Amsterdam nog niet kansloos Krachttoer Manchester FC Groningen verder via strafschoppen Vredesrechter in pingpong-conflict Barcelona uitgeschakeld Leiden moet vechten voor de punten: 72-68 Etienne opnieuw in opspraak DONDERDAG 22 MAART 1984 ENSCHEDE (GPD) - Han Berger was in geen velden of wegen te bekennen toen strafschoppen gisteravond in het stadion Diekman (16.500 toeschouwers) uiteindelijk de vierde halve-finalist moesten aanwijzen in het toer nooi om de vaderlandse voetbalbeker. Doordrongen van de kapitale belangen die er voor FC Groningen op het spel stonden, had Berger zich verschanst achter het an dere doel, ver weg van de plek des onheils. Met de handen diep in de zakken en de ogen afgewend van de strafschopstip 80 meter verder, ontging het hem daarom ook dat Pouls, Koeman, Vreijsen en Roossien raak schoten, waarna het de beurt was aan Sorensen. Maar uitgerekend FC Twentes gisteravond imponerende mid denvelder, die de slechts half fit- ApotnCOSG te Erwin Koeman in de wedstrijd op punten had afgetroefd, luidde de ondergang in van FC Twente. flarden had geschoten. Pas toen kwam de in het Oosterpark meermalen met hoon overladen voormalige trainer van FC Utrecht achter het andere doel vandaan om zich in het Gro ningse feestgewoel rond Schelle- kens te storten. LEIDEN (ANP) - Manchester United heeft gisteravond in een uitverkocht Old Trafford (58.000 toeschouwers) een krachttoer verricht door zich ten koste van titelhouder FC Barcelona voor de halve finales van het toernooi om de Europacup voor bekerwinnaars te plaatsen. Het is de eerste keer sinds 1969 dat de Mancunians weer zover rei ken in een Europees bekertoernooi. Tandvlees De in de tweede verlenging gebles seerd geraakte Deen, die net als de meeste Twentenaren in het slotkwartier op zijn tandvlees liep, strompelde naar de witte stip en zag vervolgens tot zijn schrik dat doelman Harry Schel- lekens tijdig de bedreigde hoek bereikte. Die gemiste strafschop had kennelijk zo'n fnuikende uit werking op het moreel van Cooke, dat hij, nadat Broeken wel simpel raak had geschoten, de bal via de vingertoppen van Schellekens tegen de lat joeg. En daarmee werd de door Han Ber ger in Groningen met zoveel tamtam gepaard gaande aan koop als opvolger van Johan Tukker de redder van FC Gro ningen, nadat Van Dijk alle Twentse illusies definitief aan Die serie van negen strafschoppen vormde de apotheose van een be kerthriller, die alles bood behal ve goed voetbal. Op basis van hetgeen beide ploegen in de nor male speeltijd hadden laten zien, verdienden ook geen van de twee een plaats bij de laatste vier, nadat de eerste ontmoeting tussen beide ploegen eveneens in een onbeslist (2-2) was geëin digd. Nu werd het 1-1, een score die al na 12 minuten op het bord stond. De openingstreffer kwam op naam van Bleuming, die inlei dend werk van Sorensen en Ash- croft bekwaam kon afronden doordat Keukens in de fout ging. Zes minuten later was de balans al weer in evenwicht, toen Keu kens en Hiddink de Twentse ver dédiging snel en simpel uiteenre ten en McDonald de afrekening voor zijn rekening mocht nemen. De ommekeer in de wedstrijd kwam echter drie minuten later, toen Ashcroft met een snee in zijn wang van het strijdtoneel verdween, waarmee alle kracht uit de Twentse aanval verdween. De thuisclub bleef aanvankelijk echter volharden in hoge voor zetten richting strafschopgebied, welke ballen echter steevast een gemakkelijke prooi waren voor de boomlange Waalderbos. Aan vallend kon FC Groningen al evenmin potten breken, al zorg den Fandhi en McDonald inci denteel voor meer gevaar dan de Twentse aanval. Gevaar Ook na de rust moest bij FC Twen te het meeste gevaar komen van Sanchez Torres, de vervanger van Ashcroft, die bergen werk verzette en ook voortdurend een bedreiging vormde voor de ang stige