Secretaresse wil van traditie af o CDA steunt alternatieve kortingsplannen bonden Hengelsport komende week troef in Ahoy DE TIJD KLSEVIERS ER IS NU EEN VERBETERDE SUBSIDIEREGELING VOOR PREMIEKOOPWONINGEN. DA'S EEN HELE ZORG MINDER. PREMIEKOOPWONINGEN A EN B. VAST EN ZEKER. 'N GOED IDEE. Staatssecretaris Kappeyne van de Coppello opent 'Netwerk' t Stuur mij de Brochure "Premiekoopwoningen" Naam:i er dan tweehonderd secretares- es uit bedrijfsleven, overheid en emi-overheid waren gisteren taar Den Haag gekomen voor de prichtingsbijeenkomst van het Secretaresse-Netwerk". Nog ens twee bijeenkomsten zullen noeten worden gehouden om al- i belangstellende vrouwen te- Teden te kunnen stellen. 'netwerken' van de grond te krij gen. Werkgroepen met als the ma's automatisering, loopbaanontwikkeling, opleidin gen, functie-omschrijvingen, so ciale vaardigheden en dergelijke kunnen bij voldoende deelname de komende weken van start gaan. Volgens de coördinatrices zijn er in Nederland ten minste 40.000 secretaresses. or een bijna uitsluitend met Touwen volgepakte zaal gaf 'Africhten' taatssecretaris emancipatieza- :en Kappeyne van de Coppello iet startsein voor het 'Netwerk', en organisatie die over een jaar n een stichting wil overgaan. Lappeyne van de Coppello sprak it ervaring. Ook zij is vijf jaar ing secretaresse geweest. „Som- ïigen noemen mij nog steeds en hulpje van een herenkabinet. )e komende maanden zullen chter uitsluitsel moeten geven ver de vraag of het me lukt dat liet te zijn", aldus de staatssecre- aris. presentatie van het 'Netwerk' oor de tien initiatiefneemsters, e coördinatiegroep, had het ge moedelijke karakter van een fa- ïilie-feuilleton. De doelstelling an het Netwerk gaat echter een tuk verder dan een gezellig- eidsclub voor een beroepscate- orie. „Een groeiend aantal se- retaresses heeft de behoefte een ndere inhoud aan de functie te even dan traditioneel van hen rordt verwacht. Dit onder in- •loed van veranderingen in de .maatschappij en de kantoortech- lologie", aldus een van de initia- iefneemsters, Annelies de Gruy- halve het nastreven van meer er- :enning van de secretaresse- unctie bij overheid en bedrijfs- even en betere ontplooingsmo- jelijkheden voor de individuele —rouwen (mannen niet uitgezon- lerd, alleen waren ze er niet bij n Scheveningen), wil het Net- verk ook naar buiten treden om irganisaties, beroepsopleidin- !en en eigenlijk de hele samenle- ing te stimuleren in te gaan op eze positieve ontwikkeling bin den het beroep. Aldaar dit platform, met aanzet ten om regionale en categorale Volgens een van de spreeksters, drs. Y. A. van de Mosselaar, psy choloog en wetenschappelijk hoofdmedewerker bij de Stich ting Bedrijfskunde in Delft, is de historische functie van de secre taresse de dienstverlening aan het management. Maar het woord management betekent oorspronkelijk wel „africhten". Begin deze eeuw, met de invoe ring van de typemachine en de telefoon is het vroegere mannen werk van klerk en secretaris meer en meer een vrouwelijk be roep geworden. Met een laag Assertief prestige en lage lonen. Maar ze moeten wel altijd klaarstaan, net als in het huishouden. Staatssecretaris Kappeyne van de Coppello voorgrond) temidden van de meer dan tweehonderd secretaresses die gisteren bijeenkwamen in het Haagse Promenade-hotel. (foto gpdi drie tot vier jaar is het voor mij heel leerzaam en verfrissend". Een vertegenwoordigster van de Nederlandse. Vereniging van Di- rektiesecretaresses (NVD), J. Brouwer, bestreed