Zo kiest Lord Carrington, in juni de opvolger van Joseph Luns als secretaris-generaal van de NAVO, dezer dagen het liefst zijn woorden. Zolang de NA- VO-pet hem nog niet officieel op het aristrocratische hoofd is gedrukt, vermijdt hij uitspra ken die te Brussel en in de an dere NAVO-hoofdsteden de wenkbrauwen tot fronzen zou den aanzetten. Maar enige signalen wil de man, die uit onvrede over het Falk- land-avontuur van Margaret Thatcher opstapte als minister van buitenlandse zaken, nu al wel afgeven. Signalen van be zorgdheid over de op dood spoor geraakte wapenonder handelingen tussen Washing ton en Moskou, terwijl tegelij kertijd de onheilsprofetieën over een crisis in het NAVO- bondgenootschap in aantal en kracht toenemen en de publie ke opinie ten aanzien van de kernwapens steeds grotere vraagtekens plaatst. Carrington: „De NAVO heeft de steun van het publiek, van de door Hans Geleijnse Lord. Carrington: "Ik hoop dat het NAVO-dubbelbesluit volledig wordt uitgevoerd. Meer wil ik er nu niet over zeggen". (archieffoto anp> kiezers in de NAVO-landen no dig. Het is de laatste jaren steeds duidelijker geworden dat er een werkelijke bezorgd heid bestaat in de landen van het bondgenootschap over het gebrek aan vooruitgang in de wapenbeheersingsgesprek- ken. De NAVO moet, wil zij haar doelstelling van geloof waardige afschrikking van een eventuele agressor kunnen na komen en daarvoor de steun van het publiek behouden, met werkelijk positieve voorstellen tot wapenvermindering ko- Wat voor voorstellen? Een min der aantal dan de afgesproken 572 Pershing-II en kruisraket ten om de Russen te bewegen terug te keren naar de Geneef- se onderhandelingstafels. Car rington, bezwerend: „Ik zeg al leen, zonder overigens de be staande westerse voorstellen als niet-positief te karakterise ren, dat we hard moeten werken aan nieuwe, ook al zou den die momenteel voor de Sowjet-Unie nog niet aan vaardbaar zijn". En, kennelijk om elk misverstand over de Nederlandse positie te vermij den: „Ik hoop dat het NAVO- dubbelbesluit volledig wordt uitgevoerd. Meer wil ik er nu niet over zeggen. Het zou als toekomstig secretaris-generaal niet verstandig zijn om me nu in de binnenlandse aangele- Kracht Uit de woorden van deze typisch Britse diplomaat mag worden afgeleid dat te Brussel een an dere wind zal gaan waaien dan onder „ijzervreter" Luns ge bruikelijk was. Zo wenst Car rington behalve de noodzaak van wapenvermindering veel meer de kracht van de NAVO te benadrukken dan een even tuele voorsprong die de War- schaupact-landen op sommige wapengebiedèn zouden heb ben. Carrington: „Ik heb enige maan den terug, toen ik vrijuit kon spreken, een lezing gehouden voor het Instituut voor Strate gische Studies in Londen. Mijn woorden zijn toen erg con troversieel overgekomen. Ik werd beschuldigd van mega- foon-diplomatie. Maar waar het om ging en gaat is dat het Westen politiek gesproken vanuit de positie van kracht de Russen moet benaderen". „Dat is iets anders dan de afgelo pen twee jaar is gebeurd. Hoe wel we militair gezien op som mige gebieden inferieur zijn aan het Warschaupact, heeft het Westen een zeer goede de fensie, en al lijden we dan on der een tijdelijke economische recessie, ons systeem is goed. Dat kunnen de Russen niet zeggen, daar werkt het niet. Kijk naar Polen, waar 35 mil joen mensen de marxistische leer van hun buurman afwij zen. Dat doet die ideologie geen goed. Wij hebben dus niets te vrezen van gesprekken met de Sowjet-Unie, als we als bondgenootschap verenigd en vanuit deze positie van kracht optreden". In deze visie van Carrington past het relativeren van de kritiek die Europeanen en Amerika nen de laatste tijd veelvuldig op elkaar afvuren. Carrington: „Toen ik dertig jaar geleden als onderminister aantrad, werd er ook gesproken over catastrofa le ontwikkelingen in het bond genoot. We hebben nu eenmaal te maken met 16 NAVO-lan den; die verschillende visies over defensie en Oost-West-be- trekkingen hebben. Maar over het doel, en dat is wat telt, be staat geen verschil van me ning. Iedereen, elke regering, gelooft nog steeds dat de NA VO noodzakelijk is om de vre de te bewaren. Je kunt met alle kritiek ook onnodig het onheil over jezelf afroepen". Kritiek Carrington gelooft dat een deel van die kntiek door het bond genootschap zelf wordt opge roepen. Het grote Amerikaan se gewicht