Groningse verdediging. Halverwege de tweede helft leek FC Twente het duel alsnog in zijn voordeel te beslissen en ont stonden er kansen voor Bleu ming en Sorensen, die de lat trof. Het laatste kwartier was echter duidelijk voor FC Groningen, dat toen de ontmoeting ook had moeten beslissen. Dat FC Twente nog toekwam aan een verlenging dankte de thuis club vooral aan doelman Theo Snelders, die in de slotminuten zijn kwaliteiten onderstreepte bij een van dichtbij afgevuurd schot van Van Dijk en bij een inzet van Fandhi. De fraaiste kans kreeg Van Dijk in de slotminuut, toen hij alleen voor Snelders ver scheen maar de bal over de doel man en het Twentse doel wipte. In de verlenging had FC Twente niks meer te koop en strompelde de ploeg naar het einde. Daarom kwam het eigenlijk niet eens zo zeer als een verrassing dat FC Groningen vanaf de strafschop stip deze beker-replay alsnog in zijn voordeel besliste. KNWIJnog een kandidaat WOERDEN (GPD) - Een dag voor dat de ledenvergadering van de KNWU zou stemmen over de nieuwe voorzitter van de Unie heeft Jan-Karei Hyl- kema zijn kandidatuur voor het voorzitterschap ingetrok ken. Daarmee lijkt de weg volledig vrij voor de andere kandidaat, oud vice-voorzit- ter Piet van der Molen, die de afgelopen weken in de dis trictsvergaderingen van de KNWU al op meer steun kon rekenen dan Hylkema. Van de dertien tot nu toe gehou den voorverkiezingen won Van der Molen er namelijk negen tegen Hylkema vier. De Engelse ploeg, met Arnold Muhren, speelde bijzonder wils krachtig en nam in de 21e nuut de leiding door een kopba van Bryan Robson. Tot de hield FC Barcelona, dat twee ken geleden in eigen stadion he eerste duel met 2-0 had gewon nen, in de enorme temposlag stand. Kort na de hervatting viel de beslissing. Binnen een nuut scoorden Robson en Frank Stapleton ieder eenmaal. Juventus wilde zich ten koste van een minimum aan inspanningen kwalificeren voor de halve fina les. Twee weken geleden lieten de Italianen het in Straatsburg tegen het nietige Haka Valkea- kosken uit Finland bij 1-0. In het eigen stadion Communale, waar ruim 30.000 toeschouwers een plaats hadden gevonden, kwam LEIDEN - Wanneer de bel voor de laatste ronde eenmaal heeft geluid, wordt alles anders. Die stelling, ook van toepassing op Europa Cup wedstrijden, is al eens eerder gepo neerd en de juistheid daarvan werd gisteravond in het eerste play-off duel tussen Elmex Leiden en Black Velvet Amsterdam andermaal nadrukkelijk onderstreept. Drie eenvoudige Leidse competi- tie-overwinningen of een gapend gat van zestien punten tussen de nummers twee en drie op de ranglijst tellen, als het uur U een maal is aangebroken, simpelweg niet meer mee. Heel andere fac toren bepalen dan opeens het Wijzer Daartoe dienden, buiten verwach- den de Amsterdammers erin als nog nimmer tevoren. Ruim an derhalf uur later wiste Leiden haastig het angstzweet van het gezicht. Er was, met 72-68 ge- ar vraag niet hoe. beeld en de uitslag van iets van althans de eerste aanzet op nieuw de vergelijking met het rad van avontuur glansrijk kon doorstaan. Terugkijkend op wat zich het afge lopen seizoen in basketballand heeft afgespeeld kon vooraf aan deze mini-serie van hooguit drie wedstrijden geen andere conclu sie worden verbonden dan dat Leiden met deze tegenstander nauwelijks noemenswaardige problemen mocht en zou heb ben. Teveel afhankelijk van zijn Amerikanen Moore en Downey kon dit Amsterdam normaal ge sproken niet wedijveren met de veel completer ogende formatie van Ruud Harrewijn. Nou, ver geet het maar. Het is play-off-ti- me en toen om half negen het sein op groen werd gezet knal- ting toch eigenlijk, echt alle gisters opengetrokken te worden en bleef de soms dolgedraaide wijzer, als door een magneet ge stuurd, ook verschillende malen nog eens precies op het juiste