overigens de stelling van Van de Mosselaar en anderen dat het nieuwe netwerk uniek voor Nederland en Europa fcou zijn. Van achter de tafel werd haar echter kort en krachtig dui delijk gemaakt dat Brouwer sprak over een vrij elitaire orga nisatie - waarmee natuurlijk con tact moet worden gehouden - maar die toch iets anders na streeft dan een maatschappelijke emancipatie van dit typische vrouwenberoep. „NVD? Nooit van gehoord", werd hier en daar achter de hand gefluisterd. Steun daarentegen uit de hogere vrouwelijke regionen van het be drijfsleven, die al enkele jaren een dergelijk 'vrouwennetwerk' kennen. „In het begin had ik eni ge scepsis over dit netwerk voor vrouwelijke managers", vertelt mevrouw M. Th. Wolters, direc teur van Metaplan (adviezen aan bedrijven bij recrutering en se lectie voor vacatures in hoger- en middenkader). „Maar na zo'n Hoewel niet iedere manager zal staan te juichen bij de gedachte aan een meer 'assertieve' secreta resse, is de steun uit bedrijfsle ven en organisaties toch opmer kelijk groot. Weliswaar is er geen officiële sponsoring, zo legde een van initiatiefneemsters uit, maar het voorbereidende werk van stencillen en drukwerk is wel voor een groot deel op bedrijf, in stituut of ministerie verricht. Dat geldt zowel voor secretaresses van de TNO in Delft als voor die van de Hollandse Beton Groep. Het Promenadehotel had de ver gaderzaal ter beschikking ge steld (exclusief broodjes en drankjes). Toch wil het Secretaresse Netwerk zich niet te veelinlaten met spon soring. De deelneemsters aan de bijeenkomst was dan ook gead viseerd een vrije dag te nemen. „Het gaat immers om je eigen ontwikkeling", zegt Joke Ren- senbrink. Hoewel enkele secreta resses van gesubsidieerde instel lingen desgevraagd zeggen „vrij van de baas" te hebben gekre gen, is haar indruk dat de meeste vrouwen toch dit advies hebben opgevolgd. DEN HAAG (GPD) - Het CDA steunt de alternatieve plannen van de vakbeweging voor de invulling van het zogenaamde 1-julipakket. Vol gens fractievoorzitter De Vries hoeven de hogere uitkeringen (ww, wao en wwv) op 1 juli niet teruggebracht te worden tot 70 procent van het laatst verdiende loon, maar kan de verlaging worden afgezwakt. Hij gelooft dat 400 miljoen van de noodzakelijk 760 miljoen kan worden gevonden door het ziektegeld te beperken tot maximaal 100 procent van het loon en door een andere berekening voor de sociale fondsen toe te passen. De Vries zei dit na afloop van een gesprek dat hij gisteren had met een delegatie van het CNV. Voorzitter Van der Meulen van de christelijke vakbond had om de bijeenkomst gevraagd nadat het overleg met mi nister De Koning (sociale zaken) over het 1-julipakket dinsdagavond op niets was uitgelopen. De CDA-fractievoorzitter vindt dat het kabinet serieus naar de plannen van de vakbeweging moet kijken. Gebeurt dat niet, dan zal het CDA de voorstellen in het komende kamerdebat alsnog aan de orde stellen. Alleen indien het kabinet met een heldere en duidelijke verklaring komt, waaruit blijkt dat de oorspronkelijke voorstellen moeten worden ge handhaafd, zal het CDA zich daarbij neerleggen. „In feite betekent dit dat ik uitsluit dat de plannen ongewijzigd worden doorgevoerd", aldus De Vries. Hij wil overigens voorlopig nog niet tornen aan het totaalbe drag van 760 miljoen dat voor de 1-juli-operatie op de begroting staat ingevuld. CNV-voorzitter Van der Meulen meent dat het voor de vakbeweging geen zin meer om in de Sociaal-Economische Raad