in de NAVO leidt er volgens hem toe dat in sommi ge NAVO-landen de defensie uitgaven als een bijdrage aan de VS-defensie voor Europa worden gezien, en niet als één voor de eigen nationale defen- „Bij een meer eigen Europese defensie-identiteit zal het pu bliek zich ook meer bewüst zijn van de noodzaak daaraan een bijdrage te leveren. Maar het slechtste wat je kunt doen, en ik moet daar openhartig over zijn, is daarbij los te raken van Amerika. Zonder de VS is een Europese defensie niet ge loofwaardig. Alles wat Europa doet heeft daarom de instem ming van Amerika nodig. Een grote Europese defensie-iden titeit is nodig, maar niet zonder de goedkeuring van de Ameri kanen. Dat is een probleem waar ik nog geen antwoord op kan geven". Net als Luns, raakt ook Carring ton wat opgewonden wanneer de vredesbeweging ter sprake wordt gebracht. Hij onder streept echter ervan overtuigd te zijn dat grote delen van de vredesbeweging oprecht be zorgd zijn over de wapenwed loop tussen de twee machts blokken. „Maar ik raak wel wat geïrriteerd wanneer de vredes beweging het recht op vrede claimt. Ik heb ook voor de vre de gevochten, en doe dat nog. Wie de ellende van de Tweede Wereldoorlog heeft gemaakt, en ik vocht zes of zeven jaar mee, die weet dat Europa alles moet doen om zo'n verschrik king te voorkomen". Voorlopig zullen hervormde en gereformeerde predikanten niet samen in één bond zitten. Domi nee C. Blomaard, secretaris van de Bond van Nederlandse Predi kanten, vindt dat jammer, want samengaan van allen in één orga nisatie zou de behartiging van hun belangen ten goede komen. Hij schrijft dat in het jongste nummer van het bondsblad, 'Het Orgaan'. De meerderheid van de predikan- tenbond is hervormd. Er bestaat al heel lang een doopsgezinde groep binnen de bond. Het aan tal gereformeerde leden is maar klein. Gereformeerde dominees hebben een eigen vereniging. Deze overweegt aansluiting bij het CNV. Ze zou dan als aparte partner, naast de Bond van Ne derlandse Predikanten, aan over leg met de kerken inzake ar beidsvoorwaarden en dergelijke kunnen deelnemen. In hervormde kring zou aanslui ting bij een vakorganisatie pro blemen geven. Moet dat het CNV of de FNV worden? Bovendien wordt de contributie dan veel ho ger. De bond zou wel een aparte gereformeerde groep willen op richten. Ds. Blomaard hoopt, dat het pro ces naar samengaan van de Her vormde Kerk en de Gerefor meerde Kerken ook wat de pre dikanten betreft tot eenwording zal leiden. "Dat is des te wenselij ker omdat de rechtspositie en traktementen van de predikan ten in beide kerken steeds meer op elkaar worden afgestemd". Door samen te gaan zou het bonds- bureau met een jurist kunnen worden uitgebreid. Beroepen Hervormde Kerk: beroepen te Gouda L. M. Vreugdenhil Aagte- kerke, te Schoonhoven A. van Brummelen Huizen. Gereformeerde Kerken Vrijge- Volgende week woensdag, 28 maart, zal het 75 jaar geleden zijn, dat ds. P. Siemelink te Ha ren (100 jaar) predikant werd in de Hervormde Kerk. Sinds 1950 - 34 jaar geleden dus - geniet hij pensioen. Ds. Siemelink werkte achtereenvolgens in Hoogeloon, Meliskerke, Gaastmeer, Burum, Gasselternijeveen en Dorkwerd. Het Pastoraal Beraad van Ker ken in het Zuiden (rooms-katho- liek, hervormd, gereformeerd, doopsgezind, luthers en remon strants) heeft ds. H. de Jonge (54) te Heeze als waarnemer af gevaardigd naar het onlangs op gerichte comité 'Brabant (n)één tegen kruisraketten'. Ds. De Jon ge is zowel secretaris van de her vormde proviciale kerkvergade ring in Noord-Brabant en Lim burg als secretaris van het ge noemde pastorale beraad. Een afvaardiging van dit beraad heeft in Breda lang gepraat met vertegenwoordigers van het In terkerkelijk Vredesberaad over een aantal zaken op het gebied van 'kerk en vrede'. Vooral de re latie tussen IKV en Pax Christi is besproken. In Driebergen is mevrouw J. M. Offenberg, directeur van de her vormde stichting 'Kerk en We reld', plotseling overleden. Zij werd 53 jaar. Mevrouw Offen berg had bij 'Kerk en Wereld' de leiding over het groepswerk. Dominee ook werkne mer In het deze week verschenen Kostersblad doet voorzitter G. Koppenol van de protestants christelijke vereniging van kos ters een beroep op de predikan ten om zich bij hun leest te hou den. Afgaande op klachten van leden, komen er steeds meer 'eerwaar de heren', die de koster voor schrijven hoe