nummertje hangen. Niet dat de overwinning bij de verkeerde ploeg terecht kwam - tenslotte kende Leiden de hele wedstrijd door een voorsprong - maar er waren momenten, in deze overi gens prima partij die boeide van begin tot het eind, dat het toch buigen of barsten was voor de thuisclub. Het had ook net zo ge makkelijk ergens mis kunnen gaan. Bijvoorbeeld vijf minuten voor tijd. Juist op het moment dat Amsterdam weer was terugge krabbeld van 63-54 tot 65-60 HAZERSWOUDE - Henk van Dilst heeft zich opgeworpen als vredesrechter in het conclict Vriesekoop/NTTB. De Neder landse vertegenwoordiger in de internationale tafeltennis- bond wil met alle betrokkenen zo snel mogelijk rond te tafel met als inzet Bettine Vriesekoop te behouden voor het zo met ruzies omgeven spelletje. Zoals de zaken er momenteel voor staan zal de Hazerswoudse bij het Europees kampioenschap in Moskou op geen enkele deelnemerslijst prijken. "Als Ellen Bakker niet meegaat", houdt Vriesekoop haar been stijf, "dan blijf ik ook thuis". "Ze is nog nooit zo hard geweest in haar standpunt", zegt Avan- ti-woordvoerder Leon van der Werf. "Ik denk dat alleen de NTTB de oplossing voor dit probleem in handen heeft. Wijzigt de sportcommissie het standpunt over het trainingskamp in Polen, dan zie ik nog mogelijkheden". Pijn Die ziet Henk van Dilst ook. "De meeste pijn in deze kwestie wordt geleden door Bettine Vriesekoop. Het is bijzonder triest wat nu allemaal is gebeurd. Het zou een klap zijn voor sport-* minnend Nederland zijn als deze sportvrouw niet meer in ac tie zou komen. Maar ik heb nog hoop. Als alle partijen het gezonde verstand gebruiken, zullen de problemen worden op gelost". Hazerswoudenaar Van der Werf ziet weinig heil in de missie van Henk van Dilst. "Allereerst hoop ik van harte dat Vriesekoop alsnog uaar Moskou gaat. Maar ik twijfel of Van Dilst de juiste bemiddelaar is. Hij is ten slotte een afgevaardigde van de NTTB in de ETTU. Zo zien wij dat. Daarom heb er niet veel vertrouwen in. Ik zie het somber in". wijk 12 (10), Hagens 8 (5), Cox 8, Van Helfteren 7, Van Dam 4. Schotper centage 51, rebounds 35, balverlies 12. AMSTERDAM - Moore 24, Downey 16, Rijks 8, Esajas 6, Schilp 6, Van Solm 4, Emmanuels 4. Schotpercentage 46, rebounds 33, balverlies 9. maakte uitgerekend Jerry Beck een blunder van jewelste. De an ders zo stoïcijnse uitblinker aan Leidse zijde, die nog nimmer dit seizoen met vyf fouten een wed strijd hoefde te verlaten, verga loppeerde zich in die cruciale fa se aan Geerten Rijks. Die Am sterdamse spelverdeler zat, na een reboundduel, als een bloed zuiger aan de Amerikaan vastge kleefd. Een duidelijke fout, maar Beck had, toen de arbiters niet reageerden, nooit het recht in ei gen hand mogen nemen. Geagi teerd wierp hij Rijks meters van zich af met als gevolg dat hij met een kon gaan douchen. De hele Vijf Meihal hield daarop de adem in. Hoewel in de breedte sterk leunt Leiden toch zwaar op Becks' inbreng onder de borden. Ook de opgeluchte Harrewijn be kende achteraf: "Dat me toen de schrik om het hart sloeg. De druk werd groter en om dan net zo'n belangrijke man te moeten missen kwam natuurlijk heel slecht uit. Maar gelukkig hadden wij Toon en Bertje nog". Pionnen Harrewijn doelde hierbij op zesde man Van Helfteren en center Kragtwijk. Twee 'extra' pionnen die uiteindelijk toch het verschil tussen winnen en verliezen be paalden. Kragtwijk omdat hij in die superspannende slotfase het gevaar Downey neutraliseerde (hij scoorde niet meer en moest tenslotte ook met vijf fouten het strijdperk verlaten) en Van Helf teren omdat hij ijzig kalm bleef waar iedereen zijn kop verloor. Zo'n beetje in z'n eentje dirigeer de de ervaren, maar nog lang niet versleten, routinier zijn ploeg met eerst lepe en daarna vertra gende acties over de bevrijdende streep. De 32-jarige