mee te doen aan advise ring over de wijziging van het stelsel van sociale zekerheid, als het kabinet vrijdag besluit het 1-julipakket ongewijzigd door te voeren. Van der Meulen vraagt zich af of het CDA in staat zal zijn de VVD- ministers en minister Ruding van financiën tot andere gedachten te brengen. „We weten nu eenmaal dat de WD het onderste uit de kan wil hebben en dat minister Ruding zijn volle 760 miljoen gulden aan bezui nigingen wil binnenhalen", de CNV-voorman. Een overzicht van vorige Visma. ROTTERDAM - Wanneer staatssecretaris Ploeg (land bouw en visserij) volgende week woensdag de Visma'84 officieel opent zal het Rotter damse Ahoy-complex voor de 16de maal ruim een week in het teken van de hengelsport staan. In één ding onder scheidt de vissporttentoonstel ling zich van alle voorgaande, het is de eerste keer dat er tij dens de Visma nog gevist mag worden in het binnenwater. Gevolg van de ministeriële be slissing om de gesloten tijd tussen half maart en begin juni gedeeltelijk op te heffen. Op de Visma - altijd goed voor een paar hengelprimeurs - gaat dit jaar een film in premiè re over de vismogefijkheden in eigen land. Variërend van de Limburgse beken tot het Frie se Slotermeer. De eigen regio is vertegenwoordigt via het karpervissen op de Nieuw- koopse Plassen. Ook de visstekken over de grens komen aan bod. Denemarken komt met een nieuwe visfilm en verder zijn informatie stands over Noord-Ierland, Ier land en Zweden. Uit eigen land zijn er de twee overkoepelende bonden NWS en CNHV. De Organisatie ter Verbetering van de Binnenvisserij houdt in Ahoy een nieuw boekje ten doop dat de hengelaars in staat stelt alle 59 Nederlandse zoet watervissen snel te determine ren. Aan de hand van een be schrijving en een kleurenfoto. De Visma is ook ditmaal weer het 'startpunt' van een aantal nieuwe uitgaven. Zo komt er een nieuw hengelsporttijd schrift op de markt getiteld 'Sportvissersjournaal'. Verder verschijnen er twee nieuwe boeken; een over kunstaasvis sen, de ander over vissen op brasem en voorn. De grote trekpleisters zullen zo als ieder jaar weer de stands zijn waar nieuw materiaal wordt gedemonstreerd en ver kocht. Er zijn weer vele nieuwe hengeltypen, waaronder de steeds populairder wordende winkle picker, nieuwe werp- molens en andere attributen als een speciale aasdoos en een handig karretje voor het strandvissen. De Visma is vanaf 29 maart tot en met 3 april dagelijks geopend van 11 tot 17 uur en op 28,29 en 30 maart en 2 april bovendien van 19 tot 22.30 uur. KORTERE ONDERWIJSWEER - Voor leerkrachten van 50 jaar en ou der moet de wekelijkse arbeidstijd in het voortgezet onderwijs worden verkort met drie lesuren en in het basisonderwijs met een halve dag. Deze maatregel, die op 1 augustus van dit jaar zou moeten ingaan, komt neer op een 36-urige werkweek. Dit is een van de voorstellen die de Protestants Christelijke Onderwijs vakorganisatie (PCO) heeft ingebracht in het rechtspositionele overleg met het ministerie van onderwijs. De voorstellen moeten worden gefi nancierd met de prijscompensatie, die de leerkrachten vorig jaar en dit jaar hebben ingeleverd. PCO-voorzitter L. ter Haar zei gisteren op een onderwijsdag in Leeuwarden, dat de voorgestelde werktijdverkorting in het voortgezet onderwijs ruim 1.300 volledige banen zal opleveren. j Nederland neemt een kijkje in le keuken van Anne Schoen, die inderen 'cast' voor alles en nog irat. Haar modellenbureau flo- eert. Ze krijgt te maken met kin- leren, die