hij moet werken en wat hij te doen of te laten heeft. "Zij mogen dan geleerde heren zijn, maar dan hebben zij nog niet geleerd, dat deze bevoegd heid hen niet toekomt. Daarvoor zijn de leden van de kerkvoogdij en van de commissie van beheer aangesteld. Zijn er klachten over het functioneren van de koster, dan moet de individuele domi nee zich daar niet mee bemoeien. Hii is ook werknemer". Koppenol vertelt dan, dat er laatst een predikheer was, die de koste res kwam vertellen, hoe laat zij mocht beginnen met het zetten van koffie voor de kerkeraads- vergadering. "Dan kan je alleen maar zeggen: dominee, zorgt u er nou maar voor, dat de kerke- raadsvergadering in goede orde verloopt en liefst nog op tijd is afgelopen". Maar de dominee is lang niet de enige die niet weet waar de be voegdheden liggen. "Hoe vaak worden kerkeraadsvergaderin- gen niet opgehouden door din gen die daar helemaal niet thuis horen?" "Heel weinig leiders van zulke vergaderingen hakken meteen de knoop door en verwij- zen briefschrijvers naar de des betreffende instantie. Als de ker keraden nu eens de commissies, die zij zelf hebben ingesteld, lie ten doen waar ze voor gevraagd zijn, dan kwam de herderlijke zielzorg, waar zij verantwoorde lijk voor zijn, misschien meer tot z'n recht". Orgel buiten spel? De kerkvoogdij van de Gro ningse hervormde gemeente wil vóór het einde van dit jaar een beslissing nemen over het afsto ten van de gerestaureerde A- kerk, omdat handhaving van dit grote gebouw uit de 12de eeuw voor de kerkelijke gemeente een te zware financiële last is. Een moeilijkheid is, dat bij een nieu we bestemming van de kerk het internationaal beroemde baro- korgel uit 1702 (van de Duitse or gelbouwer Arp Schnitger) zoveel mogelijk moet worden ontzien. Vooral uit de orgelwereld zijn felle protesten gekomen tegen het plan van het Groninger Museum om in de kerk een tentoonstel lingsgebouw van vier verdiepin gen op te trekken. Dan zou het orgel zijn functie geheel verlie zen. De kerkvoogdij geeft andere belanghebbenden tot 1 oktober de tijd om plannen uit te werken voor toekomstig gebruik van de A-kerk. Ze heeft nog eens aan de bel getrokken bij een uitgebreide groep geïnteresseerde orgelken ners, die al sinds 1976 met het plan rondlopen om in de A-kerk een orgelcentrum met museum te vestigen. Inmiddels heeft een bestuurslid van het Groninger Museum een ander plan gelanceerd. Dat maakt van de kerk een orgelmu seum én expositieruimte voor beeldende kunst. De kwestie zal volgende week ook met minister Brinkman worden besproken. Die brengt dan een werkbezoek aan Groningen. Vredesgelui Toen gisteren in Bonn-Duisdorf de luchtalarm-sirenes hun proef- gehuil hadden laten horen, beantwoordde pastoor Benno Leiverkus van de Sint Rochus- parochie dat met 'vredesgelui'. Ook had hij 'ieder die het wel meent met hoop en vrede' uitge nodigd een meditatie van tien minuten voor de vrede bij te wo- De pastoor vond het wel jammer, dat hij niet echt een klok kon la ten luiden, omdat de parochie nog geen klok heeft kunnen aan schaffen. Het gelui kwam nu van een bandje, maar het was sterk genoeg om de aandacht te trek ken. Kruis. De paus heeft zich giste ren op zijn wekelijkse algemene audiëntie solidair verklaard met de Poolse gelovigen die zich ver zetten tegen verwijdering van kruisbeelden uit de scholen. "Het land heeft rust nodig", zei de paus. "Daartoe draagt respect voor de rechten en gevoelens van gelovigen bij". Broer Surinaamse ex-parlementariër neergeschoten SCHIEDAM (ANP) De 35-jarige H.P. Somohardjo is gisteravond door twee onbekenden neerge schoten in zyn woning in Schie dam. De man, die ernstig gewond is op genomen in een ziekenhuis, is een broer van het Surinaamse ex-parlementslid Salam Somo hardjo, die na de executies van 8 december 1982 het bewind-Bou- terse is ontvlucht en zich in Ne derland heeft gevestigd. Salam Somohardjo, die indertijd betrokken was bij de bezetting van de Surinaamse ambassade in Den Haag, is ervan overtuigd dat de schoten eigenlijk voor hem bestemd waren, en dat de aan slag het werk is van het bewind- Bouterse. Volgens Somohardjo hebben twee Creoolse types, die woensdag avond bij de broer aanbelden, de schoten gelost. Hij is ervan over tuigd dat het handlangers van Bouterse waren, die erop uit wa ren hem te liquideren.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 17