Delftenaar, ex-interna tionaal, bewees dit jaar al eerder zijn waarde voor het team. Als geen ander weet hij onder druk de juiste oplossing te creëeren en dat kwam Leiden uitstekend van pas. "Ja, het was effe nodig, die paar schijnbewegingen", meldde hij lakoniek. "Ze kwamen nog sterk opzetten aan het eind. Maar in zulke situaties voel ik me juist prettig. Een lekkere partij, dacht ik." Met dank daarbij aan het arbitrale duo dat geenszins vlekkeloos floot, maar wél de wedstrijd uit muntend aanvoelde. Er mocht veel, er werd af en toe keihard basketbal gespeeld en toch wer den de grenzen van het toelaat bare net niet overschreden. Am sterdam, dat zich in de reguliere competitie, tot drie keer toe als een mak schaap naar de slacht bank liet leiden, profiteerde daar dankbaar van. Legde een enor me agressiviteit aan de dag en toonde daarbij over een onge kende veerkracht te beschikken. Want iedereen zat eigenlijk, na die gelijkopgaande eerste helft (41- 34), toch te wachten op het mo ment dat de ploeg van Edwin van der Hart inelkaar zou klap pen. Maar het moordende tempo en de bikkelharde duels onder de borden ten spijt gebeurde dat dus ditmaal niet. Met Moore en Downey aan het hoofd en met af wisselend Emmanuels en Rijks op Emill Hagens bleek Amster dam over de juiste play-off-men- taliteit te beschikken. Leiden kon nimmer loskomen, het bleef mooi, het bleef spannend. En, het is nog niet beslist. Weliswaar is de stand 1-0, maar zaterdag draait het rad in sporthal Zuid. AD VAN KAAM Zege Den Bosch DEN BOSCH - Nashua Den Bosch zal vermoedelijk slechts twee duels nodig hebben om de finale van de play-offs te bereiken. In eigen hal veegde de landskam pioen in de eerste wedstrijd na een 48-39 ruststand de vloer aan met Haaksbergen: 1U3-73. PARIJS (SID) De Franse eer ste divisieclub St. Etienne is opnieuw in opspraak geko men. Vorig jaar speelde een schandaal rond de club inza ke het betalen van zwart geld aan spelers. Voor deze affaire zit oud-voorzitter Roger Ro- cher reeds sedert december in voorarrest. Volgens het Franse blad "La lettre de Lexpandion" zou St. Etienne scheidsrechters bij Europese bekerwedstrijden voor een bedrag van bijna 700.000 gul den hebben omgekocht. Het blad noemt met name de Hongaar Karoly Palotai, die inmiddels niet meer actief is, en zegt verder dat twee ande re Oosteuropese en een West- duitse scheidsrechter bij de zaak betrokken zijn geweest Dit laatste wordt door de Duitse voetbalbond ontkend. In Frankrijk is de publikatie zeer ernstig genomen. Het Franse persbureau AFP zegt een getuige te hebben, die bij de uitbetaling van het geld aan een scheidsrechter aan wezig is geweest. Jacques Georges, de Franse voorzitter van de Europese voetbal unie heeft veront waardigd gereageerd op de beweringen dat St. Etienne tussen 1974 en 1981 bij zijn wedstrijden voor de Europe se bekertoernooien scheids rechters steekpenningen zou hebben gegeven. "Er is geen enkel bewijs voor de ver dachtmakingen", zei Geor ges. "De UEFA heeft nimmer enige informatie in deze rich ting ontvangen. Er is gesug gereerd dat wij een voorzich tig onderzoek zullen instel len, maar daar zal natuurlijk geen sprake van zijn. Wij zul len een eventuele affaire in alle openheid onderzoeken en behandelen". Volgens de voorzitter van de UEFA is de lastercampagne alleen opgezet om de komen de eindronde van het toer nooi om het Europese kam pioenschap in Frankrijk in een slecht daglicht te plaat sen. "Het is niet voor het eerst dat men probeert de voetbalsport in Frankrijk zwart te maken. Van de ande re kant kan ik mij niet voor stellen dat scheidsrechters met de reputatie van Palotai en Eschweiler zich voor der gelijke praktijken zouden le dezelfde eindstand op het score bord. Tardelli scoorde. FC Porto bleef overeind in het ver re Donetsk. De kleine overwin