graag 'een ster' willen irorden en zich daarom laten in- jchrijven. Maar ook met ouders lie graag de moeder/vader van èn ster willen zijn. Volgens loeder Anne, zoals ze in de wan gling heet, geen enkel pro- ileem. "Als kinderen zelf niet rillen kun je er toch niets mee leginnen". ideren vinden het volgens haar lus gewoon leuk om te doen. fan de kritiek dat kinderen niet 'oor reclamedoeleinden mogen irorden gebruikt trekt ze zich liet zoveel aan. "Die wereldver- •eteraars denken dat als er geen eclame zou zijn en de multina- ionals geëlimineerd, en als onze fapitalistische maatschappij uit jen zou vallen, dat we dan in een aradijs zouden wonen. Ik vind (at zo abstract". mela (Not the nine o'clock news) rtephenson lijkt met 'Scanda- pus' door te breken als filmactri- fe, al houdt ze zich ook nog wel net satire bezig. Bekend werd ze fooral vanwege haar 'duizend gezichten': van Thatcher tot Bar- bra Streisand. Zij omschrijft sati re als een directe kaakstoot zon der boze opzet. "Als je begint met de pest aan iemand, dan zal het nooit leuk worden omdat je er zelf geen plezier in hebt". Het kleurenkatern is geheel gewijd aan de boekenweek. Net als in De Tijd en HP levert freelancer Rudie Kagie een gratis maar fik se bijdrage. Hij beschrijft de wor dingsgeschiedenis van 'het lite raire boek' in opdracht van de stichting Collectieve Propagan da van het Nederlandse Boek. De Gorkumse scheepsbouwer Kommer Damen wordt in HP neergezet als een 'superkoppel baas', die zijn succes bereikte via een netwerk van onderaanne mers. Wilton-Fijenoord moet de vooraaanstaande naam zijn die hem toegang verschaft tot de markt voor grotere schepen, waarbij hij volgens HP wellicht rekent op uitvoering van Van Aardenne's dreigement de Schiedamse werf failliet te ver klaren indien er geen overeen stemming met Damen wordt be reikt. "Waarna het voor Damen zeer voordelig wordt het bedrijf in te palmen tegen de wil van het recalcitrante personeel, dat dan op straat staat". Gaat de schoonmoeder van Nico Scheepmaker de televisietoe komst ,ran Nederland bepalen? Jan Brokken en Tom Rooduijn organiseerden een 'debat' tussen Henk Hofland, Ad 's Gravesan- de, Nico Scheepmaker, Tineke (de Nooij), Jan Blokker en Theo Sontrop (Arbeiderspers) over het 'mooiste bestel ter aarde' dat ten prooi valt aan 'het Veronica-ef- fect'. Sontrop: "Een ferme, vers- gedraaide hondedrol waar ik in trap is voortreffelijk van consis tentie. Maar het blijft een drol". Scheepmaker: "Gelul". Frank van Empel wijdt een be schouwing aan 'de FNV na Wim Kok', dus met Hans Pont als ver moedelijke voorzitter. Nu nog is de Industriebond voor een flinke arbeidstijdverkorting, maar de leden lezen 'stellig' ook in de krant over de winsten van Akzo, Philips, Shell en Unilever. "Wil je nog wat leden houden, dan zul je moeten doen wat die leden willen en die leden willen cen ten", zegt een bestuurder van de AbvaKabo. In de cultuurbijlage een interview met toneelmaker George Tabori en een reportage over de 'Jamai can dream' van Londense reg- gae-jongeren. Jan Tromp bericht uit Den Haag over de toenemen de nervositeit bij het CDA over de kruisraketten, nu duidelijk is dat ook defensieminister De Rui ter tegen plaatsing is. "De zaak verziekt met de dag meer", merkt een fractielid op. Wie is de grote onbereikbare Issam Farès?, zo vraagt De Tijd zich af. Hij is de man achter de grote bouwopdrachten van bouwgi gant Ballast Nedam. En prompt als hij een order in de wacht sleept, volgt er wel een opdracht uit Saoedi-Arabië. Is Farès de "Link"? Het weekblad tracht in het kader van een nieuwe serie 'De kracht en de zwakte van een gigant' op deze vraag een ant woord te geven. De honger in de VS slaat, o schrik, ook toe bij 'ons soort mensen', zoals De Tijd het midden- en ho ger kader noemt. Een schrijnen de reportage, weliswaar in een serie van velen, maar niettemin schokkend over de miljoenen werkloze Amerikanen. Afge schreven word je, wanneer je langer dan twaalf maanden werkloos bent. De feitelijke werkloosheid in de VS moet dan ook veel hoger zijn dan de acht procent uit de statistieken. Een Newyorker legt uit hoe arbeids intensief werkloos zijn is: eerst in de rij voor een shelter, daar wakker blijven tot iedereen slaapt, omdat anders je schamele bezittingen worden gejat, 's mor gens in de rij voor de kraan, dan in de rij voor het ontbijt, vervol gens naar een andere plek aan een lunch zien te komen in de soup-kitchen, anderhalf uur lo pen verder, vervolgens een paar uur in het station om warm te worden en om vier uur op weg voor het 'diner'. Dan begint de vicieuze cirkel opnieuw. Verder in De Tijd een inventarisa tie van de klap die het landbouw akkoord van de EG bij de boeren teweeg heeft gebracht en verder vijftig pagina's boeken extra. Het is zaliger te geven dan te ont vangen, moet Piet Derksen, eige naar en enig aandeelhouder van Sporthuis Centrum hebben ge dacht. Derksen is van plan zijn hele bezit te schenken aan liefda digheidswerk. Een beslissing die veel stof heeft doen opwaaien, want Derksens vermogen wordt geschat op zo'n 450 miljoen gul den. Dit geld moet worden opgebracht door de verkoop van aandelen op de beurs. Van de opbrengst gaat eerst nog 27 miljoen naar de kin deren van Derksen, die immers een forse erfenis mislopen. Blijft over: minimaal 273 mihoen. Aan dit bedrag wordt door deskundi gen sterk getwijfeld. Men ver wacht niet dat de aandelen zo veel zullen opleveren. Derksen zelf maakt het niet veel uit, zo lijkt het. Gedreven door het ge loof doet hij afstand van zijn be zittingen. 'Hou mij zo nederig mogelijk. Het is allemaal gena de', houdt hij de verslaggever voor. Verder biedt EM een 'gids voor Li banon', voor wie het allemaal niet zo begrijpt wat zich daar af speelt. Duidelijke beschrijvin gen van alle betrokken partijen en de hoofdrolspelers in dit dra- Het gebruik van chemische wa pens in de oorlog tussen Iran en Irak heeft de discussie over deze vorm van oorlogvoering weer in alle hevigheid doen oplaaien. Het reële gevaar dat deze wapens inderdaad zullen worden inge zet, is niet denkbeeldig, zegt EM. Helaas is ons land nauwelijks in staat op de gevolgen in te spelen. De kennis over wat zich zou kun nen afspelen is over het alge meen gering. In de (onvermijdelijke) boekenbij lage: de Franse nouveau roman, een gesprek met John le Carré, een kennismaking met de vor stin van de roze roman, Barbara Cartland en véél recensies. ADVERTENTIE NDERDAG 22 MAART 1984 PAGINA 11 N HAAG (GPD) - De teksten op de muren van de Resi- sntiezaal van het Promenadehotel in Scheveningen jreken duidelijke taal: „Secretaresses horen sexy te zijn i geen ambities te hebben". Maar ook: „De waarde van •pistes en secretaresses wordt pas ontdekt als ze weg- «automatiseerd zijn". Woonplaats: In gefrankeerde envelop sturen naar: Ministerie van Volkshuisvesting, Ruimtelijke i Ordeningen Milieubeheer, afdeling Beheer en Distributie, Postbus 20951, 2500 EZ Den Haag.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 11