ning (3-2) en vooral de twee doel punten, die de Sowjetrussen in het eerste duel maakten, deden de Portugezen bezorgd afreizen. Op een zwaar terrein hield FC Porto echter stand: 1-1. FC Aberdeen wist tegen Ujpest Dosza de achterstand uit de eer ste wedstryd van 0-2 in de eerste negentig minuten weg te werken. In de noodzakelijk ge worden verlenging maakten de Schotten de treffer, die de weg wees naar de halve finales. Grote man was McGhee, die de drie doelpunten maakte. Eén minuut voor het einde van de reguliere speeltijd forceerde hij met zijn tweede treffer een verlenging, waarin hij na vijf minuten op nieuw scoorde. Landskampioenen Dank zij een doelpunt van Augus- tin is Dinamo Boekarest de eer ste Roemeense club geworden, die de halve finales van het Euro pese bekertoernooi van de kam pioenen, heeft bereikt. Dinamo Minsk werd met 1-0 verslagen. In de tiende minuut verraste Au- gustin doelman Koerbiko. Dinamo Berlin heeft anderhalf uur, met een geweldige overga ve, geprobeerd de in Rome opge lopen achterstand van 0-3 weg te werken. Het lukte niet. Het werd 2-1. De Oostduitsers hadden een schijnbaar overwicht, omdat de Italiaanse kampioenen voor alles op zekerheid speelden. In het Oostberlijnse Ludwig Jahn-sta- dion sloeg Roma ruim tien minu ten na rust toe door een uitval, Oddi, net enkele minuten in het veld, scoorde na een schitteren de actie van Falcao en Toninho Cerezo en daarmee was de voor sprong 4-0. In het laatste kwar tier kregen de Oostduitsers de beloning in doelpunten van Thom en Ernst. Dundee United maakte twee we ken geleden in Wenen de fout op zekerheid te willen spelen, dat kostte de club de overwinning. Die fout is in Schotland niet op nieuw gemaakt. Dundee United speelde van meet af op de aanval. Davie Dodds kreeg na 23 minu ten de bal min of meer toevallig in de schoenen na een voorzet van Stark. Liverpool toonde zich in Lissabon een waardig aanvoerder van een groot leger Britse clubs in de hal ve finales van de drie Europese bekertoernooien. Niet een van de Britse clubs uit de kwartfinales werd uitgeschakeld. De drie voudige Europese bekerwinnaar zegevierde in de Portugese hoofdstad met 4-1 over Benfica, dat vergeefs heeft geprobeerd de achterstand van slechts 0-1 uit het eerste duel weg te werken. UEFA De kans bestaat dat de finale van het UEFA-bekertoernooi een volledig Engelse aangelegenheid wordt. Voor de halve eindstrijd plaatsten zich twee Engelse clubs: Tottenham Hotspur en Nottingham Forest. Anderlecht was in het verre Tiflis, waar tegen Spartak Moskou een voorsprong van 4-2 verdedigd moest worden, veel dank ver schuldigd aan doelman Jackie Munaron. Hij stopte zeven minu ten na rust een strafschop van Gavrilov. Het bleef daardoor tot de voorlaatste minuut 0-0. An derlecht behoefde niet in paniek te raken. De treffer van Rodjo- nov in de 89e minuut kon onmo gelijk nog de inleiding van een stormloop zijn. Bij Sturm Graz-Nottingham Fo rest en H^jduk Split—Sparta Praag kwam het tot een verlen ging. Beide wedstrijden eindig den, net als twee weken terug, in 1-0. Sturm, dat scoorde via de Joegoslaaf Bozo Bakota, had in de verlenging geen conditie meer. De club van Hans van Breukelen maakte zes minuten voor het nemen van de straf schoppen gelijk via Walsh. In Split waren H^jduk en Sparta daar slechts een minuut vanaf. Gudelj egaliseerde de achter stand uit Praag. Sparta stuurde in de verlenging aan op straf schoppen, nadat Berger was weggezonden. Sliskov maakte echter in de 119e minuut 2-0. Het gemakkelijkst had Tottenham Hotspur het bij Austria Wien. De Londense club stond al met 2-0 voor en leidde ook in de Oosten rijkse hoofdstad vrijwel voortdu rend. Eerst door Brazil, later door Ardiles Prohaska (straf schop) en Hughton (eigen ttoel) maakten gelijk.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 13